Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
24. pro 2010

Šťastné a veselé, holky! 😵 U nás nadšení, všechno se muselo vyzkoušet 😀

sisstin
autor
24. pro 2010

holky, koukala jsem na to Chytré pero a vypadá to fajn 🙂 jsem se bála, že to bude kravina...dost lidí mi to říkalo, ale mně se to zdá v poho...hned jsme vyzkoušeli ty obrysy hudebních nástrojů....a Zvuková encyklopedie taky zaujala 🙂 a dokonce i ta knižní encyklopedie 🙂

vojtisek2007
25. pro 2010

ahoj hoky, u nás nadšení letos veliký, normálně jásal nahlas, skákal a pod....nejvíc boduje kuchyňka, kytara a bagr na ovládání 🙂

dalea
25. pro 2010

Ahojte,aj ja prajem vsetkym Vam krasne a pokojne prezitie Vianoc 😀 U nas celkom v pohode,pri veceri Lea pekne sedela a jedla,takze som bola velmi rada 😉 Z darcekov sa tesila,tu je mala ukazka,zvisok v albume 😉 Do albumu pridam aj fotky z Mikulasa a Vianocnej besiedky,tak mozte kuknut 🙂

katkaluk
25. pro 2010

Ahojte, Matúško tieto Vianoce prežil svojsky. V stoličke pri večeri vydržal cca 2 minúty a potom šups, rýchlo preč od večere. Darčeky nechal rozbaľovať svojich starších súrodencov. Na stromček pozerá a páči sa mu, ale nechytá ho. Zaujal ho skákací hrad, zaberie nám cca pol obývačky, ale čo neurobíme pre radosť našich detí? Pripájam pár foto.

andreabe
26. pro 2010

@vojtisek2007 @sisstin ..a vsetci ostatni, taktiez zelame krasny zvysok sviatkov!
Tygr to zvladol krasne, z fotiek vidno, ze mal z darkov radost 🙂 zlatunky je 😵
Luky sa najviac tesil flaute, piska cely den-az nas hlava boli, ale kedze je to fukanie dolezite pre rozvoj reci, tak vydrzime 😵 Velky uspech mal kamion s autickami z tesca, s tym si dost dlho vydrzi jazdit, inak najoblubenejsia cinnost tychto dni je odzdobovanie stromceka 😝
Tak este raz zelame veela zdravicka a pohody a pokrokov vsetkym detickam! 😉

sisstin
autor
27. pro 2010

Ahoj holky,

tak jak u vás probíhají svátky? U nás nic moc 😒 jak je táta doma, tak je s Tygrem peklo 😖 už jsem to probírala i na blogu. Jakmile je s tátou, tak Tygr děsně zlobí...třeba mu ukradne baterky a mrskne je v chodbě na zem a podobný věci. Táta mu to samozřejmě nedovolí, takže celý dny poslouchám jen řev a napomínání 🙄 🙄 přitom, když se mu chci věnovat já, ale je doma děda, tak mě Tygr vystrkává z pokoje 😝

já nevím, mně fakt takovýhle věci prostě nedělá...jo, je otravnej v tom směru, že se mu musím pořád věnovat...ale prostě nezlobí, spolupracuje, normálně trávíme den...za to, když je doma táta, tak fakt jen celý dny řve a vzteká se...

už aby bylo po svátcích 🙄 🙄 🙄

no nic, za chvíli valim na nehty..a doufám, že se aspoň ještě 2x v tomhle týdnu urvu někam s kámoškama ven 😝

kacici
27. pro 2010

@sisstin To me mrzi ☹ Hlavne jestli sis uzila nechty,ja byla dnes taky a mam fakt moc pekny 😵 😵 😵 ,jemny a nenapadny - darek od jeziska 😵 🙂
Jinak Vanoce podle ocekavani,Terezka nechtela jist,nastesti ji zaujala desne moc svicka jak hori 😀 ,takze misto vecere koukala na svicku a pockala az se najime my. Darky taky podobne,proste chtela prvni dva a ostatni neexistovalo 😅Kdyz jsme ji podavali dalsi rekla ze je nechce,ze uz ma.Takze pristi rok dostane jeden a bude 😝 😀
Nastesti ma manza volno,tak jsem si dnes odpocinula a cele odp jsme byla s Terkou na kopci a sankovala jsem 😀Jen ted nevim kdo pada vic unavou 😀 😀 😀 Asi ja 😅
Zitra pujdeme pro uspech znovu a odp si zahrajeme nejake nove hry 😵 ,tak snad bude T.naladena 😅

