Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kofinek
27. únor 2014

@krystalka syn nechodi do slunicka, teda ako do skolky, zacali sme tam chodit na "grafo" kurz, on chodi do normalnej tu u nas. Fakt vo vymolovej maju len 3 deti? hmm, vrta mi to hlavou. ze by sme sa tam isli este raz pozriet? Aj ked bude mat odklad. A dakujem za to napisanie o waldorfskej, prave buduci tyzden tam maju DOD a ja som rozmyslala, ci tam pojdeme kuknut, ale asi su nasi kluci dost podobni, tiez je to velky technik, tak to pre neho asi nebude. 😅

krystalka
27. únor 2014

@kofinek - v té Výmolové mají letos těch dětí 9, otevírali tu třídu v září, jinak ty 3 děti mají zatím zapsané s odkladem právě na ten školní rok 2015/2016 - což by nastupovali naši kluci 😉 , akorát myslím, že tam mají nějaký minimální počet, kdy tu třídu můžou otevřít, myslím, že mi někdo říkal, že 6, maximum by mělo být asi 10...tak uvidíme...
A ke komu chodíte na ten grafo kurz?

kofinek
27. únor 2014

@krystalka jo ahaaaa, tak ze by sme tam isli tiez, aby sme potom mali miesto... Napisem tam zase.
K duskove. Zatial sme boli raz na grafu, tak uvidim, ake to bude, ale myslim, ze to neuskodi. 😉 a okrem toho tam kluci miluju tu tramvaj vonku 🙂

krystalka
27. únor 2014

@kofinek - my jsme tam chodili od 3,5 let nejdřív jeden školní rok k pí Duškové i pí Kuchařové - braly si ho současně, fungovalo to tak líp a pak další rok tam nastoupil normálně do školky....

krystalka
27. únor 2014

@kofinek - jo a tramvaj je super, Jiřík jí taky miloval 🙂, teď když jsou dopoledne venku na zahradě, tak prohánějí s klukama koloběžky 🙂

kofinek
27. únor 2014

@krystalka ä co znamena ten daltonsky plan... to som este nepocula.

krystalka
27. únor 2014

@kofinek - něco je tady ww.iwcm.cz/daltonska-skola a něco najdeš i na www.alternativniskoly.cz ....ale třeba ta škola, kam jsme chtěli jít, z toho měla převzaté jen některé prvky, nebyla to vysloveně daltonská škola, jen se něčím inspirovali....

mvmk
27. únor 2014

@abbie
@hrusti no ona nema strach, ona ma primo paickou hruzu 😝 dnes na ni muj syn hodil smotek vlasu a rekl pavouk, malem dostala psotnik, jsem ji musela uklidnovat pul hodiny 😒
No ta Studie je sice zajimava, myslim ze takovy pristup rozhodne zlepsi diteti sebevedomi, a podpori ho ve vyvoji. Ale pokud bude mit dite nejaky hendicap, tak ani kdyz se na nej budes divat jako na uplne standartniho jedince, tak se Jim stejne nestane. Je to takove to schovavani hlavy do pisku 😝 Ja mam sice sklony hledat nejaky Problem, pac ona uz jich ma tolik ☹ , ze uz si nemohu pomoct.

dezyre
27. únor 2014

@abbie a v čem ten baby signs spočívá??

@ladida.l s tabletem určitě pracovat budeme, ale sám ho ovládat nebude - nepohne rukou a už mu odchází i pohyb prstů. Je hodně slaboučký. U Honzíka asi budeme nejvíce rozvíjet komunikaci očima. Tablet budeme využívat na učení, ale na to, aby jsme se dozvěděli, zda ho něco bolí, trápí, zda má hlad, aj. budeme muset naučit mrkat... bohužel neotočí ani hlavou, aby udělal nene anebo jojo

bosorka37
27. únor 2014

@dezyre tak to bohuzel baby signs neni asi pro vas. Tam dite "znakuje" a jestli Honzik nemuze hybat rukou, tak me taky nenapada jiny zpusob nez rozvijet komunikaci ocima. Jeste me napada, co pouzivat nejake karticky, pokud by se jim naucil rozumet - ze byste mu ukazali karticku, zeptali se jestli to je to "co chce rict" a on by mrkal "ano x ne"

