Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kofinek
3. bře 2014

@dracek71
@krystalka
som rada, ze tu prave riesite skoly... to je boj, bola som s V v SPC v tyrsovej a v podstate nam, teda V odporucila normalnu ZS, ale hovorila, ze aj vymolova je dobra. No, a ze samozrejme zavisi, ake deti sa tam zidu. takze pojdeme asi tiez tam a potom sa nejako rozhodneme. ale teda konecneho rozhodnutia sa trochu desim... 😕
Stve ma to, ze su proste silny populacny rocnik, a ze vacsina skol pojde proste podla trvaleho bydliska...

sicinka
3. bře 2014

@dracek71 a co je v principu špatnýho na tom boscu? Protože logo třída bude v podstatě všude stejná. Jinak moje sestra dávno chodila do předchůdce bosca a taky jim ho sami nedoporučili jako školu, šla na spádovou základku a ideální to nebylo. Já mám teď v plánu dvě soukromé základky ale tam už je školné přes 40 tis a od vás jsou z ruky. V jedné mají zatím v první třídě 7 dětí (začali letos), druhá je monte. Jinak já mám dítě pohybově nadprumer, řečově je v normě, ale díky kdysi narušené komunikaci je prostě nestandardní a teprve jako předškolák půjde do státní školky a tam uvidím jakou základku budu nakonec hledat 🙂

krystalka
3. bře 2014

@dracek71 - tak u nás byl naopak Jiřík od narození nespavý, dráždivý a ubrečený miminko, prvních několik měsíců jsem ho prakticky nesundala z rukou, odmalička je strašně kontaktní, pořád potřebuje kolem sebe někoho....i teď v 6 letech, když se náhodou stane, že si třeba 20 minut hraje sám, tak chodím okolo po špičkách a dělám, že tam nejsem 😀 , jinak se okamžitě ozve - mami, pojď sem, podívej, koukej, vidíš to, tak se prosímtě podíveeeej....!
Jinak, s tou smůlou na doktory - u nás to byla naštěstí jenom dětská, té jsem si tenkrát prostě řekla o žádanky a jen jsem jí tam dávala zprávy, nic jsem s ní neřešila, naštěstí Jiřík nebývá nemocný, takže jsme k ní chodili jen na preventivky, poprvé byl nemocný v 5,5 s angínou a nedávno neštovice, jinak jen normální rýmičky 😉 . No ale tu dětskou už jsme nedávno vyměnili, teď máme skvělou 🙂

krystalka
3. bře 2014

@kofinek - tak to ráda slyším, že i v té Tyršové tu Výmolovu chválili, my se tam jdeme příští pondělí podívat 🙂 . Jinak - já bych samozřejmě taky radši klasickou základku, ale s jeho úzkostností a horší pozorností by pro něj bylo 30 dětí ve třídě dost peklo...takže letos ho asi zapíšeme do té Výmolové a uvidíme příští rok, kam se posune...letos vyřizujeme odklad....

dracek71
3. bře 2014

@sicinka principiálně tam není špatně nic, v podstatě ted hodně silně přemýšlím, jestli přeci jen neblbnu, když je Don Bosco pro nás nejlbližší logopedická škola, ale...mám jen pár známých, co tam měli děti a dávali je co nejrychleji pryč, protože tempo učiva bylo velmi pomalé i na jejich pomalé děti...celkově má pověst zakuklené zvláštní školy...ono to není asi tak hrozné, jak se povídá. Ale vím, které děti od nás do této školy půjdou a prostě mám pocit, že tam Jáchym bude trochu hnít. Jeden chlapeček prakticky skoro nemluví, jeden hodně ADHD, mohla bych pokračovat, pro učitelky to bude i v počtu 10 dětí dost fuška. Neříkám, že to naše dítě je nějaká hvězda, logopedii ipotřebuje intezivní, ale na škole už není logopedie zdaleka takov,á jako ve školce, jen 2h týdně. Víceméně se počítá s tím, že jakmile dítě začne normálně mluvit, jde někam jinam, děti hodně odcházejí už po první třídě. Já mám prostě pocit, že by dítě alespoň pět let mělo být pokud možno na jedné škole, přijde mi, že změna kolektivu po roce dvou není úplně to pravé, speciálně pokud by to měla být velká spádovka, kde je větší prostor pro problémy s přijetím v kolektivu. Proto se snažím najít trvalejší řešení než na rok už teď, abysme nebyli za rok ve stejné situaci se sháněním základky a s o to větší obavou, jak změnu zvládne syn...asi tak...

