Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
29. pro 2010

@sisstin jj, tohle je už v podstatě všechno na jedno brdo, klasický princip spojování dvou nebo tří dílků (podle konkrétního druhu), takže jde spíš o ta témata, jestli je to pro vásd něco nového

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jolinka
30. pro 2010

sisstin
to tak vacsinou byva, kazdy chce to co nema 🙂 ty viac samostatnej hry u Tygra, ja zase aby sa Kati viac chcela zucastnovat nejakych uciacich aktivit so mnou. Ja som ju to nemusela ucit prave naopak, vyrazne chcela len samostatnu hru, zaliezla za nabytok nezniesla aby sme ju vyrusovali alebo chceli odtial vytiahnut. Bola som stastna ked na 2 a tristvrt roka sa zacala trocha socializovat a zacala hovorit AHA a ukazovat mi veci. MMCH jedna z mala veci ktora ju donutila vyliezt bolo, ked som zacala kreslit, to si cupla ku mne a sledovala co kreslim a bola nutena pocuvat moj komentar. Vonku som nosila kriedy lebo inak by sa Kati len suchala po zemi, najinteligentnejsia hra bola hadzanie kamenov do kanalov. ☹ Takze i ked nie som bohvieaky maliar a tiez ma to nebavi, musela som kvoli Katike do toho sa pustit, co mi zostavalo ked na ine nereagovala. Inak ona v 2 rokoch uz malovala svoje slniecka, slimaky a hlavonozce.

Ja som uz trosku na nu vyzrela, nie vzdy, ale obcas pomaha ak tu aktivitu robim so starsou a Kati potom tiez chce. kupila som K. pod stromcek knihu Obrazky do skolky, su tam ulohy pre 3 az 6 rocne deti, farby tvary, pismenka, cislice, stupnovanie, protiklady atd. Krasne obrazky len skoda ze K. nezajem. Tak sme to zacali riesit s Johi a uspech uz bol, ze po chvili sa mala ku nam postavila a pocuvala co robime. S Johi si obcas piseme pismenka, slabiky, kratke slovicka... minule Kati vzala papier a podlozku,a ze Idem pisat slabiky. Napisala pismeno A a H, jedine co vie napisat a potom chcela aby som jej dala jednotku 🙂 Johanka sa s nou hraje rada na skolu, dava jej tzv. ulohy a potom znamkuje...

jolinka
30. pro 2010

Ja vidim v tych uciacich ci didaktickych aktivitach vyznam hlavne ako pripravu do skoly. Ratam s klasickou skolou pre Katiku, a mame pred sebou este necele tri roky ale cas sa neuprosne krati.... Viem ze je potrebne aby si jednak zvykla pracovat na pokyn dospeleho cloveka a tiez aby si osvojila potrebne abstraktne vyrazy , tam mame velke medzery. Kati uz velmi dobre chape konkretny prakticky svet, porozumenie reci je uz na slusnej urovni ale je potrebne aby vedela aj co znamenaju vyrazy ako prirad, zotried, podciarkni, vyber, spocitaj.... atd. je toho spusta, bezne deti si to osvoja v ramci ucenia reci, ju to musime ucit akoby zvlast.

Ale zase nevidim velky vyznam aby si beznu realitu osvojovala didakticky na nejakych kartickach ci pomockach. Je podla mna zazitkovejsie a hlavne efektivnejsie, ak sa nauci trebars ze kost patri ku psobi tak, ze jej dam do ruky kost a s radostou bude sledovat ako to chrume nas Punto, nez jej ukazovat aby priradila kost ku psovi...

jolinka
30. pro 2010

dokoncim vetu... aby priradila kost ku psovi na kartickach.

