Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
24. srp 2015

@evik19 ahoj!
Souhlasím s @peggy722.
Konzultace "po mailu" asi nebude to pravé ořechové.

Podle čeho usuzuješ, že Ti rozumí?
To komolení slov a nemluvení může souviset s tím jídlem, resp. s "nerozcvičenou pusou". On opravdu do dvou let nejedl nic jiného než mléko? Ani kašovitou stravu? Ani rohlík, křupky, těstoviny atp?
"Nenechá na sebe šáhnout" může být problém s tzv. senzorickou integrací - dítě má problém tyto vjemy zpracovávat. A nebo to může být jak říká Peggy - nerozumí Ti, nechápe, co se děje ....
Nevadí mu třeba cedulky na oblečení? Nebo třeba gumičky u ponožek, u rukávů? Patlání "ve špíně" - ať už písek, bláto, ale třeba i jídlo - patlat se rukama v jídle atp. To také často vadí dětem, co mají problém se senzorickou integrací.
Existuje také tzv. orální hypersenzitivita (často se pojí nebo je součástí té poruchy senzorické integrace), kdy děti nesnesou právě nic moc v puse, včetně jídla (resp. tuhého jídla nebo jídla s kousky či výraznou chutí atp), potom dlouho odmítají cokoliv jiného než mléko, kaše ... následně se kousáním, žvýkáním neposiluje a nerozcvičuje orofaciální svalstvo, čímž vzniká problém s výslovností ...
Ale tohle jsou všechno "moje teorie", co mi běží hlavou, na základě Tvých pár řádek.

Klonila bych se k tomu, aby dítě viděl zkušený klinický logoped a ideálně taky psycholog.
Neber si to osobně 🙂, snad všechny "místní" děti tím prošly. Můj prcek byl u klinické psycholožky, když mu bylo 16 měsíců, na logopedii chodí od 19 m.

BTW. ženy, dneska výborný zážitek. Po hippoterapii následovala muzikoterapie. Fanda to děsně žere. Jakmile končí písnička volá Tětě, tětě jako ještě. Dneska navíc u poslední písničky byly děti pod takovou tou barevnou plachtou, co rodiče zvedali a pouštěli. A když se dospívala poslední sloka a terapeutka řekla Konec, Fanda opravdu strašně, ale strašně zazřvel: NÉÉÉ!!!! TĚTĚ!!!!!!! A začal se válet po zemi a naříkat a brečet.
Všichni rodiče lehli smíchy a všichni, opravdu všichni si ho dnes mezi těmi cca 30 dětmi zapamatovali jménem 🙂.

peggy722
25. srp 2015

@josefina79 Fanda je borec 😀 . My měly zase včera na hřišti supí scénku. A nakonec to završila hláškou, že ona půjčuje jenom těm velkejm jako je Lucka a těm malejm ani omylem. Podotýkám, že ty holčičky byly stejně starý 😠 . Absolutně nechápu, jak může existovat ve školce. Kdybyste jí viděly, jak se tvářila. Jsem jí vyhrožovala, že si příště vezmu foťák a za dvacet let jí to pak budu ukazovat, aby viděla co vyváděla. A zvlášť až si bude stěžovat, jak jsou ty její děti hrozný. Tak bude aspoň vědět po kom to maj. 😀

janahus
25. srp 2015

@evik19 ahoj Evi, hele nevahej a bez s malym na psychologii. U nas prave Priorix vakcina, zpusobila stagnaci vyvoje, mel po ni strasne vysoke horecky a mel je snd pet dni, po te nastalo to, ze to co uz umel rikat zapomel, celkove ji tak pet jidel, tri druhy jogurtu, nocnik a samoobsluha katastrofa, navic se vsim a rad a temer porad toci, takze zatim, mame diagnozu zpozdeni psychomot.vyvoj, s tim, ze jdeme do Motola kvuli PAS, my uz mameza sebou dve psych.vysetreni, nedopadla zrovna dobre...Jeho mluva tak 20 slov, veta co to je? a hodne citoslovcu, kterym rozumi jen on, syn byl nedonoseny...takze za me vakcinou MMr ockovat co nejdele to pujde ☹

josefina79
25. srp 2015

@janahus Jani pripomen mi, kolikaty týden byl syn narozený a kdy jste očkovali? Já jdu s F. pristi týden na imuno pro výsledky a podle toho domluvit očkování.

