Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
5. bře 2014

@sicinka Jo v Lidlovi občas kupuju taky. Elče je zatím jedno, jestli je to barevný nebo. Taky toho mám ještě spoustu po Lucce, tak co půjde, tak vygumuju a zrecyklujem. Takhle Elča tráví poslední dny, navíc má rýmu, tak nemůžeme moc ven.

dezyre
5. bře 2014

@bosorka37
@abbie
bohužel holky, hne stěží prstama, takže tam asi bude fakt možná komunikace jen očima.. Jinak je moc chytrý, bystrý, šikovný.

Holky,ještě jeden dotaz, kdo jste chodili k Mgr. Jánové. My už čekáme půl roku na zprávu, poslední měsíc jsem ji už 2x urgovala, slíbila a neposlala. Zítra tu zprávu potřebujeme do logo školky a nemáme ji. Fakt jsem nas*aná. Měli jste s ní taky takové problémy???

dracek71
5. bře 2014

@sisstin já bych ještě řekla, že tu může být rozdíl chlap vs. ženská, že to kluci tolik neprožívají, kdežto holčičky od školky "intrikují" se kterou budou nejlepší kámošky, vždy se v kolektivu najde jedna "šéfka", která určuje kdo s kým ka a neka a ony se pak z toho postupně hroutí...já to zažívala jako dítě a vyřešila jsem si průběžné "vyštípávání" z neujžšího kruhu okolo třídní šéfky tím, že jsem si o přestávce četla a svárů tohoto typu jsem se neúčastnila, ale štvalo mě to, jen jsem dělala ramena, že ne🙂 Holka prožívá to samé od školky, mají takovou podivnou partičku, děti se hrozně dlouho znají už od 3 let, šli spolu pak do školy, všichni z jednoho sídliště, chodí spolu odpo ven, takže na jednu stranu stmelený kolektiv, který bez sebe nedá ránu, na druhou stranu ty intriky mezi holčičkama jsou občas zoufalé. Máme tam třeba jednu fakt tlustou holku, která se maluje každý den (4. třída), barví si vlasy, holí chlupy, chodí v botách na podpatku, nejhorší prospěch ve třídě a buzeruje zbylé hezké normální hubené chytré holčičky řečma typu: "podiv se jak si chlupatá, proč se neholíš? Není ti trapný nemít ve čtvrtý třídě žádný šminky? Já bych nenamalovaná z baráku nevyšla....vrchol všeho bylo, když naše holka přišla ze školy s tím, že jí tahle 55kg vážící obluda řekla, že má tlusté nohy a Ema se prohlížela v zrcadle a povzdechla si, že tedy asi jo. No já šla do vrtule, protože ta holka, co jí to řekla, je chodící koule, naše Ema má 140cm, váží 30kg a má nohy, že bych jí je z fleku záviděla a tahle totální slepice snižuje sebevědomí všech holčiček ze třídy podobnýme řečma a oni se z toho jedna po druhé hroutí. Kamarádím s většinou maminek holek od nich ze třídy, takže si to říkáme, je to jak přes kopírák, ani jedna z našich holek nepošle tuhle někam a nejsou schopné si to vyřešit sami v sobě....řeknu ti, že zlatí chlapeččci, co se kamarádí se všema, já to naopak považuju za sociální vyzrálost, že kamarádi se všema bez ohledu a doufám, že to tak zůstane i nadále🙂

dracek71
5. bře 2014

@peggy722 ano, geniální tatínek je k nezaplacení, u nás to samé, přečetl Malého Bobše už ve školce, chodící encyklopedie dodnes, hraje na všechny hudební nástroje, které kdy vzal do ruky a úkoly samozřejmě dělal o přestávkách a první dvojku dostal až na gymplu...pro děti, které po něm jeho talent nezdědily, je to požehnání, mít takovýto vzor. Naše dítko si to vyřešilo po svém, úkoly pro jistotu nenosí a nezvrušuje se tím ani o přestávce, její nejčastější poznámka v žákovský je, že nemá úkoly, školní pomůcky, tělocvik a je jí to šumák....táta měl taky přeci pořád nějaký poznámky..my slušné holčičky, co jsme musely na to vyznamenání sakra šprtat, tohle trochu blbě neseme🙂

