Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
10. bře 2014

@sicinka No ono to tak je, že můžeš těch přihlášek dát víc, jenomže každá ředitelka k tomu zaujímá jinej postoj. No já o tom taky přemýšlím, jestli to risknout vsadit na jednu kartu jako jsem to udělala u Lucky. Příštý týden je zápis v Sulanským, tak uvidím.

hrusti
10. bře 2014

@peggy722 Haha prý vyucovat😀 tak držím palce, ať jste spokojeni. Mne pomohla hodně ze zacatku i psychicky, když jsem se v tom placala a nevěděla co a jak. Jinak po mne taky minuly rok v Drabikovce chtěla přihlášku co nejdřív. Navíc když jsem jim řekla, ze syn špatně mluví, tak mi bylo řečeno, ať ho dam do logo školky. Přitom co jsem mluvila s jednou učitelkou, tak tam deti co špatně mluví mají.
@sicinka S téma víc přihláška mas asi pravdu. Taky si vyčítam, ze jsem minuly rok nedala jen jednu prihlasku. No ale Honzík je ve školce spokojeny a máme to kousek od domu 🙂

krystalka
10. bře 2014

Holky, tak jsme se dneska byli podívat v té logo třídě ve škole pro sluchově postižené (Výmolova) a hrozně moc se nám tam líbilo, ve třídě 10 dětí, paní učitelka s nimi pracovala naprosto úžasně, jednala s nimi skvěle, takovým tím respektujícím způsobem, atmosféra ve třídě byla úplně super, ke konci paní učitelka dokonce i tak nějak nenásilně zapojila do dění i Jiříka, takže tam nakonec psal písmenka na tabuli a něco počítal, chválila ho, že je moc šikovný a že by ho tam hned chtěla mít 🙂 . Odklad nám tam vyřídí...ALE - trochu jsem teď na vážkách, jestli by to v téhle škole nedal už letos i bez odkladu, atmosféra tam byla prakticky jako u nás ve školce....dokonce dvě děti s ním loni chodily do třídy...ale váhám, protože mi přijde, že tady jedou tak nějak pomaleji, než v běžné škole a mám trochu obavy, co bude pak, když bychom chtěli přestoupit jinam, tady to nejspíš bude jen první stupeň - je to otevřené prvním rokem, takže spousta věcí se asi ještě dolaďuje apod....navíc, kdyby šel od září, tak bude mít nejspíš i jinou paní učitelku a to už asi neovlivníme...ale zase si myslím, že v takhle specializované škole nevezmou jako učitele kdekoho, navíc tam taky dohlíží jejich SPC... Další věc je, že pokud letos dáme odklad, tak příští rok by asi v téhle škole znalostmi dost vyčníval, mám obavu, že za rok už tam do první třídy moc nezapadne...zase ale když odklad dáme, tak příští rok nebude moc na výběr, při současném počtu dětí ve třídách, možná to bude ještě horší, než loni....ach jo, vůbec teď nevím, co s tím, zatím nám všude všichni doporučovali odklad, ale spíš kvůli té sociální nevyzrálosti a úzkostnosti, znalosti by mohl jít do školy hned 😉 ...ale je otázka, jestli to sociálno a taková ta jeho citlivost budou příští rok nějak o moc lepší, nebo jestli je to spíš povaha a nic moc se za ten rok nezmění....

ritusuk
10. bře 2014

@ottic

a pre vsetky ostatne:

Vitajte v Holandsku
Tento pribeh som skopirovala z knihy 'Slepici polevka pro maminku'. Dostala som ju od rodicov a citam si ju kazdy den. Zaujal ma natolko, ze som sa k nemu niekolkokrat vratila a nakoniec som sa rozhodla prepisat ho sem. Venujem ho vsetkym maminkam, ktore maju 'ine' deti a ktore obcas prepadnu zufalstvu, ze uz nikdy nic nebude tak, ako ma byt.

Ludia ma casto ziadaju, nech im popisem svoje skusenosti s vychovou postihnuteho dietata. Uprimne sa snazim pomoct ludom, ktori nedostali sancu prezit tuto skusenost, aby pochopili, ake to je.

Je to takto...