janoulek25
25. srp 2015

@evik19 Ahoj Evi, mám stejně starou holčičku a taky ještě neočkovanou. Ona nereagovala dobře ani na hexu, vždy jsem sledovala zastavení vývoje tak na měsíc a pak se zase rozjel, je možné, že to byla náhoda a nastalo by to i bez toho, ale taky nechci zbytečně riskovat, tak počkám až po třetím roce, plánuji to na jaro. Některým školkám stačí první dávka, tak být tebou bych se zeptala, jak to vyžaduje ta vaše. Ale obecně platí, že po druhém roce života už ta rizika nějaké vážné reakce nejsou tak vysoká.

krystalka
25. srp 2015

@janahus - nám se stalo po priorixu něco podobného, sice neměl horečky, ale přestal přidávat nová slova, přestal jíst spoustu věcí, co předtím jedl apod.....ve 3 letech měl jen pár slov, většinou zvuky zvířátek a citoslovce, nespojoval ani dvě slova do věty....bohužel tenkrát jsem o tomhle nevěděla ještě nic, od těch 3 let jsme pak už chodili na logopedii a do SPC.....kdybych tenkrát věděla to, co teď, tak jsem s tím priorixem taky čekala co nejdéle....

peggy722
25. srp 2015

@krystalka My jsme to měly podobně. nejhorší je, že se už člověk nedozví, jestli by to bez toho očkování nastolo stejně nebo ne. 😖 Já už před touhle vaxínou každýho varuju, ať jí dává co nejpozdějc.

krystalka
25. srp 2015

@peggy722 - tak já si tak úplně nemyslím, že by za to mohlo jen to očkování, podle mě to očkování ale určitě bylo určitým "spouštěčem"....když si tak zpětně probírám, tak syn byl trochu "jiný" už od narození, bylo to dráždivé přecitlivělé dítě, které potřebovalo daný řád, těsný kontakt a nekonečnou pozornost....možná nebýt toho očkování, tak se to později vyvíjelo jinak, těžko říct....zpětně vidím, že odmalička měl i celkem dost autistických rysů, což děti s dysfázií mívají, ale většinou jak se dysfázie postupně upravuje, tak mizí...bohužel u nás pozoruji, že moc nemizí, spíš se tak různě proměňují a začíná na něj docela dost výstižně sedět popis Aspergerova syndromu....čím víc o tom čtu, tím víc společných rysů tam u něj vidím.....nicméně pokud mu to nebude dělat větší problémy ve škole, tak bych nechtěla, aby mu tu diagnózu dal někdo na papír....

peggy722
25. srp 2015

@krystalka Já si taky myslím, že u nás to byl spouštěč. Ale třeba by to nemělo takovej průběh. Ono se tohle říká i u autistů, že je to jenom spouštěč a autismus by to dítě mělo asi stejně. Ono to očkování tenkrát zamávalo i s Luckou, ale protože neměla asi žádný predispozice, tak se z toho dostala bez následků. Ono asi není nikdy úplně dobře, když je dítě v některých věcech tak strašně napřed jako byla Ela, protože si to pak ten mozek asi vykompenzuje někde jinde. A u nás to odnesla ta řeč. Vůbec si nedovedu představit, jak jí asi bylo, když nám chtěla něco říct a nešlo to. Člověk pak zpětně chápe ty záchvaty vzteku a frustrace, když jí nikdo nerozumněl.

krystalka
25. srp 2015

@peggy722 - já si ještě moc dobře pamatuju, jak se mi kdysi někdy kolem 4 let syn večer rozbrečel ve vaně a já nevěděla proč....až po chvilce z něj vylezlo, že je to proto, že mu nejde říct jedno delší slovo.....a ptal se mě, jestli někdy bude mluvit jako jiné děti... ☹

peggy722
25. srp 2015

@krystalka Já jsem ráda, že tohle období už máme za sebou.

krystalka
25. srp 2015

@peggy722 - jo, to já taky....jen jsem si tak nějak říkala, že teď už to bude dobrý, že jsme z toho tak nějak venku a ono se pořád objevuje něco, co je potřeba řešit....

peggy722
25. srp 2015

@krystalka My taky ještě nejsme na konci cesty. Jsem zvědavá, co se vyrojí, až nastoupí do školy.

