Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic tak "moje " dítě do školky taky nevezmou, když tam nejsem já 😉 to je běžná praxe, prostě takový dítě tam bez asistenta nepustí 😉 jako zrovna ted, mám ATB samozřejmě a do pátku musim bejt doma 😖

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic dojde se k tomu, zda to není způsobené nádorem nebo změnama na mozku, nebo nemá skrytou epi, která poškozuje centrum řeči, je to standardní postup 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

a u Tygra ve školce je svrab 🙄 🙄 🙄 🙄

krystalka
20. lis 2013

@ottic - moc dobře tě chápu, já už z Jiříka taky poslední dobou nemůžu, vůbec nechápu, proč se tak chová, co zatím je, přemýšlím nad tím ve dne v noci, dneska ráno jsem taky neskutečně vytočená a smutná zároveň, fakt bych tomu ráda přišla na kloub, ale z Jiříka jsem nic moc nedostala, paní učitelky si taky s ním nevědí rady, přitom má ty samé, co loni, jsou úžasné, loni tam fungoval dobře, sice byl taky bázlivější a úzkostnější, ale dalo se s tím v pohodě vycházet....ale to co předvádí letos ☹ . Teď jsem doma dva dny poslouchala, že nechce chodit na ten sportovní kroužek (tam mám trochu podezření, že mu tam něco nešlo, tak ho to odradilo...), že nechce jet dneska na koníky (mají hipoterapii, doteď jezdil rád...), že chce chodit na keramiku (zkusila jsem se dneska zeptat, jestli mají volno, ale bohužel jí vede paní učitelka z vedlejší třídy, kterou Jiřík už od začátku nemusí, je taková dost rázná...jenže on to nevěděl, dneska mi to řekla jejich paní učitelka a že by to asi nebyl nejlepší nápad....ach jo...). V pondělí prý strčil do jednoho chlapečka tak, až si odřel nos, no prý si to s paní učitelkou vyřešili, ale Jiřík se mi ani nezmínil, co se stalo.....když doma s něčím bouchá, něco shodí, nebo udělá jinou neplechu a pokárám ho za to, tak pořád slyším "já za to nemůžu, to já nebyl, ty za to můžeš, to je tvoje vina" apod. Minule pro změnu strčil do babičky, až málem upadla, mě minule praštil po zádech autobusem....přitom vzápětí je zase lítostivý a mazlivý, omlouvá se, říká, že nás má rád, nehne se teď od nás ani na krok, jak na chvíli zmizíme, tak panika, ve školce to dělá taky, obrovská nejistota, každá drobnost ho rozbrečí, jakmile zvýším hlas, abych ho třeba ráno popohnala, tak okamžitě slyším ukřivděné a lítostivé "proč na mě křičíš?"....ach jo, já už fakt nemůžu, už uvažuju, že si dám schůzku s jejich psycholožkou ve školce, jestli by na něco nepřišla....donedávna to bylo dítě, se kterým se dalo prakticky na všem v pohodě domluvit, už byl i takový sebevědomější...a teď? Je vzteklý, občas i agresívní, lítostivý, ubrečený, nic nechce zkoušet, přimět ho k nějakému "učení" doma je taky čím dál těžší...prostě celkově je takový negativistický, pevně doufám, že je to jen nějaké období, ale trochu mě děsí, že je to spíš čím dál horší... ☹

krystalka
20. lis 2013

@ottic - s těma ponožkama jsi mi připomněla, že Jiřík pokaždé, když si převlíká ponožky, nebo večer sundavá, tak pečlivě vybírá každou nitku nebo chlup z nich, co mu zůstane mezi prsty 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@krystalka a nemůže si uvědomovat, že je prostě jinej než ostatní? 😕

krystalka
20. lis 2013

@sisstin - já fakt nevím, zase ale v té školce jsou v podstatě všechny ty děti, trochu "jiné" a loni s tím problém nebyl, letos si naopak myslím, že tam mluví skoro nejlíp, co jsem tak slyšela, paní učitelky ho chválí, že udělal ve všem obrovský skok, teda kromě toho sociálna a sebedůvěry....já už jsem z toho fakt nešťastná, on mi taky nic moc neřekne, jen občas nějaký útržek, ale z toho jsem si zatím nic moc nevydedukovala....stěžoval si, že do něj ten chlapeček strká, ale že do něj strčil tak, až si odřel nos, tím už se mi samozřejmě nepochlubil, na dalšího chlapečka si občas stěžuje, že za ním pořád chodí a chce si s ním hrát a že on nechce a že mu něco boří....no, je to chlapeček, co má evidentně velký problém s porozuměním.....nějak nevím, jak z Jiříka dostat víc....

