Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
4. pro 2013

@giraafje my mame rovnako stare deti, ako je na tom socialne tvoj maly? vyhladava uz deti?

Moj na tom socialne veru dobre nie je, viem, ze do 3 rokov je to norma, ale za 2 mes, mame 3 roky a uz zacinam byt nervozna kvoli tomu ... ked ho niekto vyzve, tak sa s nim nahana rad, sleduje ostatne deti, chyta ich, ale nic viac ...a nikomu nic ani za svet nepozicia ...

saurian
4. pro 2013

baby chcem sa spytat tie co riesite uz ci do skoly na cas alebo s odkladom...
ja som si teda myslela ze drobec bude potrebovat odklad, lebo rec hrozna, sluchova pamat tiez, pozornost mizerna, grafomotorika priserna... aj v skolke sa ma pytali, lebo u nas su len dve triedy, a tym padom je v tej vacsej s predskolakmi, ze ako na rok aby vedeli ze ci ho budu viest a mat teda aj naroky ako predskolaka.
a logo ma prekvapila a povedala ze ona si mysli ze nacas, hoci teda v tej skole sa potrapime, ale ze teraz ide jak raketa a za 9mes skocil o 2 roky tak si mysli ze nacas, a tiez k tomu dodala ze vzhladom k adhd je to viac-menej jedno, lebo to nevymyzne, skor ze on je inak sikovny a mohlo by sa stat ze by sa tam potom nudil a bolo by to este horsie ako keby siel nacas.
inak jeho zaujmy a schopnosti vzdy predcili tie recove - stale sme na tom ze sa nevie vyjadrit co chce, ze sa nevie spravne spytat na to co ho zaujima.... (napr teraz ho zaujimaju ako niektore stroje funguju, preco mesiac nejde blizsie ked on ide blizsie, organy ludskeho tela a ako telo funguje a podobne veci.... a jednak sa nevie spravne spytat na to co ho zaujima, a jednak tahsie zachyti viac viet a ich vyznam v suvislosti od prvej k poslednej, to uz zabude co bolo prve....)
ako je to s vasimi? co im doporucuju?

krystalka
4. pro 2013

@saurian - my jdeme v lednu k zápisu, takže jsem to taky teď řešila - jsme na tom podobně - grafomotorika dost bída, sluchová paměť a rozlišování taky nic moc, s pozorností má taky dost problémy.....Odklad budeme dávat na sto procent, doporučují nám ho jak ve školce, v SPC, tak logopedka, tak psycholožka, u které jsme v říjnu byli....on je navíc úzkostný a sociálně hooodně nezralý, v některých věcech se chová jako batole....nemá rád velké množsvtí lidí a hluk kolem sebe (a tomu se ve škole prostě nevyhne, že...)....jakmile na něj někdo rázněji nebo zvýšeným hlasem promluví, tak se zasekne nebo skoro rozbrečí....takže ho nechám ještě "dozrát", snad ten rok pomůže.....já si ho hlavně v té škole vůbec neumím teď představit, on má poslední dobou takové období, že jakmile nás chvíli nevidí, tak panika, pořád se mu prý po nás stýská....a k tomu ta jeho pozornost a pomalost - neumím si představit, že by byl včas převlečený, měl připravené pomůcky, nebo se stačil včas najíst apod., on prostě sedí a kouká, co dělají ostatní a pak je úplně mimo - ve školce to ještě jde, tam je jich 10 ve třídě, takže ho paní učitelky zvládají popohánět, ale ve škole jich bude nejmíň 25 a jedna učitelka, tak to teda nevím, nevím 😒 .....Takže do školy půjde až v 7,5 letech, snad do té doby stihne trochu dozrát...

cairka
4. pro 2013

@saurian , asi ide na mňa depka 😅 kedy bude mať 5? 😅
Chcú po tebe dosť skoro rozhodnutie, ak som dobre pochopila, od septembra by mal byť predškolák, koľkokrát naozaj tie deti urobia za ten polrok od septembra do marca veľký pokrok smerom ku školskej zrelosti, chcieť rozhodnutie o rok skôr je dosť nefer od nich.

