Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
29. pro 2014

@sisstin No tak to je fakt tak na to, aby si člověk šel hodit mašli.
Ty kupovaný jídla jsou zákeřný, tam ty kousky jsou děsně měkký, to ani není třeba kousat.
Já se modlím, aby už brzo začal jíst to "finger food" alias věci z ruky, zatím k tomu má pořád těžkou nedůvěru. Moc nevím, jak ho k tomu motivovat :(

sisstin
autor
29. pro 2014

@josefina79 podle me se v tom jidle furt odrazi to, ze nema rad zmeny... V beznym zivote uz funguje i se zmenama v pohode, ale to jidlo... Treba rizek ve skolce ji, ale jenom tam, pac doma je zas trosku jinej atd. Proto ma rad toho Mekace, tam vzdycky proste dostane to samy, jak to predpoklada 😕 Ale to je jako jen moje domenka

sisstin
autor
29. pro 2014

@josefina79 u moji nabicky ji zas jen hovezi polivku s knedlickama, nic jinyho 😉 on jako v beznym zivote na nem uz nic poznat neni, ale prave v tehlech vecech proste "jinej" je porad a uz to asi tak zustane 😉

sisstin
autor
29. pro 2014

@josefina79 ale za ty roky uz clovek takovy blbiny neresi, proste takovej je a nazdar 😉 a mam stesti na chlapa, ze ac neni jeho bio otec, tak je jak jeho vlastni a vubec tohle neresi a je to skvelej partak pro nas oba

josefina79
29. pro 2014

Jinak tedy přidávám poslední pokroky a vývoj situace:
Je mu 18 m, 16 m korigovaně. Chodí, skoro už běhá, do schodů za 1 ruku, dolů za obě.
Ukazuje pořád, zejména tedy na věci co chce, ale když potkáme kočárek, psa, auto, světlo, tak taky...
Co se týká řeči, tak:
Umí spoustu takových těch "sociálních hříček", na sobě ukáže asi 5 částí těla, ale na panence nebo na někom jiném už to nezvládne. Na požádání přinese věci z jiné místnosti, ale musí mít fakt dobrou náladu, jakmile je okolo něco zajímavějšího, tak na to kašle a mačká čudlíky, hladí plyšového psa atp. Dokáže třeba rozlišit, když řeknu "Dej tátovi malá" a "Dej bábě malá", už se moc neplete.
Ale zvládá jenom pokyny typu "přines, podej", aby třeba něco "položil na stůl" atp., to fakt né.... Ale je asi na tehle věk už docela pokročilé, ne?
Chápe slova typu - hají, hačí, mlíko, čaj, kočka, boty, čepice, kyti....
Počet slov včetně citoslovců - stále 0. Používá Máma, Táta, ale nemyslím, že ví, co to znamená. Když třeba něco chce, tak buď ukazuje, nebo kňučí, nebo brečí, ale nikdy "nevolá o pomoc" třeba Táta nebo Máma .... nebo neříká Táta, když manžel přijde domů atp.
Vůbec není trpělivý a sebemenší neúpspěch ho rozhodí. Ted se třeba učí dávát klíček do zámku (takové ty kancelářské zámečky), jak mu to 2x nejde, tak se začne vztekat, zahazuje klíček , rozplácne se na zem a tam brečí. Ach jo....

josefina79
29. pro 2014

@sisstin jo jasný! Hele, já už jsem taky tak nějak dopředu smířená s tím, že to bude vybíravý dítě. Pro mne je teď klíčový, aby začal kousat a aby prostě jedl od všeho něco - tj. aby byl schopen sníst pečivo (a jestli to bude chleba nedo dalamánek nebo rohlík je jedno), maso (a zase jestli takové nebo makové je mi jedno ) atp ....

sisstin
autor
29. pro 2014

@josefina79 u nas fakt mezi 1,5-4 rokem naprosta krize, odeznelo to pak postupne samo 😉

frami
29. pro 2014

@josefina79 mému synovi už je sice 5 let a kromě jemné motoriky odpovídá svému věku. Jen jak jsem četla tvůj poslední příspěvek, tak jsem chtěla zareagovat na to říkání máma, táta. Můj syn měl mírně zpožděný vývoj řeči, nikdy jsem to extra neřešila, protože vždycky velice dobře rozuměl. Vždycky používal hodně citoslovce a hodně znakoval, ale máma řekl až někdy těsně před druhým rokem, ale jen v situaci, kdy se na mě ptal, takže byl u babi a jen řekl máma, babi mu řekla, maminka přijede zítra, tak byl spokojenej. Ale oslovení mami, jakože na mě zavolal mami, jakože chce mě, toho jsem se dočkala až ve 2,5 letech. Spojovat slova začal až těsně před třetím rokem.