Ked ocakavate narodenie dietatka, je to podobne ako planovanie bajecnej dovolenky - trebars v Taliansku. Nakupite hromadu sprievodcov a map a naplanujete si uzasny program. Koloseum, Michelangelov David, da Vinciho fresky, gondoly v Benatkach. Dokonca sa naucite aj par uzitocnych fraz v taliancine. Vsetko je to nesmierne vzrusujuce.

Po mesiacoch dychtiveho ocakavania konecne pride den D. Pobalite si kufre a vyrazite. O par hodin neskor sa lietadlo chysta k pristatiu, pristane a letuska sa usmeje na cestujucich 'Vitajte v Holandsku.'

'V Holandsku?' ozvete sa. 'Ako to myslite, ze v Holandsku?? Letenku som si kupila do Talianska. Mala som pristat v Taliansku. Cely zivot snivam o dovolenke v Taliansku!'

To samozrejme neznamena nic ine ako zmenu letoveho planu. Pristali ste v Holandsku, nuz tak sa neda nic robit.

Hlavna vec, ze vas nevysadili na nejakom prisernom, spinavom, premorenom mieste, kde panuje hladomor a vojny. Proste ste len pristali inde, to nie je ziadna tragedia.

Takze sa vyberiete kupit nove mapy a novych sprievodcov. A musite sa naucit uzitocne frazy v uplne inom jazyku. A tiez sa stretnete s ludmi, s ktorymi by ste sa za normalnych okolnosti nestretli - v Taliansku urcite nie.

Ked mal Tom rok a pol, znovu obisla lekarov, tentokrat i odbornikov. Tentokrat ju uz ziadny z nich nepresviedcal, ze Tom je normalny. Jeden lekar diagnostikoval potravinovu alergiu, veducu k postupnemu zastaveniu mentalneho vyvoja. Dalsi z nich tvrdil, ze ide o mozkovu dysfunkciu, vyvolanu nedostatocnym privodom kyslika pri porode. Po roku behania po doktoroch sa Lee dozvedela, ze Tom nikdy nebude normalny, nezvladne samostatny zivot a preto by mal ist do ustavu.

Lee sa zhrozila. Vari by mohla svoje dietatko, ani nie trojrocne, poslat do ustavu, kde by navzdy stratilo aj tu najmensiu sancu na normalny zivot a zdravy vyvoj?Ked Lee s Frankom navstivili doporuceny ustav, uvideli tam vyhradne tazko mentalne postihnute deti, vacsinou neschopne komunikovat. Lee usudila, ze Tom ma velke problemy, ale toto nie je miesto pre neho. Jedna zdravotna sestra poradila Lee nemocnicu v Ann Arbor, kde by mohli Tomovi pomoct. Lekari a psychiatri dosli k zaveru, ze je mentalne postihnuty a nebude schopny dokoncit zakladnu skolu. Socialna pracovnicka naznacila, ze Lee s Frankom sa budu za neho hanbit, pretoze sami absolvovali bakalarske studium.

‘Nikdy to nedotiahne dalej ako na kopaca,’ varovala ich. ‘No a?’ odsekla Lee. ‘Tak ja vam nieco poviem:

Kaslem na to, cim sa raz bude zivit! Mam rada vsetky svoje deti rovnako a ta laska, nie je zalozena na inteligencii. Aj keby bol Tom genius, nemohla by som ho milovat viac!’

Ale Tom prekonal vsetky ocakavania. Lekari zdrahavo suhlasili, aby smel navstevovat normalnu zakladnu skolu.

Aj ked si presiel obtiaznymi obdobiami, nielenze odmaturoval, ale absolvoval aj dva a pol roka vysokej skoly. Na prahu dospelosti lekari zistili, ze jeho mentalne problemy maju emocionalny zaklad a od tej doby ho uz liecili spravne.

Som stastny, ze sa Lee svojho problemoveho dietata nevzdala, pretoze ten chlapec, co mal tak tazky start do zivota, som ja. Dnes beriem lieky, ktore reguluju moje emocionalne vykyvy. Ked sa ohliadnem do detstva, dakujem osudu za tak tvrdohlavu matku, ktora nedala na pesimisticke predpovede lekarov a neverila, ze ma caka len chmurna buducnost. Maminka ma milovala az tak velmi, ze pocuvla hlas svojho srdca – najlepsia zbran v boji za dieta je vela lasky a este viac lasky.

