Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
26. lis 2013

@abbie nebolo to mysleno na mne? 😅

jolinka
26. lis 2013

@abbie ano viem naisto, ked myslis 2rocneho, samozrejme on "Vcera" pouziva aj na udalosti ktore sa stali davnejsie...ale proste to zaradi spravne. Kati hovorila "vcera pojdeme" este ako 6. 5 rocna.

Maty hovori 4 slovne vety bezne, vecer kaslal a hovori..."Mati kasle, aj mama kasle, obidvaja chori. Mama daj vitamin Matimu"
hovorim mu. "rano ti dam vitamin" on na to..."zajtra mama da vitamin" {teda vie ze rano bude zajtra} Mama bude povedat HAM a Mati bude povedat Dakujem"

tak take rozhovory my vedieme...to je nebe a dudy zdrave dieta a dieta s narusenou zlozkou reci 🙂 🙂 🙂

abbie
26. lis 2013

@mvmk nie, myslela som na 2 rocneho od @jolinka

abbie
26. lis 2013

@jolinka no tak to uz krasne rozprava ... my v jeho veku len eeee 😀 a max. 10 slov

mvmk
26. lis 2013

@jolinka to mi mluvis z duse, to je presne ono proc si myslim, ze mala dobre nerozumi, rozhovory o zitra nebo vecer jsou pro ni matouci. Kdyz reknu zitra jedeme k babicce, tak se tesi pac si mysli, ze uz jedem a potom se porad pta jedeme? Nekdy domluva hrozna. Ted uz Jaks taks dokaze pochopit ted a potom. Nebo za chvilku ale jinak ☹

jolinka
26. lis 2013

@abbie no on rozprava najlepsie z mojich deti...ja sa pri nom vznasam 😀 😀 😀 od radosti

este ked napodobnuje dospelacku rec..."mami, uz spi konecne" alebo take lakonicke odpovede
Chces take video?" .."radsej nie"
alebo minule..."Mati ma male didky, mama vacsie" 😀 😀

mvmk
26. lis 2013

@abbie tvuj maly je ale uz prece uplne OK nebo ne?

abbie
26. lis 2013

@mvmk no OK urcite nie, OVR citit na kazdom kroku este u nas ... ma problem rozpravat v spravnej osobe napr. dal si/namiesto dal som ... chces/chcem a stale rozprava v 4 slovnych vetach, obcas 5, na 3 rocneho je pol roka pozadu s recou, ale zevraj rozumie k veku

jolinka
26. lis 2013

@mvmk no ta nemcina je problem...ani nie tak preto ze by spomalovala porozumenie ale skor preto ze tie vysetrovania su v jazyku ktory ona nema dominantny...takze jej samozrejme vychadza horsie porozumenie,

tazko povedat tak od PC...ked navyse aj celkovy vyvoj ma opozdeny, v motorike a tak 😒

aj keby mala nakoniec len OVR alebo len celkove omeskany vyvoj...casove pojmy budu pre nu na 3.5 roka este tazky oriesok, skor treba trenovat porozumenie jednoduchsich veci

jolinka
26. lis 2013

no musim vas opustit, dnes vynimocne bezim po deti ja do mesta a tu su spoje caste ako vianocne sviatky 😝 😝

mvmk
26. lis 2013

@jolinka mela vzdy nerovnomerny vyvoj, motorika vazne z duvodu hypotonie 😝 a zacinala na CKP, prvni dg. jsme meli na 18 mesicich, tam byl kognitivni vyvoj k veku jemna motorika take, treba dokazala tuzkou udelat caru, zandat vsechny tvary atd. Ted se sice motoricky zlepsila, ale rec zadna Slava, porozumneni podle Meho take neni Ok, Jemna motorika zaostava. Ted jeste co na to ty IQ testy 😒

mvmk
26. lis 2013

@abbie Podle Meho 4 az 5 slovna veta na necele 3 roky je naprosto v norme 😉

abbie
26. lis 2013

@mvmk ale kdezeee 😀 na jeho vek tak 10 slovnu by mal utrusit ... 3 rocne dieta ma uz v podstate normalne rozpravat, len ma pravo komolit niektore hlasky, alebo mat trosku horsiu vyslovnost

abbie
26. lis 2013

@mvmk a ziadne take, ako "toto je maminka", ale "toto si ty" ...

mvmk
26. lis 2013

@abbie ou to mi nejak uslo, ze na necelych 3 letech je min 10 slovna veta. 😒 To je moje mala tedy spis na urovni batolete 🙄

sicinka
26. lis 2013

@ivular já přestala počítat ve chvíli kdy začal mluvit - prostě když už ta komunikace nevázla myslím že to bylo tak těch 250 slov 🙂 prostě pokud pořád něco přidává tak nemá cenu počítat 🙂 A co jinak jak se vám vede?

abbie
26. lis 2013

@mvmk tak rozpravaju rovesnii mojho syna, s ktorymi sa stretavame 😝

sicinka
26. lis 2013

@mvmk no David měl v 2 letech a 9 měsících max. 5 slovnou větu a bylo to půl roku pozadu norma to asi bude, ale problém začíná být že v té normě je málo dětí, alespon v mém okolí🙂 Jinak ono pak ještě dlouho měl stále 5 slovnou větu, ale používal jí často a obsah byl jiný. U nás bylo ticho a jednou za hodinu věta, výslovnostně i gramaticky celkem správně jen prostě strašně málo často.