merunkova
29. pro 2014

@josefina79 Můj syn neuměl kousat ještě ani ve 3 letech, začal později, v té době jídlo jen žužlal a rozmělňoval a v době do 3 let se ze všech kousků dávil...dnes je mu 7 a teprve nedávno si poprvé kousnul do nerozkrájeného jablka! Prostě vše chce svůj čas.Mimo jiné má vývojovou dysfázii, od 3 měsíců opožděný PMV, chodit začal až ve 2 letech - pustil se sám do prostoru, sezení po vojtovce v 18 měsících.U něho vše vzniklo pravděpodobně po očkování.

josefina79
29. pro 2014

@sisstin @frami @merunkova ... děkuji všem za příspěvky.
Můžu ještě požádat, asi hlavně @sisstin, ale samozřejmě i ostatní - nemáte někdo tedy tip pro @vrtelka na dobrého dětského psychologa pro jejího chlapečka? Vím, že z toho je @vrtlka nervózní a nepřijde mi, že by stávající doktoři nějak pomáhali, i když ji možná křivdím, zas tolik toho nevím. Díky!

merunkova
29. pro 2014

@josefina79 A copak má s chlapečkem za problém?

merunkova
29. pro 2014

@josefina79 Tak už jsem to našla výše 😉 @vrtelka proč si myslíš, že syn je opožděný, jen kvůli kousání? Nebo se nevyvíjí i jinak?

josefina79
29. pro 2014

@merunkova na minulé stránce jsou 2 nebo 3 příspěvky.
Kopíruju ten první.
vrtelka Josefina79 mě poslala odkaz na tuto diskuzi.Máme chlapečka 21.měsíců donošeného trochu při porodu přidušeného.Trápímě mě ,že v jeho věku nechce nic kousat a jidlo sní jen ze lžičky ,rohlík ,chleba,sušenku nic neveme do ruky ,aby okoštoval jí všechno jen ze lžičky a to ho musím krmit sám lžičku odmítá vzít do ruk.Má strátu sluchu na obou uších 50db což není tak velká ztráta již máme 5.měsíc sluchadla,ale bez změny neukazuje nepostavy kostky na sebe ,nežvatlá ani nemluvy.Když řeknu u doktorky ,že nekouše mámvne nad tím rukou,že se to naučí ,ale furt žádné zlešení není ani tu pusu neotevře,když mu chci něco dát nemá zájem něco zkusit.Když se mu něco líbí tak dá ručičky jednu na horu druhou vypne k tělu a cely se třese a ,každy si myslí ,že mává jazyček má také povystrčeny trochu venku žádny doktor mi zatím neřekl proč.Už nevím na jakého odborníka se obrátit ,aby mi řekl co sním je nebo je to jen opožděny vyvoj.

merunkova
29. pro 2014

@josefina79 @vrtelka ještě mě napadlo, zda nemůže být syn autista ....vykazuje nějaké rysy?

peggy722
30. pro 2014

Tak koukám, že naše Ela je s tím jídlem tady celkem exot. Jí a jedla vždycky celkem dobře. Ale ona je taky hrozně soutěživá a co má starší dcera, tak musí mít taky. I to že hrozně brzo chodila, v necelým roce, bylo díky tomu, že chtěla za ní, nechtěla sedět v kočáře. A takhle umanutá je ve všem. Možná je to dobře, protože se jí tím pádem daří tu dysfázii celkem dobře kompenzovat. Starší by se s tím vyrovnávala mnohem hůř. Taky moc nehrozí, že by se od někokoho nechala třeba šikanovat. Lucce když někdo něco udělal, tak začala brečet a běžela za mnou. Ela začne ječet, pak nadávat a pak buď Lucce jednu majzne nebo po ní něčím hodí. Ve školce se naštěstí chová mravně, tam si to nedovolí. Ale pořádek si asi zjednat umí.

