Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
20. lis 2013

@krystalka mě to občas přijde horší on sice perfektně řekne co chce, ale mě se to nelíbí a hrajeme kdo z koho. Navíc je samozřejmě už umí i nadávat a poslouchat že on si ty pitomý kalhoty brát nebude, že se na mě vykašle atd... Jako u nás je ten problém asi čistě výchovný, ale taky si s tím moc rady nevím.

krystalka
20. lis 2013

@sisstin - no on u té snídaně ani tak nečučí kolem, jako na JimJam 😝 , ale když by se u toho nedíval na TV, tak ani nesedí ani nejí, ale bude pobíhat někde kolem, vytáhne si hračky apod.... A u oblíkání jsme donedávna taky spolu závodili, teď, když se o to pokusím, abych ho zrychlila, tak mi řekne, že závodit nechce a že se bude oblíkat pomalu, pak několikrát přijde, že mu nejde ponožka, mikina apod....
A jinak s tím vypravováním - nejmíň 5 minut mi trvá, než ho vůbec probudím, dalších 10, než vyleze z postele a pak teprve má tu půlhodinu na jídlo a další na oblíkání, takže ho začínám budit v 5:45 a odcházíme v 6:55....

sisstin
autor
20. lis 2013

@krystalka nj, nemá motivaci. Tygr má, aby byl ve školce úplně první 😅 😅 😅

sicinka
20. lis 2013

@ottic já vloni dělal ve školce kroužek a měla jsem pak vždycky vypravit osm 2-3 letých, kteří toho půlku neuměli a od té doby učitelky chápu že chtějí nějakou sebeobsluhu. Mít jich tam dvacet tak si jdu hodit mašli 🙂

koogi69
20. lis 2013

to jo. natali to ma od narozeni. od pul roku se zacala uplne vztekat az omdlivala. ruzne pak pri vzteku mlatila hlavou do zdi, do zeme proste vsude. ted uz je zlata ale porad nemluvi. je to dost vycerpavajici. a jsem velmi prekvapena kolik lidi ma podobny ne-li stejny problem

sicinka
20. lis 2013

@krystalka jinak já u oblečení vydírám, prostě odejdu když není oblečení, už jsem i auto nastartovala. On naštěstí už ví že to myslím vážně, takže oblečený je do 2 minut 🙂 ale aktuálně prudí s tím že má špatné kalhoty, nehodící se tričko atd, ideálně když zaspíme a spěchám. Takže si i oblečení připravuje sám se s ním hádat nebudu 🙂

sicinka
20. lis 2013

@koogi69 a má jen ovř? Můj syn ho měl ale ve čtyřech už mluvil normálně, myslela jsem že třeba mají horší výslovnost nebo horší stavbu věty, ale mluvit už by měla ne?

sisstin
autor
20. lis 2013

@koogi69 no to vypadá na dysfázku, pokud je mentálně ok...OVR v tomhle věku je fakt o něčem jiným, jak píše @sicinka. To spíš vás zas neumějí zdiagnostikovat, což není nic neobvyklýho bohužel 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@koogi69 a nebyla bych si jistá, zda rozumí, jak má, pokud měla takový záchvaty vzteku 😉

cairka
20. lis 2013

@sicinka , ja keď začnem vydierať, tak to spustí afektívny záchvat, ale fakt afektívny, panický. 🙄 Ale u nej je aj reálny problém vyzliecť pulóver, tričko ona si nedokáže pretiahnúť cez hlavu, takisto ponožky a pančušky si nedokáže obliecť.
Ináč toto robila staršia, presne sme to riešili tak, že si začla večer chystať veci sama a bez problémov to šlo potom ráno 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin co je AKK ?

krystalka
20. lis 2013

@sicinka - tak na Jiříka podobné vydírání skoro nikdy neplatí, on i když jsem to zkusila, tak jak je úzkostný, tak on začne panikařit, volat "neopouštěj mě maminko" a když bych chtěla odejít, tak zůstane stát a rozbrečí se, ale ne vztekle, ale spíš tak hodně úzkostně....takže my tenhle způsob radši nepoužíváme, ty jeho úzkosti to pak ještě víc zhoršuje....jinak s oblečením naštěstí neprudí, večer mu nachystám hromádku a ráno maximálně třeba řekne, že chce jiné tričko, ale většinou to neřeší a navlíkne na sebe, co mu nachystám 😉 . Jinak když chce, tak je taky oblečený za 5 minut i s botama, ale většinou je to děs....