peggy722
5. bře 2014

@dracek71 No to mi vyprávěj, já z něj vždycky rostu a nejlepší je, že když se na to zeptátm tchýně, tak si to pamatuje trošku jinak 😝 . Lucka po něm zdědila hduební talent. Ale přesně jako tatínek jí cvičení nebaví. Tatínek seknul s klavírem někdy na prvním stupni a pak se k němu vrátil až teď na starý kolena. A Lucka je celá po něm, chtěla by hrát složitý věci, ale nechápe, že je to otázka let než se k tomu propracuje. No já jí na jednu stranu chápu. Já taky nejsem zrovna vzor trpělivosti, i když to možná k tomu korálkování na první pohled moc nesedí 😀 . Ale hodně složitejm věcem se vyhýbám, prostě abych s jedním náramkem strávila 14 dní. Tak to není nic pro mně.

katulen
5. bře 2014

@sicinka jestli mohu vstoupit do diskuze.....kritizovala jsi MŠ Klíček....netuším proč...můj syn tam chodil loňský rok a mohu říci, že lepší přístup k dětem jsem opravdu nezažila!!! A to syn předtím chodil do jiné soukromé (také na Praze-východ). Začal později mluvit a v MŠ Klíček udělal vyloženě skokový pokrok a zásluhu na tom mají právě paní učitelky z "Klíčku" 😉 . Teď je syn v logo školce na Zahradním městě na Praze 10. Ale vozíme ho každý den půl hodiny tam, půl hodiny zpátky, je to celkem dost náročné....příští rok...bude již předškolám ho nejpíše přihlásíme do klasické státní školky v Říčanech 😉

sicinka
5. bře 2014

@katulen ahoj, tak v první řadě nevím jestli se bavíme o stejné škole - já jsem psala o základní škole i s odkazem a ani netuším, že mají mateřskou školu možné to je, ale asi mají jiný web a mateřince jsem nepsala a popravdě ani nečetla ani slovo. A opravdu jsem nikoho nekritizovala. psala jsem že mám informace jen z netu a že objíždět školy budu až příští rok, že si chci informace ověřit, co jsem četla na diskuzích tak bylo dost špatné, ale mohli to být nespokojení rodiče, co já vím. Já prostě hledám informace o "alternativních základních školách v mém okolí po kterých koukám, naštěstí mám na to čas 🙂

sicinka
5. bře 2014

@peggy722 @dracek71 holky já jsem byla takové dítě jako vaši manželé, ve 4 jsem si plynule četla, celou základku léharo bez učení. Na střední jsem velmi tvrdě narazila, třeba ségra která se musela učit odmala tak na tom byla známkama milionkrát lépe 🙂 sice se to časem srovnalo ale osobně to považuji za jednu ze svých největších slabin, že jsem se ve správném věku nenaučila se učit. Takže naopak naše děti na tom vydělají. I když občas když Dádu něco učím tak si říkám že by mohl být aspoň malinko po mě a aspoň se nevztekat, když nic jiného 🙂

dracek71
5. bře 2014

@sicinka
@peggy722
můj manžel pro změnu seknul kvůli kytaře s vejškou, když jsme se poznali, tak cvičil na kytaru 10h denně a nějak zapomněl z tý koleje chodit na přednášky....no ale nakonec s tím gymplem taky slušně přežil, ale je to tak, jak píšete..děti, co jim jde vše samo, mívají v pozdějším věku přesně tenhle druh problému. Synovec taky do střední neotevřel knížku a se samýma šel na průmku, přišly odborné předměty, rýsování, nutná domácí příprava, výsledek bylo opakovaní druháku, třeťáku a odchod do školy na ekonomku zpět do druháku, protože mu dobrá kámoška poradila, že tam je to máček, což byla hlavní priorita. On je podzimní, takže je mu 21 a je ve druháku na ekonomce. Kdyby to bylo moje dítě, tak už dávno zařezává někde v práci, aby pochopil, že studija nejsou od toho, aby to byl máček🙂 Jaký s ekonomkou najde uplatnění, to tedy fakt nevím....pro mě naprosto nepochopitelný.

