Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
24. dub 2014

@krystalka Tak já doufám, že Elišce pomůže ta školka. Ona má pořád takovej ten batolecí slovník, ale začíná přidávat i normální slova a paradoxně jsou to většinou slovesa a sranda je, že je dává i ve správným tvaru 😝 a osobě. Ale je to potvora, občas takhle něco řekně sama od sebe a zopakovat už to nechce.

krystalka
24. dub 2014

@peggy722 - hele, tak to Jiřík odmítal cokoli opakovat po nás nebo i po sobě asi do 4 let, pak se to nějak zlomilo, ale do té doby prostě nešlo učit ho slova, nebo výslovnost tak, že by to po nás opakoval, to se vždycky seknul a někam zdrhnul 😀 ....Jinak já jsem se předevčírem musela smát, jak už umí dobře pracovat s tou gramatikou - manžel mu říká "zeptej se maminky, jestli ještě nepotřebuje s něčím pomoct"....Jiřík došel za mnou a povídá "maminko, nepotřebuješ už s ničím pomoct?" 😀 😀 ...no, hezky si to přizpůsobil, chlapec 😀

peggy722
24. dub 2014

@krystalka Tak já jí moc nenutím, evidentně ty slova odposlouchaný má a ví i kdy to má použít. Takže doufám, že se to časem nějak zlomí.

krystalka
24. dub 2014

@peggy722 - tak to je v pohodě, to chce jen čas, Jiřík ty slova tak snadno neodchytával, on se tu řeč občas učil fakt jako cizinec, museli jsme to prostě nadrilovat opakováním a pak to začal používat už i sám automaticky....

peggy722
24. dub 2014

@krystalka To ona právě tu pasivní slovní zásobu má obrovskou. Někdy mám tendence jí podceňovat a myslím si, že něčemu nebude rozumnět ale prostě mně překvapí. Právě i ty logopedky jsou někdy překvapený, co všechno umí, když chce.

marionmarion
24. dub 2014

@hrusti ten autizmus ma tiez napadol, citala som o tom az do noci a neviem...niekotre veci tam sedia, niektore nie...Napriklad zaujem o to co robim ja a snaha sa zapojit mu chyba..niekedy sa ku mne prida ked trebars varim, prisunie stolicku a vylezie na nu aby videl co robim, hra sa so zeleninou...ale vyslovene ze by mal snahu sa zapajat a pomahat, to nie. Ale zas ked nieco rozsype, vyleje, tak hned uteka, ze "utreme" Tiez vacsinou preferuje osamele hry, ked vklada, preklada veci z krabicky do fasky a zas inde, dokaze sa s tym bavit aj polhodinu v kuse a po hodine sa k tomu zas vratit. Chce vsetko ovoniavat...to su take monotonne a zauzivane cinnosti. Inokedy zas, pride za mnou a donesie knizku a ukazuje, pyta sa, coje co...Ked je niekto smutny, ci place, nezaujima sa, nechape. S detmi sa nehra, iba beha okolo nich a opatrne sa priblizuje, skace od radosti, tesi sa z nich,,,ale to ja aj tym, ze mame velmi malo prilezitosti ist medzi deti...tu je par autistickych crt...
Z druhej strany, vie ako sa vola, dokaze reagovat na prikazy, ked sme vonku a poviem" stoj ide auto" alebo "daj ruku", splni to bez problemov. Vie ze v obchode moze dostat vec az potom, ked zaplatime, rozumie tomu a alceptuje to. Doma,tiez : dones, utri, napi sa, chod do kupelne, vrat to naspat a podobne strucne a zrozumitelne prikazy problemom nie su. Dokaze vyjadrit aj svoje city, napriklad, mi povie ked sa boji, rozplace sa ked je smutny, ked ho nieco boli pride si vypytat utechu. Nema problem sa pritulit, este o sebe vyhlasi ze je mojkaci 😀 Tiez sa mi pozera do oci okrem situacii,ked je zahlbeny do hry, alebo sa ho pytam nieco comu zjavne nerozumie ( a to sa vacsinou tyka tych otazok,preco, kam, kde a podobne ). Niekedy pouziva na ukazovanie moju ruku, inokedy nema problem ukazat sam,...napriklad dnes sme sa ho pytali ci si da jablcko, ze kde je jablcko, tak sa rozbehol do spajze, otvoril dvere a ukazal na policke, kde su jablka so slovami "tam". Tiez ma slusnu slovnu zasobu a rozprava dost...len vela veciam nerozumie, skor tie slova opakuje...tak neviem ci sa mam obavat autizmu, ci nie...co myslis? Ja este stale dufam, ze sa to napravi do troch rokov, ze to dobehne...budeme sa mu intenzivnejsie venovat a uvidi sa 😔