Tom Mulligan

Je to skratka ine miesto. Zije sa tu pomalsim tempom ako v Taliansku, je to tu menej okazale ako v Taliansku. Ale po nejakej dobe sa s tou zmenou zmierite a zacnete sa okolo seba rozhliadat ... a vsimnete si, ze Holandsko ma veterne mlyny...a tulipany. A Holandsko ma dokonca Rembrandta.

Ale vsetci vasi znami dalej lietaju do Talianska...a ustavicne sa vychvaluju, ze sa tam mali bozsky. A vy az do smrti budete omielat: ‘Jasne, tiez som tam mala letiet. Planovala som to.’

A ta bolest nikdy, nikdy, nikdy nezmizne...pretoze strata sna je obrovska strata.

Ale...pokial stravite zvysok zivota truchlenim, ze ste nikdy nedoleteli do Talianska, zaroven si nikdy nebudete moct vychutnat skutocnost, ze okolo vas je taktiez plno krasy ... v Holandsku.

Emily Perl Kingsleyova

sicinka
11. bře 2014

@krystalka tak spíše bych řešila jestli vydrží většinu dne v "lavici" se učit ve třídě kde je 10 dětí tak ta sociální vyspělost tak důležitá nebude. Ono ty jsi psala že dost odchází od činností atd. Na druhou stranu žádost o odklad je až do května, třeba se teď ještě posune. Co zkusit přímo jejich SPC a požádat je o vyjádření, sice je třída nová, ale nějakou zkušenost už mají. Jako on to asi dá tak jako tak, ale blbý je že vzít zpátky - netěším se na příští rok. Taky bych řešila jestli do školy chce nebo ne - podle toho se prý ta sociální vyzrálost ale prý 🙂

sicinka
11. bře 2014

@hrusti nic si nevycitej hlavne ze je tam spokojený 🙂 a snad vám letos vezmou i malou.

peggy722
11. bře 2014

@krystalka A tady by ho od záři vzali ? Já bych to asi ještě zvážila, je šikovnej a úzkostnější bude asi vždycky.

labambola
11. bře 2014

Pro rodiče z Prahy, předávám info že Mš Holečkova chce otevřít speciální logopedickou třídu, zatím nemá dostatek dětí. Spěchá!!

http://www.skolaholeckova.cz/ftp/dokumenty/logo...

binibeca
11. bře 2014

Tak jsem tu zase 🙂 Dnes jsem si u logopedky byla vyzvednout papír do školky,kde píše , že by Fildovi prospělo zařazení do dětského kolektivu 🙂
a je tam toto U dítěte se jedná o opožděný vývoj řeči - dif. dg. vývojová porucha - dysfázie ....
....takže je dysfazik pokud tomu na tom papíře dobře rozumím?Proč nám to ale logopedka neřekla a říká jen opožděný vývoj řeči?No stejně nám bylo od jedné speciální pedagožky , která Fildu viděla doporučeno navštívit psychologa,aby se vyloučil autismus,tak snad se dozvíme co potřebujem 🙂 Hezký večer všem

kofinek
11. bře 2014

@krystalka prosim ta, nesla by si sa pozriet do tej holeckovej viz vyse o 2 prispevky? Ja by som stebou rada dala rec, lebo som tiez trochu doooost 😉 rozlozena, kam ho umiestnit... 😅

sisstin
autor
11. bře 2014

@binibeca to právě znamená, že má zatím OVR a měla by se udělat právě na diagnostika pro potvrzení nebo vyloučení VD u psychologa 😉

binibeca
11. bře 2014

@sisstin děkuji za vysvětlení,ale tak že by ta logopedka něco řekla to né. Ale k psychologovi půjdem 😉

krystalka
11. bře 2014

@kofinek - já už o té Holečkové vím asi měsíc, kamarádka, co učí v mateřské školce mi to přinesla, že jim tam nechali letáčky, tak prý jestli by se mi to nehodilo...už jsem je dala i u nás ve školce na nástěnku....bohužel pro nás je ta škola dost špatně dopravně dostupná, sice bydlíme taky na Praze 5, ale z té naší strany je tam špatné spojení, museli bychom to objíždět úplně druhou stranou a přestože je to na stejné Praze, tak by nám cesta od domu k domu vyšla prakticky na hodinu....
Ale jestli chceš, tak se klidně můžeme někdy sejít a popovídat 🙂, napiš mi kdyžtak do zprávy...

