Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

verbalinka
4. led 2015

@sisstin mě právě napadlo, jestli tohle není problém u Willa. On prostě doteď těžko chápe, že má počkat, až někdo domluví, občas bývá agresivní, občas ubrečený až hysterický, ta dřívější nekomunikace apod. Po dnešku jsem z něho zase lehce rozhozená (dohadujeme se i u blbýho koupání, pomůže jen vnější motivace). Prostě zase zvažuju psycho. Manžel s ním dost špatně komunikuje a nezvládá...
Díky za Baslíka, zkusím mu zavolat 🙂

sisstin
autor
5. led 2015

@verbalinka to jsou spis projevy ADHD, predstav si tvyho chlapecka x 10, a to je moje dite ve tride na asistenci. Chce to giga pevne nervy 😉

verbalinka
5. led 2015

@sisstin já si už připadám fakt jako magor. Jedno dítě extra chytrý, ale povahově "divný" a druhé je citlivé, mazlivé, klidnější (kromě pár klasických záchvatů vzdoru), ale zase má problém s řečí.
Právě u Willa je zvláštní, že ve školce funguje absolutně bez problémů, ve sboru to samé, ale doma je s ním občas fakt těžké pořízení. Ale je pravda, že si stále pohrává s rukama, nesoustředí se, ale většinou jen doma (teda ty ruce dělá všude)... poptám se se školce a asi s ním zase zajdu na neuro a ještě někam k psycho. Na eeg mu vyšly před rokem iritační projevy (nevím, co to znamená) a na adhd se jí nezdál, protože normálně seděl a čekal, s čímž on nemá problém... fakt nevím. Už jako malý vydržel sedět a třeba si kreslit. Což zase u Laury nepřipadá v úvahu. Co já to mám za děti 😀 Díky za vyslechnutí 😉 Ty sis ale vybrala náročnou práci. Já bych na tohle neměla nervy 🙂

josefina79
5. led 2015

Tak nevím, nevím, ale možná se u Františka rýsuje něco jako první slova????
Během posledního týdne začal říkat:
DU - když dělá Berany Berany Duc
HOP - třeba když mu hodím míček nebo taky když s ním jedu kočárkem a přejedeme nějaký velký výmol
TU TU - když dělám ŤUK ŤUK, třeba klepu lžičkou do misky
TY TY - to si chlapec sám vynadá a ještě u toho hrozí prstíčkem, když dělá něco, co ví, že nesmí
Jinak, je mu 18 m kalendářně, korigovaně 16 m a kousek.

Strašně moc se zlepšil v hrubé motorice, chodí až skoro utíká, do schodů za 1 ruku, dolů za 2. Vyleze všude, kde může. Začíná pomalilililinku jezdit na odrážedle, ale pouze rovně, zatáčení nehrozí.
Naučil se strkat klíč do zámku (kancelářská skříňka).
Jídlo - furt děs, z ruky nic, kousky na lžičce malé měkké. Snaha o samostantné jídlo - 0. Ale snaží se pít z hrníčku.
Pomáhá při oblékání - protahuje ruce, sám si sundá čepici, když mu svléknu jeden rukáv u svetru/bundy, tak druhý si sundá sám.
Rozumí zase dalším věcem, nejnovější hit je, že poté, co mu řeknu "Bobík", tak mne čapne za ruku a odvede na WC, aby mohl spláchnout (to ho ohromně baví).
Jeden čas nosil na požádání věci I z vedlejší místnosti, teď to nedělá. Na 100% tomu rozumí, třeba slovo boty nebo mlíko určitě zná, ale okolo je million důležitějších věcí.
Co myslíte ohledně těch slov??? Dá se to brat jako začátek řeči???

