Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
21. bře 2014

@hrusti - a ještě, jak jsi mi dávala tip na to Pacific Cafe v Butovicích, tak jsem si teď uvědomila, že jsem tu ještě nenapsala, že hned kousek za plotem té Jiříkovy budoucí školy jezdí vlak - vede tam ta trať přes Radlice, Jinonice....až na Zličín, takže když jsme se tam byli předtím podívat, tak tam hned dvakrát kolem projel motorák, takže Jiřík byl nadšený 😀

sicinka
21. bře 2014

@hrusti u nás je to teďka taky docela dobrý on se právě přestal vztekat, odmlouvat (tedy taky někdy jo, ale málo) nicméně se všeho začal bát. Je problém moucha, vysoká prolézačka, výlet, to že si má někde říct o něco sám, to že má jít sám do pokoje, atd Já jsem ty kartičky a vizualizace dávno zrušila měla jsem pocit že už je nepotřebuje a asi na ně zase nastal čas 🙂

krystalka
21. bře 2014

@sicinka - jako kdybys popisovala situaci u nás někdy na podzim - taky se bál jít sám do pokoje, o něco si říct, jít někam, kde to nezná, pořád se ptal jestli už bude brzo ráno, večer, jestli někde budeme jenom chviličku a pak zase půjdem domů....celý podzim jsem z toho šílela, občas fakt chytal paniku, říkal, že si myslel, že jsem ho opustila - když jsem šla jen pro něco nahoru do patra.....pomohla jen nekonečná trpělivost, ujišťování, že je všechno v pořádku, podrobné probírání programu na každý den a nakonec i ty kartičky....teď už to vypadá zase v pohodě, začíná být už zase odvážnější, tak doufám, že mu to vydrží..... Je to nejspíš nějaké vývojové období, protože totéž mi nedávno popisovaly maminky nejmíň dvou dalších dětí od nás ze školky, všem těm dětem bylo kolem 5 let....já jsem se o tom radila tenkrát i s psycholožkou ve školce a ona mi právě říkala, že to nejspíš bylo tím, že se v tu dobu hodně rozmluvil a taky začal o spoustě věcí přemýšlet a napadaly ho různé věci....došlo i na hovory o smrti apod....

mvmk
23. bře 2014

ahoj holky, moje mala se dnes uplne poprve zeptala proc 🙂 🙂 🙂 🙂 , ja vim ze od nejakeho standartniho vyvoje skoro 4 letaka se sice na mile vzdalujeme, ale stejne mam hroznou radost 😉

krystalka
24. bře 2014

@mvmk - tak to je skvělé! Naprosto tvojí radost chápu, já jsem se toho "proč" dočkala taky až těsně před 4.narozeninami, ona to všechno ještě dožene, uvidíš 🙂

peggy722
24. bře 2014

@mvmk Tak to je skvělý. U nás zatím proč nehrozí. Zatím se ptá kde a co. Ale dneska podle manžela vyplodila větu chtěla bych pití 😀 . No já jsem jí to moc nerozumněla, tak moc nejásám napřed. Ale zlepšuje se to. V pátek jsme byly zase na logu. Tak Elča si s paní logopedkou náramně rozumí, což je fajn. dělala Elče nějakej test fonematickýho rozlišování. A musím říct, že to Elča i celkem dávala a vydržela všech těcha asi 50 kartiček. Je to od čtyř let a celekm nebylo moc věcí, který by vůbec nevěděla. Maximálně takový ty věcí jako meč, prostě věci, který ani nikdy neviděla neb podobný hračky doma nevedem a chodíme ke kamarádkám, co mají samý holčičky. Říkala, že je ve všem naprosto k věku, má velkou pasivní slovní zásobu, akorát ta aktivní je malá. Já doufám, že to do těch čtyřech let dožene.

