Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

wsmoulinkaa
2. led 2011

já to stejně vše přikládám mojí vině....nemám na malou tolik času, dělám do toho nehty(modeláž) i v těhu jsem dělala....nechci přijít o klienty, ikdyž jich tolik není, dělám to 2,5roku...spíše se chci do toho vrhnout po mateřské...ale jak vidím, nebude to tak jednoduché!!........no a ještě že malá je zatím hodná 😉 to že mi tu každá klientka říká, vědět že bude druhé, třetí dítě tak hodné...jdou do toho taky 😀

no ale pro malou se obětuju 😵

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin tak já to zítra zkusím...zavolet bud tam nebo tam 😉 .....tady je také hernička u nás, ale nechodím tam...ale přemýšlela jsem o tom 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@gtver tý jo, já si to přečetla až ted 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa Smouli, nic si nevyčítej...to je blbost 😉 normální děti se prostě vyvíjejí tak nějak samy, aby zdravé dítě nerozumělo atd, to by muselo být asi zavřené někde v komoře celou dobu 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin dík 😉 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa akorát se připrav na to, že když to nedej Bože u malé fakt něco bude, tak je to hodně náročné 😉 takovýmu dítěti se musíš věnovat o moc víc než "normálnímu" dítěti...ale ty úspěchy pak stojí za to. On pak člověk nebere nic jen tak, jak to bere u zdravých dětí, každej sebemenší pokrok je jako zázrak 😉

jak jsem ti psala, hlavně ji všechno jasně a krátce komentuj...neustále a pořád 😉 já taky měla tendence nemluvit, když on nemluvil a nijak mě nepotřeboval, a to je chyba....nebo jsem na něj mluvila jako na běžné dítě = v dlouhých, rozvitých větách, které on v té době neměl šanci vůbec chápat 😉

smardik
2. led 2011

@sisstin ahoj dík za vzkaz,můžu se teda přidat?

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik holky, já se omlouvám, že vás takhle přetahuju sem...ale jednak tahle diskuze už je dost rozjetá, a jednak já už fakt nestíhám "obíhat" všechny ty nemluvící diskuze 😉

smardik, já už jsem od tebe takhle občas něco četla, ale nechtěla jsem ti psát...spousta maminek to nemá ráda 😉 Tomášek mi v něčem hodně připomíná Tygra, když byl v jeho věku 😉 ne ve všem, ale v něčem jo....vývoj byl u nás vždycky trošku pomalejší sed v 9m, lezl v 10m, chodil v 16 měsících. Bez kočárku dokázal chodit až ve 2,5letech 😉 Podle Krejčířové je dítě schopno chodit cílesměrně ( bez kočárku a směrem jaký chceš ty) až v té době, kdy je v hrubé motorice na +-24měsíců 😉 takže pokud dítě v téhle fázi není, tak prostě nechodí nebo utíká pryč 😉

Syn měl do 2 a 1/4 lehkou psychomotorickou retardaci, ted jsme to dohnali ve třech letech na normu 😉 co je asi jiné, než u Tomáška, tak syn měl dlouho problémy i s porozuměním mluveného, ve 24m rozuměl asi jako 15m dítě, nicméně to jsme taky dohnali, a zůstala nám "jenom" ta špatná exprese...do 3 let neřekl téměř nic, ted má 3 roky a 2měsíce, má 49slov, začal opakovat. Ale nespojí ani dvě slova, šíleně patlá 😉

psala jsi, že Tomášek něco už říkal, a zase přestal..to je další rys expresivní dysfázie 😉 on je samozřejmě ještě docela malý, u nás se do 3 let ten vývoj posunul neskutečně, ale stálo a stále to stojí hodně úsilí. Máme za sebou několik psychologických vyšetření, foniatrii, neurologii, od dvou let chodíme na logopedie atd. 😉