dracek71
5. bře 2014

a ještě zpět k tématu ZŠ, dneska jsem se dozvěděla, že na naší nepopulární a v okolí neblaze proslulou základku, vzali letos 93 dětí, budou 3 třídy, takže 31 dětí na třídu. Ještě loni dvě třídy po 22 dětech, holka ve 4. třídě má 17 dětí...jsem fakt v šoku z toho nárůstu, to měli všichni šestileťáci loni odklad nebo co?

krystalka
5. bře 2014

@dracek71 - já jsem před časem někde zahlédla informaci, že např. ročník 2008, což je i můj syn, byl snad úplně ten nejsilnější...takže to jsou ty děti, které teď nastupují do školy... Jinak my jak jsme teď byli u zápisu, tak když jsem pak koukala na stránky školy, tak do prvních tříd měli přijatých 55 dětí - otevírají vždycky dvě, takže 27-28...a z těch dětí, co byly letos u zápisu, jich bude mít 17 odklad na příští rok! Což znamená, že víc jak půlka jedné třídy už bude zaplněná těmi odkladovými.....a to brali jen spádové děti, spádová oblast má jen 3 ulice, ale jsou to paneláky....takže nejen letos to bude krize, ale asi ani za rok to nebude o moc lepší...

dracek71
5. bře 2014

@krystalka no a bude je to chudáky provázet všude, narvaný základky, střední, vysoký, ani do lidušky se chudáci nedostanou bez tlačenky, to je život...připomíná mi to moje dětství. Má to snad jenom jednu výhodu a to, že na osmiltetý gymply odejdou v těhle silných ročnících opravdu jen ty nejlepší děti a ve třídách ještě zbyde nějaký použitelný materiál. Já třeba se současným stavem na osmiletých gymplech moc nesouhlasím, ale až budou opravdu výběrové pro ty nej studenty proč ne. Ted v šestý třídě odejdou všechny jenom trochu chytřejší děti na gymply a na základce zůstávají jen ti nejhorší a bohužel to není jen o učení, ale také chování atd. Přijde mi, že v šestý třídě je na takovouhle selekci ještě moc brzy a že to škodí hlavně těm, kteří na těch základkách zůstávají a já nechci dávat dítě na gympl jen z toho důvodu, že ve třídě zbydou jen trojkaři a holčičky, co bez šminků nevyjdou z baráku. Ale zase ty mladší silné ročníky budou od mala zvyklí, že nic nedostanou zadarmo a budou muset o své místo na slunci sakra bojovat, a to vlastně není úplně špatná průprava pro život, ne? Je potřeba v každé nevýhodě najít výhodu a hned je to všechno veselejší🙂

peggy722
6. bře 2014

@dracek71 No to nic není. U Lucky bylo loni pět prvních tříd a letos už to bude pravděpodobně šest + bilinqua.
Děs v každý třídě 30 dětí. když nastupovala Lucka tak tobyly tři +ta cizojazyčná. je to proto, že hned vedle školy staví Skanska Milíčovský Háj a jak se to tam postupně obydluje, tak stoupajá počet dětí a pro všechny je ta škola spádová, takže je vzít musí. Naštěstí zatím mají prostory, ale každej rok shání učitele a družinářku.
Lucka už asi příští rok stejně do družiny chodit nebude, díky kroužkům je tam už minimum času.

peggy722
6. bře 2014

@dracek71 Tak já jsem ročník 77 a to byl se školama taky nářez, hlavně pak s těma středníma. Mně se ty gymply taky nelíbí, jenomže je to přesně, jak píšeš, odejdou ti schopní a zbyde odpad. No u nás je to ještě složitější, že už v druhý třídě se dělají rozdílový zkoušky a ti nejlepší jdou pak do jazykový třídy. Jedou rychlejc a mají víc angličtiny. Lucka je chytrá holka, ale musí pochopit už teď, že bez učení to fakt nejde a když se nenaučí teď, tak na tom gymplu na to dojede.

