Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janahus
24. dub 2015

@josefina79 my to máme takhle: nevadi mu : brat si polomcene susenky, kameny, oprit se o travu, pohladit hlinu, kytku, vzit do ruky mokre jablko, ale neji ho, kameny bere i z kluziny, kera není čistá,...pisek zatim jen na plehu jako mouku, piskoviste budeme ted kupovat.Maji celkem hezky na aukru
nesnasi: lepive bombony, jogurt, cokoliv co souvisi s hlavnim jidlem a kapne mu na stolecek, minule sem mu namocila prst do presnidavky a hned si to utrel, takze asi tak, kdyz si vzpomenu, jeste pisnu...
taky si bere rajce, ale myslim ze si plete s balonkama, protoze si s tim chce hrat, v zivote nemel v puse zadne ovoce a nesnasi oloupany banan, myslim aby na nej sahnul...
nám jeste doporucila Kejikova Trampolinu, ale to se mu nelibi, zkousime u kamosky, jedine co miluje je houpacka, oslintany micek od psa mu taky nevadi, rad se dotyka i bublinek peny ve vane....je to pate pres devate, pisu co mi prijde na mysl 🙂 Fanousek je napred bych rekla, rekni mi proc neni schopny ochutnat novou vec? Mate to taky tak ?

josefina79
24. dub 2015

@janahus tak to je hodně podobné. Pěna ve vaně - dříve scény, teď pohoda.
Nová jídla mu nevadí - POKUD jsou aspoň trochu jako kaše . On ochutná, pokud vidí, že tam je nějaká kejda. Sní třeba segedín, rybí polévku, boršč.... takové i výrazné chutě mu nevadí. Dnes ochutnal zmrzlinu a chtěl ještě. Ale že by si do pusy strčil něco kompaktního, to nehrozí. Dnes jsem mu nabízela palačinku - scéna jak při vyvražďování Lidic.

josefina79
24. dub 2015

@janahus trampolína mu neva, respektive, nevyhledává jí, ale nějak moc mu nevadí. Snažím se ho brát 1x týdně do centra, kde jí mají.

josefina79
24. dub 2015

@janahus hele a vysvětlila Vám paní Kejíková PROČ to tak je? A jak moc máme šanci to změnit?
Já jak jsem u ní řešila hlavně to kousání, tak jsem se na tohle vůbec neptala.
Děkuji!

janoulek25
25. dub 2015

@janahus Celkově mi přijdou naše děti dost podobné v reakcích, jak jsi popisovala ty kolotoče, na 100% vím, že Anetka by reagovala uplně stejně. Ty jsi jen statečnější než já a zkusíš to, to tě moc obdivuju, já to raději ani nezkouším, abych se vyhla těm pohledům na nás a následné depce. Jinak je vztekloun taky pěkný, u ní se střádají klidnější dny s těmi horšími, někdy je to pohoda celkem. A pak z toho několikrát za den vzteklý záchvat když není po jejím. Třeba včera jsem si libovala jaký docela klid, byly jsme na dětském hřišti přišel tam pán s chlapcem, dokonce ho Anetka pustila na houpačku, nebrala mu autíčka, tak jsem byla spokojená a na odchodu spustila hysterák, když jsem jí nedovolila vzít si chlapcovu motorku, ještě doma na to nervozně vzpomínala.