smardik
24. bře 2014

@mvmk to je super, Tomák má příští měsíc 5 a půl a proč zatím nebylo

dracek71
24. bře 2014

@krystalka tak koukám, že rozhodnuto a že Jiřík nakonec do školy jde už letos, no tak to budeme moct porovnávat, jak to ti naši prvňáci dávaj...já jsem byla mezitím na psychologii, u zápisu v Donu Boscovi, volala do místního SPC a PPP, jestli by mi neporadili, jestli by v nějaké místní základce nebyli schopní trochu individuálně pracovat s dítětem, které mám prakticky jen špatnou výslovnost a asi bude blbě psát, ale to je asi tak vše...byla jsem překvapená, jak velmi povrchní mají informace jak v SPC, tak v PPP, prakticky mi neřekli nic nového, než že si mám základky obvolat a zeptat se ředitelek, nevěděli,ani kolik kde nastupuje dětí, ani neměli moc nápady na to, kde by to mohlo být pro nás lepší, jen dohady, odhady, vlastně to nakonec dopadlo tak, že se paní v PPP vyptávala mě na to, co jsem vypátrala já a věděla jsem toho o okolí víc než ona, takže jsem byla fakt dost zklamaná...já vím, že tu práci za mě nikdo neudělá, ale fakt jsem čekala alespoň nějaké nasměrování od odborníků a ono nic.....ale myslím, že Jiřík by to mohl zvládat dobře už od září, já skoro taky lituju, že jsem Jáchyma nedala do Dona Bosca loni, tam by to zvládl v pohodě, idea byla, že letos půjde do normální základky a to zatím moc nevypadá, tak mám pocit promarněného roku...jo a prima, že jste vybrali aktovku na Dráčkovi, není to sice na vaší straně Prahy, ale krám je na Palmovce u metra, tak by se tam dalo i dojet třeba až pojedete na Prosek na dopravní hřiště, jestli jste tedy už neobjevili a nezkoušeli jinde (sorry za reklamu,ale nemůžu odolat, Dráček je naše rodinná firma a moje třetí dítě🙂 takže kdybyste se k nám chtěli vydat, tak se nahlaš předem a já zajistím slevu z dobré známosti, když už to tady tahám do diskuze a doufám, že mě za to někdo neukamenuje🙂...možná by to byla dobrá příležitost se potkat, mám pocit, že by si naši kluci mohli rozumnět, a když občas jezdíte na Prosek, tak bysme i mohli někdy vyrazit společně. Jáchym je taky vláčkomil, nejradši chodí do Světa železnic, tak bysme toho možná našli víc....

krystalka
24. bře 2014

@dracek71 - jo jo, nakonec jsme se rozhodli, že půjde už teď...přemýšlela jsem o tom dlouho a říkala jsem si, že letos sem do té logopedické třídy docela dobře zapadne a bude tam mít i toho kamaráda....zatímco příští rok už by tam podle mne tak nezapadl, ale přitom do běžné školy a běžné třídy s téměř 30 dětmi si myslím, že by příští rok taky nezapadl...takže jsem zároveň i tak trochu volila jistotu, že letos máme už jistou školu, která pro něj bude myslím víc než přijatelná, před nejistotou, co bude příští rok, protože dětí bude pořád ještě hodně, možná ještě víc, letos byl snad nejsilnější ročník a navíc je všude poměrně dost odkladů....takže kdo ví, jak bychom dopadli příští rok....a tady se myslím Jiříkovi bude líbit....už jsem tu psala, že dost dám na svůj instinkt a ten mi radil dát ho sem, tak snad nebudu v září litovat 🙂 .
Jinak jsem zjistila v našem SPC bohužel něco podobného jako ty, ačkoli jsem s nimi jinak byla celé ty téměř 3 roky spokojená, tak co se týče rady ohledně školy, tak jsem se toho taky moc nedozvěděla, spíš jen takové hodně obecné informace, které jsem si už zjistila i jinde a pak mi třeba řekli, že ta a ta škola má u maminek docela dobrý ohlas, ale to bylo tak všechno....jinak je ale fakt, že zrovna tu školu, na kterou nakonec Jiřík půjde, tak tu doporučovali právě mamince toho jeho kamaráda a od ní jsem se zase o ní dozvěděla já 🙂, ale zároveň mi ji doporučovala i školková psycholožka, u které jsem se byla radit kvůli těm jeho úzkostným stavům....takže ve finále mi vlastně docela poradili, ale když jsem se ptala na konkrétní běžné školy v okolí, tak těch informací taky moc nevěděli, speciální pedagožka z SPC mi na můj dotaz ohledně jedné školy třeba odpověděla, že tam má několik docházejících dětí a že se zeptá maminek, jak jsou spokojení....no, čekala bych, že budou mít trochu hodnotnější informace....mám pocit, že je to zase nakonec asi tak, že co si člověk nezjistí a nezařídí sám, to prostě nemá....
A jinak, to je super, s tím Dráčkem, pošlu ti ještě zprávu, jo? Ať to tady nezahlcujeme 😉

