Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

handulicka
18. pro 2013

Dobrý den maminky. Ráda bych slyšela váš názor a vyslechla si vaše rady.
Mám dvouletého syna, který vůbec nemluví . Narodil se po vyvolávaném porodu v 41. týdnu těhotenství. Po narození byl čtvrtý den 13 hodin pod světlem kvůli žloutence..Už od mala jsem u něj registrovala, že příliš nežvatlá a celkově je s vývojem řeči pozadu. Chodit začal v 9,5 mesicich. V roce jezdil na odrážedle. V současné době zvladne schody nahoru dolu bez držení a občas střídá i nohy. Zvládne namalovat kruh a spirálu (jako ulitu šneka). Bez obtíží zavře fixu, navleče korálek na špejli. Rozumí dobře (pokyn dojdi do lednice a přines si jogurt). Bez plen je od 20. měsíce, sám se nají. Rozepne si bundu se zipem, svlékne a oblékne si kalhoty, ponožky a čepici.
A teď k řeči. Z hlásek umí pouze T a B, samohlásek A, O, E. Umí zhruba 10-15 slov. Obvykle po svém. (ba=Bac). Spojuje slova jako táta brm, brm bá apod. Třeba mandarinka je pro něj. ta-ta-ta, jelikoz jsem tu vytleskávala. Na foniatrii jsme byli, dle vyšetření je vše v naprostém pořádku. Chtěla bych doporučení na logopedii. Myslíte, že s takto malým dítětem je to už možné? A co si o tom myslíte? Děkuji moc za odpovědi. Hanka

Edit. Ještě bych dodala, že s ním znakuji, což nám pomáhá spolu komunikovat.

ivular
18. pro 2013

Holky já fakt nevím.. Já s ním chodím do školkové přípravky (tj. normální školka, jen dětí je jen 8 a jsou i s maminkami) a on je fakt jiný než ostatní.. Kromě nejhorší řeči žije jakoby pořád ve své bublině, ze které jen sleduje, co se děje venku 😕 Prostě ty společné aktivity vnímá, pokud má nějaké dítko vyloženě vedle sebe, tak mu i něco vypráví (samozřejmě mu nikdo nerozumí), ale prakticky do žádných společných aktivit se nezapojuje. Např. všechny děti běhají přes překážkovou dráhu a on sedí sám na opačném konci tělocvičny a něco si povídá. Doma přitom vypráví, že děti běhaly a já i učitelka jsme říkaly, aby taky běhal, takže situaci chápe (což by myslím autista ani nechápal). Ale působí fakt mimoňovsky ☹ U neuroložky si 20 minut vklidu hrál s jejím smartphonem, jelikož technologie fakt zbožňuje, nicméně jí se to právě nezamlouvalo 😖
Nevíte prosím jak rozpoznat pouhou opožděnou sociální složku vývoje od funkčního autismu (např. asperger)?

mvmk
18. pro 2013

@lenuskin no tak ji to je nejak ukradene, ona si stejne jede podle sveho, to spis ja jsem vzdy vystresla, co by uz mela vsechno umet a neumi, a potom vse vidim cerne. Ale ono to je tak nejak ta mentalita nemcu, oni maji proste svuj ordnung, a kdyz maji nalajnovane nejake tabulky po kterych se diagnostikuje, tak se to proste tak musi udelat, bez ohnedu na to ci je to primerene tomu danemu diteti nebo ne 😝 Improvizace zadna, spontalita chybi, vetsina nemcu existuje s diarem v ruce. Nemit neco naplanovane tak jsou v prcicich 🤐

cairka
18. pro 2013

@mvmk , tá pani bola veľmi náročná, to by malá nedala. Dnes som sa už 2x na nej zasmiala len preto, aby som neplakala 😝 Chystáme sa von, poviem jej "dones z izby jednu červenú sponku." - Doniesla modrú, žltú, ružovú, oranžovú sponku (teda 4) ... Druhá situácia: máme sa socializovať (a potrebovala som sa jej na chvíľu zbaviť 😝 ), tak som ju dala do detského kútiku, neboli tam žiadne deti , tak v pohode išla, aj vydržala ten čas , čo tam mala byť (minule mi volali po 15. minútach, že mám po ňu prísť 😝 ) , po čase došiel ešte jeden chlapček. No a cestou domov mi hovorí, že jej robil zle, no tak sa pýtam, čo jej robil a ona, že "Sa pozeral. " 😅

