Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
28. lis 2013

@ottic Já mám teď největší strach taky o Kubovu budoucnost, protože už jsem přijala to, že Kuba bude mít velký problém a bude hoooodně práce. Byla jsem taky v tom stavu, kdy jsem jenom brečela ptala jsem se proč? Pak ale přišel moment, kdy tady psala jedna maminka o svém nemocném mladším synovi a mě to hrozně pomohlo, uvědomila jsem si, že to je vlastně všechno dobré, i když to s Kubíkem je hodně těžké.
Zakázala jsem si smutek, protože tím mu vůbec nepomůžu. Někdy to na mě taky přijde, ale vzpomenu si, jak jsou na tom některé děti a jejich rodiče mnohem hůř. Hlavu vzhůru, tuhle válku vyhrajeme. 🙂

ottic
28. lis 2013

@lenuskin Máš pravdu, to si pak člověk říká, co blázní, může být hůř. Řekla bych, že většinu času jsem s tím už ztotožněná, obvykle do doby, než jdu někam s kámoškama, se stejně starýma dětmi - to pak mám vždycky špatný večer.

simankolenka
28. lis 2013

Maminky kdo a kde mi řekne nebo vyvrátí jestli je malá autista? Máme problém, že vůbec nemluví (2roky a 2měsíce) a když jsem si pročítala příznaky na internetu, tak mi přijde, že má i jiné příznaky, ale jen něco a zase jiné opačně. Prosím o info kam s malou zajít, je v Plzni nějaký odborník, který se tím zabývá? Chodíme do FN Plzeň k psycholožce a speciální pedagožce, protože malá se narodila v 31tt. Jsem z toho vystrašená.☹ Děkuji za info,

lenuskin
28. lis 2013

@simankolenka Spíš jde o to, jestli všemu rozumí. 😉

simankolenka
28. lis 2013

@lenuskin Nevím jestli všemu. Když po ní něco chci třeba přinést, tak to většinou udělá, pokaždé taky ne. ale když je třeba zabraná do televize, tak to vůbec nevnímá.

lenuskin
28. lis 2013

@simankolenka V tomhle věku by měla zvládnout, např. běž do pokojíčku a přines mi panenku.

simankolenka
28. lis 2013

@lenuskin To udělá, ale musí se jí chtít. 🙂 Někdy to musím říct víckrát a pak to udělá.

lenuskin
28. lis 2013

@simankolenka A co říkají psycholog a logoped.?

simankolenka
28. lis 2013

U psycholožky jsme zatím byli dvakrát, jdeme znovu v únoru. Ta zatím vůbec o autismu nic neříkala , jen že je pomalejší a trénuje s ní porozumění. U logopeda jsme zatím nebyli.
@lenuskin

ladida.l
28. lis 2013

@simankolenka včera jsem něco hledala a narazila jsem na tyhle stránky, jsou tam vypsaní odborníci na PAS z Vašeho kraje
http://www.autismusprocit.cz/odbornici.html

lenuskin
28. lis 2013

@simankolenka Jinak, co se týká odborníků, tak tady to hodně maminky valí k Dr. Junkové nebo Krejčířové, ta má ale už pořadník obsazený na další století. Je to ale Praha.

simankolenka
28. lis 2013

@ladida.l Děkuji, kouknu na to.

abbie
28. lis 2013

@simankolenka Ahoj, autizmus nie je o tom ,ze dieta vo veku 2r, nerozprava 😉 Na vysetreni jej neskusali robit test porozumenia? Mozes ju aj doma jednoducho vyskusat ... najdi obrazok stolicky, auta, postielky, truba a pytaj sa jej kde sedis? co jazdi po ceste? kde spinkas? kde mama vari?
Na obrazky v knizke ti ukazuje? Alebo ukazuje vseobecne? Zaujima sa o diane okolo nej?

simankolenka
28. lis 2013

@abbie Ahoj, u speciální pedagožky a psycholožky jí jen zkoušeli, aby ukázala něco na obrázkách, pak jakou má motoriku, pak, aby třeba v krabičce našla kartáček na zuby, také aby například dala lžičku do hrnečku, hrneček na talířek. Na obrázky v knížce ukazuje, ale musím se jí někdy zeptat několikrát, ale pak to ukáže. Někdy to ukáže ihned poprvé. Jinak nějak moc neukazuje. Nevím jak myslíš, jestli se zajímá o dění kolem ní.

abbie
28. lis 2013

@simankolenka a ako jej sli tie ulohy, na ktore sa jej pytali? no myslela som to tak, ci vonku ukaze na psa, alebo na nieco co ju zaujme, ci to s tebou zdiela ...

simankolenka
28. lis 2013

Docela jí ty úlohy šly, nic psycholožka neříkala. Venku neukáže na nic, jen třeba když vidí psa, holuba atd. tak začne hýkat, protože to neumí říct. @abbie

giraafje
28. lis 2013

@simankolenka: Ahojky, já řeším prakticky to samé, můj syn má skoro 3 roky, ale mluví dost málo a taky mimo kontext. Včera jsem zkoušela: Na čem se sedí?, Kde se spinká?, Co se dává na hlavu? - to všechno ukázal na obrázku i pojmenoval, to jsem byla překvapená, protože mluví fakt dost málo. Venku ho zaujme taky tak pes nebo holub, jinak je to slabé. K psycholožce jdeme v pondělí - bude to úplně první návštěva a strach z autismu mám děsnej.

abbie
28. lis 2013

@giraafje a preco ty mas taky strach z autizmu? z toho co pises sa mi to teda vobec nezda ...