marionmarion
24. dub 2014

@peggy722 ak to mate v rodine, tak by som sa nestrachovala...moj brat tiez nepovedal do dvoch rokov skoro nic, mal zachvaty zurivosti, problem s komunikaciou, riesilo sa to aj u psycho a dnes je z neho nadpriemerne inteligentny vysokoskolak, ktory ma kamosov aj frajerky, cize nema problem ani so socialnymi vazbami ani s recou, ovlada tri jazyky...proste je uplne v pohode a tiez sme si mysleli ze bude s nim problem...ak tvoje dietatko je inak uplne ok, sikovne, schopne, tak asi len pockat a trpezlivo sa s nim rozpravat a napravi sa to. Drzim vam pace! 🙂

hrusti
24. dub 2014

@marionmarion podle toho, co píšeš, mi nepřijde jako autista. Ale já nejsem psycholog😉 nema cenu ho přehnaně pozorovat a rozebírat detaily, jak se chova 😉 věnuj se mu, pracuj s nim, což určitě děláš a nech tomu čas. Tvůj chlapeček je ještě malý na nějaké diagnózy 😉

marionmarion
24. dub 2014

@hrusti vdaka, posnazim sa 😉

krystalka
24. dub 2014

@marionmarion - tak z toho co píšeš, tak bych se autismu nebála, víš ono v podstatě každé dítě má v určitém věku nějaké autistické rysy a on je ještě hodně malý, hodně těch rysů plyne třeba právě z toho, že úplně nerozumí, ale postupně pravděpodobně budou mizet, jak se to porozumění bude zlepšovat...i můj syn měl těch rysů a neobvyklostí dost, ale postupně vymizely všechny - nesnášel, když se ušpinil, neměl rád, když na něj děti sahaly, jeden čas se jich i bál a chodili jsme na hřiště jen když tam nikdo nebyl, na klouzačku zásadně nešel, pokud u ní bylo jiné dítě...jedl jen určité věci, neměl rád hlasitější zvuky (to tedy moc nemusí dodnes...)....a to jsem určitě spoustu dalšího za ty roky už zapomněla....syn si třeba s dětmi začal doopravdy hrát a zajímat se o ně až hodně po 4.roce, spíš k tomu 5.roku.....

krystalka
24. dub 2014

@peggy722 - on Jiřík měl taky pasívní zásobu obrovskou, rozuměl prakticky všechno a pokud něco potřeboval sdělit a neuměl to správné slovo, tak nám třeba gesty ukázal, co se s tou věcí dělá a my z toho vydedukovali, co za věc má na mysli....ale prostě i ty slova, co uměl říct, tak neuměl moc používat, poskládat je smysluplně za sebou apod....třeba vždycky když mi chtěl ukázat co třeba postavil apod., tak na mě jen halekal "mamííí"....a nic víc, takže jsem mu třeba řekla, že pokud chce, abych se na něco podívala, tak že má říct "mami kuk" 😉 a on tomu naprosto rozuměl a začal to od té doby používat....a takhle jsme se učili spoustu věcí....on tomu perfektně rozuměl, ale neuměl to využít....a i ještě teď se občas stane, že mu třeba říkám - řekni paní prodavačce, že chceš jeden koláč....a on se mě někdy ptá - jak to mám říct?, co mám říct?.....někdy si to poskládá sám, ale ještě se sem tam stane, že s tím potřebuje pomoct.....ale už tedy jen výjimečně....

marionmarion
24. dub 2014

@krystalka vdaka, tiez si myslim ze sa to moze este napravit, snad to tak bude...ale je asi potrebne sa mu viac venovat, tak idem na to...

peggy722
24. dub 2014

@marionmarion Tak já kdybych se zamyslela, tak bych nějaký auti rysy u Elči našla taky. Ona se mezi druhým a třetím rokem moc standartně nechovala. nedalo se jít ven bez kočárku, protože vůbec neposlouchala. Za ruku odmítala chodit. S dětma si nehrála, naopak, když si chtěli od ní něco půjčit, tak se začala vztekat jako pominutá nebo do nich třeba bouchla, strčila. Musela jsem jí pořád hlídat, aby někomu něco neprovedla. Letní prázdniny byly asi nejhorší. Kdybys viděla, co vyváděla v prosinci v Motole na vytržení mandlí. 😠 Strašný, jsem měla chuť chodit kanálama. Hlasitý zvuky nemá ráda do teď. Třeba vrtačku nebo sekačku na trávu. To jí fakt vadí, ale už kvůli tomu nevyvádí. nechá si to vysvětlit, jenom si zacpává uši. Donedávna neměla ráda ani hudbu, nesměla jsem jí zpívat a teď si sama řeke, že chce pustit písničky nebo si hraje na klavír. Děda jednou přivezl takovou foukací harmoniku, tak se teď o ní s Luckou neustále rvou. A teprve teď si hraje s dětma včetně vlastní sestry. Má moc ráda kamarádky holčičku, moc pěkně si spolu hrajou, ale ještě před dvěma třema měsícema to byla těžká utopie. Všude teď jezdíme bez kočárku a funguje už výborně, poslouchá, už nemám strach, že mi vlítne pod auto. Ve školce je taky spokojená, s dětma si hraje, učitelky miluje. Ale když nemá náladu nebo je přetažená, protože třeba nešla v poledne spát, tak to je pak někdy mazec, co předvádí. Takže já bych to nijak tragicky neviděla.