krystalka
6. bře 2014

Holky, tak Jiřík dneska 6 let 🙂 , taky se vám zdá, že to tak strašně rychle utíká? ....no, dneska si nesl do školky dort, tak doufám, že si to všichni pořádně užijou 🙂

hrusti
6. bře 2014

@krystalka Jirikovi všechno nejlepší !!! Co dostane za dárecky?
Třeba se inspiruji🙂)

hrusti
6. bře 2014

Já se tedy přiznám, ze jsem ještě školu neresila a nehledala. Mám pozitivni reference na jednu nespadovou. Momentálně řeším Honzikovo chování a úzkosti. Navíc jsme opět nemocní a v půlce brezna nas čeká kontrola u psycholožky, tak musí byt fit. Jen nevím, co tam bude předvádět po 2 týdnech doma s maminkou 😅

peggy722
6. bře 2014

@krystalka Všechno nejlepší. 🙂
My jsme dneska byly u toho foniatra. Tak pan doktor je moc milej a důkladnej. Elča celkem spolupracovala, akorát byl dost na větvi z jejího slovníku 😝 . Na fyzickou příčinu to nevypadá. Ela měla teda zalehlý uši po rýmě, takže na to měření musíme ještě jednou.

krystalka
6. bře 2014

@hrusti - děkujeme 🙂 , jinak on už většinu dárečků dostal, my to vždycky slavíme na několikrát, jak se sejdeme se zbytkem rodiny... zatím dostal malé noční světýlko-ducha z Ikey - mění barvy, moc se mu to líbí, pak pyžamko, gelové voskovky, dětské floorbalové hokejky s míčkem, knížku Pohádky pana přednosty a vodní dráhu - http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/hracky-na... - to mělo veliký úspěch a to jsme zatím ještě nenapustili vodu, má to jen složené v obýváku a pouští si v tom autíčka 😀 , ale jakmile se trochu oteplí, tak to dáme aspoň na balkón a pak na zahradu...oni tam sice píšou, že je to i dovnitř a ty spoje tam mají opravdu i gumové těsnění...ale když si představím tu spoušť okolo a pak jak z toho tu vodu vypustit ven...ale vypadá to super, je tam i funkční zdymadlo s pumpou...a Jiřík jak je ryba, tak si hrozně rád hraje s vodou...
Jinak, jak píšeš, že řešíte ty úzkosti - hele, já mám takový pocit, že je to možná i jenom nějaké vývojové období, protože už jsem kolem sebe narazila na další dvě maminky, které popisují něco hodně podobného u svých cca 5 letých dětí, u nás to začalo v 5,5 ...teď se to pomalinku lepší....v prosinci jsem byla fakt zoufalá a uvažovala jsem, že to zkonzultuju snad i s psychiatrem, ale pak jsem si promluvila s psycholožkou ve školce a časem to začalo pomaličku odeznívat...

krystalka
6. bře 2014

@peggy722 - děkujeme 🙂

peggy722
6. bře 2014

@krystalka To je moc pěkný. Eliška tady nad tím slintala, ale my máme hodně úzkej balkon, tak by to teklo sousedům na hlavu 😀 . My hrozně rádi chodíme na Gutovku, tam se holky vždycky vyřáděj.

hrusti
6. bře 2014

@krystalka Ta vodni draha by tedy mela u nas taky uspech u obou dětí🙂 Oba dva jsou takovi vodnici a nejvic je bavi na chate prelevat vodu ze sudu s deštovou vodou do kybličků a báboviček, co mají na pískovišti 😀 Já mám zatím v plánu koupit Honzíkovi k narozeninám kolobrndu a asi nějaké Lego. Ted je z něj Lego maniak. No a asi nějakou knížku a ještě něco vymyslím pro babičky a tetičky 😀
No já nad tím jeho chováním taky přemýšlím. Ptala jsem se na to i Baslíka, napadlo mě, jestli by to nemohly být nějaké aspíkoviny. Baslík mi tvrdil, že prý to Asperger není. Že u Honzíka je to dysfazie v kombinaci s psychickými problémi. Podle něj to je i vzdor kolem 5. roku.
Honzík, když má své dny, tak s ním skoro nemůžu vylézt ven z bytu. Začně to hysterií než se oblékne. Pak jdeme ven a nesmí ho předběhnout Kristýnka u výtahu, protože když by náhodou zmáčkla tlačítko výtahu první a on až druhý, tak začně hystericky brečet a další půl hodinu kvůli tomu bude brečet a pořád opakovat, že on to chtěl zmáčnout první. Další hysterie na zastávce, pokud náhodou jede jiný bus než on chce jet. Opět začně hystericky brečet a chce čekat na ten jeho autobus, co s ním chce jet. A v podobném duchu se odvíjí celý den. V noci se budí, musí nutně za mnou. Když je u něj manžel, tak ještě větší hysterie. Fakt už jsem z toho občas na hlavu, ale podle mě i on cítí, že jsem z toho nervozní a přenáší se to na něj. Vysvětlování vůbec nepomáhá. On se zasekne, hystericky řve a vůbec neposlouchá. Poslední dobou nechce ani nic dělat na logopedii. Chce si hrát a k něčemu ho donutit je nadlidský výkon.