vrtelka
30. pro 2014

Na autismus mi nepřipadá oční kontakt má perfekní a jak špatně slyší tak hodně kouká na pusu ostatních a snaží se odezírat někdy otvyrá pusenku,ale bez hlasu .Ted se naučil pár slov znakovou řečí a snaží se je používat ,už kolikrát nevím co chce naznačit.V listopadu jsme byli na megnetické renozanci hlavu po podezdření na metabolickou poruchu energií ,ale vysledky budeme vědět,až koncem ledna jak půjdeme do poradny a genetika se u nás taky vyšetřuje tam jsme byli v červenci,ale doposud žádné vysledky nemáme ,pry se vyšetřuje nějaky vzácny syndrom,ale to čekání je ubíjející říkali na genetice,že vysledky budou za dva měsíce,už je to šest měsíců a nikdo nevolá,ptala jsem se v nemocnici,když jsme byli na vyšetření tak,že tam furt není vyšetřen ten syndrom .Po novém roce,už tam zkusím zavolat ,že furt nic nevíme po tak dlouhé době.Ted bude taky rozhodující co našli na mozku jestli něco našli to by nám mohlo taky napovědět co mu je .Má více vrozenych vad proto ,byla magnetická renozance hlavy jestli tam něco není,ale vady jsou malé nijak život ohrožující.Má srdční vadu vadu na plících a špatně slyší a v krvi zvyšeny laktát ,proto podezdření na metabolickou vadu.

sisstin
autor
30. pro 2014

@vrtelka no přeju vám, aby se ta metabolická vada neprokázala, ale docela to na to poukazuje...bohužel 😉

verbalinka
30. pro 2014

Ahoj, dočítám celou diskuzi a je to skvělá studnice informací 🙂 A přijde mi neuvěřitelný, že i dnes jsou "odborníci", kteří tohle zlehčují. Volala jsem na logopedii a když zjistila, že ji teprve budou tři roky, tak mi řekla, že má čas a prý se často stává, že DĚTi NECHTĚJÍ MLUViT. Chápete to? Jak tohle může logopedka říct? A to je mladá, takže by měla znát nový vývoj apod.

Prosím, kdo víte... Počítají se slova u dítěte (2,10r.), která vlastně nejsou slova - např. "chachy" (význam - pohádka, písnička, zpívání), nebo "hop hop" (kůň), "uá" (lev, tygr, dinosaurus), "titi" (klíče).
Logopedka, ke které chodím se synem mi říkala, že v tomhle věku už se počítají jen slova, která jsou klasická, maximálně je dítě třeba hůř vysloví. Ptala jsem se před třemi měsíci na "haf" (pes) a to říkala, že ne, že by možná uznala "hafík", ale spíš ne.
Píšu si Lauřinu slovní zásobu a těhle jakoby slov má polovinu její slovní zásoby (zatím jsem napočítala cca 45 slov a z toho tak polovina jsou slova jako "bbs" - pití). Nikdo cizí se s ní nedomluví, pokud neřekne ahoj, pa, nebo třeba "kde je"- což je naučená fráze a tím končí 🙂

peggy722
30. pro 2014

@verbalinka Mně logopedka říkala, že se počítá všechno. Pokud to slovo má svůj určitý význam, tak se počítá. Počítají se i citoslovce. Kdybych Ele nemohla v tomhle věku počítat citoslovce a ty její hatlaniny, tak by to vypadalo, že nemluví vůbec. Bohužel je logoped a logoped. Mnohý z nich jsou zvyklý řešit tak akorát špatnou výslovnost. S malýma dětma neví, co dělat, co poradit. První logopedka, ke který jsme chodily byla to samý. V zoufalství jsem si našla soukromou a teprve od ní jsem se dozvěděla, co mám dělat, jak jí rozvíjet. Hlavně se Ela naučila sedět půl hodiny na zadku a něco dělat. Má jí moc ráda. Ještě chodíme do SPC, tam máme taky super logopedku. Navíc Ela chodí do logo školky, která právě spolupracuje s tím SPC. A konečně se posouvá dopředu. Každý den přidává slova, zlepšuje se gramatika, takže doufám, že se to během tohohle roku srovná a budeme řešit jen tu výslovnost. Ta je občas fakt blbá, nejdou jí sykavky, překvapivě jí celkem nedělá problém r, což mi hlava nebere. A to jí ho nijak neučím. Cizí lidi se zatím moc nechytaj, my jí rozumíme už celkem dobře, ale kdybyste slyšely, co dokáže vyrobit ze slova jogurt. Tomu prostě nikdo jinej nemůže rozumnět i kdyby chtěl. 😀 Ale já jsem šťastná, že konečně mluví, takže mně je výslovnost zatím putna.

