Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
8. led 2015

@verbalinka Ono to jenom tak vypadalo, v těch dvou letech a něco měla slovní zásobu k věku, ale pak začala stagnovat a vůbec se nezlepšovala. Navíc to šílený chování. Receptivní mně nenapadla, protože tam děti mluví, sice mají spoustu echolálií, špatně rozumí, ale mluví. Ty otázky jsem zkoušela a většinu věděla v pohodě, to mně mátlo. Ono totiž pokud jsem se zeptala,na jednu věc, tak věděla a rozumněla. Ale pokud na ní ta psycholožka zkoušela několik pokynů v jedný větě, tak si zapamatovala tu první věc a pak už nevěděla co má dělat dál. Takže má horší tu krátkodobou paměť. Jinak co jí kdy kdo provedl, to si pamatuje výborně 😀 .
Nováková říkala, že by se teď měla vyvíjet rychle, že by to měla dohnat.
Elu to nemluvení taky dost ničilo, bylo vidět, že se chce zařadit, ale že se bojí. Navíc loni to porozumnění bylo fakt asi dost špatný. Když jí člověk vidí, jak teď brebentí a neustále se mi snaží něco vysvětlovat. Tak je to tak krásný, jak rozkvetla. Akorát se absolutně neumí ovládat a mně tím ničí. Pořád jenom trnu, kdy po Lucce něčím hodí a trefí se. Nemůžu je tady v klidu chvíli nechat, protože ty její přechody z klidu na 100 jsou fakt vteřinový. Vůbec netuším, co s tím mám dělat. Přemýšlím, že zkusím koupit ten pediakid, jestli by to nepomohlo. 😖

frami
8. led 2015

@verbalinka přečetla jsem tvoje příspěvky a připomíná mi to mého syna. Hodně znakoval a používal citoslovce. Máma řekl někdy po druhém roce, ale nevolal na mě. Mami, jako zavolání přišlo až ve 2,5. Já pořád řešila, jestli logo jo nebo ne. Ale tím, že bylo vidět, že rozumí a hodně se snažil komunikovat, tak jsem si řekla, že ještě počkám na školku. Šel ve 2 letech a 10 měsících. Nějak se domluvili, učitelka si nějak poradila a najednou ve 3 letech přišli první skutečná slova, během chvilky spojoval a do Vánoc už obstojně mluvil. U vás mi přijde, že jste napřed třeba v tom, že malá ty citoslovce spojí do věty. Já taky pořád čekala, že když denně chodíme kolem oveček, že by mohl říci bé ham. Ale to ne, ukázal, tak se ptám co to je? On: bé a já: ano, ovečka a co dělá ovečka? a on: ham. A takhle bylo na procházkách více míst, kde byl zvyklej, že mu něco ukazuju a říkám, tak jen ukázal a dožadoval se abych mu zopakovala celou konverzaci vztahující se k danému místu. Teď je mu pět, mluví dobře, má dobrou slovní zásobu a nikdo by nepoznal, že začal mluvit dýl než většina dětí. Na logo sice chodíme, ale jen kvůli r,ř. Tímto příspěvkem jsem jen chtěla napsat, že třeba nakonec žádný problém mít nebudete a malá se sama najednou rozmluví. Nevím, kdy jdete do školky, ale třeba i to pomůže. Já samozřejmě nevím, jestli to bylo vyloženě školkou, třeba by začal, i kdybych ho měla doma, ale bylo to tak nějak současně, školka, padl nám třetí rok...

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Nevím, zda tě to uklidní, ale to, co popisuješ u své ani ne tříleté dcery mám u dětí ve školce a to jsou o dost starší - třeba i 3 a půl roku. Strkají věci do pusy, neodpoví na otázku ,rozhodně by nepochopily clověče nezlob se a den a noc taky ne.A ani daleko jednodušší věci neví.A spousta jich vůbec nemluvila před třetím rokem a ted už pomalu začínají a taky je jim špatně rozumět.Měla jsem tam třeba kloučka, před prázdninami v červnu mluvil jen "dada" , nic víc a v září - po 2 mesících - normálně mluví ve větách.Právě o těch prázdninách mu byly 3 roky. Chtěla jsem ti to jen napsat jako svůj postřeh, protože mi připadá, že se zbytečně stresuješ, vážně na tvé holčičce z tvého popisu neshledávám nic neobvyklého. Samozřejmě hodnotím jen to, co jsem si přečetla a kdybys viděla ty naše mrňata ve školce, tak bys na svoji dcerku byla pyšná, jak je šikovná 🙂

