Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

misuulka12
24. kvě 2014

@nanai ahoj zdravím, mám holčičku s receptivní dysfázií a musím říct zpětně, že taky úplně hned na jméno nereagovala, spíš to, ale přičítám právě poruše porozumění řeči.
Můžu se zeptat, kdo vás na dětskou psychiatrii doporučuje a zda chlapečka vyšetřil psycholog, který se zabývá vývojovou psychologií? Ten by případně diagnozu autismu určil, ale vím, že skoro všechny děti s receptivní dysfázií mají znaky autismu - moje dcera je měla také. Postupně, jak víc a víc rozumí, tak mizí.

nanai
24. kvě 2014

@misuulka12 Děkuji moc za odpověď, na dětskou psychiatrii nás poslala neuroložka, kam chodíme kvůli hypotonii(nyní již jen minimální). Psychiatrička syna už viděla opakovaně, vzhledem k tomu, že se jí syn opakovaně nezdá úplně OK, doporučila podrobnou diagnostiku se zaměřením na PAS, objednala nás za 3měsíce (zřejmě podobné testy jako se dělají v APLA, jen tam je delší čekací doba). Psycholožka (nevím jak moc znalá v oblasti vývojové psychologie) syna viděla před 3 měsíci, kromě opoždění řeči o 6-9měsíců v expresi i recepci a cca 3 měsíčnímu opoždění v ostatních oblastech(motorika, hra..) o jiných problémech nemluvila. V červenci jdeme ke Krejčířové, tak doufám, že ta to rozčísne. Ale jsem netrpělivá a tak tu sonduji 🙂.Jinak už máme za sebou foniatrickou kontrolu a máme začít chodit na logopedii, naučit se stimulovat svaly v puse.

misuulka12
25. kvě 2014

@nanai Tak to myslím budete v těch správných rukách 🙂 Dr. Krejčířová je asi nejlepší psycholog v ČR, co se týče těchto problémů a budete vědět hned, jak je na tom chlapeček.

krystalka
26. kvě 2014

Ahoj holky, po nějaké době sem zase nakukuju, nějak teď není moc času a už pár dní jsem doma bez internetu, odešel nám počítač, nový už je objednaný, ale budou tam Windows 8, tak než se s tím pak naučím zacházet, tak to asi chvilku potrvá 😉 , takže zatím jsem na netu jen v práci...
Tak při pondělku aspoň něco pro pobavení - včera jsem večer Jiříkovi řekla, ať si najde knížku, ze které chce číst, tak si vybral Poznáváme hodiny a čas - no sice moc pěkná knížka, ale je tam spíš hodně otvíracích okýnek apod....tak Jiříkovi říkám, že tam ale není nic moc delšího ke čtení, žádná pohádka a tak....a on mi na to povídá "tak zapoj svojí fantazii..." 😀 😀 😀 ....fakt se vždycky bavím, jak on ty někde odposlechnuté fráze dokáže přesně a trefně použít 😀

monnn
28. kvě 2014

ahoj holky,ráda bych se k vám přidala,občas už delší dobu vás pozoruji a čtu vaše příspěvky.myslím,že i u nás máme "problém" dá-li se to tak napsat 😒 mám téměř 11 syna,je hyperaktivní,ale co nás trápí víc je to že se chová jinak než jeho vrstevníci,jak bych to správně popsala,jeho vrstevníci jsou vyspělejší (v názorech) a zlobí své spolužáky,kteří s ním pak nechtějí kamarádit,ne že by jim ubližoval,ale směje se ,nebo zpívá jim hodně blízko obličeje,což se jim samo nelíbí a i jinak se projevuje....prostě je "jiný"

sisstin
autor
30. kvě 2014

S tímhle dneska došel Tygr, docela mě překvapilo, jak už má hezkou grafo nápodobu písma 🙂

ajkuska
6. čer 2014

ahojte neviete mi poradiť nevyskúšali ste biofeedback? Bola som na školení a tam hovorili aká je to dobrá vec, ale predsa len by som chcela vedieť nejakú osobnejšiu skúsenosť.

