Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kkatka73
27. led 2014

@adky ďakujem pekne

sicinka
27. led 2014

@sisstin jsem chtěla napsat že jste jasný kandidát na monte školu, tam se neporovnává ale zase je pravda že by si asi dělal to svoje a moc nekomunikoval. Já mám podobné dítě na tréninku sice holčička je ohromně šikovná, působí starším dojmem, ale jakmile se po ní chce něco co si nemůže nalajnovat nebo nemá pocit že to dělá správně tak bulí a je nepoužitelná. U ní pomohl o rok starší kolektiv - po docela dlouhé době se chytla ostatních a bylo vyhráno. Asi před měsícem na závodech jsem jí něco vytkla (dřív nemyslitelné prostě by jsme s ní pak už nic neudělali )a ona jen koukla a pohodila hlavou. Tak jsem se smála že už jsme jí zkazili už se chová jako ostatní - ale třeba minulý trénink se rozbrečela - pustila jsem jim hudbu že mají improvizovat a něco zatančit, prostě to je pro ní nepochopitelné. Já bych radila otužovat přes nějakého kamaráda, asi i staršího, aby spolu dělali nějaké svoje věci u kterých je necháš . třeba s Dádou Tygr komunikoval, Chtělo by to nějaký protipól defacto rozjívený dítě, se kterým se postupně na něco odváží. A jinak chápu že jsi zklamaná já tak nějak čekala že napíšeš že Tygr to všem nandal a odklad nehrozí, ale holt potřebuje ještě nějaký čas, přeci jen je i drobek, takhle aspoň do té třídy zapadne. Já už to u nás vidím taky na odklad on se prostě chová jak o rok mladší a asi už to jin nebude.

mvmk
28. led 2014

@adky ahoj, no ja vytlacim asi tak polovinu kapsle, alespon si to myslim, ono se to neda presne odhadnout, zatim se jen prestala tocit, takze takovy prvni uspech 😉 Ona se toci docela rada, ale tak nejak primerene, pri hudbe jakoby tancuje, ale minuly tyden uz to OK nebylo 😝 Dnes jsme delali snehulaka, a mala povida Hulak groß, nemuzu unosat. Ze ho nemuze unest. To jsem se docela nasmala. 😉

wendy_
28. led 2014

Zdravim, memu synovi jsou 4 roky a 1 mesic. Ve skolce meli logopedku,tak jsem poprosila,aby se koukla i na syna., i kdyz byla ve vyssi tride. Nevedela jsem totiz, zda muj syn mluvi dle veku nebo ne. No vysledek me trosku neprijemne prekvapil, opozdeny vyvoj reci a mysli si, ze to je vyvojova dysfasie. Bohuzel nevim, co jim tam syn predvedl. V cizim prostredim se chova jako introvert. Kdyz jsem se divala, co je presne vyvojova dysfasie, tak mi to nejak na syna nesedi, max ze by mel nejakou lehkou formu. Syn jeste pred jednim rokem zacal rikat prvni slova ve dvou letech prvni dvouslovne vety, psychomotoricky bych rekla ze odpovida. Nema rad tedy malovani. Je totiz perfekcionista a kdyz se mu neco nepovede namalovat, tak ho to rozlobi a znechuti, i kdyz mu rikam, ze to namaloval hezky. Vbarvovani ho otravuje, proste to chce mit co nejdriv za sebou. Ale kdyz mu o neco jde,tak tu trpelivostma. Treba pomalovat figurku ci malovani barvami na sklo. A zpivani mu take moc nejde, ale ani ja ani mazel nemame hudebni sluch, takze nema kde brat. Vzdy jsme se spolu domluvili, rozumi vsem a domluvi se. Je uz poradne ukecanej. Obcas se tedy tak rozjede,ze zacne vypoustet slova z vet,ale to jen, kdyz si sam hraje a povida si u toho. Jen nemluvi ciste a ja bohuzel nedokazu objektivne posoudit, jak moc mu jde/nejde rozumet. Casto tedy nerozlisule zensky a muzky rok a k holkam mluvi jak ke klukum. Nevim, jak moc gramaticky spravne ma mluvit. Samozrejme,ze dela chyby.

