Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

miriamc
27. led 2014

@sisstin Ahoj dlho som tu nebola - trošku sa pripomeniem - syn má 8 rokov má VD + ADHD čo sa týka reči upravilo sa to len ten slovosled je hrozný - ŠPU (špecifické poruchy učenia) chvalabohu nepotvrdené syn chodí do 1.ročníka - je septembrový (září) a potom nastúpil do nultého ročníka do logopedickej triedy - majú 9 detí s rovnakými diagnóza hlavne tam prevažuje ADHD - syn je introvert do nultého ročníka by som o kreslení ani nehovorila všetko to nabehlo v nultom ročníku - doteraz nerád rozpráva "na povel" - otázky od rodiny, lekárok,psychologičiek a čo sa týka maľovania nemá žiadnu fantáziu maľuje krásne podľa predlohy - takže si z toho nič nerobte aj keď viem že je to ťažké ale myslím si keď nastúpi do ZŠ a uvidí že mu to pôjde lebo je veľmi šikovný začlení sa do kolektívu zvykne si na komunikáciu bude to lepšie - ja som si už zvykla že môj syn je síce zdravé dieťa ale vždy bude trošku iný už aj vzhľadom k ADHD. Ste šikovná mama a Péťa Vás v živote ešte prekvapí 🙂

lenuskin
27. led 2014

@sisstin ježiš, mě ho je líto, když si ho představím. Některý lidi tohle paralyzuje celý život, bohužel. 😢

peggy722
27. led 2014

@sisstin No taky jste už byli několikrát, takže jí i zná a důvěřuje jí. A hlavně asi ví, jak na něj.
Jenomže u nás ta logopedie ještě o nějaký výslovnosti nebude, na to Ela nemá slovní zásobu. Tohle je klinická logopedka, měla by umět pracovat i s takhle malýma dětma, tak snad bude umět Elu nějak zujmout.
Ela komunikuje jenom s lidma , který už fakt dobře zná. Takže kamarádky, který už známe dlouho, tak to je v pohodě, ale jestli ve školce už aspoň trošku mluví, to teda fakt nevím.
Mám obavy, že u Tygra se tohle bude zlepšovat jedině věkem a zkušenostma. Víš, on by byl výbornej adept na domácí školu, ale zase kdyby pak musel achodit na přezkušování, tak by to asi taky nebylo ideální. Nebo fakt nějakou s malým kolektivem a chápavou učitelku, která nebude tlačit na pilu.

peggy722
27. led 2014

Hmm tak já taky totálně neumím kreslit, co neobšlehnu, tak nenakreslím. Fantazii na tohle nemám absolutně žádnou a přesto vyrábím šperky, šiju, pletu, háčkuju. Tam problém nemám, ale kdyby po mně někdo chtěl ten návrh nakrestlit, tak má prostě smůlu, mám ho v hlavě, ale na papíře mi z toho vyleze paskvil. Sama umím nakreslit tak akorát kočku 😀 . Osobně si myslím, že se to kreslení u těch dětí v poslední době strašně přeceňuje. Prostě někdo na to talent nemá a nemusí mít na to žádnou diagnozu. Lucka začala pořádně kreslit až v první třídě, do tý doby to žádnej zázrak nebyl.

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 pomoc, domácí škola fakt ne, já chci zůstat aspon trošku psychicky zdravá ještě chvíli...nebo aspon co to jde 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 ono nejde jako o krásu, ale zda třeba postavě udělá pet čárek jako prsty atd. Tygr prostě slyší "namaluj" a konec, přitom ve školce kreslí a učitelka mi tvrdí, že mu nepomáhá vůbec nebo minimálně a normálně postavy už tvoří....ale při tom testování ještě nikdy nic nenamaloval a jen slzí 😕

sisstin
autor
27. led 2014

@miriamc já už právě taky měla pocit, že je vlastně vše v pohodě...ale zrovna takovýhle situace, kterých teda už není moc, nicméně když nastanou, tak mě zas dokážou dobře srazit na kolena 😉 a ted ještě docela některý lidi maj pindy, že teda půjde do školy až skoro v osmi a že je to teda děsný atd. Ale fakt ted by to nedal. Nejdřív mi všichni skoro tvrdili, že jo, ale jakmile zjistili, jak on se chová (ne jenom to, co umí), tak se zas všichni rychle shodli na odkladu 😝

hrusti
27. led 2014

@sisstin Já tě úplně chápu, že tě to vykolejilo!!! A cizí pindálky pošli do patřičných míst 😝 U nás tedy pindá pořád tchýně, že jako nemáme dávat odklad a že už mluví dobře, ale ona nevidí to pozadí, co je za tím práce než něco vydřeme a že to není jen o tom mluvení, ale i o chování a dalších věcech ☹

sisstin
autor
27. led 2014

holky, ale úplně tady na tom vidim, jak je ta Krejčířová prostě úžasná...ona přesně ví, jak na ty děti....třeba po Tygrovi fakt nikdy nechce odpovědi na takový ty otázky, co se dětem dávají a i umí vycítit, že čím mín mu bude nutit nějaký hračky nebo tak, tím líp...

