Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
25. bře 2015

@roniii já nevím přesně důvod, PROČ nebere to jídlo do ruky, jak jsme tam byli jen 1x, tak jsem se nestihla na vše vyptat.
Ale rada byla prostě začít aktivně "patlat" se i v jiných věcech, než jen jídlo - viz. janahus. Také hrát hry s jídlem - jak jsem psala, dávám mu třeba do špaget (suchých) hračky atp.
Na těch US stránkách jsem našla, že to je svým způsobem něco neurologického, mozek má problémy zpracovávat všechny smysly.

josefina79
25. bře 2015

@janahus kdy půjdete na další konzultaci? Já se jí teď nemůžu ani dovolat ani dopsat ani SMS. Ale ona zmiňovala, že poslední březnový týden bude v zahraničí.

josefina79
25. bře 2015

@roniii to je dobře, že Štepu čočka zaujala. Já teď se teď s F. snažím 1x týdně chodit do dětské herny, kde mají trampolíny, skluzavky, bazénky s balónky, nakloněné roviny. Jeho to ohromě baví a podle rehabilitační je to pro tu jeho hypotonii super. Zejména zmiňovala trampoĺínu a jakékoliv nestabilní povrchy (čočka 🙂).

janahus
25. bře 2015

@peggy722 dekuji za tip na rikanky, uz jsem je objednala 🙂

janahus
25. bře 2015

@josefina79 mame jit za rok a vy? holky co to je čočka, koukam že vám řekla uplně to samé, co nám 🙂 jj říkala že má to jaro takovy náročný

peggy722
25. bře 2015

@barbarucha To je ale normální. Ela měla taky slova, který měla víc významů a pak se v tom měl člověk vyznat, co vlastně chce. Já bych to za nový slovo považovala, protože ho používá pro jiný význam.

@josefina79 S chlebem gratuluju. On se nakonec naučí, jen mu to prostě bude trvat dýl. Banán bych zkusila nakrájet na kolečka a nějakou malou vidličku. Třeba by se mu to líbilo. Plastelína se dá vyrobit i domácí. Zkusila bych děti zapojit do výroby. Ta plastelína je fakt měkká jako playdoh.

Koukala jsem na ty tabulky a mám radost, že Ela už ve všem kromě spontánního kreslení odpovídá věku. V některých věcech už i spadá do starší kategorie. A přitom před půl rokem byla totální mimozemšťan.

peggy722
25. bře 2015

@janahus Není zač. Nám se fakt osvědčily. Teda když jsem to tady předčítala Elišce, tak starší holka se vždycky řezala smíchy. Některý jsou fakt vtipný. Máme i další díly, ale tam se už trénují sykavky a pod.
Jo a koukni se na stránky oskoly. Je tam spousta materiálu . http://www.obrazkova-skola.cz/

peggy722
25. bře 2015

@janahus Není to taková ta balanční podložka ?

roniii
25. bře 2015

@janahus čočka je takový placatý jakoby balon s výběžka(jako má masážní ježek), dá se na tom sedět, stát, protože je naplněná vzduchem, tak je nestabilní a trénuje se na ní rovnováha

u nás tedy není problém s jídlem, ale z ruky sám jíst nechtěl až někdy do 15m, tak by mě jen zajímalo čím je to způsobeno

@josefina79 herna Františkovi taky určitě pomůže, já jsem se nějak dostala do fáze, že se mi se Š.nikam moc chodit nechce - nechce se mi nikomu vysvětlovat, proč tak velké dítě nechodí.Na hřišti si tak nějak matky hlídají svoje děti a nemají čas sledovat cizí, ale herna mi přijde moc uzavřená 😎 ......ale je to jen můj pocit

Jinak máme ortézy, doufám, že mu to pomůže chodit, ale nebude to taková sranda. Zkoušel je už na protetice a po 10 minutách už měl pěkně červená místa, kde se mu vyvalují kosti ven.Stihla jsem v rekordním čase i tu chíru.Závěr je, že to nejsou klouzavá varlata, ale nesestouplá.Doporučení jsme dostali na endokrinologii k posouzení, jestli je vhodný na hormonální léčbu, pokud ne, tak bude muset na operaci, aby mu varlátka zafixovali v šourku.Blbé je, že to nedělají najednou, ale čekali by ho dvě operace 😖 .Zatím se tím nechci znepokojovat, budu doufat, že zaberou hormony, i když o tom jsem už také něco četla a ani to není optimální, ale já se fakt bojím té narkozy, co to s ním udělá(a to by ji měl ještě dvakrát).

janahus
25. bře 2015

@roniii mě se taky nechce chodit do herny, uz z toho ze se nám dvakrat stalo, že si na neho deti dovoluji, a taky nechci porad poslouchat, je kolik mu je? atd...Myslím že by se to hormonama mohlo spravit, nepremyslej nad tim...ja se taky bojim narkozy, pokud pujde na tu kolonoskopii, protoze kdyz byl operovany jako mimi, tak mi ta nase dr. z rizikovky rekla, ze je to hodi o dva msice zase dozadu, to uz teda taky nevim...
plosinka je super vec, asi mu ji objednam, dnes jsme byli na krvi a rikala, ze to asi vypada na anemii, krev je min cervena,ale uvidime zitra, jak budu volat pro vysledky...

