Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adamkofjo
8. únor 2010

ved to som sa pytala na to asi pred mesiacom a odbili ma mile pani pracovnicky ze nemam narok na ziaden prispevok, pytala som sa hlavne kvoli tomu , ze suseda ma chlapceka s diagnozou celiakia a dostava na stravu prispevok tak ma zaujimalo ci aj ja mam narok na niaky prispevok ked s nim pravidelne chodim na logopediu a psychologiu a odbili ma ze len ztp a to dostanem az ked bude chodit do skoly takze tentoraz sa nedam odbit tak lahko

andreabe
9. únor 2010

aha, ja som myslela, ze uz mas preukaz ztp.Ale logicky by si na to urcite mala mat narok,daj potom vediet, ci sa to podarilo vybavit.Ja s malym chodim autom takmer denne k lekarovi,na kurz al.na logo do jasli. Tiez by som uvitala prispevok na benzin,ale kedze nemame zatial stanovenu diagnozu,tak nemam narok a popravde stale dufam,ze to nakoniec nebudem musiet riesit

sisstin
autor
11. únor 2010

čau holky,jdeme uz domů.Stal se zázrak,Tygr neřekl ani popel,jenom trošku popotahoval,když mu to nandavali, pak uz byl uplne klidný.Eeg je naprosto čisté,odpovídá věku.Hrozně hezky tam spolupracoval,prý to vypadá hodne dobře-lehce opožděný vývoj,receptivni dysfazie prý uz ne,porozumění má uz dobré.Max.expresívní,ale prý se to asi srovná samo.Ještě mi psala Dr.Krejčířova,ale to pak až budu na Pc,zatím pa.

andreabe
11. únor 2010

siss:,tak to je super!! Strasne moc gratulujem!Sa ti urcite ulavilo 😉
U nas nic nove,akurat maly uz druhy den dava papa!! 🙂 Som zvedava dokedy 😅

sisstin
autor
11. únor 2010

Uf, tak jsme doma...jsem utahaná jak kotě 😅 😅 😅

Andrejko, Tygr se opravdu ohromným způsobem zlepšuje v porozumění, hodně už ukazuje v knížkách( když má náladu), celkově je ta komunikace hrozně znát- neverbální 😉 Takže asi to je fakt tím opožděným vývojem, nicméně expresivní dysfázie nám pořád zůstává v záloze ještě 😉

K té Dr.Krejčířové, psala jsem ji, jak to teda vidí u nás se školkou 😉 odepsala mi, že mi ji od 3let moc nedoporučuje, max. na 4 hodiny do logopedické či speciální, a i tak by tam měl mít asistenta 😕 což je docela krize, protože naše město asistenty skoro vůbec nepřiděluje do škol, natož do školek 🙄 A jejich plat je zhruba 50-70Kč na hodinu, takže si to spočítejte...já si na zkráceném úvazku vydělám tak max. 4tis měsíčně, to by mi nestačilo ani na toho asistenta 😕 tohle mě ted trápí jako hodně, protože s těma financema to bude krize...

příspěvek na péči nemáme šanci získat opravdu vůbec, zkusím ten prodloužený rodičák...ale na 90% neklapne taky 🙄 ach jo 🙄

andreabe
12. únor 2010

siss: na jednej strane super, tym padom by mal maly vsetko casom prirodzenym vyvinom dobehnut 😉
A to porozumenie ze sa zlepsilo je fantasticke! 🙂 🙂 Vknizke ukaze na zvieratka, vie ich rozlisit? To ja uz ani neskusam,Lukas len mechanicky listuje. Popis trosku viac, v com sa to porozumenie najviac zlepsilo 😉
Ja som vcera robila pokus, dala som na stol pohar,noz a tanier a povedala,nech poda tanier. Podaval mi vsetko naraz 😅
Papa Tygr dava? U nas je to novinka, ale sporadicka, Lukas raz papa da a 5 x neda 😕
Vcera svokra hovori malemu ´haam, haaam´ a maly ´haam,haam´. Skoro mi oci vypadli 😀 Citoslovcia po nas uz docela dobre opakuje,ked sa mu chce,ale normalne slova zatial nie 😕