krystalka
25. srp 2015

@peggy722 - no, u nás se loni s nástupem do školy nevyrojilo celkem nic nového, s učením nemá sebemenší problém, čtení, psaní, matematika....všechno v pohodě....ale prostě to sociálno je nějak pořád někde jinde, než by už asi mělo být....k tomu je extra úzkostný, přecitlivělý na hluk, na větší kolektiv, snadněji unavitelný (psychicky...) a tohle všechno dohromady nám to trochu komplikuje....naštěstí je v logopedické třídě, kde jich je jenom 8 ve třídě a celkově škola je taková rodinná, takže je to pro něj lepší, problémy se řeší hned a opravdu řeší.....v klasické velké škole a plně početné třídě si ho nějak neumím představit....on prostě v některých věcech funguje tak nějak úplně jinak....

evik19
25. srp 2015

@josefina79
@peggy722
@janoulek25
@janahus
Ahoj holky, moc děkuju za odpovědi. Co se týče toho priorixu - taky mi špatně reagoval na hexu, takže jsem priorix odkládala, co to šlo. Jenže u nás se přihlášky do školek podávají souhrně už v únoru, čili pokud ho chci dát příští září do školky, musím stihnout aspoň tu jednu dávku do toho února, problém ale je, že loni byl od října co 14 dní doma s rýmou nebo kašlem, takže teď je asi poslední vhodná chvíle nechat ho naočkovat za stoprocentního zdraví....Nicméně jsme se včera s manželem dohodli, že s tím očkováním ještě vyčkáme a holt bohužel ještě příští rok budeme muset najít finance na soukromou školku. Já se už za týden vracím do práce na půl úvazku, malý bude na 3 dopoledne v týdnu v miniškolce, kam chodil jednou týdně už od dvou let. Jenže právě jen přes cestu máme školku s logo třídou, kam bych ho ráda za ten rok dala, tak se to ve mně pere....
Co se týče jeho diagnózy, myslím, že to nebude jednoduché rozlousknout ani pro psychologa. Myslím si, že např. to vztekání je spíš jeho povahovým rysem než tím, že by nerozuměl (možná se pletu). Vycházím z toho, že syn má povahově hodně blízko mému bratrovi, který byl jako malý naprosto nezvladatelný, ačkoliv co se inteligence týče i vyjadřovacích schopností, byl daleko před vrstevníky, takže uměl všem okolo dělat ze života super peklíčko už jako malé dítě, naši s ním chodili bez valných výsledků po psycholozích a psychiatrech od jeho tří let. Syn po něm sice nezdědil intelekt, ale povahu zřejmě ano. Dělá prostě jen to, co se mu chce nebo za čím vidí odměnu, už teď ví, jak udělat nějaou schválnost a pak se jen potutlně směje, když mu to vyjde. Je opravdu hodně neposedný a obzvlášť naši bezdětní kamarádi si nad náma fakt ťukají na čelo, že mu jednu nepleskneme anebo že ho aspoň neseřveme. Já ale represivní výchovu neuznávám, sama jsem si ji zažila a vím, že na děti jako je můj bratr anebo teď můj syn, tenhle styl výchovy (a zřejmě ani žádný jiný), nemá moc vliv. Jenže na našeho synka by nepomohl výprask, na něho by pomohly jedině boty z betonu a i z těch by se určitě za chvilku vyvlékl.
Co se týče těch úkonů, které ho tak rozčilují, syn ví, že když přijdeme zvenčí, musí si umýt ruce, aby je neměl špinavé. Když je má viditelně špinavé, tak jde celkem v klidu, ale když to není vidět, tak to prostě nepovažuje za podstatné. Nechce se obouvat, protože je mu nejpohodlněji bosky a boty chce až ve chvíli, kdy je mu na nohy zima anebo je moc ostré kamení. Nechce se oblékat, protože mu vyhovuje být nahý, když je mu zima, obleče se bez cavyků. Dokonce i chápe, že na ulici se nehodí chodit nahý, takže než vyjdeme ven, oblečení chce, ale na to, abych ho mohla obléknout na doma, bych potřebovala svěrací kazajku. Chápe, že se musí čistit zuby, aby nebyly kazy, protože když si stěžuju, že mě bolí zub, přinese mi kartáček, ale když čistíme zuby jemu, prostě ho to obtěžuje. Největší problém je ale s mytím hlavy, to fakt provozujeme jen když ji má fakt hodně špinavou, protože u toho vyvádí, jak kdybych ho fakt týrala. Úplně panicky ječí Mami, né, mami, né! Jak kdybych ho pálila rozžhaveným železem. Mám docela strach, aby na mě někdo v tu chvíli nezavolal sociálku, je to fakt srdceryvný a ta hrůza v jeho hlase je opravdová.To asi souvisí s tím, že má zřejmě problémy s tou senzorickou integrací, jak psala @josefina79. Jemu nevadí taková ta venkovní špína, ale štítí se mazlavého jídla - například ovoce anebo zeleniny, omáček apod. Vadí mu byť jen pár kapek vody na hlavě anebo v obličeji. JInak v pohodě zvládne sníst rohlík nebo kus masa, ale prostě ještě tak před rokem byl jeho jídelníček následující - 3 kostičky chleba se sýrem, 1 lžička polévky, 1 dětská sušenka, 3 lžičky jogurtu, 2 lžičky dětské výživy za den + mléko. Dneska mi sní klidně celý řízek, ale když ho nic jiného za ten den k jídlu nezaujme, tak klidně nebude jíst vůbec, jídlo ho prostě nezajímá. I když má před sebou to, co má nejraději, ale vidí kupříkladu že strejda jde sekat dřevo, tak ho ani nad tím řízkem nic neudrží, půjde prostě raději pomáhat s tím dřevem.
