Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
12. bře 2014

Ještě k těm školkovým aktivitám bavila jsem se ségrou a říkala že třeba ty školní výlety jsou pomalu víc pro rodiče než pro děti, zvlášť malé. Oni jsou štastný když mezi řízenou činností mají čas si pohrát na písku, projet se na odrážedlech na zahradě a nic jim tam nechybí. Pokud je táhnou třeba do Toulcova dvora tak jich je půlka unavených tak že cestou domů usínají a nejsou z toho unešený s rodiči mají zajímavější výlety. Já byla taky přítelem co nejvíc výletů, divadel, atd, ale docela mi nasadila brouka do hlavy pro koho to je vlastně důležitý. Na druhou stranu o mobilním planetáriu pak mluvil týden v kuse, takže to asi zážitek byl 🙂

hrusti
12. bře 2014

@sicinka Vrtá mi to pořad v hlavě. Hlavně příští týden jsou zápisy. Já osobně mám pocit, ze mu ta školka mimo toho socialna moc nedá. Ale je to jen můj subjektivní pocit. Navíc fakt nevím, jak by Honzík reagoval, kdybych ho chtěla dat jinam.

krystalka
12. bře 2014

@sicinka - to je fakt, zvlášť pro ty malinké to asi zase takový přínos není...u nás chodí divadýlka k nim do školky, jinak hodně chodí ven do parku, do lesa na Cibulku...pak byli třeba na Ladronce pouštět draky, v oboře Hvězda...ale to je všechno kousek od nás....v Toulcově dvoře byli loni teda taky, měli to jako polodenní výlet, měli tam objednaný nějaký vzdělávací program o rostlinách apod., ale nejeli přes celou Prahu MHD, měli objednaný autobus....pak byli třeba na půldenním výletě v Prokopáku, byli tam i přes oběd - opekli si špekáčky a fakt si to všichni ohromně užili, i když říkal mi Jiřík, že jeden chlapeček taky cestou zpátky usnul v tramvaji 🙂.

krystalka
12. bře 2014

@hrusti - jinak, jak jsem popisovala, ty aktivity, co s nimi ve školce dělají, tak nejsou takové všechny třídy, speciálně ta naše je vyhlášená tím, že paní učitelky tam jsou úžasné a velmi akční a nápadité 🙂 , ostatní třídy jedou tak nějak normálně bych řekla....

peggy722
12. bře 2014

@krystalka Právě Sulanskýho školka je tímhle vyhlášená, že pořád něco s těma dětma dělaj. Ani ne tak výlety, jako různý soutěže, poutě, jednou měli i olympiádu, různý karnevaly. Prostě strašně se jim tam věnujou.
Jenomže to jsou tady tak jediný, ostatní školky v tomhle směru dost zaostávaj. Už jenom proto bych chtěla, aby mi tam Elu vzali, jenomže to bude hodně těžký. A myslím, že si to tam ty děti fakt užívaj, Lucce se tohle moc líbilo. Ale ono je to tím, že v podstatě tříleťáky tam neberou, takže jsou tam všechny děti už přes ty čtyři roky, takže z toho víc maj než ty malý prckové.

@hrusti Já už Elu moc neřeším, ona se taky nechová úplně tuctově, ale nehodlám na ní hledat zbytečný blechy. A že by se nějaký auti rysy taky našly, hlavně na podzim, to se chovala tak, že jsem o tom psychologovi fakt uvažovala. Ale teď už je to zase mnohem lepší. Takže se v tom snažím moc nenimrat a nenervovat se, protože to by se člověk brzo zbláznil.

hrusti
12. bře 2014

@peggy722 Nas pravé čeká pristi týden po roce kontrola u psycholožky, tak mám z toho nervy.