romana
27. pro 2010

ahoj, u nás taky nic moc 😒 konkrétně štědrý den ok, nadšení u dárků proběhlo, ale jinak je děsnej - upištěnej, uvztekanej, otravnej. v podstatě jsme ani nijak neprocvičovali, jakože jsou svátky, tak jsem začla dneska po lehoučku - no, hrůza. z logica měl hysterickej záchvat, u přiřazování vydržel chvilku, byl ochotnej jenom chvilku pracovat s nálepkama. je teda pravda, že dneska už byl klidnější, ale taky to bylo kvůli tomu, že mm byl dneska v práci. kdyby to mělo pokračovat, tak mě klepne a já klepnu jeho 😒

sisstin
autor
27. pro 2010

@romana koukám, že ti naši kluci jsou si dost podobní 😀 😀 😝

holky, už je novej Next...já jsem maniak na hadry, ale holt málo peněz, málo muziky 😝 vzala jsem zatím 4 věci, ještě pak asi vezmu nějaký trička, čepice a možná jedny kratasy....ale staré dobré časy to už nebudou ani omylem 😔 😅 😅 😅

@kacici no nehty si moc neužívám, já už chodím 6 let v kuse, takže mě to nijak zvlášt nebaví 😅 😅 😅

romana
27. pro 2010

@sisstin některý věci bych teda oželela 😉 jinak to logico je teda u nás tragédie. zkoušeli jsme to podruhé, absolutně ho to nebaví, většinou to vyřeší správně, ale mate ho to přiřazování těch barevných knoflíků.
teď má nechuť teda ke všemu, dostal vláčkodráhu, tak nedělá nic jinýho, než staví koleje.

sisstin
autor
27. pro 2010

@romana my jsme dneska dělali asi tři listy z toho Na statku..a šlo to, ale jakmile to děláme delší dobu..tak už kraví, lehá si na to...schválně ty čudlíky dává blbě a tlemí se 😝 my jako za tyhle Vánoce neudělali vůbec nic.... 😝 jak je doma táta, tak prostě není šance...

romana
27. pro 2010

@sisstin cheche, tři karty, to by nepřežil ani jeden z nás 😠 i když dneska to byl fakt extrém, když to dělal poprvé, tak to nebyla taková katastrofa. a jinak jsme nedělali taky vůbec nic. kdyby šel v tomhle stavu do školky, tak ho vyrazí na minutu.

sisstin
autor
27. pro 2010

jo holky, to Chytré pero jsme taky trošku dělali a všechno umí, až na ty stopy zvířátek a počty...takže ho to za chvíli asi nebudu moc bavit...takže kdyby někdo chtěl, tak za symbolickou cenu zašlu 😉

eleonora
28. pro 2010

Ahoj holky,
asi mezi Vás taky patříme. Martin má diagnostikovanou dysortografii. Vlastně je to porucha učení a vnímání, především češtiny a vyjadřování. Na matematiku a logický myšlení je suprovej, ale v tomhle dost plaveme. každých 14 dní chodíme do pedagogicko psychologický poradny na kontrolu a nabereme si další úkoly co musíme doma dělat. Už teď je jasný, že dostane odklad do školy a domluvili jsme se, že půjde do přípravný třídy.