sisstin
autor
30. pro 2014

@verbalinka počítá se každý slovo, citoslovce nebo i zvuk, který dítě používá stále stejně na stejný předmět (člověka, sloveso atd.). Pokud to funkčně užívá, je to slovo, i když třeba "jiný" než naše....jak psala
@peggy722 to bych pak hodně dlouho musela říkat, že Tygr nemá ani jedno slovo nebo skoro nic, páč ze začátku mluvil jen v samohláskách, měl svoje slova atd. 😉

sisstin
autor
30. pro 2014

@verbalinka a jinak "haf" je naprosto normální slovo 😕 to jako nevím, co by si teda logopedka představovala, že by malý dítě mělo říkat...dobrman? 😝

peggy722
30. pro 2014

@sisstin Asi tak. Ela v tomhle věku měla ca 10 smysluplných slov. Zbytek byly převážně citoslovce. Ještě v létě tak ca 100 slov a převážně to byly citoslovce a slova typu chojťá (což bylo prase) mmch tohohle slova se nehodlá vzdát asni teď i když to prase už umí 😀 . Dneska už to ani spočítat neumím, protože už po nás opakuje kde co, hlavně to co nemá, že 😠 . Mám radost, že přidává hlavně spoustu sloves a aktivně je používá, což ještě v září bylo scifi.

verbalinka
30. pro 2014

@peggy722 @sisstin
Děkuju za vysvětlení. "Haf" bylo myšleno ve smyslu slova "pes", tzn., že by měla říkat pes a ne haf. Protože haf je citoslovce pro zvuk psa, ne typ zvířete.
Takže v tom případě na tom není tak špatně. i když se mi to zdá zvláštní, protože s jejími patvary se přece nedomluví, protože to nejsou slova. A počítá se i její vytvořené slovo, které má více významů?

Já u Laury stále nechápu, že třeba psy miluje, ale slovo pes prostě neřekne. Nebo třeba kráva, koza, ovce, pití, jídlo (aspoň třeba rohlík), auto... Tak snad to bude jen OVŘ a začne normálně mluvit 🙂 Já jí prostě přestávám rozumět a je stále těžší se s ní domluvit. Snaží se něco vyprávět, ale její věta "mama ee ee hh bbs ee bibi ee ee" a já musím jen pořád odhadovat, co asi myslí, co dělala předtím, kdo zrovna u ní třeba sedí a podle toho hádat.
Dotazy "co létá na nebi", čím se jí apod. zvládá v pohodě. "Čím měříme čas" neví, nakonec vydedukovala teploměr v podpaží (ukázala do podpaží), ale to je dotaz pro starší, co jsem pochopila tady v diskuzi.

verbalinka
30. pro 2014

@peggy722 logo školka by se mi líbila 🙂 Laura je přijatá do klasické, kam chodí její brácha, ale bojím se, že se nedomluví a tím pádem se tam ztratí ☹ Ona se chce kamarádit, ale děti jí nerozumí, takže to po chvilce vzdají. No, nevím... Nevíš náhodou, jestli by ji do logo školky vzali, i když by měla jen OVŘ?
Jinak gratuluju, že tvoje malá jede takhle rychle dopředu 🙂 A má ještě nějaké jiné problémy vyplývající ze smíšené dysfázie? A kde ji diagnostikovali?

