Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
26. bře 2015

@81andrea Tak to netuším. To tympano na věku nezáleží, to měří i na ORL. Ty obrázky nevím, možná to mají přizpůsobený věku. Vím, že kamarádky holka tam byla ve třech letech a dělala to samý, co Ela. Ale je fakt, že tam byly už jednou, ale to odmítla spolupracovat. Pak je ještě bera vyšetření. Sluchátka na uši a nějaký samolepky s drátkama na hlavu, do uší se pouští zvuky, na hlavě se měříÍ, jak rychle došly do mozku. Spolupráce netřeba.

81andrea
27. bře 2015

@peggy722 No tak uvidíme co ji budou dělat, ale věřím že nebude ukazovat, ona je v cizím prostředí stydlín a drží se maminy sukně. 😅

peggy722
27. bře 2015

@81andrea Tak to bylo lepší to Bera, ale jestli si nechá nacpat na hlavu ty sluchátka a ty samolepky. Mám obavy, že s tím by měla problém zase Ela. Ona na sebe nenechá moc šáhnout, ale v poslední době se už zlepšuje.

ladida.l
27. bře 2015

Bera se dělá ve spánku, obvykle a v analgosedaci, pouze na dvou pracovištích v ČR jsou ji ochotni udělat v přirozeném spánku...

81andrea
27. bře 2015

@peggy722 Tak to jsem teda zvědava na naši Elišku.

nisale
28. bře 2015

Ahojte, taky myslim ze diagnostikovat tak male dite je zavadejici. Napr. muj maly kdyby byl poslany na vysetrenim pred ctvrtym rokem, asi bychom dostali jinou dignozu. Od ctyr let se zacal vice zajimat o sve okoli, deti, socialni hra, zlepseni hrube i jemnê motoriky. Jak jsem psala na emimino, byl nam vyloucen Autismus, ale nic vic konkretniho nam psycholozka nerekla. Co mo ale dela starosti je maleho rec. Ziju v zahranici, takze do toho prichazi nemcina. Maly zacal delat dost chyby gramaticke v cestine, drive mluvil skoro bez chyb. A navic se nam dost zpomalilo tempo mluvy. Takze nez mayl ze sebe neco vypusti, deti necekaji a se od nej odvrati. Logoped ktery ho vysetroval ve 4,9 letech rikal, ze je umerny veku, avsak vysetreni v nemcine, kde se gramatika vubec nemohla posoudit, mnozne cislo ani neumel. Ceho si ale vsimnul, bylo Problem kdy mel maly ukazat na zviratka, jak jdou po sobe, kdyz napriklad prvni vcela zabzucela, pak pes zastekal a kocka zamnoukala, mel to seradit po sobe kdo prvni, potom a kdo posledni.(pisu ti asi trochu zmatene 😉 ). Nyni po tom psychologickem vysetreni, nam byla logopedije opet doporucena, Tam jsem tomu logopedovi opet volala a on me opet utvrdil v nazoru, ze nemusim spechat....no nevim. Nastesti jsem objednana u logopedky co je Ceska a dela vysetreni i cesky. Me proste trochu strasi ta pomala mluva a myslenkove pochody. Zda se mi, ze tady to vysetruji upnle jinak nez v Cesku a nic neresi.... 😖 Zajimaji me Vase nazory a poku d ma nekdo stejny problem s reci, budu Rada za kazdy tip.
Hezkou sobotu vsem...

barbarucha
28. bře 2015

@nisale Ahoj, já mám o dost mladšího prcka, takže neporadím, ale zavoláme @sisstin, to je tady nejzkušenější bojovnice 🙂

nisale
28. bře 2015

Dobry napad...