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora ahojky a vítej 🙂 tak to jsem ráda, že je tu někdo i s touhle poruchou učení. Teda samozřejmě ne, že bych vám to přála 😉 vůbec jsem nevěděla, že se to dá zjistit už před nástupem do školy. Tak to je fajn, že už to víte a můžete na tom pracovat 🙂

já o té dysortografii moc nevím, jen tak všeobecně, že by to měla být specifická porucha učení, které se týká zejména pravopisných pravidel. Martínek s mluvením jako takovým problém nemá? 😉 Nám ty SPÚ hrozí taky, takže mě to zajímá 🙂 tak přípravná třída se mi moc líbí, možná lepší, než další rok ve školce navíc 🙂

eleonora
28. pro 2010

@sisstin přišlo se na to náhodou, Martin měl problémy s mluvením strašně dlouho, když už začal mluvit tak jen svým žargónem, kterýmu jsme rozuměli jen já s manželem. Ale podle naší dr nebyl problém až v 5 letech nás poslala do poradny kvůli r a ř. A tam právě díky tom u přišli na tuhle diagnózu, která se dala očekávat, protože já sama jsem dyslektik ( porucha čtení, psaní). Oni vlastně tyhle děti by to chtěli umět, ale prostě jim to nejde. Taky prej má na to vliv porod (Martin byl lehce přidušenej).
Teď hodně dělá doma na pc s programem naslouchej a hrej si, potom máme knížku předcházíme poruchám učení od Brigitte Sindelarové tam jsou i ruzné úkoly a učení hrou

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora takže ale teda dysfázii nemá? 😕 Ted už mluví relativně dobře? 😕 Já se budu snažit ty SPÚ, nebo vlastně už snažíme, minimalizovat ted..ovšem do jaké míry se nám to povede, to je ve hvězdách 😝

eleonora
28. pro 2010

@sisstin dysfázii nemá a řeč se u něho hodně zlepšila právě díky tomu učení a doktorkám,který sem u hodně věnují a nám radí jak na něj .
je i potřeba na něj mluvit pomalu, protože když někdo mluví rychle tak on to nestíhá vnímat a prostě se vypne.
jo dalsi problem treba je ze mu nejdou predlozky tak i tohle musime trenovat nebo ma spatnou kratkodobou pameť, tak zase otáčíme obrázky a on musí říkat kde co je. Někdy je to dost náročný

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora tak to je té dysfázii v něčem podobné 😉 ty předložky, špátná krátkodobá pamět atd. 😉 ono tohle jde tak nějak ruku v ruce, a je to navzájem propojené 😒 tak hlavně, že to není dysfázie ještě k tomu, to by bylo o moc náročnější 😉

ale fakt skvělý, že se to zjistilo ještě před nástupem do školky, to můžete úplně vymakat nebo aspoň hodně eliminovat 😉 mezi tím 5-6.rokem udělají největší pokroky většinou 😉

eleonora
28. pro 2010

@sisstin byla bych ráda, kdyby se mu povedlo nad tím vyhrát. Už teď je kolikrát vidět, že ho nebaví se učit. Tak to ani nesmíme lámat přes koleno.
Já mám za sebou 3 roky kdy sem byla i ve třídě, která byla otevřená speciálně pro dyslexii a bylo to prostě super, přístup učitelů se nedal srovnat s normální třídou.

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora no prostě to učení s našima dětma bude těžký 😉 prý je docela horor první třída..a pak čtvrtá, kde zase začíná složitější gramatika....ale pokud mají děti IQ v pořádku, tak se to dá 😉 já myslím, že oni budou mít právě tu výhodu na rozdíl od jiných dětí, že už jsou zvyklí se učit...my se učíme od dvou let, takže on to bere tak, že to tak prostě je 😉

za to třeba pro děti bezproblémové to může být i šok 😉 nějaká cílená práce každý den 😉 já na to radši ještě moc nemyslím, syn bude mít taky pravděpodobně odklad...takže půjde do školy až skoro v osmi( je říjnový), takže máme ještě skoro pět let času 😝

ale vybrat správnou školu asi bude docela peklo, stačí chytnout blbou učitelku, a jde všechno do kopru ☹

eleonora
28. pro 2010

@sisstin jj se školou bude peklo, zažila sem učitelku, která nám tvrdila, že jsme jenom blbý a pak učitelku která se nám věnovala. tenhle odklad s tou přípravkou se mi líbí, ve školce by se už nudil a na školu byj eště neměl, tak jsme mu vysvětlili, že takhle to bude mít lepší sice se už bude učit, ale ještě si bude moc hrát a to je přece výhoda 😀 a pak bude mít náskok, protože bude vědět co a jak 🙂

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora jéé..to jste mu dobře vysvětlili 😀 ten nultý ročník je fakt výborná věc 🙂 kolik bude dětí ve třídě? 😕 já teda zatím vůbec nevím, jak to bude....diagnozu ještě nemám 100%, stále je to Opožděný vývoj řeči s rysy expresivní dysfázie..ale myslím, že se té dysfázce nevyhneme v dubnu už.

