Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
3. pro 2013

@mvmk no ale proc se ji tak debilne ptaj? 😕 Kr. Nerika nic, dite to proste pochopi samo.

abbie
3. pro 2013

@mvmk no ja neviem, mozno by @sisstin vedela odbornejsie zhodnotit, ale mne sa ta uloha zda na jej vek tazka 😕

mvmk
3. pro 2013

@sisstin Jeste jsem se ho ptala jestli tohle opravdu musi vedet. On odpovedel, vedet nemusi nic, jen z toho co splni, nesplni se vyhodnoti Body na % Kolik deti v tomhle veku to zvladly Kolik ne. Mel takovou tabulku do ktere zakresloval skalu 0-1-2 😒 Jeste treba take polozil na stul ´micek a ptal se kterou stranu vidim, a ona mela rict barvu. Tam se potom sekla a bylo 😠 Byla doslova pretizena, nemela ani potuchy ktera bije 😕

mvmk
3. pro 2013

@sisstin
@abbie On vylozene rekl, ze ta otazka musi byt presne tak formulovana, ja trochu sulila pac mi nerozumi a zkousela jsem se ji to vysvetlit. Ale vysvetli neco diteti co nerozumi 😝

mvmk
3. pro 2013

Pripominam, ze to byl test porozumeni 😉

sisstin
autor
3. pro 2013

@mvmk no jako evidentne tam maj naposto jiny tabulky nez tady 😉

abbie
3. pro 2013

@mvmk ty vole!!! to su testy, do nemecka by som maleho nedala nikdy testovat, by tam z neho dilina urobili...

mvmk
3. pro 2013

@abbie tak ja myslim, ze tvuj je velmi inteligentni, co dela on ve 2 letech zacla mala delat teprv ted 😝

cairka
3. pro 2013

@mvmk , no písala si , že porozumenie má rok dozadu, aspoň tak som to pochopila. Aké veľké puzzle poskladala?
Ono malej teraz čo robili, tak tiež mala niektoré oblasti aj viac ako rok dozadu (najhoršie mala motoriku na 2apol roka) , tú hru mala tiež tak nejako , ale napríklad matematické videnie, mala úmerne veku. Ten zbytok sa držal cca. tých 6-8 mesiacov dozadu. Porozumenie na 3apol roka, slabá slovná zásoba, vôbec nechápe kategorizovanie ( máš jablko a banán, čo ešte môžeš pridať na misku? ) , po tom tých 3 dňoch testov som mala pocit, že jej rovno nalepia MR, že to bola totálne bieda a nakoniec to nie je až taká hrôza, veľa vecí bolo takých, že síce by ich mohla už vedieť, ale to, že ich nevie ešte je v medziach normy... A hej, tiež som nemohla zasahovať do testu, len tichý pozorovateľ. Ale ako píšem, sama som zvedavá, ako to , čo povedali, bude v reále napísané v správe, lebo sme sa bavili skôr o tom, čo bolo dobre a o tom, čo máme trénovať, ale také to zhodnotenie uvidím tam presne. 😅 Taký pozitívny pohľad som dostala osobne 🙂

mvmk
3. pro 2013

@sisstin tak on rekl, ze otazku typu kde se vari co lita atd, je norma 2,5 roku, Tak ze kdyz si mysli nekdo ze kdyz to 3 lete dite rozumi, ze rozumi, ze se dost plete 😉 Ona na neverbalnich vecech nemela Problem. Vylozil treba 20 karticek, a musela postupne dat, vse co se ji, vsechna zviratka, vsechno co si oblece, vse co jede. Potom oznacit muze zenu chlapec divka. Tam nema Problem, zacne to u viceslozkovych pokynu, nebo slozitejsich otazek. Ktere ale pry jsou pro 3 lete 😅

