Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
26. lis 2013

@mvmk myslim ze podobne to mala Hanicka od @hanistepa ...ktorej davali takmer do nastupu do skoly len OVR...ale problemy v expresii pretrvavali, takze nakoniec mali dysfaziu

jolinka
26. lis 2013

@mariposa2003 no neporozumenie ako take s bilinvalnostou nesuvisi...bilingvalnost moze u zdraveho dietata posunut nastup reci, kym sa nazbiera pasivna slov. zasoba v oboch jazykoch...Samozrejme ak ma dieta rec. problem, bilingvalnost mu to robi tazsie.

My sme tiez bilingvalni, 2 uplne odlisne jazyky, slovencina a madarcina. 😉 Mam 4 deti a tie 3 ktore nemaju dysfaziu, rozumeli uplne v poriadku.

mvmk
26. lis 2013

@jolinka Nekdy si prijdu, ze toho psychiatra potrebuju spis ja, stejne vse ukaze az cas, plati rozhodne spatna motorika - spatna rec. Kde je pricina ti vetsinou take nikdo nerekne 😝 Mozna chce pan dr. delat ten IQ Test, aby vyloucil nejakou mentalni retardaci kdo vi. Rozhodne jsme dostali ted 2x tydne ergo a 1 x logo, plus fyzioterapii a konicky, takze full program. 🙂

abbie
26. lis 2013

@mvmk no tak to ma nikto nepresvedci, ze ma expresivnu dys. 😀 ako o tom potom ... pred 2 rokom spajat slova

jolinka
26. lis 2013

@mariposa2003 inak presne taketo neporozumenia situacii sme mali aj my.

Jeden den som odzdravila susede na schodoch ze "Dobryy" ... a Katika na druhy den na prazdnych schodoch zaintonovala "Doiii"
Alebo deti z ihriska prisli na chodnik mavat smetiarom a Katika sa postavila tvarou k detom {chrbtom k smet. autu} a tiez mavala a poskakovala aj ked nevedela preco 😝 😝 Na druhy den prisla na prazdny chodnik, na to iste miesto, bez deti aj bez smetiarov...a zacala mavat a poskakovat. 😀

jolinka
26. lis 2013

@mvmk no napriklad my sme mali obe motoriky total super, Kati mi na 1.5 roka preliezala ploty, 2-rocna malovala zvieratka ...ale to byva casto pri receptivnej, ze motorika je OK.

mvmk
26. lis 2013

@abbie no tak to uz je pouze varianta mentalni retardace 🙄

krystalka
26. lis 2013

@mariposa2003 - já sice bilingvní dítě nemám, ale nemyslím si, že by ve 3 letech bylo nějak pozdě, když vezmu v úvahu, že některé jednojazyčné děti se v tomhle věku taky teprve začínají rozmlouvat....to vztekání může být i klasický tříletý vzdor a vzhledem k té biligvnosti může být to porozumění asi trochu opožděné....
A jinak, jak jsi psala to s tou bundou, tak mi to nepřijde, že by to v té situaci nesedělo, podle mě se ti prostě jen snažil říct, že máma včera zapomněla bundu (nemyslel tím, že jí dneska taky nemáš), ale prostě na to ještě nemá jazykové vybavení, aby ti to řekl celou větou....takže člověk si to pak snadno vyloží jinak....My tohle řešíme každou chvíli se synem, protože on ještě moc nepoužívá podmiňovací způsob (má expresívní dysfázii) - takže on třeba řekne "jak my jsme šli tamtudy, tak my jsme tam viděli...", no a já pořád marně přemýšlím, kdy že jsme to tamtudy šli a pak z toho vyjde najevo, že on myslel "KDYBY jsme šli tamtudy, tak BY jsme viděli...." 🙂

abbie
26. lis 2013

@mvmk ani to ne ... skor dyslalia a nic viac ... aj tie deti maju narusenu motoriku a hlavne grafo

jolinka
26. lis 2013

@mvmk pri MR by bola opozdena tak dajak "harmonicky" 😉 😉 😉 vo vsetkom rovnako.