Asi nema cenu se tu rozepisovat, co vse umi a neumi. Jen jsem chtela poprosit o nejaky odkaz, kde je napsano,co by 4 lete dite melo cca umet. Samozrejme,ze zitra zavolame na logopedii a objedname se, ale trosku se bojim,ze nebude diky sve povaze zpocatku moc komunikovat.

upari
29. led 2014

@wendy_ Ahoj Wendy, bohužel ti v tomto přímo neporadím, protože sama neuznávám "tabulky" co už má dítě v daném věku umět a na co má čas...
Můj syn v roce uměl cca 11jednoduchých slov, první krůčky až v roce a půl, více se rozmluvil až kolem dvou a půl.. teď bude mít tři a půl a ve školce vůbec nemluví, sem tam si jen zpívá, ale do kolektivu vůbec nezapadl, poslední týden mi večer brečí, že ráno nechce do školky... minulý týden jsem byla u ředitelky (pozvala si mě), že se syn za ty 4měsíce (půlku z toho promarodil) vůbec nezlepšil a že se obává nějaké psychické odchylky... doporučila psychologické vyšetření... hodně jsme to s manželem probírali - on si myslí, že to k synovi patří (introvert, pohodář, samostatnej, kolektiv nemusí), ale přeci jen nám to vrtá hlavou a už jsme za dva týdny objednaní k psycholožce. Doufám, že je syn jen pomalejší a vše OK...
Našla jsem teď tuto "tabulku" nejen o řeči, ale celkových dovednostech 193.107.252.130/ms/tabulky%20rozvoje%20dítěte..doc celkem zajímavý i pro mě a mého syna, ale beru to s rezervou, jak jsem už psala "tabulky" moc neuznávám, každý dítě je jiný.
Určitě zavolej na logopedii, je jasný, že dítě nemusí u lékaře dobře reagovat (doktor je pro něj cizí člověk), tak držím palce (našim synům), ať si s lékaři "sednou" a vyšetření je OK.

wendy_
29. led 2014

@upari tak koukám, ze máme náturou podobně děti. Je zvláštní, ze těm můj, když je doma, tak je ho plný byt a předvádí se a i vzteka, když mu něco nejde nebo není po jeho. Ve školce ho popsali jako flegmatickeho introverta. On taky nepotřebuje zatím ve školce kamarády. Před nástupem do školky jsme se seznámili s rodiči,co mají o dva měsíce mladšího kloucka a bydlí u nás v baráku. Kluci si sedli a kamarádi spolu a on zatím ani víc kamarádů nechce. Takže mne ani nepřekvapuje, ze ve školce nemá žádného kamaráda. Prostě nemá tu potřebu. Jinak já jsem také introvert, takže jeho chování ve školce naprosto rozumím. A naopak obdivuji, jak to tam zvládá. Asi má i něco z povahy manžela, který je ten flegmatik. Pro mne byla školka dost dlouho stresující.

Pokud se malému ve školce až tolik nelíbí, tak doporučuji zkusit zjistit, jestli mu někdo ve školce neublizuje ( šikana). Mne třeba jeden čas ve školce neustále jedna holka dloubala při spaní do zad. Nemohla jsem vůbec spát a díky své povaze jsem nenašla sílu to někomu říct, jen jsem mamce řekla, ze uz do školky nechci.

sicinka
29. led 2014

@wendy_ vývojová dysfazie pravděpodobně ne jelikož tyhle děti se většinou s řečí rozjíždí až po třetím roce, pokud je u vás ten vývoj nastartovaný od dvou tak to bude spíše něco jiného. Na druhou stranu jestli to bylo takové to rychlé vyšetření ve školce, tak tam ta logopedka anamnézu nemá a je to defacto jen takové síto, koho ještě vyšetřit pořádně a v klidu. Pokud ty nepozoruješ žádný problém nechala bych to na logo, pokud by jsi měla pocit že synův vývoj potřebuje více posoudit, tak než logoped je lepší psycholog, který posoudí i ty ostatní složky vývoje a doporučí na co se zaměřit. Jinak syn má opožděný vývoj řeči a ve 4 letech mluvil normálně jako dospělý, agramatismy občas použije i teď ale minimálně (řeknout, vezmout, podmiňovací věty). Tabulka máme ve školce tady jsme našla podobnou, ale na tabulky moc nevěřím 🙂 http://www.zs-adamov.cz/fileadmin/user_upload/d...