krystalka
25. dub 2015

@janahus - co nám nejvíc pomohlo? Upřímně, ani nevím, asi hlavně čas...že postupně dozrál a školka určitě trochu taky, ale nijak výrazně....s tou školkou to byla taky kapitola sama pro sebe...on je březnový, takže v těch 3 letech jsme ho přihlásili do klasické školky (tehdy jsme teprve to nemluvení začínali řešit...), kupodivu ho bez problémů vzali...jenže...já jsem v létě viděla, že klasickou školku s 25 nebo více dětmi prostě nedá, fakt byl úplně jinde....do práce jsem chodila už od jara, na hlídání jsme se střídali s babičkou a manželem, podle toho, jak jsme kdo byli v práci...tak jsem školku zrušila a místo toho jsme ho dali do takové soukromé miniškoličky, kterou zrovna to září otevírala paní pár ulic od domu 🙂 , chodil tam jednou týdně na dopoledne, svačinu si nosili svojí a oběd měl už doma...byly tam jen 3-4 děti, což pro něj bylo ideální, tam si tak nějak zvyknul je mít těsně kolem sebe, protože venku se tomu úspěšně vyhýbal 😉 ...zároveň s tím jsme začali chodit do toho SPC ve Sluníčku na logopedii a ke speciální pedagožce...za ten rok v té školičce udělal obrovský pokrok, paní s nimi dělala Montessori aktivity a spoustu různých věcí, sama se mě ptala, co máme třeba doporučené z SPC a logopedie, že to s ním bude dělat...v létě dělala i příměstské tábory...no a další rok, ve 4,5 nastoupil do té speciální školky, tam jich bylo ve třídě 10, dvě paní učitelky, asistentka, jezdili na hipoterapii, chodil tam canisterapeut, pracovali s nimi po všech stránkách....a postupně se tam osměloval...ale žádný mega velký skok to zase v tom sociálnu nebyl, on jde tak nějak svým tempem, které je teda hooodně pomalé 🙂 ....ale na konci druhého roku ve školce si v pohodě užil přespání ve školce a byl z něj nadšený, byla to tehdy jeho úplně první (a zatím poslední) noc, strávená bez nás...školku v přírodě jsem radši neriskovala....to přespání bylo v pohodě, protože spali ve školce, kde to dobře znal, v jejich třídě, s jejich paní učitelkami, druhý den po obědě jsme si pro ně přišli a všechno bylo v pohodě...večer před tím měli bojovku na zahradě, hledali svítící poklad... a opíkali buřtíky, prostě pohodička....takže jo, školka určitě taky pomohla, ale pořád to ještě není ono...a asi ještě nějakou dobu nebude....

krystalka
25. dub 2015

@calabasa - jo jo a nejen na autobusy 😀, trvá to už asi od jeho 2 let a jsou to vlaky, autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, lanovky...prostě veškerá hromadná doprava 🙂 ....jinak to chápu, máte to docela kus a přes Vypich je to ráno docela za trest, to jo...

janahus
25. dub 2015

@josefina79 rikala, že je to beh na dlouhou trat, taky hodne pry pomuze kolektiv deti, ze to obkouka...je to pry na dlouho, ale zvladne se to 😉 jo a jeste, ze je to u nas chybnou hrubou motorikou, na to aby se sam najedl lzickou, musime zapracovat na ty hruby, souvisi to s tim, kdy tam jdete vy ? Myslim ke Kejikove ? Musim ti rict, uprimne, ze mam silne obavy, jestli se nekdy naji sam....A co vam rekla k tomu kousani ? Ze to bude taky na dl ???
@janoulek25 ja to delam i pro to, aby zjistil, ze existuje i neco jinyho, nez jen domov a zahrada, ale sem pak z toho vzdycky rozsekana, chapu te, Anetka je sikulku, ctu tvoje prispevky a urcite se zlepsila, i ten rohlik s Lucinou super....jen proste naplanovat si nejaky program, vetsinou zroskota na neochote nebo revu nasich deti, vid ? 😒