abbie
3. pro 2013

@mvmk on uz ma za mesiac 3

mvmk
3. pro 2013

@cairka 24 dilku, prasatko pepa to ona miluje, slozila to 3 x za sebou 😅 Jak nechtela delat puzzle tak poslednich 14 dni mame puzzlove obdobi 😅

mvmk
3. pro 2013

@abbie Ja vim, ale take uz jsem tu nejaky tyden a vim, co jsi treba psala pred pul rokem, co uz vse dela a chape, tam jsme byli jeste mile za vami 😉

abbie
3. pro 2013

@mvmk chapem, ale celkovo sa mi tie nemecke testy zdaju velmi prisne a trochu tazke

mvmk
3. pro 2013

Vite co holky, az toho 12 budeme delat ten zbytek, tak pana dr. poprosim, jestli bych si to mohla natocit, a vy mi reknete svuj nazor. Ja totiz nemam moznost srovnani, byla jsem v Cechach jen jednou ve 2 letech a pi psycholozka byla dost Chaot, to je ta co pronasledovala tu vosu po ordinaci 😀

sisstin
autor
3. pro 2013

@mvmk no ale i v porozumění je půl roku furt norma, když dáš vedle sebe např. 12 dětí bez diagnozy, tak opravdu 12 z nich nebude mít přesně porozumění na ten věk, co jim je, to je prostě individuální. Jasně, je pak tam hranice, kdy už to norma není a je třeba to řešit, ale 6m opoždění furt norma je 😉 Jako nevim, Krejčířová to má fakt o dost volnější, ve třech letech po něm chtěla protiklady, nahoře - dole, jaký zvířátko má dlouhý uši, co lítá a tohle, ve 3,5 co svítí v noci na nebi, co nám měří čas apod. Žádné takové pokyny typu, co ty popisuješ, takhle na něj nikdy nemluvila 😕

sisstin
autor
3. pro 2013

@mvmk a prostě je bilingvní, ty na ni doma mluvíš česky, s tebou je nejvíc, s tou němčinou až do takovýho obr kontaktu nepřichází...nevim, přijde mi to zbytečně šíleně vyhrocený, že tam z malý dělaj nevim co 😕 a to já jsem typ rodiče, co spíš plaší a co spíš ty nároky má, ale tohle mi přijde už těžce přes čáru 😕

sisstin
autor
3. pro 2013

já jsem to už psala, měla jsem na kroužku děti mezi 3-4roky a téměř ani jedno nedokázalo dle pokynu dát třeba něco "nad, pod, vedle" a to to byly normální mluvící děti 😕

krystalka
3. pro 2013

@sisstin - no, přesně, kdyby se alespoň zeptal třeba stylem "co už jsi viděla?", tak by to asi bylo srozumitelnější....

giraafje
3. pro 2013

@mvmk: no já teda nevím, ale když si vezmu, že Tvoje malá je od mého o 4 měs. starší a porovnám to s tím, co zkoušela včera dr. Junková na mém 3-letém (co jsem tady včera popisovala), tak mi to teda přijde taky přehnané. Si ani nejsem jisté, jestli tohle by normální dítě bez nálezu zvládlo. Naprosto souhlasím se @sisstin a @abbie.

giraafje
3. pro 2013

Jo, a často mi říkala, že jsou mu teprve 3 roky, že na to nemám zapomínat a mít přehnané nároky.

abbie
3. pro 2013

@giraafje na toto som presne myslela, ze co skusala Junkova vas v pondelok a toto 😀

abbie
3. pro 2013

@giraafje presne, len teraz mu skoncilo obdobie starsieho batolata pre pana ....