dracek71
3. bře 2014

jinak ve své pátrací akci jsem narazila na tenhle seznam, není tam zdaleka vše, ale zase jsou tam školky a školy, o kterých se nikde nemluví, tak třeba někomu pomůže
http://www.klickevzdelani.cz/Managementškol/Sbo...

krystalka
3. bře 2014

@dracek71 - ani nevíš, jak moc ti rozumím - co píšeš o tom výběru školy....pořád dokola se mi honí hlavou to samé - na jednu stranu si říkám, že pro to moje extra citlivé dítě by ta logo třída s 10 dětmi byla ideál....ALE...na druhou stranu, on je dost chytrý a právě se bojím, aby ho tam vůbec něco táhlo dopředu, aby tam, jak píšeš, "nehnil"....taky bych se do budoucna opravdu velmi ráda vyhnula změně školy po prvním roce, to by myslím nesl dost těžce....bohužel, mám pocit, že v téhle době prostě nemáme na výběr - buď malá třída, kde je riziko, že zbytečně "zakrní" a nebo klasická třída s téměř 30 dětmi, což si momentálně nedovedu představit, pro Jiříka by to byl neskutečný stres - obrovský hluk, nároky na tempo a soustředění....ach jo, jsem z toho poslední dobou nějaká přešlá a to vlastně máme ještě rok čas...jen ho letos už potřebuju mít někde zapsaného, abychom mohli vyřídit ten odklad a příští rok uvidíme, ale ráda bych si letos už tak trochu pojistila něco vhodnějšího, než je naše spádová škola....

dracek71
3. bře 2014

@krystalka tak máš rok navíc a šanci, že bude dítě za rok úplně v jiné situaci. My už máme odklad za sebou a nastoupit někam musí. Volala jsem dneska do Integrálu, zatím mají letos pět prvňáků, s Jáchymem by jich bylo 6, což je sen, ale pořád je tu to dojíždění a navíc mají po zápisech, takže se mi mají ozvat do zítra, jestli by paní ředitelka souhlasila ještě s dodatečným zápisem. Přinejhorším budou ode mě příští rok reference, jak se hnije v logo třídě🙂 Možná budu hrozně ráda za to, že nás nikdo nikam nehoní🙂

sicinka
3. bře 2014

@dracek71 tak jsem koukala na ten integral i jsem o něm slyšela dříve a já v tom třeba rozdíl od té logo třídy moc nevidím. Nevím jestli se tam něco platí - na webu jsem o tom nic nenašla, anu nepíšeš jestli máte nějakou SPU, aby to vůbec mělo smysl. Já osobně moc na hnití dětí nevěřím, pokud je dobrý učitel tak zvládne třídu kombinovanou věkem, tak proč né i schopnostmi. Zvlášt pokud jich má ve třídě třeba 10. A to je samo o štěstí 🙂 Jinak mi to máme takové na houby, že on nemá diagnozu žádnou a takže buď soukromá nebo klasická. Teď jsem navrch zjistila že spádová základka má program pro nadané děti, spolupráci s mensou atd, to bude něco vyloženě pro Dádu. Ještě že mám rok času na to to řešit 🙂