krystalka
25. dub 2015

@josefina79 - nenechte se tímhle srovnáním rozhodit, taky mě to ze začátku drtilo a mrzelo...ale pak jsem si postupem času řekla, že nebudu srovnávat a nebudu se kvůli tomu nervovat, jde prostě dopředu svým tempem, bude jiný, no a co...jo, je to docela těžké, ale nakonec vám vlastně stejně nic jiného nezbyde...a pozor, dětičky to moc dobře vycítí, jestli je bereme takové, jaké jsou a nebo jestli jsme z nich zklamaní a nešťastní, sama jsem to na něm pozorovala, že když jsem se s tím srovnala já, tak byl víc v pohodě i on...prostě si říct, no a co, tak nedělá tohle a tamto...ono se vždycky najde zase něco, v čem jsou ty naše dětičky svým způsobem lepší, než ostatní, jen to objevit a podporovat....jinak co popisuješ tu holčičku, tak ve srovnání s ní by neobstál náš Jiřík ani ve 3 letech a vám jsou ani ne 2.... Jiřík ve třech letech mluvil stylem máma, bába, tam, ham, bum....ani nespojoval dvě slova dohromady, těsně v těch 3 letech se zbavil ze dne na den plínek, ale do 3 byl plně na plínkách...na klouzačku nebo prolízku nešel, pokud tam bylo jiné dítě....a když už na klouzačku vylezl, tak pokud za ním lezlo další dítě, tak okamžitě chtěl v panice slézat nebo dokonce skákat rovnou dolů! Hřiště si užíval, to jo, ale jen když tam pokud možno nikdo nebyl 😉 ....karnevaly, besídky a dětské akce byly tak do 5 let nemyslitelné, nesnášel ten hluk a ruch, spoustu dětí, co na něj sahaly a strkaly do něj, nesnášel na sebe navlékat byť i jen náznak kostýmu...to se trochu zlomilo až ve školce a doopravdy si to užil až letos ve škole, kdy šel za čaroděje, vypadal fakt kouzelně a celá škola z něj byla paf...což teda taky nebylo úplně ideální, protože těžko snáší, když je na něj soustředěná pozornost okolí, ale překonal to a nakonec si to užil 🙂....vůbec tak nějak se ve všem hodně posunul kolem těch 5 let, do té doby to šlo hoooodně pomaličku, pak už to docela šlo....

sisstin
autor
25. dub 2015

Holky, jak ja to znam tohle 😉 My jsme do jeho ctyr let nechodili nikam, to se proste nedalo 😒 ja po patym roce slavila, ze jsme byli v Slonikove a POPRVE! za zivot jsem sedela s jinou maminkou u stolecku a on si tam hral s detma a ja si mohla pit vino, kafe a povidat si 😉 Jinak jak pise krystalka, ani ted nejde do vseho, jako ve skolce jo, tam uz je nejstarsi a kapo, zvyklej, ale takhle akce s cizima lidma a detma, to jako jak co 😉

krystalka
25. dub 2015

@janoulek25 - jo jo, tyhle situace taky moc dobře znám....člověk si naplánoval nějakou akci, pečlivě promyslel, aby tam nebyly nějaké kritické momenty....do poslední chvíle vypadalo, že všechno proběhne v pohodě....a nakonec zásek a scéna někde, kde jsme to absolutně nepředpokládali 😉 .....stává se nám to občas i teď v těch 7, ale už to zvládá líp....a my už zase máme natrénovanou taktiku, jak to případně zarazit 😉

krystalka
25. dub 2015

@sisstin - to je pak člověk z toho úplně vedle, viď? A říkáš si, to snad není možný, já mám opravdu klid a on si tam hraje a vůbec se po mně neshání.....tohle tak dobře znám! 🙂 Akorát, že se vždycky naivně nechám unášet představou, že už to takhle bude vždycky....a ono ne, příště se z nějakého důvodu zasekne a to, co bylo minule v pohodě, tak najednou už není....ale už jsem si zvykla nemít přehnaná očekávání....a pak jsem spíš příjemně překvapená, když to klapne 🙂

josefina79
25. dub 2015

@janahus kousani bude pry na dlouho, hlavne kvuli jeho vzpurne povaze.
Po 3 mesicich treninku mne teprve tento tyden pustil rukou do pusy pohladit zoubky. Snad brzy pokrocime i v tom davani jidla na stolicky.
K pani Kejikove pujdeme asi az cerven/cervenec, to bude zase v Praze.
Ted jsem ji natocila F. jidlo na video a poslala mailem, minule tam predvedl pouze hysterickou scenu.
Jake mate vybrane piskoviste?

