Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
4. bře 2015

@smardik - SPC asi jak které, my jsme chodili do SPC na logopedii a ke speciální pedagožce od 3,5 let, poradili nám tam tenkrát hodně věcí a pracovali s ním úžasně....bylo přímo součástí speciální školky, takže tam potom další rok nastoupil....vlastně jako první jsem šla tam, když jsem měla podezření na dysfázii....nejdřív jsme byli u klinické logopedky - ve 3 letech, ta nám něco poradila a vyčkávalo se, jakým směrem se to bude vyvíjet....no a v těch 3,5 už mi to bylo víceméně jasné, tak jsem si sama našla to SPC a chodili jsme tam....teprve potom jsme postupně absolvovali foniatrii, neurologii a další vyšetření....v té speciální školce mu pak spolu s tím SPC udělali IVP (mělo ho tam každé dítě) a podle toho se s ním pracovalo....Jinak mám taky dobré zkušenosti s SPC pro vady řeči v Tyršovce na Praze 2....ale tam jsme byli až v 6 letech...., takže nevím, jak s malými dětmi....

peggy722
4. bře 2015

@smardik Já jsem tady viděla fakt docela malý děti. Nám psycholožka říkala, že máme jít v pěti letech. mně se to moc nezdálo, tak jsem tam zkusila zavolat a paní ochotná a že to není problém. A klidně by nás vzala asi už v těch třech letech, možná i dřív. Za zeptání nikdo nic nedá. Já kdybych se nezeptala, tak bysme tam nechodily, protože bych si myslela, že berou až starší děti.

smardik
4. bře 2015

@peggy722 to je super, u nás stálo za prd a nemuset nechodím, ted jsme prý v lepším - přešli jsme ale nějak nemám důvod ani potřebu tam chodit víc než 1x ročně at mám zprávu pro školku

peggy722
4. bře 2015

@krystalka My jsme chodily do Milánský, to je detašovaný pracoviště Tyršovky. Mně se tam nechtělo jezdit, tohle máme pár zastávek busem. Taky je u toho logo školka a paní fakt úžasná. Měla jsem pocit, že by rozmluvila snad i našeho kocoura 😀 .

peggy722
4. bře 2015

@smardik V každým městě je ta péče jiná. A je pravda, že v Praze jsme na tom asi nejlíp. Vyzkoušely jsme 4 logopedky a akorát jedna si s Elou nevěděla rady a bylo to o ničem, jinak zatím samý dobrý zkušenosti.

smardik
4. bře 2015

@peggy722 jejich kecy: nás žádné Krejčířová nezajímá, ve 3 nemůže mít diagnostikovanou VD, max. od 4 let o tom jde uvažovat a kdo to napsal je nezajímá, byli proti specce, ted zas když nastoupil do běžné školky mi paní řekla, jestli jsem aspon trošku uvažovala, když ho dávám dávám, jestli si uvědomuju, jak moc mu škodím když je v běžné školce-šel jako předškolák

krystalka
4. bře 2015

@peggy722 - my jsme zase chodili do SPC Sluníčko na Praze 5 Motole, je to kousek pod Motolskou nemocnicí, i ta školka tam byla skvělá, nebyla to přímo logopedická, ale byla to speciální a úžasně mu tam ty 2 roky prospěly 🙂

josefina79
4. bře 2015

@roniii Františkovi to chození prospělo po všech stránkách (až na to jídlo, teda 🙂) , jako by se vším čekal, až na to chození. Najednou pak začal více rozumět, potom i používat pár slov. Teď je na něm vidět, že už nad některými věcmi přemýšlí - začíná se pokoušet o skládání Dupla atp.
Opravdu mu moc věřím!!!
Ale je to boj, já vím..
Držím palce.

barbarucha
4. bře 2015

@josefina79 A v jaké fázi chození se to zlepšilo? (Já na to furt napjatě čekám 🙂 )

barbarucha
4. bře 2015

Holky prosímvás, co přesně je SPC? Jsem začátečník 😎

peggy722
4. bře 2015

@smardik Ty vogo. Tady byla paní nadšená ze zprávy od psycholožky. Po třech sezeních nám napsala zprávu pro školku, udělala IVP, toho asistenta, pěkně si s paní ředitelkou notovaly.