Jo a nebyly jste některá z Vás s takto malým dítětem na EEG? Jdu s ním v pátek a mám z toho hrůzu, jak ho udržím na místě. On neposedí nebo sedí, ale u toho s sebou pořád šije :(

sisstin
autor
5. led 2015

@verbalinka No ja jsem se konecne odhodlala k druhymu diteti, ale mam obavy, ze s prvnima // na testu pripadnyma zacnu silet s tim, aby bylo dite normalni, hlavne zadnej autik nebo dysfatik. Strasne se bojim, ze se proste neco posere a bude to treba 100x horsi nez VD. Jak ma clovek za sebou uz ty stacionare, specky atd, tak vi, co vsechno existuje a je to des 😔

verbalinka
5. led 2015

@sisstin to mi povídej. Jak Will moc nesdílel a nepovídal (teda mluvil, ale nevedl dialog), tak jsem se těšila, jak si s Laurou budeme povídat a ono nic 😀 Ona teda mele, dává pusinky, to jsem od W. neznala, ale bohužel jí skoro vůbec nerozumím. Ona vždy dodá "máma ví?" a já jí říkám "máma neví" 😀 Takže můj sen z "normálního" dítěte se rozplynul. Prostě je tam nějaké zatížení (tipuji od otce dětí a plánuju ho poslat někam na diagnostiku) a s tím nic neudělám. Nebo má jen OVŘ a bude to dobrý. Ale stále častěji narážíme, že mi nerozumí. Ale čím se létá, jezdí do nemocnice, jí, pije ovládá hravě., tak nevím...
Držím palce a nesmíš se bát, tím bys to mohla přivolat. Užívej si výroby miminka, pořádně na to připrav Tygra, ať není zaskočen a těš se. i když lehce se říká a hůř dělá, viď 😅

@josefina79 super, ten se rozmluví a rozkouká 😉

zyoma
5. led 2015

@sisstin opravdu ti rozumim, dcera je hodne pozadu, hrozej nam atypickym autizmem, ja doufam, ze to nakonec bude "jen" dysfazie... No a ted cekame druhe, a to vis, ze se strasne bojim, task nejak doufam, ze druhe dite bude uplne normalni, ale ted si to ani nedokazu predstavit, ze mi tady bude pobihat dite, ktere bude mluvit a chtit se samo vsechno ucit. Zaroven ani nechci myslet na to, ze s dalsim deckem budeme muset absolvovat kolotoc s doktory, stres..... Pevne doufam, ze tentokrat to u vas bude dobre! A u nas snad tez!

sisstin
autor
5. led 2015

@zyoma u nás byla zátěz ze strany exmanžela, tak doufám, že ted by to bylo snad bez rizika v tomhle směru...sobecky bych chtěla holčičku, protože ty trpní na tyhle komunikační a autistický srágory mín...ale zas jsou víc náchylný na ty různý syndromy genetický atd. No uvidíme, pokud otěhotnim, tak se pokusim na to nemyslet....se synem by mě tohle nikdy nenapadlo řešit a buch, stalo se...tak doufám, že ted to bude opačně 😝 a tobě přeju bezproblémové těhulkování 🙂

já se holky poohlížím už po práci, do léta se snad stěhujem a nechci spolíhat na to, že budu mít mimino, takže až dokoncim kurz ted, tak chci začít rozesílat motiváky...nejradši bych do školky nebo do specky, jako do běžný ZS už fakt jen v případě nouze 🙄 my jdem 20. na zápis, no holky, mám z toho docela obavy, vesnická malotřídka, každej tam každýmu vidí do talíře a nevím, na kolik jako se mám tasit s dg a vyšetřeníma. On jako Tygr je už relativně v poho, ale na jeho věk prostě ta řeč furt blbá je - s výslovností jsme se za ten rok nijak extra nehli - furt šílený hlavně sykavky, R už docela naskakuje, Ř zatím vůbec...ale to by bylo v poho...ale díky těm sykavkám je prostě děsnej šišlálek 😔 ke Krejčířový jdem až na konci února, takže nebudu mít ani čerstvou zprávu, každopádně o asistenci mluvit nemusíme, ta třeba není....a jak IVP netušim, se musí žádat na začátku školního roku a zatím teda nemám pocit, že by ho potřeboval...ale jako těžko říct, jak to bude v reálu že.... 😕 ale vzhledem k tomu, že je v celý škole letos jen 12 dětí a to jsou tři ročníky 1-3, tak tam snad na nějaký indi vindi přístup možnosti budou....

