Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gabbucha
2. črc 2015

@peggy722 V Krči. A ještě k těm oknům, na poliklinice v Opatovské, ve druhém patře jak je recepce a před ní ten dětský koutek, tak tam je teď to velikánské okno otevřené pravidelně.

peggy722
2. črc 2015

@gabbucha Tak tam naštěstí nechodíme 🙂 . No jo Krč. Nám naštěstí nic nedělali, tak to bylo dobrý. A Lucku loni odvezli do Motola, protože v Krči nějak nefungovali nebo co. Tak to jsem fakt měla radost, v Motole na traumatologii jsou super.

roniii
2. črc 2015

Jsem pořád na vážkách, jestli ta pusa je na šití, ráno mu z toho zase tekla krev, ale asi to bylo tím, že zrovna musel ocucávat dřevěnou číslici.Prostěradlo v posteli je také samá krev 😖 Ale když se mu kouknu dovnitř, tak je to u sebe.Má to teda hodně kouslé asi na třech místech, zvenku dvakrát a uvnitř jeden mega kousanec.
Ke všemu ho asi také dohnala viroza(a to bude ta lepší varianta), protože má už teplotu(jen doufám, že to není z té pusy).Franta měl o víkendu horečky, ale za 3 dny byl o.k.My s manželem angínu, tak čekám, co chytil Štěpán 🙄
No, plánovali jsme si o víkendu někam vyjet, ale zdravotní stav a ty vysoké teploty nám to překazí, chjo.

Popravdě, ani nevím, kam bych na šití s dítětem jela.Nejspíš do Ústí, tam mají celou dětskou kliniku, u nás dětská traumačka není.

krystalka
2. črc 2015

@gabbucha - jo jo, právě v té Vinohradské jsme byli taky, tenkrát byl snad i víkend asi osm večer a byli tam všichni hrozně fajn....

gabbucha
2. črc 2015

@peggy722 Taky jsem tam byla opravdu naposledy. A přitom já jsem tam jako dítě byla téměř 5 let v kuse a bylo vše OK. Ale časem se logicky vymění personál a bohužel ne vždy k dobrému. Takže u nás to je tak, Vinohrady úrazy se šitím, zuby Motol a pokud bude nutná klasická pohotovost, tak také Motol nebo Vinohrady. Krč už néééé 😝

schellongova
2. črc 2015

Ahoj holky to jsou úrazy. Honzík měl zatím naštěstí jednou rezsekly horní ret a natrhlou uzdicku asi v roce o konferenční stolek a to jsem ho držela ta uzda tekla hodně ale dobrý ,podruhý spadl když si čistil zuby ze stolicky a jak držel pastu tak o ten ostrý roh dolní ret taky jsem nevěděla jestli zašít. Nechaly jsme to a má tam jizvu ale není běžně vidět. Venku je opatrný na kraji a když jede auto ještě mě upozornuje.

sisstin
autor
2. črc 2015

hm, Tygr jednou v životě malinko odřený koleno...tot vše 😅

peggy722
2. črc 2015

@gabbucha Já do Krče už jezdím jedině s banalitama typu nacpanej zažehlovací korálek do nosu v půl devátý večer. 😅

sisstin
autor
2. črc 2015

a my jedem do Krče příští středu ke Krejčířový 😀

krystalka
2. črc 2015

@sisstin - tak to máte štěstí, Jiřík je někde odřený každou chvíli, občas někde upadne nebo jednou se celkem vysekal při jízdě na koloběžce z kopce....ale většinou to nic není....ale včera mi docela zatrnulo, nastupovali jsme do metra, jako vždycky spořádaně čekal u kraje, až lidi vystoupí a když už nikdo nevystupoval, tak udělal krok dovnitř a v tu chvíli se zpoza rohu vyřítila baba, která na poslední chvíli vystupovala....téměř se srazili, Jiřík zakopl a celou nohou až po stehno zajel do té mezery mezi metrem a nástupištěm....naštěstí to dobře dopadlo, jen malá odřenina na holeni a modřina na stehně....a hlavně se lekl....no, do večera jsme spolu nadávali na tu babu....

