Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bocianka123
9. kvě 2014

@popelka5000 môj syn s podobnou dg. sa v súkr. jasličkách adaptoval bez väčších problémov.... a teraz sa už zapája aj do aktivít. zo začiatku veľmi nie, ale teraz áno. a od sept. ide do šáttnej škôlky. tak uvidíme .

mandarinkadarinka
9. kvě 2014

@bocianka123
a kolko ma tvoj malinky rokov? moj bude mat 3 o 2 mesiace... a ako ste na tom s recou a porozumenim? ak by si to vedela opisat, bola by som vdacna... napriklad co rozumie, ake dlhe vety a akym stylom hovori?

bocianka123
9. kvě 2014

@mandarinkadarinka môj nehovorí nič, iba slová - asi 3-4 významové ... rozumie tak na 90 % k svojmu veku... dr. mu dala v Prahe - vývojovú dysfáziu zmiešanú ... teda porozumenie i reč. môj má dnes 3 roky 🙂 .. to máte ešte času. a rozumie cca najviac trojzložkovým vetám ...

sisstin
autor
9. kvě 2014

@janasim já mám klientku s tímhle syndromem 😉

mandarinkadarinka
9. kvě 2014

ahojte maminky, ste tu niektore, ktore mate deticky so smiesanou VD a schvalili vam predlzenu matersku dovolenku? pytam sa hlavne tych na Slovensku. schvalia Predlzenu RD iba kvoli VD? dakujem

mandarinkadarinka
9. kvě 2014

@bocianka123 a ak sa smiem spytat, ty si na predlzenej RD? nevies, ci to schvaluje pri tejto dg?

mandarinkadarinka
9. kvě 2014

@bocianka123 tak srdecne gratulejm k narodeninam 🙂

moj ma az o 2 mesiace 3 roky. moj rozprava takou hatlaninou, ze mu nik nerozumie... slov ma malo, iba jednoslovne napr. pá ako pali, tiki ako cikat, toto, bubu, napocita do pat /e, da, tí, titi a pat) a zvuky zvieratiek vie vsetky, len namiesto pismena K nada T, napriklad namiesto kikiriky povie titiití.... ale kazdy sa den sa na neho nieco nalepi... mne skor prekaza to porozumenie, ze rozumie dobre iba zakladom, napr. dones samlik alebo flasu alebo ked mu ukazem a oznacim daj mi toto, to urobi. ale ked mu poviem, dones mi auto, to nedosie :/ alebo najhorsie je, ked sa mu snazim nieco vysvetlit, ze kam ideme, tak to je na ,,nervy"

ako trenujete zlepsovanie porozumenia?

bocianka123
10. kvě 2014

@mandarinkadarinka ja som si podala žiadosť teraz v apríli, tak čakám. A môj má ešte aj BPD (bronchopulmonálnu dyspláziu) kvôli predčasnému pôrodu, tak uvidím, čo z toho vypáli nakoniec. snád do konca mája sa dozviem výsledok. a ďakujeme za gratuláciu 🙂 .
a to porozumenie - môj zasa rozumie týmto veciam, dones, odnes, polož, aj ked to neukzaujem .. aj minule som mu povedala, že dones si misku , on sa otočil , že ide a zrazu zastal - lebo nevedel, čo je to "miska" .. nikdy som to slovo v spojení nepoužila, tak nevedel. lenže pohyb urobil, tak asi rozumel. v tomto on nemá vážnejší problém.

luciasek1984
10. kvě 2014

ahojky holky, tak jsem zase nakoukla 🙂 jsem tak ráda, že vím, že mít nemluvící dítě není nic zvláštního, že je takových více a dá se to úspěšně nějak zvládat.

luciasek1984
10. kvě 2014

jo a naše neuroložka říkala, že vývojová dysfázie je prý jen, když dítě nemluví a ne, když je "opožděné" celkově, že je to blbost a může být vývojová dysfázie i když nerozumí složitějším věcem a ne pouze, když nemluví

luciasek1984
10. kvě 2014

a je tu nějaká maminka z okolí Brna třeba na srazík a popovídání si?

andinecka
10. kvě 2014

@luciasek1984 my to máme úplně stejné ☹ ☹

binibeca
13. kvě 2014

Mám dotaz,čtu si na internetu a nekde jsem narazila na výraz expresivni dysfazie...je to stejné jako vývojová dysfazie nebo je to stejné?nějak se nemůžu dopatrat

misuulka12
13. kvě 2014

@binibeca ahoj expresívní dysfázie je jedním z druhů vývojové dysfázie, kde dítě má narušenou expresi tedy mluvení, pak je receptivní dysfázie, kdy je narušeno hlavně porozumění řeči. Tady na diskuzi jsou maminky většinou s expresivní dysfázií. A dost často se může jednat i o smíšenou 😝 My jsme asi vyjímka - Míša má receptivní dysfázii.
Tady je odkaz na blog od sisstin, která diskuzi zakládala a tam najdeš vše potřebné, především pomůcky a videa.
https://www.modrykonik.cz/blog/sisstin/?post_ty...

