Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
20. pro 2013

@kriistin lebo striela nezmyselne diagnozy

ivular
21. pro 2013

@sicinka Luci díky za ten popis! Jeník má těch příznaků vlastně dost, ale nevím, jestli je to jen nějaké sociální opoždění nebo opravdu PAS (byť jen mírná). Konkrétně k těm znakům: nonverbální komunikaci rozumí, ale spíš jen té mojí. Zase ale co se týče chápání sociálních situací, tak např. někdo v té naší školce chytí hysterák, tak ostatní děti to ignorují, zatímco on mě hned upozorňuje, že to dítko má problém a pláče😉 Nemotorný je fakt hodně, jemná motorika je ale ok, záchvaty vzteku nemívá - spíš je úzkostnější 😖 Sebeobsluha je těžce na nule - sám se ani nenapije☹ Ta vybíravost v jídle - on spíš má ohledně jídla striktní rituály - jakože které jídlo ze kterého talířku, na kterém místě, v jaké formě, apod.. Ritálů má dost, resp. je ztělesněním konzervatismu😉 Taky máme problém s tím orofaciálním svalstvem, ale to je dlouhodobý
problém.
Dále má velice dobrou paměť - zejm. na čísla (zná číslice do 10 česky i anglicky) a písmena (ty umí skoro všechny). Taky např. po návratu ze školky je schopen popsat, co se celé ty hodiny dělo - to mě dost překvapuje, protože tam často působí jakože vůbec nevnímá situaci, resp. je silně zaujatý tím svým vnitřním světem.
Tak nevím, ale hlavou mi to všechno opravdu vrtá 😔

sicinka
21. pro 2013

@ivular ono s tou sebeobsluhou tam by to mělo být tak že dítě je toho motoricky schopné, naopak třeba skládá malé kousky lega ale nejeví zájem o záchod, oblékání se atd( (defacto nechápe prč by je mělo řešit). Co se té paměti týká já to tu i psala Dáda měl to samé jakmile se rozjela pořádně komunikace a vše kolem tak to zmizelo(poznával místa kde rok nebyl, dožadoval se určitých věcí které odněkud zmizeli a já si jich ani nevšimla třeba po dvou měsících atd). No a popsat co se dělo ve školce umí až teď a to mluví zcela normálně a srozumitelně pro jakéhokoliv dospělého 🙂 Hele já fakt myslím že u vás PAS né, spíše má hodně nabouranou tu motoriku, s tím souviselo i to OVŘ a zbytek může být povaha a vychytralost. Na druhou stranu těžko hodnotit po netu zvlášt u diagnoz které nejsou jasné ani psychologům 🙂 Jen tak mimochodem co na něj říkají učitelky v té školce?

ivular
21. pro 2013

@sicinka Jemnou motoriku má určitě v normě, plenky už nemá ani na noc asi půl roku, ale s tou sebeobsluhou jsi to vystihla přesně - nemá zájem 😠
Ještě k té školce - ona je to jen přípravka na školku, čili skupinka 6 dětí vč. maminek. Učitelky se tam střídají dvě, nicméně tím, že jsou děti i s maminkami, tak na nich neleží to nejtěžší břemeno usměrňovat děti. Čili místo stěžování si spíš rodiče povzbuzují, že se časem vše spraví 😖 Ale podezřívám je, že už Jeníka berou s rezervou, jelikož už jej tak tvrdě nepřesvědčují k organizovaným činnostem, jako ostatní děti - prostě má takový IVP, jak vlastně i jednou jedna učitelka řekla (byť v legraci) 😔
Co se té vychytralosti týče, tak té má Jeník dost, to je fakt. Třeba když se mu dlouho nedaří odlákat mě od kuchyňské linky, začne kňourat že má "bebí" nebo je mu zima. Já se samozřejmě hned otočím a jdu za ním a on vysmátý zdrhá jakože hrajeme na honěnou 😅

giraafje
21. pro 2013

@kriistin No tak ten náš má taky jenom jednu jedinou otázku "Co to je?", ale ptá se často. Nějaké kde?, kdo?, kdy? nehrozí vůbec. No, já myslím, že když se takhle ptá, tak má zájem sdílet, ale prostě mu to nějak nejde přes tu řeč. Já teda nevím, odkud jsi, ale nechceš taky zkusit tu dr. Junkovou? Ta je v Praze.