janahus
25. dub 2015

@krystalka a @sisstin děkuju za vaše reakce,člověk má motivaci,radost a víru,když ví že se to zlepší,jako u děti vašich

krystalka
25. dub 2015

@janahus - to je právě na téhle diskuzi to úžasné, že funguje už víc, než 5 let a že nezanikla, jak už to tak někdy bývá, ale že je právě velkou oporou a pomocí pro ty "nové" maminky, když si přečtou, jak se děti mají dneska....i mně samotné moc pomohla, když jsem ji objevila, takže díky hlavně @sisstin za to, že ji založila a že sem pořád chodí 🙂

sisstin
autor
25. dub 2015

@janahus hele, já to tady psala, Tygr fakt ve dvou letech byl totální mimoň, nerozuměl (nebo prostě jak mimino), neukazoval, nic neuměl, jen si někde seděl a něco si přerovnával. Když jsme šli ven, tak jsem třeba tři hodiny projezdila s naprosto tichým a nehýbajícím se kočárem, on tam seděl skrčenej v rohu a čuměl do země 😝 atd. Hodně se to pak rozjelo ve 27 měsících, kdy prostě jak kdyby ho "něco kleplo", a začal ukazovat, rozumět, o vše se zajímat atd. Pak už to bylo milionkrát lepší, do tří let byl v pohodě. Teda jako v pohodě v tom, že reagoval, rozuměl, plnil úkoly k věku a tak. Ale takový prostě ty různý schízy a strachy, to, že měl blbou sebeobsluhu atd, to trvalo mnohem dýl.

U nás teda není ani ta řeč ještě úplně v pořádku, jako třeba u Jiříka od @krystalka furt má problémy s výslovností, sykavky jsou asi nejhorší, to je fakt peklo!!! Jinak by mluvil hezky, ale díky těm sykavkám prostě je takovej ten hroznej šišla. Ale tak si říkám, že jak to vypadalo ve dvou letech, že by taky mohlo bejt mnohem hůř 😉

krystalka
25. dub 2015

@josefina79 - když tu tak čtu o těch pískovištích 🙂 .....taky jsme kdysi dělali Jiříkovi na zahradě pískoviště....koupili jsme plastové, barevné, se sedátky na rozích, dalo se zvětšit nebo zmenšit, nebo úplně rozebrat třeba na zimu do sklepa, mělo plachtu na gumu....no...prvotní nadšení velké...ovšem po krátkém čase zjistil, že do toho ohraničeného prostoru nemůže zajíždět s velkou Tatrou a bylo po nadšení....začal si chodit hrát na hromadu písku, co jsme tam měli na dokončení nějaké stavební úpravy....takže jsme po čase pískoviště rozebrali, rohové díly nám slouží jako sezení na zahradu, třeba k ohništi a tak....a navezli jsme na zahradě na vhodné místo velikou hromadu písku, kterou jednou za čas doplníme, když se to moc roznosí po zahradě...a je šťastný jako blecha, může tam zajet s čímkoli, má dost místa i pro sebe a hraje si tam občas ještě i teď 🙂 ....takže to jen tak na okraj k pískovištím 😉