sicinka
18. pro 2013

@ivular já myslím že diagnózy jako VFA nebo Asperg se dávají později, právě proto že to není tak jednoduché rozlišit. Ale co jsem nastudovala k tématu tak nechápání sociální situací, řeč je často mimo téma bez zájmu o reakci druhé strany, úzké zaměření na určitou pro něj zajímavou oblast, komunikace bez využité gest či nonverbální komunikace. Jinak u AS je častá neohrabanost až nemotornost, řeč která působí příliš dospělým dojmem - často využívají naučené fráze nebo vazby. U typů jsou časté záchvaty vzteku, zhoršená sebeobsluha, extrémní vybíravost v jídle či pití, u VFA je často popisovaná jakoby necitlivost na bolest. Dítě obvykle trvá na dodržování rituálů nebo pravidel, které si i samo vytváří a trvá ne jejich dodržování, reakce na narušení jsou nepřiměřené. Jen tak mimochodem co viděla na Jeníkovi paní neuroložka tak zvláštního, i většina zcela zdravých dětí miluje iPhony a já se jim nedivím 🙂

sicinka
18. pro 2013

@mvmk otestuji a dám vědět mám pocit že v Německu by byl Dáda za silně opožděného. Jinak jsme byly v pondělí na trzích v Drážďanech a po tvém upozornění jsem ho i z parku honila do obchodáku na záchod vyčůrat aby nás nezatkli za pobuřování. Jo a co jsem viděla místní děti tak mi tak jiné nepřišli, ale nerozuměla jsem jim.

abbie
18. pro 2013

@ivular Asperger by v jeho veku uz krasne rozpraval ... moj maly je na tom tiez socialne voci druhym detom dost zle 😒 , ale asperger nie je len o tom si myslim

lenuskin
18. pro 2013

@mvmk No teď jen tak trochu černého humoru, jestli oni to stále nemají nějak v krvi z každého udělat ty nadlidi, že? To už tady jednou bylo. 😀

abbie
18. pro 2013

@lenuskin si trafila 😀 😀

mamajka72
18. pro 2013

Dobry vecer chcela by som sa pripojit do diskusie a napisat svoj pribeh a ocakavam od mamiciek mozno daku podporu ich nazor,vsetko co by mi mohlo pomoct aby sme to dalej zvladli.