giraafje
28. lis 2013

@abbie: už jsem popisovala ty rysy, co na něm vidím. Navíc si nehraje s dětma, byla jsem u pediatričky a ta to podezření taky má, do doporučení mi napsala: "susp. ADHD, pervazivní porucha", tak je to tam černé na bílém. Sice říkala, ať se toho zatím neděsím, ale já se teda děsím a to dost. On chodí do takové školičky 1x týdně a fakt se odlišuje hodně, v komunikaci i v chování. Na druhou stranu nemá takové ty záchvaty vzteku a agrese, jak se to popisuje, ale já už si teď nejsem jistá vůbec ničím.

giraafje
28. lis 2013

@abbie: třeba teď jsem se ptala: "Co jste dělali ve školce?" a nic, žádná odpověď, podle mě vůbec nechápe otázku.

sisstin
autor
28. lis 2013

@giraafje na "co jste dělali ve školce?" popř. "co jste měli k obědu" neodpovídá žádné dítě, ani zdravé 😅

giraafje
28. lis 2013

@sisstin: díky moc za odpověď. Jak to? Já myslela, že jo. To jsem fakt už taková blbka? To je pro mě fakt novinka, nemyslím to ironicky, prostě je.

sisstin
autor
28. lis 2013

@giraafje to jsou prostě pro děcka naprosto opruz otázky, a skoro žádný dítě na ně neodpoví, pokud se zrovna teda nedělo něco mimořádnýho...je to stejný, jako když se tě v pubertě rodiče ptaj, co bylo ve škole 😅 😅 😅

giraafje
28. lis 2013

@sisstin: Aha, já mám ale pocit, že on tomu nerozumí, on prostě na to vůbec nereaguje.

cairka
28. lis 2013

@sisstin , to by si sa divila, ja som od staršej vždy vedela všetko, aj doteraz zo školy viem, kto čo povedal, kto čo urobil, čo sa komu stalo, čo mali na obed nie len názvom, ale aj zoznam ingrediencií, čo mala na tanieri 😝 😀 ale asi je výnimka, to je fakt 😝
@giraafje , na druhú stranu menšia chodila do škôlky 5 mesiacov (od veku 3r. a 4m.) a za ten čas nepovedala nikdy nič. Dokonca sa stalo, že som po ňu prišla a mala veľkú modrinu na líci, normálne otlačený roh stola, alebo skrinky...no do dnes neviem, čo sa vlastne stalo (že to nevedeli učky je druhá vec 😠 ) Ale aj keď mali napríklad divadlo v škôlke, tak poobede nebola schopná povedať, ani či bolo divadlo, nie to ešte o čom. To môže mať súvis s tým neporozumením situácii, ale ešte to isto nehovorí pre autizmus, neboj. Ale v pondelok budeš múdrejšia, po vyšetrení 😉

abbie
28. lis 2013

@giraafje a ako ti na to ma odpovedat, ked slabo rozprava? 😀 ty sa musis znizit na jeho uroven a pytat sa ho na otazky, ktore je schopne spracovat ...

giraafje
28. lis 2013

@cairka: moc děkuju za povzbuzení, už je to se mnou psycho, co? A co teprv doma, to je ještě 100x horší ☹ .
@abbie: no, já vlastně nevím, jak s ním mám komunikovat. Např. když mu řeknu ať ulomí kousek perníku a dá mi, tak to udělá hned a v poho. Ale zas jsou situace, na které nereaguje vůbec, je to takové strašně matoucí.

sisstin
autor
28. lis 2013

@cairka tak u Tygra je odpověď na podobné otázky bud "neřeknu" nebo "to je tajemství" a čus, a to jinak řekne i to, co neví 😅 😅 😅

abbie
28. lis 2013

@giraafje no musis trosku otocit otazky, nepytaj sa ho co si robil v skolke, lebo by to bola pre neho zdlhava odpoved, na ktoru este nema slovnu zasobu...
pytaj sa papal si v skolke obed?a co si mal na obed? boli ste na prechadzke?

bosorka37
28. lis 2013

@ottic mluvis mi uplne z duse.... take se nejak nemuzu srovnat s vyhlidkami do budoucna. Fakt se snazim, ale nejde mi to. Staci abych venku potkala nejakeho vrstevnika, nebo co vrstevnika, klidne i o pul roku mladsi dite a jsem zas na dne, protoze vidim proste ty hrozne rozdily. Jsem asi takova povaha, ale proste v posledni dobe taky nemuzu spat, protoze mi furt v hlave beha, co nas ceka a co bude. Uz si neumim vubec pomoct.

mariposa2003
28. lis 2013

Ahoj holky,
mohla bych vás ještě poprosit, poslal byste mi někdo kontakt na tu dr. Junkovou? Hledala jsem na netu a nenašla. Chtěla bych se tam objednat, abych věděla na čem jsme. Někdy už si taky přijdu jak blázen, že malýho pořád pozoruju, ale asi tam nějakej problém s porozuměním bude. Včera jsem zase zkoušela aby mi ukázal s čím se jí a tak, ale když před něj vyskládám ty předměty, tak jemu je jedno na co se ptám, prostě popadne tu věc, která mu přijde nejzajímavější a jde si s ní hrát 😒 Ono je to s ním fakt těžký, aby spolupracoval. Někde jsem tu četla, že normálně dítě chce vyhovět, potěšit maminku, no tak to u nás moc neexistuje ☹
Na druhou stranu mluví sice špatně, ale mluví, občas k věci, občas teda ne, ale říkám si, že snad aspoň trochu rozumět musí, když mluví...jsem z toho fakt zmatená.
@abbie děkuju moc za ten odkaz, to vypadá super, zrovna takového něco potřebujeme 🙂 a tu knizku urcite taky poridim....