argousek
31. pro 2010

Přejeme všem všechno neeeeej do nového roku, hlavně hodně zdravíčka, pokroků a radosti A těm, co mají nějaké problémy, aby se v novém roce vše vyřešilo k lepšímu
😉

sisstin
autor
31. pro 2010

Ahoj holky,

@jolinka tak samozřejmě je lepší se učit na konkrétních věcech v reálném životě, ale ne vždy to jde, že jo 😉 já si právě myslím, že je to dobrá příprava na školu, protože naše děti se budou muset učit 10 x víc, než běžné děti a hlavně už na to budou zvyklé. Takže nepřijde ve škole žádný šok typu "je, ted se musím každý den učit a dělat něco cíleně", protože to takhle dělají už xlet před nástupem do školy 😉 Jedna maminka klučiny s expresivní psala, že se do školy učí každý den i 4h, prostě je to neskutečnej záhul 😒 já stejně jake eleonora plánuju nultý ročník, Tygr bude mít na 90% odklad, a půjde skoro až v osmi. Takže za mě lepší, než aby byly děti další rok ve školce. Holt jinak to nejde, vím, že Tygr nemá typické dětství, kdy si celý den jenom hraje a dělá si, co chce....ale myslím, že se nám ten dril 100x ještě vrátí zpátky. 😉

Jinak my jsme dneska sami doma, takže u mě se žádné oslavy konat nebudou. Půjdeme normálně spát v osm hodin jako vždycky 😉

Všem přeju všechno nej do Nového roku, hlavně hodně pokroků a úspěchů u našich dětiček..a to vše ostatní přijde samo 🙂

jolinka
31. pro 2010

v poho siss, ja to nezeniem do extremu, ved to by som doma nemala ani lego ci puzzle, to tiez nema vela s realitou 😵
mozno este pridat ze efektivne sa dieta uci vtedy ak nieco robi s radostou. Ja viem ze by som mohla Kati nejak donutit je v poslednej dobe celkom poslusna, na logicke didakticke hry, ale verim ze by jej to co by sa naucila rychlo vysumelo z hlavy, ju to totiz nesmierne nudi. 😒 Tvojho maleho to bavi tak niet co riesit.

I tak ratam ze ako bude K. dozrievat a uvidi ako sa Johi od septebra uci do skoly aj ona bude chciet robit podobne aktivity.

jolinka
31. pro 2010

i ja vam prajem vsetkym vsetko najlepsie a najkrajsie v novom roku 2011 🙂 🙂 🙂

a takto sa korculujeme 🙂

eleonora
31. pro 2010

Ahojky
Jdu Vám všem popřát krásnej Novej rok, šikovný a hodný dětičky, taky zdravíčko.....
Za chvilku vyrážíme na návštěvu ke tcháňatům a pak večer budeme sedět doma 🙂 popíjet vínko, požírat jednohubky... děti zůstanou vzhůru a když vydrží tak kouknou na ohňostroj

sisstin
autor
31. pro 2010

jo holky, ještě jsem se chtěla "pochlubit", že u nás už se čte s úspěchem před spaním!!! Vydrží i půl hodiny, takže naprosto super bomba epes 😀 😀 😀 😀 mám z toho hroznou radost, čtení miluju a konečně to baví i Tygra 🙂

sisstin
autor
31. pro 2010

@jolinka a Vše nejlepší Michálkovi k druhým narozeninám 😵 😵

sisstin
autor
31. pro 2010

jo, a ještě...Tygr mi podával dneska bílou kostičku z Lega a říká "bíbí" 😅 😅 😅 😅

a už mlčim 😅 😅 😅

dalea
31. pro 2010

Aj ja prajem vsetkym krasny Silvester a pokojny Novy rok 😀 Lea teraz spi,pred chvilou sme sa vratili z navstevy,vecer ju planujem dat spat tak o pol 8 a pred polnocou ju zobudim a poberieme sa kuknut na ohnostroj,uz sa nevie dockat 😉 Bola tak aj minuly rok,dokonca potom este asi pol hodiny tancovala v kulturaku na diskoteke 😅 O pol 2 sme prisli domov,zalahla a spala dalej 😎 Takto nejako si to predstavujem aj tento rok 😀

jolinka
1. led 2011

nase 3 nezmary s nami vydrzali silvestrovat az do pol jednej, uff.