lenuskin
12. bře 2014

@krystalka Tak opožděně všechno nej, ať se Jiříkovi všechno daří. Já mám teď rozbitý notebook, tak nestíhám. Musím chodit do manželovi firmy, do kanceláře a to jen takhle pozdě večer.

krystalka
12. bře 2014

@peggy722 - tak dneska jsem se rozhodla napsat paní ředitelce té školy, jestli by tedy měli letos od září v té třídě ještě místo...probírala jsem to pořád dokola, i s dalšími lidmi, co Jiříka znají a jestli budou mít místo, tak ho tam asi dáme už letos...navíc jsem teď zjistila, že tam bude v září nastupovat i chlapeček, co s ním teď chodí do třídy a kterého má oblíbeného, tak by to bylo fajn, že by tam nebyl sám...a letos tam chodí dvě další děti, co s Jiříkem chodily loni 🙂 ....tak uvidíme, co z toho vzejde....

krystalka
12. bře 2014

@sicinka - no, on právě Jiřík poslední dobou udělal dost velký pokrok i v tom soustředění (akorát tedy u jídla pořád nevydrží, ale to už asi lepší nebude 😉 ), hodně se zajímá o písmena, čísla a o učení se nových věcí vůbec...docela svědomitě přistupuje k úkolům ze školky, už si většinou pamatuje, jestli měli něco přinést - teď třeba ve školce probírají vesmír a planety, tak ho paní učitelka poprosila, aby přinesl knížku, co už tam jednou bral ukázat, kde byly hodiny, roční období a právě i planety...., takže já mám pocit, že další rok školky už by pro něj nějaký zásadní význam neměl, ale zároveň klasická třída o 30 dětech rozhodně není nic pro něj...a logopedické školy máme všechny na druhém konci Prahy a tak daleko jezdit nechceme...i do téhle to budeme mít autobusem a metrem dohromady tak půl hodiny....ale koneckonců to i naše spádová základka je celkem daleko - dvěma autobusy - dohromady asi 5 zastávek....

peggy722
12. bře 2014

@krystalka Když to takhle čtu, tak bych ho asi tam dala. S tím jídlem, to je ovlivněný i tím, jaký je vlastně jedlík, jaký má k jídlu vztah. Pokud je to dítě, co moc jíst prostě nemusí, tak to jídlo pro něj není primární. A ve školce jí jak ? Tak půlhodina dojezd není ještě tak hrozný, to se ještě dá, hodina už by byla moc.

Tak úspěch sehnaly jsme dneska pro Elu boty, až na tu příšernou cenu jsem spokojená. Proč já musím mít obě děti s divnýma nohama, to fakt nechápu. všechno je tlačí nebo jim to na nohu ani nenarvu. Ela má navíc vložky do bot, takže katastrofa. Lucka už naštěstí nemá dětskou velikost, takže je lepší výběr a stejně vždycky skončíme u sportovních. A na léto u Keenů, ještě že ty jsou celkem nezničitelný.

@hrusti Na logo jdeme už v pátek. Tak jsem zvědavá, jak se bude Ele líbit.

hrusti
12. bře 2014

@krystalka tak budu držet palce!!! Já mám pocit, ze u nas ve školce bych si tedy mohla nechat zdát o tom, ze si tam budou něco vyprávět o planetách. Honzíka jsem chtěla vzít do planetária a nějak o to nejevil zájem.

@peggy722 jsem zvědavá co budeš říkat a jak bude Ela spolupracovat 🙂 Jdete na hlídku nebo jen pul?
Kristýna má taky vložky do bot. Včera jsme pro ne byli.

Jinak jsem ve školce po prosila učitelku o papír pro Psycholozku, jak se Honzík ve školce chova. Není to tak hrozny, jak jsem čekala, ale ani to moc ne potěšilo.

peggy722
12. bře 2014

@hrusti Ještě nevím, zatím to bude seznamovačka. Ale myslím, že možná bude spolupracovat jen těch půl hodiny a budu ráda.
Já nás musím zítra objednat na kontrolu do Athény a nechat udělat větší vložky. Zatím ty boty bude nosit asi bez vložek, protože ty menší se jí tam posouvaj.