peggy722
5. led 2015

@sisstin No já jsem ráda, že je Ela druhý dítě, protože kdyby byla jako první, tak mám obavy, že bysme skončili u jednoho. U tebe je to taky profesionální deformace, čím víc člověk o něčem ví, tak je to někdy horší. Já jsem zase měla zase hroznej strach, že znova potratím. Navíc mně strašili s Downem, takže amnio, další nervy. Oddychla jsem si až v 18 tt. Někdy si říkám, že i to může být příčinou tý dysfázie.

verbalinka
5. led 2015

@sisstin @zyoma určitě budou miminka v pohodě. Hlavní je se nestresovat. Být připravena, ale věřit malému, že bude v pořádku. Ale je to náročné, já vím ☹

@sisstin já bych diagnózu vůbec neříkala. Jen bych řekla o těch sykavkach a když tak donesla obecný papír z logopedie. Zbytečně je vyděsíš. Možná později, až byhx viděla, že jsou v pohodě. Jinak jsi to vzala hopem - to bude tvůj baráček nebo přítelův? 🙂 Hlavně, že jsi šťastná a Tygr spokojený 🙂

sisstin
autor
6. led 2015

@verbalinka hopem nevim, možná jo 😉 jsme ted spolu 3/4 roku 😉 já jsem s exmanželem čekala furt na něco 10 let, stihli jsme se mezitím jednou rozejít a prostě nedočkala jsem se stejně ničeho.... 😉 takže jako se mi moc nechce zas mít vztah o tom, že s někým chodím stopadesát let a nic z toho 😉 já jsem ted docela přesvědčená, že to fakt vyjde, je to úžasnej chlap, takovej, jakýho jsem vždycky chtěla...jako jasně, taky není neustále růžovo, ale to jsou prostě drobnosti 😉 já to dítě musím mít teď, když jsem fakt zamilovaná, jakmile by to opadlo do takovýho toho delšího vztahu, tak u mě začne úřadovat rozum a do toho druhýho už bych nešla si myslim 😉 dům je jeho, já jako s asistenským platem a alimentama si nemůžu dovolit ani garsonku u nás ve městě, natož tohle 😉 holt když to nevyjde, tak se vrátím zas zpátky se staženým zadkem...ale nechci litovat toho, že jsem to aspon nezkusila 😉

jinak já žádnej obecnej papír z logo nemám, všude to jsou prostě zprávy z psycho, klinický logo a SPC...vesměs stejný - zbytková forma VD, nadprůměrný intelekt, úzkostná povaha atd. Na prvním zápise jsem jim to dala, ale nák se neděsili, páč nevěděli, co VD je 😅 a až samo na výslovnost tím zápisem prošel úplně v pohodě 😉

josefina79
6. led 2015

@sisstin souhlasím s Tebou, že dlouhým čekáním člověk nic nevyčeká. Už jsme ve věku, kdy nedáme na povrchní záležitosti a jestli ten chlap vypadá jako ten pravej, jestli je v pohodě s Tygrem a Tygr s ním, není na co čekat.
Já jsem se takhle ve 32 letech po plácání v několika vztazích, které nikam nevedly, protože pánové "nebyli připraveni", nakonec seznámila v únoru se svým mužem, v září se k němu nastěhovala a v dubnu příštího roku jsme se brali. A I když to byl takhle krátký vztah, tak muž se mnou bez mrknutí oka zvládnul 5xIVF, předčasný porod a jednoho nedonošeného chlapečka s né úplně standardním vývojem.

Jinak te´d jsem dostala zprávu od KW.
Psychomotorický vývoj dítěte je významně nerovnoměrně založený. l během dvou měsíců, které uplynuly od pruního vyšetření, je ale znát velký pokrok v porozumění řečív sociálním chování a hrubé motorice.
Již při prvním vyšetření byla mentální kapacita dítěte v pásmu širší normy, ale těžce opožděný
je řečový vývoj, opoždění bylo také v oblasti hrubé motoriky. Při druhém vyšetření mohu
konstatovat zlepšování hrubé motoriky a porozumění řeči. Dítě je neautistické, normálně
sociálně reagující.
Co si mám u takhle malinkého dítěte představit pod "mentální kapacita v rámci širší normy"?

Teď nás tedy čeká psycholožka v KDDL (Dr. Fleischnerová - neznáte někdo???). Poslal nás tam neurolog - je vice než osvícený, fakt super doktor. Nečekala jsem to, tak jsem si ještě před tím zařídila tu KW.