jolinka
1. led 2011

tak dviham pohar a zelam vsetko dobre v roku 2011

sisstin
autor
1. led 2011

ahoj holky,

koukám u @jolinka se Silvestr vydařil 😀 😀 😀 Tygr usnul už ve čtvrt na osm, a já jsem zalehla v 11. Novej rok jsme prospali 😅 😅 😅 😅

k bíbí se nám přidala mouá 😅 by mě fakt nenapadlo, že bude začínat zrovna barvama 😅 😅 😅 my budeme mít dneska kááááchnu se zelím a knedlem, tak se těším jako malá. Páč tyhle Vánoce jsem vůbec skoro nejedla 😝

jolinka
1. led 2011

sisstin

vyborne, vyborne, len tak dalej Tygre 🙂

sisstin
autor
1. led 2011

@jolinka tak jako trošku už se rozkecává, no ale prostě výslovnost příšerná 😝 ale jde to fakt docela rychle, teda na jeho poměry...blížíme se k 50 slovům...ve 3 letech měl těch slov asi 5 😝 tak jsem zvědavá, co nám řekne Kr., ale tý epresivní se určitě nevyhneme, ale tak doufám, že nebude nijak zvlášť těžká 😕

jinak Kati je s tou skleničkou kouzelná 😵 taková princezna to je 🙂

jolinka
1. led 2011

neboj, ta rychlost priberania slov sa potom zrychluje ako si dieta osvoji schemu ci princip ucenia slov. Myslim ze deti zacinaju hovorit vety pri slov. zasobe 60 az 100 slov, aj u dysfatikov je to asi tak. Kati za pol roka pridala z 15 slov na 70, vtedy povedala prvu vetu ide ato {ide auto] potom 3 mes pauza a ked uz vedela tak 100 slov, uz skoro denne boli 1 az 3 vety, typu Oti eti, Uto papa {motyl leti, Punto papa]
Tygr moze mat ten vyvoj trosku rychlejsi, lebo predsa Kati bola mladsia cca pol roka aj intelektovo poslabsie plus tie auti crty ju brzdili.

jolinka
1. led 2011

aky stary je teraz presne Petko?

sisstin
autor
1. led 2011

@jolinka 3 roky a 2 měsíce 😉 zatím teda nespojí ani dvě slova, jenom jednoslovně pojmenovává to, co vidí 😉 a teba je schopný i trošku skloňovat, třeba našel moji gumičku do vlasů a řekl " mámy" 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@jolinka tak jsem si to napsala, a je to přesně 49 slov 😉

argousek
1. led 2011

holky já musím říct, že se u nás to učení vyplatilo a věřím, že to půjde čím dál víc kupředu. Předevčírem jsem mluvila s maminou, co máme stejně starý děti a byly jsme spolu v lázních. Ten její klouček má DMO a nemůže chodit, ale jinak intelektuálně se zdál být dobrej. Každopádně když jsme byli v lázních to už je rok, tak ten její klouček začínal mluvit, neskládal věty, ale jen pojmenovával věci. No a Adámek byl oproti němu sto let za opicema. V té době mu byly 3 roky je jeho slovní zásoba byla do 20 slov včetně citoslovců a nechtěl vůbec opakovat. No a teď bych řekla, že Adámek celkem dobrý, pojmenovává všechno co vidí slyší, složí tří až pěti slovnou větu a skloňuje, mluví o sobě v první osobě. Řekne mami, babi, tátovi (mamce teda říká " mamkovi") 🙂) Ale jinak normálně skloňuje půjdu, půjdeš, půjde atd. Pojmenuje všechny barvy (nejen ukáže) a napočítá do deseti. No a ten klouček slovní zásoba se moc nezvětšila, je schopen říct dvouslovnou větu a mluví osobě stále ve 3. osobě. Takže jsem byla strašně potěšená, že vidím ty pokroky. Protože takhle mi to moc nepřijde, člověk vidí teda pokroky, ale jak to pořád srovnává s vrstevníkama, tak pořád vidí nějaké nedostatky a když mi to řekla a já si uvědomila, jakej Adámek udělal kus práce, jak jsme jim utekly mílovými kroky, tak jsem měla opravdu radost 😉

sisstin
autor
1. led 2011

@dulkagabulka Dulko, já Prekopovou moc nemusím....mně ten člověk moc nesedí 😒 na dokument koukám, a teda z některých záběrů je mi fakt fyzicky špatně....já jsem přímo odpůrce pevného objetí 😖 kor u dětí s PAS 🙄

wsmoulinkaa
1. led 2011

Ahoj holky...můžu se přidat??

