Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

verbalinka
11. led 2015

@acacia o neporozumění by mohla @peggy722 vyprávět. Porozumění se všem zdálo skvělé, a přitom její Ela uměla skvěle klamat a opravdu nerozuměla.

acacia
11. led 2015

@calabasa Potřebuji doporučení?

acacia
11. led 2015

@verbalinka No všude se tady píše, že matka to špatně posoudí, tak nevím, jak to poznat?

roniii
11. led 2015

@josefina79 diiky

petulkakosticka
11. led 2015

Ahoj holky, prosím syn 2roky a 4měs., nemluví, umí jen: mama,tata,teta,tutaj,baba,bubu,bobo,papa,pepa.
Je citlivější, jinak vyzuje boty, sundá s pomocí triko,mikču,uklidí boty, bundu, čepičku, hračky. Nejí sám, pije pouze z kojenecké lahve. Máme za sebou neurologa,tam vše v pořádku, jsme objednaní za dva týdny na foniatrii, ale neuroložka nám radí, že to máme odložit o půl roku, že by malý stejně nespolupracoval. Tady jsem se dočetla,že je dobré navštívit i psychologa. Co myslíte, máme odložit foniatrii a zkusit nejprve psycholožku. Jinak malému čteme, povídáme, venku ukazujeme,vysvětlujeme, jen nemá rád zpívání... Děkuji za každé info.

verbalinka
11. led 2015

@verbalinka myslím, že bys už mohla zkusit otázky : čím se jí, čím se jezdí, co létá, apod. a položit před dítě věci (auto, lžíci, letadlo) a dítě by to mělo ukázat. Ale není to všeříkající, i když to dítě pozná a ví, tak to neznamená, že rozumí (stačí nenápadný pohled rodiče na tu věc...). Pak zkusit ty vícesložkové pokyny: bež do kuchyně a přines naběračku, hrnek...
Pokud se snaží o komunikaci a aspoň něco říká a není "němá" a zdá se, že rozumí, tak bych ještě počkala, jestli se sama nechytne. Já začala řešit nedávno a jsme objednaní, když bude mít malá 2,11r. Ale pokud by neříkala nic a byla opravdu mimo, tak řešit hned,

veeeraf
11. led 2015

@josefina79 jj, nechá v pohodě..normálně otevírá pusu 🙂. Nechám tomu ještě nějaký pátek, ale asi bych to měla řešit co nejdřív, pak už může být pozdě (bude to složitější). Pořád doufám, že je to opravdu jen tím, že nerada jí 😒

calabasa
11. led 2015

@acacia Ano. Jen u Wawrozsove ne, ta je soukromá.

verbalinka
11. led 2015

@acacia nedala jsem tě do odkazu. Takže odpověď výše 😉

peggy722
11. led 2015

@petulkakosticka Já bych tu foniatrii neodkládala. Jsou dlouhý čekačky a navíc dítě musí být naprosto zdravý. My jsme to odkládaly už 2x kvůli rýmě. Takže já bych to šla zkusit. Buď bude spolupracovat nebo ne. V nejhorším vás objednají třeba o pár měsíců později. Jinak Ela taky nesnášela zpívání. Ve školce zpívá i doma si zpívá, ale nesmím jí opravovat a zpívat s ní. Logopedka říkala, že to je proto, že nám chce ukázat že to umí a když to není perfektní, tak jí to štve, že my to umíme správně a ona ne. Ve školce tatam pletou všichni, tak jí to nevadí. 😀

acacia
11. led 2015

@verbalinka Na ty otázky odpoví slovně. Mám jí připravit i ty předměty?
Jestli by přinesla víc věcí, to mám obavu, že si nezapamatuje, jednu přinese, zkusím to. Děkuji.
Komunikovat se snaží i s cizími lidmi venku, "vypráví" kam jdeme nebo co jsme dělaly (Doktorka, tyčinku do zadečku=byly jsme na výtěru apod.).
Co ten její "zpěv" (Ežíšku anáku koíbati apod.)? Odkazuje to na něco?