saurian
4. pro 2013

@krystalka
nas je s nasim hodne podobny, to som si vsimla uz davno v mnohychprispevkoch.
nas vela deti zvlada, socialno v pohode.
problem je najma ked je unaveny, ale niekedy aj inokedy - on je dost emocne labilny, staci zvysit trocha hlas alebo pohrozit a hned by sa rozplakal, ked je velmi unaveny vtedy chyti taky zachvat placu a akehosi negativizmu, ze vtedy sa s nim rozumne nic neda - ani vysvetlit, ani odklonit... proste nic.
a to obliekanie a pod to iste - pozera po vsetkych detoch a zabudne co robi, aj ked teda uz sa to zlepsilo, ale stava sa mu napr ze ma pancusky, pozera po detoch a obuje si topanky hoci este nema teplaky....
ale tiez mu vadia, a to viac ked je unaveny, prilisny hluk - stava sa ze si napr zapchava uska ked kubko chyti exces a pod. tiez si to nejak neviem predstavit o rok a pol v skole.
jednoducho sa musim vystrihat toho aby sa dostal do takehoto stavu, je to hlavne teda ked je unaveny, ak je pritom este smadny ci hladny tak uplna hroza. on ked sa hra tak ho ani nenapadne sa napit, pokojne by aj cely den nejedol a nepil ak je rozlietany, treba ho zastavit a povedat ze musi, inak potom ide do hrozneho stavu.
a tiez sa tomu musim vyvarovat lebo on ked sa takto dostane do toho jeho tranzu, tak ak sa mu napr nieco odmietne alebo zkrikne na neho vtedy tak on sa zacne zajakavat, co inak nerobi.

saurian
4. pro 2013

@cairka
on bude mat v aprili 5. on bol inak odmalicka velmi prakticky a funkcny, brutalne zvedavy.
no oni by chceli "orientacne" vediet do toho cca marca kedy sa davaju prihlasky, len mi to teraz vraveli kvoli tomu ze chceli odo mna "manual" k nemu s CSPP. ze preto, lebo aby vedeli poprijimat a porozdelovat deti, ze kvoli poctom v triedach. ale ono zmenit sa moze vselico a nic sa nestane. aj teraz napr maly sused (predskolak) mu odporucili odklad, takze bude vlastne 2r predskolak, a nie je stym problem. takze to mozno nie je az tak nefer, a urcite vedia ze to je len orientacne, ze vsetko sa moze zmenit.
inak maju teraz v triede nasho aj suseda s adhd (ten to ma este silnejsie) a k tomu su najlepsi kamarati 😉 takze to maju s nimi vesele 😀 😀 😀

strociatka
4. pro 2013

Ahojte, prave sme sa vratili z Kramarov a vysetrenie sluchu OK, aj vam robili, resp. odporucali ORL vysetrenia sluchu pri OVRku?

krystalka
4. pro 2013

@saurian - s tím jídlem a pitím to máme podobně, o jídlo si ještě jakž takž řekne, když má hlad, ale pití? On by klidně jezdil 3 hodiny na kole jako blázen a nepřišel by se ani napít, prostě pokud mu to pití nedám do ruky nebo nestrčím k puse, tak se prostě nenapije, takže už vidím, jak je ve škole celé dopoledne bez pití....teď ve školce na to dohlížejí, mají společné chvilky, kdy si nalijí pití a sednou si s tím, vypijí a pak pokračují.... A s tím hlukem, my nedávno byli na dni otevřených dveří ve škole, kam chceme jít na zápis a už tak po 20 minutách si mi Jiřík stěžoval že je tam "hrozný hluk"...

krystalka
4. pro 2013

@strociatka - to se myslím standartně dělá, že se nejdřív zjišťuje, jestli to opoždění řeči není kvůli problémům se sluchem....my byli taky - buď se chodí na ORL nebo na foniatrii...

strociatka
4. pro 2013

@krystalka dakujem, len ma to prekvapilo, lebo nasa teda evidentne pocuje, zial len to co ona chce, ale pocuje. Opica usata je desne vyberova 😠

saurian
4. pro 2013

baby co mi vcera krpec zahlasil... zazvonil a krici deti do domceka (prazdneho kruhu z trampoliny 😉 ). nesla som. mama pod sem. nejdem, ja nemusim nie som dieta. tak krici: ŽENA, POĎ SEM.

sisstin
autor
4. pro 2013

tak Tygr CRP 59 😝 , takže ATB na polykání a i do oka na to jeho rudý 😝 mám fakt radost opět 😝

strociatka
4. pro 2013

baby hanbim sa jak pes. Rano ORL ambulancia, no bolo nas tam neurekom, vsetci ludia, vsetky deti krasne sedkali na zadkoch, len moja sustavne plesknuta o zem, umrncana, urevana a nonstop niekam na odchode. Si pripadam totalne neschopne...