@barbarucha SPC Speciálně pedagogické centrum pro děti s poruchou řeči.

peggy722
4. bře 2015

@krystalka Tu školku znám. Já jsem v Motole rodila starší holku a s Elou jsme tam byly na tý mandli.

smardik
4. bře 2015

@peggy722 no ted jak jsme v Ostravě taky, prý jak jste se k ní dostali, jaká je atd. ta byla taky. ale to první děs, podle mě prostě nevěděli ani kdo to je. My měli štěstí na super učitelku ve specce, ta at na ně kašlu, zastrčila to do šuplíku - že to mít musí ale fakt se nehodlá řídit co napsali a udělala si svůj plán jak s ním pracovat podle toho jak tam byl, ve spolupráci se mnou, logopedkou

krystalka
4. bře 2015

@peggy722 - Jiřík se taky narodil v Motole 🙂....v pátek už to bude 7 let 🙂

peggy722
4. bře 2015

@krystalka Lucce už bude koncem dubna 10 let.

krystalka
4. bře 2015

@peggy722 🙂 , no jo, utíká to, co?

josefina79
4. bře 2015

@barbarucha hele, vytáhnu svůj sešitek (když začalo být vidět, že má dost zásek vs. standardní vývoj, tak jsem si všechny pokoroky začala psát - i zpětně, protože se mne na to pořád někde ptali) a večer to sem napíšu.
🙂

barbarucha
4. bře 2015

@josefina79 To je dobrej nápad, taky zavedu sešitek 🙂

peggy722
4. bře 2015

@krystalka Utíká, utíká. U nás bylo asi fakt dobře, že jsou od sebe tak hodně. Lucka byla pro Elu vždycky neuvěřitelně silná motivace.

krystalka
4. bře 2015

@barbarucha - taky jsem měla sešitek, v těch 3,5 letech, když jsme začali chodit na logo, tak jsem sepsala všechny výrazy, co tehdy měl (bylo jich asi 40, včetně zvuků zvířátek a dopravních prostředků 😉) a postupně jsem tam průběžně připisovala další, abych příště mohla poreferovat, co přidal nového...plus jsem si tam psala i další pokroky, co udělal - v motorice, jídle, kreslení, v sociálnu a tak různě...bylo pak docela zajímavé se na to po čase podívat, jakou cestu už jsme za těch několik let urazili 🙂

roniii
4. bře 2015

@barbarucha
on se s tou situací každý vyrovnává po svém, někdo to nechce vidět, to jsem já 😀 , jiný zase rezignuje - toť můj manžel...nebo nechci úplně říct, že rezignoval, ale on s ním nepracuje, jen vidí, že nechodí a nemluví, je taky dost cynik, občas mám problém poznat, jestli si dělá legraci nebo ne....ale s tím kolem to bylo jednoznačné 😖

Mám štěstí, že problémy jsou až u druhého kluka, nevím, jestli bych chtěla tak brzy děti po sobě jako je mám teď, kdyby se Štěpík narodil první.Hlavně bych se děsně bála, že to bude stejné.Stačilo mi to těhotenství, kdy jsem celou dobu do porodu trnula, abych neporodila předčasně.

Chodíme a nechodíme.Raná peče je vedle v krajském městě, takže si ji nechávám v záloze.Zatím nás posílala dětská a nebo neuroložka a stačilo to.Jenže teď když jsem chtěla doporučení na psychologii, foniatrii, pedagog.psych.poradny...., tak mi dětská řekla, že tohle musím řešit s neuroložkou a k té jsme v té době měli jít až za dva měsíce, takže zatím jednám na vlastní pěst a objednávám bez doporučení - viz ta Junková (mmch k ní jdeme za 14 dní, tak ti pak podám zprávu).Logopedii jsem zaúkolovala kamarádku, protože její maminka se pohybuje v oboru, tak jsem jí požádala, aby zjistila, zda to tu někdo v okolí dělá.Kdyžtak zkontaktuju RP a také uvidím, co mi řekne Junková.

roniii
4. bře 2015

@janahus po tom, co Štěpán osedlal motorku nepochybuji, že dá za chvíli i odrážedlo.Jeho to děsně baví a opět jsme u toho sourozence, prostě na ní vidí bráchu, tak chce taky....musím sehnat ještě jednu, protože se o ní řežou 😀

roniii
4. bře 2015

@janahus jo a k té logopedii...najdi někoho jiného, čím dřív tím lépe...Š. má dva roky a hledám, kdo mi ho veme do péče a nejlépe někde u nás v okolí, ale když to nepůjde, budu jezdit do Prahy

@smardik my tam v SPC byli zatím jednou, tak čekám co z toho bude, vzali nás tam kvůli školce.Paní mluvila o tom, že nás pošle k psychologovi, ale to je otázka kdy a samozřejmě k jejich psychologovi...nevím, co od toho čekat...k logopedii se vyjádřila, že mají dvě paní, ale neví,jestli není ještě brzy...takže se radši zařizuji po svém