dracek71
4. bře 2014

@sicinka díky za názor, jak říkám, trochu se v tom plácám a jsem ráda i za názory jiných..... zvažuju všechna pro a proti..Integrál je do devítky, Don Bosco je přechodná záležitost na rok na dva, pak by musel někam přestoupit...Integrál má školné, loni 22K za rok, letos přesně nevím, ale bude to tak nějak podobné, je pro nas hlavne daleko (45minut cesta MHD na P2 vs. 5 minut cesty autem do Dona Bosca,). Integrál je letos 6 dětí ve třídě a nemám tušení, jakého rázu jejich problémy jsou a jak to pak vypadá s kvalitou výuky, to chci zjistit při osobní návštěvě. Don Bosco ale není logo třída na normální základce, to by byla jiná, ale je to prostě speciálka pro děti, které mají kromě logopedických vad mnoho jiných. Mě přijde, že je jednodušší pracovat s třídou kombinovanou věkem, pokud jsou děti šikovné, než s třídou, kde je skladba autista, ADHD, vývojové dysfázie různého stupně..ale nevím, nejsem speciální pedagog, třeba jsou schopni zajistit všem přiměřené tempo dle jednotlivých vad, spíš si ale myslím, že se musí třída přizpůsobit těm nejpomalejších a to může být hodně pomalé. Nemusí ani stihnout celé učivo dané třídy, takže přechod jinam je pak problém. V posudku ze školky a psychologa máme, že můžeme čekat dysgrafii a sklony k dyspraxii, lehčí vývojová dysfázie změněna na patlavost, vše z loňska, jdeme za měsíc na nové vyšetření. Já mám z toho Integrálu pocit, že děti, které tam berou, nemají úplně nějaký závažný problém, ale jen že potřebují malý kolektiv a trochu individuální přístup k výuce, což běžná ZŠ neumí...Don Bosco je v tomto směru úplně jiná kategorie, ale jak říkám, o integrálu mám domněky, nikde o nich nikdo nic pořádnýho nenapsal...jdeme se tam podívat, tak pak můžu napsat i něco kontrétního..

martiina_k
4. bře 2014

@dracek71 nevím kde přesně bydlíš, ale nesplnila by tvoje požadavky nějaká menší (jakoby vesnická) základka? Kde budou mít třeba 18 dětí ve třídě a takový jako rodinný přístup?

sicinka
4. bře 2014

@dracek71 jinak já mám vybranou tuhle, ve třídě je aktuálně 7 dětí, ale všechny jsou standardní, zase nevím jestli se mi chce celou jeho školní docházku platit školné http://www.sportovniskoly.cz/zakladni-skola-hos...
Jinak k těm školám se speciálním přístupem za rohem máme http://www.klicek.cz/ ale co vím tak nemá moc dobrou pověst, právě díky né moc povedeným integracím, ale řeším to z recenzí na netu, to je dost na nic. Objíždět je chci příští rok, ředitelé se mění 🙂 Jinak moje sestra chodila jak jsem psala na předchůdce don bosco (ono už je to přes 20 let) měla vysokou inteligenci, takže poté chodila do výběrové třídy základky a měla obrovské problémy právě v tom sociálním zvládání všeho kolem školy, Samotné učení problém nebyl ze školky byla vycvičená na úkoly, takže si učivo dodřela i ten cizí jazyk. Ale pomatuji si i já scény co ve školy dělala, to že neměla kamarády, úzkost nízké sebevědomí. Ve školce byla za hvězdu, ve škole celý první stupeň průměr, zlepšovala se postupně a dost se na to musela učit. Sestřenka naproti tomu do té LOGO školy přešla v první třídě ZŠ a to i díky tomu že moje máma byla s tou školkou spokojená. Sestřenka tam vychodila v pohodě celou ZŠ, je pravda že proti nám toho uměla málo, ale známky nějaké měla, po účnáku odešla do zahraničí a tam si i teď dodělává školu, zvládla přechod do jiného jazyka a do čech se asi nevrátí. Obě jsou spokojené, relativně úspěšné, osobně si myslím že mojí sestře by prospělo kdyby byla v logo třídě ještě nějakou dobu za hvězdu, ale třeba se pletu, zpětně to nejde říct 🙂 Jo a s tím přizpůsobováním nejhoršímu žákovi si nemyslím - ono učitele taky baví se věnovat někomu, kde vidí pokrok, má zájem atd. Ono diskuze by mohla být na téma zda to co nás učí základní škola je důležité a v jaké míře a proč 🙂 Hele já jinak neříkám že ta logo jo, já taky řeším co s tím mým, jen dávám jiný úhel pohledu.