giraafje
21. pro 2013

Ale včera celkem překvapil: docela dlouho vydržel u knížky, všechno komentoval - sice tak nějak hodně jednoduše po svým, ale komentoval.

giraafje
21. pro 2013

@ivular No tak ten náš je na tom podobně - až na ty rituály teda, ty nemá, ale zase má ty kývací pohyby v sedě, a to dost často. Úzkostný je hodně, to nám říkala i psycholožka. Ten náš zná některé číslice, ještě ne všechny, ale to ho baví. A vy už jste byli u psychologa? Kolik je přesně malýmu?

ivular
21. pro 2013

@giraafje Má 34 měs. Když měl 24 měs., byli jsme u Wawroszové, která mluvila o výrazně nerovnoměrném PMV. Zároveň se ale smála, že je opak autisty. Fakt se v tom nevyznám, protože teď nám ta neuroložka řekla, že vidí jasné autistické rysy, tak si vyber 😖 Ale je fakt, že prostě ve srovnání se stejně starými dětmi je výrazně jiný - jen se mi prostě nedaří přijít na kloub tomu, co z něj toho mimoně dělá 😖

giraafje
21. pro 2013

@ivular No tak to jsme na tom stejně. Ten náš se taky strašně odlišuje od ostatních, taky mimoň totální, přesně jak u vás. Taky máme PAS od psycholožky vyloučené, ale stejně to ve mě pořád někde hlodá. Asi až čas ukáže, jestli se to nějak srovná.

kriistin
21. pro 2013

@giraafje jsem z hodonina.takže do prahy daleko

bellonga
21. pro 2013

bellonga: Holky, mohu vás uklidnit, že sice vám možná přijde ten červík hlodá zda to není to prokleté PAS. Jak tady popisujete své prcky, tak sice jsou trošku jiné, ale dle toho co vím (můj starší syn je autík) . Možná jsou v něčem originální a časem se vše srovná. Psycholog dokáže zcela určitě určit pas. Ale pokud byste chtěli znát zákulisí PAS, mohu říci, že za 4 roky dají docela nadhled. 😉

ladida.l
21. pro 2013

@giraafje a co se v tom zkusit nevrtat a věřit psycholožce? Nemyslím to nijak zle. Je to prostě rada, jak se nezbláznit. Procházím si něčím podobným. S tím, že u nás je už zjištěná percepční porucha a nedoslýchavost. Věří, že PAS by dobrý diagnostik poznal. A pokud Junkovou doporučuje Krejčířová, určitě bude dobrá. Užij si hezké svátky 🙂

giraafje
21. pro 2013

@kriistin tady jsou i holky z jižní Moravy, určitě je někdo dobrej i v Brně, tak Ti můžou poradit.

giraafje
21. pro 2013

@ladida.l Moc děkuju za povzbuzení, já nemám nejmenší důvod nevěřit dr. Junkové, ale to už je taková ta moje blbá povaha. I dr. Junková to vystihla naprosto přesně - jsem hodně úzkostná, pořád ve střehu a přenáším to na děti ☹ Tobě i celé Tvojí rodině taky hezké a klidné svátky!
@bellonga: Máš naprostou pravdu, až teď zjišťuju, že jsem dosud řešila fakt úplné pi..... (jinak se to napsat nedá), dokud nepřišlo podezření na PAS. Podle toho, co jsem našla na netu (a že jsem tam strávila hodiny a hodiny), jsem samozřejmě viděla skoro všechny příznaky. A Tvůj syn je autík "od narození" nebo nastal regres? Já teď momentálně řeším souvislost mezi MMR vakcínou a PAS, mladší má dostat za měsíc první dávku. Přečetla jsem si ledacos, ale ještě jsem úplně nedospěla k jednoznačnému závěru.

bellonga
22. pro 2013

Vzhledem k tomu, že jsme se dostali do situace, kdy nám ve věku 3 let našeho prcka dali diagnózu a vy dělejte co chcete, ale nedá se s tím nic dělat....Tak jsem ze začátku hledali co to způsobilo, postupem času toto přestalo pro nás být důležité. S ničím to nesouvisí. Prostě máme výjimečného syna. Znám velmi mnoho rodičů co se smíří, ale ztratí ten svůj kontakt se svým dítětem. Přestanou se snažit. My jsme zvolili jinou metodu, hledali jsme vše co by pomohlo. Pomohla nám úžasná usměvavá majitelka koní- nebála se a šla do toho s námi. Každý týden již více jak tři roky s námi pracuje. Pokud jde o tvou obavu, chápu to. Víš, že tvé dítě je jiné. Ale nevíš proč. Co máš a jak to máš dělat. Jediné co pomohlo mě, je začít dělat cokoliv. Oční kontakt jsme se učili v bazénu. Hledám a hledám. Tvoje pečlivost, je možná přínosem. Uvidíš. Pokud bys chtěla více, písni mi na fb (romana.becvarova)

