Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
30. bře 2014

@fass jako s VD, AS a ADHD bych žádala stopro, u vás je nosný to AS, a na to maj některý holky i III. stupen, a vy k tomu máte ještě vadu řeči 😉

listecek00
30. bře 2014

@fass poujišťuju všechno na magistratě v Havru, tam je přímo referát pro osoby se zdravotním postižením, mají do 17h, tak tam zajdu hned po práci, moje mamka zase zavolá na OSSZ, nějaké info z nich dostat musím 🙂

hrusti
30. bře 2014

@listecek00 logo školku tady máme, ale tam nas nevzali. Nevím kolik je dceři. Honzikovi bude 5 a podle posledního vyšetření teď v březnu ma dysfazii už v regresi, takže teď už ani logo školku nepotrebuje. Ale na druhou stranu ma problém fungovat ve větším kolektivu, takže pro nas pripada v úvahu normální školka s menším počtem deti a shovívavou paní učitelkou, což je problem 😒 Logico máme. Začínali jsme s nim kolem 3. Roku. Nejdřív jsme dělali Logico Primo, teď už děláme Piccolo 😉

sisstin
autor
30. bře 2014

@hrusti to jsme vlastně tady tři, co máme děti už jen s reziduálním obrazem, to je fajn docela 🙂

listecek00
30. bře 2014

@hrusti dceři je 6,5 v září má 7 let, takže jdeme už do první třídy jak jsi psala taky se sníženým počtem žáků, ale u nás je dysfazie dost znát. Co jsem dostala za doporučení od SPC do školy, jsem jen čuměla jaké úůevy tam bude mít a ještě nám doporučují hodinu navíc ve škole právě s logopedickou péčí, ale to naštěstí jsou na to zařízení, že logo péče probíhá i v družině.

sisstin
autor
30. bře 2014

@listecek00 u nás už je to znát jen v řeči, jinak ve všem stránkách je ok, dokonce i v té motorice už, jezdí na kole, zaváže tkaničky. To bylo po té řeči nejhorší, jinak s lehkou formou měl ty ostatní složky vždycky ok nebo i nadprůměrný. U nás je furt blbý sociálno a sebevědomí 😖

listecek00
30. bře 2014

@sisstin tak Kája zase si s dětmi hraje bezproblému a navazuje kontakt, týmová práce ve školce ji nedělá problém. Horší je když se má něco učit sama, nejde ji to a hned to vzdává. To jsme měli problém v hudebce, ale ve školce ji skupinová hudební výchova zase baví a udží pozornost, do kina a divadla ji jen odvedu a čekám v šatně na skončení představení již od jejich 5 let. Na tohle je fakt šikovná 🙂 Děsí mě právě škola, ale doufám, že ji to nakopne a bude se chtít více učit. Zatím to učení bylo spíše nucení. V kurzu pro předškoláci mi po první hodině řekli, že Kája je nejhodnější a snaží se dávat pozor a zapojuje se. Jsem jen valila bulvy, že to není moje dítě :D

sisstin
autor
30. bře 2014

@listecek00 on jako prave je extremne spolupracujici, extremne poslusny atd, ale ze vseho ma stres, vseho se boji atd. 😉 jako s detma si hraje atd.,ale proste na jeho vek ty soc.kontakty nejsou 😉

sisstin
autor
30. bře 2014

@listecek00 on se prave uci vse sam, uz nasobi, deli, ve trech umel celou abecedu, pocitat, uz jsme meli obdobi vlajek, znacek, oktagonu a pentagonu atd. Ma neuveritelnou pamet, vsechno si pamatuje atd, ale tezce si neveri 😒

listecek00
31. bře 2014

@sisstin tak to my máme problém i s pamětí, dětské písničky nezopakuje správně vynechává a přehazuje si slova. Chuť učit se má, ale prostě je to pro ni dřina si to zapamatovat. S matikou problém mít asi nebudeme, ale hlavně se ji všechno musí názorně vysvětlit. Logické myšlení má taky v normě různé přiřazovačky zvířat, ovoce, zelenina, nebo co je z čeho to je pro ni lehké. Prostě se duševně připravuji na první třídu, že to bude očistec a toho úsilí budeme muset obě dvě vynaložit více.