Som dost prekvapena aj z toho, ze Tygrovi dr. odporucila asistenta,ved za 8 mesiacov sa moze toho este vela pomenit 😉
Tie financie su teda nic moc 😔
Ja som sa vcera radila na kurze,ze ci mi odporucaju normalnu skolku a odporucili mi nasledovne:
skolka s mensim kolektivom,aby sa mu vedeli viac venovat. Ale take neexistuju, su len specialne alebo sukromne.
Idealne by podla dr.bola montessori skolka - cena 370 eur/mes. 🙄
Tym padom podje maly do normalnej skolky, aj ked je mi to luto, a mozem sa len modlit, aby ho tam nakoniec vzali. (t.j.bude musiet byt bez plienok,musi sa obliekat sam a jest + rec) 😅

simalex
12. únor 2010

Siss,
věřím, že to všechno dotáhnete.

Ten plat asistenta mi přijde docela malý (je zřejmě dotovaný státem). Já dávám skoro stejnou sazbu za obyčejné hlídání - 60 Kč/hod. Měsíčně tak zaplatím 4 000 - 6 000 Kč (podle toho, jestli jsou prázdniny, jestli je malý nemocný apod). Malý totiž chodí ještě tento měsíc do školky na 4 hod/denně, tak musím řešit každé odpoledne. Od března by to mohlo být lepší - do školky už na celý den. Kdyby se mi podařilo sehnat asistenta, resp. někoho, kdo ví, jak na to, tak bych to dala... (chápej ne v rámci školky, ale spíš soukromě).

Dnes jsem pozorovala jednoho chlapečka ve školce - cca 3 roky a diskutoval s tatínkem, proč pro něj nepřijde po obědě - tati, přijdeš po obědě?, otec: No, chvilku potom, až se vyspinkáš. Všichni chodí později. dítě: Ne, některé děti chodí po obědě. otec: Ale jen vyjímečně. dítě: Ne, malé děti chodí po obědě každý den. Stála jsem s otevřenou pusou. Nejenže Lexík není schopen podobné konverzace, on, bohužel, není schopen ani takto uvažovat.

simalex
12. únor 2010

Siss,

je pro pořádek, já si nemyslím, že dávat tisíce za asistenta je lehké. Osobně se mi dost uleví, až za hlídání ušetřím. A momentálně jsem v siuaci, kdy si to jakž takž můžů dovolit, ale ta situace nemusela nastat. 😉

No a andreabe - 370 Eur za školku je teda masakr. U nás stojí soukromá školka cca 7 000 Kč a ani to bych si rozhodně výhledově (platit 3-4 roky) dovolit nemohla ☹.

andreabe
15. únor 2010

sim: prave tie prachy!, tiez si to nebudem moct dovolit, uz teraz platim aj s kurzom cez 400 eur/mes, ale to mam este matersku,ktora 3tim rokom odpada.. 😒
tak ja netusim, co s tym mojim malym bude. Jedina sanca, ze pojde milovymi krokmi vpred a vsetko dobehne,aby normalna skolka nebol problem 🙂

a co sa tyka tej konverzacie,plne ta chapem 😀 Aj tak je podla mna na tom Alexko este dobre 😉 Ja som sla v aute s kamoskou,jej syn je o 2 mesiace mladsi a rozvijal debatu o hmle. Ze preco je hmla vonku. Kamoska mu odpoveda, ze:To sa len zmraka, to nie je hmla. Maly: Aha, tak to sa mi len zda, lebo je tma.
Lukasko celu dobu iba cucal,vydal len zvuk: bee a paa. 😅

simalex
15. únor 2010

andreabe:
máš můj hluboký obdiv - 400 EUR/měsíčně. To jsou hrozné peníze. Předpokládám, že mluvíš o částce za spec. péči a kurzy související s opožděním malého. To by fakt ale chtělo nějakou podporu státu - rodiče dětí se standrdním vývojem tyto náklady vůbec nemusí řešit.

I kdybych chtěla, neměla bych u nás za co ty peníze utratit - možnosti se odvíjejí od velikosti našeho města (70 tis. obyv.) - tedy jen klasické státní možnosti. Nemluvím o soukromé školce.