Mam syna 3 roky a 9 mesiacov skoro no a mame taky problem ze nam nerozprava. Porod bol normalny vsetko standartne ziadne komplikacie...kojeny bol do 9 mesiacov na jeho vyvoji sme si do skoro 3 rokov nic zvlastne nevsimli len to ze nerozprava bolo dost viditelne. V 8 mesiacoch povedal slovo mama ked cezomna siel stvornozky s chodenim zacal v 15mes.plakal ako normalne deti mal ocny kontakt na fotkach z prveho roku robil grimasy otacal hlavku vsetko ako ma byt. V 2 rokoch nam zacal rozprava slovo auto co caso zmizlo a aj slovo mama zislo objavilo sa len zriedka, neskor zacal opakovat ide ide kde ide...baba papa mama, dokonca obcas vyslo z neho aj dada, daj, papa ale velmi zriedkavo. Sme rodina zijuca v zahranici nemecky hovoriacej krajine a kazdy to pripisoval 2 reciam rodicia sme obaja slovaci a doma pouzivame slovencinu no ale ked sme u lekara...ti slovensky nevedia takze nemecky. Tesne pred jeho 3 narodeninami sme na naliehanie u lekara prisli k logopedke kt.nas navstivila doma a zistila ze nas syn ma velmi slaby ocny kontakt,nereaguje na meno a odporucala nam taku jednu starsiu pani to tu nazivaju ze skora vychovavatelka v doslovnom preklade. Ta sa s nasim synom hravala tak ze sa snazila aby sa na nu pozeral brala veci do ruk a davala si ich pred oci o ktore javil zaujem...neskor sme sa rozhodli odist na cas na SK a syn tam navstevoval skolku pre normalne deti kedze v krajine kde zijeme do skolky zacinaju chodit deti od 4 rokov ktore su narodene do konca maja ostatne este o nieco neskor. V skolke bol casto chory takze sme z skoro 2 mesiacov boli asi 20 krat aj to len doobedu od 8 do 12 neskor len do 11 lebo zaspaval alebo bol hyparaktivny ci stale si krical a rusil tym ostatne deti alebo si vyzadoval velku pozornost ktoru tie ucitelky evidentne nemali. Na odporucanie lekarky na SK sme vyhladali psychologicku ktora nam povedala ze mu asi nerobi dobre casta zmena prostredia a my mu ako rodicia mame vytvorit pocit domova a bezpecia a potom to pride. Autizmus bol spomenuty s tym ze u neho je velmi tazke take nieco urcit a bude to mozne az v 4 rokoch. Prisli sme aj k neurologicke ta nam odporucala logopedicku a velmi vela pobytu v skolke...lenze boli letne prazdniny a my sme sa museli vratit tam kde mame domov teda do zahranicia...
Tu sme zacali zmenou neschopneho dec. lekara za najlepsiu lekarku v okoli ktora nas po prehovarani vychovavatelky sme sa k nej dostali, a zacal sa tazky boj cas a my.
Hned nas odporucila na neurologiu, tam sme urobili EEG vysetrenie bez epilepsie dobre vysledky, dalsie boli na rade uska, boli sme v skole pre tazko pocujuce decka ale syn nechcel na 2 krat spolupracovat a do uska si nenechal zaviest sondu preto sme dlhsiu dobu cakali na vysetrenie Bera- evokovane potencialy tzv. objektivne vysetrenie sluchu ktore sme mali v deckej nemocnici vo velkomeste. Vysetrenie bolo v narkoze takze nase nervy sa dali krajat vysledok bol ocakavany syn pocuje vsetko dobre nema ziadne komlikacie so sluchom alebo uskami

Po Bera vysetreni nam bolo odporucane magneticka rezonancia kt. by mala byt v narkoze takisto ale neskor si to rozmysleli a v januari mame jedno z pre mna osobne najhorsich a najneprijemnejsich vysetreni bez syna na priamo specializovanej psychiatrickej klinike pre deti a dorast kde mame autisticku informacnu poradnu.