krystalka
24. bře 2014

Jinak, holky, já se normálně docela začínám děsit těch prázdnin - školka má o prázdninách zavřeno a když si představím, že bude zase celé dva měsíce doma, tak z toho moc velkou radost nemám.... Tenhle týden je doma ze školky, protože většina školky je na školce v přírodě a ten zbytek je tam tak různě pospojovaný, jeho učitelky obě dvě odjely s nimi....takže jsme ho stejně jako loni nechali doma, mám jen dva dny práci, takže to hlídání nějak zvládneme....ale jak vypadl ze svého obvyklého režimu, tak byl dneska už odpoledne fakt šíleně protivnej, navíc jak celý den lilo, tak jsme nebyli ani venku....k večeru chytil zase svůj obvyklý hysteráček, nešel vůbec zastavit, házel tady vším možným, nakonec si vzteky schválně rozbil svoje malé zrcátko, co má v koupelně nad umyvadlem, to ho teda trošku zarazilo, ale pro změnu zase hysterák, že teď nemá zrcátko a jestli mu nějaké můžeme koupit.....no byla jsem ráda, že už šel spát....ach jo, máte to taky někdo tak, že se těšíte, jak si s prckem užijete volno, že nikam nemusíte...a pak to dopadne obvykle takto? U nás je to celkem pravidelnost 😒 .
Tak přemýšlím, co s ním budu dělat v létě, abychom to všichni ve zdraví (hlavně duševním) přežili 😉 . Asi mu dám víc těch příměstských táborů od té miniškolky, co byl loni, akorát, že tam většinou mívají jen jeden termín pro větší děti a ty ostatní termíny tam budou spíš menší děti, kolem 4 let...možná i méně.... Ale koukala jsem na příměstské tábory v DDM tady u nás a tam zase většinou chtějí až školáky, nebo už to mají plné a taky se mi zase nechce ho zvykat na nějaký jiný kolektiv, navíc tam těch dětí bývá už víc, tak zase nevím, jak by na to reagoval....a v září si zase bude zvykat na nový kolektiv ve škole....

peggy722
25. bře 2014

@krystalka Tak u nás je to podobný. Jka nemůžeme ven, tak je to katastrofa. Mně naposled stačily ty neštovice. To jsme byly doma skoro ěmsíc a už jsem myslela, že si půjdu z nich hodit mašli. To se fakt nedalo vydržet. U nás je to horší s Luckou. Nějak se v poslední době nedokáže sama zabavit jinak než u kompu. Což zase nechci, aby u něj seděla pořád. Jenomže vymýšlet jí pořád zábavu mně prostě nebaví. Takže když se začne nudit, tak se pak chová jako puberťačka, ona odmlouvá, hystericky brečí, já pak na ní ječím. No divím se, že si sousedi ještě nestěžovali. Asi je máme dost toleratní nebo dobrý stropy 😀 .

A s tou školou si myslím, že jsi udělala dobře. Příští rok by mohlo být mnohem horší a potom někde lítat a stresova sebe i jeho. A kdoví kde byste nakonec skončili. A kdo ví, třeba za pár let bude natolik v pohodě, že by mohl chodit do běžný základky. Tahle škola má i druhej stupeň ?

cairka
25. bře 2014

@peggy722 , to s Luckou veeeeeeeeeeeeľmi dobré poznám...Vaneska má o týždeň 8, tak to asi bude vekom 🙄

Mne sa malá celkom prebrala 🙂 Konečne sa začala pýtať, troška viac sa zaujíma o svet. O to viac ale vidno, že občas sama nevie, čo hovorí 😕 Dostali sme od logopedičky tak to maľované čítanie - že dospelý číta text a dieťa dopĺňa obrázky, tak ten jej gramatik je stále veselý, ale čo sa mi páči ešte menej, tak nie je schopná prerozprávať niekoľkokrát čítaný text (ona si to sama vezme, že ide čítať a podľa obrázkov, ale to čo veta, to perla 😝
Včera bola na zákroku v narkóze, zatiaľ je ubolená, tak sa nedajú naisto určiť škody, normálne mám z toho strach, keďže to prišlo ozaj v dobe, kedy sa zdanlivo preberala...Nateraz ťažko hľadá slovíčka, všetko opisuje ako toto - tamto- také... dúfam, že je to len krátkodobá záležitosť, kým jej bude lepšie 😔

sisstin
autor
25. bře 2014

Čau holky,

nějak poslední dobou nepřispívám, není čím moc 😕 Tygr už je prostě tak nějak furt stejně ve všem, naučil se jezdit na kole, zlepšilo se mu kreslení a vybarvování, i tak jako sociálně trošku lepší, ale tam to jde prostě pomalu no 😝 Gramatika už je u nás úplně srovnaná, mluví naprosto gramaticky správně, nebo prostě jako každý jiný dítě, naskakuje mu už i Ř, zatím nejvíc asi bojujem furt se sykavkama a měkčením. 😉