Ona Dr. Krejčířová je taková opatrnější, aby rodiče nezdeptala hned od začátku 😅 😅 😅 takže na to jde pomalu, pokud není diagnoza už úplně jasná. Pro nás bude záhul od září školka, mám z toho šílenej strach, jak to zvládne... 😖 v lednu jdu na Den otevřených dveří a už bych se tam ráda dohodla na přijetí rovnou.

Je to logopedická třída s výukou Montessori, je tam snížený počet dětí a dvě paní učitelky. Známá si to hrozně chválila, chlapečkovi se tam moc líbilo...tak snad to dopadne nějak i u nás 😕 páč kdyby ho tam nevzali, tak jako fakt nevím. Krejčířová nám sice doporučuje normální školku už ted, ale fakt si ho tam jako neumím představit...navíc by se mu tam nikdo nevěnoval. A ze speciálních škole mi zas napsali, že jelikož nemá mentální ani fyzický handicap, tak ho nevezmou taky a mám se obrátit na logopedickou školku 😝

sisstin
autor
28. pro 2010

holky, nemáte někdo doma nebo nemáte tip na úkoly, které se týkají zvířecí "rodiny"? Něco máme v tom Logicu, mládátka přiřadí správně, ale tam to je spíš dělané tak, že prase má malý prasátko atd. Já bych to brala nějak realisticky, aby to bylo fakt poznat 😉

že by byla jedna velká karta, kde by byl např. kohout, slepice a kuře a k tomu by byly tři malé kartičky, kde by byla ta zvířata samostatně....ono by se asi dalo něco vyrobit, když já jsem na tohle leváááá..a nemám tiskárnu barevnou, respektive mi netiskne vůbec a neumím pracovat s editorem 😠

eleonora
28. pro 2010

@sisstin tak malej je v klasický školce, kde ale vědí co má za problém a hodně se jim tam věnují až kolikrát koukám co všechno je schopnej se naučit.
Doktorka nám taky nedoporučuje dát Marťu do nějaký speciálky, právě proto že by se pak špatně zapojil do kolektivu, takhle v normální třídě pak budou hned od začátku snima a on se naučí, že něco jde líp a něco hůř.

A mám pocit, že v tý přípravce je do 15ti dětí 😉

sisstin
autor
28. pro 2010

@eleonora tak koukám, že jste měli štěstí na školku 🙂 Ondrášek od romany taky chodí do normoš školky, ale tuším má asistentku. Ta by se nám hodila jak sůl, ale bohužel pce kraj asistenty nedává a 7tis. měsíčně na něj jako fakt nemám 😝

já chci fakt jenom tu logo třídu, při společných akcích jsou dohromady s ostatníma třídama, takže i s "normálníma" dětma 🙂 já teda nevím, jak to bude v září...ale momentálně má max. 40 slov, které jsou spíš citoslovce nebo se to slovu spíš jen podobná počtem slabik 😝 nespojí ani dvě slova, ted sice začal opakovat, ale šííííleně patlá 😝

on má celkově úzkostnou povahu už tak, natož když nemluví, děti umějí být zlé...prostě ve třídě ,kde je 25 dětí si ho absolutně neumím představit, by tam byl ztracenej 😒 věřím, že děti, které nemluví nebo málo, ale jsou přirozeně vůdčí typy, tak nemají s dětmi problém...ale v našem případě je to teda peklo 😒

jolinka
28. pro 2010

sisstin, velmi pekne dakujem za knizku, dosla mi luxusne az do domu 🙂
Inak podla tej knizky Katikine kresby odpovedaju veku cca 5.5 roka. Bol tam i navod ako naucit dieta drzat spravne ceruzu ale na Kati to dajak nefunguje, skusim jej zohnat trojhranne pastelky...