misuulka12
15. kvě 2014

@krystalka @hrusti Holky chtěla jsem se zeptat, zda jste to náhodou taky neřešily? Míša má šílenou fixaci na tatínka a trvá to už od 2,5 let 😝 Sice je to lepší, už neječí tolik, když odchází, chce jít s tátou do práce, chce se jít oblíknout, snažím se vysvětlit, že táta přijde apod. Zatím je posun, že mu pak chce zavolat, zavoláme, uslyší ho a pak se zklidní. Když nevidí, že odchází, tak je v pohodě.
Všude čtu, že se nemá rodič vytratit, že má říct, že se vrátí, ale u nás to vůbec nefunguje ☹ Takže my v podstatě musíme odejít, aby nás neviděla.
Když jdu já sama pryč, tak mi řekne ahoj, papa a vůbec jí to nezajímá 🙂 Myslíte, že to souvisí s tím porozuměním a že se to zlepší? Do školky jde od září.

krystalka
15. kvě 2014

@misuulka12 - tak takovouhle fixaci na jednoho rodiče jsme u nás nikdy neměli, náš Jiřík byl spíš tak trochu fixovaný na všechny členy rodiny 😉....nicméně taky jsme měli různá období a asi bych to řešila způsobem, který nejvíc "prochází", takže pokud je v pohodě, když nevidí, že tatínek odchází, tak bych to tak dělala dál, pokud to někdy nejde, tak bych mu pak zavolala, jako to děláte...a s tebou stejně tak....jinak nevím, nakolik to souvisí s porozuměním, myslím, že se to bude s věkem zlepšovat, jak bude dozrávat....u nás třeba Jiřík donedávna ráno ve školce si neodešel hrát s dětmi, dokud mě několikrát neopusinkoval, pomazlil se se mnou a většinou ještě než jsem vyšla ze dveří, tak se ještě jednou vrátil a zase se chtěl rozloučit, pak mi ještě mával z okna....no a posledních pár dní už mi sotva dá pusu a řekne ahoj 🙂 ....někdy mává, někdy, když ho vtáhnou děti do hry, tak už si na to ani nevzpomene....nedávno mu bylo 6....takže asi to přejde věkem....jinak Jiřík dneska bude poprvé spát přes noc ve školce, mají Kouzelnou noc....poprvé bude přes noc bez nás mimo domov, zatím ještě nespal ani u babiček ani nikde jinde...na dovolené s námi většinou spí i v posteli 😉 , tak jsem zvědavá....

hrusti
15. kvě 2014

@misuulka12 u nas je Honzík hodne fixovany na mne 🙂 nevím, jestli to souvisi s porozuměním, spis bych to viděla na určitou sociální nezralost. U nas je to hodne tím, ze manžel je docela přísný a já jsem ta hodnejsi, hodne se se mnou mazlí a vlastně do 4 let jsem byla jediný člověk, který mu rozuměl a překládal ostatním. Manžel se nestará o logopedii a ostatní terapie , to vsechno s nim obíhat a cvičíme já. Jinak tedy u nas hodne pomáhá předem vysvětlit, ze jdu pryč a kdy přijdu. Kdybych jen tam zmizela, tak to by asi nerozdychal 😉
Jinak teď byl na par dni u babičky a to zvládl v pohodě. Uz si povídá, ze tam pojede znovu o prázdninách🙂

krystalka
15. kvě 2014

@hrusti - my to máme s tím obíháním logopedie apod. stejné, taky to s ním obíhám já, stejně jako doktory...ale u nás jsem tedy ta přísnější a důslednější já, manžel mu leccos dovolí, jen aby byl klid a nemusel se s ním dohadovat a rozčilovat....ale jinak je Jiřík taky můj mazel 🙂 . S tím odcházením si myslím, že to hodně záleží na dítěti, některé chce všechno vysvětlit a ujistit se, jak to bude (taky máme takové) a některé děti jsou v pohodě i když se rodič jen tak vytratí - tedy s tím, že mu to pak ten druhý stejně asi vysvětlí....