Jinak já holky vzdávám sdružení jako předseda a tak nějak momentálně vše kolem toho, rozvod v plným proudu, novej vztah lehce na obzoru atd, prostě nějak už jsem se dostala do fáze, že jsem v tomto směru totálně vyhořelá....a řešim jiný věci..a hlavně moji školu, ted toho jako mám docela dost a nestíhám 😖

hrusti
25. bře 2014

@krystalka To verim, že se bojíš prázdnin. Honzík má školku ještě 2 týdny v červenci a pak bude u babiček a asi 2 týdny s Kristýnkou v miniškolce. U babiček bude mít premiéru, tak jsem taky na to zvědavá. Já budu chodit už na plný úvazek do práce a nevím, co by tam s ním babičky dělaly, kdyby tam chytil takový hysterák jako doma 😅 No snad to přežijeme ve zdraví a bez pocuchaných nervů 😉 Říkám si, že když bude pořád někde mezi lidmi a ne jen s námi doma, tak že snad se trošku v tom sociálnu posune dál 🙂

@sisstin Věřím, že jsi z toho všeho vyhořelá. A na setkání se aspon někdy objevíš? At jsi v novém vztahu spokojená. Věřím, že jsi vyhořelá. Já jsem z toho taková otrávená a to to řeším něco málo přes 2 roky. Honzík jak se srovnává, tak ta spolupráce je s ním taky horší. Pořád jen slyším, že ho to nebaví a dělat to nebude 😅 A já už taky nevím, co pořád vymýšlet a dělat. Už se těším docela do práce, že budu řešit takové ty normální starosti 🙂

hrusti
25. bře 2014

Jinak včera přišla zpráva od Kr. a tentokrát jsem opravdu spokojená. Závěr je reziduální obraz expresivní vývojové dysfázie u chlapce s celkově velmi dobrou (až zjevně nadprůměrnou) intelektovou kapacitou. Lehce pomalejší vývoj v oblasti socioemoční. Jemná motorika je lehce neobratná, grafické projevy dosahují úrovně věkové normy. Řečové dovednosti se pohybují v rámci normy, vyjadřování je méně plynulé, dobrá schopnost slovního porozumění. Bez kvalitativních abnormalit v chování.

sisstin
autor
25. bře 2014

@hrusti tak když nebudu mít školu, tak jo 😉 teď to zrovna nevycházelo nějak. Jak jste se domluvily na příště?

krystalka
25. bře 2014

@hrusti - tak to je super zpráva, jinak věřím, že se už těšíš do práce, já kdybych byla doma, tak už mi asi někdy hrábne 😉 , vidím, že jsme na tom tady všechny stejně - už toho po těch několika letech máme prostě dost...ono je to fakt náročné, člověk vlastně pak zjistí, že celou dobu řeší pořád jen něco kolem té dysfázie.... jinak Jiříka bude taky hlídat babička, ty dny co jsem v práci, ale nemůžeme počítat, že by si ho někdo vzal přes noc - moje mamka je po vážné nemoci a bývá často hodně unavená a druhá babička (ta, co pravidelně Jiříka hlídá), tak ta se zase stará doma o dědečka, který na tom zdravotně taky není nejlíp...jako návštěva přes den v pohodě, ale přes noc bych jim ho tam nenechala, to by pro ně bylo moc náročné...kamarádky s dětmi, u kterých by byl ochotný přespat, taky nemám, i když jedna možnost se rýsuje, už nějakou dobu mluví o tom, že by zkusil spát u kamarádky ze školky...on totiž navíc ještě nikdy nikde sám přes noc nebyl....

mereni_iq
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
krystalka
25. bře 2014

@peggy722 - jo, to si taky často říkáme, že je štěstí, že bydlíme v domku a nemusíme ještě řešit stížnosti sousedů 😉 .
Jinak s tou školou to cítím taky tak, ono stejně časem pak budeme muset hledat jinou školu, tady ta logo třída bude asi jen 1.stupeň, zatím to tam funguje prvním rokem, ta učitelka, co jsme tam viděli ve třídě, tak půjde s těmi dětmi do druhého ročního a k prvňáčkům nastoupí nová, ale prý taky dobrá a zkušená....tak uvidíme....