schellongova
2. črc 2015

Holky jsem to lehce zakrikla vytřela jsem dlažbu v kuchyni jdu do koupelky vyždímat mop a najednou rána Honzík zamnou běžel podjeli mu nohy a rána vylitnu a valí se na zemi. Vzadu na hlavě obr boule. Manžel prifrcel z práce a jeli jsme . Udělali rentgen a naštěstí ok ale řval 20 minut jak ho to bolí. Tak ve skoro 4 letech první rentgen. Aspoň jsem si prohlidla lebku už má krásně založený druhy zuby 🙂

roniii
2. črc 2015

Tak já jsem nakonec Štěpána sbalila a jela s ním na pohotovost.Když se odpoledne probudil, měl už i červenou kůži nahoře na pysku a na ráně bílý povlak.Doktorka trochu kysela, ale nějak jsem si už zvykla zatnout zuby a nevšímat si toho.Koukla mu do pusy, prý by to bylo na šití, ale dneska už to nemá cenu.Doporučila mi nějaké desinfekce do pusy a heřmánkový čaj.Pokud se to zhorší, máme přijet na kontrolu a pro atb.Rozhodně budu klidnější a doufám, že se to do rána aspoň trochu zlepší.

sisstin
autor
2. črc 2015

@barbarucha abych navázala na téma, já jsem se s tím teda nesmířila doted a asi nikdy nesmířim 😕 ač je to 100x lepší, než když měl dva, tak to postižení tam prostě je a s kým probírat to v reálu fakt nemám. Všichni maj "normální" děti, u kterých nic neřeší....je to někdy těžký....a čím víc se blížim k porodu, tím víc mám zas černý myšlenky 😉

schellongova
2. črc 2015

@sisstin Holka bude určitě kecka ukecana jako ta naše. Minule jsem ji řekla kde ma ponožku a hned odlezla našla přinesla a se slovy na mi ji dala, řeknu jdi bumbat veme lahev a pije a minule odlezla s papirkem ke koši a vyhodila ho to Honzik v roce nedělal. V září ma jit na priorix a chci ho odložit. Taky mam samí mamky se zdravíma dětma jen jedna kamarádka ma pomalejší 5 letou holku ale bydli dost daleko. Ranna péče mi dala kontakt na maminku od nás z rajdy co ma holku s dysfazkou ale ještě jsem neměla odvahu napsat druhou má vic postiženou a ja to blbě nesu ale Honzík by kamarádku uvítal.

peggy722
2. črc 2015

@sisstin No já to taky v reálu nemám s kým probrat. I když ve školce naštěstí Ela zase taková rarita není. Tak hlavně, že tam to berou normálně. A neboj holka bude určitě v pořádku. A snaž se moc nenervovat, ale já vím, ono se to lehko řekne. 😒 Já se nervovala taky, zase z jiných důvodů a možná se to taky na Ele podepsalo. Jenože už s tím nic neudělám.

peggy722
2. črc 2015

@roniii Zkus mazat herbadentem, jestli si to nechá líbit, trochu to pálí, ale pěkně se po něm všechno hojí.

roniii
2. črc 2015

@peggy722
díky za tip...uvidím, co s tím udělá přes noc ten heřmánek

josefina79
2. črc 2015

@schellongova ty jo, tak tak je dobra. To děla František ve 2 letech a já si myslím, jak není chytrej.

sisstin
autor
2. črc 2015

@peggy722 no tak tech nervu mam miliardu, ne jen tohle, to bych si celkem piskala 😅

janoulek25
3. črc 2015

Musím pochválit Anetku, dá se říct, že každý den přidává nové slovo, tak aktivní slovní zásoba se jí pěkně zlepšuje. Jen horší je to s tím rozuměním, to mi přijde že dost pokulhává, zdá se mi, že spíš odhaduje na co se jí ptám. Zeptám se jí, kde má oči. A ona začne ukazovat moje. Tak si myslím, že vnímá jen to slovo oči. Takže asi hlavní problém u nás bude hlavně to rozumění.

schellongova
3. črc 2015

@josefina79 Dneska me překvapila že sama vylezla na houpacku a houpala se takova ta domácí pro dvě až tři děti jako půlměsíc nebo jak to napsat a když jsme přišli z venku Honzík sundal boty říkám mu uklid je a on na mě ty a Ema ju vzala a dala na polici k ostatním 🙂 má 8 vedomych slov teď zkouší tvary a když se trefí tak si zatleska 🙂 je úplně jina než Honzík prostě cela miminka ja prý mluvila ve dvou letech ve větách tak třeba se pomami a Honzík je celej tata ve všem i v tý dysfazce ale je milej a citlivej tak je zlato 🙂.

barbarucha
3. črc 2015

@schellongova Fáfa taky dělá zrovna tohle (ve 2,5 letech) a já si myslím, jak je úžasnej 🙂 Z každé situace, ze které vyplyne, že mi rozumí, nebo něco chápe jsem úplně na větvi. Třeba našel v šuplíku špunt a běžel ho hodit do vany, že tam jako patří, dala bych mu nobelovku 😵
Jinak pomalá chůze už mu nestačí, začíná chodit rychle a zkouší i trochu běhat, ale vypadá u toho jako já, když se pokouším lyžovat (předklony, záklony, mávání rukama...)

