Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

roniii
19. kvě 2015

@janahus
@barbarucha
jasněže z toho co píšete nezvládá nic, je rád, že drží balanc ve stoji a ujde sám pár metrů....doufám,že to dětská nebude moc řešit, rozhodně jí nic vykládat nebudu, prostě nechodí a pokud to bude chtít vidět(snad ne), tak to nějak zkusím vykecat. Však jsme u ní celkem často, tak ví, jaká je situace.
Jak se hnula vaše žádost?

janahus
19. kvě 2015

@roniii Štěpa papa krasne a s chuti, sikulka, i na ty zoubky si to necha dat 🙂
Zatím čekáme na vysledek, od posudkovych, doktorka to tam poslala, napis pak, jak jste dopadli u detské, drzim palce!

roniii
19. kvě 2015

No, tak je to lepší než jsem čekala, doktorka ho nechce vůbec vidět. Že jsme tam byli minulý týden a to jí stačí.

janahus
19. kvě 2015

roniii ani my jsme tam nemuseli, takze v pohode, uvidis a drzim nam vsem palce 🙂

roniii
19. kvě 2015

@janahus tak teď už jen záleží na tom, co napíše ona, doufám, že si to aspoň trochu přibarví, když už jsem to já zvorala, ale ona je dost poctivka 🙄 😀 .Stejně si myslím, že nám to nepřiznají,ale což, aspoň jsem to zkusila.Ani moc času to nestálo, dítě jsem zbytečně netahala do čekárny plné bacilů.

janahus
20. kvě 2015

@roniii však jo, nic neztratime, aspon jsme to zkusily, nase doktorka je taky poctivka, ale rikala me, ze udela vse pro to, aby nam neco dali... 😉

barbarucha
21. kvě 2015

Ahoj holky, ptaly jste se na zkušenosti s Nootropilem. Tak píšu:
Franta ho bere cca 3 týdny. Za tu dobu dost ožil, začal nás a zvířata hladit (a mlátit), začal se hodně prosazovat. Což je na jednu stranu nepříjemné, protože je s ním mnohem těžší pořízení, ale beru to jako pozitivum, protože konečně používá pořádně vlastní vůli. Co se týká mluvení: naučil se to "bejby", že znamená pochovat, ponosit a říká to asi tak 100x za den. Takže konečně si dovede o něco říct, to je novina. Jiná slova zatím sám od sebe neříká, ale celou dobu "zpívá", dává zvuky najevo emoce, což dělal dřív méně.
Vlastně bych nedovedla říct, jestli je to Nootropilem nebo přirozeným vývojem. Ale já jsem ten Nootropil začala brát s ním. Byl to takový pokus. Moje laktační demence místo aby poté, co už rok nekojím, ustoupila, se naopak o dost zhoršila a už se mi s tím začínalo vážně špatně žít. (Hlavně ten blbej pocit, že si člověk říká, že tohle už vážně není normální a že mu asi něco je 🙄 ) Už jsem se chtěla i objednat na neurologii. Nicméně se to za poslední cca 2 týdny znatelně zlepšilo, ne že bych si pamatovala všechno, co bych měla, ale už si vybavuju aspoň obyčejná slova, která mi předtím mizela někde v temnotě a přejdu místnost bez toho, abych zapomněla, kam jdu a co tam chci. A vůbec mám ze sebe mnohem lepší pocit.
Takže my v Nootropilu pokračujeme.
Problém je, že Fáfa je čím dál tím chytřejší a je už skoro nemožné tu hořkou tekutinu do něj dostat. Existuje to i v tabletách, které bych do něj určitě dostala líp, ale bohužel dostupné pouze na Slovensku a poštovné 13EUR 😠 Tak asi budu shánět nějakého obyčejného člověka, který by mi to tam koupil v lékárně a poslal v obálce poštou.)

janoulek25
21. kvě 2015

@barbarucha A na Slovensku v tabletách to jde koupit normálně v lékárnách? Přítel pracuje v Bratislavě, každý víkend se vrací sem, tak jestli chceš tak by ti to mohl koupit.

janahus
21. kvě 2015

holky jsem v euforii, Tobik po roce snedl Brumika a nechal si ho ode me dat do pusy 🙂
A jeste na nej sahnul 🙂
Mam tady navrh od jedne maminky zalozit tady z naseho fora skupinu,ovsem ja nevim jak....

janahus
21. kvě 2015

jo a jeste saha na bublinky z bublifuku 🙂 🙂

janoulek25
21. kvě 2015

@janahus Tak to je super 🙂,

Mně se podařilo u Anetky omezit mlíko, už to vypadá tak, že má normální oběd, i když teda žádnou veleporci, ale hlavně že to není mlíko, jak to bylo předtím, svačinu dopolední a večeři taky nemléčnou. Mlíko jí dávám ráno, po spaní a někdy když chce tak před spaním. Tak snad nám to vydrží. Sice váha se nám nějak moc nehýbe, ale aspon že jí něco normálního.

barbarucha
21. kvě 2015

@janahus Tak to je důvod k oslavě! 🙂

josefina79
21. kvě 2015

@janahus Jani, já bych tu skupinu nezakládala ... já tuhle diskusi našla právě proto, že to je otevřené. Jakmile se to přesune do uzavřené diskuse, tak už se nikdo nový nic moc nedozví ...
Nebo co myslíte???