Co se týče snášení změn - můj syn naopak nesnáší, pokud se mu snažím zavést jakýkoliv řád, už od mimina to nešlo. I to, co se zdálo, že fungovalo včera, dneska zaručeně fungovat nebude. Kromě těch problémů s řečí na něm jiné autistické znaky nepozoruji, normálně si hraje s hračkami, udržuje oční kontakt, není přiliš mazlivý, ale přece jen se občas chodí mazlit. Rád si hraje s ostatními dětmi, v miniškolce i na hlídání u prarodičů je strašně hodný a nedělá ty scény, co vyvádí mně (ale oni mu tak maximálně umyjí ruce). Má prostě rád lidi a dokáže poznat, když je třeba někdo smutný apod, sám se rád směje, někdy třeba i sám dělá kousky, co ví, že nás rozesmějí.
Na nočník chodí bez problémů už dlouho, úplně bez plínek je od 22 měsíců a v podstatě bez nehod, buď chodí sám anebo si řekne, pokud jsme někde, kde není nočník. Po motorické stránce je hodně šikovný, když ho srovnám s dětmi jeho věku, chodit třeba začal v necelých 10 měsících, teď krásně rychle běhá, skáče, leze po překážkách, tancuje, dělá dokonce nepovedené kliky a jiné cviky, do schodů střídá nohy, pokud nejsou moc široké.
V zásadě bych řekla, že po praktické stránce nemáme problém se dorozumět, jen když mi třeba chce sdělit nějakou složitější situaci, která se udála, když jsem byla pryč, tak ne vždycky tomu rozumím, ale nakonec to většinou nějak dáme dohromady. Někdy je ale na něm vidět, že už ho nebaví mi to vysvětlovat, tak radši mávne rukou a jde si hrát. V těchhle situacích se nevzteká. Bere to tak, že máma holt není dost chytrá, aby to pochopila🙂
Jeho typické věty jsou například "Mami, pi ne, titi!" V překladu Mami, nespi, už svítí sluníčko. Případně "Mami, ti to", v překladu: mami, přečti mi to. Ale jsou slova, která neumí vyslovit, i když všechna písmena vyslovit umí. Například, umí říct máma i táta, když na nás volá dohromady, tak nám někdy říká máto. Ale zaboha nezvládne vyslovit slovo tam. (V nejlepším z toho vyjde tau). Umí říct já, umí říct mám, ale neumí říct já mám. Nebo jeho jméno - říkáme mu Ondy, ale on z toho nevyslovuje ty souhlásky a ještě navíc se mu přehodí v hlavě ty slabiky, takže místo Ondy si říká Íó. Obecně když třeba chci, aby řekl nové slovo, například televize, tak řekne dobře počet slabik, ale vynechá souhlásky, takže z toho vyjde eeie, případně hehehihe apod.
Nějaké počítání nebo barvy, to jde mimo nás. Na všechny barvy říká bíjí (bílý), počítá většinou stylem di, da, di, da atd. Ty barvy umí přiřadit k sobě - dá k sobě na vyžádání kostky lega podle barev apod., ale když po něm chci, aby třeba ukázala zelenou, tak to tipne, někdy se trefí, ale většinou spíš ne.
Teď jsem na něho zkusila takový ten test na porozumění, jak jste tu psaly: Dala jsem na stůl pastu na zuby, krabičku s tyčinkama do uší, štípátko na nehty, deštník, klíče, skleničku s vodou, balíček papírových kapesníků a dvacetikorunu. Ptala jsem se ho, co by si vzal do deště, čím by zamčel dveře, za co by si koupil zmrzlinu, co by dělal, kdyby měl žízeň, co by si vzal, kdyby se mu chtělo smrkat, čím by si vyčistil uši a ostříhal nehty a všechno ukázal okamžitě a bez zaváhání správně. Nevím, jestli jsem to dělala správně. I v knížkách, pokud si nečteme, ale ukazujeme na obrázcích, tak se ho ptám spíš tímhle stylem, takže to má asi docela natrénovaný, i když ne s těmihle konkrétními předměty.
Jak jsem si psala s tou logopedkou, to je fakt, že jsem se nechala snadno ukolébat, ona se asi taky nechtěla zbytečně matlat s malým dítětem, nevím. Ukolébala mě i kamarádka, která je vystudovaný logoped, i když se tím nikdy neživila. Ta zná Ondráška dobře a řekla mi, že se jí zdá v pořádku, že by to taky řešila nejdřív po těch třetích narozeninách, že je na něm poznat, že rozumí a orientuje se. Asi se ale minimálně na logopedii objednám co nejdřív. Kdybyste mi náhodou mohla některá poradit logopeda, případně psychologa z Brna, který je schopný pracovat i s takhle malými dětmi, tak bych byla moc vděčná.
Omlouvám se za román, jsem ráda, když mi někdo objektivně řekne, jak si myslí, že na tom syn je, přeci jen kamarádky mi nebudou chtít říct, že jim moje dítě připadá opožděné. Já bych to asi kamarádce taky nevykládala. U nás v rodině mi jen mamka pořád říká, ať už s tím něco dělám, že my jsme už dávno mluvili, počítali, říkali básničky atd. Na druhé straně rodiny se na mě stížnosti nehrnou, protože synovec, kterému teď byly dva roky, je na tom s vývojem mluvy velice podobně, možná ještě o maličko hůř než syn, takže tam to berou jako normál.

