Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
3. dub 2014

@misuulka12 MS Horáčkovu si hodně chválí. Pokud se tam dostanete, tak určitě budete spokojení. U té receptivní dysfázie je velký problém to narušené porozumění. Učitelky by s tím měli umět pracovat. Držím palce, at vám ta školka vyjde. Honzík šel do školky ve 4,5 letech a fakt už nutně do kolektivu potřeboval, jinak bych z něj doma vykvetla 😅
Jinak má expresivní dysfázii, ale to porozumění měl narušené taky a ještě ted občas mluví jakoby mimo tema, ale je to hlavně kvůli tomu, že bud nerozumí některému slovu, nezná ho nebo nemá slovní zásobu k tématu. Nicméně podle posledního vyšetření už má porozumění v normě 🙂

peggy722
3. dub 2014

@misuulka12 Podle logopedky má Elča maximálně lehčí OVŘ. Jinak je v pořádku. A u vás tam nikde není DDM ? Mně se to u obou holek hrozně osvědčilo. Eliška se tam krásně zadaptovala i když z počátku problémy taky byly. nechtěla tam být, brečela, dokonce se tam hned druhej den servala s jedním chlapečkem o autíčko. Ale po 14ti dnech se to zlomilo a dneska by tam chodila každej den. Je tam moc spokojená. A dokonce už komunikuje i s učitelkama, dětma a i cizíma lidma. Holt o počasí si s ní zatím nikdo nepokecá ale už je mi schopná rukama nohama vysvětlit, co tam dělala, co vyráběli. Což je neuvěřitelnej pokrok. Zkrátka se už chová jako každý jiný dítě. Ono by mi to stejně nepomohlo kdybych někde ve školce říkala, že má logo vadu. V Sulanským by mi to nepomohlo, prý tam mají podobných dětí moc, některý i s diagnozou. A co jsem vydedukovala, tak oni se bojí, že by to bylo další dítě na integraci. Což je problém, protože integrovaný dítě může být na třídu jenom jedno. A Elča nic nepotřebuje, obstará se v pohodě sama. Je mnohem samostatnější než kdy byla moje starší dcera. U ní je to jen ta horší mluva, ale jinak už funguje normálně a ta mluva se prý pravděpodobně do těch čtyř let srovná. Takže já ani od logopedky žádnou zprávu zatím nemám.

misuulka12
3. dub 2014

@hrusti Já právě mám taky jen dobré reference, snad to vyjde, Míše bude v září 4a8m a školku už nutně potřebuje. Už jen, aby se trochu osamostatnila, poznala jiné autority. Má šílenou fixaci na tatínka, takže vodit budu asi já 🙂 Pokud se tam dostaneme, tak budu hodně slavit 😀
U nás je to porozumění lepší, už ví,co jí říkám. Ale jak na ní mluví cizí člověk, tak neodpoví, nereaguje vůbec.
A taky máme echolálie a já pak zjistím, že mi povídá Prasátko Peppu 🙂 Jinak sociálně je podle psycholožky, byly jsme u Kamily W., tak na 2,5 let a neverbální intelekt je v pásmu LMR 😝 I když od ledna je docela posun, hlavně v řeči, hodně se snaží, ale to sociálno je bída.
A Honzík chodí do normální školky a zvládá v pohodě?

hrusti
3. dub 2014

@misuulka12 Honzík chodí do normální školky. Donedávna jsem si myslela, ze to tam nějak zvládá. Do školky chodí rad, učitelky si nestezuji.... Ale zprava, co mi napsali pro Psycholozku, mě vykolejila. Udělali z nej autistu a přijde mi, ze je jim tam spis na obtíž. Nechám ho tam ještě rok, mela by tam nastoupit i dcera a jinde mi ho nevezmou a pak půjde do speciální školy nebo do nultého ročníku. Jemu ta školka kromě socialna nic moc nedá 😒

misuulka12
3. dub 2014

@peggy722 Tak nějak jsem to u Elči odhadovala 🙂 Je skvělý, že je takhle samostatná a v podstatě funguje bez problémů, řeč určitě než nastoupí dožene. Díky za tip - DDM tu máme ve Strašnicích,ale je to beznadějně plné 😒 Spíš jsem začala zjišťovat pozdě a kapacita se tu strašně rychle naplní. Na Praze 10 bylo loni strašně nepřijatých dětí, v naší školce naproti brali do 04/2009 narozené.

peggy722
3. dub 2014

@misuulka12 Tady to s těma školkama bylo dost podobný. Tady je DDM taky beznadějně plný. Já jsem si to rezervovala už minulej rok v květnu. Původně jsem chtěla toho Přeškoláčka, aby chodila každej de, ale byl beznadějně plnej. A Elča by to stejně ze začátku nedala, teď už jo.