krystalka
4. pro 2013

@strociatka - tak ono se právě může stát, že dítě sice slyší, ale jen určité frekvence, tóny, nebo já nevím co přesně, takže si rodiče vlastně ani ničeho moc nevšimnou, zdá se jim že slyší dobře, až pak podrobnější vyšetření ukáže, že tomu tak není a může to dělat problém s tou řečí apod....

saurian
4. pro 2013

@strociatka
na to sa vykasli, hanba nie je na mieste. my sme boli v podnelok a drobec najprv celkom ok, ale po hodine na odchode, neskor vrestal na zemi a kopal dokola a tocil sa okolo osy pritom ( vtedy nas ti pre nami pustili 😉) a zaklincoval to tym ze sa vycikal u doktorky, strhol stetoskop a smaril s nim, tesne vedla skumaviek so vzorkami. z toho si fakt nerob hlavu.

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - jééé, tak to nezávidím ☹ , kapání do oka je u nás horor největší, teď už jsme z podobných "zákroků" zvládli aspoň stříkání spreje do nosu.....jinak ATB měl sirup, prášky ještě polykat neumí.... No, my jsme si teď po to necelém týdnu horeček zase "užívali" ty jeho noční děsy, klidně i 3x za noc, dneska jsme se poprvé za poslední týden jakž takž vyspali, byl vzhůru jen jednou, napil se, vyčůral a naštěstí zase usnul....teď mám pro změnu já pěknou rýmu, kašel, ráno zalepené oči, taky lahůdka.....aspoň, že ty jeho neštovice už zasychají a snad to bude brzy ok, ale je ještě dost unavený, takže to vidím, že asi v prosinci zůstane ze školky úplně doma....budeme se muset nějak s manželem a babičkou vystřídat, teď v prosinci mi v obchodě dovolenou nikdo nedá ani náhodou a je nás tu málo....

sisstin
autor
4. pro 2013

@krystalka já mu to drtim ty ATB , to pak spolkne v poho. Sirupy nedává, mu z toho navaluje děsně a je to větší peklo, jak ty prášky. Oko docela drží, naštěstí jen jednu kapku do jednoho. Takže ATB už podruhý, ty první měl zhruba před rokem 😝

sisstin
autor
4. pro 2013

to je v prdeli, jsem zas doma, normálně mám bobky, abych v práci nebyla vyměněna 😝 ale to je úděl nás matek no...já hlídání nemám, naši choděj do práce, takže smolda že 😔

ladida.l
4. pro 2013

@strociatka Tomáš má právě ztrátu sluchu nejvíce na řečových frekvencích. Při Bera mu na jedno ucho vyšla ztráta 40dB a při SSEP, kdy se testuje na řečových frekvencích má na to samém uchu 80 dB.

strociatka
4. pro 2013

@ladida.l myslis, ze mame pre istotu ist aj na BERA?

Mala nejake slova produkuje, skomolene, niektore pekne. Sme na cca 40tich slovach, ale nema problem mne povedat, ze som ujo, alebo tata a cudzich ludi vola mama a tata, tak neviem isto, ci vie spravne priradit zvuk k osobe, predmetu, rovnako to ma u zvierat, kon a krava su pre nu uplne rovnako (muuu), az ked ju upozornim, tak povie po ukazke "mu" na kravu a "koko" na konika.

Som v rozpakoch...

ladida.l
4. pro 2013

@strociatka BERU Vám musí doporučit ORL doktor nebo foniatr. Jak reaguje při zvukové zkoušce? Tomáš skoro vůbec na nic.

strociatka
4. pro 2013

@ladida.l dnes sme boli na ORL, nieco jej prikladali k uskam a vsetko OK, musim kuknut do spravy co to bolo...

saurian
4. pro 2013

@ladida.l
ahoj prosim ta co je SSEP? je to nieco navyse od BERA? alebo?
lebo mensi bol na BERA v 6m., vyslo mu o.k., odvtedy sme sluch nikdy neriesili.

ladida.l
4. pro 2013

Audiometrie?

ladida.l
4. pro 2013

@saurian Narozdíl od BERA se při SSEP měří na 4 řečových frekvencích. Při BERA se bere odpověď na jakékoliv frekvenci.