cairka
3. pro 2013

@mvmk , no tak len to puzzle super, ako som písala moja na tých testoch poskladala 4kúskový obrázok a trvalo jej to 10 minút, doma skladá známe do 16 dielikov, ale to už skôr po pamäti. Ale je pravda, že tam je vidno aj ten motorický problém, ona má veľký problém vôbec kocku uložiť bez toho, aby si nerozbila to, čo už má poskladané (tie drevené puzzle v rámiku, čo relatívne držia pri sebe jej idú lepšie, tie také klasické ako kartónové úplne zle).
Ako malá tvoja asi má problém s porozumením, ešte umocnený okolnostiami, ale nedaj si nahovoriť, že by bol problém aj s IQ. A tie testy - počkaj na vyhodnotenie, ja myslím, že ti povie ako nám - že deti v jej veku už to môžu vedieť, ale ešte to nie je mimo, keď to zatiaľ nevie. Čo neznamená, že o rok už ak to nenaskočí, to mimo normu bude...

abbie
3. pro 2013

Pýtam sa malého, že aký darček by chcel na Vianoce a odpoveď "zelený" ehm no ....

jolinka
3. pro 2013

@mvmk tie testy na porozumenie v nemecku sa mi zdali fakt dost zaludne... 😝 😝 😝

ani nejde tak o porozumenie toho co jej ten dr. hovoril...skor mi zaludne pripadali tie atypicke otazky a situacie do ktorych sa bezne dieta nedostava. trebars ked sa testuje porozumenie na veciach z realneho zivota...s cim sa pise, kresli, co robi tato v praci, priradovanie realnych veci {tanier, hrncek{ atd...tak to dieta ma sa o co opriet.

Myslim ze aj zdrave normal dieta by zneisteli otazky typu "aku farbu z lopty vidim ja" alebo co tam bolo ako prve ? v reali sa kazdy dietata pyta co vidi ono a nie z pozicie inej osoby zrkadlovo.

mvmk
3. pro 2013

@cairka to puzzle si na zacatku vybrala ona, da ji to jen tak pro aklimatizaci 😅

saurian
3. pro 2013

baby moj starsi ked bol na "testoch" tak vlastne ona mi nakonci vysvetlila ze dava nielen ulohy k veku, ale zacina od nizsich ako k veku a postupne ide na "vyssie" a davala aj take ktore boli na viac rokov, cize nedavaju len ulohy ktore ma zvladnut k veku, ale skusaju aj tahsie, to iste aj s mensim ked som bola tak sa pytala (u toho sa viac pytala - toho sa velmi testovat nedalo) tiez aj na vyssie k veku.
starsi mal vtedy 3r5m, a tiez mu davala obdobu doho ze si ma zapamatat co videl - ukazala mu tri predmety, potom ich prikryla a jeden vybrala aby nevidel a mal povedat co chyba - a on nepovedal (kedze vtedy mu rozpravanie islo este slabsie) ale hladal jej za chrbatom, a az ked nenasiel tak si pytal od nej konkretne to co schovala. takze ovela jednoduchsie ako to co davali @mvmk
a vysledok bol vtedy ze rec ma na 2,5r, porozumenie na 4 r., a urobila mu aj iq - to este rozdelila na verbalne a neverbalne ulohy. a nezabudla povedat ze jeho "vykon" taha dole aj adhd, ze inak by dopadol lepsie, ale ze teda nejde len o to co dieta "vie" ale aj o to co vie "predviest a pouzit".
a tie otazky na porozumenie boli uplne jednoduche - ako napr co si zoberies ked prsi a pod. on teda vtedy odpovedal "obrazkami" vacsinou.

mvmk
3. pro 2013

@jolinka ja uz jsem docela napnuta co na nas vybali toho 12 😅 Zaludne to neprijde asi jen tobe, moji malinke to bylo asi vice nez zaludne 😀

saurian
3. pro 2013

a vlastne s tymi obrazkami ze zapamatat si si spominam ze dala aj take ze mala obrazok kde boli tri ci styri rozne vtaky, chvilu sa pozrel potom ho vymenila za iny kde uz bolo asi 15-17 ks zvierat, prevazne vtakov a mal medzi nimi ukazat ktore videl predtym. toto uz bolo trocha tazsie, hlavne aj preto ze tie vtaky su dost podobne 😉