josefina79
29. bře 2015

@barbarucha malý dotaz ohledně mého oblíbeného tématu kousání 🙂.
Momentálně jsme ve fázi, kdy sní např. měsíček mandarinky překrojený napůl. Nebo čtvrtku hroznu vina (oloupanou - tak radila Kejíková).
Bez problémů zvládne rýži v omáčce.
Větší kousky, které jsou ale měkké, třeba právě tu mandarinku, je schopný si i vtáhnout do pusy. Dřív, pokud mu něco koukalo z pusy ven, tak to plival.
Ale jakmile je to něco tvrdšího - dnes játra nebo plátek jablka, tak vystrkuje z pusy ven.
Můžu se zeptat, jak u Vás proběhlo to, že začal kousat ty tvrdší věci?
Přijde mi, že už i ty mandarinky občas nějak KOUŠE ne pouze rozmělňuje o patro.
I se párkrát snažil o chleba. Křupky odmítá, ale to chápu, jsou hnusné.

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 Jak jsem to četla, vzpomněla jsem si na moji Veru, v době, jak nic nekousala a zvracela z každého kousku, najednou jedla maliny. Nechápala jsem, peckaté a jedla to. Tak teď zkouším cokoli, bez ohledu na tvrdost. Nechápu to, ale bojuju. Já se položit nedám a naučím ji jíst! 🙂)

josefina79
29. bře 2015

@jhoki můžu se zeptat, za jak dlouho od té doby, co jste začali jezdit k paní Kejíkové, začala Veru jíst kousky?
Já to s ním trénuji 1,5 měsíce, jasně, pokroky, jsou ale ...
Teď zrovna strašný, ale strašný hysterák u jídla, kdy jsem mu dávala kousky do strany. Mlátil lžičkou o stůl, pak mlátil mne, odhodil lžičku, propínal se ve stoličce. Řekla jsem mu dost nepěkných věcí a pak si ho musel odnést manžel, jinak bych mu snad jednu lískla. :(

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 No, u našich dětí musí být člověk vděčný za každý pokrok. O hodně se to zlepšilo po 3. návštěvě, ale myslím, že s tím souvisela ta nemoc. Měla rotaviry či adenoviry a zhubla mi půl kg. Když se z toho dostala jedla jak saranče asi 10 dnů, bez problému skleničku masozeleniny pro děti 12. měsíců. Po večeři 300 ml UM. Pak jsem si řekla, že už jí nikdy nenamixuju, že už není cesty zpět a to jsem taky dodržela. Ona je hodně zvláštní. Bramborovou kaši mi nechce a pak sní 3 brambory tak, že je má v ruce a kouše do nich. Pribiňáky a sladké, čokoládu přímo nesnáší. Taky mě to dost rozčiluje, když sedí v židličce při obědě (pokud jí tam dostanu) a říká ne ne, jak vidí lžičku, rukou jí odstrkuje. Někdy musím odejít a rozdýchat to. Co na ní platí je, když jí řeknu, že jdou bubáci pro ni, ale není to zrovna výchovné. Nechci, aby se bála, tak to nepoužívám.

josefina79
29. bře 2015

@jhoki hm... hm... skleničky od 12 měsíců dává už dávno - někdy od listopadu nebo tak nějak. Ale jakmile v tom je tvrdší kousek - maso, nebo cereální hvězdička, tak to plive.
V každém jogurtu, přesnídávce má už od vánoc ovesné vločky nebo nějaké pokrájené ovoce....
Ale že by si něco jedl z ruky - utopie.

Ehhhh... mám chuť na panáka, ale vzhledem k tomu, že jsem do sebe právě píchla ampuli Merionalu, nechám si zajít chuť 🙂. Přísnost musí být.

josefina79
29. bře 2015

@jhoki jinak, já myslela, že Tvoje malá už ukouše všechno? Nebo ne? A nebo to ukouše, ale "vymýšlí si".
Nikdy bych nevěřila, že taková "samozřejmá" věc jako jídlo může působit takovéto problémy.