dracek71
6. bře 2014

@krystalka taky posíláme vše nej! Děti rostou jako z vody, jak je Jáchym mladší, tak mi připadá pořád jako malej chlapeček, horší je to s holkou, ta jde pomalu do puberty...nedávno jsem našla její první dopisy z tábora po první třídě, pak jsem si vzala fotky z první třídy a současné a koukala jsem na to jak blázen. Taková malá holčička v těch 6 a normální slečna v necelých deseti. To si pak říkám, jde do tuhého holka, stárneš🙂

hrusti
6. bře 2014

@krystalka Jo a u nás měla velký úspěch ještě roborybka. Dostali ji minulý rok v létě od tchána a neustále jsme lovili rybičku ve vaničce nebo v bazénu 😀

peggy722
6. bře 2014

@dracek71 Přesně tohle si říkám taky, když koukám na Lucčiný fotky, bude jí teď v dubnu devět. je to hrozný, jak to letí.
@hrusti Tohle měla kamarádka z baráku s klukem taky. On má ADHD, jestli ještě něco k tomu, to fakt nevím. Ale taky byl schopnej půl hodiny ječet, že naše Lucka zmáčkla čudlík od výtahu dřív než on. Na procházce jsme s nima byly jednou, protože se to fakt nedalo. Ječel i kvůli tomu, že ho Lucka předjela na kole. Teď už je to myslím lepší, věkem se trochu zklidnil. A taky s tím nenadělala nic, vysvětlotlování absolutně nezabíralo prostě ječel a vztekal se. Ona s ním nechodila ani na hřiště, protože to bylo o nervy, co tam vyváděl. U vás je to hlavně víc věcí dohromady, tak snad se to časem taky zlepší.

cairka
6. bře 2014

@krystalka , všetko najlepšie prajeme 🙂 Veru, letí to...moje bábätko má za mesiac 8 😨
@hrusti , moja je taká istá a veru už ma napadol aj PAS...okrem toho, že ju každá nečakaná zmena rozhodí až do záchvatov paniky, to už podľa mňa nie je vzdor) , sa nám stále nepodarilo zlomiť to oslovovanie seba ako ja, moje...nie menom,,,ona je v 4apol schopná pozrieť do zrkadla a povedať :"Dia má pekný copík" ako keby hovorila o niekom úplne inom.... (vie si povedať aj ja, moja, ale to tak v 40% prípadoch, ak vôbec) , bezo mňa ostane, len ak je tam aj jej sestra...úplne sama ani náhodou ...

hrusti
6. bře 2014

@cairka Honzík už mluví docela dobře. Tedy v porovnání s tím jak na tom byl někdy před 2 roky. O sobě mluví jako já, neumí r a ř a vypadá spíš už jako šišlající dítě s agramatismy. Mně přijde, že takhle se chová převážně doma. Ve školce mi učitelka řekla, že je hodně tvrdohlavý, ale že by dělal takového šílené scény, tak to nic takového neříkala. Navíc u nás je to nárazové. Někdy je úplně v pohodě a někdy dělá takovéhle šílené scény :-/
Třeba dneska je fakt hodný. Kristýnce tady pořád něco vysvětluje a chce jí "číst knížku". Dopoledne jí dokonce půjčil razítka bez nějakých hysterií a ted si spolu hrajou s Legem 🙂

@peggy722 Honzík zatím diagnozu ADHD nemá, ale myslím, že v budoucnosti nějspíš nějakou poruchu pozornosti jako diagnozu vyfasuje.