barbarucha
25. srp 2015

@evik19 Ahoj, syn má zjevně opožděný vývoj řeči. Mohla bys najít pediatra, který Ti dá kvůli tomu na očkování odklad (a dá Ti na to papír, takže do školky ho vezmou). Zpoždění je kontraindikace. My to tak máme. Koukám, že jsi z Brna, my máme dětskou v Kuřimi, která na očkování netlačí.

silviu
25. srp 2015

@sisstin
@barbarucha
@peggy722

ahojte, prosim vas, tiez mame synceka, bude mat o par dni tri roky. tusime ze nie je nieco v poriadku. absolvujeme vysetrenia. vyzera to na vyvojovu disfaziu. chceme vyuzit vsetky moznosti ako pomoct syncekovi.

nasiel som na nete rozne aplikacie na podporu rozpravania alebo motoriky. mate stym skusenosti? pouzivali ste nejake aplikacie a pomohlo to?

dakujem

barbarucha
25. srp 2015

@silviu Co máte na mysli aplikacemi? Aplikace na tablet?

barbarucha
25. srp 2015

@silviu A kdyžtak ještě popište, jaké má syn problémy, je tady hodně lidí se zkušenostmi, budou umět poradit konkrétní věci.

silviu
25. srp 2015

@barbarucha ano, aplikacie na tablet. nasiel som tu celkom rozsiahly zoznam na nete. len ci to aj pomaha