verbalinka
8. led 2015

@frami @merunkova holky, díky, jste na mě hodný 🙂 Ona má opravdových slov jen pár, zbytek jsou citoslovce (bé, haf) a potom ty nicneříkající (bbs - pití, pps - spaní, postel a vše kolem a podobný okolí těžce rozlišitelný a nesrozumitelný "slova"). Já právě nerozumím tomu, že ona mluví ve větách - věta třeba zní "mama pi Jaje" - máma má být u Laury, nebo skloňuje, ale jen slova mama, tata, Bibi (brácha Willi), baba a děda, ale třeba pes, kočka, koupání a prostě normální slova neříká a neumí.
S tím člověčem apod. jsem možná trošku mimo - její brácha byl v tomhle úplně jinde.
Já mám kolem sebe děti, které mluví (třeba hůř, ale je jim rozumět, co chtějí). Neznám nemluvící. Ona strašně ráda komunikuje, pořád něco vypráví a mně je moc líto, že jí nerozumím a ostatní už vůbec ne. A začíná jí docházet, že se ostatní nechytají a bojím se, že se zasekne ☹ Ach jo. Syn mluvil, ale neměl potřebu sdílet a ona chce sdílet, ale neumí mluvit 😅
Já pořád doufám, že se srovná a bude to dobrý 🙂 Ale radši chci "písemné potvrzení" od psycholožky, abych měla pocit, že jsem prostě něco udělala a nečekala na zázrak. Tou neřečí se trápíme všichni v podstatě od jejích několika měsíců, kdy pozdě začala žvatlat a já pořád čekala a nechtěla hysterčit.
Moc díky za podporu 😉

verbalinka
8. led 2015

@peggy722 super, že se takhle posouvá 🙂 Určitě se srovná a bude vše v pořádku a škola bude v pohodě 😉 Povaha je oříšek u nás u staršího. Když byla Laura mimino, tak jsem mu vůbec nevěřila a pořád ho hlídala, aby mu neruplo v hlavě. On je úžasný, ale má taky nějaké divné přepnutí mozku a pak kňučí, vzteká se, dupe, řve. Já jsem teda nekompromisní a když mě hodně vytočí, dokážu dost zařvat a v tu chvíli se stáhne. Ale nebaví mě každý den řvát a vlastně mu pořád připomínat, kdo tu vládne ☹ A řešení nemám. Trochu pomohla homeopatie, pak pořád nějaké zaměstnávání, přidat mazlení (i vnucované ode mě) a pak občas zařvání. Drž se, není to lehké. U Ely to možná bude i tím neporozuměním, třeba to s tím souvisí a srovná se to 😉

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Ale tím, že se tím trápíš, ta k to na ní zbytečně přenášíš, máš od ní nějaká očekávání a jsi tím "zklamaná", srovnáváš se synem a to není dobře. Jen proto, že v okolí nemáš nemluvící , neznamená, že neexistují.Já jich mám ve školce spoustu 😀 Např muj syn ve trech a půl letech taky nemluvil, jeho výrazy byly latako patako, letadlo bylo KRAM, světlo bylo KLÁ, pak říkal ještě JATORý a BAMBULÍ a nerozuměl mu nikdo 😀 každé dítě má své tempo a čas, netlač na ni a možná ji netahej zbytečně po doktorech jen proto, že v 2 a 10 měsících nemluví... Jak ti a jí v tom pomůže nějaké potvrzení? Vždyť ani doktor nemůže v jejím malém věku předvídat, jak a kdy se rozmluví..Vážně to není nic neobvyklého.Víc jí věř 🙂