krystalka
25. dub 2015

@sisstin - no jo, u nás ta řeč už je prakticky v pohodě, to jo, žádné výrazné nápadnosti tam nemá...ani ty poruchy učení podle všeho žádné nejspíš nebudou....ale to sociálno pořád není nic moc a asi ještě dlouho nebude...původně jsme ho chtěli v září přesunout na běžnou základku, ale nakonec se mi do toho čím dál víc nechce....i v té logo třídě jsme teď od kluků řešili něco jako náznak šikany, naštěstí to hned ve škole řešili, aby to zarazili hned v začátku...on je podle paní učitelky úplně učebnicový ideální typ na něco takového ☹ ...vím, že ideální to nebude nikde, tady je to zase takové specifické prostředí, taková ochranná "bublina", ale nevím, jestli ho v ní nemám ještě chvíli nechat...byť třeba zase není to prostředí tak podnětné....ale otázka je, jestli by ta přemíra podnětů a akcí, co s nimi podnikají v běžné škole, byla pro něj k užitku a nebo spíš znamenala ještě větší stres....je to těžký, no 😒

janoulek25
25. dub 2015

@janahus jj, právě ta neochota a řev, tak snad se nám to správným přístupem a trpělivostí podaří časem překonat nebo alespoň zmírnit. A i Tobík je šikulka, i to že zvládne jeden schod je velký úspěch, znamená to že vývoj pokračuje dopředu a to je hlavní.

peggy722
25. dub 2015

@krystalka Já bych možná s tím přesunem ještě počkala. Podle toho co píšeš na to ještě není zralý. Na druhou stranu je otázka, jak moc se to do budoucna zlepší. Mně někdy přivádí naše Ela k šílenství jakej je raubíř, ale na druhou stranu u ní moc nehrozí, že by byla obětí šikany 😝 . Ta se fakt nedá, ale já si myslím, že by u nás ve školce ani k žádný šikaně nedošlo. Prostě mám pocit, že se tam ty děti chovají k sobě moc hezky. Taky se asi občas plácnou, žďuchnou, ale nic vážnýho. Vždycky když jdeme ven, tak se k ní někdo hlásí.
Ela se začala mezi dětma chovat normálně až minulý prázdniny. Do tý doby jsem musela pořád hlídat, aby někomu něco neprovedla. Fakt buď děti mlátila nebo na ně ječela jako siréna. Teď už si s nima normálně hraje. Ale u ní to bylo fakt o tý řeči, jakmile začala mluvit, tak se změnilo i to chování. Ona si moc dobře uvědomovala, jak blbě mluví a párkrát se jí stalo, že se k ní nějaký dítě chovalo jako by byla úplně blbá a ona se pak začala dětí stranit a nebo na ně byla jak saň.

peggy722
25. dub 2015

@krystalka A řeč už vypadá celkem dobře, ze sykavek jí nejde č. Občas říká už i r a ř. Teď máme bohužel problém s uchem, má zánět středního ucha a prasknul jí bubínek. Tak mi tu skučí, ještě pořád jí to ucho teče a bolí, snad už zítra bude líp. Takže na to ucho blbě slyší. Mám obavy, že nás asi ty trubičky do uší neminou.