sisstin
autor
11. led 2015

@acacia To si myslim, ze je max OVR a ani to ne 😉

merunkova
11. led 2015

@acacia Jestli tě to trošku uklidní, tak podle mě je tvoje dcerka v normě i ten zpěv. Nemyslím to teď vůbec nijak špatně, ale někdy mi to připadá, že vlivem informací z okolí a srovnávání dětí dle tabulek se maminky zbytečně stresují, že jsou jejich děti opožděné nebo hned nemocné. Tím teď nemyslím konkretně tebe, ale tak všeobecně 😉 Mám ve školce prťata a na nich vidím ty obrovské rozdíly, takže mám srovnání s více dětmi a ne jen s jedním .Máme kloučka a ten ve 2 letech mluvil jako kniha , uměl dokonale i R.Ale to je spíš vyjímka.Většina tříleťáku buď nemluví a nebo mluví málo či špatně.A postupně se rozmlouvají, každému to trvá jinak dlouho.A většina prcků nezpívá, když třeba řeknu - podej mi tohle - tak stojí a koukají 😀 Z toho by se dalo usuzovat, že většině "něco je", ale není to tak.Tímto jsem chtěla jen upokojit maminky jejichž děti nejsou" ukázkové" a dle tabulek. 🙂

verbalinka
11. led 2015

@acacia pokud takhle zpívá a odpoví ti slovně, tak je ok 🙂 Tohle dcera nedá ani teď. Ukáže, ale neřekne. Pokud by se zastavila ve vývoji, nebo ti nerozuměla, tak to řeš. Jinak je absolutně v pořádku 😉

acacia
12. led 2015

@merunkova To je klidně možné... Je to první dítě a to se víc řeší. Motorika se sleduje dobře podle tabulek, ta mluva, to je prostě horší. Jde mi o to, abych něco nezanedbala.

acacia
12. led 2015

@verbalinka No dnes jsem to fakt zkoušela, ty otázky "Co je příbor" a to jsem se nedozvěděla nic. Pak co létá na nebo - dobře, moucha, ne letadlo, ale OK. Ovšem třeba čím jezdíme za babičkou, to taky nedala, tak mám tedy jisté pochybnosti s rozuměním 😨 .

acacia
12. led 2015

@sisstin Doufám, že to je překlep a má být ORL, protože jinak netuším, co je OVR 😨 .

verbalinka
12. led 2015

@acacia OVŘ je opožděný vývoj řeči. Děti se většinou chytí samy, jen později, než děti bez vady.
Co je příbor - to není dobrá otázka 😀 (to je jasný, že to neumí popsat). Musíš se zeptat, "čím se jí", "čím se jezdí", "čím, nebo kde, se myjeme", "kde se vaří" apod. Na každou věc se dá takhle obecně zeptat. Ale myslím, že je na to ještě malá. Na tohle se ptají kolem třetího roku. Ale měla by zvládat ty dvousložkové pokyny "běž do kuchyně a přines lžíci", "běž do pokoje a přines míč" atd.
Fakt si myslím, že je v pohodě, co se týče řeči. Dcera bude mít tři roky a zpívá tak, že jede melodii, ale slova nemá, takže zpívá "ne ne ne ne" případně přidá slovo, které zná, nejčastěji Bibi (brácha Willi). Aby někomu popsala, že byla u doktorky, to vůbec. Dokáže rukama nohama, když ji vyzvu, ale slovně ne.

acacia
12. led 2015

@verbalinka Dvosložkové pokyny bezpečně zvládá (Jdi do koupelny, vezmi si židličku, začni se mít apod.). Tak já to zase tak aktivně řešit nebudu a budu ji jen sledovat.

verbalinka
12. led 2015

@acacia malá je moc šikovná 🙂 Uvidíš, že se rozmluví. Pokud by stagnovala a zdálo se ti, že kolem třetího r. je na tom pořád stejně, tak potom řeš.