barbarucha
29. bře 2015

@josefina79 Ahoj, bojuj, nenech se zdeptat 🙂 Fáfa nejdříve jedl jen naprosté kašičky, do měsíce i s kousky 🙂, ale malými a moc je nekousal, dvakrát do sousta kousnul a spolknul to. Tohle mu vydrželo docela dost dlouho (několik měsíců), ale asi hlavně tím, že mě prostě stačilo, že jí mixované a na další nácvik a problémy jsem v tom období už prostě neměla nervy 😝 . Postupně se začal dost sám zajímat o různé kousací věci. Např. loudil kůrky z chleba (já mu pečivo skoro nedávám, max. jako pochoutku nebo když nic jiného nemám, nechci ho cpát lepkem, takže chleba = velká vzácnost, tím pádem velmi žádaná 😀 ), od otce se naučil jíst různé rýžové chlebíčky (polystyreny ..fuj), prostě chtěl to co táta a MM se tím živí, protože mu nestíhám občas vařit 🙄
Postupně (v průběhu měsíců) se začínal zajímat o to, co jíme my, (hlavně o to, co jsme mu nechtěli dávat), tak jsem mu vždycky ze svého talíře dávala ochutnávat. Jak na lžičce, tak do ruky (kousek těstoviny, kuličku z rýže, lístek salátu...), po pár měsících mi takhle ujedl třeba polovinu mého jídla. Nakonec objevil křížaly z jablek, že jsou úžasná pochoutka, to mu dávám každý den, jsou hrozně tvrdé a on to statečně kouše.
Chce to netlačit na pilu, ale být setrvalá. Mě dost pomohlo, že mi to bylo skoro jedno 😵 Po těch hrůzách s jídlem předtím, jsem byla šťastná, že toho do něj dostanu tolik a že je to mixované mi bylo dost šumák. Na pevnou stravu se nakonec převedl sám před nedávnem, prostě odmítl ze dne na den jíst mixované.

barbarucha
29. bře 2015

@josefina79 Hele a nemá ještě anémii? (Nedostatek Fe nebo něčeho?)

barbarucha
29. bře 2015

@josefina79 Co je to za príma koktejl, ten merional?

barbarucha
29. bře 2015

@jhoki Tohle odstrkování máme taky. Přijde mi, že je to zbytek nějakého traumatu z dlouhodobých pokusů o krmení. Mě na to pomáhá jediné. Začít monotónně zpívat a předložit synovi v židličce nějaký technický problém (např. jak něco rozšroubovat ). Pak k němu přistoupit zezadu a v momentě, kdy je hodně zabrán mu strčit lžičku s jídlem na pusu a trochu mu ji umazat (má ji zavřenou). On si to olízne a zjistí, že je to dobré a pak už jí.
Někdy se mi takhle sekne v půlce jídla a v amoku všechno odstrkuje. Pomáhá dát na lžičku něco, co mu chutná (např. Franta miluje rýži a jakékoli obiloviny), naberu rýži a jen mu ji na lžičce ukazuju. Říkám klidně ale důrazně: "rýže, podívej se na ni, je to RÝŽE", to ho vyvede z amoku, prohlídne si rýži a pak je ochoten ji sníst. Dám pár lžiček rýže a pak přidávám zeleninu, atd. Mám pravidlo, že nesmím fixlovat, aby mi nepřestal věřit. Tj, nikdy mu neříkám, že jí rýži, když mám na lžičce něco jiného.