peggy722
12. bře 2014

@hrusti Tak Elča zase takovej exot není. Jako minulej rok to bylo dost děsný, to se s ní fakt nedalo nikam chodit, protože se chovala jak smyslů zbavená. Ta školka jí ohromně prospěla. Ví co může a nemůže a co jí projde a co ne a hlavně u koho. No abych jí nepřechválila, tak jízda metrem byla dneska celkem náročná, ale asi to bylo tím, že už byla hodně unavená, tak prostě zlobila. A na hřišti se trošku poprala s jedním chlapečkem, co se jí snažil odstranit ze žebříku, tak se nedala. Ale na druhou stranu je lepší, že se umí o sebe postarat. Lucka je schopná ještě teď příběhnout za maminkou, pokud jí někdo něco udělá. Prostě je málo průbojná.

peggy722
14. bře 2014

@hrusti Tak jsme zpátky od paní logopedky. A musím říct, že se mi moc líbí a Elišce taky. Krásně s ní spolupracovala, snažila se s ní neustále komunikovat a něco jí říkat. Což u Ely moc neznám, aby se takhle bavila s někým cizím. Tak uvidíme, jestli s tím pohneme. Říkala, že je chytrá a šikovná a hlavně klidná, že se s ní dá v pohodě pracovat a že mluvit strašně moc chce, že je to vidět. A ta gestikulace je naprosto v pořádku.
Hrozně se divila, že už jezdí na kole, tak jí to Ela hned rukama nohama předváděla a že chodí s babičkou ven na kačeny a houpat se. No valila jsem oči, jak se s ní baví, protože tohle asi nedělá ani ve školce s učitelkama.
Dostala jsem spoustu námětů, jak na ní, tak budeme makat a snad se rozpovídá.

V pondělí jdem na zápis do Sulanskýho, tak z toho mám staženej zadek. 😒

hrusti
14. bře 2014

@peggy722 To jsem rada, ze jste spokojeny obě dvě🙂

peggy722
14. bře 2014

@hrusti Normálně já nevím, co ta logopedka s ní provedla, ale celý odpoledne na hřišti mluvila, teda po svým, ale mluvila s cizíma. Což normálně nedělá ani s mýma kamarádkama, který dobře zná. Počkala na hřišti s tetou, když jsem šla na chvíli s Luckou doma. hrála na honěnou, no prostě úplně vyměněný dítě. 😅 Kdyby to nebylo tak drahý, tak tam snad budu chodit obden.

gabina75
16. bře 2014

Holky prosím pomoc. Na zítra jsem objednaná ( poprvé ) k doktorce Junkové, a teď jsem s hrůzou zjistila, že jsem někam založila adresu. Víte jí prosím někdo ? Moc děkuji !

krystalka
16. bře 2014

@gabina75 - ahoj, adresa je Břehová 3, Praha 1, je to kousíček ze Staroměstské, nebo ze zastávky tramvaje Právnická fakulta .

sicinka
17. bře 2014

@peggy722 neděs mě zápisy jsou v úterý že jo 🙂 i na Sulanskýho jsem teď koukala a mají ho 18 a 19. Hele ty jí bereš sebou? Já si je plánuji obejít sama.

peggy722
17. bře 2014

@sicinka No zítra. Neberu jí sebou, dám jí do školky a půjdeme s kamarádkou spolu. Já chci mít jistotu, že už tam bude ředitelka, abych s ní mohla hodit řeč. Uvidím, jaký máme šance.

Včera jsme Eli koupily v Ikei větší postel, tak je nadšená. Akorát je to tak 3/4 teční a ta klasická peřina je přes celou postel. 😀 Dostala na ní kapsář s mašinkama, co jsem kdysi šila pro Lucku. A už chrupká.

