Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
2. dub 2014

@krystalka Kluci jsou si hodně podobní co 😀 Spojovačky jsme měli z Lidlu, to jsou jen spojovačky z čísly. A pak od Fragmentu a tam k tomu byly i samolepky, co si mohl dolepit do obrázku. Mají myslím s číslama do 10 a pak do 20 🙂 Já jsem využila včerejší aprílové slevy u Svojtky a objednala Honzíkovi knížku (opět s okénkama 😀) o vláčkách, kterou si přál a malé jsem vzala knížku o zvířátkách s okénkama.

@peggy722 Já doufám, že jsme si fakt už bacily vybrali na dlouuuuho 😅 Ted jsme se v tom fakt snad měsíc plácali. A stále tedy plácáme. Kdyby měli jen rýmu a kašlík, tak neřeknu, ale oni oba dva hrozně chrchlali a byli šíleně zahlenění. Tak až budeme zdraví, tak spácháme nějaké to hřiště 😉

krystalka
2. dub 2014

@hrusti - no, to teda jsou 🙂, jinak nějaké spojovačky jsem tu někde měla, ale teda poslední dobou těm sešitům a úkolům moc nedáme, pořád jsme někde venku a Jiřík konečně mohl vyzkoušet tu vodní dráhu, co dostal k narozkám, máme jí nahoře na balkóně, takže si tam může cákat jak chce, v létě jí dáme možná na zahradu.... jinak to vás lituju, s těma nemocema, zrovna teď, když je tak pěkně, to je k vzteku, co? Jiřík se naštěstí zatím drží, naposled měl v prosinci ty neštovice a pak v lednu byl pár dní doma s rýmou, od té doby zatím nic - ťuky ťuk 🙂, je to v podstatě stejné, jako loni, u nás je vždycky kritický listopad, prosinec a leden - to mívá každou chvíli nějakou rýmu... a pak od toho února-března už je většinou v pohodě...loni měl teda ještě v červnu tu angínu, tak doufám, že letos se nám to vyhne, abychom nemuseli rušit to Lipno...

listecek00
2. dub 2014

@krystalka jj čísla procvičujeme na výtahu, v novinách a všude kde je vidí. Ale ta tabulka je dobrý nápad. 🙂
Na písmena manžel koupil takový dětský tablet, kde je ke každému písmenu obrázek, tak si to podle toho fixuje a ještě to to slovo hláskuje.

@sicinka tak to jo, nevím proč, ale Kláru učení doma nebaví, bere to jako donucení nebo mučení a spíše ji to baví v kurzu předškoláku, tam jsou s ní děti a taky se učí. Vůbec se netěším až začne škola a budu s ní dělat úkoly, to bude hrůza a běs 😀

krystalka
2. dub 2014

@listecek00 - ještě k těm písmenkům - my jsme nedávno koupili tuhle knížku a Jiříkovi se hrozně moc líbí, je super právě i na zapamatování, jak které písmenko vypadá a jsou k tomu vždycky i nějaké úkoly http://www.grada.cz/hrava-pismenkova-skola_7136... - jinak v té edici toho vyšlo víc, myslím, že i něco o číslech, my z té řady máme ještě Hravou autoškolu, tam jsou zase moc pěkně a názorně vysvětlená pravidla, jak se chovat na přechodu, na kole apod.

krystalka
2. dub 2014

@hrusti - a když jsi tak psala o těch knížkách, já jsem teď natrefila v časopise na tuhle knížku https://www.kosmas.cz/knihy/192556/pohadkovy-at... - ilustrovala to stejná paní, co toho Skřítka Medovníčka a podle popisu by to mohlo být pěkné...už ji mám objednanou v knihkupectví a v pátek se na ni půjdu podívat, spolu s tou knížkou o AHDH, jak jsem psala na FB, tak pak poreferuju 🙂

hrusti
2. dub 2014

@krystalka obě dvě knížky vypadají dobře🙂 to by člověk nechal za ty knížky majlant 🙂
My máme teď pujcenou k knihovny knížku Pismenkove pohádky, ale ještě na ni nedošlo 😉

sicinka
2. dub 2014

Holky tak Dáda sice neumí písmenka, ale dělá docela obstojně salto 🙂 pravda zatím jen do molitanové jámy, ale to je spíš tím že se ho bojím nechat. Jinak knížku super nějaké objednám. Komu jsem slíbila logico atd tak mě zavalia práce a dostanu se k tomu asi až v pátek moc se omlouvám 🙂 Jo a Dáda se tu v diskuzi nepodobá moc nikomu a když čtu různé weby, tak se maličko děsím co nakonec vyfásne 🙂

krystalka
2. dub 2014

@sicinka - Dáda je šikula, to Jiřík zatím neumí ani kotrmelec, na kole tedy už jezdí jako drak, docela hbitě se i na poslední chvíli vyhne, když je potřeba, takže ani nemívá téměř žádné pády apod., tuhle vyšlapal i dost strmý kopec jako nic a to má teprve kolo 16, takže bez přehazovačky....ale mám pocit, že v létě už mu bude malé, už na něj čeká 20 po neteřích 🙂, možná si ji zase nejdřív zkusíme půjčit na tom dopravním hřišti...