smardik
2. led 2011

@sisstin mě to nevadí že mě přetahuješ sem, já se přiznám že tuhle diskusi čtu dost často protože mi přišlo že s Tomáškem patříme spíš sem že on je fakt nestandardní dítě nejen v tom mluvení ale tak celkově je jiný ale nechtěla jsem tady spát protože mi to fakt přišlo zajeté. tak něco o Tomáškovi jo jaký je 🙂, je narozený v termínu, ale už v porodnici byl jiný v tom že byl citlivý na ruce, jak se mu jich člověk jen dotknul začla plakat a plakat a vydrželo mu to hodně dlouho, ani paci paci nebo papa s ním nešlo dělat, to vzal na milost až po roce a ted má 26měsíců a je citlivý na ruce pořád ale už se jich člověk může dotknout ale ne vždycky, nerad chodí za ruce,má tam jakékoli smítko a už brečí-je dost uplakánek a taky máme kvůli tomu problém s papáním-nechce papat sám,on sám zatím zvládá napíchnout sousto na vidličku a dát si to pusy ale to jen do té doby než si trošku ušpiní ruku,jak si ji ušpiní začne řvát,přestává jíst a konec,takže třeba snaha o jedění lžičkou u nás prostě neexistuje. Nemá moc rád ani změny-třeba mi do ted spal bud v overalku nebo body a punčocháče a dneska měl poprvé pyžamko a byl velký řev nelíbilo se mu to, totéž jak má nové boty tak to tak ty 3,4 dny je s pláčem ale pak si zvykne

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin ...my také chodíme od 15měs...seděla od 9měs...lezla od 11měs uf..
a ty cesty bez kočárku...ano ano...malou občas vyndám ale jde si kam chce a ted v zimě si ráda kleká do sněhu...na bobech sedí ani se nehne a jak cuknu bum dozadu 😀 ale už se lepší...neumí a nechápe, že se má držet ...to samé na koloběžce...koupili jsme ji k vánocům a já ji na ni posadím a ani neví jak se pořádně chytit řidítek(myslím tu malou z umělé hmoty, jako motorka) tak se posune v před a zkouší to ale pak sleze...sama na ni nevyleze, nezajímá ji pokud ji na ni přímo neposadím...
nočník?? co to je?? už začínám ač asi pozdě posazovat ji každé ráno a furt do něj nic...sedí na něm jen když ji zapnu program bebe v tv, nebo si s ní hraju ale to je takové hraní nehraní...
jednou jsem ji vzala do krámu(200metrů)raději s kočárem ale nela šla pěšky...no došly jsme tam za půl hodky 😀 to furt odbíhala, nebo se vracela, pak sledovala auta a kola...jak se točí, doma taky ale to bylo dříve, tak 2měs zpět, ted už naštěstí tak ne.... 😝

smardik
2. led 2011

no a dál pohybově pomalejší, chození už bylo před zimou celkem dobré nebo spíš jak kdy,jeden den dokázal chodit i 2hodiny a další den chtěl po 5minutách do kočárku ale jak napadal sníh tak nechce chodit vůbec,sníh mu vadí a nechce jít moc ani ven,sněží a on pláče.
no a mluvení jak jsem psala žádná,občas mama ale to spíš když hodně pláče tak volá mama ale jednu doma už mluvil-mama,tata,dede-děta, ham, čiči ale slyšet slyší má rád lego duplo a když řeknu najdi čičinku,slepici najde mi to-no zatím teda najde jen kočku,psa,slepici,auto ale i tak dobrý na to jaký je 🙂, má svoji oblíbenou knížku s autíčkama kde si je ohlížíme a říkám mu co je co, v té zvládne ukázat na sanitku a na nákladák když mu ji zavřu a řeknu at mi je najde. no a to je o Tomáškovi asi vše 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik tahle hypersenzorita bývá u autistických dětí, čímž teda v žádném případě netvrdím, že je Tomášek autista 😉 vím, že nějaké takové tyhle "rituálky" má i chlapeček, co má smíšenou dysfázii( hrůza je přechod z letního oblečení do zimního, nové boty atd.). Ona to taky může být nějaká forma kompulsivně-obsedantní poruchy, bohužel to mají už i takhle malé děti 😉

smardik, moje klasická otázka 😉 jak je na tom Tomášek s ukazováním prstem? Ukazuje? Jestli jo, kdy začal, sdílí pozornost? 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@smardik ahojky vítám tě 😉
ted jsi mi připomněla...my nejíme taky lžičkou...pořád ji strkám do ruky a nic...kouká a mrsk s ní.... 😠 😀