verbalinka
8. led 2015

@merunkova já se netrápím, že bych na ní něco přenášela. Ona je úžasná, úplně jiná než syn. Vím, že syn je jiný a nesrovnávám ve zlém - on je opravdu úplně jinde a není "normální" dítě. Já jí netahám po doktorech. Čekala jsem dva roky a nechávala, ať to samo dozraje (sisstin jsme se během té doby ptala asi dvakrát kvůli pocitu, že má ještě čas). Teď chci jen vědět, jestli je ok a mám jí dát čas, nebo to může něco být a mělo by se s ní víc cíleně pracovat. Nerada bych za rok zjistila, že je zbytečně v normální školce a ten rok jsme promrhali místo práce na jejím rozvoji. Já jsem právě spíš matka, která až moc dlouho čeká, abych děti netahala po doktorech a už se mi to vymstilo. Psycholožka na ni koukne, řekne v pořádku a ok. V podstatě bych tohle slyšela nejradši 🙂 Nebo doporučí cílenou práci, logopedii, logo školku. Radši jedno zbytečný vyšetření, než po pár letech být u doktorů pořád. Moje máma je bývalá učitelka (v MŠ i ZŠ) a už jsem od ní dostala "vynadáno", že její řeč není standard a že zbytečně moc dlouho čekám.
Jinak syn ve školce mluvil v max. dvouslovných "větách", hrál si převážně sám, učitelky o něm nevěděly zhola nic. Doma mlel pantem, četl, počítal atd. 🙂
A kdy tvůj syn začal mluvit normálně? Protože jeho slovník, dle mého, fakt nebyl standardní 😉

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Nemyslím to ve zlém, jen mě zaráží, že už ji v tak nízkém věku hodnotíš jako "nenormální".Má stále ještě čas, nejsou jí ještě ani 3 roky. A sama píšeš, že vás to trápí a že čekáš 2 roky, přitom je jí JEN 2 roky a 10 měsíců.Pracuji ve školce a mám děti od 2 do 7 let a mám tedy srovnání a vidím, jak to děti, které nemluví, najednou skokem doženou,proto jsem to napsala...abys ses zbytečně nestresovala, dokud má ještě dcerka čas.Jinak můj syn měl nestandartní vývoj, bohužel po očkování ve 3 měsících se začal zpomalovat, takže tady to bylo opravdu problémové.V 18 měsících nelezl, neseděl, nechodil, nemluvil - ta řeč souvisí s PMV , proto to bylo vše zpožděné.Po vojtovce začal chodit ve 2 a něco a vše bylo posunuté. V 3 a půl začal mluvit, ale špatně, tak jsme šli na logo a má výv. dysfázii.Dnes je mu 7, a už řešíme jen sykavky a r naskakuje a ř není vůbec.Ale my jsem jiný případ, tvá dcerka je šikulka a vůbec bych se ničeho nebála, dej jí čas 🙂

verbalinka
8. led 2015

@merunkova já vím, že ne 🙂 Dva roky to řeším, protože žvatlat začala těsně před rokem a po pár dnech byla očkovaná a přestala. Pak dlouho nic, kolem roku a půl se to začalo zlepšovat, ale je prostě v tomhle opožděná. Pravděpodobně se to spraví a bude to ok, ale radši budu vědět, že v ničem jiném opožděná není a jen počkám, až řeč naskočí 🙂 A k psycholožce jdeme až za měsíc, takže jí budou necelé tři roky, což je akorát správná doba na konzultaci. Vždyť přece o nic nejde. Ona neví, že bude testovaná, jen si půjde pohrát. Není to žádná narkóza, operace apod. 🙂 Ano, u nemluvících dětí to může být OVŘ a řeč sama naskočí, nebo třeba ne, jako u tvého syna. Ten čas do nástupu na ZŠ není nafukovací a je lepší vědět, na čem jsem.
Mmch. tohle řešila peggy722 , vše vypadalo ok a nakonec má její dcera receptivní dysfázii. Nechci vypadat jako hysterka a ani nejsem. Jen se ráda nechám odborně uklidnit 🙂
Tvého syna je mi líto, očkování je prostě hazard ☹