Ráno jsme byli celá rodinka u zubaře. Tak s ní byl totálně hin, jak se mu sama nacpala na křeslo a udělala na něj ááá. 😅 Prý to není moc zvykem, že by se mu tam ty děti tak dobrovolně cpaly. Ale Lucka byla to samý. Asi mám nějaký divný děti, že se nebojej zubaře. Pak jsme Lucku dovedly do školy a nakoupit a je hotová a už spí. Oběd si dá až po tom.

hrusti
17. bře 2014

@peggy722 Tak to mi pak poreferuj, jaký jsou šance. Já nechávám školku na středu. Pořád ještě nejsem rozhodnutá a nechám asi definitivní rozhodnutí na Krejčířové. Snad mi s tím rozhodováním pomůže. Já fakt z toho mám zamotanou hlavu a nevím, jestli bych neudělal víc škody než užitku jenom kvůli tomu, že mám pocit, že na něj ve školce trošku prdí, protože je nestandard :-/
Dneska jdeme k logopedce. Jsem zvědavá, jestli se o vás zmíní 🙂

Jinak jsem s Baslíkem řešila H. chování. Víceméně mi naznačil, že na něm nemám hledat mouchy a že to bude nejspíš kritický 5. rok, vzdor a Honzíkova osobnost.

peggy722
17. bře 2014

@hrusti Tak tobě by Honzíka už vzít musela ne ? My to máme problematičtější, že má čtyři až v říjnu. Uvidíš, co ti Krejčířová na to řekne. Tak ať se u logopedky daří. Já teď musím řešit zase to, že Elča teď po tý rýmě zase chrápe. Mám strach, aby jí zase nenarostla ta mandle. Asi jí zkusím zase dávat ten Aerius, protože rýmu už nemá, kašel taky ne, takže je to zase zduřelá ta sliznice.

sicinka
17. bře 2014

@hrusti já si teď něco pročetla o ADHD a nakonec to vidím na něj - ta emoční nestabilita je u nás obrovská a absolutně neodpovídá věku, navíc OVŘ a nerespektování autorit a tak. Ale stejně s tím nic moc nenadělám, kritická je v tomhle až škola, tak holt za rok uvidíme 🙂 Jinak Dáda se na změnu školky strašně těší, takže u nás je jasno, měnit se bude, teď jde jen o to za kterou. Pořád se bojím jak dá velkou třídu plnou předškoláků, ale třeba je to zbytečné. Jinak na tvém místě bych ho chtěla přeřadit aspoň do logo třídy ve stejné školce - ono ty kamarádství v tomhle věku nejsou takové, aby změnu třídy nezvládl. Hele a kdy vlastně jdete ke Krejčířové? Doufám že pak napíšeš co jste dělali, ať můžu testovat 🙂