sisstin
autor
6. čer 2014

Čau holky, já vyfinušuju školní rok a do toho randim, takže nestíhám 😅

jinak Tygr se ted docela pustil do vymalovávání i doma 🙂

krystalka
6. čer 2014

@sisstin - pěkný to má 🙂 , Jiřík měl nedávno taky nějakou mánii na vybarvování, má tu takový sešit na vybarvování podle čísel, tak se tím několik dní docela intenzivně bavil 🙂

miriamc
6. čer 2014

@ajkuska
Dobrý deň ja mám 8-ročného syna s VD expresívnou a ADHD doporučené biofeedback - dieťa musí odporučiť neurológ nakoľko používanie BF môže spustiť epilepsiu - dieťaťu budú robiť eeg u neurologa. Syn nakoľko ma dve diagnózy mu doporučili dlhodobejšie sedenia konkrétne 100 sedení - syn to zo začiatku zvládal v pohode grafomotorika nám výrazne išla dopredu ale ťažko povedať či to nebolo aj vývojovo dozretie CNS neviem neočakávala som nejaké "zázraky" bola to lepšia alternatívna forma korigovania ADHD prejavov namiesto tlmenia liekmi ale musím povedať čo sa týka psychiky nevidím žiadne zlepšenie - poruchu pozornosti bude mať syn celoživotne maximálne sa dajú korigovať prejavy hyperaktivity - my máme výhľadovo do budnúcnosti spád na ADD. Je to veľmi individuálne ako sa to prejaví na dieťati. Momentálne syn prestal navštevovať BF nakoľko u neho nastúpili vo zvýšenie forme horšie prejavy hyperaktivity bol veľmi nabudení a v škole sa nesústredil takže sme liečbu predčasne ukončili. Dúfam že som Vám aspoň z časti zodpovedala na otázku ohľadom účinnosti BF ako na neinvazívnu formu liečby - a čo sa týka platieb je to spoplatnené poväčšine syn navštevuje ZŠ pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou - logopedická ZŠ a tým pádom to máme zadarmo ale závisi to aj od školy niektoré to majú spoplatnené zvyčajne cena za jedno sedenie sa pohybuje v priemere 8-10 eur. Majte sa Miriam

ajkuska
6. čer 2014

@miriamc ďakujem za vysvetlenie 🙂

monnn
7. čer 2014

@ajkuska taky jsme vyzkoušely,ale nevím zda by to synovi nějak výrazně pomohlo,hlavně jsme na BF chodili ještě ve školce a párkrát jsme vyzkoušeli v 1. třídě. Teď je ve 4.třídě- je ADHD a poruchy pozornosti má,je pravda,že přemýšlím jen tak vyzkoušet znovu několik sezení,ale opravdu zatím přemýšlíme.Teď mě ale překvapila odpověď miriamc,že může spustit epilepsii- to jsem netušila 😖 ,my jsme si to celé platili a nepotřebovali jsme žádné doporučení .

satyyy
8. čer 2014

@sisstin - ahoj, mohla bych poprosit o kontakt na nejakeho detskeho psychologa v Pardubicich? psala jsem IP, diky moooc

sisstin
autor
8. čer 2014

@satyyy v Pce nevim, ja bych tady nikam nesla 😉

satyyy
8. čer 2014

@sisstin - a sakra... a neco v blizkem okoli?? nebo musim do Prahy?

alisek
10. čer 2014

ahoj holky,
zase po krátké odmlce sem nakukuji. Honzík je ode dneška přijatý do speciání třídy-logopedické. prošli jsem a jsem moc ráda, jen to dojíždění bude náročnější. To šeptání (sel. mutismus) už je pryč, díky bohu ale te´d má hrozné období kdy fakt neposlouchá, je to sním náročnější, hoděn žárlí na mladšího brášku a i bezdůvodvě ho bije, ne moc ale prostě jak ho vidí tak ho atakuje, což mě hodně vadí. Teď nás čeká klinické logopedie, taky chci změnit pschologa protože ona jen konstatuje co je s Honzou ale rady jak jednat v kriz. situacích, jak s ním pracovat atd, to prostě nemám. Mimo jiné má skryté znaky autismu, na diagnozu to prý není ale některé věci dělá jakou autík, prý to může časem vymizet a nebo taly ne..