bosorka37
27. únor 2014

@ladida.l @myskin ja mam chlapecka 2roky a 5 mesicu a take jsem v jeho 2 letech zadala o prispevek na peci. Presne stanovenou diagnozu jsem nemela, byl na to moc maly, mela jsem take zpravu od psycholozky jak pise Ladida - v podstate stejny obsah - nerovnomerny vyvoj, silne opozdeni v komunikaci jak exprese tak recepce.... do toho jsem mela par zprav z nemocnice, kde pisi o moznosti autismu, ale psycholozka ve sve zprave autismus vyloucila.... prispevek jsme ted po 4 mesicich dostali priznany. Takze urcite to zkus, odvolat se pak muzes jak pise Ladida a muzes pripadne dolozit dalsi zpravy.....

abbie
27. únor 2014

@dezyre nevedela som, ze nemoze hybat rukou, tak to potom zankovanie nie je mozne, tam dieta, ktore este nevie rozpravat ukazuje napr. slovo pes tak ,ze si zacne buchat po stehne, ako ked volas k sebe psa atd. ... u vas potom fakt sa zamerat len na tie oci, ci zmurkanie

abbie
27. únor 2014

@mvmk aj moj maly panicky strach a jednu dobu sa bal ist aj von,aby tam nebodaj nejaky motyl nebol.
No ale si vezmi, ako sa maju citit tie matky, ktore maju ovela vacsie problemy, proste sa s tym musia vnutorne zmierit a nie stale mysliet na to, ze maju divne dieta ... vies, ale ty uz riesis, ci je normalne, aby sa dieta balo hymzu... a je normalne , ze niektore zenske vylezu na stol, ked vidia malu nevinnu mys??? ked to robi dospela zenska, tak to je uz ok? bolo by fajn dostat sa do urovne, ze ano, moje dieta ma logopedicky problem, budeme s tym bojovat do cca 6r., ale nie je divne, ci ine 😉

mvmk
27. únor 2014

@abbie no kez bys mela pravdu 😢 .

mvmk
27. únor 2014

@dezyre videla jsem maleho, je opravdu nadhernej 😵 Moc jsem na vas myslela, doufam, ze i pres vse se vam dobre dari 😉

mvmk
27. únor 2014

Mala bohuzel nema jen logopedicky problem ☹
Moje zlaticko pri hippoterapii, se zviratkama ona komunikuje radsi nez s lidma. To je doslova ve svem zivlu

peggy722
28. únor 2014

@mvmk Vypadá hrozně roztomile. Mám obavy, že Elču bych na koníčka si nedostala. To tady koně máme, chodíme se na ně pravidelně koukat, ale asi by na něj nevlezla. Je fakt, že tady máme kladrubáky a oni jsou opravdu strašně veliký. Máme tu jízdní policii. 😀

mvmk
28. únor 2014

@peggy722 Ona jezdi od 18 mesicu, takze ty konicky ona bere za samozrejmost. Ale u ni clovek nikdy nevi, na podzim tu jeste tahala chrobaka za nohy, ze jsem se musela premahat abych neudelala nejakej stitivej ksicht 😀 No a ted ma psotnik kdyz okolo ni proleti moucha. Tak doufam, ze z niceho nic nezacne hystercit i na kone.

myskin
28. únor 2014

@ladida.l chodíme k Martině Sádovské. Už jsem k ní chodila se starší dcerou kvůli špatné výslovnosti. S malou jsem taky na začátku, zkoušíme napodobování písmenek a začneme s kartičkami. To že nemluví tak nějak neprožívám, protože pomalé pokroky dělá tak doufám že se rozmluví. Ale nejvíc mě trápí, že nerozumí. Pouze něčemu a na skoro tříleté dítě je toho zoufale málo. Na jednu stranu rozeznává barvy, písmena a na druhou nerozumí jednoduchým větám typu: Dones si boty. Z téhle věty chápe slovo bota, ale nechápe co po ní chci.