saurian
4. pro 2013

@ladida.l
ppc ale nerozumiem tomu ☹

krystalka
4. pro 2013

@sisstin - no, to je blbý, když člověk to hlídání nemá, my naštěstí máme babičku, i když teď se musí taky víc starat o dědu, půjde na operaci....a manžel má poloviční úvazek, protože má část. inv. důchod, já mám vždycky dva dny práci až do večera a pak dva dny volno, tak to vždycky nějak vypytlíkujem, naštěstí u manžela v práci není problém, aby si vzal volno, takže já jsem ještě za ty tři roky, co jsem v práci, neměla ani jednou ošetřovačku nebo tak něco....u nás je blbý, že jsme na každé směně jen jedna a vedoucí k tomu na klasickou pracovní dobu, takže když jedna z nás vypadne, tak vedoucí musí vzít ty směny za nás, to samé dovolené apod....
Jinak Jiříkovi ty sirupy tak moc nevaděj, sice se u toho někdy šklebí, že jsou kyselý apod....ale dohodneme se že to hned zapije a celkem to jde....já si zase neumím představit, jak bych do něj ty prášky dostávala v noci - to jsme zvládli jedině stříkačkou od Nurofenu rovnou do pusy, v polospánku zapít a spal, jakmile jsem se ho snažila trochu víc probrat, tak chytal hysterát, vyrazil mi z ruky co mohl a nedonutila jsem ho, aby si to vzal....takhle jsem ho jen tak napůl vzbudila, dala mu to do pusy, sice třeba zakňoural, ale spolknul to, cucnul si z pet lahve čaje a spal dál....

giraafje
4. pro 2013

@abbie No to je dobrá otázka. U něho to bylo asi tak, že je napřed spíš ignoroval nebo jenom pozoroval. Asi tak ve 2 a 3/4 ale začal být agresivní, tahal děti za vlasy, vytrhával hračky z ruky, dokonce někoho kousl. To byl pro mě takový impuls, že něco není v pořádku, přišlo to z ničeho nic. Snažila jsem se takovým situacím předcházet. Na píškovišti nebo i doma často opakoval větu : "Půjčím klukovi (někdy říkal holčičce) auto", a to i když tam nikdo jiný nebyl. Já jsem to vyhodnotila tak, že mluví mimo kontext (znak mého milovaného autismu, hahaha), ale dr. Junková mi to vyložila tak, že on si tu hru představuje a že si doma představuje, jak někomu půjčuje auto a říká to nahlas. Dneska jsme byli na Mikul. besídce a tam si normálně hrál s nějakým chlapečkem (jako ne že by si hráli jak parťáci, ale Viky ho prostě respektoval, nabídl mu auto, garáž, ....). Celkově se to teď zlepšilo, bych řekla, tak doufám, že už to půjde snad i k lepšímu. Co se třeba týká zapojení se do nějakých kolektivních aktivit jako tanečky a říkanky, tak to nehrozí vůbec, to dokonale sabotuje (dr. Junková říkala, že to kluky obvykle moc nebaví, tak se tím nemám zneklidňovat). Jinak jsem Ti chtěla poděkovat za ty tipy na rozvoj řeči, jak jsi tady dávala odkaz, vytisknu si to, abych to měla pořád po ruce. To "spěcháme, nemáme čas" na mě docela sedí ☹ .

jolinka
4. pro 2013

@mvmk pozrela som tie body v teste co vam davali...tak ono na jednej strane medzi cerstvo 3 rocnym a 4 rocnym dietatom moze byt obrovsky rozdiel , 3 rocne nemusi prejst skoro ziadnym bodom, 4 rocne zdrave uz skoro vsetko. . Test je podla mna vicemene realny, ak ja beriem svoje zdrave deti Johanku a Miska tak vacsinu bodov by splnali okolo 3.5 roka, na 4 roky prakticky vsetky.
O
s Katikou by to bolo horsie, ona na 4 roky tie motoricke a sebaobsluzne veci OK, ale horsie so socialnymi...rozdelit sa, rolova hra, 😝 verbalne ani nehovorim, prerozpravanie kratkeho pribehu nehrozi. 😝

jolinka
4. pro 2013

@saurian vsak ho daj ku predskolakom nech s nim tak pracuju to mu nezaskodi, a keby ste sa aj rozhodli pre odklad, tak je to vase rozhodnutie, bude 2x predskolak, Ja som najstarsej davala odklad, je koncom augusta narodena a bola 2x predskolacka a super ju to potiahlo.