krystalka
4. bře 2014

@martiina_k - ahoj - no, takovou školu, o jaké píšeš by si většina z nás pro naše děti přesně představovala, je tu ale jeden háček - v současné době jde do základních škol obrovské množství dětí, jsou to ty nejsilnější ročníky a prakticky nikde těch 18 dětí ve třídě není, i školy, které vždycky mívaly malý počet, tak dokonce někdy musí žáky i odmítat (ty nespádové a bohužel některé mají přetlak i těch spádových)....takže najít v Praze běžnou základku s individuálnějším přístupem a menším počtem ve třídě je prakticky utopie ☹

sicinka
4. bře 2014

@krystalka jj taky jsem to chtěla napsat, stránčická původně malá škola má letos 56 prvňáků a to ředitelka dala na web čísla a spádovost a ani jeden není mimo. Budou ve dvou třídách, takže individuální přístup fakt nehrozí 🙂

krystalka
4. bře 2014

@sicinka - no, přesně, já už ze zoufalství koukala i na školy, co jsou za hranicí Prahy naším směrem a všude to vypadá stejně - prostě momentálně máme na výběr buď nějakou tu speciální logo třídu s malým počtem a nebo klasickou třídu s téměř 30 dětmi 😒 , naše děti by většinou potřebovaly něco uprostřed, ale bohužel... 😒

martiina_k
4. bře 2014

@krystalka no jo, Praha a okolí Prahy... tam malou třídu neseženete. U nás bys ji sehnala v jakékoliv škole ve vesnicích kolem města ...

sisstin
autor
4. bře 2014

@dracek71 dracku, Tygr jde na beznou zakladku, ale jak pisete, je tam garantovany pocet max. 20 deti, slovni hodnoceni do 4.tridy atd. O logo jsem neuvazovala, ani nam ji nikdo nedoporucil, dle kr. Urcite bezna ZS, jen proste trosku indi pristup.

dracek71
4. bře 2014

@martiina_k jj, to by naprosto splnila, dokonce bydlíme v Čimicích, což je kraj Prahy,takže by vůbec nebyl problém jezdit z Prahy ven, jenže okolní vesnice jsou dneska pražské satelity plné rodin s malými dětmi, mají problém umístit ty své spádové. Já jsem i zvažovala jakoukoli základku v okolí, kde by byl rozumný přístup učitelky a ředitelky, bez ohledu na počet dětí ve třídě, aby byly ochotné s Jáchymem více pracovat, nějaký individuální plán s mým aktivním zapojením s intenzivní prací doma, kdyby byl problém, ale prostě se narodil naprosto blbě do silných ročníků. Základky jsou narvané k prasknutí, všude berou jen spádový děti, ještě loni se děti od nás ze sídliště na těsno, ale přeci, dostali do okolních základek, když nechtěli do naší spádovky (spádovka je fakt bídná s mizernou komunikací, dcera tam chodí, ale má obrovské štěstí na skvělou učitelku, ale kdyby jí neměla, tak už je dávno taky jinde), ale letos beznaděj...