sisstin
autor
20. lis 2013

@krystalka víš co, to nemusí být jenom ze školky, stýkáte se a on vidí i jiný děti, ne jenom ve školce 😉

krystalka
20. lis 2013

@sisstin - my se ale s jinými dětmi právě moc nevídáme, vidí je většinou někde při cestování nebo venku na hřišti, ale teď na podzim už taky moc nechodíme, holčičku od sousedů potkáváme tak třikrát týdně - jdeme s nimi společně ráno na autobus....navíc je od 2 roky mladší.....a i na tom hřišti někdy v září, když jsme ještě chodili, tak už zase odmítal chodit na atrakce, kde někdo byl a nechtěl se s nimi družit, přitom v létě už si s nimi i povídal, on už teď mluví dost dobře, takže myslím, že minimálně kvůli tomu mluvení si nemusí připadat jiný.....ale je fakt, že jinak asi JE jiný, protože ho občas prostě zajímají jiné věci, je vnímavější, citlivější na nálady a emoce lidí kolem sebe - to byl vždycky, je jak barometr.....

ottic
20. lis 2013

@sisstin Tak teď jsi mě vyděsila....☹

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic to se prostě dělá u všech dětí, co maj problém s řečí 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic za tu dobu, co se o to zajímám, tak snad vím jen o jednom dítěti, co mělo fakt tu epi 😉

sicinka
20. lis 2013

@kajiszek zkusila bych to na dopoledne, ale žádné velké plány bych si nedělala - prostě se naučí respektovat jinou autoritu a fungovat v kolektivu. Já třeba kdybych nechodila do práce tak bych počkala David na tu školku zralý nebyl, sice šel rychle dopředu, ale to by šel i bez ní a ty stresy ráno bych nikomu nepřála (jemu by vloni vyhovovalo chodit jen po o, ale to nebylo realizovatelné). A prostě uvidíš jak to dává a podle toho se rozhodneš, ono je to dost brzo i na standardní dítě, ale bude tam málo dětí ve třídě miniškolku zvládá, za zkoušku nic nedáš tak co.

ottic
20. lis 2013

@krystalka Přesně to samé máme taky 🙂, jenže teď, když se mu něco nezdá, tak si sundá ponožky a dělá to i během dne.... řekla bych, že si tak říká o pozornost. Já jsem dneska fakt úplně mimo, to vztekání mě dnes nějak vykolejilo, ječela jsem na něj jak ......prostě mi ruply nervy. Vojtovi rostou 5tky zuby, tak je strašně protivnej a je pravda, že to asi schytal za manžela, který mi už druhý den ráno řekl - Vojta chce vstávat a jít dolů, běž s ním ty, já si sním nevím rady. Včera ho hlídla a aby měl klid, pustil mu telku a pak dal tablet. No když se s ním nebude bavit a nebude s ním trávit čas, tak to bude ještě horší, že ? A já taky nevím, co chce , když to neumí říct....ale nějak to musím zkusit, poznat, dávat otázky....ale to jsou takové ty navršené věci, co mě vždycky jednou za čas skolí 🙂. O víkendu tu byla tchýně a manžel jí řekl, že co má vojta za diagnozu. Koukala, nic neřekla a šla si hrát s Terkou.....na Vojtu fakt každý kašle, neb je to s ním težké a mně to fakt někdy přijde moc líto. Nikdy by mě nenapadlo, že si budu přát, aby moje díte šlo do normální ZŠ. Tak jsem tu vyblila své pocity a jdu makat, nebo mě ještě vyhodí z práce 🙂.

ottic
20. lis 2013

@sisstin Já už mám strach kamkoliv jít, že mu něco najdou.... já vím, že je divňouš, ale fakt už začínám míst strach z kde čeho. Když si vezmu, že má 3,5 roku a neumí říct nic, nerozumí, tak si říkám, že prostě do té školy to nemůžeme stihnout .-(.

sicinka
20. lis 2013

@ottic já bych spíše řekla že máte štěstí jak na učitelku tak na to že je to věkově smíšená třída a většina těch dětí už je samostatná a případně pomůže ostatním. Ono pokud jich má učitelka 26 tříletých a jeden nerozumí a nedá sebeobsluhu, a i ostatní potřebují pomoct (zipy na bundách, otřít na záchodě atd...) tak není divu že tam nemůže bez asistenta, prostě by to jedna učitelka nedala (anebo se nesnaží, ale to je ta horší varianta).

koogi69
20. lis 2013

ahoj jsem tady. mam uplne stejny problem. ted jsme byly u psychologa, jdeme na foniatrii a ve skolce jsou problemy ani nemluvim. sila :S
jak to vlastne vsechno zvladame? Taky si nekdy pripadate jako idioti??

ottic
20. lis 2013

@sicinka To určitě, školka je to báječná, to se musí nechat. U nás totiž oblékají i 2 uklízečky , navíc je tam málo malých dětí, mají jen 4, zbytek to už zvládá.

