Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenuskin
9. únor 2014

@gabina75 To víš, když nemáš děti přesně podle tabulek, tak je to pro všechny moc těžký.
Pro mě a manžela se ale nic nemění, ať to bude jak to bude zůstane Kuba stále náš syn a my se mu budeme snažit co nejvíc pomáhat. I když bych samozřejmě dala nevím co, aby byl v pořádku, jenže vím, že Kuba problém mít bude. Od první psycholožky jsme odcházeli s podezřením na atypický autismus. Dr. Junková to vyloučila ( někdy si teda myslím, že se spletla 😉 ). Zatím je bez dg. , je téměř rovnoměrně opožděný, porozumění je na nule, řeč samozřejmě taky. Každý den po chvilkách se snažím ho něco naučit. Je fakt, že se teď pomalinku zlepšuje, má větší zájem o dění, hrubá motorika je lepší, ale jde to tááák strašně pomalu. Když jsem stále pátrala, proč se to stalo, nemohla jsem přijít proč. Já jsem měla těhotenství naprosto v pořádku, kluci se narodili ve 38. týdnu, poporodní adaptace byla OK. Kuba je vlastně fyzicky zdravé dítě, mimo těch svých rýmiček neměl nikdy nic. Tak nejspíš nějaký zásah shůry. ☹

krystalka
9. únor 2014

@saurian - no, u nás právě nikdo na počítači nehraje a přes den ani nemíváme puštěnou televizi, jen Jiřík si občas pustí JimJam, ale to spíš k snídani, nebo k svačině, jeho je jinak dost těžké udržet u jídla sedět a u té telky aspoň většinou sedí...ovšem zase taky většinou kouká a nejí 😉 , jinak on je právě nejradši v pohybu, takže sedět u stavebnice ho baví jen tak nárazově, máme jich tu několik - Lego, Sevu, dřevěné kostky, srubovou Walachii a nějaké další ještě po nás, co ani nevím, jak se jmenuje a chytají se z toho jen ty dřevěné kostky a sem tam to Duplo, výjimečně ta Seva, ale to tak jednou za čtvrt roku 😉

krystalka
9. únor 2014

@abbie - Jiříkovi to "jsem" "si" apod. naskočilo až někdy na podzim, tj. v 5,5 letech, do té doby říkal "já šel, já byl, já udělal"....tak jsem jenom opakovala po něm správně a pak najednou jednoho rána jsme šli do školky a on mi říká "já JSEM SI vzpomněl, co JSEM to chtěl" 🙂 - předtím by to řekl "já vzpomněl co já chtěl".... Teď ještě čekám, až naskočí to "by", "kdyby" apod., prostě podmiňovací způsob, protože teď nám občas vznikají kvůli tomu různá nedorozumění....a už v podstatě ta gramatika bude ok 🙂

mvmk
10. únor 2014

@abbie tak to promin, jsem to spatne pochopila. 😉 Moje se sice umi oznacit jako JA ale vsude cpe sve jmeno, dokonce kuriozne sklonuje slovesa do prvni osoby ale predlozi vzdy sve jmeno. Ema chci apod.
Ale tvuj je jeste docela malinky, si myslim, ze to delaji obcas i uplne standartni trilete deti, alespon jsem si toho vsimla 😉

motanda
10. únor 2014

ahojky, mám strach, že je můj syn autista, myslíte, že se to dá poznat, když je mu 16 měsíců? Pár stránek jsem si tu u vás přečetla a máte opravdu dost zkušeností, prosím poraďte, četla jsem si příznaky autismu a malej jich má hodně ☹ jsem z toho špatná, pořád ho pozoruji a občas nad ním brečím, mluvila jsem s doktorem a ten se na nás příští týden podívá a pošle nás na odborné vyšetření. (syn je z dvojčat,nedonošený,narozen ve 33 týdnu).