Teď nevím, jestli jsi to psala ty nebo někdo jiný, ale hrozně se mi líbily odpolední kurzy nebo semináře ve seciální školce (tuším, že 2x týdně po 2 hodinách). To by se mi líbilo. Navíc si myslím, že by v té školce mohli na základě častějšího kontaktu s dítětem lépe posoudit závažnost stavu dítěte a vhodnost umístění do speciální školky.

Známá známé pracuje v naší speciální školce a nabídla jsem jí, že bychom se mohly setkat a popovídat s o možnostech, případně, že bych si zaplatila pár hodin týdně s intenzívní péčí. Ale neozvala se mi. U nás jsem tak trochu tlačena do pozice - buď speciální školka nebo nic.

Já nevím,ale myslím si, že jakkoliv bych se případně rozhodla špatně (že tedy speciální školka ne), měla by mi být nabídnuta nějaká alternativní řešení.

simalex
15. únor 2010

andreabe, siss:

Pořád nevím, jak s tou školkou. Slovní zásoba se mu hodně rozšiřuje, používá slova jako "oblečení", ale nezapamatuje si slovo "tričko". Řekne "Nejde to, zkusím ještě jednou", nebo "Je to pokažené, maminka rozbila, musíme opravit 🙂", nebo "Je to dobré, zkus, maminko". Zatím ale samozřejmě souvislé vyprávění nedá dohromady. Je to všechno takové prvoplánové.

Ví, jak se jmenuju, ale neumí si zapamatovat jméno svého tatínka, ani babičky ("ne ta babička, druhá babička" říká a ukazuje ven). Na některé věci má prostě hrozně špatnou paměť... (z ovoce si pamatuje jen banán a jablíčko, asi proto, že mu nic jiného nechutná - pro Alexka tím pádem nepodstatné 😠 ).

Říkám si, že za posledních pár měsíců udělal strašný pokrok, že jestli to tak půjde dál, že to do půl roku jakž takž dožene.
Jen mě děsí to "jakési jiné vnímání a myšlení", resp. velmi nestandardní. Spíná mu to v hlavičce jinak, než by mělo a s tím si asi fakt sami neporadíme 😔 . Jednoduchý, ale ne jediný příklad je, že vůbec nepoužívá předložky - naprosto zbytečná věc pro něj (jdeme koky, chápej jdeme do školky). Dokonce odstranil slabiky podobné předložkám z příslovcí: horu (nahoru), atd. Pochybuju, že by napadlo standardní dítě rozdělit si slovo "nahoru" na 2 slova - prostě nahoru je nahoru 😀 .

sisstin
autor
15. únor 2010

ahoj holky 😉

teď nějak nemám čím přispět 😉 Tygr se furt zlepšuje v tom porozumění, ale jinak celkem nic nové 😕 jo, konečně SÁM pije...jako už bylo na čase, ve 2 1/4 😅 😅 😅 snažím se s ním prohlížet knížky, chvíli to vydrží..ale žádnej zázrak..ale naopak ho hodně začlo bavit malování, takže mu koupím tu velkou tabulku, na kterou se maluje fixami naplněnými vodou 😉 jo, a taky se umí lépe vyjádřit gesty, gestikuluje hodně..takže už se dá pochopit, co chce 😉 a zaznamenala jsem u něj novou věc...že je schopný si na něco vzpomenout, když u té věci není...např. když je v pokoji, tak si vzpomene na čokoládu, která je v kuchyni 😉a prostě mě tam zavede, a ukáže si na ni 😉 to předtím nikdy nedělal..prostě jak tu věc neviděl, tak jakoby nebyla 😕

Andrejko, vím, že to pro tebe není vtipné..ale té příhodě jsem se fakt zasmála 😅 ten chlapeček asi není běžné dítě...ale dost napřed ne, spousta dětí nemluví do 3let... 😉