krystalka
25. dub 2015

@peggy722 - tak ve školce se taky k sobě děti chovaly hezky, ale na těch školách už je to někdy trochu jiné....já se právě teď hrozně plácám v tom, jestli ho přesunout nebo ne....protože na jednu stranu si říkám, že by třeba potřeboval spíš vzor "běžných" dětí a vztahů, tady je to prostě jiné, navíc většina školy jsou sluchově postižené děti, se kterými se prakticky nedomluví, ty logo třídy tam jsou zatím dvě...a v jejich třídě jsou navíc jen samí kluci, v té druhé jsou i dvě holčičky...prostě ten kolektiv asi funguje trochu jinak...i to tempo výuky by možná zvládnul rychlejší...ALE - otázka je, jestli by to učení tak dobře zvládal i v tom velkém počtu, kde by z toho byl dost ve stresu, navíc zase skoro celý rok by si zvykal na nové prostředí....i tady se dá říct až teď, že si jakž takž na to prostředí zvykl a už není tak vykulený....jenže zase v člověku hlodá, aby ho zbytečně nebrzdil a aby pak měl v budoucnu lepší možnost uplatnění na nějaké další škole...původně jsem myslela, že to půjde, ale i jeho paní učitelka má trochu obavy, aby to tam zvládnul....šel by tam s ním ještě jeden spolužák z logo třídy, ale prý se určitě nemám spoléhat na to, že tam syna podrží, protože má taky dost co dělat sám se sebou....možná jsem se jen nechala unést tím, že by tam mohl být s kamarádem a bylo by to snažší, ale možná to tak vůbec není....vlastně kdybych se nedozvěděla, že tam půjde ten druhý klučina, tak bych asi o přesunu vůbec neuvažovala....no, mám z toho v hlavě pěkný guláš a do konce června bych to měla nějak rozseknout.....sice to jde udělat tak, že by se případně kdyby to v nové škole nešlo, vrátil zase zpátky sem, ale vůbec si neumím představit, co by to udělalo s jeho sebevědomím, které má už takhle skoro nulové, takže takhle bych to řešila fakt nerada....a přesně jak píšeš, vůbec netuším, jestli to do budoucna bude lepší nebo ne...to mi neřekne nikdo....zatím mi z toho vychází, že když ho nechám tady, tak sice nepůjdou s učením tak rychle dopředu (ale zase on si dělá sám od sebe věci dopředu, co ve škole ještě neberou) a nebo mu zvýším laťku a buď to ustojí a posune ho to a nebo taky ne a psychicky se z toho složí ☹

schellongova
25. dub 2015

Ahoj holky je fajn že ditka dělají byť malé pokroky. My byly dnes na dnu otevřených dveří pražských služeb a Honzík překvapil. Chtěl si sednout za všechny auta, zvládnul řetízkáč a skakaci hrad i vylezl nahoru a sklouzl se jen jednou ho asi 8 leta holka chtěla přelézt a on hrůzou skočil po hlavě dolu. Jen když ho pozoruju je to truhlik proti jiným dětem. Je bojacny a opatrný. Řeč se zlepšila vše komentuje i odpovi takže není mezi dětma úplný ufonek. Mladší dcera bude mit rok a pozoruju rozdíl furt něco žvatla vidí jidlo a mňam bouchne s věci bum natahuje ke mě ruce dělá paci paci a berany duc to Honzik začal až později.

janahus
26. dub 2015

@josefina79 tak hlavne ze se to zvladnout, ja sem fakt rada, ze jsme ke Kejikove šli, jeste zkusim manzela presvedcit na K.W., ale on uz nechce s nim nikam jezdit a stresovat ho doktorama, ale zase proc nezkusit i jiny odborny posudek...my jsme vcera byli zkusit jeste houpacky na pouti, bylo to trochu lepsi, na houpacku je zvyklej z domu, ale dneska uz tam nejdu...aspon ze to bylo vcera lepsi, jen me tam zase nastvala jedna super maminka, Tobik kroupal ty svoje kukuricny platky, tak zase kupa kecu, ze po tom me fakt nepribere 🙂 @schellongova super Honzik je teda sikulka, vidis pokroky prichazeji...

janahus
26. dub 2015

@josefina79 http://piskoviste.heureka.cz/piskoviste-drewmax... tohle je zatim favorit, ma to i kryt, coz potrebujeme, mame doma kocky. super napad natocit ji to, jak jite, urcite, ze jste se fakt zlepsili apochvali vas

josefina79
26. dub 2015

@janahus díky za tip na pískoviště, vypadá dobře a cena je taky jedna z těch lepších co jsem viděla. Zařadím do užšího výběru 🙂.
Tyhle chytrý matky bych nejradši něčím přetáhla. Doopravdy.... Většinou se mi daří mlčet, zejména pokud se jedná o "cizí" lidi. Nebo zapojuju ironii. Blbé je, pokud tyhle poznámky má rodina nebo blízcí kamarádi, známí ... to pak nechápu o to víc a bohužel začínám být nepříjemná.