barbarucha
3. črc 2015

@schellongova Haha, umí pár slov a už rozděluje práci, bude z něj manažer 😀

roniii
3. črc 2015

hele, jak se dítě naučí rozumět?Musí se mu to v hlavě sepnout a nebo se to dá podpořit.U nás porozumění skoro není.Jo základ-sedni, lehni, papat,přebalit,nočník, hají, ..možná bych si vzpomněla na další, ale včera snědl buchtu a chtěl ještě, tak říkám, že mu ji nakrájím a ať donese talíř.Jo, rozjel se směrem do obýváku, ale skončil u knížek, takže asi tak

sisstin
autor
3. črc 2015

@roniii pomocí kartiček, názornýho ukazování při mluvě, furt opakovat a mluvit stále stejně 😉 třeba říct "máma jí jablko" a opravdu do toho jablka kousnout atd. A samo neustále komentování všeho, co dělá dítě, ty atd, i když se ti třeba zdá, že odezva je nula 😉

sisstin
autor
3. črc 2015

@roniii pokud rozumí jen základ, tak s ním taky tak musíš mluvit, osmiměsíčnímu bys asi taky neřekla, že mu to nakrájíš a at si donese talíř 😉 chce se to odpoutat, že to dítě má nějakej fyzickej věk a opravdu se "snížit" na jeho úroven v té komunikaci 😉

roniii
3. črc 2015

@sisstin hm, to tak nějak dělám, kartičky nemám, ale zase zajíce, pořád dokola opakujeme, občas i něco zaznakuje, ale jakmile den dva vynecháme, tak je to fuč

S tou buchtou to nebylo úplně tak.Říkám nakrájím buchtu, beru ji do ruky, krájím.On kouká a čeká.Říkám potřebuju talíř.Vjel do obýváku, tam totiž ležel, tak jsem se už tetelila, že ho i snad doveze.No nedovezl.
Všechno to stráááášně dlouho trvá, jsem z toho unavená.Nevšímám si okolí.Sotva začal chodit, už zase všichni řeší, že nemluví.Jasně byla bych také ráda, ale je mi jasné, že když začal chodit ve 2 1/4, tak mluvení nebude lusknutím prstů.Že má momentálně, co dělat, aby vůbec držel rovnováhu.

josefina79
3. črc 2015

@roniii opravdu věřím tomu,že až začne chodit, půjde dopředu I "intelektuálně".
U nás to bylo tak, že jsem do zblbuní postupovala jak píše Sisstin, mluvit jednoduše, stale dokola vše komentovat. Už jsem si připadala jako pako, na procházce pořád ukazovala - auto, kití, teta, mimi .... on pořád nic a nic ....
Pak jsem praktikovala ty kartičky a hračky (jak jsem psala - 3D zvířátka a to same vyfocené na kartičce). Je ale fakt, že ho to moc nebavilo, paradoxně (nebo možná to není vůbec paradoxně) ho to začalo bavit, až když víc chápal.
Pak mu to sepnulo a teď bych tak řekla, že je na úrovni Emy od schellongova 😝 .

janoulek25
3. črc 2015

@roniii Já taky mluvím hodně jednoduše, snažím se jasně vyslovovat, komentuji pořád, gestikuluji a právě přijde mi, že mě Anetka proto rozumí nejlíp, co je schopna. Jak jí dávám otázky různého typu, např. Jak dělá slepička, co papá?, jakou má barvu?(ukážu ji naši černou slepici), tak na ty poslední dvě odpovídá dobře, ale na tu první mi najednou začala říkat místo koko, kšá(asi si myslí že se ptám na to jak ji zaháníme)Ale cizím lidem nic moc neodpoví, nevím jestli je to tím, že se bojí nebo nerozumí, možná obojí.

vrtelka
3. črc 2015

josefina79@v utery jsme měli doma logopedkukterou nám zařídil Tam tam a zná práci neslyšícími dětmi .Závěr u ní je,že má Ondra dysartrie těžkého stupně -celou tu pusunku ochablou a proto nežvyká a nekouše .Doporučila nám cvičení znovu zajít k neurologovi a střihnout pod jazykovou uzdičku.Uzdičku,už jsme řešily a není to pry třeba .jinak,už umí sám pít z hrníčku a jednou se najed sám lžičkou,ale kousání je furt stejné. ☹ CHuzi má pry taky špatnou těžkopádnou taky furt padá a je odřeny ,utíkat neumí to jsem ho ještě nevyděla no uvydíme co sním udělají v janskych lazní .