Simčo: já bohužel na toho asistenta opravdu mít nebudu, ne, že bych se musela omezit..ale regulérně na něj nebudu mít 😉 příští týden jdeme do té logo školky, oni ho možná vezmou i bez toho asistenta. Jsou tam zvyklí i na horší případy jako je Tygr - děti s opravdu těžkými dysfáziemi, ze soc.slabších rodin, děti cizinců atd. 😉 na třídu je 8-10dětí, a reálně jich tam chodí tak 5...protože jak to bývá, tak je vždycky někdo nemocný 😉 Jak píšeš s Alexkem o těch předložkách, tak se opravdu dysfázie projevuje..pro ně jsou tyhle věci moc těžké ...ale A. je super, na jeho věk mluví podle mě úžasně 😉

andreabe
16. únor 2010

sim: tych 400 nie je za zdravotnu starostlivost, 300 ma stoja jasle aj so stravou (a to tam chodi iba na 1/2dna) a
okolo 140 eur ma stoji komunikacny kurz a ca 21 eur logopedia, ktoru ma maly v jasliach.
Takze ako tak ratam, je to cez 450 Eur! 😕 Otrasne..

U mna to bude urcite podobne, bud specialna skolka, alebo nic. Jedine, ze by maly vsetko dobehol, ale aj ked v to dufam, stale silne pochybujem 😝

Najradsej by som ho dala do nejakej logo skolky,ako uvazuje Siss, ale nic take som v BA nenasla ☹

Alexko je sikulko, s tymi predlozkami je to zvlastne, asi je to ozaj znakom dysfazie. 😝

siss: gratulujem Tygrikovi, aj to samostatne pitie je uspech, ja som z toho bola pred par mesiacmi hotova,ked maly zacal sam pit 😀 Je vidiet, ze ide naozaj dopredu.

brulka
16. únor 2010

andrea poznas toto ???

http://www.dialogzdravotnictvo.sk/

synovec tam ma ist na mesacny pobyt do logopedickej skolky. vraj je to velmi dobre centrum odporucene od kamaratov co uz z tade maju skusenost 😉

andreabe
16. únor 2010

brulka: uz som o nom pocula, chcela som tam uz s malym ist, len sa mi zdal este primaly. Tak o 1-2 mesiace sa tam planujem objednat. Len neviem, ci funguju aj ako skolka.

vikiekonsat
17. únor 2010

Ahojte dievcata ! Napisala som do nasej starej temy, ale vidim ze ste sa prestahovali, tak to iste pisem aj tu Velmi davno som tu nebola, mam kopu starosti , so svokrou sme sa pohadali , manzel nemal robotu, musela som to nejak zvladnut. A pri tom mam srasne vela roboty, som totiz ekonomka a je koniec roka.
Velmi ma potesilo ze o nas spominate, inac Niki zase chodi do jasli ale do inych a iba doobeda ako Lukasko. S rozpravanim to stale nie je take ruzove, za chvilu ma 3 roky, a stale viac menej ten blabot aj ked ovela viac chape. Stale chodime na rozne vysetrenia, ale iba kvoli tomu aby som mohla ju niekam dat ked bude mat 3 roky, lebo do jaslicek chodit nemoze a do skolky ju nezoberu. Ale inac je strasne zlata, vela sa usmieva a stale je ziva. Akurat s tym jedenim ide dole vodou, pred polrokom vsetko spapala, teraz vela spekuluje, a uz prisla na chut sladkemu, tak ze prednost maju jogurty, pribinacek a t.d. Skusim trosku precitat vase prispevky, vidim ze ste toho dost popisali, dufam ze pri mojej robote sa mi podari obcas sem nakuknut.

andreabe
17. únor 2010

ciki: Jeej,ahoj, casto som na vas spominala 😉,kedze tie nase deti boli take podobne 🙂 a som rada, ze je mala ok, aj ked teda ta rec je stale pozadu, dolezitejsie je porozumenie. To u nas stale docela bieda.
Chcela som ta opytat, ci si mala prestala hryzt do rucicky a ako ste to odburali, maly to totiz prave zacal robit a neviem ho to odnaucit. Dokonca to niekedy berie ako hru, ruci a akoze sa hryzie a pritom sa rehoce a caka, ze mu tu ruku dam s pohrozenim prec 😅
S tou svokrou je mi to luto, teraz sa akoze nestara o malu, preto musi Niki chodit opet do jasli?