peggy722
29. led 2014

Tak u nás je veselo, Lucka má neštovice, Ela k ní furt leze, no asi mi tu hrábne. ☹ Néé já už ty pitomý choroby fakt nechci, chybí mi smajlík tlučící hlavou o zeď.

wendy_
29. led 2014

@sicinka dekuji za odkaz, no uvidim, co se z toho vyklube. Podle toho, co jsem si precetla,tak zvlada vse,co ,maji umet deti od 3-4 let,az na namalovani hlavonozce ( on proste nechce malovat) a to co je pro 4-5 let z toho umi taky spoustu. No budu klidnejsi, kdyz mi ho zkoukne logopedka. Bez tak bude potrebovat pomoci s vyslovnosti nekterych souhlasek.

Ja na tabulky taky moc nedam,ale tak cca do tri let jsem ho sledovala, jak mu to jde a vetsinou byl napred ci to odpovidalo. Ale pro starsi deti jsem prave toho moc nenasla a v te reci to opravdu nedokazi posoudit.

lios
29. led 2014

Ahojte, mate niekto skusenost s vybavovanim osobneho asistenta? Ako sa postupuje?

Kocky z Ba a okolia, ktore maju deti s poruchami kominikacie, kde mate umiestnene deti? Akoze fakt uz nemam kam dat maleho..

Budem rada ak napisete.

peggy722
29. led 2014

Tak když jsem si proštudovala tu tabulku, tak až na toho hlavonožce a to mluvení všechno zvládá. Dokonce spoustu věcí umí i z tý další věkový skupiny. U nás to asi bude ten OVŘ, asi lehčí forma. Ono v naší rodině tak 75% dětí mluví až dost po třetím roce, takže Ela bude asi další v řadě.
Tak Lucka se začíná hezky osypávat, ráno jsem si ještě nebyla 100% jistá, ale teď už je to jasný. Tak jsem vyrabovala lékárnu. Teda jestli to chytne i Elča a budu muset odvolat to logo, tak se půjdu snad picnout.
Od listopadu jeden v módu týden až dva maximálně zdravý, dva týdny nemocný, ještě že jsem neštovice měla, tak snad je nechytnu znova.

hrusti
29. led 2014

wendy_ Jestli te to aspon trosku uklidni, tak syn se taky pred cizimi lidmi chova jako mimon a ma problem s cizimi lidmi spolupracovat. Chvili mu trvat nez se rozkouka. Ve skolce nechtel 2 mesice mluvit, ted uz v pohodě 😉
Jinak syn tedy lehkou expres. dysfazii ma a spojovat slova zacal tesne pred 3. rokem. Do 4 let mluvit silene nesrozumitelne, delala jsem mu prekladatele pred ostatnimi lidmi. Po 4. roku mu vyslovnost naskocila, ted mu cizi lidi rozumi, ale i tak dost patla, neumi poradne sykavky, r a ř a mluvi agramaticky.

hrusti
29. led 2014

@peggy722 Aspon budete mit nestovice za sebou. Ja bych uz to taky chtela mit z krku, ale nejsem takovy brutus, abych sla k vam na navstevu 😀 My jsme doma jeste min. do konce tydne. Ale Honzik porad nudla a pokaslava a mne se kasel taky vratil, takze budeme muset jit jeste na kontrolu 😒

peggy722
29. led 2014

@hrusti No ještě aby, já právě s tímhle vědomým nakažováním dětí neštovicema moc nesouhlasím. Nikdy nevíš, jestli to dítě je opravdu 100% zdravý, zvlášť ty malý děti ti toho moc neřeknou a někdy ta virosa propukne ze dne na den a pak ten průběh je dost zběsilej. Jo aspoň to bdueme mít za sebou, pokud i Ela, tak aspoň ve školce už to nebude hrozit.