on třeba Tygr v pohodě vydrží sedět a koukat, když já se bavím s tím druhým...a je v pohodě, ale ne, ostatní mu začnou hned cpát nějaký hračky, který on nechce a bojí se říct, že je nechce a ted jako si s nima na sílu hraje, jen aby se ten druhej nezlobil 😝 a hned z toho má zas nervy 😝

peggy722
27. led 2014

@sisstin No já bych na to taky nervy neměla 😀 , to bych skončial na psychiatrii nebo ve vězení, bo bych Lucku uškrtila 😝

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 ale jinak, přesně jak píšeš, kdyby pak měl jít na to přezkoušení, tak konečná 😉 já právě z tohohle důvodu už asi nechci tu MNT základku, páč on potřebuje, aby tam to porovnávání asi trošku měl a nutilo ho to okolí se projevovat a mluvit... 😉

peggy722
27. led 2014

@peggy722
@sisstin Hele na cizí lidi se vyprdni, oni pak za tebe řešit problémy nebudou. Třeba mu ten rok opravdu ještě prospěje a nebude takovej plašan. Jako naše Lucka neměla problém se vmísit do kolektivu, ale taky byla radši někde zalezlá a moc se neprojevovala i když byla chytrá a všechno věděla, tak se prostě nehlásila. Byla prostě strašně pasivní a taky se div nerozbrečela, když po ní někdo něco chtěl. Tenhle problém měla vlastně celou první a druhou třídy, teprve letos už je mnohem aktivnější. Takže ono i běžný děti bez nějaký diagnozy s tím můžou mít problémy. Navíc on si moc dobře uvědomuj, že se odlišuje a v prostředí který nezná se radši neprojevuje, protože má strach, že udělá něco špatně. A mezi náma, kdo z nás se chce někde ztrapnit, že jo ?

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 hele, to je přesně ono...třeba někdy před půl rokem přišel s tím, že se paní učitelka ptala, jaký znaj jarní kytičky...tak se ho ptám, zda se přihlásil..a on, že ne, že nic neříkal...a tak mu říkám, zda teda nějaký ty kytky zná a on " no třeba prvosenka jarní, blatouch, pomněnka, pampeliška..." no, bych mu fakt dala korunu někdy 😝

peggy722
27. led 2014

@sisstin No já si taky myslím, že bys ho možná těm strsovějším situacím měla vystavovat častějc, jinak si asi nezvykne a pak ten nástup do školy bude pěknej šok.
Che tak jsme šly s Luckou do knihovny a cestou zpátky Elča děsně zlobila, v autobuse málem spadla na paní učitelku ze školky, kam chodila Lucka 😅 . Tak na ní koukla a říká, že nevypadá na to, že nemluví 😅 . Elča se tam chovala jak utržená ze řetězu a když jsme vystoupily, tak ještě víc. Cestou se válela ve sněhu a dělala kraviny. Tak jí říkám, že z ní budou mít ve školce radost a paní učitelka, že je taková živější 😀 Takže se předvedla v barvitém světle, no jsme zvědavá, jestli nás vezmou.

peggy722
27. led 2014

@sisstin No Lůca byla přesně to samý a to s mluvení nikdy problémy neměla. Ve škole byla tak ve stresu, aby neudělala něco špatně, že se jí jakoby chtělao pořád na záchod. Takže neustále odbíhala při hodině na záchod, paní učitelka z ní byla na nervy a já taky, protože jediný, co jsem s paní učitelkou řešila bylo tohle. Nakonec to samo přešlo, ale bylo to náročný. Já jsem pak i litovala, že jsme jí na tu jazykovku dávali, protože to asi fakt bylo pro ní náročný, teď už je v pohodě, otrkala se.

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 u něj je problém, že např. školka ani po třech letech pro něj není prostředí, kde by si byl jistej...on tam třeba letos chodí fakt hrozně rád, zvládl i odpolední spaní (z toho jsem měla fakt strach), jako v tomhle dobrý, ale prostě stále to není prostředí, kde by si byl natolik jistej, aby se nebál mluvit a to on zrovna zas nějak blbě už nemluví, hodně dětí tam nemluví skoro vůbec nebo 100x hůř jak on...akorát ta děcka to neřeší a melou i hatmatilkou a je jim to fuk. Tygr od 4 let neustále řeší,, proč blbě mluví, kdy bude mluvit normálně, mlátí se přes pusu, když mu něco nejde vyslovit atd. 😠

peggy722
27. led 2014

@sisstin No tohle už je pak i hodně o povaze. Jediný, co může pomoct je ho víc otužovat. A Krejčířová ti nic nedoporučila ?