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa tak nočník a chození bez kočárku bych neřešila, na to je holčička fáááákt malá 😉 u vás je ted "cíl" začít ukazovat a sdílet pozornost, a nějak víc rozumět 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

joooo a ještě...je to asi týden, šli jsme k autu s manžou a nelou a vzpomněli si že nemáme v autě sedačku...šla jsem pro ni a nela stála na chodníku...říkám, to si mě ani nevšimně že jdu pryč a kdyby ji někdo vzal tak ji to je fuk...a furt se otáčím...a otáčím a o na kouká a najednou mama slyším a jde za mnou 😵 já takovou radost 😵 😵 tak šel manžel pro ní a začala plakat 😵 😀

smardik
2. led 2011

@sisstin v pohodě mě to už taky napadlo že je autista že nějaké příznaky má a i jsem to probírala s dr. a podle něj není je jen pomalejší,že děti s autismem mají problém i se sociální komunikací-koukat se do očí,obejmout se a on je mazlítko a nemá problém mě obejmout,pohladit apod tak snad není ale napadlo mě to a občas fakt napadá nebudu říkat že ne. k tomu oblečení to mi začal dělat ale až ted tak 2měsíce zpět asi,dřív jsem si toho nevšimla ale boty neměl rád nikdy to řval u každých, doma mi v papučích nechodí to nemá rád tak mu je nedávám a lítá v teplých ponožkách.

prstíčkem ukazuje začal až tak kolem těch 18měsíců, nejvíc asi ukazuje když je v televizi auto ty má strašně rád, pak v knížce mi ukazue co mu mám říct co to je a pozornost jak kdy někdy vydrží u něčeho i půl hodiny a někdy ani minutu

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin máš recht.....už jsem tak zoufalá někdy, že ji tahám za ten ukazováček a říkám tam tam, tady 😀

je zvláštní že ona stojí třeba u mě a kouká na reklamu nebo prostě někam a něco třeba dělá...volám na ní...nic, někdy jo, většinou ale ne...pak řeknu: neli půjdeme cáky cáky? koukne a maže do koupelny 😕 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik no ono to s tím autismem není tak jednoduché, i autíci se mazlí atd., je spousta forem... 😉 že ukazuje je skvělý, v 18m je to sice na hranici, nicméně furt norma 😉 to sdílení pozornosti jsem myslela tohle: ukáže na to autíčko, podívá se na tebe, udělá nějaký zvuk, čeká na tvoji reakci( to, že mu řekneš vidím to, nebo to je auto), a zase se podívá zpátky 😉

Tohle je naprostý základ komunikace, takhle komunikují už miminka zhruba od těch 9měsíců. Autíci tohle právě nedokážou, 50% autistů sice ukazuje, ale jenom na to, co chtějí...nesdílí právě s druhým člověkem tu pozornost...když je něco zaujme, tak nemají potřebu se s tím podělit s druhým 😉

co porozumění? Ve 26měsících standartní dítě rozumí všemu( samozřejmě k věku), ale nemá problém s dvoj či vícesložkovými příkazy( vem auto a hrnek a dej je na stůl, přines mi z obýváku xy atd.), v běžné mluvě by neměl mít problém, měl by rozumět všemu 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa a chápe malá, když na něco ukazuješ ty? Tygr to třeba poměrně dlouhou dobu nechápal, prostě mi čuměl na ten prst a ne tím směrem 😉 nejdřív by měla chápat tohle, a až pak by měla začít ukazovat. Trénovat se to dá, teda ve smyslu toho, že si ukáže na to, co chce... 😉