myskin
28. únor 2014

@bosorka37 díky za info, určitě to zkusím. Přiznám se že to nechápu, proč když dítě je evidentně úpně mimo normální vývoj tak s tím dělají takové ofuky. Přitom se nejedná o závratné sumy.

dracek71
2. bře 2014

@sisstin ahojky, reaguji sice na hodne starou diskuzi, ale jsem tu poprve, protoze marne hledam zakladku pro sveho syna s patlavosti a tady jsem narazila na spoustu maminek s detmi, ktere maji stejny problem jako my. Hodne tu zminujete Dona Bosca, ale nenatrefila jsem na nikoho, kdo by ve skolce dite mel a mam pocit, ze se tu trochu o skolce siri informace jen z doslechu. Tak jen chci napsat o nich neco vic - nase ditko tam chodi 3 roky, muzu potvrdit, ze se tu s detmi opravdu maka (domu jsme dostavali dva roky ukoly na vikend, v predskolnim roce uz kazdy den - programy jako Maxik, Hypo),ve skolce denne indi i skupinova logo, maji i telocvicnu, s detmi se snazi hybat, dba se na rozvoj vsech problemovych oblasti, ktere tady deti maji a k nim patri jak hruba i jemna motorika, s tim se vlastne zacina driv nez s logopedii jako takovou. Nase ditko na tom bylo od mala celkove asi jako Tygr (cetla jsem tvuj blog i zpravy od Krejcirove, myslim, ze jsme na tom tak nejak podobne, skoro bych rekla ze i pres kopirak, az tedy na ten nadprumerny intelekt v posledni zprave, Jachym je cisty prumer🙂, dva roky se trapil v normalni skolce (je podzimni,takze sel v necelych trech letech), nez jsem pochopila, ze je to naprosto mylna cesta (jako ze zdravy kolektiv mluvicich deti nauci to me mluvit), ucitelky semetriky v podstate Jachyma pak uz sikanovaly neustalym stezovanim si na jeho pomalost, neobratnost, nemluvnost, odmitaly ho brat na jakekoli mimoskolkove aktivity (i kdyz jsem nabizela, ze na skolni vylet, divadelni predstaveni atd pojedu vzdy s nimi, kdyz je na ne moc narocny, ale to by jim nekdo moc koukal do talire), do teto skolky jsem se uz pak bala pomalu chodit, co zas mi ten den budou ucitelky vycitat. Podotykám, ze dite bylo klidne, nepralo se, poslouchalo, jen proste melo tempo neslucitelne s predstavou pani ucitelky a je nakonec drazdilo i to, ze sedi v koute a nehraje si s detmi. Ze by mu nejak v necem pomohly, to nehrozilo. Predchod do Dona Bosca byl jak prechod do raje. Nevim o zadne ucitelkce, ktera by tady byla na deti neprijemna, Jachym ma cele tri roky naprosto skvele dve tridni ucitelky, ale potkavame tam uplne vsechny ucitelky (tridy hodne spolupracuji, deti se prolinaji pri ruznych aktivitach, odpo se slucuji do jedne, dvou trid, takze projdou rukama vsech ucitelek, at maji jako ty hlavni dve kohokoli). Komunikace s nimi uzasna, nikdy jsem neslysela, ze by si na Jachyma stezovaly nebo na jine dite. Na vsech je videt, ze svoji praci delaji rady. Rozdily mezi poruchami deti jsou, nas Jachym patri k takovymu prumeru, jsou tam deti, ktere mluvi lepe nez on, ale take ty,co jsou na tom o hodne hure, ale deti s tezkymi postizenimi vcetne mentalnich retardaci ve skolce nejsou. Sem tam nejaky lehky autismus, max.Ted tam nevzali chlapecka kamaradky, ktery nemluvi a ma lehkou mentalni retardaci, to uz je na ne moc vazna diagnoza. Musim rici, ze jsem stastna, ze je Jachym zrovna v tehle skolce, naucil se tam opravdu hodne a zvykl si na denni rutinu ukolu, coz se mu ve skole bude hodit. Tygr by tuhle skolku dal s prehledem a urcite by tam chodil i rad, ucitelky maji opravdu velkou empatii pro vsechny mozne nestandardy, a ze jich je tam je dost, jako recovych, tak povahovych. Nam se podarilo dostat se z diagnozy expresivni dysfazie na patlavost (tak ano, presna diagnoza stejne nikdy neni a hranice je krehka, ale ja to beru jako velky posun), a ve velke nadeji jsme byli u zapisu v Bratrske, protoze jsem mela predstavu, ze Jachym je dost chytry na to, aby zvladl normalni ZŠ, ale na sídlištní spádovku to ještě není, tak dneska nám přišlo vyjádření, že ho kvůli patlavosti vzít nemůžou, a že to máme zkusit za rok, pokud bude bez řečové vady, že může přestoupit. Jáchym už má odklad, další dostat nemůže, takže jsme trochu v pasti...zřejmě zůstaneme v Don Boscovi i na ZŠ, ale není to nejlepší volba..Představa normální základky s malým počtem dětí je v Praze naprostá utopie a pak jsou jen specky, které mají své limity....zbývá Integrál, ale tam je také hodně zájemců, pro nás je daleko a je dost drahý...kdybyste někdo měl nějaký tip na základku, budu ráda🙂 A ddybyste někdo chtěl vědět více o MŠ Don Bosco, ráda napíšu více....