hedushka
10. únor 2014

ahojky, přečetla jsem si vaše příspěvky, a připojuji se se svým, synovi je 2,5 roku, vývojově jsme byli vždy na chvostu, zpoždění začalo s chůzí, kdy syn začal chodit až ve 20 měsíci, byla nám diagnostikována hypotonie, do 20 měsíce jsme cvičili vojtovku, na neurologii jsme začali chodit od tří měsíců a to díky přidušení při porodu
Vedle hrubé motoriky, kterou jsme dohnali(pouze schody ještě trénujeme), se zpožďuje vývoj řeči, respektive syn neopakuje, v knížkách ležíme denně, chce říkat co je na obrázcích, ale nic neřekne, pouze ukazuje co chce s přízvukem e, a když nechápeme vzteká se.., co se týče společnosti, tak se o hodně změnil, dříve vždy plakal, teď je zvědavý přesto ostýchavý, ve společnosti dětí je rád, jen stále bariera porozumění a řeči, neví co mu říkají, v hernách a pod, s nimi lítá, nevadí mu fyzický kontakt, i sám se dětí dotýká atd., jen jakmile dojde na řeč neví,

dokáže se sám najíst s příborem(leckdy ještě jako prasátko v případě polévky atd.), svléknout, obléci ne, jsme bez plen, pouze na noc máme
hraje si nejčastěji s autíčky, vláčky, stavebnice, plyšáky, auta či vlaky nijak zvláštně nezapojuje, netřídí, maluje zatím čmáranice,
neuroložka zatím s řečí nic nedělá, máme počkat do tří let, přesto mi to nedá a zkouším všechno možné
je to těžké

krystalka
10. únor 2014

@hedushka - mně to zatím nepřipadá, že by u vás byl nějaký větší problém, možná bych se pro svůj klid zašla poradit na logopedii, jinak je tvůj synek na svůj věk velmi šikovný, mám syna s dysfázií a příborem v tomhle věku rozhodně nejedl, plenky měl do 3 let celodenně, ještě ve 3,5 neměl rád kolem sebe děti apod...., obléknout se uměl jakž takž kolem těch 3,5....a čmáranice ve 2,5 letech jsou myslím taky normální...takže u vás mi to nepřijde, že by jsi si měla dělat nějaké velké starosti, mám dvě neteře, ani jedna neměla žádný problém a přesto jedna začínala mluvit po 2,5 letech a druhá těsně před 3.rokem a to holky většinou mluví dřív... A jak jsi psala, že nerozumí dětem - vám doma rozumí? Když se ho zeptáš, aby ti ukázal nějakou věc v knížce, aby ti něco donesl nebo když mu řekneš třeba sundej si boty a tak...Protože já si pamatuju, že Jiřík, když ještě nemluvil, tak přestože nám doma rozuměl v pohodě, tak když na něj promluvilo venku nějaké dítě, tak na něj taky koukal, jak kdyby nerozuměl, ale podle mne to bylo spíš proto, že vůbec nevěděl, jak zareagovat, respektive když nemluvil, tak ani moc odpovědět nemohl....

cairka
10. únor 2014

Ja mám konečne v rukách správu z toho CPPPP, vcelku fajn 🙂 Vyskočili tam isté veci, ktoré som tušila, potvrdili veci, ktoré som mala pocit, že nik nevidí, len ja 😅 Záver je "Nerovnomerný vývin s ťažiskom problémov v grafomotorike, vizuomotorike a oslabenie v morfologických schopnostiach. Logopedickým vyšetrením potvrdzujeme prítomnosť narušenej komunikačnej schopnosti a nedostatočnú zrelosť vo foneticko -fonologickej rovine.

Mňa tak zaujali 2 vety od logopedičky -
1. "Klaudia nezískala ani 1 bod v subteste na uvedomovanie rýmov" (a ja po nej chcem básničky 😅 )
2. " Oromotorika je oslabená v koordinácii a rýchlosti pohybov, fonologický systém je vzhľadom k veku nezrelý" - toto ma zaujalo, lebo to potvrdzuje asi tú dysdiu, čo jej dala neurologička naposledy 😕