krystalka
26. lis 2013

@abbie - já tedy žádné 3 leté dítě, které by mluvilo v 10 slovných větách neznám....i když, to už snad vlastně není ani jedna věta, to už bude souvětí 🙂 , tak to možná jo, takhle odděleně...

abbie
26. lis 2013

@krystalka tak ja bohuzial mam okolo seba taketo deti, jeden chlapec a ostatne dievcata ... preto mam maleho za mimona 😀 ked pocujem, ako vyslovene dospelacky rozpravaju, tak sa s malym radsej idem schovat 😝

mariposa2003
26. lis 2013

@jolinka @krystalka @abbie holky moc dekuju za odpovedi, no mate pravdu, ze s tou bundou to mohlo byt tak, ze si vzpomnel, ze se to stalo minule...ale kdyz vidim syna a vidim stejne stare deti jak reaguji na otazky a tak, tak on je proste nekde jinde. Treba kdyz se ho nekdo zepta jak se mas, tak je schopnej mu na to odpovedet ze tamhle je kocicka, nebo neco na ten zpusob, proste uplne mimo misu. Tak nevim.
Vcera, zitra si myslim nechape vubec.

A jak se s detma pracuje, kdyz maji opozdene porozumeni? Hrozne rada bych s nim delala nejake aktivity, aby se to zlepsilo, jenze on proste u niceho moc nespolupracuje, u niceho dlouho nevydrzi 😕 Zkouseli jsme nejaky ukoly pro dvouletaky, takovy ty sesity s ukolama, musela jsem mu hodne pomahat, vetsinu toho by asi sam nedal ☹

cairka
26. lis 2013

A čo sa vlastne považuje za vetu? Lebo ak ide čisto len o počet slov, tak tá veta malej @mvmk mala 9 slov. Ide o to, či je to veta, alebo zhluk slov 😝 gramatika nulová, ale počet slov dobrý 😝

krystalka
26. lis 2013

@mariposa2003 - s tím porozuměním, to já samozřejmě nemůžu takhle říct, jestli tvůj synek rozumí přiměřeně nebo ne, ale konkrétně třeba na tu otázku "jak se máš?" Jiřík odpovídal taky různě - např. my byli v parku....já jezdím na motorce, my potkali Lucinku....apod. - zdánlivě je to taky mimo mísu, ale on má takové "jiné" myšlenkové pochody, on prostě tomu dotyčnému spíš chtěl sdělit jak se opravdu má - tj. co zrovna dělá, co se nám přihodilo apod., nestačilo mu, že se od něj čeká odpověď ve stylu "mám se dobře".... 🙂

abbie
26. lis 2013

@mariposa2003 hlavne rozvyjat pasivnu slovnu zasobu, na zaklade obrazkov mu vysvetlovat rozne situacie, objednat si hry, kde dieta priraduje obrazky- loto, trenovat farby, skladanie obrazku z dvoch casti, dobre su aj take nalepkove pracovne zosity, ktore podporuju porozumenie ...
kup si khihu Cviceni pro rozvej reci, ta je super a pozri si stranku Oskola.cz, tam je toho strasne vela pre taketo deticky 😉

abbie
26. lis 2013

@krystalka nam sa raz stalo, ze na otazku ako sa volas odpovedal "chlapec" 😀

cairka
26. lis 2013

A Dia takto pred rokom odpovedala na otázku ako sa máš buď Dia, alebo Tri 😀 (to bolo čerstvo po narodeninách, preto to číslo tak hrdo hlásila vždy, keď zacítila ? vo vete 😀 )

cairka
26. lis 2013

Ináč teraz máme tiež zaujímavú situáciu, keď oznámila, že sa volá Dia jej pár ľudí reagovala, že "Aha, Dianka" ...a ona sa začla oslovovať ako Dianka 😨 Je Klaudia 😝

giraafje
26. lis 2013

@abbie: no právě, já když poslouchám stejně staré dítě nebo i mladší, tak vidím ten propastný rozdíl, u nás jsou nejčastější 3-slovné věty, nejdelší byla 5-slovná, slovní zásoba je dost jednoduchá, pořád se to točí kolem "mimi pije čaj, táta papá brambory, máma drží mimi", což je na 3 roky dost málo a taky mele občas mimo kontext. Aby rozlišoval včera, dnes, zítra nebo ráno, poledne, večer, tak to nehrozí vůbec.

sicinka
26. lis 2013

Tak ta naše věta byla Mami posim ukroj mi to 🙂 většinou v té době používal dvouslovná spojení posim pití, hele letadlo, koukej čičík a tak. Jsem z té věty byla tak paf že si ji pomatuji doteď a to je to skoro dva roky 🙂 Asi měsíc poté přišla první otázka, a hlavně začal tu řeč mnohem více používat a skončilo naše věčné ticho. Jen tak mimochodem David je tu v diskuzi jeden z mála kdo nekomunikoval vůbec neměl svoji řeč, nepoužíval pantomimu prostě nic. U něj to bylo fakt umím to říct tak to řeknu nebo mlčim a následně řvu 🙂

abbie
26. lis 2013

musim napisat, ze dnes sa malemu podarili dve pikosky "zadret" ... mm mu zobral stolicku, lebo s nou trieskal(mame teraz take fajne obdobie) a maly s revom utekal do spalne na postel urazeny trucovat a zacal kricat "chcem maminkuuuu" "maminka toto nedopusti" 😀 😀 ja vobec netusim, kde toto slovo nabral...
Potom sa siel kupat a pustila som mu ohrievac v kupelni a hovori "toto pali" a ja, ze neboj nepali, mozes chytit a maly " ale vnutri to pali" 😀