sicinka
2. bře 2014

@dracek71 ahoj dokud jsme bydleli na proseku měla jsem v planu tuhle http://www.zsspektrum.cz/stranka-o-skole-2
Pokud jezdíte do kobylis tak by to nemuselo být tak daleko. Jinak u těchto požadavků na školu (já mám stejné) to u aktuálních silných ročníku jinak než soukromou asi nepůjde 🙂

peggy722
2. bře 2014

@sicinka Tak já jsem celkem vděčná, že tu máme ZŠ Mendelova, protože Milíčov, kam chodí Lucka, možná nebude připadat v úvahu. No u nás je tohle ještě daleko.

krystalka
2. bře 2014

@dracek71 - ahoj, mám za pár dní 6 letého syna s lehčí expresívní dysfázií, já už jsem okolo těch 3 let viděla, že to není ok, takže od 3,5 let jsme navštěvovali SPC a řešili logopedii a další rozvoj, v té době také začal chodit do soukromé miniškoličky, jednou týdně na dopoledne, víc by v té době nedal, klasický počet dětí ve školce vůbec nepřicházel v úvahu....naštěstí máme hlídací babičku a já střídavé směny, takže to šlo, i když jsem už chodila do práce...od 4,5 chodí do speciální MŠ, kde s nimi pracují v podstatě úplně stejně, jak píšeš o tom Don Bosco - 10 dětí ve třídě, denně logo ve třídě, jednou týdně logo individuálně s jejich skvělou logopedkou, každý týden úkoly do sešitu jak od učitelek, tak od logopedky, všestranný rozvoj oslabených schopností, hipoterapie, canisterapie....Teď je na tom asi zhruba jako tvůj syn - dysfázie ustupuje, intelektově je průměr, dolaďujeme výslovnost (chybí mu ř a vylepšit sykavky) a drobné nedostatky v gramatice...Budeme letos dávat odklad, ale taky intenzívně řešíme školu, protože naše spádovka je jazykovka a to nechceme....Přesně jak píšeš, ideál by byla normální základka s tak 15 dětmi ve třídě, ale to v současné době fakt nikde nehrozí 😒 , nespádová škola, kterou jsme měli vybranou nás nevzala, takže my teď máme ještě domluvenou návštěvu ve škole pro sluchově postižené děti - mají tam čerstvě otevřenou logopedickou třídu pro normálně slyšící děti, je jich tam ve třídě letos 9, ve školce nám ji hodně doporučovali a ohlasy od maminek máme taky většinou dobré...tak ho nejspíš zapíšeme s odkladem tam a příští rok uvidíme... Jinak my ty ostatní logopedické školy máme moc daleko - jsme z Prahy 5 a dojíždět někam hodinu nechci (jezdíme jen MHD)...