když víš, že chce třeba jogurt..tak před ní postav jogurt a chleba, a zeptej se "co chceš"? Když se potom bude natahovat, tak ji jemně!!!! 😅 😅 😅 chyt ten ukazováček, namiř a řekni "tohle" nebo "chci" nebo prostě něco takovýho...neměla bys jí to dávat hned, samozřejmě ji to nedat třeba pár sekund, když si neukáže, tak ji takhle fyzicky pomoct..ne, aby u toho měla záchvaty vzteku 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

tak se mi ten koník nějak seká...to je doba než to naběhne....
sis-koukám máš toho hodně na povídání co? 😀 je dobře že jsi tu! 😉

kacici
2. led 2011

Holky moc se omlouvam,ale nestiham moc pocitac 😅 ,ale chtela bych vam vsem do Noveho roku poprat hlavne hodne zdravicka,zlepseni u vsech nasich deticek 😵 😵 😵 a hl. nam pevne nervy 😉
Zkusim docist zitra,Terezka jde po mesici do skolky 😒,ale uz ted o ni nechce vubec slyset 😅

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa tak já právě už kvůli tomuhle bych chtěla ještě jednou druhé dítě ( teda pokud možno bez komunikační poruchy 😅 😅 ), protože už vím, co mám dělat...jak to dítě rozvíjet, co hlídat...chtěla bych s ním znakovat, a celkově bych prostě strašně moc věcí dělala jinak 😉 holt chudák Tygr byl pokusnej králík 😖

@kacici naždááááár..kdy jdete na logo? By jsme se tam někdy mohly zcuknout a pak bysme vás třeba doprovodili na nádro nebo tak něco 😉

smardik
2. led 2011

@sisstin k tomu sdílení pozornosti nejvíc je to asi u reklam v televizi jak je auto to on na něj ukáže a raduje se,pak se kukne na mě jestli ho vnímám tak mu odpovím třeba ano Tomášku vidím že je tam autíčko nebo autíčko je červené a on je spokojený že ho vnímám a zas se otočí zpět, rád má tu svoji knížku to si ji vezme a jde pro mě-nemluví takže se mě dotkne a ukáže na knížku že si chce prohlížet a jak vidí že jdu tak utíká na sedačku a čeká až přijdu a ukazuje mi na věci a já mu to komentuju

tak porozumění porozumí, je fakt že někdy mu to musím 3x zopakovat at mě začne teda pořádně vnímat že po něm fakt něco chci-někdy je to hned a někdy fakt 3x zopakuju ale nemá problém dát skleničku na stůl nebo mi něco přinést, třeba jsem zapoměla vyndat plnu na přebalování tak jsem mu řekla dones Honzíčkovi plínečku a on ví kde máme tak donese jednu plínku a špinavou pak zanese-to mu ani říkat nemusím ví že špinavé patří do koše) takže bych řekla rozumí jen mluvit ne ale fakt je že zvládá spíš ty max. dvojsložkové příkazy, musím to rozdělit a jak splní jedno můžu říct další,říct mu třeba dones mi plínku pro Honzíčka,uklid auto a pak si najdi pitíčko tak nezvládne,je akorát zmatený a neví co dělat. fakt musím říct jednu věc,max. 2,pochválit ho a pak můžu pokračovt dál

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin oukej to budu taky zkoušet...
no s tím ukazováním....dnes mě překvapila, když jsem ukázala na stůl a říkám ji..koukej támhle je dudu...koukla na prst a pak na dudu a hrrrr pro něj 😀 pak i tuším na něco jiného....taky koukla, ale je někdy tak zabraná do hračky, že nevnímá absolutně nic 😒
moje mudr mi řekla na 18měs kontrole, že malá je trošku pozadu, byly jsme už na pro audiu a na ušním a vše oukej...takže mi řekla jestli budu mít nějakej problém at zajdu ještě k ní tak v únoru...no zatím zkusím to RP
malá si tam hrála a ona na ní zkoušela volat...nic hulákala a nic....proto jsme tam šly...pak kontrola zase na ní volala otočila se a pak to zkusila znovu a nic...no říkala, že je dost velká na to aby se otočila ikdyž je tak zabraná do hračky 😒