krystalka
2. dub 2014

@hrusti - no, já mám pro knížky slabost, takže málokdy odolám...ale zase na druhou stranu, pro Jiříka je celkem náročné vybírat knížky, těžko se to popisuje proč vlastně, ale prostě mu jen tak něco nesedne, takže když už něco pro něj najdu, tak to většinou koupím....máme doma hromadu knížek ještě po nás a i po našich, ale chytlo se z toho jen pár věcí....v knihovně si taky půjčujeme, ale většinou to dopadne tak, že když se mu něco zalíbí, tak to stejně kupuju domů, protože on se rád k těm knížkám vrací a večer si vždycky vybírá podle nálady, takže většinou nečteme třeba několik dní jednu knížku, ale někdy každý den jinou, nebo jednu kapitolu z té a potom další zase z jiné, často ty knížky nosí i do školky...takže on je potřebuje mít kdykoli k dispozici....on je vůbec od malička takový knihomol, knížky měl vždycky moc rád, což myslím zrovna u dysfatiků zase není až tak běžné....

mvmk
2. dub 2014

@sicinka hele ja bych brala to Salto radsi nez pismenka a Co. 😅 Mala neumi ani pismena ani cisla, jo vlastne pozna O", a nezvlada ani Salto. Nehlede o Tom, ze tuzku drzi jako kopac atd. atd. ☹ Vcera byla prvni hod. logo. Pani se ptala co opravdu mala umi, co je jako jeji parketa 🙄 Zmohla jsem se jen na dlouhou odmlku, pac opravdu dobre neumi nic 😢

mvmk
2. dub 2014

Jo mimochodem, jsem se zminila u logopedky, ze mala minuly tyden delala test porozumeni v SPZ u klinicke logopedky, chtela popsat jak vypadal a vite co odpovedela. Test je od 3 - 10 let veku. Ha ha, tak nevim zda si tu ze me nekdo strili, nebo me nekdo chce proste vydeptat, abych to vzdala, rekla si ze moje dite je proste debil a vzdala se veskereho naroku na terapie 😠 😠

peggy722
3. dub 2014

@mvmk No tak mně to teda přišlo, že ten test by většina tříleťáků v Čechách prostě nedala. Prostě mají trochu nadsazený nároky a nebo fakt nechtěj proplácet ty terapie. Představa, že bych dávala za logo 1000,- týdně. Tak to bysme si taky dovolit nemohli. Takhle mně to bude stát 500,- měsíčně, což je v pohodě a Elišce to velice prospívá. včera nad obrázkem telefonu vedla hovor Haló, haló. Kdo je tady ? Tady Ela. A bylo jí to i hezky rozumnět. Tak snad se blýská na lepší časy. I s dětma teď vychází mnohem líp než před měsícem. Nějak mi přišlo, že přestala z toho svýho mluvení být tak frustrovaná, prostě to už asi tolik neřeší a snaží se domluvit rukama nohama.

sicinka
3. dub 2014

@mvmk no podle toho co si psala tak mi ten test přišel těžký, hele není to tím že jsi pro ně cizinec že si na tebe dovolí víc? Jinak příště bych fakt malý radila česky to co bude těžký akorát ti pak baba možná řekne, že je moc chytrá a žádnou logo taky nepotřebujete 🙂 Jo ta to salto za a) bude mu pět za b) jeho jedinou silnou stránkou je hrubá motorika a za c) má na zahradě velkou trampolína a odmala je v tělocvičně. Většina i standardních dětí salto sama neudělá nikdy, takové ty pokusy do vody a na trampolíně kolem deseti let. Já jen měla radost protože poprvé si nechal vysvětlit jak na to 🙂

hrusti
3. dub 2014

@sicinka Dada je fakt šikovný. Honzík občas udělá něco ala kotrmelec, ale je pravda ze to ani nijak netrenujeme. Chodí s dětmi na kroužek, ale tam hodně hraji různé hry, sem tam opici dráhu. Vcera jsme montovali novou kolobezku, co ma k narozeninám, ale přijde mi, ze je na ni takový malý proti té kolobrnde pro prcky 😅 říkal, ze prý je docela těžká, ale jezdit chtěl, tak ji asi o víkendu vyzkoušíme.