wlcodlac
12. bře 2014

Ahoj holky, můžu se k vám přidat s hyperaktivcem?
My jsme loni absolvovali dvě sezení u psycholožky, závěr porucha pozornosti a porucha aktivity, k tomu bohužel separační úzkost a k tomu je syn hodně chytrý, ve čtyřech letech byl na úrovni předškoláka.
Loňský rok ve školce jsme si protrpěli, byl zaškatulkován jako zlobič, letos se to konečně zlomilo, i papír od dr. tomu pomohl, tak už ho učitelky skoro milují a titulují jako velice nadané dítě.
Kdo má hyperaktivce ví, co je to jinak za náturu, psycholožka nás varovala, že s nástupem do školy to teprve všechno začne.

krystalka
12. bře 2014

@hrusti - no oni teď probírali čas, roční období, měsíce a k tomu i ty planety, teď vyrábějí nějaký model vesmíru, dneska mi to ukazoval, zatím mají papírové krabice od kapesníků uvnitř polepené tmavě modrým papírem a tipuju, že do toho budou dělat nějaký prostorový model, planetky možná z modelíny, nebo tak něco, oni všechno dělají takovou zážitkovou formou, v zimě se třeba učili o zemích na severu, že tam žijí Eskymáci, stavěli iglů z kostek cukru, vyrobili si z kartonu sněžnice a zkoušeli v nich chodit a tak...nebo začátkem roku, když se učili o zelenině, tak každý měli něco přinést, pak si to ukazovali, povídali si o tom a ve finále si to sami oškrábali, nakrájeli, dali do hrnce a paní kuchařky jim z toho udělali polívku 🙂 , nebo takhle pekli preclíky a nějaké bochánky, když si povídali o řemeslech....mají fakt úžasné paní učitelky 🙂

sicinka
12. bře 2014

@hrusti já se radši ve školce neptám 🙂 teď tam byla ségra na týden na praxi a říkala že už se chová docela normálně a že ho berou jako vzteklouna, ale to on je to mě netrápí. Jinak u nás ve školce měli planetárium mobilní, Dáda z toho byl nadšenej, ale bere to spíš jako pohádku než jako nějakou moc vzdělávací akci 🙂

sicinka
12. bře 2014

@krystalka no já bych ho taky chtěla dát do logo školky, co píšeš zní úžasně akorát ho tam chtít nebudou 🙂 Jinak z toho co píšeš bych ho do té školy taky zkusila dát, ono opravdu ta malá skupina a individuální přístup udělají dost, psycholožka posuzovala vyspělost na standardní školu a to je rozdíl. Tak budu držet palce ať mají místo.

krystalka
12. bře 2014

@peggy722 - no, on právě že jedlík moc není odmalička, takže to jídlo je pro něj jen ztráta času 😀 , jako jí celkem normálně, ale má problém u toho vydržet, ve školce je to lepší, tam působí síla kolektivu, takže sedí a většinu i sní, ale hrozně se s tím loudá, většinou tam nechává maso, polívky a omáčky s přílohou sní vždycky, ale jak je něco "suchého", jako třeba řízek a brambor, že tam není ta omáčka, tak mu to moc nejede...on je vyloženě líný to kousat, takže to pak hodně zalívá pitím, tudíž si zároveň zaplácne žaludek tím pitím a pak už říká, že nemůže....no, gurmán a jedlík z něj nebude, s tím už jsem se dávno smířila...no, ale to já zrovna taky nejsem 😉

peggy722
12. bře 2014

@sicinka Ela je taky pěknej vztekloun. Co umí říct naprosto ztřetelně a perfektně když se jí něco nelíbí, tak to je Jseš blbej/blbá. Na štěstí asi ve školce to snad neříká, aspoň si nikdo nestěžoval.

krystalka
12. bře 2014

@sicinka - Jiřík nechodí přímo do logo školky, je to speciálka, takže tam mají všechny možné děti - od lehčí mentální retardace, přes ADHD, dysfázie, autismus...až po normální zdravé děti - berou sourozence, nebo když mají kapacitu tak i běžné děti...
Jinak, paní ředitelce školy jsem napsala, tak uvidíme, byla bych ráda, i proto, že by tam měl už nějaké kamarády....