V septembri sme boli na SK navstivili sme uz raz spominanu psychologicku ta sa ma hned spytala ci mu uz diagnostikovali autozmus bola to facka ale dajak som sa udrzala a povedala ze mame pokroky ze ma lepsi kontakt viac obsedi a je sustredenejsi...logopedicka na SK nam striktne zakazala vraviet o autizme a vyvratila tuto teoriu podla nej sa mame nan usmievat ucit do zvuky zvierat spievat syn ma rad vodu takze cez vodu si k nemu vytvarat kontakt ukazovat mu obrazky cvicit slovesa...a nakoniec sme dostali steviu cukor, makovy olej, slivkovy ocot a specialne kvapky KOROLEN je tam napisane ze je to liek na prirodnej baze najdete aj na nete info, je vhodny aj pre autistov a kopec kopec inych tazkosti.
Od septembra sme sa naplno do vsetkeho pustili 2 krat do tyzdna skora vychovavatelka, raz v tyzdni doobedu skolka s 4 detmi v skupine kde som musela byt aj ja lebo kricala plakal ked som odisla a nedokazali do ucitelky ukludnit tak som si musela vybrat bud s nim v skolke alebo doma. V oktobri sme zacali navstevovat raz do tyzdna decke plavanie kde nam ucitelka ukazala ako sa syn dobre uvolni po 5 hodine nas pochvalila ze sa rychlo uci a naucil sa sam potapat a vynorit ovladat dych...dokonca plaval aj samostatne s takou dlhou tu tomu hovoria ze cestovinou.
Od septembra sme ho nedavali spat poobede lebo poobede ked zaspal bol schopny spat aj 3 hodky a potom vstal rozladeny nastavany clovek ho musel davat hodinu dokopy spi sam v svojej izbe ma velku postel od semtembra sme vyhodili cumlik a 2 mesacna snaha o to aby zacal fukat sa zrazu postastila a zacal nam fukat sviecky, bubliny...je teraz ovela kludnejsi urcity cas asi 2 tyzdne vravel mama stale som sa mu ozyvala ale potom s tym prestal, tiez urcity cas nan platilo ananas po nas opakoval potom prestal od leta okazuje palcekom na auta a caka kym mu daco povieme pritom sa na nas pozera na letnej dovci ho velmi zaujalo lietadlo a ukazuje nam lietadla v knihe uakte vyse 200 obrazkov ak nie viac s porozumenim sa to zlepsuje skusame ho niekam v byte poslat ci to urobi obcas ano obcas nie, viac reaguje na meno je usmiaty spokojny a stastny take male slniecko...stale si hmka pesnicky alebo vyspevuje dokonca niektore aj na na na opakuje nednoduche pismena ako N pri noznice na pc vie kedy pride aky zvuk a pokial ho vie napodobnit tak o urobi, vie ukazat na sebe a aj na nas oci, nos, usta, usi, brucho,ruky nohy dokonca aj pipik takisto aj na hrackach alebo trpaslikovi co stretavame cestou ma rad deti a navstevy stale k detom pribehne a da im daku svoju racku potom sa u nas skolu hraju ze skacu po gaucoch alebo sa hraju s autickami cikat zacal tesne pred 3 rokom sam uplne je bez plienok od 3 roka 4mes. ani v noci nema plievku ked sa zvlasne rozmrnci viem ze asi chce cikat tak utekam a dam ho na nocnik, ked je skryty pouziva zachod. Rad sa mazna od oktobra vie nakreslit hlavonozca vie na fokach kde he mama, tati, krsny, skora vychovavatelka a on sam, nadranom sa stale ku mne pride pritupit pod perinu do postele zacina sa uz asi mesiac hrat symbolicke hry s babikovym domcekom s figurkami z lega a vlakom...dokonca nejaky cas sa hral aj imaginarne na predavaca si dal tablu a vylovil veci z chladnicky postavil kasu a cakal kym dojdeme nakupit rad s nami vari chodi von, ma rad zvierata ako macky a psy velmi dobre reaguje na kone dokonca aj s jednym znamym jazdil na velkom koni a mal velmi pozitivne reakcie ovela viac si vsimal veci okolo seba a mal radost z jazdy na koni, to co chce vie od malicka ukazat alebo ked chce ist na ruky zdvihne rucky, rad v poslednom case robi nazlost, nieje rad sam a vela kra nas sale niekde taha od oktobra mame aj tu v zahranici logopedku raz tyzdenne ze specializovaneho centra pre telesne postihnute deti aj ked on ziadne nema, rad sa smyka hojda na hojdackach, casto je zamysleny, Rad bastluje srubuje sriha jemnu motoriku ma velmi dobru dokaze navliekat goralky rezat nozikom osupat si sam mrkvu a vziat jest sam sa vie obliec ked chce je to vynimocne vie obratne narabat s klucami vie perfekne priradit tvary a farby...pozera sa niekedy aj uplne cudzim ludom do oci niekedy ich dokonca aj chyti za ruku akoby s nimi chcel ist urcity cas stipal dei aj osoby v okoli a zvierata teraz stipe uz len zvieratanema ziadne ritualy chodime s nim po vyletoch po horach v lanovkach jediny strah ma z pracky ale deckou sa zahra...

Velmi by ma zaujali Vase nazory a postrehy sme radostny z kazdeho jeho pokroku len ta rec nam chyba a menej trucovitosti a porozumenia aby bolo vseko ok v to velmi dufame...verime ze nam dalej pomozu ze to nebude zle ale uz len lepsie lebo pre tento rok toho zleho bolo az az...