@krystalka no u nas je taky dost těžké najít knížku, ale spis kvůli tomu, ze on u toho nevydrží, pokud je to jen text bez obrazku nebo úkolu. Také fakt kupuji jen knížky s obrázky, okénky nebo pohádky pro mrnata s obrázky. Teď posloucháme z CD pohádky, ale jsou krátké a na konci je písnička.

hrusti
3. dub 2014

@mvmk A ty výsledky testu jsou jak vázané na ten příspěvek na terapii? Myslela jsem, ze když by mela málo bodu, tak ze by tu terapii jednoznačně potřebovala. Tím samozřejmě si ale nemyslím, ze by byla malá hloupá. Navíc ten test byl opravdu těžký.

peggy722
3. dub 2014

@hrusti A jakou jste mu koupili ? Elča má zatím tuhle pro mrňata, ale už na ní v pohodě brzdí tím přišlápnutím toho zadního kola.

cairka
3. dub 2014

Baby, aj vaši sú takí besní u logopedičky? 😅 Ja z tej mojej herečky nechápem, akože už má ADHD od neurológa, aj psychológa aj na papieri, ale doma keď robíme úlohy, tak sa s ňou celkom dá...ale čo robí u tej logopedičky - má krútiacu stoličku na koliečkach, takže večne je v pohybe... urobí nejakú úlohu a len z ničoho nič vystrelí jak strela von dverami preč..... potom ju niečo zaujme (včera to bola tabuľa s magnetkami, kde jedna magnetka sa stále šmýkala dole, tak ju presúvala hore a pozerala ako ide dole 😝 a absolútne nereagovala na otázky, na oslovenie, totálne mimo - pritom doma takéto chvíľky nemáva, len keď má záchvat, ale tak teraz nemala, lebo evidentne sledovala tie magnetky 😠
Hej, a že na dyslaliu a detskú patlavosť má vo svojom veku ešte nárok (4apol roka), tak ja už fakt neviem... šušle, takže s-c-z a š-č-ž je problém, často zamieňa B-V (aj pri počúvaní, občas počuje iné slovo, ako je povedané 😝 ) no a L,R nevie, to ešte beriem, že to je ešte OK. A nevie povedať skupiny hlások SP, ST, PS...napríklad psík...
A v neposlednom rade som si včera pripadala ako blbec, čo s ňou netrénuje opisy a prerozprávanie krátkeho príbehu...Tak už kto by mal tušiť, že je možné, že to dieťa to nevie nie preto, že mu to nik neukázal ak nie logopéd ... rovnako aj pojmy prvý, posledný, predposledný 😕 , tretí 😨 ... že máme trénovať predložky a toto...no jak jej vysvetliť, že to trénujeme už 2 roky ...

hrusti
3. dub 2014

@peggy722 Ty jo, já mám pocit, že už jsem malou někde viděla? Nebyli jste náhodou na Medvídkovi v DDM? Vím, že tam jedna maminka byla s holčičkou a ta holčička pak začala chodit na Sedmikrásku?
Jinak motorku máme už pro větší děti. Nakonec jsme koupili Yedoo Tidit. Honzík měl právě předtím tu dětskou koloběžku, co má vepředu dvě kolečka a vzadu jedno, ale už je na něj malá.

@cairka Honzík u logopeda ted už docela spolupracuje, ale tak před rokem byl taky dost neposedný. Navíc u Baslíka je hodinu a s tím měl fakt ze začátku problém. Ted už se fakt zlepšil a je schopný při správné stimulaci tu hodinu fakt pracovat 😉 Ono se to časem zlepší, neboj, ale záleží i na paní logopedce, aby věděla, jak jí zaujmout a motivovat 😉
Honzík tedy sykavky taky ještě na 100% neumí, ale logopedka říkala, že se mu zase trošku vyčistili. L umí, ale R a Ř neumí. Krátký příběh jsme začali trénovat až ted, ale musím mu s tím pomáhat. Máme od logopedky takové obrázky k pohádkám, podle kterých vyprávíme. A ty číslovky ... o tom mi třeba logoped neříkal, ale já jsem si koupila od Svojtky knížku, kde je uvedeno, co by mělo dítě v určitém věku umět a k tomu různé úlohy a co jsme neuměli, tak jsem se snažila s ním procvičovat podle různých pracovních listů. Myslím, že zrovna to to první, poslední atd. je i v pracovních listech od Bednářové.
http://www.svojtka.cz/shop/kniha/1715-hadanky-p...
Shodou okolností jsem si koupila včera Hádanky pro předškoláky pro děti od 5 do 6 let a docela mě překvapilo, co by děti měli znát z tématu okolní svět - kromě měsíců a dní, co známe, taky něco o planetách, rozeznat býložravce a masožrace, ptáky přezimující a stěhovavé 😅 😅 😅 To je tedy u nás těžká sci-fi 😅 😅