alisek
10. čer 2014

@ladida.l Ahojky, jste přijatí do MŠ? moc jsem se neozývala s tím srazem, pořád střídavě marodíme, teď zase 😒

krystalka
10. čer 2014

@alisek - ahoj, tak to je super, že jste se dostali do té logo třídy, to mu určitě prospěje 🙂 - my jsme se zase včera se školkou rozloučili (tedy ještě samozřejmě budou chodit do konce června) - včera měli slavnostní rozloučení s předškoláky, dostali na tričko stužku se sluníčkem a nápisy "Ahoj školko" a "Předškolák 2014" a ještě každý dostal naučnou hru s písmenky 🙂 , každá třída měla krátké vystoupení, měli to venku na terase, na konci jim tam bouchli dětský šampus a byla diskotéka, ale to už pak většina šla domů, bylo fakt vedro na padnutí.... byla jsem dost naměkko, měli to moc hezký, Jiřík letos při vystoupení fakt dělal to, co má, nestyděl se tolik, na stužkování šel dokonce úplně první v řadě a byl úžasnej 🙂 ....ještě si asi pobrečíme na konci června, až se budeme se všemi loučit doopravdy.....A jsem zvědavá na září, jak si povede, zítra máme ve škole schůzku s budoucí paní učitelkou, tak uvidím, co se dozvím...

danulik1
11. čer 2014

Zdravím maminky, ráda bych se k vám přidala. Dcerka má 3r a 4m byli sme na vyšetření v Brně kde ji diagnostikovali autismus. Chtěla sem se zeptat jestli máme nárok na nějakém přidavky. Zatím je dcera doma , ale od září jde do speciální školky. Doma sní nejsem chodim do práce s hlídáním nam zatim pomaha moje mamka . Pak by mě zaimalo jak zabavíte svoje dětičky a s čim si rády hrají? Děkuji za odpovědi Danka 🙂

peggy722
26. čer 2014

Tak koukám nikde nikdo. U nás je nové to, že se Elča snaží víc mluvit a to i s cizíma. Akorát se baví spíš s dospělýma než s dětma. Na hřišti si hraje jenom s dětma, který zná. Taky už konečně začala vyžadovat čtení. Tak jedeme, knížky, říkanky, snaží se i opakovat. Jo a tatínek jí aktivně naučil hrát na klavír kočka leze dírou 😀 a hezky zpívá. Teda slova si vymýšlí svoje, ale melodie zpívá pěkně, čistě. Od Lucky se naučila Lásko má já stůňu 😀 a zpívá to skoro líp jak Lucka.

jakaspar
26. čer 2014

Děvčata, kdyby některá z Vás věděla o někom, kdo má dítě s dysfázií, bydlí v Praze nebo v dosahu a stál by o zapsání do státní logopedické školky v Praze, možná bych věděl o volném místě - není to na 100%, ale za pokus to stojí.
Víc informací tu nemůžu napsat, ale kdo napíše na honza.kasp@gmail.com, s tím to rozeberem.
Honza

emily1104
3. črc 2014

Ahoj...Mam dceru 4 záři bude mat 3r a jeste nemluvi chcela jsem to řesit s doktorkou ale dostavam jenom odppověd ma jeste čas ona se rozmluvi docela mne to nervoznuje to nemužu řičt že nechce ona celý den mele a mele ale jen posvim blabla ....nic rozumniho..prosim o vase nazory skusenosti dekji