A nakoniec od noveho roku zaciname v 2 novych skolkach jednej pre deti so specialnymi potrebami a druha je v miestach kde pracuje nasa skora vychovavatelka a kde casto chodime pokracujeme v uceni plavania a raz do tyzdna budeme mat cvicenie s detmi v telocvicni na hodku logopedku a skoru vychovavatelku takisto a az nas skonci plavanie niekedy v marci uvazujem realne to nahradit hipoterapiou na nedalekom satku koni kde to robi jedna vyucena pani...tak nam drzte palce a prajem pekne sviatky 🙂

nelaja
18. pro 2013

@mamajka72 Fuuha. Vela informacii, ale par podstatnych mi chyba - ako je maly na tom s porozumenim reci? Kedy, v akom veku zacal ukazovat, resp. ukazuje iba tie auta a lietadla a zacal iba teraz? Zdieľa pozornosť? T.j. ukaze na nieco a pozrie na teba (akoze aha mami, pozri), zdieľa emocie? Napr. ci nejako neverbalne vyjadri, ze sa z niečoho teší a chce aby si sa s nim tesila aj ty, ak sa uderi pride a ukaze ti miesto, kde sa buchol, aby si ho "polutovala"? Ako komunikujete, ked nieco potrebuje? Obsluzi sa sam, alebo ta dotiahne k veci ktoru potrebuje, alebo pouziva tvoju ruku (ako ukazovadlo), alebo ukaze na vec prstom a pozrie na teba, aby si mu ju podala? Ako je na tom s gestami? Ziada pomenovat veci? Teda ukaze na vec a povie napr. eeee a pozrie na teba, aby si mu povedala, na co ukazuje. Napodobnuje cinnosti, aku ma imitaciu? Takmer 4 rocne dieta by v zasade malo rozumiet skoro všetko v beznej reci, alebo si to domysliet z kontextu reci, aj ked nejake slovko nerozumie. Myslim, ze u vas bude asi dost problem aj s tym porozumenim, nie len s nerozpravanim plus neprospieva to dvojjazycne prostredie. Myslim, ze by ste obaja mali doma prejst na jazyk krajiny v ktorej bude maly vyrastat a ak sa nechcete vratit na Slovensko, nehovorit pred nim po slovensky. Najvacsi odbornik v tejto diskusii na poruchy reci je kocka @sisstin, som zvedava, co ti napise ona.

handulicka
18. pro 2013

a mně někdo prosím poradí? ☹

anuska74
18. pro 2013

@mamajka72
To ako sa o neho staráte je pekné, ale nijako som sa nikde nedočítala, ako a kde bol diagnostikovaný,reč ako bola zdiagnostikovaná logopedom, na akej úrovni je porozumenie, to ste absolvovali?
Ešte tá logopedka, teda ked auti. nie, ano s toho čo píšeš sa nezdá, ako to uzavrela. Ja som v 2r, a niečo dala u Kapalkovej v IDR zhodnotiť reč a porozumenie doteraz je to pre mňa taký uvodný porovnávač, kde a ako napredujeme.

nelaja
18. pro 2013

@handulicka na tvojom mieste by som sa nestresovala, maly normalne rozumie k veku a zrejme ak uz par slov hovori a funkcne pouziva, rozrozprava sa, ak by sa ti nieco nezdalo, alebo by rec nejaku dobu stagnovala, chod k logopedicke, ale myslim, ze tam nebude ziadna diagnoza, ale som len laik s dietatom s poriadne komplikovanym vyvojom reci. Moja bola na tom horsie ako tvoj, v dvoch rokoch nerozumela takmer nic, nedokazala funkcne pouzit ani slovo mama, dokopy mala asi 5 slov, s citoslovcami mozno 10 -12, dnes ma 4 roky a brbleeee, ale teda poriadne sme sa vytrapili (kym nabehlo porozumenie, potom sa zlepsovala aj rec) a kvoli vyslovnosti chodime na logo dodnes

nelaja
18. pro 2013

@handulicka Jaaaj a a este teraz som si vsimla, ze aj spaja do dvojslovnych viet, logo vysetrenie sa odporuca, ak dieta v dvoch rokoch nespaja dve slova, takze by som fakt bola v klude. To nevadi, ze nepovie cele slovo správne, ak povie "ba" a nie "bac" a to slovo "ba" pouzije opakovane na tu istu vec (predpokladam, ze tym oznacuje, ze nieco spadlo), je to povazovane za slovo. Ja by som mu este dala cas s tou logopediou.