adamkofjo
18. únor 2010

tak mamicky vcera som bola na upsvar co sa tyka toho prispevku na dopravu , uz som to tu asi spominala , takze poziadala som si o ztp preukaz dalej o prispevok na dopravu mot. vozidla a dalej mame narok na hyg. potreby, plienky, tak uvidime co z toho nam priznaju, zas musim obehat vsetkych doktorov kvoli potvrdeniam , danovy urad, aj socialku ale stoji to za to dufam,

andreabe
18. únor 2010

adamkof:drzim palce, nech to vsetko vyjde a priznaju co najviac 😉

sisstin
autor
18. únor 2010

ahoj holky, já ted nemám moc času. Snažím se Tygrovi maximálně věnovat, ale jde to těžko 🙄 on sice chce být pořád se mnou, ale mám u něj jenom sedět..a on si chce dělat to, co ho baví = všechno přerovnávat, běhat po bytě, šplhat po mně atd. 😅 😅 a donutit ho dělat něco konstruktivního mě stojí strašně moc energie a úsilí...a stejně to dělá max. tak hodinu denně 😖 tak snad se to zlepší. Jinak už třetí den bere Geratam( nootropikum), dáváme půl tablety ráno. Drtím mu to do čaje a už se mi zdá, že z něj lezou nějaké nové zvuky..ale tím to asi nebude..takhle brzo 😅 😅 😅

andrea, adamko: co vím, tak u vás na Slovensku je to s tím ZTP mnohem lepší, co se týče dysfázie, autismu a komunikačních poruch( vím od více slovenských maminek), měla by být automaticky II.ZTP 😉 u nás se na toto nedává nic 🙄 jinak adamko, k těm plenám. Víš, že to ale nejsou příspěvky např. na Pampers? 😉 Jsou to příspěvky na klasické zdravotnické pleny, dětem dávájí velikost S...takže třeba já bych do toho teda nešla 😕

hakanka
18. únor 2010

ahoj, koukaly jste už na stránky alternativnikomunikace.cz? je to asi pro starší děti, ale dají se tam stáhnout i programy na tisk komunikačních tabulek, tak třeba vám to někomu pomůže.

adamkofjo
19. únor 2010

AHA TO SOM NEVEDELA, AJ O TOM UVAZUJEM CI SI O TO POZIADAM KEDZE FILIPKO SA PYTA CIKAT LEN NA NOC MAME ESTE PLIENKU, ALE TO MA CAS NIAKO TO NERIESIM , TAK SOM SA AJ BALA KEDZE VSADE V KARTE PRI VYSETRENIACH MA PISANE UDRZIAVA HYG. NAVYKY, TAK BY MI TO ASI ANI NEUZNALI A RADSEJ NEBUDEME RISKOVAT KEDZE MUSIM PRILOZIT AJ PREFOTENU ZDRAV. DOKUMENTACIU ZA POL ROKA.

sisstin
autor
19. únor 2010

Dobré ráno 🙂

Adamko: to by vám fakt nepřiznali, ono je to nějak odstupňované a v tomhle věku má Filípek nárok mít na noc plenky 😉 jinak je opravdu moc šikovný. Tygr by to nedal ani omylem, snažím se ho dávat na záchod, ale strašně se toho bojí a nějak v tom přestávám vidět smysl...takže zase chvilku na to asi kašlu. On je teda na těch 18m zhruba, takže to má fakt nárok plenky mít...já na něm vidím, že to vůbec nechápe. Kakání už trošku ovládat umí, vykaká se jenom doma...když jsme někde venku, tak to zadržet umí 😉 dřív neuměl ani to 😉 Já jem to někde přehlédla asi, Filípek má teda receptivní (smíšenou) dysfázii? 😕 Já myslím, že Tygr tu dysfázii mít bude taky...ta receptivní složka se teda hodně lepší, ale možná to stejně bude smíšená dysfázie..i když ta recepce bude asi jen slabě narušena. Z něho fakt nelezou žádné zvuky podobné řeči 😖 jiné zvuky umí napodobit dost přesně, i je po nás opakuje...ale řeč ani náhodou. To nám říkala Dr.Krejčířová, že to zvukové a řečové centrum je každé jinde 😉