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Očkování je svinstvo, už nedáme nic, naposled měl ve 2 letech .Narodil se nedonošený, ale zdravý a prali to do něj, ač neměl svoji váhu 😠 Jinak držím palce, at je vše ok, věřím, že bude. Já jsem jen reagovala na to, že neumí údajně v jejím věku člověče nezlob se, neřekne jméno, cucá hračky, nemluví atd atd...to je totiž normální. Děti se umí dorozumět i bez řeči, to bys koukala.A pokud ve školce teprve začíná, tak se jí nedivím, že tam nemluví vůbec, to znám u našich dětí taky, jsou zaražené a nevydají hlásku,maximálně jen nějaké zvuky 😀 Tak držím palce 🙂

verbalinka
8. led 2015

@merunkova to jsou h.ovada - to se jinak říct nedá. Chudák malej ☹ Já měla scénu u doktorky, když jsem posouvala očkování, děs a hrůza. Nakonec jsem blbá dala i prevenar (zpětně nechápu). Po poslední hexe měla febrilní kolaps (ale bylo to 3 týdny po očkování, takže to přece nesouvisí 😠 ). MMR jsem dala až teď v létě, kdy jsem viděla, že je absolutně zdravá a vše ok. Taky držím palce, ať už nemusíte očkovat a malej se z toho dostane - určitě jo a bude z něho úspěšnej chlap 🙂

merunkova
8. led 2015

@verbalinka To poslední očko ve 2 letech bylo s reakcí druhý den po očkování , která trvala týden - malej řičel ve dne v noci, nebyl k utišení a narážel hlavou do zdi.Jen jsem ho držela, aby si ve vzteku neublížil.Po týdnu byl zas úplně normální a tichý jako předtím.Tehdy mi došlo, že to byla reakce na očkování, prvně jsem totiž myslela, že je to období vzdoru.Ale to by netrvalo jen týden že? 😠 Od té doby očko nebylo a nebude, i naše mudra s tím souhlasí a souhlasí, že to bylo zřejmě očkováním. Bylo toho pak i víc, do toho pak i ten vývoj, řeč....ušli jsme velký kus cesty, několik hospitalizací, ale snad už je to za námi a bude to ok.Dnes chodí do 1 třídy, na logo chodíme stále, ale už je to normální kluk 🙂

verbalinka
8. led 2015

@merunkova paráda, že jste všechno zvládli a ještě k tomu to doktorka uznala 😵 A co škola? Vše v pohodě? 🙂

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Zatím jo, taky nás logopedka upozorňovala, že mohou být nějaké poruchy učení, kvůli té dysfázii,ale zatím to nevypadá, čte, písmenka se nepletou, píše na kluka docela pěkně, pero dostal mezi prvními, tak uvidíme.Každopádně i kdyby se nějaká porucha objevila, tak to vezmu a zvládnem to, po tom všem , co jsme si prožili po nemocnicích a kde už jsme, to bude jak nic.Děti toho zvládnou strašně moc, já mu věřím i když nezastírám, že jsem se tehdy taky bála. A u tebe věřím, že malá potřebuje jen čas, uvidíš sama třeba za 2-3 měsíce, pak si povíme 🙂

verbalinka
8. led 2015

@merunkova díky, asi jo 🙂 Prožili jste si toho teda hodně. To už zvládnete úplně všechno 🙂

merunkova
8. led 2015

@verbalinka Však vy taky holky 🙂

peggy722
9. led 2015

@verbalinka Ela má lehkou smíšenou, ne receptivní. A jo já jsem taky čekala a čekala a pořád se mi to nezdálo. Já v tomhle věřím na instinkty matky, že když není něco v pořádku, že to ta máma fakt pozná. Mám obavy, že nám by asi nepomohlo, kdybysme to řešili dřív, protože by prostě odmítla spolupracovat. A v těch čeyřech letech už aspoň ta psycholožka měla naprosto jasno a nemuseli jsme tam chodit několikrát, protože dysfáyii ti nikdo dřív ne ve čtyřech nedá.

peggy722
9. led 2015

A nad vlivem očkování taky dost přemýšlím. Ona měla takovej první yásek už ca ve třech měsících po první Hexe. Přestala se pořádně hýbat, ležela jako placka a to byla od naroyení hrozně čilý miminko. Držela hlavu sotva jsme jí přinesli z porodnice, byla hrozně zvědavá. Viděla pořádně snad už v porodnici, nejoblíbenější sledovací objekt by kocour. Po očku naprostej nezájem o nic. Za měsíc se to zase srovnalo a šesti seděla, lezla a v necelým roce chodila. Ukazovala, měla první slova, prostě se vyvíjela naprosto ukázkově. Pak dostala v roce a půl zarděnky, spalničky a spol. To mi ještě přišlo všechno v pořádku. Pak po druhým roce začla být hodně nemocná, přidala se ta nosní mandle a s mluvením byl konec. A začala se neuvěřitelně vztekat. Do tý doby měla děti ráda, pak je začala mlátit jenom se k ní přiblížily. Fakt netuším, jestli to mohl být následek očka. Ono na to očko na spalničky divně reagovala i první dcera. Přestala ze dne na den jíst a to trvalo asi půl roku a mluvení taky nic moc, ale ve třech a půl letech už mluvila normálně.