janahus
25. bře 2015

holky jeste jedna vec, jaky mate hrnecek na pití ? dekuji

peggy722
25. bře 2015

@janahus Ela měla úplně ten nejobyčejnější z domácích potřeb. Něco jako tohle http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=64225180&tab=3. A pak jsme hodně používaly tohle http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/kojenecke.... Měla období, kdy něchtěla z ničeho pít a tahle flaška zabrala. Ten vršek se dal nasadit i na malou lahvičku od Nuku s držátkama.

josefina79
25. bře 2015

@janahus vyzkoušela jsem asi milion lahviček. Nakonec používáme AVENT lahev s brčkem - teď už minimálně, zvládá pití z hrnečku.
https://www.feedo.cz/obchod/kojenecke-potreby/k...
Hrneček obyč plastový z IKEA.
Nebo se mi osvědčilo vzít láhev na mléko, odšroubovat ten vršek a nechat ho pít mléko z lahvičky, která tím pádem funguje jako hrnek.
František poprvé projevil zájem o pití z hrnku na konci listopadu, ale to nebyl motoricky schopný to zvládnout. Pamatuju si, že to bylo ten den, co začal chodit.
Pak ještě občas pil z hrníčku, když byl u mne na klíně, já mu ho držela a regulovala náklon, on si ho přidržoval, byl schopen udělat vždy jeden lok a pak musel přestat.
V půlce února jsme byli u Kejíkové a natvrdo jsme přešli na hrnek. Lahvička s brčkem pouze na cesty.
Podle logopedky je třeba, aby to brčko bylo krátké, jinak to nějak vadí správnému vývoji jazyka. Ta AVENT láhev má brčko v normě 🙂.

josefina79
25. bře 2015

Jo jinak děvčata, mám doma několik druhů lahviček s pítkama, tak pokud chcete můžu poslat. Zkusím kdyžtak nafotit a dát sem foto.
Měla byste některá zájem?

josefina79
25. bře 2015

Jo a ještě mne napadla jedna věc. Paní Kejíková prý na naučení pití z hrníčku doporučuje ty Baby Cup z lékárny. Ideálně dát do toho něco tekutého, hustého - kaše, přesnídávka. Prý takhle učí pít děti z hrníčku.

josefina79
25. bře 2015

@roniii s tou hernou Tě chápu. Já bojuji s podobnými pocity na plavání, kde všechny děti užírají matkám toasty, maminky si navzájem nabízejí pro děti jablíčka atp. No a já vždycky vytáhnu naše rozmačkané jídlo a přesnídávku.
Když řeknu, že nekouše, protože je nedonošený, tak se dozvím, že :
1/ Dlouho jsem mu mixovala
2/ Mám mu dávat křupky a rohlík
3/ Ono se to samo spraví, nebojte
4/ Tak ho nechte vyhladovět a on začne kousat
5/ Moje sousedka měla taky nedonošené dítě a OPRAVDU se mu věnovala, cvičila s ním a on to všechno dohnal.
Takže tak. 😠 😠 😠 😠

Štěpa to tedy nemá jednoduché a ty taky :(.
Na ty veliikonoce jedeme směr Litoměřice. Budete doma nebo pryč?

jhoki
25. bře 2015

@josefina79 O tom jsem se s ní nebavila a už tam nechodíme. Dělám to doma tak, že když spěchám nebo nemůžu na ni dohlížet, dám jí láhev se savičkou a jinak to beru jak hru, nalívám jí čaj po troškách do hrnečku a ona sama pije. Někdy to celé převrátí a je slitá 🙂)) Jinak kaše a přesnídávky mi nejí. Zrovna peču kachnu, tak jí zkusím dát kousky masa, šoupla jsem to nejdřív na chvilku do tlaku a pak do trouby, je to vypečené a úplně se to rozpadá.

josefina79
25. bře 2015

@jhoki nedělej mi chutě. Hned bych si dala.

jhoki
25. bře 2015

@josefina79 Tak kachna nic. Manžel snědl polovinu toho ptáka, dítě jednou do pusy. 😠 😠 😠

roniii
25. bře 2015

@janahus tak že narkoza hodí dítě do zádu, to jsem tušila, ale že o dva měsíce, tak to je síla 😒 ...a ještě dvakrát...no doufám, že se to zvládne na endokrinologii.Zběžně jsem četla pár informací, taky to není nic super, bud píchané (bolestivé) a nebo inhalační (vedlejší účinky).Objednali nás až za dva měsíce, klasika, ale už jsem zvyklá.

@josefina79 pořád čekáme jaké bude počasí, podle toho pojedeme na chalupu a nebo zůstaneme doma, ještě ti dám vědět.