sicinka
17. bře 2014

@peggy722 tak se třeba zítra uvidíme. Jdu do té Sulanského na třetí na kukačku 🙂

krystalka
17. bře 2014

@peggy722 - jak píšeš o té mandli, taky mám trochu obavu, že to Jiříkovi zase trochu narostlo 😒 , rýmu nemá, ale už zase trošku huhňá a víc dýchá s pootevřenou pusou, i když u něj je to takové různé, někdy dýchá se zavřenou, někdy s otevřenou, někdy nehuhňá téměř vůbec, jindy zase víc...fakt už nevím, co s tím, asi taky zkusím zase ten Aerius...navíc jsme byli v pátek po roce na kontrole na foniatrii a nedopadlo to zrovna slavně, už má zase ty bubínky vpáčené a navíc mu to audio vyšlo dost blbě, pravé ucho celkem ok, ale na levé momentálně slyší tak, že taková hodnota prý je už i na sluchadlo 😕 ....tak jsme tam objednaní ještě za měsíc na kontrolu, zatím máme dávat kapky do nosu....taky říkala, jestli nemá tu mandli zase zvětšenou....ale tak přece ho nebudu posílat na vyndání každý rok 😕... Navíc jsem byla totálně vytočená, protože jsme byli objednaní na 11h, na řadu jsme přišli až před 12 a odcházeli jsme ve 13:30! Když jsme se vrátili z toho audia zpátky k doktorce, tak se navíc ukázalo, že na nás zapomněla a odešla, ale sestřičky mi ji naštěstí ještě sehnaly, omluvila se, že na nás zapomněla, ale i tak nevím, co si myslela, že jim tam jen hodím ty papíry a nic mi k tomu neřekne? No, největší problém byl totiž v tom, že tam naprosto bez varování byla jiná doktorka, která nás viděla poprvé a tudíž kontrola naprosto na nic, ptala se mě na věci, které jsme s tou "naší" řešili před 2 lety, Jiřík byl samozřejmě trochu vedle z toho, že tam není ta, co čekal, takže mluvil jednoslovně a téměř neslyšně, i když básničku jí teda řekl a pěkně, ale to měla zase námitky, jestli se mi nezdá, že mluví příliš rychle.....přitom on jinak mluví normálně, ale když říká ty básničky, tak podle mě to tak rychle sype, protože se bojí, aby to nezapomněl, jak je to dál 😉 .....No byla jsem z toho vytočená totálně, navíc jsme tím zabili víc než půlku toho nádherného pátečního dne, i když naštěstí Jiřík byl teda strašně hodný a nikde neprudil, že musíme čekat.... Normálně uvažuju, že se na tu Žitnou vykašleme a budeme chodit na foniatrii k naší ORL (dělá i tu foniatrii), aspoň to bude někdo, kdo ho zná a nebudeme jezdit tak daleko....)

peggy722
17. bře 2014

@krystalka Tak koukám, že Žitná taky nic moc. Tak ten doktor Fišer na tom Spořilově byl docela fajn. A na řadu jsme šly hned. Ale to audio nám taky nezměřil, protože měla zelehlý uši. Takže zkusím zase ten Aerius a uvidíme, dám tomu tak 14 dní, jestli se to zlepší. Jinak zase budeme muset asi naklusnout na ORL. Ale taky s emi nelíbí představa, že bysme měly bejt v Motole každej rok. Navíc, když tak blbě snáší tu narkozu. 😒

peggy722
17. bře 2014

@sicinka My se tam dostanem tak kolem desátý.

ottic
17. bře 2014

@krystalka Díky za pozitivní přístup, Vojta umí cca 150-200slov, má 3,9 roku, ale pokud neukáže, tak mu nerozumím, neb umí jen samohlásky a t,m.n.b.d.j. a žádné jiné písmeno. Sestav z toho slovo, že 🙂. Věty nehrozí......tak pořád čekám na posun, ale jak jsem psala, že říká pořád pomeranči meloun, tak toto prokletí se zlomilo tento týden a už je to něco jako pomeranč 🙂. No jestli to takto bude trvat s každým slovem, tak to nechci vidět...

sicinka
17. bře 2014

@peggy722 ale ten den otevřených dveří je až od tří ne? Já tam půjdu až na ten jelikož chci vidět školku ředitelku zase až tolik ne 🙂

krystalka
17. bře 2014

@peggy722 - no ono by to v té Žitné bylo v pohodě, kdyby tam byla ta naše doktorka, jenže ony si prý nějak prohodily ambulanci, nebo co to říkala, takže to je fakt k ničemu, když ho tahle předtím vůbec neviděla, s tou "naší" by si docela pěkně pokecal, těšil se na ni....
Jinak my jsme tenkrát čekali skoro rok, než jsme se rozhodli na to vyndání jít, protože zánět středního ucha třeba doteď ještě nikdy neměl, rýmy taky nijak extra často nemíval, takže jsme šli až když už mu to fakt vadilo, že se dusil při jídle a v noci měl dechové pauzy...