krystalka
29. led 2014

@peggy722 - Jiřík dostal neštovice na začátku prosince, takže jsme byli celý měsíc doma - 3 týdny s neštovicemi a pak už měli ve školce prázdniny. Opět jsme i letos přišli o všechny vánoční besídky a mikulášské...loni byl pro změnu na nosní mandli.... Jinak na mazání těch puchýřků se nám strašně moc osvědčil tenhle balzám - http://www.originalatok.cz/kosmetika-dle-pouzit... - poradila nám ho naše babička, která je mimochodem pediatr v důchodu 😉 a fakt se to krásně hojilo, vůbec se neškrábal, pěkně to i zasychalo...akorát se neděs a přečti si to do konce, je to sice dělané na intimní hygienu, ale píšou tam i o dalším využití, je to fakt super....on nebyl tedy osypaný až tak moc, ale zato je měl i na jazyku...prvních několik dní jak se osypával, tak měl horečky přes 39, ale bylo mu jinak docela fajn, on snáší horečky výborně, člověk na něm vůbec nepozná, že má tak vysokou teplotu, dokud na něj nesáhne...on totiž i jí daleko víc než jindy a většinou vůbec nepůsobí nemocně, normálně běhá, hraje si.... Na horečku jsme dávali Panadol sirup a mazali to jen tím balzámem, nic víc nebylo potřeba 🙂 . Druhý týden mu to pak zasychalo a loupalo se a třetí týden si ještě pořád stěžoval, že je dost unavený, takže jsem ho nechala ještě doma a pak už byly Vánoce.... Tak přeju ať to u vás proběhne dobře, aspoň je budete mít už za sebou, já jsem taky ráda, i když mohly přijít klidně až teď v lednu nebo v únoru, to jsou pro nás takové mrtvé měsíce, nic moc se neděje, jen čekáme na jaro, no ale zase kdyby to přišlo před dovolenou, tak by to bylo horší 😉

hrusti
29. led 2014

@krystalka
@peggy722 kamaradka si chvalila tanno hermal lotio 😉

krystalka
29. led 2014

@hrusti - díky za tip, teď jsem na to Tanno hermal koukala, ale přijde mi to dost umělé, ten náš balzám od Atoku je mi sympatičtější, že je to takové přírodní, nechemické 😉

peggy722
29. led 2014

Díky za tipy. Lucka je zatím celkem v pohodě, neštovic má zatím tak 20, tak uvidíme, kolik se jich ještě vyrojí. Horečky zatím vcelku ani nemá, ráno jenom zvýšenou teplotu. Na svědění zatím mažu Fenistilem a funguje to.
Tak ono u neštovic je lepší, když jsou v zimě, kvůli sluníčku. Já je schytala po nemoci asi ve 13ti a měla jsem naprosto šílenej průběh a navíc to bylo někdy v květnu, takže jsem ani ten druhej týden nemohla chvíli ven, protože byly pěkný vedra. Proto taky jsem dost proti tomu, když někdo jde děti nakazit vědomně, protože když má někdo slabší imunitu, tak může mít pak děsnej průběh.

lenuskin
29. led 2014

@peggy722 Jestli můžu ještě já přijít s radou, tak mě se osvědčilo na to hojení potírat odvarem z řepíku, krásně zklidňoval a rychle to mizelo. Já zkušenost s neštovicemi u dětí zatím nemám, ale moje neštovice jsem dostala ve 27 letech a myslela jsem si , že umřu. Osypaná jsem byla naprosto všude, vč.obličeje přes celé tělo až po choulostivé partie. Nebylo místo, kde nebyl pupen. Teploty 4O, hlava na prasknutí, klouby bolely apod..Lepší když si to děti prodělají v tom dětském věku, snáší to mnohem líp, než dospělák.
Přeju, ať už není žádný další pupen. 😉