Jinak už jsem u něj zaznamenala trošku postup v imaginární hře - dělá, jako že si čistí plet, jako, že se líčí ( ehm, trošku nám ten mužský vzor fakt chybí 😅 😅 😅 😅 😕), opravdu strašně napodobuje....ale sám si neumí vymyslet nic. To má možná po mně, já prý taky nebyla jako dítě vůbec kreativní...mamka mi musela říkat, jak si mám hrát s panenkama 😅 😅 😅 😅 😅 😅 Ale stejně ho nejvíc pořád baví jednoduchá hra manipulační, to by vydržel dělat celej den a je fakt strašně těžký ho donutit dělat něco jiného. Bravurně se naučil na odrážedle, ve 20m neuměl jezdit ještě skoro vůbec 😝, ted se odráží pekelně rychle, zatáčí a řídí...tak snad na jaře už konečně vyjedeme ven a zbaví se té fobie z chození po venku po svých 😔

hakanko: ahoj, ten server znám. Ale je to fakt pro větší děti( doporučuje se od tří let), Tygr mi na ně zvysoka prdí...porozumění už má na takové úrovni, že z 90% chápe, co mu říkám...(teda samozřejmě jednoduché věci), a sám se už jakž takž vyžvejkne taky- gesty, pohledem atd. 😉 Ale to, že by chtěl jít třeba ven nebo na určité místo, takovýho uvažování podle mě není zatím schopen 😕 teprve ted si umí vzpomenout na nějakou věc či činnost, kterou přímo nevidí nebo ji zrovna neprovozujeme...to dřív neuměl vůbec 😉

jolinka
20. únor 2010

sisstin>

Ked nechce robit nieco konstruktivne s tebou, co keby si sa konstruktivne zapojila do toho co robi on? 😅

Moja Kati sa nikdy so mnou nechcela hrat, hrala sa iba sama, nesmela som pri nej ani vziat kocku ci knizku do ruky, nieto aby som jej pri tom este nieco hovorila. To hned zaliezla hlbsie za nabytok aby sme nerusili jej kruhy. Este tak zniesla ked som jej komentovala rozpravku na videu.

Tak ked chytila zachvat behania po byte alebo skakala po posteliach a gauci |som velmi tolerantna matka| tak som behala s nou a pritom skandovala do rytmu jednoduche vymyslene vety, riekanky. Alebo sme skakali na fit lopte a pri tom som vykrikovala hop, hop, Kati skace na lopte... Zaujali ju len kratke jednoduche pesnicky tak som sa jej prisposobila a hladala situacie a hry ktore mala rada. Ja som sa prisposobila jej svetu a nenutila ju robit to co nechcela. Didakticke knizky a hry ju nezaujimali.

Zvykla som jej vystrihnut z papiera zvieratka do kazdej ruky a s tymi sme behali po byte, napodobnovali zvuky co vydavaju, pri rybkach som jej spievala Ryba, ryba plava, vo vode, vo vode... Doteraz ked vidi rybu povie krasne vetu Biba pava odode .|ryba plava vo vode| 🙂

Maly musi vidiet ze aj teba tesi co s nim robis a nie len preto ze sa musi nieco naucit.

Jolinka

vikiekonsat
22. únor 2010

Ahojte dievčata! Andrea : Niki stale ma za potrebu nieco hryzt, ale do ruky sa hryzie podstatne menej, ked je velmi nahnevana a pri sebe ma niekoho z nas, tak my padneme za obet v tu chvilu. Ale to sa stava zriedkavo, ona je dost vesele dieta, tak ze tych vybuchov hnevu je čoraz menej. Inač nam sa velmi zlepšila neverbalna komunikacia 🙂 , a momentalne ( aspon si to myslim ) je vo faze , ked skusa vyuzivat aj rec ale svojim sposobom 🙂, strasne vela vydava zvukov, a vecer ked ideme spat a je kludnejšia tak vela krat povie aj mama. A uz chape aj slovo daj a zvykne ho aj použiť. Stale je plienkovana, ale vie načo sa použiva WC , iba zatial sa citi pohodlne v plienke tak sa nepyta na nočnik. Stale chodime aj na tie sedenia zo špecialnou pedagogičkou, a ta mi povedala že niektore činnosti , ktore robi Niki, ani jej rovesnici nedokažu.
Momentalne ju pri hraní najviac bavi niečo na seba obliekať, dava si okolo krku šatky, na hlavu čelenky, na ruky naramky, a strašne rada oblieka moje silonky, vobec neviem kedy to odkukala 😉.