Ad KW - zkusit to určitě můžeš ... ale vy jste u psychologa byli nedávno ne? Dala bych tomu několik měsíců od té vaší poslední návštěvy, aspoň bude moci případně zhodnotit nějaký pokrok (podle minulé zprávy) a né pouze aktuální stav. Taky uvidíš, jak se domluvíš s manželem. Je blbé, že ordinuje na takovémhle zapadlém místě, na druhou stranu cena je super (ale netuším, jak dlouho ten grant bude ještě mít. Vím, že jí začal od dubna).

@schellongova - jsou to obrovské rozdíly mezi "standardním a nestandardním" dítětem viď? O to víc si myslím, že si člověk musí uvědomovat tu práci, kterou se svým "náročnějším" dítětem má.

Jinak děvčata, jak jsem se tu kasala, že chlapík skáče do vody.... tak včera začal skákat ze schodů. To už taková prča není. Naštěstí to dělá, jen když stojíme pod schodama, ale děsím se momentu, kdy si to bude chtít vyzkoušet bez nás :(.

barbarucha
26. dub 2015

@janahus Taky jsme řešili pískoviště. Manžel nakonec stloukl moc pěkné, vejde se tam i případné dítě od návštěvy. Jen se ujisti, že ten poklop uneseš, my ho nakonec dělali jen jako rám s pletivem, celodřevěný bych asi neutáhla. Taky poklop tam musíš dát raz dva, protože dítě zatím běží z pískoviště pryč směrem nejhorší terén, tak musíš být rychlá 🙂
Bez pískoviště teď nedáme ani ránu, takže jsme pořizovali i k obojím prarodičům. Teď prodávají za 300 v kauflandu plastové průměr 90cm relativně hezké a hlavně i s plachtou a k prarodičům to úplně stačí, Franta je nadšen 🙂

verbalinka
26. dub 2015

@peggy722 děkuju za tipy. Poslala jsem je dál 🙂

schellongova
26. dub 2015

@josefina79 já se přiznám že do těch dvou a půl mi to nepřišlo. Když je mezi dětmi je to znát dost hlavně v tom jak si necha vše líbit a je překvapený že je někdo zlý ☹ mezi dospělými celkem ok tak se nido nepodivuje je hodný nikam nelita, nevzteka se. Ale dost brečí je cita. Emulka je jinej kalibr teprve ted vidim že už jako miminko byl jiný. Ale ségra mu prospěla furt ji dává pusinky 🙂 řešila jsem školku do logo třídy se nedostal braly jen dvě děti tak bude chodit do školicky na jedno dopo na aklimatizaci a zkusime keramiku.

josefina79
26. dub 2015

@schellongova jo, jo, ty povahové rozdíly jsou obrovské i mezi "standardními" dětmi. Vidím to třeba u manžela - on a 2 bráchové - 3 rozdílnější typy bys těžko pohledala.

Jinak, máte-li někdo zájem o videa z našeho krmení divé zvěře, pošlu klidně link do IP. Cizí neštěstí vždy potěší 🙂. Plánuju to poslat / ukázat i KW, myslím, že i ona k tomu bude mít co říct. Dnes jsem jí psala s prosbou o termín konzultace. Budu chtít hlavně diagnostiku na jakém věku teď František je, rady ohledně jeho věčného kňučení, rady ohledně krmení - tady by mne třeba zajímalo, kdy je dítě schopné nějakého "udělej něco za něco"??? Netušíte? Od kdy to chápe? Že mu pustím Prasátko Pepinu, když si kousne do banánu???

Ad pískoviště - @janahus - myslíte, že je třeba ten kryt? Je teda fakt, že pískoviště budeme mít na zahradě, občas se sem zatoulá kočka a rodina, co bydlí v bytě nad námi má psa .... takže asi je potřeba, aby nám to toho zvířectvo nekakalo .... Myslíte, že stačí plachta? To co posílala Jana vypadá super, ale v jedné z recenzí jsem četla, že ty "lavičky" nejsou úplně bytelné :(