mvmk
18. pro 2013

@lenuskin me se spis zda, ze kdyz na ne promluvim svym vychodnim dialektem, tak si mysli, ze se mnou muzou jednat jak s idiotem, oni sice zachovaji bonton a jsou vzdy mili, ale ma to tu prichut , co ta muze asi vedet, kdyz jeji predci teprive pred 20 ti lety slezly ze stromu 😠 😠 😠

mamajka72
18. pro 2013

@anuska74
Ahoj rec nebola diagnostikovana u logo to bolo uzavrete tym ze syn opakuje je velmi kreativny dokaze vela s motorikou co ine deti nevedia zaciname sa ucit posunkovu rec ktora by bola castou komunikacie a najvystiznejsie je to ze proste syn este nedospel k tomu ze rec tiez sluzi nato aby tym nieco dosiahol vie ze tahanim a krikom nieco dosiahne ale to ze aj slovom sa da nieco dosiahnut mu to este neni jasne takto sa to snazila interpretovat aj v lete nasa skora vychovavatelka ze on musi zistit ze rozpravat je pre neho vyhodnejsie ako krika tahanie asi tak sme na tom takze neviem

handulicka
18. pro 2013

@nelaja moc dekuji..jojo..slovo "bac" pouziva pokud neco spadne a nebo pokud je to rozbite. On hodne spojuje znak a slovo, jako odznakuje psa a rekne bobo, jako zes pes kaka apod. Vasek rozumi perfektne. Ale zarazi me, ze neumi vubec ty pismenka, ani je neumi vyslovit.Treba dneska hrozne chtel zopakovat Vasa, a nakonec z nej vypadlo bata.. Mama treba zopakuje jako baba. Vubec tyhle rozdily neslysi. Taky neartikuluje zvuky..Pokud muze vse napodobuje pohybem. Takze psa misto haf rekne tak, ze zacne funet.

mamajka72
18. pro 2013

@nelaja
Ahoj dik ze si sa ozvala mozes mi na tu babu dat kontakt alebo jej o mne povedat...komunikuje gestami od malicka nas taha ukazuje ruckami ked je nieco vysoko chce sa zdvihnut dokaze nam vsetko vysvetlit s porozumenim je to tahsie ale prelamujeme to ked ho mapr. spipla v lete osa velmi plakal prisiel ku mne ukazoval mi rucku dokonca aj na tu osu mi ukazal ked si vtlacil goralku do nosa tak plakal a ukazoval na nos ked nieco chce taha nas a ukazuje nam co chce alebo ze chce pohladit alebo si to jednoducho ked moze urobi sam ked mu to my odmietneme napodobnuje nas v poslednom case skoro vo vsetkom pouziva deo ako tatko chce sa holit tape si na tvar moju pinku alebo sa maluje ruzom ked idu s muzom vonku a muz si odpluvne opakuje to dokonca uz aj nukat soplik zacina na bazene vela napodobnuje fkat s ustami pod vodou a robit bublinky hosat vo vode prekladat ruckami okolo kraja bazenu aby sa dostal kam chce odrazit sa od dna opakuje aj po detoch slova ako mama a kratke citoslovcia...nasa skora vychovavatelka nam stale vravi ze aj ked mu diagnostikuju autizmus tak len vo velmi malom mnozstve rad pozera rozpravky Matko a Kubko naporobnuje zvuky taha nas ked nam chce ukazat vlka ked na nieco ukaze pozrie sa na nas a caka ze mu nieco povieme pomenujeme co ukazal skusala som to neurobit a bol nervozny normalne ma radost ked sa mu nieco podari hraje sa rad na skryvacky a ked kricim po byte jeho meno tak vykrikuje radostne ze ma z toho zabavu vidno na nom a jeho spravani kedy sa raduje a pod. ked je smutny alebo place necha sa objat a pomazlit ked tatik daco zakaze alebo nahlas povie bezi ku mne sa pomojkat

lenuskin
18. pro 2013

@mvmk Jo, i tomu bych věřila, že v tom je určitá nadřazenost. Bylo by to smutný, kdyby tomu tak bylo. ☹
Stejně by mě zajímalo, jak by ta vyšetření probíhala u nás, jen tak pro porovnání.