dracek71
4. bře 2014

@sicinka no já mám takové tušení, že se toho v Don Bosco základce v tomto směru právě nic nezměnilo, že toho maj pořád trochu málo a je to pak sotva na učňák, .Já bych Jáchyma radši viděla v situaci, kdyby se postupně zlepšoval a byl velmi průměrný na základce než za hvězdu ve specce a pak se neskutečně trápil po přechodu na normální základku. A jak píšeš o sestře, že měla sociální trable, ty mě osobně přijdou horší než ty studijní a přechod třeba po dvou letech ve specce na základku do hotového kolektivu, to je záhul pro normální dítě, natož pro ty naše. I když musím zaťukat,že Jáchym má ke svému handicapu obrovský dar a to že je mu jedno, jestli s ním kamarádí Vašík nebo Honzík nebo Terezka a když nikdo, tak si vystačí sám. Ale děti ho mají většinou rády, protože přes své patlání má celkem specifický smysl pro humor a snese se s každým, učitelky ho zbožňují, protože každý řekne, že jí miluje a má od nich první poslední. Ve srovnání s trošku nervní dcerkou, která se vysype pokaždý, když s ní zrovna nějaká spolužačka "neka", tak je to k nezaplacení. Navíc chodí už dva roky do skauta, jezdí s nimi na tábory, víkendové výpravy (kolektiv dětí od pěti do 15 let), sám dojede autobusem k babičce (100Km daleko, pravda Student agency, kde ho stewardka babičce vysadí a předá), ale je fakt samostatný, žádný maminčin mazánek,tak si říkám sakra, že přeci musí dát něco víc než specku🙂. Mě totiž ještě na DB trochu vadí to, že ty děti jsou tam jak ve skleníku, hýčkané, opečovávané, oprašované a přechod do "normálního světa" pak trochu zavání problémem hned v úvodu...vlastně mě štve, že ta naše základka je tak na houby, protože Jáchym třeba nemá skoro žádné kamarády ze sídliště ve svém věku a dětí je tu přitom hodně, na pískovišti si s nima hraje, ale není to takový to, jé to je Jáchym od nás ze třídy...na dceru pořád někdo zvoní, ať jde ven, protože se zná se všemi ze základky, Jáchym tohle nemá, protože tu nechodil ani do školky...

dracek71
4. bře 2014

@sisstin v Praze prostě nic není, buď specka, nebo soukromá spíše pro nadané děti nebo narvané základky, kde o žádném indi přístupu nemůže být řeč. Já jsem naivně myslela, že máme vybráno (Bratrská církevní), dětí bývalo do 20, brali "nestandardy", ve třídě asistenti na tenhle počet dětí, ale škola s velmi dobrou úrovní vzdělávání a hlavně parádní přístup učitelek k dětem. A nehrozil žádný špatný los na blbou učitelku, mají pět tříd, pět učitelek učí tam kamarádka a Jáchymovi se tam hrozně líbilo, prima domácí atmoška hned od školníka u dveří...bohužel si ale oni nevybrali nás a tím začal můj boj, kam s dítkem☹

kofinek
4. bře 2014

@sisstin tak toto je cista zavist 🙄 a provokacia... 😀

sisstin
autor
5. bře 2014

@dracek71 no to jak kdybys popisovala Tygra, zda se s nim nekdo ka nebo neka je mu burt, hraje si s tim, kdo je po ruce nebo sam a deti ho taky docela berou. Ja mam spis jen obavy, ze to neni povaha, ale socialni nevyzralost a prijde to az dyl 😉

sisstin
autor
5. bře 2014

@dracek71
@kofinek jinak v te skole taky vse super neni, o VD v zivote neslyseli a mozna jeste problemy budou 😉

peggy722
5. bře 2014

Tak já doufám, že mi Elu vezmou do Sulanskýho, protože tam jí rozhodně nikdo oprašovat nebude. Sice by tam měla individuálnější přístup, ale musela by tam makat. Lucka tam měla spoustu kamarádů se kterýma teď chodí do třídy.
Se základkama fakt nevím. Já z tý naší jazykovky nějak tenhle rok moc odvařená nejsem. Někdy si říkám, jestli jsme neudělali chybu, že jsme šli tam. Je fakt, že ta třetí třída je prostě přelomová. A Lucka je taková ta víla, co se hroutí a brečí, když jí něco nejde. Ale než by řekla, že něčemu nerozumí, tak radši dostane pětku, protože nechápe, že ty ostatní se doma asi učí a nebo jsou prostě chytřejší a tak se učit ještě moc nemusí. Navíc jí manžel neustále leje do hlavy, jak on se neučil, úkoly dělal před hodinou a pod. Jenomže tatínek je v tomhle exot, kterýmu bylo z hůry dáno a tímhle stylem vystudoval i VŠ a mně tím neskutečně brnkal na nervy. Jenomže Lucka je asi po mně, já jsem měla dobrý známky, ale učit jsem se musela, zadarmo jsem to fakt neměla. No nic prostě se s ní budu musete každej den připravovat do školy, což doufám, že se to naučí pak sama, protože na podzim nastupuju do práce a toho času už tolik nebude.