@sisstin moc děkuji za tip 😵

wsmoulinkaa
1. led 2011

já nevím jak začít...ale abych nemusela vše psát znovu zkopíruji co jsem psala v jiném tématu 😉

wsmoulinkaa
1. led 2011

ahojky....konečně jsem našla někoho kdo má podobný problém...zdravím tě

jsme na tom úplně stejně ...my jsme teda mladší...abych to přiblížila vše...: narodila se o měsíc dříve....seděla na 9měs, lezla na 11měs, chodila na 15měs...zdá se mi opožděná ve všem, ale já vím nemá se porovnávat a nechat to být(zatím)...ale myslím si, že bych to zas neměla úplně ignorovat.
Taky nemluví...občas řekne mama......nikdy mi na nic neukázala....a nic nepřinese a taky se moc nechce otáčet když na ni voláme...když plácnu dlaněma a natáhnu ruce...tak to ví, že je znamení a rychle ke mě běží, ale jinak je to flegmouš...čtení taky nezabírá....
jedinné co zabralo aby vnímala...mě napadlo dát jí do houpačky co máme v pokojíčku každej večer před spaním a furt dokola ji říkám básničky a zpívám a říkám říkanky...to jedinné zabírá na její a můj oční kontakt...nějak se to má i trénovat(jsem slyšela teda)...takže to paci paci, šiju boty, tiktak , pápá ukáže ale většinou jen v houpajdě, málokdy jen tak....ale aspon něco. Jenže stejně...toto děti dělaj už na roce normálně..teda já žádné osobně neznám, které by to nedělalo, krom mojí nelči
mudr mi řekla že se to ještě nedá nějak zjistit, ale je že opožděnější to uznala, dle posouzení jiných dětí...jinak řekla uvidíme na 2letech, ale zároven mi řekla, že jsou děti, které nemluví i do 3let , že to do sebe vstřebávají a pak začnou zničeho nic mluvit ale nám nejde jen o mluvení že? ale i o reagování...no právě!!!! důležité je aby teda aspon trochu děti rozumněli co po nich chceme...tedy u nás nic moc, ale když ji řeknu jdeme houpy houpy tak letí do pokoje...když cáky cáky tak letí do koupelny, ale jako třeba dones podej botu, auto to ne!! jako když řeknu dej tak někdy dá, ale dones nééééé no mazec...to mi dej vědět jak jsi dopadla u mudr a držím palce!!!!
Dnes ve 22:13 • 2 děti • Odpověz

sisstin
autor
1. led 2011

@wsmoulinkaa co je nejdůležitější, že neukazuje...to je velký problém 😉 limit na ukazování je 9-18m, pak už to něco značí. 😉 Bud je dítě opožděné ve vývoji( to byl náš případ), Tygr začal ukazovat asi těsně před druhým rokem, v té době byl opožděný zhruba o těch 9m 😉 Další možnost je, že má dítě PAS - poruchu autistického spektra 😉 . A nebo má taky poruchu porozumění, děti s receptivní dysfázií ukazují taky mnohem déle, než je standart 😉

v 18m rozuměl asi jako roční dítě - jednoduché pokyny, dej, jdeme, hají, hačí....ale že by pochopil třeba dvojsložkový příkaz ( vem kostku a dej ji na stůl), neexistovalo 😉

ono v 18m ti opravdu nikdo neřekne, co to je, ale je záhodno už to víc sledovat. Doporučuji kontaktovat Ranou péči - nezisková organizace, která se věnuje dětem s ohroženým vývojem nebo dětem postiženým. Tety přijedou k Vám domů, holčičku ti zkouknou a bud uznají, že je vše v normě a nebo to má čas, a nebo si vás vezmou rovnou do péče 😉

určitě to chce kvalitního psychologa, za mě Dr. Krejčířová z Krče, je to největší odborník v republice, diagnostikuje už 6-9m kojence 😉 napiš ted hned, a to myslím ted hned, na dana.krejcirova@ftn.cz popiš Dr. problémy stručně. Má hrozné objednací lhůty, ale když napíšeš fakt ted, tak by jste mohly jít někdy o prázdninách, což malé budou dva roky a kousek..super věk 😉 možná vám nedá diagnozu, ale udělá holčičce vývojový profil a budeš vědět, jak na tom je...a bude se to dál sledovat. Kdyby se holčička náhodou do té doby zlepšila, není problém to zrušit 😉