listecek00
31. bře 2014

@hrusti ještě mě napadá máte to Logico Primo ještě doma? Pokud ano a nepotřebujete jaké to je? Jestli by se nám hodilo, tak bych si jej od Vás koupila 😉

hrusti
31. bře 2014

@listecek00 Logico Primo máme doma, ale zatím bych si ho chtěla nechat pro mladší dceru 😉 už jsem s ni zkoušela par listu ze sešitu Den s Luckou a Vojtou a bavilo ji to, tak se toho zatím zbavovat nebudu 🙂

@peggy722 V pátek se možná potkáme u logopedky. Teď jsem s ni mluvila a říkala, ze se k ni v pátek chystáte taky 🙂

peggy722
31. bře 2014

@hrusti Ale ještě nevím v kolik. V kolik jdete vy ?

peggy722
31. bře 2014

@hrusti Ale ještě nevím v kolik. V kolik jdete vy ? Jo Elča teď taky miluje různý úkoly. Máme toho celkem dost ještě po Lucce. Logico teda nemáme a ani se mi do toho zase tolik investovat nechce. Ale asi koupím ještě nějaký hry od Granny, protože jí fakt podobný věci baví. A holky normálně začala malovat 😲 . Včera sama namalovala hlavu kočky, já jsem jenom radila a fakt se to tý kočce i podobalo. jenom jsem si to nestihla vyfotit.
Čtverec už taky celkem namaluje. Já jsem to včera jenom tak zkusila, Elča nikdy moc malovat nechtěla, nebavilo jí to a tak jsem včera docela zírala. Asi má na ní v tomhle směru vliv ta školka, protože tam pokaždý něco tvoří. Máme přinést dvě vejce 😀 , tak jsem zvědavá, co vytvoří.

hrusti
31. bře 2014

@peggy722 Já jsem se s ní ještě na přesný čas nedomlouvala. Jen jsem jí říkala, že by se nám hodilo víc odpoledne, protože Honzík bude dopoledne ve školce. Ted tam zase víc jak týden nebyl, tak ho nechci tahat ze školky kvůli 30 min. logopedie 😉

peggy722
31. bře 2014

@hrusti Tak mi právě chodíme dopoledne, protože Elča je pak odpoledne už unavená a asi by ta spolupráce nebyla nic moc. Ale pokud bude hezky, tak bysme se mohly vidět někde venku. My většinou končíme tady na tom hřišti s lanovkou, ale klidně bysme šly i do centrálu.

sicinka
31. bře 2014

Holky já se budu logica zbavovat, i dalších logických her, které už ho omrzely. Tak kdyby se to někomu hodilo tak mi napište SZ, nějak se domluvíme 🙂

sicinka
31. bře 2014

Jinak u nás nastala vlaštovková obcese. Dáda v principu najde jakýkoliv papír a složí bud lod nebo vlaštovku. Spoustu času tráví koukáním na youtube a stavěním nových modelů. A vztekáním se u toho protože to je zcela mimo jeho motorické schopnosti. A je to opravdu tak že ráno než jdeme do škoky tak dve vyrobí v autě taky tak dvě a zbytek si nesu ze školky jako dárek. A klidně nejí nehraje si nevnímá jen aby udělal vlaštovku, jako tohle chování je fakt divný autistický, na drouhou stranu nechá si odvést pozornost, takže to snad přejde jako jiné. Kombinace uzkosti a tvorby vlaštovek mě maličko děsí se přiznám.

krystalka
31. bře 2014

@sicinka - Luci, to mi připomíná mánii na kreslení, co měl Jiřík někdy kolem těch 4 let - on v té době hodně koukal na Matýsku, nakresli mi....měl to místo večerníčka, no a ráno pak první, co udělal sotva vyskočil z postele bylo, že letěl pro pastelky, zasedl ke stolku a maloval to, co večer předtím viděl a nedal se od toho nijak odlákat, bylo mu jedno, že se potřebujeme vypravit do školky, jakmile jsem mu to chtěla zatrhnout, že není čas, tak byla scéna...to samé při příchodu domů, ještě se ani nepřevlíknul a neumyl ruce a už se hnal pro pastelky....mám z té doby neuvěřitelné obrázky, on si to fakt pamatoval a maloval to pak druhý den zpaměti - třeba i ten jeřáb a další složitější věci....ale víš co je zajímavý, že když ho ta mánie přešla, tak to najednou úplně zapomněl a dneska už si z toho nepamatuje téměř nic, když mu řeknu, ať mi něco z toho nakreslí, tak už si to prostě nepamatuje a neví, jak to tehdy maloval....po pár měsících ho to tenkrát přešlo a pak nějakou dobu pro změnu nemaloval skoro vůbec....