hedushka
10. únor 2014

@krystalka ano i ne, co se týče přines nebo podej, dej to do koše, tak ano udělá, ale zeptám-li se na nějaké zvířátko ukaž mi kravičku tak ne, neví, a raději otočí stránku, všechno musím ukazovat tzn, chceš tohle triko nebo tohle triko, ukáže si, obrázky v knížce, co kdo dělá, myška telefonuje, ukáže mi ručkou u ucha, ale jakmile zavřu knížku a zeptám se jak se telefonuje, tak ani ´tuk, takže to mne dost znepokojuje, stejně tak v současné době, se začal vztekat a to když něčeho nedosáhl, prostě neposlechne, ještě že jsem trpělivější, protože někdy to je fakt o nervy, buď nechce poslechnout nebo mi fakt nerozumí,
když něco po nás chce tak nás k tomu dovede, ukáže co, snaha naše chceš autíčko atd, ne, prostě pouze dotáhnout nás tam a ukázat,
a tomík právě také neví když na něj kamarád mluví jak má zareagovat, chlapeček mu řekne pojď se mnou a tomík neví
atd., někdy je to fakt na hlavu, a pak jsem z toho přepadlá jako dnes, takže díky, že mne vyslechnete

krystalka
10. únor 2014

@hedushka - tak s tím porozuměním, těžko říct, záleží taky, jakým způsobem se ho ptáte, jestli ty otázky pro něj nejsou moc složité....můžeš zkusit taky ještě takový jednoduchý test, že před něj dáš několik věcí, třeba hrneček, mýdlo, pastelku...a zeptáš se ho, z čeho pijeme, čím si myjeme ruce...jestli ti ukáže správně, nemusí to ještě umět říct... A k té logopedce bych určitě zašla a možná taky na foniatrii, aby zkontrolovali jestli opravdu dobře slyší, ono to někdy vypadá, že jo, ale některé děti to dokážou kompenzovat nějakým jiným způsobem, takže to běžný člověk kolikrát ani nepostřehne... A koukám, že jsi taky z Prahy...já jsem se tenkrát byla úplně poprvé poradit v SPC v Deylově ulici, je to Praha 5, kousek pod motolskou nemocnicí, chodili jsme tam pak celý rok na logopedii, logopedky tam mají skvělé, umí pracovat i s malinkými a nemluvícími dětmi...

sicinka
10. únor 2014

@hedushka mě taky nepřijde dle popisu nějak zvlášť mimo, nepíšeš kolik toho umí říct 🙂 To že lépe reaguje s vizuální podporou (vidí něco v knížce tak odpoví) je normální a navrch se i využívá při různých terapiích a cvičeních u dětí s poruchou komunikace. Ono co má taky chudák udělat říct to neumí, už ti to i ukazoval tak prostě kouká nebo se začně vztekat 🙂 Zkus ten test porozumění co tu psala krystalka a můžeš zkusit dvousložkový příkaz vezmi autíčko dej ho tátovi - co je důležité nepoužívej mimiku ani něco co po něm chceš 100 x denně. Můj syn který rozuměl špatně tak reagoval poměrně dobře na povel přines si boty, odnes to do koše, protože se ho prostě opakováním naučil. Na druhou stranu většina dětí s narušenou komunikací nerada listuje knížkami, to je určitě dobrá zpráva. Pokud by měl opožděný vývoj řeči tak by se měl v nejbližší době začit zlepšovat (většinou je to po 2,5 roku).

peggy722
10. únor 2014

Tak Ela má od včera prosím celé dva kusy neštovic 😀 . Jsem zvědavá, jestli jí nějaký pčibydou. Zatím je těžce happy.
Proč je to dítě takový čuně. Za oběd stihla umazat už dvě trička. Fakt nestíhám prát.
Jináč Ela rozumí normálně. Se starší sestrou funguje normálně. jo taky se rvou a štěkaj na sebe. Ale když jí Lucka řekne Elinko pojď budeme dělat tohle a tohle, tak v 95% zajásá a jde, v těch 5% jsou činosti, který nesnáší 😀 . S Luckou i maluje, tvoří, dělá věci, který se mnou ani nechce. Když Lucka u stolu kreslí, tak si k ní přitáhne židli, přinese pastelky a čmárá taky. Miluje takový ty ozdobný děrovačky, to jí moc baví.

mvmk
11. únor 2014

Ja si proste musim dnes postezovat 😢 moje se porad nechce vzdat te sve hatlamatilky, dnes si vzala knizku a delala ze cte, a jela ☹ Ja myslim ze ve 3,5 letech je to uz hoooooooooodne divne ze? 😕

ivular
12. únor 2014

@mvmk Tak Jeník (teď 3 r.) se občas k tomu svému "n n n" taky vrací 😖

ivular
12. únor 2014

@hedushka Taktéž dle popisu nevidím žádný větší problém. Otázka "jak se něco dělá" je dost těžká - můj syn by asi taky nechápal co po něm chci. A reagovat na "chceš?" se naučil právě něky kolem toho 2,5 roku nebo možná i později.
@cairka Co je prosím dysdia?