misuulka12
3. dub 2014

@mvmk ten test porozumění mi přijde těžký a ještě se testuje v jiném jazyce a rozmezí 3-10 let je hodně podivný 😲 . Ema je myslím šikovná, hlavně jak jsi psala s tím proč. O proč si můžu nechat zdát, Míše je teď 4a3m a u nás maximálně kde je, co to je. A nesmím zapomenout, že s cizíma lidma nekomunikuje, neodpovídá a pak se na mě zavěsí, jako pro pomoc. Takže adaptace ve školce bude pro mě pěkný oříšek ☹

My jsme byly včera na zápise do logopedické školky na zahradním městě, berou 10 dětí, zřizuje magistrát, takže berou děti z celé Prahy. Naše městská část nemá ani jednu logo třídu v rámci běžných školek a to jich tu je hromada. Nakonec budu ráda, když se dostaneme do speciální do Horáčkový. Stejně mi ten přístup k dětem s vadou řeči nebo i další dg přišel lepší v té speciální školce.
Na tom zahraďáku, když dítě bude nespolupracující tak problém. To mi bylo jasně řečeno. Tak snad vyjde ta speciální, protože další rok doma bych asi už nedávala 😉

peggy722
3. dub 2014

@hrusti Tak to jsme asi byly my 😀 . Elča tam nechtěla chodit, teď už by to asi dala, ale je v Sedmikrásce spokojená, tak to necháme třeba na příští rok.

peggy722
3. dub 2014

@misuulka12 Tak mně tady teda nikdo ni neříkal, že by nespolupracíjí dítě byl zase takovej problém. Je pravda, že Elča už se celkem zlepšila, takže už běžnou školku dá v pohodě. Kdyby nastupovala už v těch třech, tak by to byl fakt očistec. Já už jsem ani nikde na radu logopedky neříkala, že má nějakej problém. Ona se fakt zlepšuje, takže do září může být docela v pohodě, tak proč si komplikovat život. Naštěstí tady v Sulanským je jim to celkem jedno, tady jsou na divný děti zvyklý 😝 . Je to asi školka od školky. Taky záleží na počtu dětí ve třídě. Ono když máš 30 dětí ve třídě, tak pak jedno problémový na sebe strhne pozornost jedný učitelky a ta druhá má pak na starosti ten zbytek, což je taky blbý. A nebo pak to dítě sedí někde v koutku a nikdo si ho nevšímá, což je taky naprd, protože pak mu ta školka nic nedává.

krystalka
3. dub 2014

@hrusti - a vy máte tu koloběžku Yedoo, jako my? Mně se taky ze začátku zdálo, že je na něj těžká, ale za pár jízd si zvyknul, ono se s ní hlavně musí naučit jinak manipulovat, protože tu malou skládací, když chtěl otočit, tak to jde lehce a téměř na místě, ale s tou větší už se musí trochu manévrovat, ale Jiřík to vychytal dost rychle a tu skládací už od té doby nevzal do ruky 🙂 , takže na ní jezdím já, když on má třeba kolo, tak abych byla taky rychlejší 🙂
A k těm knížkám - Jiřík tedy vydrží poslouchat i několikastránkový příběh, na obrázky sem tam taky koukne, ale my čteme v podstatě jenom večer před spaním, zato někdy i docela dlouho....přes den by mi u čtení nevydržel vůbec, to je pořád někde v pohybu....a k mluveným pohádkám na CD se dostává až teď, pouštím mu to večer, když dočteme - rozsvítí si noční lampičku, dáme pusu, pustíme CD a odcházím 🙂 - zatím vedou Pohádky o mašinkách, Kocour Modroočko a Povídání o pejskovi a kočičce...