hrusti
25. bře 2014

@sisstin Ja jsem ted taky nebyla.

konidana
25. bře 2014

@mereni_iq A ne náhodou je výše platby za zaslání výsledků uvedena až po dokončení testu, co?

sisstin
autor
25. bře 2014

radši ne, by mi to naměřilo 80 bodů 😅 😅 😅 😅

krystalka
25. bře 2014

@hrusti - právě jsme se vrátili z Golden Pacific Café a naprostá spokojenost 🙂, bylo tam téměř prázdno, až kolem poledne se tam nahrnuli lidi na oběd...Jiřík byl nadšený, dali jsme si dohromady tu dětskou porci zákusků a já k tomu kafčo, Jiřík si tam pohrál v tom koutku a ještě se svezl tím vláčkem po patře, tak jsme aspoň zabili deštivé dopoledne a teď tady vykouklo sluníčko, tak snad odpoledne půjdeme i ven....

hrusti
25. bře 2014

@krystalka díky za reference. Myslím, ze Honzikovi by se tam taky mohlo libit 🙂

berenika39
25. bře 2014

Ahoj, nevím, jestli jsou tu nějaké pražandy, ale třeba se někdo najde a pomohu:
chodíme na logopedii, paní je z SPC A.Klara http://www.spsaklara.cz/mshorackova/index.php/spc.
Letos jim zbyla volná místa ve školce, maminky hodně dávaly k zápisu děti do více školek a pak se to uvolnilo, tak kdyby někdo hledal a nenacházel, zkuste se poptat tam🙂.
Hezký den🙂

sisstin
autor
25. bře 2014

@krystalka co tam maj za dobroty? Já mám tu zlatou jízdenku na obojí 😅

krystalka
25. bře 2014

@sisstin - na tu jízdenku tam mají různé minidortíčky, hodně takové krémové, z čokoládové pěny, malou špičku, nebo třeba malinkého ježečka - čokoládová kulička posypaná kokosem a udělaná očka, minikošíčky s ovocem....na první pohled mi ty zákusky připadaly dost umělé, ale na chuť jsou dobré....ale jinak tam mají spoustu normálních velkých dortíků a ty vypadaly dost luxusně, různé poháry....pak mají slané - to jsme jenom viděli - takové minichlebíčky...a pak tam mají i větší věci k jídlu - bramboračku, kuřecí plátek na grilu s opečenými brambory a tatarkou (to teda fakt vypadalo moc dobře), několik druhů omelet...a tak podobně, my jsme si dali tu dětskou porci dortíků za 49,-(snědli jsme jich asi 12 🙂) a já k tomu ještě kafčo a nechala jsem tam stovku....je tam i celkem pěkný koutek na hraní, tak tam si Jiřík klasicky zalezl k ikeácké kuchyňce, v Ikee ji taky nikdy nemine bez povšimnutí 😀 . A vláčky jsou moc pěkné, dokonce i čoudí z komína 🙂 a stůl Jiřík vybral samozřejmě hned vedle tunelu 😀

hrusti
25. bře 2014

@sisstin já jsem koupila taky tu zlatou jizdenku 😀

hest
25. bře 2014

@sisstin chápu, že toho máš až nad hlavu..někdy je potřeba si dát oraz..a ještě ta škola..ta bere energie..znám to moc dobře..ať je líp!

mvmk
25. bře 2014

@hrusti krasna zprava 😉
Ja jsem se tu predevcirem take chlubila s proc 😅 no a dnes jsme meli kontrolni test s klinickou logopedkou v SPC a jsem ted jak zmokla slepice 😢
Delali jsme znovu test porozumeni, a logopedka rekla, ze proste na 3,8 roku je porozumeni naprosto nedostacujici, jeste zminila podezreni na ADD.
Ja jsem mela docela pocit, ze je to dost tezke, ale ona rekla ze tohle bez problemu davaji 3 lete deti a skoro 4 lete uz by nemelo mit Problem vubec. Z jejiho pohledu je pry porucha porozumeni a koncentrace ovlivnena celkovym opozdenim vyvoje u moji malinke. Ja jsem se sice branila tim, ze ma proste VD tim padem je proste ta celkova motoricka neobratnost u ni patrna, pac ona tvrdila, ze porozumeni je vzdy ovlivnene kognitivne. Nechtela jsem se s ni prit, ale ted jsem fakt docela smutna. ☹