aj my sme mysleli ze Kati bude LMR, vsak take klise "nechape tak je blba " 😝 😝 😝 komu by napadlo ze pri normal. IQ moze decko nerozumiet. Akurat mi neslo do hlavy, ako moze tak pekne skladat puzzle, z lega vytvarat postavy a zvieratka, kreslit aj nad svoj vek a pod.

abbie
26. lis 2013

@krystalka presne na toto som myslela aj ja, ze nevie este povedat vcera/minule/bolo atd. ... @mariposa2003

krystalka
26. lis 2013

@abbie -jj, my jsme podobné věci s Jiříkem řešili pořád a jak jsem psala před chvílí, tak občas ty "nedorozumění" máme i teď....

mvmk
26. lis 2013

@jolinka mala mela na zacatku nejhorsi hrubou motoriku, delala vse extremne pozde, v 21 mes. zacala konecne samostatne chodit, ale chodila hodne dlouho spatne jako batole. Okolo toho 18 mesice jsem pomalu zacala zjistovat, ze moje dite mi vubec nic nerozumi, prislo Mama a pak dlouho nic na 20 mesicich jeste Haji a ham, to byl prakticky cely repertoar jeji komunikace. Po druhem roce zacla konecne ukazovat, pridala nejake zvuky zviratek papa , bam bac a hlavne eeee a heeee 😀 na 2,5 letech zacala pomalu pridavat slova a citoslovce, mela vseho vsudy asi 30 slov inklusiv zvuky zviratek. A ted tesne pred tim 3 rokem hodne poskocila, zasoba dost narostla, ale stale nesklonuje, necasuje mluvi bez spojek predlozek. Malovani des bes, ma dlanovy uchop, a cara kola. Ale zase udela vse hodne barevne 😀 Jo a hlavne ma takovy intenzivni skripavy hlas, je dost hlucna 🙄 ta rec nema zadnou melodii, Rada tancuje ale zazpivat umi jen lalala 😅

jolinka
26. lis 2013

@krystalka vicemene suhlasim s tym co si pisala...len to opozdenie porozumenia vplyvom bilingvalnosti nie je.

Dieta ak nema narusene porozumenie rozumie cca rovnako v oboch jazykoch, pripadne viac v tom jazyku ktory dominuje {ale to je skor neosvojenim si pojmov, nez narusenym porozumenim}

Kati ked pokrocila v porozumeni, vzdy v oboch jazykoch naraz...z madarciny rozumela len preto menej ze dominovala slovencina a jednoducho nemala v mad. tolko pojmov.
Tak ako ja nerozumiem plynulej anglictine aj ked nemam narusene porozumenie ako nejaku poruchu 😉 😉 ale preto ze neovladam dostatocne jazyk

mvmk
26. lis 2013

@abbie to ti musim oporovat, jen dyslalii mit nemuze, znam deti s dyslalii ty mluvi na 3,5 vetsinou v hezkych vetach jen Jim neni rozumet - patlavost.

jolinka
26. lis 2013

@abbie
@krystalka
@mvmk
Vsak sa iste chapeme... 😉 😉 ze jedna vec je "nedorozumenie sa " pre nedostatocnu expresiu a druha vec je neporozumenie ako porucha.

abbie
26. lis 2013

@krystalka moj povie napr. vcera sme boli v Hornbachu, ale boli sme tam pred tyzdnom :D tak ho ucim, ze to bolo minule ...

abbie
26. lis 2013

@mvmk a aku vetu ona uz zvladne?