peggy722
25. dub 2014

Holky, kdo používáte Šimonovy listy, který by byly pro Elču dobrý. S čím jste začínaly ? Je jich spousta a já vůbec netuším, který by se nám teď hodily.

hrusti
25. dub 2014

@peggy722 Záleží na co je chceš 😉 My jsme začínali s 6 a 7, to jsou ty Logopedická cvičení. Pak jsem kupovala Rozvoj logického myšlení a Rozvoj jemné motoriky (obrázky na stříhání nůžkama a lepení). Ted jsem koukala, že už mají asi dvoje nové, ale už toho máme doma mraky. Jinak na celkový rozvoj jsou dobré sešity od J. Bednářové - Mezi námi předškoláky, krtek Barbora (zrakové vnímání), sob Bob (předmatematické dovednosti) nebo Mezi námi pastelkami (grafomotorika) 🙂
Ty Šimonovy listy mají na Chodově v Luxoru nebo na Pankráci v Dobrovském, tam si je můžeš prohlédnout a koupit ty, co zrovna budete potřebovat 🙂

peggy722
25. dub 2014

@hrusti Díky já se stavím příští týden na Chodově a proštuduju to. Ještě mi dneska logopedka doporučovala tuhle knížku http://www.dumknihy.cz/rikame-si-s-detmi-51259. Jsme dneska měly logopedii doma, ve včelkách byla plno, tak byla u nás doma. 😀 Stejně je to švanda, donáška až do domu. Fakt je skvělá.

hrusti
25. dub 2014

@peggy722 K nám ma dneska snad taky dorazit 😉 tu knížku neznám. Já uz teď žádné logo básničky nekupuji. Přijde mi, ze nemají hlavu ani patu a blbe se učí nazpamet 😝

peggy722
25. dub 2014

@hrusti Tak Honzík už mluví, u vás je to už o výslovnosti. Kamarádka má ještě jednu knížku s logo pohádkama, tak mi jí půjčí.Půjčila mi i Dráčka Fráčka a toho má Elča moc ráda.

hrusti
25. dub 2014

@peggy722 u nas to není jen o výslovností. Pořad jsou tam i jiné problémy, ale uz nejsou tak markantní jako driv 😉

peggy722
25. dub 2014

@hrusti Já jsem sama zvědavá, jak na tom Ela bude v těch 4 letech. Jde to zoufale pomalu, asi budu muset s ní víc makat. Jinak je fakt chytrá a šikovná, všechno chápe na první, na druhej pokus, ale to mluvení je fakt katastrofa 😢 .

krystalka
25. dub 2014

@hrusti - k těm logopedickým básničkám - paní logopedka u nás ve školce dělá s Jiříkem básničky z téhle knížky - http://www.agatinsvet.cz/kouka-mina-do-komina - je moc pěkná a Jiříka ty básničky moc baví a i se mu dobře učí, koupili jsme si ji i domů 🙂

krystalka
25. dub 2014

@peggy722 - Hádanky dráčka Fráčka jsou taky u nás velmi oblíbené 🙂 , používali jsme ty kartičky i třeba na vytleskávání slabik a třídění na hromádky podle počtu slabik, nebo já třeba Jiříkovi čtu ty hádanky a on hádá a nebo minule jsme to otočili a Jiřík si vždycky vzal kartičku a podle obrázku sám vymýšlel (formuloval) tu hádanku a já jsem hádala....takže jsou fakt všestranně využitelné....za začátku třeba i na rozšiřování slovní zásoby.... 🙂

krystalka
25. dub 2014

Začínáme se připravovat do školy - dneska jsme si přinesli domů aktovku a penál 🙂

marionmarion
27. dub 2014

Ahojte, este sa chcem spytat ci je tu niekto koho dietatko ma senzoricku afaziu? Dakujem...