sisstin
autor
22. pro 2013

já mám hrozně ráda děti s autismem, mě to fakt naplnuje, ten pokrok, byt minimální, je jak přenést horu.....ale u vlastního dítěte se obávám, že by to bylo horší 😉

mvmk
22. pro 2013

tak moje malinka asi nejak uz realizuje vanoce 😉 , sice otazky typu "co si prejes od jeziska, jaksi ignoruje 😅 " Ale hrozne moc resi stromecky a svetelka 🙂 Vsude je vanocni dekorace typu stromek a darecky, takze nejak pochopila, ze bude stromecek jsou vanoce a budou darecky. Dnes jsem se ji ptala co by si prala pod stromecek, tak mi odpovedela ze 3 lizatka 😀 😀

paolin
22. pro 2013

@kriistin kamoška teď byla v Bílém domě-byl to tedy psycholog a moc si ho pochvalovala. Jinak na neurologii doporučuji na Smetanovu a asi tě nemine zajít na Veslařskou do SPC.

paolin
22. pro 2013

@kriistin jinak syn cca v tomhle věku měl 20 citoslovcí, věty netvořil vůbec.

kajiszek
22. pro 2013

Ahoj holky, jdu po delší době pozdravit. Jsem v kontaktu s Terkou, byla i minulej víkend u nás, ale diskusi nějak nestíhám... Novinky žádný velký nejsou, porozumění stále vázne, ale postupuje celkem rovnoměrně bych řekla... Mně přijde, že je zpožděná tak cca o ten rok, ale jako s každým měsícem jakoby rozumí víc a víc, ale pořád hodně opožděně... jestli nastane nějakej boom, to nevím, logopedka mi furt říká, že ten třetí rok je zlomovej, ale já na zázraky nevěřím, tak můžu být maximálně jen příjemně překvapená. Kámoška mi donesla nějaký logopedický kartičky na skládání vět podle obrázků a zase jsem dostala depresi, protože to nechápe ani Vojta, natož Nela... Přitom říkala, že ten její svěřenec (ona je taky asistentka) dysfatik už to všechno umí a je na to velkej a to jsou mu čtyři 😅 😅 Ale je fakt, že ani jeden nikdy tyhle kartičky neviděl a nějak to zatím nesepnulo, dala mi třeba i časový posloupnosti a fakt ani Vojta nic, nechce to dělat, nechce u toho nic povídat, no hrůza...

Jinak jsem zvědavá na Vánoce, u nás se děti jakoby těší, ale dopisy Ježíškovi apod stále nepíšeme ani s Vojtíkem, on jako chce dárky, ale neřekne jaký, občas něco, ale prostě není to takový klasický, že napíšem dopis a vybíráme hračky atd, jeho to prostě furt nebere 😖 Ale tak stromek zdobili oba s radostí a vytrvalostí a celkově se jim ty světýlka atd všude líbí... No uvidíme.

Jinak Nela už teda čůrá i kadí do nočníku, akorát teda kadí tak jednou za 5-6 dní stále, což je dost hrůza. Na spaní plíny má, to se zatím nedaří a hlavně na to aktuálně i dost prdím, zase třeba v půlce ledna dáme pokus nebo tak...

@mvmk Dočetla jsem celou konverzaci a opět mě tvůj přispěvek uvrhl do deprese 😀 😀 😀 😀 Ne, dělám si srandu, ale prostě ty německý nároky... nechápu... Ale tak já mám obě děti trochu divný, nicméně spoust těch věcí by prostě ani Vojta nedal... Určitě ne ve třech, něco ani ve čtyřech, něco neudělá ani teď... A obrat podej mi kuličku, která je větší než červená, ale menší než zelená, to by Vojta nedal podle mě ani za dva roky, o Nelince vůbec nemluvím 😀 😀 😀 Mně třeba přijde, že Vojta má to porozumění na běžnou řeč v pořádku, ale na těchto úkolech je vidět, že taky nerozumí k věku ani náhodou 🙄 🙄 Třeba i ty předložky u něj váznou doteďka...