cairka
12. únor 2014

@ivular , http://www.cudzieslova.sk/hladanie/dysdiadochoc... . Zistila jej to (a opakovane skúšala už niekoľko krát, kým dala diagnózu, sme na neure každé 2 mesiace) na základe toho klasického testu - chyť si nos jednou rukou a v zápätí druhou rukou...Malá reaguje pomaly, dlho trvá, kým vlastne začne dvíhať ruku , na prvý krát sa zvykne trafiť, ale na druhý už nie len pomaly, ale trafí skôr nosnú dierku, ako vrch nosa- A to teda má oči otvorené a ruky normálne voľne visia pri tele. Niekde to vraj robia zo zavretými očami a rukami rozpaženými., to som doma skúšala a skoro spadla, jak ju kývalo 😅

zuzka84
12. únor 2014

Ahojky,
Dlouho jsem tu nebyla , ale teď bych měla anketní otázku 😀 . Máte tu někdo u dítka nález na mozku ?? Daneček měl nález po porodu a na posledním utz v 6měsících -lehké rozšíření subarach.prostor frontoparietálně při lehké korové atrofii bez klinického významu (jakože v těch 6měsících se vyvíjel motoricky normálně - ptali se pouze na ty základní motorické věci)

mysiatko
12. únor 2014

Baby objednavali ste niektora ten fosfoser z tej finskej stranky? Neviem ake postovne tam zvolit, lebo google překladač to cudne překládá a bojím sa aby to prislo. Pisala som @adky ale zatial sa neozvala, ona tam objednavala.dik

adky
12. únor 2014

@mysiatko ahoj, prepac ze saneskoro ozyvam,ale nestiham ( študujem na VŠ) ....neviem ti presne poradit ake postovne,pretoze ja som objednavala len to 20 ks balenie ,mensie (na skusku,bala som sa ze nedojde) a postovne bolo tusim 2,90 ....tak si skus nahodit do kosika to lacnejsie balenie a mrkni pri ktorom postovnom je taka cena,aby si sa vedela zariadit potom...snad som aspon trosku pomohla 😉

sisstin
autor
12. únor 2014

@zuzka84 EEG bez nálezu 😉

mysiatko
12. únor 2014

@adky dakujem vyskusam 😉

peggy722
13. únor 2014

Tak chudák Elča vypadá jak muchomůrka. Jak jsem si myslela, že bude mít lehoučkej průběh, tak se jí to pěkně rozjelo. No nějak to musíme přežít, zase už bude mít pak pokoj od neštovic. Joj blíží se zápis do školky a já už z toho mám nerva napřed. Určitě budu dávat dvě přihlášky, nebudu se spoléhat, že mi jí vezmou sem k nám. Sice mi to ředitelka loni slíbila, ale kdo ví. Logo nám přeložila na 25.2. Tak snad už bude Elča zdravá.

sicinka
13. únor 2014

@peggy722 a kam se nakonec hlásíte? Já pořád nejsem rozhodnutá kam ho udat 🙂 Minulý týden měl ve školce nějaké problémy, on prostě nestandardní je a bude a teď pořád řeším jestli tu státní školku dá v pohodě. Jako v poslední době mluví tak z cesty že občas fakt uvažuji jestli rozumí dobře, ale vzhledem k tomu jak pak odpoví na otázku tak asi jo. Máme takové výkyvy a zatím se jich neumí zbavit a na ADHD nevypadá....

sicinka
13. únor 2014

@peggy722 jinak k těm dvěma přihláškám já četla že ti to může naopak uškodit že se pak třeba nedostaneš do té vysněné - není tam pořadí do které bys raději, aspoň co jsem našla v diskuzi. Já fakt nevím unás nebude problém velký kolektiv na to si už docela zvyknul, spáše řeším jak moc budou paní učitelky tolerantní k předškolákovi.