krystalka
31. bře 2014

@listecek00 - jsme na tom podobně, syn půjde taky v září do 1.třídy, bude mu 6,5...u nás je ta dysfázie taky znát hlavně v řeči, výslovnost už je docela dobrá, nemá ještě "ř" a dolaďujeme sykavky, občas ještě dělá nějaké chyby v gramatice, prakticky nepoužívá podmiňovací způsob - by, kdyby...apod. Bude chodit do logopedické třídy, kde bude 10 dětí a mají týdně navíc 2 hodiny logopedické péče, plus si je prý ještě logopedka bere individuálně podle dohody a časových možností....U nás to taky vypadá, že s matematikou problém nebude, ale taky se mu musí srozumitelně a někdy i víckrát vysvětlit zadání, jakmile pochopí, co se po něm chce, tak pak není problém, už teď sčítá a odčítá z hlavy nejmíň do 5, do 10 si občas pomáhá prsty, číselnou řadu napočítá do 100 a umí přečít i trojciferná čísla, umí napsat všechna čísla a přečíst i napsat tiskacím téměř celou abecedu, podepsat se včetně háčků a čárek...takže doufám, že to v září nějak dá....původně měl mít odklad, do klasické třídy bych ho letos nedala ani náhodou, ale naskytla se nám možnost dát ho do té logopedické a navíc tam s ním bude nastupovat kamarád, co je s ním teď ve třídě ve školce, takže nakonec jsme se rozhodli takhle...nějak mám pocit, že ta školka už by mu moc nedala, že už tam trochu stagnuje a potřeboval by už trochu jiné podněty....myslím, že těch 10 dětí pro něj bude ideální, on nemá rád velký hluk a chaos, takže třeba klasickou třídu o 30 dětech by si nedovedla představit ani příští rok, tady jsme se byli podívat i přímo v hodině a moc se mu tam líbilo....

sicinka
1. dub 2014

@krystalka no jako u nás už je to divné i učitelkám, ono kombinace toho že dítě které bylo nejodvážnější z celé školky tak najednou odmítá vyjít na procházku, protože se bojí. Odmítá dělat jakoukoliv jinou činnost než zná (cvičení vevnitř/venku). Jinak skládá dost složité věci má u toho neskutečnou trpělivost, ale vybírá si tak že to nesložím ani já a pak bulí že mu to nejde. A i začal vybarvovat, kreslit, zpívá krásně dlouhé písničky, ale k tomu se chová takhle. Teď jsem se s nima domluvila že mu přestanou dávat na výběr prostě na procházku půjdeš, cvičit budeš. ale nevím jestli je to správně učitelka se i bojí že se to ještě zhorší já fakt nevím, ale s tímhle z něj ve státní školce vyrostou. Ale přestal vzdorovat to zase je, dneska brečel že na něj musím koukat když jde na záchod.... A mluví dobře upevňujeme L a Ř, zbytek je OK i aktivní řeči jenže u nás nikdy ta řeč nebyla moc pozadu. Občas použije řeknout nebo já bysem, ale nic šílenýho. Tak proč má takové výkyvy v chování tomu prostě nerozumím.

