Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo prodloužený rodičák bereš v plné výši 😉 ale jelikož budeš mít to miminko, tak to vyjde stejně.. 😉 ale fakt si myslím, že by ti to stejně neuznali, bohužel....tam je ta výhoda, že se nezkracuje po těch 9měsících na půlku, je pořád v plné výši až do té doby, kdy je přiznaný 😉

kalo
11. únor 2011

@sisstin Já právě myslela, že to přiklepnou i dítěti dlouhodobě nemocnému. To je náš případ, protože ta naše hypotonie se lepší a od malička se ze silné vycvičila a vypracovala na mírnou..Takže snad za 2-3 roky bude v pohybu jak ostatní děti. Nevadí. Ale teď jsem se rozhodla, že na nějaké běhání po úřadech prdím a nějak to vydržíme 🙂

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo právě na Dlouhodobě nemocné dítě není nic...max. to myslím zvyšuje koeficient životního minima o 1,4..jenže to e ted na matku a dítě 1800kč, takže to udělá asi dvě stovky že 😝

sisstin
autor
11. únor 2011

@kalo a samozřejmě alimeny dělají u mě okolo 5tis, + mám ještě do března malou podporu z pracáku..takže jsem nad tím životním minimem 😅

argousek
11. únor 2011

@sisstin tý jo tak to je Tygr šikovnej s tím logikem, Adámkovi to teda trvá vždycky dýl než to pochopí, co se po něm chce, to byly docela těžké úkoly Jinak to Logico jsem taky pořídila a spokojenost, moc se mi to líbí, určitě pak zase dokoupím nějaké další sešity

Jinak Montessori by se mi líbila moc, bohužel tady daleko široko nic takového není, takže pokud někdo takovou možnost máte, vyzkoušela bych to 😉 A co simalex, víte o nich někdo něco, už tady dávno nepřispěli 😕

sisstin
autor
12. únor 2011

@argousek Zuzko, na ten dopis mrknu večer, naši dneska nejsou doma...tak na to nemám klid 😉

jinak jo, Tygr je na tyhle "myslící" úkoly dobrej, ta logika a všechno okolo toho je zřejmě v pořádku....no škoda tý řeči no 😒

sisstin
autor
12. únor 2011

jo, a na @simalex myslím každej den..už by taky nějak měli jít k Dr. Kr., jestli se nepletu ...Simčo, jsi tuuuuuu? 😕

jolinka
12. únor 2011

ahojte
sisstin, pozrela som videa s Tygrom, fakt ide mu to dobre s tym Logicom, ja som nemala ani cas sa zorientovat a on uz tahal tie gombiky na miesto... 🙂 Vlaciky sme museli pozerat 4x po sebe...

ja tiez myslim na simalex, Alexko uz mal 5 rokov vo februari, tak ako na tom teraz su by ma zaujimalo.

my nic nove, pilujeme rec, ucime sa. Kati sa naucila hrat Cierny Peter, kazdy vecer mastia karty a Johi a tatom a ona vyhrava, potvorka 😉 A jej sa to logicke myslenie zlepsuje, kazdy den sa jej vypytujem tie iste otazky o skolke a uz pekne odpoveda, co robila, s kym sa hrala, co bol kto na karnevali, co jedla... pribera stale viac abstraktnych pojmov aj ked uz to nie je taky recovy boom aky mala medzi 3tim a 4tym rokom... Uz naistotu pocita predmety do 5. dalej prevlada obluba kreslenia, vystrihovania, skladania lega. V skolke uz ziadne problemy so spravanim. Teraz si ju uzivame ako zlate decko...

jolinka
12. únor 2011

este keby to niekoho zaujimalo. I ked sa stale dostavame na vyssi level myslenia a rozpravania a uz to nie je u nas len o tom ci povie 4slovnu alebo 5 slovnu vetu, .. napriek tomu s nami stale zostava a rastie zvlastny deficit neporozumenia reci, ktory ma Katika odmala.

Proste na to, co a ako rozprava, je ta perceptivna zlozka reci hlavne na urovni konverzacie viac pozadu. Kym s nou neustale cvicim a udrziavam v pamati urcite typy otazok a odpovedi, je schopna po par dnoch to pochopit a odpovedat spravne, z novych veci je ale mimo. Abstraktne pojmy si uz teraz co sa viac ucime osvojuje uz celkom rychlo ...siroky, uzky, dlhy kratky ale banality jej unikaju.