mvmk
29. dub 2014

Moje mala dnes pri odchodu na MM. Se zvednutym prstikem rika: Papa a pozor, otevri ne dvere, prijde vlk, vlk ma velky zubynky udela ham a jsi tot 😀 Cus 😀

misuulka12
30. dub 2014

@mvmk To je krásná věta 😅, vlastně už vypráví 😉, u nás zatím maximálně 4-5 slov, ale vidím, jak by něco chtěla říct, vyjádřit, ale zatím to moc nejde. Jinak u nás dneska potěšující zpráva, Míša je přijatá do speciální MŠ Horáčkova. Mám velkou radost, oproti tomu Logopedická školka na Praze 10, tam nás nevzali, brali jen 12 dětí a my na 14. místě.

mvmk
30. dub 2014

@misuulka12 to ona ano, zkousi porad neco rikat. Ale hodne zadrhava a samozrejmne i ten slovosled je takovy 🙄 .
Jo a hlavne po fazi jejiho neustaleho co? ted opravdu pridava xy slov za den. Jenze je to pro mne ted jeste tezsi komunikace. Protoze ty Nova slova jsou hodne zkomolena a vyslovnost takova, ze musim hodne zapojit fantazii abych prisla na to co to melo znamenat 😝 Ta dysfazka je u nas opravdu hodne znat ☹

misuulka12
30. dub 2014

@mvmk Emička má myslím expresívní dysfázii, že ano. U nás je to zase o tom, že výslovnost je myslím moc pěkná. I paní logopedička z SPC říkala že hezky vyslovuje, ale mluví hodně mimo - echolálie, mluví o sobě ale povídá
večerníček apod. Je fakt, že už lépe reaguje na to, co jí říkáme a někdy i odpoví a snaží se komunikovat k věci, ale občas je prostě takový mimoň 😀 Slovosled nebo dokonce, aby to bylo gramaticky dobře to opravdu neřeším, hlavně, že přidává slovesa a snaží se mluvit a vyjádřit. Jo a ještě přehazuje písmenka místu tunel řekne tulen a tak.
Takže receptivní dysfázie jak vyšitá.
Jen mám dotaz, jak Emičce pomáhá školka, my půjdeme do té speciální a MM má strach, aby jí tam podobné děti nebrzdili 😝

barbarucha
30. dub 2014

Ahoj holky, mám chlapečka skoro 17 měsíců a má dost opožděný vývoj. Nejí nic kromě kojení, nechodí, říká jen věci jako mama, papa, ava ava. Nechce po mně nic opakovat, neumí pá pá, paci paci, knížky ho zajímají jen jako materiál k okusování. Je dost pasivní a moc neroste (8 kg v roce). Hodně je způsobeno tím, jak nejí, nemá energii, nechce se moc hýbat, takže netrénuje a nejsou pokroky. Ale jinak je to bobeček zlatej milovanej (to abych vyrovnala tu kupu stížností).
Chtěla bych se vás zeptat, jakýma vyšetřeníma ho asi budou chtít protahovat? Vy, kdo jste něco podobného zažili u takových prcků s opožděnou psychomotorikou, co u nich zkoumali a jak to dělali? Chtěla bych se v tom trochu zorientovat, než to na nás doktoři vybalí. Zatím na malého zkouším celostní medicínu a cvičení. Ale brzy nás čeká 18ti měsíční prohlídka a tam asi začne tóčo 😲 Díky.

mvmk
30. dub 2014

@misuulka12 Zatim jen stale expresivni, i kdyz podle detske logopedky s SPZ ma i hodne spatne porozumeni 😝 , ve zprave prislo ale jen to, ze u me dcerky nelze objektivne momentalni stav zhodnotit, doporuceno vysetreni v dominantne prevladajicim jazyku, cili cestine 😝 Kontaktovala jsem pana psychologa on rekl ze si s pani logopedkou promluvil a presto zustava stale na lehci expresivni dysfazii. Ja osobne se necham prekvapit, co budoucnost prinese. Ale jako take mam sama pocit, ze je mimo misu 😖 Dneska hopsali se sousedovic chlapeckem na Trampoline, a on se ji asi 5x zeptal jestli se ji to libi a ona zvanila furt neco uplne od veci 😝
Jinak ja osobne jsem zatim presvedcena, ze jsem udelala to nejlepsi rozhodnuti, kdyz jsem malou dala do specky. Dnes dokonce poprve akceptovala muj odchod bez slzicek 😉 Myslim, ze by ji spis tahlo zpatky to kdyby se mezi standartnimi detmi uplne ztracela. A byla by ve vsem horsi. Takhle je v hodne cinnostech lepsi nez ti ostatni a to ji moc motivuje. Pani ucitelky se Jim uzasne venuji, maji psychomotoricka cviceni. Ja jsem zatim nadsena. 😉