Gratulace k BRUMÍIIIIKOVI 🙂 a jeho osahávání 🙂)))

anlek
21. kvě 2015

Máte tu někdo dítko se zkříženou lateralitou?

My dneska dostali doporučení, že pokud by to šlo, tak zkusit praváka přeučit na leváka. Bohužel si asi s naší pomocí vybral pravou ruku špatně. 😖 A to jsem mu jako miminku dávala lžičku za talíř, tužku do pravé ruky jsem mu nikdy nedávala ... Ale asi to odkoukal od nás. Já si to moc neumím představit, jsem zvědavá, co nám řekne příští týden speciální pedagožka. Ta nás poslala na ortoptiku, protože ona nebyla schopná vedoucí oko určit. Od ní jsme měli předběžně nevyhraněnou lateralitu, s tím, že se uvidí po ortoptice.

barbarucha
21. kvě 2015

@anlek Ahoj,
jde o mladšího syna?
Určitě bych si to před nějakým přeučováním (kór když si pravou syn vybral sám) zkonzultovala ještě s dalšími odborníky. Já tomu tolik nerozumím, ale všude se píše, že nevyhraněná lateralita může zůstat až do začátku školního věku (nechává se to na instinktu), až když má jít dítě do školy se řeší, jakou rukou ho učit psát. Pokud není lateralita u syna zjevná, tak bych ještě počkala.

anlek
21. kvě 2015

@barbarucha Právě že starší. Už chodíme na grafomotoriku, protože nemaluje. Vůbec, teda teď po pár měsících začíná, ale grafomotorika je dost opožděná. Já pořád přemítám, zda jsme mu tu pravou nevnutili. Ale v rodině je dost leváků, můj táta dokonce přeučený, takže jsem si na to dávala bacha. Jen ta pravoruká společnost asi udělala své.

Při testu laterality u spec. pedagožky dopadl 54:46 pro pravou. Ale tužku bere do pravé, jinak vše dělá oběma rukama nebo je střídá. Zas pokud mají pravdu, že by mu levá ruka sedla líp, tak asi má smysl začít grafomotoriku od začátku.

Má smysl toto řešit s psycholožkou? Tak jdeme za 10 dnů.

roniii
22. kvě 2015

@barbarucha
add nootropil - zní to zajímavě, pořád se nějak nemůžu rozhoupat, jestli ano a nebo ne,ale nejspíš počkám do kontroly na neurologii
S tím prosazováním ti rozumím, je to opruz, ale je vidět, že dítě má už svůj rozum.Štěpán se válí po zemi úplně stejně jako Franta, aspoň u toho neječí. 😀

@janahus skvělé pokroky, jen tak dál

@josefina79 jsme stejného názoru, nic dalšího bych nezakládala

@anlek přeučovat pravou-levou ruku bych si hodně rozmyslela. Myslela jsem, že už se to od dob komunismu přestalo dělat? A rozhodně bych neřekla, že se dominantní ruka dá nějak dítěti vnutit,prostě pracuje s tou, která je mu sympatičtější, ale klidně mi tu argumentujte, ráda se něco nového dozvím 😎 .

anlek
22. kvě 2015

@roniii On není vyhraněný. Naopak je nevyhraněný. Jen asi díky pravoruké společnosti se přiklonil k pravé ruce. Ikdyž pro něj je přirozenější levá. Kdyby ta zkřížená lateralita nebyla tak nevýhodná (přinášející problémy ve škole), tak bych je poslala k šípku s nějakým přeučováním. Takhle váhám.

Můj táta je jasný levák a je přeučený na praváka, nese si z toho trauma, o kterém vím. Dost často o tom mluvíme. U syna to vnímám docela jinak, on není vyhraněný, nové věci veme do levé ruky, ale pak je hned přehodí do pravé (možná, že to měl být varovný příznak, kvůli kterému jsme lateralitu měli řešit dávno). Nebo hlavní věc vezme do pravé ruky, ale pohyb vedlejší věcí vede levou rukou. Prostě v tom nemá jasno.