peggy722
13. únor 2014

@sicinka No jo jenomže já se nemůžu spolehnout jenom na tu jednu, protože pokud mi jí nevezmou, tak budu muset vzít tu první, ve který bude místo a nebudu si moct vůbec vybrat. nejhorší je, že v Sulanským je ten zápis až jako poslední, což mně dost štve. Zvažuju ještě Drabíkovku, jenomže tam mně děsí ten velkej kolektiv. Blbý je, že tam je zápis už 10.3. a v těch ostatních od 17.3. Tak fakt nevím, co mám dělat. Tady v nejbližším okolí jsou ty školky takový divný, kromě Sulanskýho.
Pokud Ela nezačne do září najak normálně mluvit, tak to bude fakt problém. V Sulanským by to tak nevadilo.

sicinka
13. únor 2014

@peggy722 no popravdě mě dítě mluví normálně od 3,5 ale pořád je dobrý mimon. Já asi risknu ty benátky mají zápis tak 17. 3 (já se nebojím že ho nevezmou já se bojím co bude pak, jelikož je předškolák navrch místně příslušný). Jen tak mimochodem zápis defacto znamená že jen vyzvedneš přihlášku, důležitý je kde ji odevzdáš ne a to by měli mít ty všechny školky stejně jestli se nepletu? Jako já plánuji jít na zápis hlavne kvůli dni otevřených dveří, dítě sebou neberu, stejně tam bude tuna lidí, akorát bych ho někde honila nebo by se nudil 🙂

peggy722
13. únor 2014

@sicinka Právě že tady to ty školky nemají všechny ve stejný den. Já jsem loni vyplňovala přihlášku a rovnou jí tam nechávala, dodatečně jsem dávala jen potvrzení od Mudry. Takže my tam máme přihlášku od loňska, takže letos se jim tam půjdeme připomenout. Na den otevřených dveří nejdu, protože tu školku dobře znám z dob, kdy tam chodila Lucka. No Ela je působí na lidi jako mimoň kvůli tomu divnýmu mluvení. Já jí rozumím, ale cizí lidi kromě kamarádek ani omylem a i těm někdy překládám. Dokonce i tatínkovi 😝 . Nejhorší je, že kvůli všem těm zdravotním problémům v poslední době do tý školičky skoro nechodí a přitom jí to tam tak prospívá.

hrusti
14. únor 2014

@sicinka Prihlasku stejnou nemaji, resp. Udaje jsou tam stejne, ale maji tam svoji hlavicku nebo razitko, takze musis mit prihlasku prislusne skolky 😉

@peggy722 Drabikovka to mela o tydendriv i minuly rok

peggy722
14. únor 2014

@hrusti Hmm docela by mně zajímalo, proč to tak maj. Já právě díky tomu váhám, jestli tam jít nebo ne, abych si to pak nezavařila v Sulanským. Já nějak s touhle novou ředitelkou nevím na čem jsem. Jenomže tam je to fakt o tom, kolik přijde předškoláků, což ani ona neví. A těch čtyřleťáků z loňska tam bude asi dost. U Lucky jsem to vsadila na jednu kartu, protože ta by zapadla všude, tak to bylo celkem jedno, kam půjde. U Elči si fakt nejsem jistá, navíc, když do týhle školky chodí tak málo. Tak mám strach, že to pak pro ní bude pěknej šok. je na mně hodně závislá. I když je doma tatínek, tak stejně se vším chodí za maminkou.
Dneska jsme měly dost šílenou noc. Má plnou hlavu a obličej neštovic, hodně jí to bolelo, nemohla spát a tím pádem jsem se moc nevyspala ani já.

sicinka
14. únor 2014

@hrusti a co je rozhodující to že si vezmu přihlášku nebo to že jí tam odevzdám, dojdu do školky čapnu přihlášku a tu musím stejně vyplnit potvrdit doktorem a vrátit jim jí v nějakém pevně daném dni někdy v začátkem dubna ne? Nebo jak to funguje? Já myslela že výsledky můžou dělat až po tom kdy se jim všechny výsledky vrátí a že si klidně můžu vzít přihlášku v osmi školkách a pak se rozhodnout kam ho dám a tam odevzdat přihlášku. Lépe řečeno můžete mi ten proces podání přihlášek nějak popsat 🙂