@josefina79 no podpořit manžel to někdy umí, to je fakt, on je spíš trochu jako slon v porcelánu, ze všeho srandičky, ale nedojde, že přestřelil

o té souvislosti motoriky a psychiky jsme se přeci bavily v Praze, na to se upínám, v to doufám.

sicinka
4. bře 2015

@krystalka tak já jsem naopak za bublinu ráda, jako rány jsme si lízali hodně dlouho a ještě to bude trvat 🙂 Ono když ti pěti letý kluk řekne, že nic neumí k ničemu není a když umře tak bude všem lépe, tak ti to docela vezme vítr z plachet.

krystalka
4. bře 2015

@sicinka - tak to mně mrzí, že to máte takhle ☹ , to samozřejmě chápu....jinak já byla doteď za tu bublinu taky ráda, ale poslední dobou už nějak cítím, že přišel čas pohnout se trochu dál...kdybych to necítila a neviděla to na něm, tak ho klidně v té bublině ještě nechám...

peggy722
4. bře 2015

@sicinka To má teda hodně nízký sebevědomí. Lůca má taky někdy podobný řeči. Že nic neumí, že jí nic nejde, že jí nemáme rádi. Už od teď pořád řeší, že neví, co bude dělat, čím se jednou bude živit. Že už to všichni ve třídě vědí, čím chtějí být a ona pořád nic. Marně jí říkám, že na to má ještě spoustu času, že příští rok zkusí zkoušky na gympl a pak se uvidí. Je fakt že je taková nevyhraněná. Nic jí nevydrží bavit moc dlouho. Klavír už jí taky moc nebaví, takže asi příští rok už jí nutit nebudem.

sicinka
4. bře 2015

@sisstin a kam se podělo další děti neee 🙂 tiše závidím a gratuluji. Jinak já asi přišla na to co je na Dádovi nestandardního, sedí to na něj opravdu dobře na rozdíl od různých auti teorií - nevím jestli jsi se s tím potkala - porucha opozičního vzdoru. A v principu zvolit prostředí, kde mu věří a nechají ho v rámci pravidel rozhodovat je i léčbou. Proto fungoval v té první školce dva roky celkem v pohodě (i když se občas něco našlo 🙂 A proto se to zcela vyhrotilo, ve státní školce s 28 dětmi a jednou učitelkou, která byla hodně ze staré školy a měla pocit, že ho musí zlomit. Já jsem se ho pak snažila doma naučit, jak se má chovat ve školce, byla na něj mnohem přísnější než bylo nutné a byl z toho ten začarovaný kruh. V nové školce sice taky začal zkoušet vytočit učitelky (ono to dřív fungovalo), ale když zjistil že se nedají a škodí jen sám sobě tak se srovnal - prý hezky pracuje s monte materiálem v kolektivu je v pohodě a hezky se zařadil. Jen dodám, že se mnou fungoval celou dobu normálně a když jsem slyšela co se v té státní školce dělo, tak jsem nechápala a fakt už mě napadaly věci jako schizofrenie. Bohudík mě v SPC uklidnili 🙂

sicinka
4. bře 2015

@peggy722 právě že nemá, popisuji dále co to pravděpodobně je a bylo. A on je naopak velmi komunikativní chlapeček s velkým sebevědomím, a když začal odmítat pastelky že neumí kreslit, odmítal kamkoliv chodit že stejně akorát něco zkazí, tak mi došlo že mu to prostředí škodí a že musím začít věřit jemu - zvlášť když dva roky předtím fungoval 🙂. Oni ho dávali za špatný příklad, nutili mu jídlo, trestali ho zavíráním nebo vyčlenováním, což asi na většinu dětí zabírá - u něj to vedlo k ještě většímu vzdoru a tomu že si přestal věřit.

janahus
4. bře 2015

holky škoda, že jsme každá od jinud, jen tak se sejít někde v kavárně, poklábosit a přečíst si deníčky, mimochodem si ho taky vedu, 😉 U nás období směrem dolů šlo od naočkování Priorixem, když si to zpětně čtu, to už uměl i čiči a další slova, pak zase učit vše znovu, měl fakt hnusnou reakci, ale nevím, těžko říct, jen mě to občas napadne....

sicinka
4. bře 2015

@krystalka už je to dobrý 🙂 už je zase v pohodě. Navíc se teď učí anglicky což je super, mají anglicky mluvící učitelku a fakt je to znát. Co mě nejvíc dostalo z testů v SPC tak moje dítě s OVŘ je řečově nadprůměrné s potenciálem pro cizí jazyky. Dokonce zatím v žádné složce nevyšel pod svůj věk (ani tam kde jsem to čekala) takže to s ním tak zlé nebude, doufám.