Je sila ju pozorovat pri kresleni, drzi ceruzu v ruke ako kolik, a vychadzaju z toho jemne precizne tahy... 😝 Dnes ma Katika prekvapila, kupila som starsej dcere pracovny zosit Mala matematika, kde sa pise fixou a da sa to mazat. Su tam aj vzory ako sa pisu jednotlive cislice a dalsom riadku treba pisat slovo Jeden, dva atd. napisane pisanym pismom asi vo velkosti prvackych riadkov. Kati predsvedcena ze je to jej omalovanka vzala ten zosit a zacala opisovat cislice, zapisala cely riadok 10, 10... potom sa pustila do pisaneho riadku a krasopisne po ciare opisala 2x slovo Desat. O tom potom ze nemala ani sajnu co pise, ale grafomotoricky slusny vykon na 4 roky.

jolinka
28. pro 2010

Vianoce u nas v pohode.

Kati s nadsenim vesala ozdoby na stromcek. zjedla celu veceru, a ked sme isli na balkon s prskavkami aby Jezisko ku nam trafil, ja som medzitym pohadzala darceky pod stromcek. Katiku prvu omrzeli prskavky, vratila sa do obyvacky a kludne dalej vedla darcekov pozerala rozpravku, ani si nevsimla ze tam su. Myslim ze preto ze nic ani necakala, z minuleho roku pamatova stopa nula, a teraz sme jej nejak zvlast nezdoraznovali ze pridu darceky, nejak tomu ani nechapala kym to nevidela. Az ked sme ju upozornili zacala rozbalovat. Tesila sa z hlavne z lega Helou Kitty, lego je u nasich deti vobec hrackou c. 1, mame uz toho aspon 6 skatul a dalsie dva este nevybalene. Na didakticke knizky a puzzle ani nekukla, proste nezajem. Este ju chytila interaktiva myska na baterky, taka blbina ale starsia si to priala a vedela som, ze Katiku by urvalo, keby to nemala tiez.

Take daco ako som videla na videu sistin, ze maly Peto tam priradoval na logico veci k sebe si u nej vobec neviem predstavit. Vobec situaciu typu Sadni si ku mne a ideme sa ucit. Ona je iny typ dietata, pri hre odmieta dospeleho cloveka, maximalne mi pride ukazat co stvorila a potom to spolu komentujeme. Robi len co ju bavi, to je kreslenie, vystrihovanie, skladanie veci z lego, v poslednom case ma rada take tie socialne, rolove hry s detmi a hrackami. Ja budem to, a ty budes to, hraje sa ze je lekarka, ucitelka v skolke, osetrovatelka zvierat v zoo atd. Aj z lega, zacala uprednostnovat take kde su zvieratka a postavicky.

sisstin
autor
29. pro 2010

@jolinka uf, už jsem si říkala, jestli ti knížka došla, že nepíšeš..tak dobrý 🙂 jinak Kati je teda fakt na tu grafomotoriku a celkově kreslení moc šikovná 🙂 to teda u nás bída...tužku drží jako prase, nenakreslí vůbec nic....jenom pojmenovanou čáranici, zvládá pár úkolů z toho Mezi námi pastelkami....ale že by ho to nějak bavilo, tak to teda vůbec 😝 my na tomhle budeme muset fakt zapracovat. Já jak k tomuhle nemám absolutně žádnej vztah ( kreslení, stříhání, lepení atd.), tak to s ním téměř vůbec nedělám 😝

Jinak k tomu "učení", ono by to asi chtělo nějakej kompromis. Mně zas přijde úžasný, že se Katika zabaví sama, to u nás vůbec, ale vůbec neexistuje. Ke všemu potřebuje moji asistenci, sám si nehraje ani minutu 😖 jeho tyhle různý úkoly baví, on to nebere jako učení....zatím 😝

no táta jde za chvíli na večírek, tak budeme sami doma celej den, tak snad dneska už uděláme něco pořádnýho 😝