emily1104
3. črc 2014

@sisstin Ahoj...Mam dceru 4 záři bude mat 3r a jeste nemluvi chcela jsem to řesit s doktorkou ale dostavam jenom odppověd ma jeste čas ona se rozmluvi docela mne to nervoznuje to nemužu řičt že nechce ona celý den mele a mele ale jen posvim blabla ....nic rozumniho..prosim o vase nazory skusenosti dekji

krystalka
3. črc 2014

@emily1104 - ahoj, mám syna s expresívní vývojovou dysfázií a poprvé jsme se byli poradit na logopedii těsně po 3.roce - v té době říkal jen několik málo slov typu bába, ham, tam, bum, hačí....od 3,5 jsme chodili na logopedii pravidelně....jinak máš pocit, že ti dcera rozumí? Možná bych tomu dala ještě přes prázdniny čas, ale klidně se už teď můžete objednat k nějaké klinické logopedce, která má zkušenost s takhle malými dětmi, ne každá je ochotná a schopná s nimi pracovat.... S dětskou doktorkou jsem to řešila jen tak, že jsem jí poprosila o žádanku na logopedii a foniatrii (jestli dobře slyší), sice měla taky připomínky, že je ještě čas, ale žádanky mi dala....dál už jsem to s ní vůbec neřešila, jen jsem jí průběžně dávala zprávy....

emily1104
3. črc 2014

@krystalka slyšet sliši to je v pohode ona tancuje na hudbu když ji dačo řeknu všetko pohopi donese jenom nemluvi normalne ona cely den mluvi ale po svím ablblabla pfff a blaboli nic normalniho,,,,a tedka už si udelala svuj znakovu řec aby jsme ji rozumneli tak ukazueje že chce bumbat tak si da ručičku k ustam a nazvedne hlavu atd....

sisstin
autor
3. črc 2014

@emily1104 že slyší neznamená, že má sluch v pořádku 😉 😉 další věc je, jestli je z bilingválního prostředí, předpokládám, že jsi Slovenka 😉 je super, že rozumí a znakuje, to celkem vylučuje poruchu autistickýho spektra. Jak píše krystalka, objednat se na logopedii, foniatrii, psychologii a neurologii. Pokud dítě v tomhle věku nemluví nebo jen žvatlá, je něco špatně 😉

sisstin
autor
3. črc 2014

@emily1104 jinak donést atd, v tomhle věku nestačí, měla by chápat "z čeho se pije, čím se jezdí, v čem bydlíme, za co si koupíš v obchodě bonbonky apod.", používají se na to kartičky těch daných předmětů, ty se zeptáš např. "z čeho se pije" , ona by měla ukázat na hrnek atd. 😉

emily1104
3. črc 2014

@sisstin ano jsem ze slovenska ale mluvime po madarsky a počesky ..ona aby ukazala na kartičkach dajake věci to ne maximalne ukaže kde ma oci vlasy usta ale vubec se my nezda v pohode jinač šikovna co řeknu udela sice posvim ale aspon vidim že rozumi 😉 .jako tehotna sem byla na ober plod vody a řekly že je všetko v pořadku takže do ted jsem byla v poho ale ted už my to neda pokoj

emily1104
3. črc 2014

@sisstin kromne toho ona je celkově takova droboučka to bylo odpoved pani doktorky.... 😒

sisstin
autor
3. črc 2014

@emily1104 tak hlavně dodržuj, aby každý rodič mluvil svým jazykem, mezi sebou můžete mluvit jak chcete, ale na dítě každej svým 😉 a je nutný to dodržovat 😉 u bilingválních dětí může být ten vývoj řeči opožděný, ale je docela nutný, aby rozuměla i složitějším pokynům v tomhle věku...ne jenom ukaž, kde je "auto, tužka, domeček" atd, ale právě to, co jsem ti psala, aby měla už to hlubší porozumění řeči 😉 jinak vady řeči, autismus atd. se fakt z odběru plodové vody poznat nedá 😉 to jsou psychické poruchy vývoje 😉