josefina79
29. bře 2015

@barbarucha anemii na 100pro nemá, on teď na objem jí božsky. Dokonce chodí a říká HAM a chce jíst. Sní třeba i bílý kyselý jogurt atp.
Slovo "měsíce" v Tvém příspěvku mne děsí. Ach jo, já už nemám nějak trpělivost. Teď mne zase dorazilo foto jednoho dítěte na FCB (asi si to vypnu, nebudu se sebetrýznit) - 11 měsíců 13 kg, sežere na co přijde, sedí v židličce, jí rohlík na tváři blažený úsměv. František se v 21 měsících vyšplhal na 10 kg, rohlík odhazuje v dál.
Nejdřív jsem naštvaná na něj, že sabotuje moje snahy, pak jsem o to víc naštvaná na sebe, že jsem naštvaná na něj. Už jsem i byla hnusná, chodila tu po bytě, házela věcma a u toho nadávala. Muž samozřejmě naštvaný, že říkám o našem dítěti, že je blbé. Tak jsem mu řekla, ať si ho krmí sám, ale ať dodržuje pravidla. Před pár dny ho vidím, jak mu dává přesnídávku, jen tak, bez ničeho (aspoň ty vločky mu tam mohl dát). Prý je na tom napsáno s kousky broskví. Já se jak trubka každý den pižlám s mandarinkama, jablkama, strouhám ovoce atp. a on mu pak šoupne takovouhle věc. Tam je na sleničku tak 5 pidikousíčku superměkého ovoce. To se fakt nedivím, že "jemu krásně jí". ... tak ho prý bude krmit. Jsem zvědavá na výsledky. Můj muž má výhodu, že je absolutní flegmatik. Bohužel je levý jak šavle, tak jsem zvědavá, jak mu ty kousky bude šoupat na stoličky a do koutků. No, uvidíme.

Merional je hormonální stimulace pro IVF. Bohužel, nemám čas čekat, až se mladý pán naučí kousat, musím stimulovat už teď, můj problém se každý měsíc zhoršuje víc a víc ... Ono to je v podstatě docela beznadějné, při poslední stimulaci jsem neměla ani jedno jediné vajíčko ... no, ale když jsou ty velikonoce, tak bych aspoň jedno vajíčko mohla vysedět, já malá slepička ... no, někdy si teda přijdu jako dost velká slepice... hlavně když se takhle vztekám u jídla ... ale to asi znáte, že.

barbarucha
29. bře 2015

@josefina79 Aha, takže pokus o sourozence? 🙂
Prsímtě, musíš se na to povznést. Buď ráda za to, že ti toho tolik sní. Netlač na pilu. To, že kouše tak jak teď kouše je super. Dej mu čas, pro něj je to hodně těžké, je ještě prťavej. Co přidat na kaloričnosti stravy? Jako zdravě, ale trochu to nadupat? 🙂 Aby víc přibral a bylas víc v klidu..

barbarucha
29. bře 2015

@josefina79 Jasně, když krmil manžel v těch horších obdobích, byla jsem zralá na to jít si dát hlavu pod studenou vodu. 😝 Voni prstě nemaj hormony na tu piplačku, co děláme my. Lecos zjednoduší tak, že už to pak vůbec nemá smysl a ještě to bagatelizují a diví se, proč na ně tak křičíme?! Já mívala dost živé představy o tom, jak mého drahého škrtím...

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 Jo, kouše vše, ale v malém množství. A nehrozilo, abych jí učila na kousky v jogurtu nebo přesnídávce. Přesnídávku snědla asi 2x za život. Ty skleničky od 12.měsíce jí asi od 15. měsíce jejího věku. Ona je takový ochutnávač a jak píše barbarucha je loudil, když my něco máme, strašně to chce. Ve všem nás napodobuje i psa. Teď je manžel po operaci kotníku, tak kulhá a ona to dělá taky. Jsem myslela, že mě omyje a jak jí to chceš vysvětlit? Nebo pes vrčí, když něco chce, tak ona taky, když něco chce. Někdy u krmení taky funguje "rozebíraní" věci nebo něco do ruky, s čím si hraje. Myslím, že je to proto, že vědomí se soustředí na něco jiného, totéž s tím mlíkem. Napije se UM, jen když zaspává, to mi dělá už od 3. měsíce. Tělo to jídlo potřebuje, takže nevědomky by jedla.