krystalka
3. dub 2014

@peggy722 - právě proto já jsem dala Jiříka do speciální školky, protože by mu ta klasická nic nedala, jednak by těch cca 28 dětí fakt snášel dost těžko a pak je taky druhá věc - že totiž prakticky ve všech školkách tam nikdy nejsou ty 2 paní učitelky současně celou dobu, ale ráno je tam jedna, ta druhá přijde později a ta první pak po obědě odchází a do konce je tam pak už jen ta jedna, což mi přijde ve skoro 30 dětech dost masakr.... U nás je to taky tak, ale my tam ve třídě máme ještě asistentku a navíc je jich ve třídě jen 10. Fakt si neumím představit situaci, že jich tam bude 30 s jednou paní učitelkou a mezi nimi Jiřík.... Proto jsem moc ráda, že ve škole jich tam bude taky jen 10, s tím se pak pracuje úplně jinak....

hrusti
3. dub 2014

@krystalka Jojo, nakonec jsme koupili taky Yedoo. Mame Tidit, ale podle me je to hodne podobne te Two, jak jsi psala, ze mate vy 😉 My čteme taky večer před spaním, ale ještě jsme se nedostali do toho stadia, že by poslouchal třeba pul hodiny 😀 Přijde mi, že je večer unavený ze školky a že se na to už fakt nesoustředí.

hrusti
3. dub 2014

@peggy722 Honzík začal chodit na Medvídka až těsně před 4. narozeninama. A to ze začátku říkala lektorka, že je jako neřízená střela, ale že je na něm vidět, že to nedělá schválně, ale prostě ten jeho mozeček je nevyzrálý. Chodíme tam doted a nejspíš od září budeme pokračovat, ale až od těch půl 5, abych to stihla z práce. Ta jejich lektorka je fakt super a Honzík je tam spokojený 🙂

sicinka
3. dub 2014

Já včera taky pořídila novou koloběžku u nás je můžou mít ve školce mají obrovskou terasu a po té jezdí. Ale tam jsem pořizovala hliníkovou lehkou. Jen k té motorice a koloběžce je potřeba dávat pozor aby dítě nejezdilo jen jedou nohou - upozornit a chtít ať taky používá tu druhou 🙂 Máme pár dětí na treninku na nichž je ta nesymetričnost vidět na první pohled 🙂 No a na delší cesty je vždy lepší to kolo.

peggy722
3. dub 2014

@hrusti Ono je to ta stejná lektorka jako v Sedmikrásce. Tak jsem Elču dneska prohnala ráno do školky přes Central park. Jsem myslela, že tam fakt nedojede, zvládly jsme to za 15 minut. Ale mám strach, aby to neodstonala. Příště to chce vyrazit dřív a nebo vzít odrážedlo nebo kolo. To odrážedlo je nejlepší, protože se na něm nenadře.

peggy722
3. dub 2014

@sicinka Tal Elča od začátku nohy střídá, asi to odkoukala od nás s Luckou. Já jsem měla zpočátku trochu problém s tím se odrážet levou nohou neb jsem pravák jako poleno 😀 . Ale teď už v pohodě. Uže jsem se to naučila přehazovat i za jízdy. Já mám teda tuhle krasavici http://www.kolobezka.com/images/katalog_kolobka...

misuulka12
3. dub 2014

@peggy722 Otázka nespolupracujícího dítěte bylo myšleno, že se nezapojí a zaleze někam pod stůl, případně pokud má další problém než jen vadu řeči, což u nás je ta komunikace, tak mi bylo naznačeno, že ta speciálka bude pro ní lepší 🙂. Jen mě to prostě překvapilo, protože naše logopedka tuhle školku doporučovala.A to má jen diagnozu receptivní dysfázie, není autík. Stejně při počtu dětí, které berou, tak Míša není předškolák, tak si moc nemyslím, že jí tam vemou.

O normální školce jsem vůbec neuvažovala, 30 dětí by Míša prostě nedala a hlavně v okamžiku, kdy se bude něčím odlišovat, řeč, komunikace žádná, tak děti to poznají a nenápadně vytěsní z kolektivu, nemluvě o tom, že se jí tam prostě učitelky nemůžou věnovat, jak je potřeba. Takovou školku mám naproti, kde bydlíme, ale je mi bohužel na nic 😒
Rozumím, tomu že Elče žádnou diagnosu nedáváte, protože do září to může všechno dohnat a v tom případě, je asi lepší nic nehlásit 🙂

misuulka12
3. dub 2014

Chtěla jsem se zeptat, zda je tu maminka předškoláka nebo školáka s receptivní nebo smíšenou dysfázií? Je jasné,že každé dítě je jiné a jinak se vyvíjí, ale ráda bych věděla, jak zvládáte školu, na co se případně připravit. Budu ráda za každý postřeh 🙂