peggy722
12. led 2015

@verbalinka Jo Ela byla mistr pantomimy. Ještě když jsme šly v říjnu k tý psycholožce, tak ta z ní byla hin. 😀
Ale teď čím víc mluví, tak tím míň to dělá. Já bych se toho vůbec neděsila. je dobře, že se snaží nějak domluvit, něco ti sdělit. Kdyby neměla zájem o komunikaci, tak by to bylo hodně blbý. Možná škoda, že jste nezačaly znakovat. Já jsem toho pak docela litovala, protože jsme si mohly ušetřit hodně nervů. Nebo že jsem nenajela na kartičky. No jsem ráda, že teď už se normálně domluvíme. Už tvoří věty typu Ještě jeden díl šmouly, mama, pak spat. To vyplodila včera 😀 . Tablet je bablet a nedá si to vysvětlit, že žádnej bablet jí nikdo fakt nedá. Pak oblíbená věta Mámo bablet já nudím. Ta gramatika ještě vázne. Občas se u toho válíme smíchy.

verbalinka
12. led 2015

@peggy722 😀 Je to na jednu stranu dost legrace. Ona už chápe počty, takže večer přijde z pokoje (neusne) a říká a ukazuje "hm, ee, dua, ee, jó???". Což znamená, že bude u nás v obýváku xx minut. Je u toho děsně roztomilá 🙂 Já se neděsím, ona věty ze slov, které ovládá, skládá v pohodě, takže spíš potřebuju vědět, jak to udělat, aby si přidávala nová slova, která jsou užitečná. Znakování mě napadlo, ale vždy, když jsem se chystala, tak udělala nějaký pokrok, já očekávala, že už se rozjede a ono nic. A ještě bych znakovala jen já, ostatní v rodině by se nepřidali. Já se s ní domluvím i bez znakování (kromě pár nedorozumění) a ostatní ať si trhnou nohou 😀
Bablet je super 😀 B nebo T je už jedno 🙂

roniii
12. led 2015

Procitam clanky od sisstin.Trochu v nich nachazim ulevu.Ze nekdo pojmenoval veci,ktere jsem tusila,myslela si.Ze je spousta maminek,co prozivaji stejne nebo podobne veci.Ono je dost tezke sledovat deti kamaradek,ktere jsou i o rok mladsi,jak jsou napred.Posledni dobou se i pristihuji,ze je pro me problem jit mezi lidi,protoze mam pocit,ze koukaji nebo se ptaji a me se tak nechce o tom mluvit.Dusim si to vsechno pekne v sobe,coz samozrejme neni dobre.

petulkakosticka
12. led 2015

@peggy722 děkuju, co si myslíte prosím ještě o kineziologii, nemáte náhodou vyzkoušeno?

roniii
12. led 2015

Mate tuseni za jakych podminek ma dite narok na ortopedicke boty na poukaz?

kabulko
12. led 2015

@roniii ahoj u nas na slovensku sme sli k ortopedovi, kde doktor povedal ze krpec ma ploche nohy. dostali sme predpis na ortopedicke topanky a vlozky

peggy722
12. led 2015

@roniii Musíš mít papír z orthopedie. Dakže žádanku od dětské, objednat na ortho a dostaneš případně poukaz. Máš nárok na dvoje vložky, je tam ca 400,- doplatek. My chodíme 1x za půl roku. A jaký máte problém ?

peggy722
12. led 2015

@petulkakosticka S kineziologií nemám žádné zkušenosti. Já jsem k podobným věcem dost skeptická

roniii
12. led 2015

@peggy722 ve stoji se mu borti kotniky,takze si smatla po vnitrnich hranach chodidla,nez jsem mu dala boty,tak mel na palcich i mozoly....nejdriv jsem vubec boty nechtela,povazuji boty pro nechodice za zbytecne,ale pak jsem na nej koukala,jak blbe stoji a po konzultaci s rhb boty koupila...pozdeji jsem od kamaradky dostala ortopedicke a prijde mi,ze v tom tu nohu ma lepsi nezvtech,co jsem koupila,jenze noha povyrostla a jsou potreba dalsi

verbalinka
12. led 2015

@petulkakosticka ahoj, já chodím s dětmi k homeopatce a docela to pomáhá. Není to všespasitelný, ale každá troška posunu je dobrá 🙂 Kineziologii znám, byla na ní několikrát. Poprvý pomohla stoprocentně, potom jak kdy a jak s čím. Já jsem pro zkusit vše 😉