Trebars jej polozim otazku Co bola na karnevale Simonka? Vnima asi len koniec otazky... bola na karnevale Simonka, a odpovie spravne,, ze Simonka bola princezna. Ale ak polozim otazku, Kto bol indian? uz nevie odpovedat, alebo povie, Ja som nebola indian...
alebo Kati sa rozprava s tetou, ze Ja mam pani ucitelku v skolke. Teta sa pyta Ako sa vola pani ucitelka? a Kati reaguje... Pani ucitelka bola v skolke , ja mam ucitelku. Pritom na otazku Ako sa volas uz povie svoje meno, to ma nacvicene.

Proste otazky Kto, co, aky, ktory, cim, kym.... kym nema naucene alebo kym otazka nezahrnuje aj odpoved, uz je mimo.
Mi to pripomina ako daleina Lea nevedela odpovedat na otazku jednoduche ANO, jednoducha vec a inteligentnemu dietatu ao sirokymi vedomostami to robi problem. 😒

dalea
12. únor 2011

@jolinka Tak s tymto mame aj mi este problem,na niektore taketo banalne otazky nevie spravne odpovedat 😕 Ale postupne sa to lepsi,vie uz logicky odpovedat aj na otazky,ktore predtym nepocula,hlavne,ze sa to zlepsuje 😉 Ona riesi ine veci,napr.,ze dvere,okna a aj stol su obdlzniky a nie stvorce 😅 Asi sa tomu AS nevyhneme 😝 No u psychologicky nemala ziadny problem,aj v sprave mame napisane,ze odpoveda adekvatne,s porozumenim 😠 Objednala som tie Obrazky do skolky,ktore mate aj vy,tak sa tesime 😀 Lea je kazdy den sklamana,ze este neprisiel balik,ze ho pani postarka zabudla 😎

jolinka
12. únor 2011

dalea

u nas casto debata jak z hotentotom... 😠

Kati, co bolo na obed v skolke?
K... Ja som bola v skolke. ja som bola ja.
Kati ale co si papala na obed?
K... ja som papala v skolke.
Co si papala?
K... Ja som papala. Ja som sa hrala.
Co si mala na tanieriku?
K... Ja som nemala na tanieriku. Ja som mala chlebik.
Papala si na obed zemiacky s maskom?
K... Ja som nepapala zemiaky ja som papala ryzu s maskom...

Tu vidno ze ked uz v otazke ponuknem odpoved, tak sa konecne zorientuje... 😒

jolinka
12. únor 2011

tento rozhovor sme mali asi pred mesiacom a teraz uz vie co treba odpovedat na otazku Co bolo na obed? no ale drilovat takto vsetky mozne otazky sveta.... hm 😒

Neuspechom skoncili aj pokusy naucit ju priezvisko. Nechape ze ma 2 mena, nechape ze mamka nie je len mamka ale ma aj svoje meno. nechape ze Misko nie je len Misko ale aj jej bracek.

Ako sa vola tvoj bracek?
On nie je bracek on je Misko.
Ja nie som Krejzova ja som Hellou Kitty...
Ty nie si Janka ty si mamka...
atd.

dalea
12. únor 2011

@jolinka Takto nejako prebiehali rozhovori u nas pred par mesiacmi,teraz je to uz lepsie,mne staci opytat sa 2x a uz sa zorientuje,cize zamenim jednu otazku za druhu 😉 Co jedla,robila v skolke,pekne odpovie,ale niekedy odpovie vec staru napr. 3 dni(jedlo,aktivitu),cize este sa nevie dobre zorientovat v case 😠 A co sa tyka mena,s tym nemame problem,kedysi som ju to naucila,ale teraz je to uz spontanne,vie,co je meno,co priezvisko,ovlada tie pomenovania,stryko..,krstny..,brat,dava mena hrackam 😉 Ale napr.,ked sa jej spytam,ake ma v skolke kamaratky,ona povie mena,no ja mam pocit,ze urcite nevie,co to znamena.kamaratka.. 😕

jolinka
12. únor 2011

no zrovna kamaratku chape, panbohzna, akym systemom si jej hlava vybera comu rozumiet 😅