abbie
23. pro 2013

@kajiszek ahoj, prosim ta a ten dej na troch, alebo styroch kartickach?

cairka
23. pro 2013

@kajiszek , ja som sa o takých podobných kartičkách bavila s psychologičkou a ona povedala, že tým, že u malej je veľmi narušená schopnosť poskladať časti do celku, tak máme trénovať len aby vôbec priradila druhú kartičku, ani nechcieť po nej aby poskladala 3 4-5... Tak možno aj Vojtík má narušenú túto schopnosť (malá napríklad nevie ani tie kategorizácie pridať , že má kocky, vláčik a šaša a one nevie priradiť, že k tomu patrí bábika (ako hračka) a tak. A takisto to vidno v bežnom živote- ona pri cvičení ukáže modré auto. Pri druhom cvičení ho zanesie na poličku. Ale povedz jej "vezmi modré auto a zanes na poličku" tak je v háji 😝
Minule sme sa smiali, lebo tu bola sestra a jej malý (batoľa) odišiel do druhej izby a vravím Dii, že "Vezmi Oliho za rúčku a povedz mu - poď"...a ona teda išla do izby a hovorí "Mamina niečo vravela" 😅 😀

No a Vianoce - tam stále nechápe, Ježiško a Mikuláš sú jedno, v jasličkách spí malý Janko 😀 (veď oboje je na J 😝 ) 😝 ale najnovšie razí teóriu, že "Prídu darčeky a bude mať bábiku s kočiarikom" . Ale mám také tušenie, že si pod stromčekom budeme gratulovať "všetko najlepšie k narodeninám", lebo aj keď obrázky mi donesie, tak mi vždy gratuluje 😀

bellonga
23. pro 2013

Holky, komunikaci můžete rozvíjet díky piktogramům, nejednoduší je ze začátku dát kartičku a říkat k ní co to znamená. Třeba bombon, čokoláda atd. prostě to co dítě motivuje . pak přidávat ,další slova.

sisstin
autor
23. pro 2013

tak Tygr začal brutálně stavět z Lega, nikdy předtím mu to nešlo, a ted jede jak fretka....nebo si namaluje, jak bude stavět vláčkodráhu - fakt namaluje!!!! a pak podle toho staví 😝 se mu asi něco přeplo v hlavě 😅

sisstin
autor
23. pro 2013

jinak mi odepsali ze školy, že si mám vybrat lednový termín a můžem se přijít ukázat. Mně teda trošku vadí, že se tam prostě musíme jít ukazovat jak opičky, aby nám řekli, zda ho vůbec budou chtít vzít, no ale tak asi jsem moc přecitlivělá no 😝

hest
23. pro 2013

@sisstin tak hodně štěstí..nj to je ta nevýhoda těch silných ročníků..ale neber si to osobně, prostě to tak mají jako proceduru🙂

sisstin
autor
23. pro 2013

@hest no je to kvůli diagnóze,běžný dítě se tam jít ukazovat nemusí chodit. Jim tam jde od září holka s DMO a integrují jen jedno dítě na třídu,takže ho chtějí vidět,zda by to tak jako s ním zvládli.

sisstin
autor
23. pro 2013

V Montessori to samy,jedno integrovaný dítě na třídu a cus. No jako prý mi ho někam vzít musí,ale je to mazec.

sisstin
autor
23. pro 2013

Mně jako holky říkaly, že prostě to nemám řešit a nic jim neříkat, že děti, který mluví jako on jsou v ZS běžně, problémový chování nemá atd, ale mně je to prostě blbý no. Jenže pak když řeknete, že má (měl) VD, tak oni moc nevědí, co to je a hned se toho bojí že 😖 fakt si člověk připadá hrozně, že je jeho dítě odpad, kterej nikde nechtěj 😖

hest
23. pro 2013

@sisstin aha, takhle to mají..no já to ani nechci vidět za ty dva roky..
jinak musím říct, že školka mu pomáhá..začal být víc komunikativnější i neverbálně, slovně pár slov přidal, začal se po měsící zouvat sám.tak uvidíme no.

Jinak hluchej nebude, protože si pouští na youtube nějaký vláček s číslama a za týden se to naučil anglicky a čísla pozná a rovná..hmm..