hrusti
12. bře 2014

@krystalka
@sicinka Mně přijde, že právě u Honzíka ve školce moc takovýhle vzdělávacích aktivit nemají. Oni si hrají, učí se nové básničky a nějaké hry, malují, vystřihují. Vím, že na podzim asi probírali ovoce a zeleninu, protože to jsme měli donést, ale jinak jsem nic jiného nezaregistrovala. Roční období, měsíce, dny jsem ted učila Honzíka já. Takže ted neustále studuje kalendář a zkoumá co je za den a kolikátého je a kdy bude mít narozeniny atd.
Já nevím, ve mně pořád vrtá to Honzíkovo chování :-/ Podle toho, co napsala učitelka, tak se moc mezi ostatní děti nezapojuje, spontánně moc nekomunikuje. Má omezený okruh hraček a témat, na která mluví. Potřebuje ke většině věcí asistenci a motivaci, aby to dodělal. No já fakt nevím. On vypadá spokojený a do školky se fakt těší...

krystalka
12. bře 2014

@peggy722 - my už nejmíň dva roky kupujeme jeden a ten samý model botasek na suchý zip od Nike, jen má pokaždé barvu podle toho, jakou nabízejí...Sedí mu perfektně, on má úzkou nožku, ale vyšší nárt....jako malinkému mu seděly botky od Essi, ale pak už ne a všechny moje pokusy koupit mu nějaké "kvalitní" boty skončily tím, že měl z toho do krve odřené paty, nebo ty boty nic nevydržely....tyhle máme vyzkoušené, má je na celou sezónu jako jediné boty, nosí je do města i do školky na zahradu, vždycky je stačí jenom umýt a jsou jako nové, přežily i odrážedlo, koloběžku...prostě všechno...mívají je i v Deichmanovi, stávají kolem 800,-, někdy je mají ve Sportissimu v akci třeba za 550,-....a na zimu máme zase osvědčený jeden model Superfit a má je taky na celou zimu jako jediné boty, nikdy nepromokly, jedny měl dokonce dvě zimy po sobě....no a sandály na léto míváme různé, naposled měl z Lidlu a seděly mu výborně, v nich moc rád chodil, že byly fakt pohodlné....takže s těmihle třemi páry bot vystačíme prakticky celý rok, občas měl nějaké obyčejné plátěnky na zahradu... Momentálně má ty botasky ještě z podzimu, velikost 31, ale už mu asi dlouho nevydrží, zimní měl 32...

krystalka
12. bře 2014

@hrusti - oni mají třeba ve třídě magnetickou nástěnku, kam si ráno každý, kdo přijde, dá svojí fotku, jako že už tam je, k tomu tam vždycky mají barevnou cedulku, co je zrovna za den, mají je odlišené barvami, pro děti, co hůř rozumí, tak tam mají režim dne na kartičkách....a každé ráno si v kroužku probírají, co je dneska za den, co budou dělat a tak...., mají to rozdělené, každý den mají jako hlavní činnost jinou oblast - v pondělí mají relaxační cvičení s prvky jógy, v úterý práci s modelovacími hmotami, ve středu mají smyslové vnímání (třeba si namáčeli bosé nohy a zkoušeli, co je teplé a co studené, co je tvrdé a měkké a tak...), ve čtvrtek malují různými technikami a v pátek sportují, tancují a dovádějí...hrají si vlastně hlavně ráno, než se sejdou a pak odpoledne po svačině, jinak během dopoledne si hrají někdy třeba na střídačku, když vyrábějí něco náročnějšího, že to vždycky třeba dělají se třemi dětmi a zbytek si hraje a pak se prohodí.... Fakt toho s nimi dělají hodně, loni na jaře vyráběli velikou pannu v životní velikosti - Moranu a pak ji slavnostně šli utopit v Motole do potoka 🙂, střídali se v tom, kdo ji nesl....někdy je mi fakt líto, že do té školky nemůžu chodit taky 🙂

sicinka
12. bře 2014

@hrusti tak takhle se bude projevovat i zcela standardni díte které je introvertní. Já v tomhle vnímám jako velkou výhodu těch speciálek, že mají na děti čas a holt donutí zapojit se i ty kteří jsou v normální školce "hodní" ale nechtějí se zapojovat. Proto já mít u dítěte nějakou psanou dagnozu tak beru speciálku všemi deseti, podle mě má každé dítě zažít že je v něčem nejlepší nejšikovnější nejhodnější a to holt ty nestandardní děti ve velkém kolektivu moc nezažívají. Jestli je tam spokojenej učitelka se jeví normálně tak bych ho nechala, ale taky ti to vrtá hlavou koukám 🙂