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 mentální kapacita v rámci širší normy je, že je opožděnej v to mentálnu (logický myšlení, abstraktní atd.) cca o půl roku než vrstevníci, což je furt prostě norma... 😉

no jinak přítel je právě s Tygrem úplně suprově, ani v nejlepším snu jsem nečekala, že by to tak mohlo bejt...i obráceně....jako už významně převyšuje roli svýho bio otce, kterýho vidí tak jednou za 2-3měsíce na den 😉

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 respektive o půl roku asi ne, v tomhle věku asi o mín, ale prostě tak, že to ještě není na diagnozu mentální retardace a do těch tabulek se prostě vejde 😉

josefina79
6. led 2015

@sisstin hm...no nejak tak jsem si to taky predstavovala.
Tygr měl taky na začátku mentální vývoj v širší nromě a pak se srovnal nebo se pletu?

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 no hele, my začínali v 27 měsících na lehké psychomotorické retardaci (opoždění ve všem o 9 měsíců, v řeči a porozumění o rok 😉 ), v 31 měsících měl právě už tu širší normu, ve třech letech normu....a ted je v logice, matematických představách a v tomhle dokonce v nadprůměru, jinak vše má k věku, a to i řeč. Takže ono jako je fakt ještě malej a může se to hodně změnit, podle mě je ta zpráva docela pozitivní a fakt má šanci ten nerovnoměrnej vývoj dohnat 😉

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 ale jako fakt do těch 27 měsíců byl totální mimon, to bylo šílený, neuměl fakt vůbec nic, nerozuměl, nemluvil, neukazoval, nenapodoboval atd. Pak jak když utne, najednou začal napodobovat, rozumět a všechno umět...to byl právě do těch tří let šílenej skok 😕 jak kdyby prostě na rok zmrznul a pak to zas skokově dohnal všechno.... jinak až na to mluvení byl fakt v těch kognitivních dovednostech od tý doby na tom vždycky více než dobře 😕

josefina79
6. led 2015

@sisstin děkuji za připomenutí 🙂

peggy722
6. led 2015

@sisstin To je podobný jako u nás. Jenomže Ela zamrzla na ten rok jenom v řeči a porozumnění. Ostatní měla v pohodě. Ona v těch kognitivních schopnostech a analytickým myšlení byla vždycky hrozně napřed. Podle psycholožky je teď na 7-8 let. 😕 Moc by mně nepřekvapilo, kdyby jednou vystudovala ten Matfyz jako děda a táta.
Ale holky konečně se ta řeč začíná rozjíždět. 😀 Včera mi to hlásila i paní učitelka ve školce, že se přes svátky pěkně rozpovídala. Tak mám z toho fakt radost. Nicméně chování doma je pořád děs běs. čím je unavenější, tím je to horší. Když neuměla mluvit, tak jenom řvala, teď se se mnou dohaduje a řve k tomu 😝 .
Chudáci sousedi, ti si zase odpoledne užili, když jsme šly na nákup. No někdy už jsem z ní fakt na nervy. POřád všechno 100x vysvětlovat, proč to musí bejt tak a ne jinak. Proč si musí vzít oteplováky, čepici a že tahle se jí nelíbí, tyhle rukavice. A konečně se ptá proč 🙂 . A to všechno během 14 dnů. Jsem zvědavá, co na ní příští týden řekne logopedka v SPC.

sisstin
autor
6. led 2015

@peggy722 já doted jakoby nevím, čím to bylo způsobený...protože děti s expresivní se většinou vyvíjejí normálně v tomhle, respektive rozumějí, ukazují, napodobují v normálním věku..."Jen" prostě nemluví, můžou být motoricky neobratné atd. Mně přijde, že syn byl do cca 15m celkem "normální", jako jo, nebyl to žádnej extra rychlík, ale prostě normální....a pak se něco změnilo a prostě se "zasek" a nedělo se nic, a pak se to zas rozjelo. Ale jako nevím, zda si to třeba nenamlouvám a nebyl divnej odjakživa 😅 😅 každopádně mi říkala Krejčířová, že stát se to může a nemám řešit proč, hlavně, když se z toho vysekal 😅

josefina79
6. led 2015

@peggy722 tyjo, tak to ten MatFyz dá. Jestli je v 4 letech na 7 let, tak je to fakt "bedna". A gratuluji k zlepšení v řeči a k PROČ 🙂
@sisstin chtěla jsem se zeptat na to samé, tj. proč měl Tygr ten "zásek". A u receptivní tyhle "záseky" jsou?