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik jj, to je ono...tak tohle u vás vypadá fakt dobře 😉 i to porozumění se zdá ok...ono teda v tomhle věku to laik ( bohužel i rodič)nedokáže tak přesně odhadnout 😉 u nás to teda bylo jasný, páč on fakt rozuměl blbě...takže jsem si toho všimla už někdy v 18měsících..ale u té smíšené formy je to porozumění někdy oslabeno velmi lehce, takže rodič nemá šanci si toho všimnou...tyhle děti se hodně dobře neverbálně orientujou, podle gest, výrazu hlasu a spoustě dalších věcí 😉 to porozumění pozná fakt dobrej psycholog ( Krejčířová 😅 😅 😅 )

ale takhle to vypadá fakt vcelku slušně, že je problém s tou expresí a trošku možná opožděný vývoj, ale nic strašnýho...no asi bych počkala do toho dubna, a pokud by se nějak nerozmluvil nebo třeba by se ti zdálo, že něco furt není ok, tak bych napsala té Krejčířové 😉 včera ji psala smoulinka a má zrovna stop stav, ale v dubnu bude objednávat..tak to by jste mohli jít dejme tomu za 3-6měsíců, takže by mu už byly tři.. 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa tak to je dobrý, to už by mohla začít tak nějak ukazovat 😉 my jsme podobně trénovali kývání hlavou ano-ne a naučil se to fakt rychle 😉 já jsem si vždycky myslela, že to kejvání je přirozený....no tak logopedka mě vyvedla z omylu, že rozhodně přirozený to není...že se to musí učit každý dítě..ale právě zdravé děti se to naučí samy, děti s komunikační poruchou do toho musíš "natlačit" 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@kacici děkuji 😉
vám taky hodně šrěstí!!!

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin ano ty mi pokaždé něco připomeneš 😀 taky když sedí ve stoličce tak jsem na ní dělala ano ano, ne ne...a líbilo se ji ne!!!! ano ji jde tak nějak divně 😀
myslíš že je taky důležitý dúraz?? když něco nesmí řeknu důrazně ne, nesmíš, ne!!!! ona na mě koukne a bud couvne, nebo začne brečet, no spíš se vztekat...ale můsím důrazně.
byly časy kdy zap, vyp tv a byla to pro ní hra, to jsem ji plácla a smála se a dělala to furt, pak přišel zlom tak v 15měs...až 😉

smardik
2. led 2011

@sisstin tak Tomík rozumí aspon podle mě ale je prostě pomalejší, postižený není-aspon v to teda doufám tak uvidíme co bude dál, koncem měsíce jdu s Honzíčkem na roční prohlídku tak to s ním proberu. ale už jsme byli asi 3x na neurologii s Tomáškem a dr. se zdal v pořádku. tak jo uvidím nechám tomu času a když tak bych to pak v tom dubnu nebo kdy začala řešit,zatím se snažím mu vše opakovat,ukazuju mu věci a říkám co to je a snad to k něčemu bude

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin ano ty mi pokaždé něco připomeneš 😀 taky když sedí ve stoličce tak jsem na ní dělala ano ano, ne ne...a líbilo se ji ne!!!! ano ji jde tak nějak divně 😀
myslíš že je taky důležitý dúraz?? když něco nesmí řeknu důrazně ne, nesmíš, ne!!!! ona na mě koukne a bud couvne, nebo začne brečet, no spíš se vztekat...ale můsím důrazně.
byly časy kdy zap, vyp tv a byla to pro ní hra, to jsem ji plácla a smála se a dělala to furt, pak přišel zlom tak v 15měs...až 😉 no a když řeknu tytyty tak na mě taky tytyty