jhoki
29. bře 2015

@barbarucha U nás taky pomáhá nějak jí "zabavit", něco na hraní, nebo jí vykládám pohádku nebo ukazuju z okna, jak běhají děti. Ráda jí banán u klipu s opicemi. 🙂) Ale si říkám, jak dlouho to potrvá, než se nají normálně sama bez nátlaku. Taky se chystám na druhé dítě a nebudu moci se jí věnovat jako teď a celý den za ní běhat s jídlem.

josefina79
29. bře 2015

@barbarucha no pokus ... takový poslední záchvěv. Doufám, že to vyjde, ale moc tomu nevěřím.... jestli to je srozumitelné. Vůbec se k tomu nechci upínat, než jsem otěhotněla s Františkem, vyslechla jsem si několik dobře míněných rad od lékařů, ať se s nějakou stimulací vůbec nezdržuju a jdu rovnou do darovaného vajíčka případně do adopce.... A to už je skoro 3 roky zpět. No, ale ještě to chceme zkusit, buď se to podaří a nebo ne, ale budu vědět, že jsme pro to udělali vše.

Jo, jo, chlapi kapitola sama pro sebe. Např. můj otec, který nás shodou okolností vezl ke Kejíkové. Tam byl "děsně chytrý", jak ho teda budeme krmit do těch stran a jak jsem mu v těch 9 měsících měla dávat křupky, aby se naučil. . Jakmile viděl, jak to reálně probíhá - řev jak tur, mlácení rukama nohama (první pokusy byly fakt děsný), tak odkráčel, že prý Františka nebude znervózňovat svojí přítomností. Od té doby se u žádného krmení nevyskytl po celých 14 dní, které jsem tam s F. strávili.

Jinak k váze - do mlíka mu dávám Fantomalt, docela teď přibral, juchuchů. V prosinci měl 9.3, za 3 měsíce se dostal na 10 kg na 82 cm (takže je nějaký 7 percentil) A to každý den ujde docela štreku a nezastaví se ani doma . Už má dokonce i náznaky faldíků na nožičkách.

josefina79
29. bře 2015

@jhoki tak to je super, že pokouše vše. Já taky mladého pána kmím u Prasátka Pepiny - když jsem sama doma. Když je tu manžel, tak mu dělá u jídla společnost, to ho zabaví.
Držím palce se sourozencem - ať se zadaří a ať máte žravé dítě 🙂

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 Jo a můj manžel má úplně stejný přístup k tomu...nechce, tak nechce..Nemá tu trpělivost a už vůbec ne smysl pro vykládání bajek dítěti při jídle. Celý den je v práci a nakrmil jí asi 2x a pořád mi říká, "co to pořád řešíš". Měli jsme kvůli tomu i krizi, takže jsem se ponaučila před ním nevyvádět.

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 No mám z toho docela strach, protože pokud to bude jako předešlé těhu, budu muset ležet a Verča asi 9 měsíců nebude nic jíst. Jsem uvažovala i o adopci, ale manžel by do toho nikdy nešel.

josefina79
29. bře 2015

@jhoki hm.. hm... taky veselý.
Nezbývá mi říct nic jiného než "hodně štěstí".

jhoki
29. bře 2015

@josefina79 Dík, budu ho potřebovat. No nevím, jak to všechno udělám, ale zatím se tím nebudu stresovat. Jinak, Fantomalt jsme měly taky, ze začátku to fungovalo super, ale pak, jako by věděla, že jí dávám nějakou energii a začla ještě méně jíst. Takže jsem se na to vykašlala, radši ať sní nějaké jídlo než ty cukry. Ty jsi taky rodila dříve, že? Můžu se zeptat proč, pokud ti to nevadí?

josefina79
29. bře 2015

@jhoki frantisek je narozeny v 32 tt akutnim cisarem pro preeklampsii. Cele tehotenstvi v pohode, pri prijmu tlak 200/140, do 10 min od namereni tlaku jsem byla na sale.