krystalka
29. led 2014

@peggy722 - jo, to je jasný, že je to lepší, než v létě, to mě to jen tak trochu mrzelo, že jsem doteď vlastně nezažila ani jednu vánoční besídku a akci ve školce, mají super paní učitelky, takže to prý bývá moc pěkné, ale my máme ten prosinec prostě nějaký prokletý, loni byl na té operaci s mandlí a předloni jsme pro změnu lehli s nějakou hnusnou chřipkou všichni tři, takže jsme dokonce posouvali Štědrý den o den později, protože by z toho Jiřík nic neměl, jak mu bylo špatně ☹ ...jinak Jiřík teď před těmi neštovicemi měl nějakou slabší virozku, rýmu a zvýšenou teplotu, proto se ho asi ty neštovice tak snadno chytly, loni je měli ve školce taky, ale to je nedostal....jinak on má tedy imunitu docela dobrou, první opravdovou nemoc měl v 5,5 letech angínu (první antibiotika) a teď ty neštovice, nic jiného jinak neměl, žádné uši, průdušky, kašel ten prakticky neznáme....jinak mívá naštěstí jen běžné rýmy a to jen na podzim a v zimě....jaro a léto je většinou úplně zdravý...

peggy722
29. led 2014

@krystalka Hele s Vánocema buď v klidu. My už zažili třetí váncoe za sebou totálně promaroděný. Co začla Lucka chodit do školy, tak je to fakt děs běs. Letošní vánoce jsme totálně prokašlali, jsem se dusila při obalování řízků. Spálová angína, střevní chřipka, věčně kašel rýma. Už se děsím tý školky napřed, že to bude ještě horší. Já i kdybych nechtěla, tak budu muset nastoupit na poloviční úvazek, protože celej prostě nedám. Babička měla dřív mnohem víc volnýho času než teď, takže se na hlídání tolik spolehnout nemůžu. Budu si muset poradit sama. U Lucky jsem chodila jenom třikrát týdně, tak se to celkem dalo.

peggy722
29. led 2014

@lenuskin Já měla podobnej průběh, fuj ani vzpomínat na to nechci, jak mi bylo zle.

krystalka
29. led 2014

@peggy722 - no, koukám, že vy si ty Vánoce taky užíváte... 😒 . Já jsem šla v Jiříkových 3 letech do práce na plný úvazek, ale mám dlouhý a krátký týden, takže vždycky 2 dny od rána až do večera v práci a pak celé 2 dny volno, navíc do těch 4,5 než šel do školky, ho ještě hlídala babička, takže aspoň nehlídala každý den, Jiřík by totiž ve 3 letech klasickou školku nedal ani náhodou, ve 3,5 začal chodit jednou týdně dopoledne do soukromé miniškoličky, kde byly jen 4 děti, na jaře mi ho pak vzali na adaptaci do speciálky a od září tam chodil denně a už to bylo naprosto v pohodě, moc se mu tam líbí 🙂.

giraafje
29. led 2014

Ahoj holky, přečetla jsem vaše příspěvky a docela se děsím těch neštovic. Já si vůbec nejsem jistá, jestli jsem je jako dítě měla, ale spíš bych řekla, že ne, nechodila jsem do školky. Chci se na to zeptat praktické. Vím, že na to existuje vakcína (myslím Varilix), tak uvažuju, že pokud jsem je neměla, tak si to možná nechám píchnout. Další těhu už sice neplánuju, ale když to tady popisujete, tak je mi blbě jenom z té představy. Myslím, že pravděpodobnost, že to starší přitáhne ze školky, je dost velká. Jinak Viky ve školce tak střídavě - dneska ho teda vedl manžel a on dělal scénu, že do školky nechce, že s ním chce jít do práce, ... Ale co jsem tam viděla, tak jiný děcka vyváděli mnohem víc, tak myslím, že není třeba z toho dělat vědu. Mě spíš přijde, že jak která učitelka to s ním umí - 3 jsou fakt skvělé, je vidět, že mají snahu mu pomoct, jedna je taková méně příjemná, ta si skoro vždycky na něho stěžuje. Zatím to nechám na těch půldnech, chodí po obědě domů a uvidíme, jak to půjde. Klidně to tak nechám až do června, ale chci, aby byl i v jiným prostředí než pořád doma se mnou.

