Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. lis 2013

@ottic hele, to bude dost subjektivní podle diagnostika....Tygr třeba ted od lidí, co ho vyšetřují až ted v poslední době (třeba SPC nebo spec. pedagogové) už ani VD nemá, má psanou těžkou dyslalii. Obecně těžká je, když dítě se rozkecává až kolem těch pěti let cca nějak víc+ narušení hodně složek a závažněji.

lenuskin
12. lis 2013

@sisstin No jasně, to je hned poznat, že to je Mikuláš, je to krááááásnýýýý. 🙂

sisstin
autor
12. lis 2013

@lenuskin no já se ho ptala, jak to, že je tam sluníčko i hvězdičky 😅 a on mi řekl, že může být světlo a měsíc, tak co by nemohlo bejt sluníčko a hvězdy 😅

lenuskin
12. lis 2013

Přesně, taky si to myslím. Musíš z něj mít radost a moc ti to přeju.

lenuskin
12. lis 2013

Holky, mám čerstvou novinu. Kubík si už 5 minut prohlíží obrázkovou knížku se zvířátky a naprosto sám. 🙂 Tohle nikdy neudělal, vždycky jsem mu jí musela podstrčit a on jen plácal do knížky a pak jí zahodil.
Že by první minivlaštovka?? Já se snad štěstím picnu a z takový kraviny.

abbie
12. lis 2013

@maribea ked sa prihlasis, tak hej, ja som tiez na CZ MK

krystalka
12. lis 2013

@lenuskin - to je super 🙂 , jinak myslím, že ten pocit štěstí z podobné "maličkosti" tady známe asi všechny velmi dobře 🙂

lenuskin
12. lis 2013

@krystalka No je to super, on má dneska asi nějakej "BLIK", protože před chvilkou jsem mu podstrčila vkládačku a on ty tvary normálně dal.Sice u toho dlouho přemýšlel,ale nakonec jo. 🙂 🙂 🙂 🙂

krystalka
12. lis 2013

@lenuskin - no jo, to tak bývá 🙂 ....pořád si říkáš "on to snad nikdy nepochopí, neudělá, on se to nenaučí, on to neřekne...." a pak to najednou přijde a člověk je z toho úplně vedle....pro okolí to bývá občas nepochopitelné, ale ten pocit, že konečně UŽ, prostě nepochopí ten, kdo to nezažil 🙂

lenuskin
12. lis 2013

@krystalka Líp bych to ani neřekla.

krystalka
12. lis 2013

@lenuskin - a mimochodem, ten tvůj výraz "BLIK" to vystihuje naprosto přesně! 😀

ottic
13. lis 2013

@lukyte POkud chceš někoho z Brna, tak je tam Jahnová, na Obilˇnáku, dělá děti do 3 let. Je na neonatologii a je dobrá.

lukyte
13. lis 2013

@ottic Děkuji a nevíš jaká je u ní čekací doba???

ottic
13. lis 2013

@sisstin Já se právě z Baslíka snažila dnes vyrazit, jak to s tím Vojtou je - tak má u něj napsané 2 diagnozy, první má percepční a druhou expresivní dysfázii. V prosinci,kdy bude mit 3,5 roku mi pry sdeli vice. Zatím to vypada, ze krome mluvy je Vojta fakt OK....maximálně trochu jemná, neb nekreslí, ale jinak ....ale percepce je asi zasažená horně. Mně je jen divné, že to učitlky v MŠ nepoznají.

ottic
13. lis 2013

@lukyte moc dlouhá ne, řekla bych tak kolem měsíce. Ted mi nefunguje mobil, ale poslu ti na ni číslo. Je to žačka Krejčířové a dělá děti do 3 let. Dělá autíky atd..... u Vojty hned poznala, že není. nejdřív tam pujdes ty, pak manzel a pak s dítětem.

ottic
13. lis 2013

@lukyte Nás brala myslím do měsíce od zavolání.

lukyte
13. lis 2013

@ottic Děkuji moc jsme práve objednaní az na březen a pak kveten, tak bych ráda co nejdriv abychom měli jasno.

ottic
13. lis 2013

@lukyte Mgr. Hana Jahnová, tel. 532 238 429 , Obliní trh 11. Volat vždy celou - to se mění pacienti. Ty jsi z Brna ? Odkud ?

lukyte
13. lis 2013

@ottic Ano ano z Brna. Moc děkuji

lukyte
13. lis 2013

@ottic Z Žabin dokonce měsíce a stehujeme se na Vinohrady 🙂

ottic
13. lis 2013

@lukyte tak to ja jsem z druhého konce, jsme z Bosonoh.