Jinak náš bobeček se teď učí jezdit na odrážedle. Rovně už to docela umí, jezdí teda relativně pomalu, ale už jezdí. Ale neumí zatáčet ani jezdit pozadu.
Teď je neuvěřitelný šplhavec, na všechno leze, šplhná a tak vůbec. V pondělí jsem s ním byla v MC, měli tam bazének s balonky a skluzavkou, byl tam se stejně starou holčičkou (dle korigo-věku) a ta tam stála a stála a on lezl a lezl. Její maminka z něj byla úplně unešená ...
Vždycky jsem si myslelala, že holčičky jsou prostě "hodné", ale teď mi tak nějak přijde, že to není o tom, že by víc "poslouchaly", ale že je spíš ty klučičí věci tolik nezajímají (tj. nevidí důvod nikam vylézt a tak to ani nedělají, takže to později ani neumí). Četla jsem někde článek, že to že chlapi umí líp zaparkovat je přesně díky tomu, že v dětství pořád někam šplhali, lezli a cvičili si tak odhady vzdáleností, prostorovou představivost atp.

Jinak Fanoušek teď aboslutně peče na nějaké "Podej" nebo "Přines". Před pár týdny na požádání donesl občas I věci z vedlejší místnosti (mlíko, balón, hračku), teď ani tuk. Boty můžou stát primo před ním a já tam asi 15x řeknu boty a on nic.
Nemůže to souviset s tím, že teď jde tak dopředu motoricky?

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 no u tý receptivní je prostě dítě mimon odjakživa, a to porozumění jde pomalu dopředu...ale zas bývaj hodně motoricky obratné....ale spíš jde o to, že u nás to nejdřív vypadalo, že bude mít receptivní, pak smíšenou a nakonec z toho byla jen ta expresivní, páč za 3/4 roku to porozumění dohnal tak, že ve třech letech uměl barvy (i lososová a takovýhle kraviny), uměl vlevo vpravo atd. 😕

josefina79
6. led 2015

@sisstin díky za vysvětlení.
Lososová, jo???
Můj muž doted nerozliší mezi růžovou a oranžovou 🙂)))

peggy722
6. led 2015

@josefina79 Cha tak to naše Ela měla bejt kluk. 😀 Protože ta má převážně klučičí zájmy, hlavně kolo a koloběžku, auta, mašinky. Jako s ostatníma hračkama si hraje taky, ale mašinky vedou na celý čáře.
Jo a můj muž zase tvrdí, že oranžová a červená je to samý 🙂 .
Jinak barvy zatím umí ty základní plus nějakou šedou, hnědou, možná růžovou, fialovou a tím končíme. Ale už je umí celkem i říct, což je dobrý. A naštěstí říká žlutá a ne jako sluníčko a pod.

josefina79
6. led 2015

Doprčic, já už fakt nemůžu chodit na ty "termínový fóra". I když občas kouknu na skupinu dle korigo věku, tak jsou tam všichni děsně napřed. A ty matky se snad vyžívají v tom, že tam postují zprávy typu:
"Ježišmarjá, já už nevím, jaký písničky ho mám učit, vždyť on už všechny umí, maminky poraďte."

Holky, prosím, řekněte mi, že nejsem divná, když z toho mám depky?

sisstin
autor
6. led 2015

@josefina79 ja jsem presne kvuli tomuhle prestala na terminovou diskuzi chodit 😉

peggy722
7. led 2015

@josefina79 Já s Elou na žádnou ani chodit nezačala a mám klid. V podstatě jsem měla srovnání akorát u kamarádek a ty mají děti o něco starší, tak mně to tolik nevadí. A ve školce už Ela není takovej exot, tam je špatně mluvících dětí víc, navíc už se zlepšuje, tak už tolik nevybočuje. Já jsem ráda, že je na tom tak jak je.
A zbytečně se nestresuju tím, že támhle už někdo recituje pětislokový básničky. Já budu ráda, když všechno dožene než půjde do školy a byla bych šťastná jak blecha, pokud se nám vyhnou dysporuchy.