@peggy722: my jdeme k Mgr. Marešové 20.2. 🙂

peggy722
29. led 2014

@krystalka To je taková naše vánoční tradice 😀 . Ela by na podzim tu klasickou školku taky nedala, teď už možná jo. Tak na podzim už jí budou skoro 4 roky.

peggy722
29. led 2014

@giraafje Tak z tý scény žádnou vědu nedělej, to dělá hodně dětí. Lucka to teda nikdy neudělala, ale Ela mi dala pěkně sežrat. Trvalo jí to tak 14 dní, než přestala dělat scény. Učitelka jí musela ode mně odtrhávat, uvnitř pak už nebrečela pořád, ale když jsem si pro ní přišla, tak zase brečela už mezi dveřma. teď už je v pohodě.
když chodila Lucka do školky, tak to tam některý děti dělaly taky. Kamarádky holčina to dělala asi měsíc, šílený scény každej den a i pak měla problémy s adaptací ve škole.
Na ty neštovice se dej očkovat, manžel se nakonec dneska nechal naočkovat. Může se to do tří dnů od kontaktu s nemocí, takže to ještě stihnul. I když to třeba chytne, tak bude mít lehčí průběh. U dospělýho je to fakt hnus.

giraafje
29. led 2014

@peggy722 Moc díky za odpověď. To očkování stojí kolem 1.200, je to tak? Viděla jsem někde nějakej ceník, ale nevím, jak byl starej. Taky si říkám, že by to asi za to stálo.
Přesně jak píšeš, ty scény nejsou nic neobvyklýho, viděla jsem i horší než to, co předvedl Viky.

krystalka
29. led 2014

@giraafje - já jsem do školky nechodila a neštovice jsme dostali spolu s bráchou někdy zkraje základky, nevím přesně v kolika letech, ale měli jsme je.... a teď u Jiříka vůbec nevím, jestli je donesl ze školky, protože nikdo jiný kromě něj to tam neměl, jen jedna holčička a ta je dostala až pak 😉 ....ale tak my hodně cestujeme MHD a tak různě, takže těch možností je dost, mezi dětma je tedy jen ve školce....
Jinak Jiřík už chodí do školky každodenně druhým rokem a pořád ho bereme po obědě, máme tu možnost ho vždycky někdo vyzvednout, tak mi přijde zbytečné, aby byl tam, když můžeme být spolu. Navíc on už od 3 let po obědě nespí a teď už ani nepotřebuje odpočívat, takže pro něj je to fakt stres, když musí tu hodinu a půl vydržet v klidu a potichu na lehátku, spát je nenutí, ale pro něj je problém prostě vydržet v klidu a potichu....takže na spaní je tam jen jednou týdně, kdy má odpoledne ve školce sportovní kroužek, jinak chodí po obědě, stejně po spaní je pak už jen svačina a pak jdou buď na zahradu, nebo si hrají uvnitř a už s nimi nic smysluplného nedělají, jen se čeká na rodiče 😉 . Pro něj je ten odpočinek ve školce fakt stres, dokonce mi na podzim kvůli tomu nechtěl chodit na kroužek, vždycky říkal, že se mu nechce, ale přitom ho to tam pak bavilo a teprve nedávno jsem zjistila, že je to proto, že tam musí ten den odpočívat....

giraafje
29. led 2014

@krystalka U Vikyho je zas problém v tom, že má posunutej režim, takže doma mi usne až tak ve 14:30, kdy už se ve školce pomalu vstává, zkusila jsem to 2x ho tam nechat a nešlo to. Přesně jak u vás - vydržet v klidu a potichu, to fakt teda nehrozí.

peggy722
29. led 2014

@giraafje Manžel platil asi 1600,-. Já to neštudovala, možná v těch očko centrech je to levnější, ale on to potřeboval fakt rychle.