lukyte
13. lis 2013

@ottic Jejda to je daleko no...mame chatu v Popůvkách 🙂 Jinak můžu se zeptat jak probíhá to vyšetření u paní doktorky??? Co se tam jako děje atd. A proč jste jí navštivili?? Cekam na 13h. a volám 😀

ottic
13. lis 2013

@sisstin Někdy si říkám, jestli vůbec bude mluvit. Když jsem četla , kolik Vás to stálo práce! .....padá na mě deprese, jestli to vůbec zvládneme. Manžel to navíc zlehčuje , odmítá s ním něco dělat, jsem na něj za to naštvaná.....že oni v rodině taky nemluvili a jsou v pořádku. Nějak nedokáže pochopit, že nerozumí.....a mezi náma, manžel když mi píše sms, tak si vždycky dávám hadr na hlavu, neboť věta typu : přijedu brzi - to je obvyklé. Když pominu, že přijede pozdě .-).

ottic
13. lis 2013

@lukyte Já tam šla ve dvou letech, cca před rokem a půl, neb Vojta nereagoval na jméno, jako by byl hluchý..... neuměl jediné slovo a vztekal se cca 3x za den, zhruba 45 minut, mlátil hlavou o zem a ubližoval si a vyvolaval si zvracení....když jsem s ním měla jít pro malou do školky, nebo kamkoliv, šly na mě mrákoty. Ve školce se celou dobu válel třeba ve vestibulu a řval a snažil se poblít..... když na to vzpomenu....On se přestal cca v 1,5 roce vyvíjet (psychicky, fyzicky byl vždy OK), zapomněl ty 3 slova co uměl....a lidi se mě už začli ptát, jestli není autista. Mně toto nikdy nenapadlo, jen jsem si říkala, že to nějak není jak má být.
Vyšetření - nejdřív tam jdeš na hodinu ty, řekneš problém, pak na hodinu manžel, řekne problém. Pak tam jdeš 2x s dítětem (minimálně) - ona mu dává úkoly, kolečka do chlívečku, kreslit, postavit věž z kostek, přiřadit barvy, ukázat něco v knize atd.....no a pak ti řekne. Nám řekla, že se Vojta vyvíjí nestandardně, jinak než je běžné, že má velmi silný negativismus, zejména vůči rodině, že vázne receptivní a exp. složka řeči, zbytek vývoje v širší normě, rovnoměrný. A můžu ti říct, že Vojta tam po ní házel židli, stoleček, poblil se jí tam atd....takže zvyklá je na vše. Po té co udělal tuto scénu, mi definitivně řekla, že autista prý není ani náhodou, že si velmi dobře uvědomuje soc. situace.....a šupajdil na 1 den do jeslí 🙂.

ottic
13. lis 2013

@lukyte do popůvek jezdíme vždycky na brusle na rybník 🙂

sisstin
autor
13. lis 2013

@ottic že to učitelky nepoznají není nic divnýho,nepozna to ani hodně psychologů a jiných odborníků. Ono to,že by dítě mohlo nerozumět a být přitom mentálně v pořádku,je stále pro většinu lidi scifi.

lukyte
13. lis 2013

@ottic Týýý jo to je masakr. Jak to čtu mám doma "zlatíčko" 😅 Takové sceny ja neznam a zvracení do toho to musel byt masakr. My se tam chodili koupat do Popůvek ale ted uz nee...
No a jak je na tom Vojtík ted???

sisstin
autor
13. lis 2013

@ottic tak mluvit bude,otázka je kdy. Aby mluvil,tak prostě musí na určitý procento rozumět. U vás je základ porozumění,aby začal normálně fungovat,mluvení je až další stupeň.

ottic
13. lis 2013

@sisstin Obdivuju, že jsi to tak zvládla, já padám fakt na hubu. Nejhorší je dojít domů z práce a teď se snažit s děckem, co chce jezdit autem, něco dělat. Fakt zážitek. Rozumí fakt mizerně, protože neodpovídá na základní otázky....dneska mě to nějak dostalo. Včera mi učitelky Vojtu chválily ve školce, že se parádně adaptoval, že jim dělá proslovy ve třídě - prý si stoupne a začne něco hulákat....a dneska mě sejme logoped ☹.

ottic
13. lis 2013

@lukyte V porovnání s tím , co bylo.... paráda ! Když měl 2 roky a 9 měsíců, tak najednou lup - vztekání se zkrátilo cca na 1-2 minuty a přestal si vyvolávat zvracení. Ubližovat si přestal hned po návštěvě psycholožky, řekla mi, co mu mám na to říct - hlavně neříkat ne - a během týdne to přestalo. Kolem třetího roku najednou začal potřebovat ostatní děti a začal se zapojovat , teď je sociálně úplně normální kluk, co mám rád děti. Prý je víc citlivý, ale mně spíš přijde, je je fixovaný na mne a když tam jsem , tak s prominutím děsně vys..... I na logo chodí sám, neb když jsem tam já , tak prostě nic dělat nebude. Ve školce paráda, všechno zvládá, vztekání mu zůstalo - ale bylo mi sděleno, že je to povahový rys . Negativismus přetrvává, ale prý je to u této diagnozy běžné. A toto všechno se událo cca za pů roku, všechno dohnal. Samozřejmě díky tomu nemluvení je fest zastalý přes barvy atd.... ale to už neřeším.
Ve 3 letech začal říkat mami, tati babi, umí zvířátka, ahoj, řekla bych umí tak cca 30-50 slov říci. Rozumí velmi špatně.