mvmk
26. lis 2013

@abbie takova veta je pro nas naprosta utopie 😝

jolinka
26. lis 2013

@krystalka Napr. moj 2 rocny syn rozumie pojmom ako "mladsi, starsi, vcera, dnes, zajtra".. rozumie viacslovnym prikazom, reaguje na obe jazyky bez chyby presne do tej miery ako ich obe pouziva, teda v slovencine viac...nic ho neucime drinou a cielene, vychytava pojmy a situacie prirodzene...ako normal dieta. 😉 😉

Kati si este doteraz obcas zmyli Vcera a Dnes, plus celkove doteraz mame problem vyjst z jej myslienkovych pochodov 😝 😝 😝

mvmk
26. lis 2013

@abbie vcera u nas nekdo zvonil a mala na to. Pan cink cink, Ema boji, pan vzit, Ema place 😉

alisek
26. lis 2013

Ahoj holky, občas jsem přečetla co vás trápí a semtam sledovala Sistin a jejího synka.
A dnes se zapojuji mezi vás,synovi byla stanovena porucha učení, soustředění, no vypadá to snejvětší pravděpodobností na syndrom ADD.

krystalka
26. lis 2013

@jolinka - jasně, že chápeme 🙂 a jinak jsem taky psala, že s bilingvností nemám zkušenosti....a s tím špatným porozuměním v podstatě taky ne, Jiřík měl vždycky ve všech zprávách, že rozumí dobře....

mvmk
26. lis 2013

@jolinka U nas take je porad velkym problemem orientace v case, vysvetlit ze papa je v praci, ze prijde az vecer, atd. Tam jasne nevi o co jde 😝

jolinka
26. lis 2013

@mvmk a ako stara je presne? furt zabudam ked to nevidim v pase.

mvmk
26. lis 2013

@jolinka 3,4

jolinka
26. lis 2013

@krystalka
@mvmk

Prakticky uplne cista dysfazia neexistuje, aj pri expresivnej moze byt trochu narus. porozumenie aspon na zaciatku, a tiez pri narusenom porozumeni je vzdy narusena aj expresia, u nas to bolo komolenie slov a dlho agramatizmy.

Receptivnu alebo expresivnu...ako cistu dg....dostane dieta, ak je to narusenie jednej zlozky vyrazne oproti druhej,...t
U K. bolo jasne ze na to ako rozprava, rozumie malo, preto tieto deti rozpravaju "z cesty"...casto maju problem z beznymi soc. situaciami...tu nie je az take dolezite ze kedy spaja slova, kolko ma slov...ale budovanie porozumenia.
U expresivnej je to naopak, gro je v logopedii, rozvoji motoriky atd.

krystalka
26. lis 2013

@alisek - ahoj, vítej 🙂 ....jak píšeš o synkovi, to píšeš o tom 3letém? Protože je mi divné, že by někdo diagnostikoval poruchu učení tak malému dítěti, mám za to, že to se dělá až v předškolním, nebo spíš v mladším školním věku....stejně tak jako to soustředění....já mám u syna taky velké podezření na ADD, ale je mu už 5 a třičtvrtě, byli jsme nedávno u psycholožky a ve zprávě to zatím nemáme.....

abbie
26. lis 2013

@jolinka a ako vies na isto, ze rozumie dnes, vcera, zajtra? to potom musi uz pekne rozpravat, ale u dietata, ktore nerozprava sa toto neda zistit

mvmk
26. lis 2013

@jolinka U nas je nejvetsi potiz, ze vysetrovana je v nemcine, ale rozumi prevazne cesky, cestina dominuje, tim padem ja se stavam prekladatelem pro obe strany 😉 , Moje mala hrozne moc vyciti ze situace, mimiky, tonu hlasu, ja stale vidim, ze sice uz rozumi hodne, ale ne uplne. A hlavne kdyz jsem v cechach a mluvi na ni nekdo jiny, casto vidim, ze kouka na mne podle motta, co ze to chce? Tim padem muj Problem lezi v Tom, ze ta Diagnostika neni uplne jednoznacna. Alespon pro mne, ale musim se s tim spokojit. 🙄