pedritapet
30. pro 2014

Ahojte,
som tu nova a je super kolko informacii sa da najst v tejto skupine.. zaroven vsak nie je mozne precitat vsetko, tak sa mozno budem pytat na nieco co tu uz padlo 🙂 Chcem sa spytat ci tu je nejaka mamicka, resp. ci niekto z vas ma skusenost s oneskorenim reci / a aj porozumenia, na ktoru mala vplyv nosna mandla a zatecene uska. Moj syn ma 2,9 roka a je vyrazne oneskoreny v reci, zial aj v ramci porozumenia. V auguste mu vybrali nosnu mandlu, odvtedy vidime pokroky, zacal ukazovat prstom a pomalicky mu pribudaju slova. Rozumie len beznym prikazom, spickuje a pobehuje po byte (najma ked sa nudi). Chodi do skolky do maleho kolektivu, tam je toho pobehovania podstatne menej - chodi tam rad a pekne spolupracuje pri skupinovych aktivitach. Po tom ako mu vybrali mandlu a zacali pokroky zial pribudol aj tik, ked sa tesi, tak urobi taky tik na tvaricke a aj s ruckami. Chodime uz k logo do Institutu detskej reci, diagnozu od kl.psychologa zatial nemame. Logopedicka, ktora sa mi zda velmi sikovna, tvrdi, ze autizmus by unho vylucila, ale v troch rokoch pojdeme na vysetrenie. Budem vdacna za akykolvek nazor, resp.skusenost s niecim podobnym. vdaka

peggy722
31. pro 2014

@verbalinka Elu vzali normálně, my jsme v době zápisu žádnou diagnozu ještě neměly. Ona je to logo a integrovaná školka a chodí tam i normální děti. Ředitelka mi jasně řekla, že hlavní kritérium pro přijetí je věk dítěte. Měly jsme štěstí, že vzali všechny čtyřleťáky, co se přihlásili. My to zkoušely už rok předtím, ale to byla šance nula, protože je říjnová a neměla ani tři roky. A špatně mluvících dětí je tam fakt hodně, Ela tam není žádnej exot. Jenom v jejich třídě je jich atam asi osm, z toho jeden chlapeček přímo s dysfázií, takže paní učitelky mají zkušenosti. Ela má problémy s řečí a hlubším porozumněním. Jemná a hrubá motorika je v pohodě, naopak je ve spoustě věcí napřed. Např. skvěle jezdí na kole a koloběžce. Na podzim zkoušela i brusle, tak možná budou i brusle, aby je starší holce nezáviděla. Pak má slabší poruchu pozornosti a a hyperaktivitu. Je strašně vzteklá, startovací, ale to jenom doma, ve školce ne.
A na diagnostice jsme byly u psycholožky Magdaleny Novákové na Petřinách. Je fakt super.

peggy722
31. pro 2014

@pedritapet Ela měla taky problémy s nosní mandlí. Jak moc to všechno ovlivnilo mi nikdo nedokáže říct. Uvidíme, co nám řeknou v únoru na foniatrii, tam jsme se kvůli neustálým rýmám ještě nedostaly. Asi nějakej vliv to mělo. Logopedka říká, že když nemohla pořádně dýchat, tak se jí špatně okysličoval mozek a asi to odneslo to řečový centrum, který se špatně vyvíjelo. Ale je to jenom spekulace. Ale časově by to odpovídalo.

verbalinka
31. pro 2014

@peggy722 zpětně jsem narazila na tvé příspěvky a dost se to podobá na moji Lauru. Školku máte super 🙂 My jsme objednaný k Junkové na konec ledna. Nejdřív říkala, že už nebere nikoho do péče, ale jako jednorázovku nás vezme. Já teda doufám, že pokud se ukáže nějaký problém, tak si nás sned nechá, co myslíš @sisstin ?

Pořád vzpomínám, jak to u nás bylo. Třeba slovo pes jednou řekla. Bylo to před rokem, zřetelně vyslovila pes a od té doby už ani jednou. Včera mě doma vytočili a já zařvala ticho a ona to zopakovala. Od té doby zase ani ťuk ☹ Vůbec si nemůžu vybavit ukazování. V současné době ukazování stylem - ukáže, otočí se a čeká, až řeknu co to je - to nedělá. Ale stále sdílí, pořád něco "vypráví", ale většinou se nechytáme. Zkoušela jsem ráno porozumění, že jsem seděla v kuchyni a snídala, ona přišla za mnou a já se jí jen tak mezi řečí zeptala, čím se jí. Příbor ležel před ní na stole, ale nebylo to tím stylem - vyber si z několika předmětů, prostě jsem čekala, jestli jí to dojde a ukáže na příbor na stole, nebo třeba půjde k šuplíku, kde máme příbory a vůbec nevěděla, co po ní chci a pak začala vyprávět něco o bráchovi a jídle. Fakt už jsem z toho magor 😀

kriistin
1. led 2015

ahoj holky.
dr. byl se synem u dr, a ta doporučila davat sirup na uklidneni PEDIAKID.Davate nekdo?pomaha to?