Takže já radím, na žádnou takovouhle diskuzi nechodit. Je to o nervy. Ale hlavně nesmíš všemu věřit, internet snese hodně. Takže klidně může zpívat písničky, ale nikdo kromě mámy mu nerozumí. 😉

josefina79
7. led 2015

@peggy722 no, však už jsem si to zakázala tam lézt. Nebudu se zbytečně stresovat.
I KW mi říkala, ať vůbec ostatní matky neřeším, že jediným cílem jejich "dobrý rad" je ukázat, že ONY to dělají dobře a já blbě. No musím říct, že někdy mám pocit, že měla absolutní pravdu.

@sisstin - vzpomínám si, že jsi někde psala, že řeč je až sedmá (snad si to číslo pamatuju správně) věc, která se u dítěte rozvíjí. Že předtím musí zvládnou X věcí. Nepamatuješ si, co to všechno je?

sisstin
autor
7. led 2015

@josefina79 ty jo - tam je ukazování, napodobování, porozumění řeči, rozvinutá jemná a hrubá motorika, dítě musí mít nějaký ty předřečový žvatlatcí stádia...a víc už si fakt nepamatuju 😕 😅

verbalinka
8. led 2015

@sisstin pro mě je to trošku rychlejší, ale zase chápu, že nemá smysl čekat. Někdy člověk čeká, až... a po xx letech vztahu nakonec stejně zůstane s dítětem sám. Takže je to vlastně jedno a pokud jsi zamilovaná a kluci si sedli, moc vám to všem přeju 😵
Pokud má už v papírech vše ok, tak bych se tím netrápila. Škola se s tím nějak srovná sama 🙂
@josefina79 taky mám holku, co pořád někam leze, dělá kotrmelce, tancuje, prostě oproti synovi, který nikdy nikam nelezl (nemusela jsem řešit otevřená okna, zásuvky...), tak ona je malý šílenec a dravec 🙂 A nesrovnávej. Každá matka se ráda pochlubí, nebo prostě fakt už neví, jakou písničku, ale nesmíš to brát osobně, ale chápu a vím, že to bolí ☹

Já jsem se včera zase rozhodila. Laura začíná chodit na zkoušku do školky a v šatně mi pak holčičky jen o pár měsíců starší vyprávěly, povídaly, bylo jim krásně rozumět, mělo to hlavu a patu... Pak se jedna holčička ptá Laury: "Já jsem Anička Nováková, jak se jmenuješ ty?" a Laura nic. Tak jí povídám "řekni, já jsem Laura" a Laura smutně "Já nevím" ☹ Prostě vůbec nechápe, že má říct své jméno. Když se jí na to doma zeptám, tak řekne "já". Mně je ta její neřeč strašně líto, protože je opravdu šikovná, samostatná, sama se v šatně oblékla a ty ostatní holky čekaly, kdo jim pomůže (drzé a líné byly dost) a to, že nemluví, jí hodně komplikuje život. Ona není introvert. Včera jsem se jí ptala na jakou písničku ve školce cvičili a ona mi začala ukazovat, jak a co cvičila. Jsem zvědavá, jak dopadneme u Junkové. Motoricky je na tom hodně dobře (do schodů střídá nohy, svleče se a obleče, umí knoflíky...), ale zase nechápe člověče nezlob se, den a noc od mindok, pořád něco strká do pusy (takže před ní vše schováváme, protože všechny karetní hry jsou okousané a roztrhané), ale stínové obrázky Krtka dává v pohodě. Fakt nevím. Sorry za moje úvahy, jen jsem už nervní.
Do toho řeším se starším, kam s ním do školy, protože je nadaný a je s tím velký problém...

@peggy722 je fajn, že se Ele ve školce líbí a není tam někde odstrčená v koutě 🙂 Jestli si dobře pamatuju tvoje začátky tady v diskuzi, tak malá docela mluvila a vypadala v pořádku, viď? A receptivní tě tehdy nenapadla? A zkoušela jsi s ní ty otázky na porozumění - čím se jí, létá, jezdí apod.? Je super, že jde tak rychle dopředu 🙂