krystalka
1. dub 2014

@sicinka - hele, s tím, že se bojí, to je fakt stejný jako u Jiříka na podzim, když mu začaly ty úzkosti - najednou se bál jít sám nahoru do patra (za bílého dne!), stokrát denně se ptal, jestli už bude brzy večer, večer se ptal, jestli už bude brzy ráno, nebo jestli něco, co jsme se zrovna chystali dělat, bude trvat jenom chviličku, jestli tam kam jdeme, budeme jenom chvilku a pak zase půjdeme zpátky domů....a dělal to i učitelkám ve školce, o všem se ujišťoval stokrát dopředu, všechno neobvyklé bylo problém....a s tím, že na něj musíš koukat, když jde na záchod, tak Jiřík si taky občas vymyslí něco podobného, třeba že mu prostě musím pomoct oblíknout tuhle mikinu (i když jindy si jí oblíkne v pohodě sám), protože je to těžký a jemu to nejde....a taky je schopný se kvůli tomu rozbrečet, teď už to nedělá tak často, ale občas si něco podobného vyvzpomene...a další den je to zase všechno v pohodě, vypraví se sám, oblíkne si úplně všechno....taky tomu často nerozumím....A s tím výběrem - to asi není moc dobrý, to bych nedělala, aspoň já mám zkušenosti, že Jiříka ty možnosti výběru spíš ještě víc znejistí a vykolejí....a nebo si naopak zase začne vymýšlet, že tohle nechce tohle a tamto.... Jinak u nás ve školce mu tedy na výběr nikdo nedává, prostě teď všichni cvičí a teď se jde na procházku, kdyby se ho takhle ptali, tak by byl asi už úplně mimo.... A zjistila jsem, že mnohem lepší pořízení s ním je, když má každý den pevný režim a řád, teď byl týden doma, protože jeho učitelky ve školce byly na školce v přírodě, kam on nejel, tak jsem si ho nechala doma, protože špatně snáší, jak jsou různě pospojovaní dohromady.....no a dopadlo to jako obvykle, tím, jak jsme nikam nemuseli, neměli jsme každý den pevně daný řád, kdy kde máme být, tak byl nějak rozhozený, protivný, ufrněný, do něčeho se mu chtělo a pak zase najednou ne.... i když program jsme měli, ale prostě to nebyl ten obvyklý pravidelný režim....a už nějakou dobu pozoruji, že to tak dopadá vždycky, když si říkám, že si užijeme volno, kdy nikam nemusíme pospíchat a nic plánovat....Ale on holt asi potřebuje ty pevné body, tu jistotu, že to bude všechno tak, jako vždycky, na každou změnu upozorňujeme pokud možno několik dní dopředu a pořád dokola o tom mluvíme - pak je to v pohodě.... Podle mne je to nějaké vývojové období, začínají o hodně věcech přemýšlet jinak a začnou mít všelijaké strachy....Já jsem si třeba všimla, že Jiřík poslední dobou asi dost intenzivně řeší smrt - prakticky každý den se toho nějak dotkneme, nejsou to delší hovory, ale třeba jen tak něco prohodí mezi řečí....už se ptal, jestli brzo umřu, jestli on brzo umře apod., takže mu to asi dost vrtá hlavou..... Popravdě, spíš jsem čekala, že nejdřív přijde s tím, kde se berou děti apod., no a on to asi vzal z druhého konce, no....

peggy722
1. dub 2014

@hrusti Tak jdeme taky odpoledne kolem 15 hodiny. V kolik jdete vy ?

listecek00
1. dub 2014

@krystalka ach jo, všichni umí počítat do 100, s Kájou jsme rádi do 10, pracujeme na dalších číslech, ale prostě má problém si to zapamatovat, přeskočí číslo nebo si je přehodí jako u básniček a písniček. Hlavně když počítá tak jde strašně rychle do předu a dělá pak chyby, třeba na různých obrázcích když si počítá tečky a tak. Je do toho hrr, aby to udělala rychle, nepozorná a nesoustředěná. Ale věřím, že to zvládnem, když se naučí zpomalit, je to šikula.

krystalka
1. dub 2014

@listecek00 - neboj, taky to přijde, já vlastně ani nevím, jak se k té stovce Jiřík dostal, taky dlouho počítal jen do 10, ale on miluje autobusy a MHD celkově, takže se k těm číslům dostal tak nějak automaticky přes ty linky autobusů, stejně se naučil i číst ty větší čísla, nejdřív říkal jen třeba "jedna sedm devět", pak sedmnáct devět a pak to bylo stosedmdesátdevět.... Jinak na to počítání nám hodně pomohla tabulka - narýsovala jsem si tabulku a napsala mu tam čísla od 1 do 100, každý řádek jedna desítka, zalaminovala a má to už dlouho pověšené v pokojíku na nástěnce, nebo ze začátku se to pořád povalovalo pořád někde po bytě a sem tam si to četl...., tak jí zkus udělat třeba něco podobného jen do 10, jestli to už nemáte, ono to fakt pomáhá, když to i vidí....a stejně tak jsem mu napsala i abecedu a napsala jsem mu tam vždycky všechny varianty, které může někde vidět napsané - takže třeba E, Ě, É, I, Í, U, Ú, ů, apod. Jinak Jiřík by taky často potřeboval zpomalit, taky se mu stává, že se na nějaké zadání koukne jen tak zbrkle a pak dělá něco jiného, než co má....a třeba básničky se teď už i docela naučí, ale když je odříkává, tak ho pořád musím zpomalovat, jinak to oddrmolí, že mu pak není vůbec rozumět - přesně to teď udělal na kontrole na foniatrii, básničku ze sebe vysypal, já jsem rozuměla, že nic nevynechal, ovšem paní doktorka mu rozuměla každé třetí slovo, přitom když zpomalí, tak mluví už docela hezky....ale on má asi strach, aby to nezapomněl, tak to ze sebe takhle sype....