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic alternativní komunikace, většinou VOKS přes obrázky, aby se mohl domluvit a zároven chápal, co mu říkáte 😉 on má ty záchvaty proto, že nerozumí řeči, nechápe sociální situace, neustále celý den se musí soustředit na dekodování řeči a všeho, a to je stresující jako prase. Tyhle děti mají deprese už od velmi nízkýho věku 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin a na co ho ten chlapeček má? jako myslím, s čím mu pomáhá ?

cairka
20. lis 2013

@krystalka , presne takéto stavy to vyvoláva aj u malej 🤐 a ked už reve, tak už na ňu môžem hovoriť koľko chcem, takže často aj nejaká nevinná poznámka to spustí. Napríklad, že ak chceme stihnúť bus, tak sa už musí začať obliekať...a keď nie je úplne v pohode (napríklad únava), tak koniec...

ottic
20. lis 2013

@sisstin myslíš jako, že mu mám udělat kartičku oběd, školka atd ?

krystalka
20. lis 2013

@sisstin - no, to on tam bývá z jejich třídy většinou první i tak...a to tam dorazíme před půl osmou, většina dětí přijíždí mezi osmou a půl devátou....

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic chlapeček má mega záchvaty vzteku, nerespektuje nikoho a nic atd. Prostě sám v té třídě vůbec nemůže fungovat, jak nerozumí, tak si dělá co chce 😉 čili ho tam prostě krotí, pomáhá mu se vším, pracuje s ním individuálně na reedukaci VD.

jinak vám nikdo o AAK neřekl? Prostě to dítě skládá normálně věty z obrázků, dá se tím říct cokoliv a i obráceně, on k tý řeči pomocí obrázků pochopí, o co jde.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic to je u VD základ, pokud dítě nemluví nebo omezeně a ještě k tomu nerozumí.

ottic
20. lis 2013

@sisstin Mně přijde, že soc. situace docela chápe. Třeba včera - říkám mu, jedeme s Terezkou do hudebky. Před hudebkou děti, tak se tam začal s něm honit. Jdou dovnitř - ale on tam nemůže. Takže jekot, že tam chce taky. To mu přece kartičkou nevysvětlím. Takže jsem ho musela vzít a odnést, on se pak uklidnil. Jak na tuto situaci ?

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic to mu vysvětlíš tak, že mu ukážeš celej proces, jak to bude probíhat...čili jak tam jedete, obrázek hudebky, a pak šipka, že třeba vy půjdete něco dělat jinýho..obrázek obchodu atd. Aby věděl, co ho čeká, že on tam nepůjde 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic samozřejmě neeliminuješ naprosto všechny vzteky, vztekají se i normoš děti, ale 90% záchvatů by mělo zmizet 😉 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin To víš, že neřekl, ani Baslík ne. Mně pořád říkají, jen že mám ukazovat a verbalizovat. Pak máme 100 prvních slov, ty trénujeme . Ale o tomto mi nikdo nic neřekl.
Vojta to ve školce zvládá v pohodě, není s ním problém. On se dívá, co dělají ostatní a dělá to taky, dokonce i zpívá. Učitelky ani nepoznají, že nerozumí, myslím, že jsem to psala. Ale ve školce je režim, to podle mě hodně pomáhá. Hodně se mu tam líbí. Zná i děti jménem, ví kdo je kdo.

ottic
20. lis 2013

@sisstin aha, to mě nenapadlo. Zkusím něco vyrobit. jenže vojta kartičky nenávidí, no zkusím to. třeba jak pozná, že to funguje, tak to půjde.

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic no on může napodobovat dobře, ale vevnitř až tak nechápe, proč to tak je. Přes porozumění řeči a řeč se všecho učíme 😉

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic hele, první je, mít motivaci. Takže musíš začít s obrázkem toho, co fakt strašně moc chce (většinou se dělá nějaká mlska) a ta výměna musí proběhnout šíleně rychle 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin ted jsem zhlédla příspěvek, tak to zkusím vyrobit. Dám vědět, jak funguje 🙂.

ottic
20. lis 2013

@sisstin zkusím, určitě. Už vidím, jak dojdu domů a manžel zas bude vyvádět, co blbnu. ☹

sisstin
autor
20. lis 2013

@ottic fakt první je motivace k tý komunikace třeba přes čokoládu, on ji chce, ty mu strčíš do ruky kartičku čokolády, on ti ji dá zpátky - pokud ji zahodí, tak prostě jeho rukou si to podáš a strčíš mu do pusy čokoládu. Ale fakt to musí bejt bleskovka, nesmí se dostat do afektu 😉