sisstin
autor
3. dub 2014

@hrusti tak jestli je Honzík autista, tak pak už fakt každej 😅

binibeca
3. dub 2014

Ahoj tak zase píšu 🙂 Potřebovala bych tipy na stránky kde bych mohla postahovat a vytisknout obrázky pro toho mýho synátora,aby s nima mohl pracovat. Potřebovala bych obrázky zvířátek,strojů,jídla,lidského těla,čehokoliv...Nebo třeba jestli máte někdo odzkoušené nějaké dobré pracovní listy nebo knížky ze kterých bych mohla vystřihávat...Moc by nám to pomohlo,děkuji

peggy722
3. dub 2014

@binibeca Tohle sem jednou někdo dával, myslím, že Abbie https://picasaweb.google.com/109454332675861783561.

binibeca
3. dub 2014

@peggy722 děkuji,děkuji moooc

mvmk
3. dub 2014

@sicinka to je prave ten Problem, ze ona nema zadnou silnou stranku 😝 jemna i hruba motorika katastrofa, neda ani puzzlikum a podobnym aktivitam, myslim ale ze je zvlada jako jine 3,5 lete deti. No a rec 🙄 .
No a prave pri Tom testu jsem ji k tomu dopomahala, aby to zvladla, pac kdybych to jen konkretne prelozila, tak by ty tezsi veci nikdy nedala, no a pani take neni dnesni ze 😅 tak kdyz poznala ze ji k tomu nejak moc kvakam, tak zaskrtla 0 😝 Nastesti jsem se ale osobne spojila s pojistovnou a vyskemrala alespon 12 logopedickych hodin. 😉

mvmk
3. dub 2014

@hrusti Tady to funguje tak, ze kdyz bys treba mela jen jednu terapii, tak nikdo ani nehlesne 😉 , tady je lekarum pridelena urcita suma na kvartal za kazdeho pacienta, tim padem bys s jednou terapii nespolka tolik penez. Mala ma ale logo ergo physio a jeste ma hipoterapii, kde do ted prispivala pojistovna polovinou.
Logopedie pred 4 rokem je tu stejne Problem, to fakt musis otravovat. No a ani kvalita te pece neodpovida tomu co tu popisujete vy. 😖 Jako nejaky IPad pri logu, to tu jeste neni asi zname. Tady se jede klasika, opakovani jednotlivych Hlasek , pismen, zdvojovani. Je to nezazivne a ty deti moc nespolupracuji. Jsem zvedava, co ted bude, zatim jsme meli jen pohovor, pani logopedka je moc mila, ale mala se na mne jen lepila a vriskala 😝 Co ted chodi do skolky, tak je to katastrofa, porad ma strach ze ji nekde necham, a vysvetlit si to nenecha.

katinam
4. dub 2014

@binibeca ja sa velmi inspirujem na facebooku
"Rozvoj a vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami - Montessori", maju tam skvele materialy na tlacenie a kopu aktivit,

https://www.facebook.com/specialdeti?ref=stream

bubliii
4. dub 2014

Jdu si pro radu. Vcera jsme se byli podivat v Logo stacionari. Nase logopedka doporucila, aby tam dcera (3,5r) nastoupila. Logopedka ze stacionare si dceru proklepla a rekla, ze ma 100% dysfazii a ze nutne potrebuje specialni skolku jinak se pry podle ni zastavi na urovni kde je ted a nebo prijde i regrese. Rekla jsem ji, ze dela velke pokroky, za posledniho pulroku kdy dala dohromady stezi 2 slova, ted tvori 3 i vice slovne vety, slovni zasobu si taky rozsirila, vyslovnost je porad bidna, moc nesklonuje ale snazi se mluvit. Ta nase logopedka mi rekla, ze rysy dysfazie ma ale zatim stanovila diagnozu OVR. Nevim jak takhle z pulhodinoveho rozhovoru muze rict, ze to lepsi nebude.
Ja si nejsem jista, jestli stacionar je dobry napad, ted je v normalni skolce a pokroky dela velike, ve stacionaru bude mezi detma co maji poruchu reci, takze ji nebude mit kdo tahnout.