jolinka
12. únor 2011

Lea je s tym porozumenim cosi lepsie, a to je mladsia, K. ma zac. aprila 4,5 roka. Zase spravanie ma vyrovnanejsie. Som citala ze medzi PAS a normalnou populaciou je dost ludi na rozhrani s nejakymi crtami ani sa to nemusi na prvy pohlad vidiet. Myslim ze budeme ten pripad. Kati neposobi v beznom kontakte ako autistka, je uz velmi prijemna spolocenska, adekvatne komunikuje... len to zvlastne neporozumenie niektorych veci

dalea
12. únor 2011

Ani Lea neposobi na ludi ako autistka,skor ako ukecana a velmi smela 😉 A uz viac ludi mi povedalo,ze ona je ako Bambulka z rozpravky 😅 Ktovie,co z toho bude,az budu mat nase deti tych 7-8 rokov 😉
Lea bude mat 4 roky 14.marca..

sisstin
autor
12. únor 2011

@jolinka mně zas přišla na myšlenku ta sémanticko-pragmatická porucha. Znám už dost dětí, co ji mají...a právě v tom nižším věku mají nějaké auti rysy, postupem času se to zlepšuje, někdy i mizí (záleží, jestli je ta složka narušená nebo ne)...a hlavně, ta exprese je většinou na lepší úrovni než recepce...tudíž mluví více, než je jejich porozumění..... 😕

simonaa
12. únor 2011

@sisstin omlouvám se, že vám sem lezu do tématu, ale můžu se zeptat, kde se dají sehnat ty tvary a barvy dle předlohy???

sisstin
autor
12. únor 2011

@simonaa ahoj, už jsi asi 20.člověk, co se mě na to ptá....bohužel nevím 😒 máme to půjčené z Rané péče, je to italské výroby..na obalu nic moc není, má to název LOGIC a je tam web www.ludustoys.com 😉

simonaa
12. únor 2011

🙂 @sisstin ok, ale i tak díky za odpověď občas sem nakouknu a musím říct, že je tvůj chlapeček moc šikovný

sisstin
autor
12. únor 2011

@simonaa díky 🙂 já se v RP zkusím zeptat, odkud to mají, když je o to takový zájem 😀

mydva28
12. únor 2011

Holky, jsem v šoku! Syn má autistické rysy v chování, není schopen si říct na WC, obléci se, ze schodů by byl schopen spadnout(musí být na ně upozorněn a ještě držen za ruku), dospělé vyhledává selektivně za účelem něčeho podat, vrstevníky nevyhledává ...a nebylo mu prodlouženo ZTP/P. (ZTP se mentalitou nezabývá, čili je to úplně zdravé 5-ti leté dítě!)

sisstin
autor
12. únor 2011

@mydva28 odvolej se 😉 nenech se takhle odbýt....to je fakt peklo tohle...na postižených dětech se tohle řeší pořád 🙄 🙄 🙄

sisstin
autor
12. únor 2011

@mydva28 a diagnozu máte jakou? Ono bohužel autistické rysy nestačí, chce to mít fakt dg. nějaké formy autismu....pokud je tam i Mr, tak přesně v jakém pásmu se pohybuje atd. 😉 ono někteří doktoři píšou ty zprávy tak blbě, že pak člověk nemá nárok na nic, i když kdyby byla zpráva napsaná jinak, tak by měl 😉 😒

sisstin
autor
12. únor 2011

@mydva28 ale vy vlastně chodíte ke Kr., viď? 😕

simonaa
12. únor 2011

@sisstin ok 😉 ten můj je totiž ukecanej až až, ale barvy a tvary má tak nějak na salámu 🙂

sisstin
autor
12. únor 2011

@simonaa no tak v tomhle věku stačí max., když přiřadí barvu k barvě..nemusí znát vůbec ani název...a tvary stačí vložit fakt jenom ty tři základní - kolo, trojúhelník a čtverec 😉

sisstin
autor
12. únor 2011

@romana bingoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 😀 😀 😀 😀 😀 😀

simonaa
12. únor 2011

@romana supeer děkuji, já jako jelito koukám na ty italský stránky, přemýšlím, jak to přelouskám..🙂) holt kdo umí, tak umí 🙂)