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 nikdo nic moc, ona říkala, že čím líp bude mluvit, tím se to bude zlepšovat...což teda jo, páč dřív by neodpověděl vůbec na nic cizímu....ale jako furt je to krize a že takovej bude pořád, i mě upozornovala, že to je ideální obět pro šikanu 😉

peggy722
27. led 2014

@sisstin Tož dobře vybírej tu školu. Já jsem jako dítě byla taky strašně nesmělá, věčně ze všeho vystresovaná, celou základku jsem protrpěla. Mmch s šikanou jsem měla taky problémy a to jsem mluvila dobře. Jenomže jsem byla malá, zadek, prsa, brýle, no docela jsem si užila. To je i důvod, proč nechodím na třídní srazy. Na střední to už bylo o dost lepší, ale stejně jsem furt byla z něčeho vystreslá. Já jsem se toho zbavila vlastně až v práci, protože tam jsem prostě komunikovat s lidma musela. Jsem si vybrala ideální povolání, knihovnici 😝 . A když se narodily holky, tak to ze mně časem spadlo. Já jsem vlastně ani dřív neměla kamarádky a díky dětem jich mám spoustu a jsem za to fakt vděčná, protože celý dětství mi to strašně chybělo.

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 on si jinak teda z nás obou rodičů vzal to nejhorší a ještě v těžší podobě, než to máme my....MM taky blbě mluvil, nicméně do školy už byl v pohodě....a já jsem zas takovej stresman a řešič, nicméně opět jsem mohla normálně ve škole fungovat atd. Tygr to má všechno po nás, ale v mnohem horší formě..bohužel 😖

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 mně právě i na té církevní i v té Montessori řekli, že šikaně nezabrání určitě, že prostě šikana je všude a určitě mi nezaručí, že tam bude jako kytička ve skleníku

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 ale tak mně se taky smáli, že mám brejle, bedary, velký kozy, že nemám žádnýho kluka atd. Byla jsem odjakživa hnuska třídy apod, ale prostě nák jsem se s tím uměla vypořádat, navíc jako holka jsem si užívala spíš tuhle psychickou šikanu, nikdo mě nemlátil apod. 😝

kkatka73
27. led 2014

@adky dakujem, moja ma už 12 rokov a tiež tá reč nie je v poriadku, a je ten liek aj na poruchu pozornosti? lebo hlavne kôli tomu som chcela a kôli zlej reči , dik

sisstin
autor
27. led 2014

@peggy722 jinak mě to naopak tohle nakoplo dost, neuzavřela jsem se do sebe, naopak jsem zhubla 15kg atd, a ted jsem na tom dost jinak, než v pubertě 😀 😅 ale to jsme of topic trošku 😅

peggy722
27. led 2014

@sisstin No my jsme s manželem taky oba takový dost nesmělý. Já s tím takový problémy už nemám, ale řešič a katastrofista jsem taky šílenej 😀 . Manžel má problém zavolat zubaři a objednat se, tak na tom teda fakt nejsem.
S těma školama je to fakt těžký, zabránit se tomu fakt nedá. U Elči nemám strach, že by byla obětí šikany. Ona sice blbě mluví, ale svoje práva si umí obhájit jasně a stručně 😝 . U ní mám spíš strach, aby si nemyslela, že bude dirigovat celou školku. Teda až se jí zlepší to mluvení, jakože doufám, že se do září tak nějak srovná.

sisstin
autor
27. led 2014

nic holky, díky za pokec, zejtra zas snad budu v pohodě, jdu do práce atd., jen mě to prostě dneska po delší době zas nák rozsekalo 😖 ještě přežít příští týden ten zápis a pak budu mít zas na rok klid s tímhle 😅

peggy722
27. led 2014

@sisstin No u mně to taky byla psychická šikana a nerada na to vzpomínám. Doma jsem nic neříkala, máma do dneška netuší, co všechno se tam dělo, protože by tam hned vlítla audělala tam čoro moro a bylo by to ještě horší. Navíc za komančů neměl člověk možnost jít na jinou než spádovou školu, o to to bylo horší. Navíc na naší základku sesypávaly samý problémový děti.

sisstin
autor
27. led 2014

hlavně jsem si plánovala, jak si uděláme hezkej den, že on se vyřádí v Hafíkově, já si tam dám oběd, udělám si angličtinu do školy, pochatuju na netu a pak večer pojedem domů....ale chytla jsem takovýho nerva, že jsem mu to fakt zatrhla a nikam jsme nešli a jeli jsme hned domů...dneska jsem teda byla ultra hnusná 😝

adky
27. led 2014

@kkatka73 ano je, skus si tu precitat nazor odbornika: http://www.jasomzdravie.sk/?akcia=zobrazo&o=45
Mna prave tento clanok presvedcil 😉

peggy722
27. led 2014

@sisstin Zítra bude líp, člověk si na to prostě musí zvyknout, že nemá úplně standartní dítě. Elča i když mluvit bude, tak stejně asi bude vyčuhovat z kolektivu, protože je prostě takovej samorost po mojí babičce.