sicinka
1. dub 2014

@listecek00 jestli tě to uklidní tak Dáda neumí ani písmenka a počítá funkčně do deseti. Víc ho po poradě s logo ani dle učitelek ve školce učit nemám, sám o to zájem nemá a má no to dost času 🙂

krystalka
1. dub 2014

@sicinka - přesně tak, času dost, já bych ho to sama od sebe taky neučila, ale když on pořád chodil a chtěl vědět, co je to za písmeno, jak se píše, pořád chtěl číst čísla autobusů, chtěl ty čísla zkoušet napsat.....tohle všechno se budou učit ve škole, my když jsme teď byli ve škole podívat se na té hodině, tak tam ty děti vlastně chodí už od září a taky zrovna dělali sčítání do 10, takže doufám, že se tam pak nebude nudit...

hrusti
2. dub 2014

@peggy722 My nakonec nejdeme☹ Honzík je zdravý a pro změnu padla malá. Z ničeho nic měla horečku a nonstop chrchlala, tak jsme byli včera u dr. a má zánět průdušek a antibiotika. Takže do konce příštího týdne doma ☹ ☹ ☹ My se z těch bacilů ted nemůžeme nějak vyhrabat a já už jsem zralá na chocholouška 😅

@sicinka Já si myslím, že času dost, jak píšeš. U nás je to stejně jako u Kristýny a Jiříka. Honzík se taky pořád zajímá, co je kde napsáno a co je to za číslo atd. Takže tím se ty písmenka a čísla naučil. Čísla do 12 se naučil na MiniLuku a pak další čísla na takových těch spojovačkách pro děti se samolepkama. To ho hodně bavilo.
Moje dítě je prostě divný 😉 Ted u nás frčí kalendář a dokonce včera si maloval svůj kalendář 😅 Opět má oscanované, jak se píšou měsíce a dny atd. Včera večer si vzal knížku do postele a najednou slyším, jak si povídá " v prosinci, lednu a únoru je zima, v březnu, dubnu a květnu je jaro... atd." Sám si četl z knížky o hodinách, kde jsou mimojiné i měsíce a dny a roční doby 😅

peggy722
2. dub 2014

@hrusti Hele u nás to není o moc lepší. Elča byla nemocná zase minulej týden. Naštěstí jenom rýma a kašel. Asi z prochladnutí, teď občas zakašle, ale jinak už dobrý. To je škoda, já se moc těšila, že se konečně seznámíme. 😖 A zrovna je tak hezky.

krystalka
2. dub 2014

@hrusti - tak přeju, ať už se z toho konečně vyhrabete.... Jinak - nemáš divný dítě 🙂 - u nás frčel kalendář před pár týdny a tu knížku o které píšeš (je to taková ta červená "Poznáváme hodiny a čas", že? 😉 ), tak tu nedávno tahal několik dní všude s sebou, bral si jí i do školky 🙂, ale bylo to trochu podpořené tím, že oni si zrovna ve školce povídali o planetách, o počasí (to má taky knížku, taky jí nosil s sebou) a v té o hodinách je namalovaný ten den a noc apod., takže si to prohlíželi i s paní učitelkou ve školce....Měsíce dovede vyjmenovat za sebou a podle prvního písmenka většinou uhodne, jaký měsíc je tam napsaný 😉 . Jako hodiny ještě neumí, ale dny v týdnu, měsíce a roční období ovládá perfektně 🙂 . Jéé a vidíš, ty spojovačky s čísly bych mu zase mohla jednou vytáhnout, už jsme to před časem zkoušeli, ale moc ho to nebavilo, i když čísla uměl, ale třeba by ho to teď chytlo...