Ale stejně nevím, jestli přeučení zkusíme a jestli vůbec budeme úspěšní. Bohužel se mi nedá dohledat žádné konkrétní zkušenosti někoho, kdo tím prošel. Jen že tahle možnost, když je dítěti vnucena špatná ruka a objeví se problémy, tak je přeučení možné. Ale jsou to články teoretické. Já bych radši slyšela o někom, kdo to opravdu zažil u dítka. Navíc je rozdíl dítě pětileté a dítě po první třídě (to se prý také stává, že se ve škole objeví takové problémy způsobené zkříženou lateralitou, že o prázdninách po první třídě se přeučí pravák na leváka).

janoulek25
22. kvě 2015

@anlek Nejsem odborník, ale nemyslím si,že z pouhého odkoukávání se dá ta laterita vnutit, to byste ho museli vyloženě do té pravé ruky nutit, a to jste evidentně nedělali, Prostě si ji vybral sám. Na tvým místě bych ho nepřeučovala. Osobně mi přijde, že psychologové mají tendenci tu lateritu přeceňovat. Já jsem třeba taky dlouho jedla někdy pravou rukou, někdy levou...., i různé jiné činnosti.a kromě toho, že mám horší orientaci (nevím jestli to s tím souvisí) tak mi to v ničem nikdy nebránilo a ve škole to nemělo na nic větší vliv. Grafomotoriku jsem měla vždycky dobrou, tak si nemyslím, že ta laterita má rozhodující vliv na ni. Ale samozřejmě každý to může mít jinak, jen si myslím, že se u něj za ten rok klidně může ještě vyhranit, opravdu píší, že u některých dětí to trvá dýl.

anlek
22. kvě 2015

@janoulek25 Mezitim jsem volala specialni pedagozce, jak mame s informaci z ortoptiky nalozit. Rikala, ze se na syna pristi tyden podiva. Ale troufa si rict uz ted, ze nam na 99 procent doporuci preuceni na levaka. On ma vedouci i preferovane oko leve. Kdyby aspon preferovane oko bylo prave, ale on to ma souhlasne a jasne. Tu pravou ruku si vybral zrejme opravdu tim, ze to videl u nas, protoze je nevyhraneny. Jasne vyhranene dite by se nenechalo zvyklat. Ja si myslim, ze problemy zkrizene laterality u naseho syna dost sedi, ze on nebude v te skupine lidi, kterym zkrizena lateralita nebude cinit zadne problemy. Takze se uz asi spis smiruju s tim, ze budeme preucovat, ono se teda jedna jen o psani, na radu dalsich veci preferuje levou nebo u nich ruce strida.

janoulek25
22. kvě 2015

@anlek Jsem si ted četla o té lateritě, být tebou bych počkala jak vyjde ta ortooptika, on je velký rozdíl mezi tou nevyhraněnou lateritou a skříženou. Nevyhraněnou má spoustu lidí ta tak nevadí¨. Problémy dělá spíš ta skřížená (např. vedoucí oko levé a ruka pravá). Tak třeba u vás to nakonec bude jen ta nevyhraněná zatím 🙂.

anlek
22. kvě 2015

@janoulek25 My právě na ortoptice byli včera. Ma jasně vedoucí i preferujici oko levé. Zbytek - hlavně ruce nevyhraněné. Jen tužku vzal do pravé, proto je doporučení na přeučení na levou. Já s tím měla docela problém, ale speciální pedagozka me uklidnila. Ji docela věřím, ze ví, co dela. Docela by me zajímala zkušenost někoho, kdo byl v podobné situaci. Ale nejsem schopná nikoho najít.

janahus
22. kvě 2015

holky napisu mamince. at se k nam prida do fora, nic zakladat nebudem....
jinak @roniii já se zeptám v cervnu na nootropil, jako uspavat ho hodku a pul me uz nebavi, je uplne vyrizenej, le nedokze se uklidnit, taky na to soustredeni, to je katastrofa, kdyz slysim, ze to pomaha...

janoulek25
22. kvě 2015

@anlek Jo, tak v tomto případě bych to řešila taky.

janoulek25
22. kvě 2015

@anlek tady na modrém koníku je i diskuze na zkříženou lateritu, zkus napsat tam. https://www.modrykonik.cz/forum/skolak/zkrizena-lateralita-dominantni-prava-ruka-a-leve-oko/

schellongova
23. kvě 2015

Ahoj holky nootropil bere Honzík týden zatím nic nepozoruji jen se v noci vic vrti děti po nem bývají aktivnější. Spi s námi tak někdy jsem utlacena. Dávám mu ho stříkačkou co mi dala na neurologii da to v poho ikdyz není dobrej. Zatím máme dávku 2-1-0 ml. Příští týden jdem k nové logopedce,do SPC a k psycholožce bude to mít náročný. Ted byl přes týden nemocný doma tak vylezem poprvé ven a hned akce. Do spc jsme napsala v pondělí a někdo jim vypadl tak hned 27.5 jdem na vše tři měsíce čekáme a teď taková rychlovka 🙂 Mladší se naučila už dolu z gauče tak je to hned veselejší 🙂

barbarucha
24. kvě 2015

Tak včera moc milé setkání u nás doma s @janoulek25 a jejím mužem a Anetkou. Fáfu maximálně uchvátil manžel, dokonce se k němu chodil tulit 😕
Těšíme se na příště!

janahus
24. kvě 2015

holky vy se máte, že se tak navštěvujete, já chci taky 🙂 ale jsem nekde uprostřed ČŘ 🙂

janahus
24. kvě 2015

Zítra nastupujeme do toho špitálu...ozvu se jak to půjde ☹

ladida.l
24. kvě 2015

Jani, klidne navstiv nas, nebydlime daleko 🙂