dracek71
2. bře 2014

@sicinka ahoj, díky za tip, škola vypadá úžasně, pro nás i krásně v dojezdu (jsme z Čimic), ale v podstatě narážíme na to samé, jako všude. Naše děti vezmou jen v podstatě na spádovku, nikde jinde je nechtějí...Spektrum by byla super škola pro naší bezproblémovou starší dceru, od první třídy angličtina, což je pro naše špatně mluvící děti to ale není...nakonec taky na webovkách píšou: Co rozhoduje o přijetí žáka v případě, že zájem převyšuje vaše kapacitní možnosti?
Vzhledem k tomu, že se profilujeme jako škola s rozšířenou výukou AJ, upřednostňujeme žáky bez vady řeči☹a jsme zase na začátku, -dítě s vadou řeči nechtějí ani na soukromé škole, když už mají rodiče to štěstí, že si mohou dovolit školné platit. V Bratrské jsme dopadli stejně, na špatně mluvící dítě s potenciálním problémy s grafomotorikou není časový prostor, dětí brali letos 22 a to je prostě hodně na to, aby si komplikvali život nestandardem ....musím říci, že zatím jako jedinou školu, která by mohla vyhovovat dětem, které nejsou dost opoždněné na specku aale ani dost šikovné na megakolektiv ve spádovce, jsem zatím vyhodnotila Integrál na P2...nemáte tam někdo dítě? Vycházím jen z webovek a doporučení naší učitelky ve školce...kouknu i na tu Výmolovou na P5, už z čirého zoufalství... ze začátku jsem si myslela, že nebudu s dítětem jezdit přes celou Prahu a trávit v MHD 3 hodiny denně, ale začínám mít pocit, že to buď vzdám a nechám ho trochu zahnívat v Donu Boscovi u nás nebo se nějak naučím efektivně využívat svůj čas i v pražské MHD a vozit ho dálku...je tu samozřejmě jiná věc, já to dám, ale co dítě, bude po hodině cesty do školy připravené na to se začít učit? Ach jo...

dracek71
2. bře 2014

@krystalka ahoj , myslím, že máte štěstí na tu logopedickou třídu, mohlo by to fungovat dobře, speciálně, pokud se sejde třída s podobnou mírou problémů. My jsme chodili na logo taky už od 3 let, ale pořád jsem měla pocit, že to dáme ambulantně v kombinaci se státní školkou, což bylo špatně a zbytečně jsme ztratili dva roky někde, kde mu to nakonec prakticky nic nedalo, pokud dokonce nevzalo. Jáchym je ale těžký pohodář, takže ty semetriky ve státní školce drtily spíš mě než jeho, on si jich prostě nevšímal. Tak či tak trochu zpětně zazlívám všem těm pediatrům, neurologům, rehabilitačním doktorům, že jsem první tři roky slyšela, že chlapeček je jen líný pohodář a vše dožene, byl to největší blábol, který mě potkával na tolika místech..když to vezmu zpětně, tak jsem asi dost nečetla a nepropadla včas panice, jen jsem prostě věřila doktorům, že je vše OK a začala vše řešit intenzivně až v těch 3 letech....zpětně vím, že byl už jako mimino na vojtovku a cvičení, které měl mít opravdu od mala a ne od třech (hypotonie, vadné držení těla, které přetrvává) že mohl s logopedií začít dříve a ve třech už nastoupit do Dona Bosca a vše by se vyvíjelo rychleji a lépe...dodneška když potkám někoho, jehož dítě ve třech letech nemluví (ted třeba na chatě u sousedů 3 letý chlapeček prakticky jen ukazuje, rozumí vše, ale neříká žádná slova, jen slabiky a taky jim všude říkají, že to dožene sám,..úplně vidím sebe, jak jsem byla stejně v klidu, jako jsou rodiče chlapečka a že neví, že to opravdu není OK, když dítě v tomhle věku vydává prakticky jen zvuky)..ale na kdyby není čas, je potřeba máknout na momentálním stavu, já od zítra začínám nové kolo vyjednávání na přijetí do pražských ZŠ..nakonec ho někde udám🙂