sicinka
6. bře 2014

@hrusti u nás je to střídavě oblačno to samý, občas navrch proložený agresí (a to i proti sobě i okolí), jako ve školce se zařekne že nepůjde ven lehne si na podlahu a konec, přitom normálně ven chodí a rád. Včera šel od dědečka, chtěl se dívat na DVD a poté co jsem řekla že odcházíme tak začal hlavou tlouct o sedačku afektu (a byl fakt mimo věci si vynucuje jinak), pak navrch koktá lekne se a další afekt. V noci u něj spím na matraci, není šance aby spal sám. I ve školce říkají že někdy je bezproblémový hodný spolupracuje a pak přijde období kdy ho skoro nepoznávají. Já to beru taky jako období, ale občas jsou ty jeho reakce na stres zcela neodpovídající a hodně zvláštní.

sicinka
6. bře 2014

@krystalka to je dokonalý, jako není to málo peněz ale do toho asi investuju, jelikož na zahradě nemáme bazén tak to bude taková forma osvěžení se 🙂 ale víc nedostane ani tuk 🙂

dracek71
6. bře 2014

@hrusti jestli tě to uklidní, tak boj o tlačítko u výtahu a následné řvaní toho, kdo to nestih, byl u nás v tomhle věku normální denní rutinnou. Loni Jáchym odmítal jezdit na jiné kotvě než na zelené, vlekař z něho omdlíval, když byla fronta na vleku a on zarputile čekal na zelenou, občas se stalo, že z ní spadnul a čekal na další zelenou...spoustu podobných příhod souvisí jenom s věkem a přejdou. Jenom je to možná tak, že u dětí, které nemají žádný jiný problém, tyhle příhody necháváš bez povšimnutí, u dětí s problémem v tom okamžitě vidíš něco více. Já jsme Jáchymovi ve třech letech taky pomalu diagnostikovala autismus a byla z toho vyřízená...dcera čistě teoreticky žádný problém nemá, ale je podle mě lehce hysterická povaha a hrozně špatně spí (od narození a trvá to do dneška). Spí tak nějak napůl, probudí jí každý hnutí v bytě, pořád kontroluje, jestli jsme ještě vzhůru, jakmile vrznou dveře do ložnice, když jdu spát, okamžitě křičí z pokojíku, že chce pusu a je jedno jestli je půlnoc nebo dvě ráno. Do nedávna chodila každou noc žebrat, jestli může spát u nás a včera se Jáchym probudil nad ránem s horečkou, tak jsem ho vzala k nám do ložnice, protože brečel bolestí hlavy a nedal se uklidnit V tu ránu byla v pokojíku hysteriká desetiletá holka, která brečela na celý panelák, že se v pokojíku sama bojí a že musí k nám do postele. Máme všichni rýmu, bylo nám mizerně a ve 4 se fakt do manželský postele nevejdeme. Já urvaná jak kůň, pracovala jsem do tří do rána a potřebovala jsem fakt spát, jedno dítě v horečce a druhý zdravý, velký, řve jak mimino. Ema totální hysterák, třásla se a říkala jak se bojí. Já jí znám, nebojí se, prostě nátlak na to, aby dosáhla svého. Je těžké v těchto situacích zachovat čistou hlavu, nebýt nervozní. Na Emu zabírá bohužel jediné, nenechat se přesvědčit, že se opravdu bojí a nepřistoupit na její hru, nezabírá ani utěšování, zabírá jediné. Spi, protože v noci se spí a potřebujeme spát všichni. Odcházím od ní emočně vysátá, s výčitkami, že jsem hnusná matka, když jedno dítě spí u mě a ona chudinka se třese strachy v pokojíku (podotýkám pokojí v paneláku vedle naší ložnice) a já jsem na ní drsná, že jí nenechám nacpat se k nám. Trp ím jak zvíře, když jí slyším z ložnice brečet, ale brzy jí to divadlo přestane bavit. Ráno se pak na mě podívala a říká, mami promiň, ty jsi z tý noci unavená viď? Já jsem nechtěla tak vyvádět...těžko říct, mám dítě, který je zralý na psychiatra nebo jen prostě zkouší co všechno matka vydrží a kde vyměkne? Je někdy tu hranici složitý uhlídat, kdy má dítě opravdu problém a kdy si s námi jen hraje....