ottic
20. lis 2013

@sicinka Vojta naštěstí kromě oblékání vše umí. I ten zadek. Dokonce mi učitelka říkala, že po obědě trůní s klukama na WC 🙂.

sicinka
20. lis 2013

@krystalka David je teď taky hroznej, pořád si chce hrát s iPadem, pokud se mu něco nedaří upadne atd tak z toho obviní mě. Dneska jsem ve školce viděla jak mu holčička vzala kus stavebnice (ale fakt malá dvou a půl letá) a on jí to rval z ruky řval na ní ať to pustí, měla jsem pocit že ji jednu ubalí (jako nic ji neudělal, to je zase pozitivní změna). Učitelka mi řekla že si ty malý musí zvyknout že se neberou hračky, ale pro mě jako matku jedináčka to byl děsný pohled. Jinak u nás má vliv nedostatek sluníčka pokaždé se na podzim zhorší, jaro léto jsou období akcelerace schopností, vážně uvažuji že ho vezmu do solárka, ale to mi asi nikde nedovolí 🙂

ottic
20. lis 2013

@sicinka My máme ve své podstatě největší problémy doma. To je fakt hrůza. Ať už jsme kdekoliv - a jsou tam děti, tak Vojta se zapojí a já o něm nevím, za to doma.....hrůza děs. Neustálé vztekání, že to nechce, tamto nechce....že zrovna nechce večeřet.... jenže to detekuju jen z úrovně řvaní, neb nemluví, je to hrůza. Někdy když slyším, jak zase začíná řvát, tak se to ve mně úplně zvedá .-(.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic my máme u Tygra kluka s receptivní, je to logo třída se sníženým počtem a beztak toho asistenta musí mít taky 😉 můj klient ho má i ve specce (autík) 😉

koogi69
20. lis 2013

@krystalka
presne tohle mam doma. mam 4 letou dceru. ted ma obdobi, ze je vsechno problem. hruza. jeste k tomu ma opozdeny vyvoj reci, takze ji vlastne vubec neni rozumnet :((
pripadam si taky uplne vycerpana. do toho mam 1,5 letou holcicku.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic a děláte to AKK? 😕

krystalka
20. lis 2013

@ottic - já už jsem taky dneska ráno trochu ječela, už to ve mně fakt bouchlo, navíc jsme byli v časovém presu, musíme stihnout autobus, další jede až za půl hodiny a on má ráno půlhodinu jen na jídlo a další půlhodinu na umytí a oblečený a kdybych ho průběžně nepopoháněla, tak tam sedí snad ještě teď.... A ty to máš ještě o to horší, že ti nic neřekne, Jiřík zase už umí říct, co mu vadí, nebo co chce, ale určité věci z něj stejně nedostanu...

sisstin
autor
20. lis 2013

tak Tygr v pohodě, ale tak on nikdy na chování náročnej nebyl...tak jako občas držkuje, ale to je tak k věku....u něj se ty frustrace vždycky promítaly do úzkostí, ale poslední rok už je vůbec nemá. Jak už dobře mluví, tak je všechno v pohodě.

sisstin
autor
20. lis 2013

@krystalka Tygr ráno nejí, on je vypravenej za 10minut, vyčistí si zuby, vyčůrá, oblíkne a jde. To já se prdelim hodinu s tím mým make-upem, ale on bud spí nebo kouká na Minimax 😅

sisstin
autor
20. lis 2013

@krystalka ale u vás to bude tou poruchou pozornosti, že prostě sedí a čučí kolem. To je velká brzda. Tygr tohle nemá, on ještě závodí, aby byl rychlejc oblečenej než já 😅

sicinka
20. lis 2013

@hrusti - knížka z levných knih jmenuje se zvládeš to? a je to soubor testů pro předškolní dítě. http://neoluxor.cz/detske/zvladnes-to-velka-kni...

Jako třeba jemnou motoriku nedá ani jeden test zatím je tam šrafování, obtažení a vybarvení složitých tvarů. U matematiky je i sčítání odčítání a menší větší to mi přijde až přehnané, ale píšou tam že je to knížka vytvořená s psychology a pedagogy tak snad nekecají. Jako budeme zkoušet, tím že neumí písmena tak příprava na čtení a to poznávání prvních a posledních písmen zatím nemá cenu zkoušet, ale stejně mi přijde že za rok tohle nemá šanci dát ani omylem, přeci jen je červnový....

krystalka
20. lis 2013

@koogi69 - no jo, jenže Jiříkovi už je 5 a třičtvrtě roku, kdyby mu byly ty 4, tak bych to asi tolik neřešila....ale možná, že u něj je to zase taková ta první puberta, kamarádky syn měl něco podobného kolem 5 let, odmlouval, vztekal se apod.....doufám, že ho to zase přejde, protože už mě ty neustálé dohady a řešení něčeho dost vyčerpávají....