krystalka
2. bře 2014

@dracek71 - my se na tu Výmolovu právě půjdeme podívat...jinak angličtinu od první třídy mají dneska téměř všechny školy, ale ze začátku je to hodina týdně a spíš hravou formou, takže to by mi takové starosti nedělalo, ale třeba naše spádová se profiluje jako jazykovka, takže postupně přibírají další jazyky, nebo jsem poblíž narazila na školu, kde je v běžných třídách od 4. třídy povinná ruština 😒 - i když by se mi jinak ta škola docela líbila a mívá trochu menší počet dětí ve třídě, tak to synovi prostě nemůžu udělat, abych mu přidala k angličtině ještě další jazyk, který má navíc odlišné i písmo....to fakt nepřichází v úvahu...a soukromá škola taky ne, školné bychom dost těžko utáhli....jinak tu logopedickou školu bude letos otevírat i další škola pro sluchově postižené - v Holečkově ulici na Smíchově, ale to máte taky daleko...to máme z ruky i my a to bydlíme na pětce, ale máme tam příšerné spojení, takže by to opět byla skoro hodina cesty a to si myslím bychom nezvládali ani syn ani my...

krystalka
2. bře 2014

@dracek71 - my jsme cvičili vojtovku od 3 měsíců do 1 roku - hypotonie a predilekce hlavičky...nicméně držení těla taky nemá úplně v pohodě, takže nás teď neuroložka odeslala k fyzioterapeutce na cvičení... Jinak já měla na začátku štěstí, že kolem těch 3 let, když syn pořád nemluvil, tak jsem začala pátrat na internetu, jak že to s tím vývojem řeči vlastně má být a přitom jsem hned zkraje narazila na ten blog Tichý svět, co píše Sisstin...no a bylo mi to jasné, bylo to jako kdybych četla o mém dítku....takže jsem hned začala jednat....jinak naše dětská dr. by to řešila snad až někdy v 5 letech...zpětně jsem třeba zjistila, že mi do průkazky zaškrtla v 18 měsících, že spojuje slova, přitom se mně ani nezeptala a on začal dělat dvouslovná spojení až ve 3,5 letech!

dracek71
3. bře 2014

@krystalka hm, tak to jsem si myslela, že jsem měla smůlu na doktory...takže když naše pediatra dostala paniku na tříletý, tak vlastně v poho🙂...já když se podívám zpětne do papírů, tak tam právě vidím od počátku opožďování, který bylo minimálně na tu vojtovku..ale já jsme měla hrozně práce s dcerou, která je pravý opak Jáchyma a hrozně těžce nesla jeho narození (jsou 2,5 roku od sebe), špatně spala (což spí blbě vlastně do dneška a to je jí skoro 10), do toho jsme rozjíděli rodinnou firmu, Jáchym byl zlatý mimino, spal od narození 15h denně a když nespal, tak si tiše hrál, to jsem u dcery vůbec nezažila, dcera nezavřela pusu, ještě když Jáchymovi byli 3 roky a někdo se ho zeptal: chlapečku, jak se jmenuješ, tak než se nadech, jeho sestra vykřikla: to je můj bratr a jmenuje se Jáchym...v tomhle prostředí nikomu nebylo divný, že dítě nemluví..ale čekání na to, až si to sedne samo, bylo fakt zcestný...

dracek71
3. bře 2014

@krystalka no kdyby to bylo někde hned na metru,tak i ten Smíchov dám (mám vyzkoušeno, že na Anděla dojedeme za 35minut), ale další cesta někam tramvají, to už je nějak moc...u nás v okolí žádná základka logo třídu nemá nebo alespoň o ní nevím..tý angličtiny se taky úplně nebojím, ale právě ta zmíněná Spektrum jí má jako rozšířenou od první třídy s rodilým mluvčím, čili to je pro chytré děti, co dají od třetí třídy už druhý jazyk, u nás to nehrozí....nás tedy ve školce pořád straší, že výuka cizího jazyka je to nejhorší,co svým špatně mluvícím dětem můžeme udělat...že si ty pracně získávané návyky hrozně naruší a že fakt máme vydržet, dokud si to nesedne v češtině...myslím, že na tom něco je