Na pití má Š. lahev s brčekem a nebo netekoucí hrnek.Slušně už zvládá pít i z hrnku, ale musí tam mít přiměřené množství, jinak se polije.

barbarucha
25. bře 2015

Ahoj holky, tak teď jste mě úplně znejistily, co se týče pití 😕 Franta pil doteď z baby cupu (viz Kejíková), on pil, já držela a před cca 10 dny se nám podařilo přejít na ten obyč. hrníček s násoskou z domácích potřeb. A dneska na logopedii jsem se dozvěděla, že z toho pít nemá (nemá tak zaklánět hlavu při pití a ještě cosi o postavení jazyka), máme používat hrníček s brčkem. No a já to považovala za obrovský úspěch, že už se dokáže napít sám, stačí postavit hrníček na kraj stolu a počkat, až se sám napije a teď tohle 🙄
Brčko teda nevím, jestli pochopí, už jsem to x-krát zkoušela a nic. Taky jsem koupila nějaký hrozně drahý hrníček s brčkem v DM a jednak z toho skoro nejde pít (má to nějakou bezpečnostní chlopeň a musí se strašně sát, aby se něco nasálo) a za druhé hrozně plastově smrdí, úplně mě odpuzuje to malému dávat. Tak nevím, doporučíte nějaký hrníček?

janahus
25. bře 2015

@barbarucha TAK TO JSI ME TED TAKY ZNEJISTILA 🙂 Tobikovi z brčka taky pit nejde, hrnek taky nic moc, davam mu to povetsinou lzickou, piti je u nas boj c.2 , ja bych ale rekla ze jsi zvolila cestu spravnou, Kejikova, nam rekla hrnek, klidne se dvema uchy, ale hrnek, ted babo rad...

josefina79
25. bře 2015

@barbarucha ten hrníček s brčkem z DM je naprd. Z toho se nenapiju ani já. Pak jsme měli ještě TESCOMA, ale buď jsem nešikovná a nebo máme nějaký vadný kus, pořád mi tekl.
Nakonec vyhrál AVENT.
Z toho pije v pohodě.
Ale nemusí to být hrníčkem, ale tím, že k tomu dospěl. Nicméně si stojím za tím, že ten z DM je na dvě věci. Tescoma hrníček s brčkem jsem u ostatních děti viděla často, možná jsme jenom měli smůlu.

josefina79
25. bře 2015

@barbarucha jo ještě jeden tip ... František do 13 měsíců neuměl držet láhev. Já už byla na prášky, protože ostatní děti pily z těch učících hrnku a on si ani nedržel láhev s mlíkem.
Pak mne napadlo mu koupit takový ty "přídavný uši" a namontovat je na láhev s mlíkem. Zabralo to.
http://www.aventbaby.cz/kouzelna-drzadla-2-ks
Cca měsíc pil s ušima, pak jsem mu je odmontovala a dala láhev bez uší. Nejdřív zvládal pouze v leže, potom i v polosedě ...
Tak třeba je fígl né v tom, jakou to má násosku, ale taky v držení ?????

barbarucha
25. bře 2015

@josefina79 Ona logopedka říkala, že je špatně, že u toho pití zaklání hlavu. Fakt je, že si dá hlavu skoro na záda, když pije. (Ale se záklony jsme bojovali takřka od narození).
Tak já bych si od tebe odkoupila tu aventí lahev s brčkem, když už je ozkoušená. Napiš kdyžtak do IP částku a č.ú. 😉

josefina79
25. bře 2015

@barbarucha eeee ... AVENTí nedám :(. Tu používá na cesty.
Ale je to tahle, zkus pohledat na bazarech:
https://www.feedo.cz/obchod/kojenecke-potreby/k...
Já netvrdím, že bude vyhovovat všem, ale podle logo je to "ucházející" - má krátké brčko.

barbarucha
25. bře 2015

@janahus A zkoušeli jste ten baby cup? Nám to strašně pomohlo. Taková prkotina za 25,- z lékárny, jinak jsme nahromadili už krabici všemožných kouzelných hrnečků, ze kterých se nikdy nenapil 😝

barbarucha
25. bře 2015

@josefina79 😀 😀 😀 Já to pochopila tak, že ho nabízíš 😀 😀 😀

barbarucha
25. bře 2015

@josefina79 Dobrý, jej jich plný bazar. Akorát ještě váhám, logo říkala, že by neměl mít ochranu proti rozlití, aby to bylo co nejjednodušší na sání a ten hrnek ji má, tak nevím, poraď, ještě se z brčka nenapil, nebude to sání moc těžké?

josefina79
25. bře 2015

@barbarucha promin, asi jsem to nějak blbě napsala.
Psala jsem dřív, že tu mám sbírku různých hrníčků na pití, klíďo pošlu, jenom za poštovné. Nejsou to ty "ideální (tedy dle logopedky), ale třeba na vyskoušení. Vím, co mi to dalo práce, než jsem našla něco, z čeho je schopný se napít a kolik jsem do toho vrazila peněz.
Ale byl to jen takový nápad.
Holky, jdu si dát malýho panáka slivovice, jsem úplně vyždímaná.
Stává se ze mne alkoholik :(