krystalka
4. dub 2014

@bubliii - tohle rozhodování je vždycky trochu oříšek - na jednu stranu celkem dost dětí s dysfázií chodí i do běžné školky, na druhou stranu já jsem třeba syna dala ve 4,5 do speciální školky, chodí tam už druhý rok a moc mu to tam svědčí...zvolila jsem tu speciální hlavně kvůli malému počtu dětí ve třídě (je jich tady jen 10), on těžko snáší větší kolektiv a taky v tom velkém počtu by na něj stejně paní učitelky neměly čas se mu nějak speciálně věnovat, takže by podle mě jen tak povlával s davem a moc by mu to nedalo... Taky mě ze začátku dost lidí od té speciálky odrazovalo, že ho tam nic nepotáhne dopředu, že potřebuje kolem sebe děti, co normálně mluví, zrazovala mě dokonce i speciální pedagožka z jejich SPC....Přesto jsem ho tam dala a byla to ta nejlepší volba, syn tam od začátku jde rychle dopředu a to i přes to, že naprostá většina ostatních dětí na tom byla a je s tou řečí o dost hůř, než on....já tomu "táhnutí" moc nevěřím, aspoň syn si šel vždycky dopředu prostě svým vlastním tempem, ať okolo něj děti mluvily jakkoliv, navíc řeč neslyší jen ve školce, ale i doma, venku apod....takže taková je naše zkušenost....Zase výhoda v tom stacionáři je, že by měla tu logopedickou péči i tam, ale pokud dělá velké pokroky i v normální školce a zvládá to tam dobře, tak bych ji nechala tam, na logopedii stejně chodíte, tak co....jinak můj syn ve 3,5 letech začal teprve spojovat 2 slova dohromady, skloňování až po 4.roce a výslovnost bych u dysfázie ve 3,5 letech až tolik neřešila, u nás se to hodně zlepšilo kolem 5.roku, ta výslovnost se u dysfázie většinou srovnává až jako poslední....

krystalka
4. dub 2014

Holky, asi nám doma roste básník , nebo spisovatel? - Jiřík včera cestou ze školky kouká z okna autobusu na stráň porostlou rozkvetlými stromy se slovy "maminko, podívej se na tu krásu!" 🙂 a chvilku na to, když se autobus rozjel rychle do kopce, tak mi povídá "nezdá se ti, že jede nějak příliš rychle?" 😀 - kam to dítě na ty fráze chodí.... 🙂

cairka
5. dub 2014

@krystalka , buď básnik, alebo mudr. z Vesničky...."pane doktore, že vy jste se zase kochal!" 😀

cairka
5. dub 2014

A mám tip na dobrú hru na Android systém, je tam viacero pekných hier logických, na pamäť...tie logické moja teda vôbec nedáva 🙄 ale tak aspoň vieme, čo máme trénovať. Je to vo viacerých jazykov, slovenčina určite, čeština neviem.
https://play.google.com/store/apps/details?id=c...

hrusti
5. dub 2014

@cairka Na tu hru mrknu. My jsme ted stahli taky jednu hezkou hru - resp. procvicovani barvicek, protikladu atd. Puvodne jsem to chtela pro malou, ale hraje to spis Honzik 😉
https://itunes.apple.com/us/app/preschool-edupl...

krystalka
5. dub 2014

@cairka - 😀 , jo, to možná spíš, to on se kochá docela často a rád 😀

cairka
5. dub 2014

@krystalka , mám doma jeden taký exemplár...v Slovenskom Raji sa tak kochala, až zišla bicyklom z cesty do potôčika 😝 😀 a takých podobných zážitkov máme viac 😝 😅 je fakt, že chce byť umelec, keď vyrastie -maliarka, takže ani ten básnik nie je nereálný 😀

sisstin
autor
5. dub 2014

@bubliii no děti s VD nepřebírají špatné mluvní vzory, to právě hrozí spíš u dětí "normálních", takže toho se bát nemusíš 😉

bubliii
5. dub 2014

Asi ten stacionar zkusime alespon pres leto, a kdyby ji to nesedlo tak se vrati zpet do normalni skolky. Nevim, jestli se da verit jejich logopedce, ze v normalni MS brzy pokroky delat prestane. Nevim, jestli je mozne, ze by se ten vyvoj proste zastavil, tak jak rikala ona.
Dceri vetsi kolektiv nevadi, ona je dost extrovert. Jedno minus pro stacionar je i to, ze momentalne v te tride do ktere by mela jit nejsou zadne holky, maji tam 12 kluku. ☹
Logopedka, ke ktere dochazime ambulantne mi moc nesedi, ze zacatku byla fajn ale zve si nas jednou za 2 mesice a to je hrozne malo, takze chci zkusit Logo kliniku v Brne, hodne si ji chvali.
Dcera se dnes taky kochala, rika mi: Mami, podivej to jsou krasne bile kyticky. Takhle dlouho vetu jsem od ni slysela poprve. Dokonce uz se snazi vest i dialog, coz driv nedela, driv maximalne odpovidala ano, ne.