Elča má naštěstí jinou povahu. Takovou zarytou, buldočí. Ta když něco chce, tak nedá pokoj, dokud se jí to nepovede. Taková byla už od mimina. A jak tady máte všechny vždycky strach, že se vám dítě po nemoci zhorší, tak naší Ele ty neštovice neuvěřitelně prospěly 😝 . Přestala být závisla na televizi, začala si pěkně hrát. Hodně času času tráví u grafomotorickej listů. Vydrží u nich třeba hodinu a obkresluje, vybarvuje a fakt to má přesně obtažený. Do nedávna jí to vůbec nešlo, krásně třídí barvy a hlavně skoro vůbec nevyžaduje ty pohádky. Venku krásně spolupracuje, chodí za ruku, nezdrhá mi, poslouchá do nedávna totální utopie. Dá se s ní jezdit MHD bez kočárku. Akorát to mluvení, logo moc cvičit nechce. Asi zkusím ještě jinou logopedku.

hest
5. bře 2014

Ahoj, tak jsme měli včera ve školce tu psycholožku z APLA a když ho pár hodin pozorovala, a dělala si záznamy, závěr, potvrzení podezření na PAS (ale to jsme se o tom, tady bavili, že to na to nejspíš vypadá). Tak na jednu stranu je to nepříjemné slyšet, na durhou je to pro mne úleva, že tedy vím, co mu je nebo jak s ním můžu pracovat..-)

sicinka
5. bře 2014

Ahojky já se taky jednou pochlubím abych na to moje dítě jen nežalovala. Včera strašně toužil naučit se skládat vlaštovku, vybrala jsem docela jednoduchou, ale po mé asistenci si asi 4 složil sám. Tak mě napadlo že je možná čas ho naučit se hůlkově podepsat. Napsala jsem mu to na papír a on si to přepsal na vlaštovku, a říkám si jako dobrý poznat ty písmena jsou, jen píše převráceně zezhora dolů, ale co to dá. Pak jsem si tu vlaštovka otočila k sobě, a zjistila že on si to písmo převrátil - aby to měl na boku napsané správně v řádku - docela jsem čuměla.

peggy722
5. bře 2014

@sicinka Vidíš jak tě převez 😀 . Naše Elče se dneska překonává, asi 20 minut jsme dělaly logo. Sice to zatím moc neopakuje, ale knížka se jí líbí, taks e to časem poddá. Víš, mně Elča taky s tím grafo celkem překvapila. Ale je pravda, že Lucka s těma různýma úkolama a sešitama začínala skoro ve stejným věku, možná byla malinko starší. Když jí babi hlídala, tak to s ní hodně dělala. A Ela se na to vrhla sama. Zrovna dneska jsem jí musela ty listy vytisknout další, protože ty stávající už jí nudí. Ale už jsem je nelaminovala, šoupla jsem to euroobalu a obtahuje jak divá 😅 . Sice je to od těch fix jak prase, ale což hlavně že jí to baví.

sicinka
5. bře 2014

@peggy722 my vše vyrábíme na papír 🙂 kašlu na smazatelné listy- jo a máme trojboké fixy stálo mě to 300 ale jsou skvělé. ...

peggy722
5. bře 2014

@sicinka No to já bych zavařila tiskárnu, protože moje malířské schopnosti jsou na nule 😅 . Já radši zůstanu u těch korálků. Chtěla jsem ušít holkám kočku a vylezla mi z toho žábokočka 😀 .

sicinka
5. bře 2014

@peggy722 kupuju v lidlu hotové sešity, když ho vyrobí tak koupím za 50 Kč další, kdybych tiskla v barvě tak mě ve firmě zabidjou a úkoly v barvě ho víc baví. My teď taky pracujeme každý večer, Dáda se strašně těší do školy tak chce dělat úkoly. Chudák ještě neví že mu podlá matka plánuje odklad 🙂 no možné ne uvidíme za půl roku.