mysiatko
15. kvě 2014

Baby neviete mi poradiť do čoho by som mohla malej skryť esprico aby ho zjedla? celu tobolku nezje takže jej vytláčam obsah, dávala som jej to do nutely, lebo to zaručene zjedla, ale musela som to vysadiť, lebo malá sa nemôže vykakať...nechcem jej to dávať nasilu, lebo ešte mi celkom v pohode niektore lieky v sirupovej forme vypije, tak jej nechcem robiť traumu, ale zase brať to musíme, dakujem za každy tip...

misuulka12
15. kvě 2014

@krystalka @hrusti no u nás jsem ta přísná já, taky s ni musím dělat logo a obíhat doktory. Jsem s ni 24 hodin denně a tatínek v prací takže vzácnost a děla s ni blbiny a tak. Asi to opravdu bude tou sociální neznalosti, v lednu podle pi psycholožky byla na 2,5. Nic moc. Mám dneska nějak depku , byly jsme na logo a Mísa byla hrozné roztekana, nesoustredila se. Tak mi paní logopedka navrhuje neuro-vyvojovou terapii a hipoterapii.
Nemáte s těmito terapiemi zkušenost?
No a dověděla jsem se, že jsme skoro nejsložitější případ, co má a že bude ještě hromada prace s Mísou. To člověku moc neprida, tak snad školka bude pomáhat ve vývoji.

misuulka12
15. kvě 2014

oprava nezralost, psala jsem z tabletu

hrusti
15. kvě 2014

@misuulka12 Honzík je taky sociálně nezralý. Podle posledního vyšetření na úrovni 3,5let (teď mu bylo 5). My cvičíme neurovyvojovou terapii uz rok u p. Volemanove. Zrovna vcera jsme byli na kontrole. Honzikovi se hodne zlepšila motorika, na skočila i řeč a výslovnost, zlepšila se mu koordinace a rovnováha. Cvičíme každy den cca5 minut, na kontroly chodíme cca každé 2 měsíce.

hrusti
15. kvě 2014

@mysiatko s tím se espricem neporadim. Syn tu tobolku
rozzvyka a spolkne bez problému. A mne osobně přijde, ze po tom lépe kaka 😉 a smíchat s pitím a dat ve střídačce do pusy, to by u vás neprošlo?

mysiatko
15. kvě 2014

@hrusti ked ono to ma taku gelovitu formu tak vo vode sa to nerozpusti len to v nej plava

634600
15. kvě 2014

hezký večer děvčata. Můj dvouletý syn je zaostalý v PM vývoji, mluvit umí jen bababa, chodit začal ve 20 měsíci díky cvičení vojtovou metodou a já jsem opravdu neštastná a hledám někoho s podobnym problémem. Malý sice chodi, ale jeho chůze je nestabilní a má stále problém s rovnováhou. Chodí po špičkách a jemně nahrbený. Je to tak strašně hodný brouček a já už nevím jak dál. Náš dětsjý doktor a neuroložka to ví a napsali mi i sirup na oživení mozkových buněk a jelikož mam i s malým 4 děti vim, že i kolektiv, mluvení a hry pomáhaji. Nejhorší na tom všem je že ho ma matka, jeho babička před ostatními shazuje. Maly má totiž od narození jedno oko menší a sem tam mu uteče do strany a dijy těm všem jeho bolístkám ho ma matka odvehla a já jsem bezradna. je tady mezi vama někdo s podobnym trápením. jak mužu memu broučkovi ponoct. děkuji moc.

misuulka12
16. kvě 2014

@hrusti děkuju za info, takže jste s výsledkem cvičení spokojení. Pustila jsem si rozhovor na youtube z pořadu Sama doma a bylo to zajímavý. Budu o tom uvažovat, akorát, že je tu finanční stránka, teď platíme soukromou logopedku ( a jsem moc spokojená) a z jednoho platu je to složitý ☹ Škoda, že to neprovozuje někdo na pojišťovnu.
Pokud jsem to dobře pochopila, tak paní je jediná, kdo tuto terapii v Čr provozuje.

hrusti
16. kvě 2014

@misuulka12 Zatím co vím, tak to cvičí jen paní Volemanova. Pojišťovna to bohužel neproplaci. Navíc se to cvičí až od 4 let.

luciasek1984
16. kvě 2014

hrusti můžu vědět, v čem to cvičení spočívá? jestli to můžeš nějak popsat trochu?

luciasek1984
16. kvě 2014

@hrusti můžu vědět, v čem to cvičení spočívá? jestli to můžeš nějak popsat trochu?

luciasek1984
16. kvě 2014

@634600 jak se ten sirup jmenuje prosím? nám neuroložka napsala taky sirup, jmenuje se to euphabol tuším, ale já po přečtení diskuzí ho odmítla synovi koupit, přijde mi, že je to docela sračka. Pomáhá vám ten sirup, je to lepší po něm?