krystalka
17. bře 2014

@ottic - tak jasně, meloun se říká líp, než pomeranč 😀 , jinak, ty začátky jsou vždycky těžší, postupně to půjde rychleji dopředu, hlavně to bývá takové skokové, že se ti dlouho zdá, že nic nového nepřidává a pak jednoho dne nestačíš koukat, co to z něj leze 😀 ... my jsme se třeba zase teď konečně pohnuli ve výslovnosti slova "zvířátka", doteď zásadně říkal "zízátka", teď už tam pěkně vyslovuje i to "v", paradoxně třeba "r" umí už asi od 4,5 let, ale to "v" mu ve spojení s některými jinými hláskami moc z té pusy nejde....jinak samostatně dokáže vyslovit všechny hlásky, kromě "ř", ale některá spojení jsou doteď trochu problém....no ale zase jsme se už dostali i k tomu podmiňovacímu způsobu, který donedávna úplně ignoroval... už říká "já bych chtěl..." a teď v sobotu na mě volal doma ze schodů nahoru "maminko, prosím tě, byla bys tak hodná a přinesla bys mi dolů zvířátka?" Před časem bych vůbec nevěřila, že takovouhle větu dá někdy dohromady 🙂

peggy722
17. bře 2014

@sicinka No tak já školku znám víc než dobře 😀

hrusti
17. bře 2014

@peggy722 Honzíka by mi měli jako předškoláka vzít, nicméně já bych potřebovala vzít i Kristýnku. Byl by to hrozný opruz kdybych lítala hodinu po Hájích než bych vyzvedla děti ze školky 😉
Aerius je dobrý. Honzík ho bere pravidelně na alergii, jinak by měl věčně rýmu a byl unudlaný.

@sicinka Já jsem taky o víkendu četla o ADHD a taky to spíš vidím na to 🙂 Do té logo školy nechci. Na mně to tam moc nezapůsobilo minulý rok a Baslík mi říkal, že Honzík potřebuje do normoš školky kvůli zdravému mluvnímu vzoru. Uvažovala jsem i o té Horáčkově na Praze 4, ale tam byly zápisy minulý týden. Navíc by to bylo opět komplikované s vyzvedáváním. Ke Krejčířové jdeme ve středu 🙂

sicinka
17. bře 2014

@hrusti tak pak by ta Sulanskýho byla asi ideální, protože tam jsou malý třídy, logoped, ale ty děti jsou dohromady. Já jsem zjistila že v Benátkách mají taky nějakou individuální logo, plavání jen ty třídy jsou po 28. Jako jestli mě tam zítra totálně nevyděsí tak se hlásíme tam 🙂

peggy722
18. bře 2014

@sicinka Tak jsem zpět ze Sulanskýho a vím stejný prd jako předtím. Je to prostě 50:50, že mi jí vezmou.
prostě je ta situace pořád stejná jako za Lucky. 😒 Přihlášku dávám jenom jednu, ono to nemá moc smysl jich dávat víc. A řeknu vám poctivě, že je někdy lepší žádný doporučení, diagnosy nemít, protože já mám z nich takovej pocit, že když řekneš, že má dítě nějakej problém, tak už za tím viděj integraci a asistenty apod. A samo, že takovejch dětí tam chtěj mít co nejmíň. Protože asistent zabírá jedno místo, takže radši vezmou dvě zdravý děti než jedno z asistentem. Takže jsem nakonec ráda, že Ela žádnej papír nemá a budu dělat, že je úplně OK, tudíž mrtvýho brouka. Třeba bude do září mluvit celkem normálně, což může, tak proč jí hendikepovat už dopředu, když jinak je v pohodě a bezproblémový dítě.

sicinka
18. bře 2014

@peggy722 tak držím palce, já budu dávat taky jednu přihlášku co jsem zjistila stejně to víc nemá cenu 🙂 Hele na mém dítěti nepoznal (ve 4 letech), že má ovř ani logoped ani speciální pedagog pokud tam není nic jiného, tak ona je pohodové bezproblémové dítě 🙂 jen začala mluvit později a ona si ji tam logopedka zpracuje, když bude třeba. V té školce v Benátkách mají mít taky logo, tak jsem zvědavá...