nelaja
18. pro 2013

@handulicka napravu vyslovnosti by som riesila az po 3 roku, ale z toho co pises, je mozne, ze nepocuje spravne vsetky hlasky, moze byt, ze to ani nie je o vyslovnosti ako o tom, ze to sluchom nerozlisi, mozno by som sa pediatry pytala na foniatricke vysetrenie. V starsom veku napr. to sluchove rozlisovanie testuju na podobnych slovach - mačka - kačka, vrana - brána a pod. - dieta ma ukazat spravny obrazok, ale na toto je on este malicky. Existuje aj diagnoza dyspraxia, kedy tie deti maju tak poskodenu motoriku mluvidiel, ze to sice spravne pocuju, ale nedokazu vyslovit, len toto sa mi zda nepravdepodobne, ked je maly sikovny v motorike, tieto deticky byvaju skor neobratnejsie, Nechcem ti zle poradit, ale ja by som sa za seba este rozhodla nejake dva -tri mesiace pockat, co urobi vyvoj.

medvik
18. pro 2013

ahoj holky, tak nevím, co si o tom mám myslet. Dr. Junková 6.12. napsala, že PAS lze definitivně jednoznačně vyloučit (v popředí vývojové faktory), že se jedná o výrazně disharmonický vývoj, dif.dg.vývojová dysfázie. No a v Aple 13.12. že se jedná o atypický autismus středněfunkční s mírnou symptomatikou. 😒

handulicka
19. pro 2013

@nelaja
foniatrii mam hotovou. Vse v nejlepsim poradku. Mame tam jit v lednu znovu, tak uvidime. moc diky..

sicinka
19. pro 2013

@abbie já myslím že se ty pravidla pro AS taky změnili a ta plynulá řeč už má hranici pěti let a ne tří což nic nezmění na tom zbytku, že těžko dát někomu PAS za to že ho zaujme smartphone 🙂

sicinka
19. pro 2013

@medvik ahoj nepomatuji si ti tě o které z tvých dětí se jedná a co vás vedlo k vyšetření? Jinak já jsem obecně optimista tak bych věřila Jnkové, na druhou stranu nevím co máte za problém 🙂

sicinka
19. pro 2013

@handulicka pokud rozumí, spojuje dvě slova a foniatrie je ok tak bych mu nechala čas, děti s ovř se rozjíždí později. Kdyztak bych zařadila nějaké ala monte aktivity pro rozvoj a tak za půl roku otestovala hlubší porozumění. Máš šikovného syna tak se netrap zbytečně.

sisstin
autor
19. pro 2013

@medvik v Aple momentalne udelaji autistu z kazdyho mam ten pocit 😉

jolinka
19. pro 2013

@mamajka72 to co hovori skora vychovavatelka ..neplati.

Pre dieta je vzdy lahsia a vyhodnejsia verbalna komunik}acia ako komunikacia posunkami, grimasami, tahanim osob prip. kricanim {ale to uz casto z frustracie}....

Vas syn verbalne komunikovat NEDOKAZE ...nie ze NECHCE ci este neprisiel na to co je vyhodnejsie. 😉 😉 😉

medvik
19. pro 2013

@sicinka jedná se o Zuzanku (4 roky). Potíží je dost 🙂 Ale řekla bych, že na tom není zase až tak zle. Junkové já věřím, ale ta Šporclová z Aply mluvila taky docela jasně a srozumitelně a něco na tom bylo.

mvmk
19. pro 2013

@mamajka72 take jsem zijici v nemecku, mohu se zeptat kam chodite na diagnostiku? 😉