smardik
9. led 2015

@peggy722 dysfázii máme od 2let a 8 měsíců od psycholožky u nás. 2 roky a 11 měsíců od Krejčířové. ted má Tom 6 a jo, mohli jsme jít dřív

verbalinka
9. led 2015

@peggy722 pardon s tou receptivni, myslela jsem to tak, že má postiženou i receptivní složku a přitom by to nikoho nenapadlo. Will se taky po druhé MMR rozvztekal. Tehdy částečně pomohla homeopatie.
Mně jde o logopedii a případně logo školku. Třeba je ok a já budu moc ráda 🙂

peggy722
9. led 2015

@smardik Hmm tak Nováková říkala, že by nám jí dřív nedala. Tak asi to má každá trochu jinak.
A jak je teď Tomík na tom ?

merunkova
9. led 2015

@verbalinka Ještě přidám další postřeh - pokud bys musela chodit s malou třeba na logopedii, tak i tak zvaž, zda ji nedat do normální školky.Co jsem slyšela i o odborníků, je to takový teď trend, ty logo školky. Sice tam s nimi budou chvíli procvičovat, ale budou tam jen děti s vadama a to není podle mě pro dítě s vadou řeči moc dobré.Chvíli bude sice procvičovat řeč a pak celou dobu, co bude ve školce , bude slyšet špatnou mluvu ostatních dětí....Můj syn měl docela těžkou dysfázii, začali jsme doslova s každým písmenkem zvlášť a přesto se to podařilo běžným denním domácím cvičením postupně odstraňovat.Do školky chodil do normální.Tím, že slyšel správnou mluvu, si nezafixovával nějaké další špatné návyky.

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova deti s VD si spatne mluvni vzory nefixuji 😉 ja si teda syna v bezne ms do urcityho veku predstavit neumela ani omylem 😉

merunkova
9. led 2015

@sisstin Mě to říkala i naše logopedka, že není dobré, když děti neslyší kolem sebe správné mluvení ,ale jen to špatné a přijde mi to logické. Jinak já mám ve školce děti nemluvící, mluvící i hodně špatně mluvící, mám i holčičku s dysfázií a problém s tím nemáme žádný, ani děti ani my 🙂

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova jinak tezka dysfazie vypada fakt jinak nez u tvyho syna, tezky dysfatici jsou deti, ktery maj v sedmi osmi letech treba dvacet slov 😉

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova Spatny mluvni vzory si naopak fixuji deti "normalni" 😉

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova tak u nas to nebylo jen o nemluveni- sebeobsluha az na zachod nic, jidlo nic, kazda zmena problem, hlucne deti problem atd. V bezny MS bych si ho umela predstavit tak cca od 5,5-6 let...

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova nehlede na to, ze v nasi skupine na FB dysfatiky casto nezvladaji ani logo skolky a konci ve speckach, pac to chovani je nekdy stejne jako u autismu 😉

merunkova
9. led 2015

@sisstin Myslela jsem tím slovem "těžká" jen to, že opravdu neuměl mluvit vůbec nic dobře, ta slova neměla hlavu ani patu - viz můj příspěvek někde výše 😀 a začínali jsme jedno písmeno po druhém ,až jsme se po 4 letech prokousali k sykavkám, r a ř.....a o motorice ani nemluvím,kousat jídlo neuměl do 3,5 let , ve 3 letech nezvlád sám l ani chůzi ze schodů atd atd....s něčím má problémy dodneška, ale to už jsou jen prkotiny 🙂

sisstin
autor
9. led 2015

@merunkova jasne, chapu, ale to je furt lehka forma a jeste expresivni. Ja proti bezny ms nic nemam, ale spousta dysfatiku to tam absolutne nezvlada nebo jsou vylouceni