andreabe
22. únor 2010

viki:tak to je Niki sikulka! 😉 Lukasko si vie obliect len sal a ciapku, skusa si po cikani natiahnut teplaky a pancusky, to je ale vsetkoA 😅 A o akej skolke uvazujes pre Niki? Ja mam najvecsi problem teraz so skolkou, maleho prihlasim do normalnej,aj ked nam odporucaju taku, kde je mensi kolektiv - montessori napriklad, ale ta je priserne draha 😒
Rec u nas zatial nic moc, vie povedat ako robia zvieratka, prave sa naucil sovu a leva 🙂 , opakuje po nas rozne citoslovcia, ucelovo vsak rec zatial nepouziva (okrem zaporu-pouziva slovko ma). A zacina tak trosku akoby blabotat po cinsky 😅

Dnes som rano s malym opet skusala prikladanie obrazok na rovnaky obrazok a prvy krat to spravne urobil. Nemala som cas, tak to vyskusam poobede, ci to nebola nahoda.

siss:to s tym odrazadlom je super! a som sa pobavila aj na tom opakovani licenia 😀 Zda sa mi to zlate, po mne Lukasko takmer nic neopakuje, ale zase vie dat najavo, ze chce ist von a pod,len to porozumenie typu co je pohar,lopta,lyzica..to je stale bieda,nechapem,preco to nechape ☹

simalex
22. únor 2010

Ahojte,
nedalo mi to, abych Vám nenakopírovala odkaz na skvělé knihy, které na "Moje dieťa nerozpráva" doporučila felixa (felixo, díky).

http://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagogi...

http://knihy.cpress.cz/knihy/vychova-a-pedagogi...

Knihu mám doma (3-6 let) a je fakt skvělá. Souhrnné informace na jednom místě. Vaše děti sice ještě převážně 3 roky nemají, ale autoři se zmiňují i o věcech, které děti zpravidla umí už před 3 rokem. takyse bude hodit do buducna.
😉 Polovina knihy jsou jen obrázky a návody, na co se ptát a zaměřit při práci s těmito obrázky. Druhá polovina je rozdělena do několika částí (Řeč, Sluch apod.) s přehlednou vyčerpávající tabulkou na konci každé kapitoly - co by dítě mělo zvládat a kdy. Řekla bych, že plno věcí zvládají už i Vaši prcci (potěšující 😎). Je to fakt výborně zpracované - nejsou tady zbytečně dlouhé texty, atd . VŘELE DOPORUČUJI!!!! V obchodě stojí 399 Kč, na netu 295 Kč + poštovné.

vikiekonsat
23. únor 2010

Andrea: S tou školkou je problem, lebo Niki ešte sa sama nepyta na nočnik ani sa nenaje lyžičkou. Vobec neviem čo budem robiť. Aj to obliekanie je iba pre zabavu, na povel Niki sama sa neoblečie ani nevyzlečie. Niekedy mam dojem, že robi iba veci, ktore ju bavia. U vas je dobre, že Lukaško po vas opakuje citoslovce😉 , Niki je asi poriadne tvrdohlava ona nechce nič opakovať ani reč ani žiadne činnosti. A urobi to vtedy, ked nikto to nečaka. A tie obrazky čo spominaš je niečo ako pexeso? Neviem či Niki dokazala by niečo take😒.
Sis: Nemam veľa času na čitanie vašich starych prispevkov, čo povedala ti Dr. Krejčirova, stanovila nejaku diagnozu?

anna181
23. únor 2010

Ahojte ani neviem ci mozem vyrusit.... Ale skusim 🙂
Moj syn ma DS ... Mame jeden rocik a mesiac, behame za rucicky 🙂 Ale skor ma zaujima co by uz mohol vediet, aj ked chodime k log. aj spec. pedagogicke, rada si vas precitam trosku dozadu.
Ak ma teda prijmete 🙂
Prajem pekny dnik.

sidus
23. únor 2010

Ahojte,ak mozem,aj ja sa pridam.Tomasko ma 19 mesiacov a mame podozrenie na autizmus.Ma vela autistickych crt.Caka nas kopu vysetreni.Utesujem sa,ze hadam,ked je este taky maly,moze sa vela zmenit. Povahou som pesimista,tak sa s autizmom pomaly zmierujem.