krystalka
5. dub 2014

@bubliii - tak logopedie jednou za 2 měsíce mi přijde opravdu dost málo....my právě v té speciální školce máme logopedii od začátku jednou týdně individuálně - logopedka si je bere ze třídy do pracovny buď po jednom nebo po dvou na cca půl hodiny a pak každý den společně ve třídě taky dělají různá logopedická cvičení, dechová cvičení, rytmická apod... Nechodíme vlastně už ani nikam jinam, protože klinická logopedka nás objednávala jednou za měsíc a dělala s ním úplně navlas to samé, co jejich logopedka z SPC ve školce... A s tím kolektivem - no, je fakt, že to bych asi taky zvažovala, kdyby tam měla být jediná holčička....u nás ve třídě jsou holčičky 3 a 7 kluků, oni se vždycky snaží ty děti rozdělit do tříd tak, aby tam buď měly kamarády, které už znají a nebo aspoň právě aby tam těch holčiček bylo víc než jen jedna...i když samozřejmě početně kluci převládají.... Ale tak za zkoušku přes to léto to stojí...a taky si fakt nemyslím, že by se v normální školce přestala vyvíjet....jinak máš moc šikovnou dcerku - o podobné větě, co jsi psala, jsem si ve 3,5 letech mohla nechat jenom zdát - takovéhle věty byl schopný dát dohromady až kolem 5 let....

krystalka
5. dub 2014

@hrusti - tak jak jsem dávala odkaz na tu knížku Pohádkový atlas hub, tak jsem na ni včera koukala v knihkupectví a vypadala docela pěkně, ale nějak nejsem přesvědčená na sto procent, takže to ještě nechávám uležet - někdy se takhle chodím na knížky koukat měsíc i dýl, než se nakonec rozhodnu 🙂 . Ale ta knížka od ADHD, jak jsem psala i na FB, tak ta vypadá super!

hrusti
6. dub 2014

@krystalka díky za reference 🙂 Honzík si teď pro změnu přeje atlas světa, tak mu koupím asi ke svátku od svojtka ten obrazkovy. Před dovolenou se hodi 😀
Jinak vcera jsem koupila dva moc hezke pracovní sešity. Teď už je ani moc nakupuji, protože toho máme doma mraky a Honzík mi teď nic dělat nechce, ale tenhle jsem neodolala.
Jmenuje se to Ucime se písmena a Ucime se čísla od nakladatelství Pierot.
https://www.kosmas.cz/knihy/191458/ucime-se-pis...
https://www.kosmas.cz/knihy/191457/ucime-se-cisla/

krystalka
6. dub 2014

@hrusti - ten sešit Učíme se písmena máme doma taky, čísla zatím ne....jinak Jiřík prakticky téměř všechna velká tiskací písmena i čísla napsat umí, akorát zatím nějak nehodlá dodržovat stejnou velikost a řádky a do toho sešitu to psát nechce 😀 , ale to už nechávám na škole, aby se tam hoch u toho psaní zase úplně nenudil 😉 ...a taky myslím, že od paní učitelky to vezme líp, než ode mne, když mu to řeknu já, tak jen odpoví, že to nevadí a jede si dál 😉

krystalka
6. dub 2014

@hrusti - jinak, teď jsem zrovna koukla na ten atlas a to vypadá fakt moc dobře, díky za tip 🙂 , tak asi místo toho Houbového atlasu pořídíme tenhle, i když na dovču pojedeme jen na Lipno 🙂

hrusti
6. dub 2014

@krystalka Honzík se právě taky snaží psát čísla a písmena. Písmenka mu docela jdou (když tedy pominu velikost a dodržování řádku jak píšeš ty), ale ty čísla si patlá jak chce a píše to špatně, většinou to píše jakoby pozpátku než se to psát má. Tak jsem si myslela, že než si to zafixuje nějak blbě, tak že by to mohl vidět v té knížce, jak se to píše správně. Navíc mi ted fakt nic dělat nechce a čísla a písmenka ho baví, tak jsem si říkala, že by ho to mohlo bavit a já nebudu mít pocit, že nic neděláme 😉 😀
Jinak dneska jsme byli v Muzeum Lega. Honzík byl nadšený, ale já se přiznám, že mě to tedy trošku zklamalo. Za tu cenu je to tam malinkatý. Jediné, co se mi tam líbilo, byl ten Karlův most. A vtipné bylo, že v dětském koutku s kostičkami byli samí dospělí 😀

krystalka
6. dub 2014

@hrusti - my v tom muzeu byli loni, to tam ještě nebyl ten Karlův most a prý by to teď mělo být i větší, než tehdy, tak nevím, Jiřík byl loni spokojený, že tam byly ty vláčky a mohl si je ovládat, je to tam i letos? A je to tam taky i nahoře v patře? Jinak loni jsme právě měli z nějakých novin kupon na slevu, nebo na vstup dítěte zdarma, teď už nevím...letos mám taky schované nějaké kupony na 20 procentní slevu, byly poslední dobou často v novinách Metro...Jiřík si tam přál jít k svátku....
Jinak Jiřík ty čísla taky píše všelijak, ale občas se nechá přesvědčit a vysvětlit si to...ale píše je pokaždé jinak, nemá nějaký určitý zafixovaný postup, takže předpokládám, že na podzim ve škole to od paní učitelky vezme 🙂