Animals - složitější zvířátkové puzzle.
Associations - logické myšlení, dítě přiřazuje k sobě dvě věci.
Balonky - česká aplikace na rozvoj grafomotoriky, čárky, vlnovky, kolečka atd., nejdříve dítě obtahuje předlohu, potom puntíky a potom jen spojuje puntíky.
Combinations - logické myšlení, co k sobě patří.
Cubemaster - prostorová představivost, dítě doplnuje kostičky tak, aby vznikla krychle.
Červená Karkulka - česká aplikace, pohádka, vypráví Marek Vašut.
Česká abeceda, česká aplikace - hledání stejných písmen.
Discmaster - prostorová představivost, dítě přiřazuje pyramidu z pohledu zvrchu.
EduPlay - všechno možné, logika, zrakové rozlišování atd.
Families (1-3), logické myšlení, co k sobě patří.
Find-it-match it - zrakové rozlišování, dítě hledá dle předlohy obrázky, různé stupně obtížnosti.
GraphismeMaternelle - grafomotorika, již vyžaduje určitou přesnost.
How to drow - kresba, dítě dle předlohy maluje po jednotlivých tazích obrázky.
ISequences - dějové posloupnosti, VÝBORNÉ!
Little Sherlock - zrakové rozlišování, dítě hledá obrázek pod lupou.
Little Solver - logické myšlení, dítě doplnuje předmět, který tam logicky patří.
Little writer - grafomotorika, opisování písmen, čísel a slov.
Match it up (1-3) - logické myšlení, přiřazování dvou předmětů k sobě.
MatixMatch( 1-2) - třídění dle dvou kritérií.
Maze game (1-2), motorika, labyrinty.
My mosaic - vizuomotorika, dítě dle předlohy staví obrázek z teček.
Opposites - protiklady.
Pair up - pro předškoláky, zrakové rozlišování, logika, matematické představy, hodiny a spousta dalších.
Předškolní brašnička, česká aplikace vhodná pro děti 3-6let, počítání, puzzle, přiřazování, skládání slov atd.
Rozpustilé básničky (rozcvičky atd.) - česká aplikace, puzzle s básničkami a motorickou nápodobou.
Series (1-3) - dějové posloupnosti.
Simoo - sluchová percepce, dítě musí "bučet" kravičkami dle sluchového zadání.
Slovíčka pro děti - česká aplikace, možnost si nahrát svoje obrázky a k nim skládat slovo.
Sort it out (1-2) - třídění do skupin.
Thing to spot - zrakové rozlišování, dítě vyhledává na obrázku určitý počet stejných předmětů.
Tinny Loto - pro nejmenší, přiřazování stejných obrázků.
Touch and sound - přiřazování zvuku k obrázku, sluchové rozlišování.
What´s different? (1-3), logické myšlení, co do řady nepatří.
What´s that shadow? - zrakové rozlišování, přiřazování stínů.
What´s that sound? - přiřazování zvuku k obrázkům.

http://www.supped.eu/deti-s-vyvojovou-dysfazii-...

evik19
25. srp 2015

@barbarucha Tak to je super zpráva, že by opožděný vývoj řeči mohl být brán jako kontraindikace pro očkování! Slyším o tom prvně, ale jsem fakt ráda. Budu dojíždět klidně i do Kuřimi, slyšela jsem tam o paní doktorce, která na očkování netlačí, ale taky jsem slyšela, že prý měla sama nějaké zdravotní problémy a snad neordinuje???Ale nevím, je to už starší info, možná je teď všechno jinak....

silviu
25. srp 2015

@barbarucha ano, popis na rychlo:

mame 3roky, pouzivame par slov: ham, tata, mama, esi (vlak), dzau (telka), ne (najviac pozivane), daj, momou (domou), pasat (auto), abu (autobus), apko (jabko). potom su slova niekedy pouzite ale uz viac nepouzivane babka, hrozno, zmrzlina (teraz iba vyplazime jazyk), hapci, Anet (meno).

behat beha, ale tak trochu nemotornejsie. castejsie pada. jemna motorika sa mi zda pozadu. rad sa hra s vlacikami, autickami

rozumie si myslim vsetko

jedlo je problem, ma svoje oblubene, ktore si da. napriklad rezen, tortila, hranolky, da si jogurty, melon, hrozno, jablka, sladke samozrejme, chrumky, keksiky. nechce jest hocikedy, musi mat naladu.

je zavislak na TV, mobile. pozeral by stale. tak to nejak davkujeme. niekedy ked chceme aby nieco zjedol, tak pustime TV a vacsinou zje vela.

tecu mu slinky uz asi dva roky. intenzivne.

absolvovali sme ORL, neuro, Logopedii. orl a neuro vsetko ok. na logopedii nespolupracoval. hned bolo momou momou. ale podarila sa nam skype konzultacii s pani Evou Kolesovou s Prahy. a bolo to super. boli sme doma. maly sa normalne spraval, hral sa, mohli sme ho pozorovat. tu padol aj nazor na vyvojovu disfaziu.

mame naplanovane vysetrenie u psychiatra.

tazky porod a dost vela urazov. starsi bratcek, o dva roky. hrozne ziarli a tvrdo si presadzuje seba. takze urcita forma tlaku.

smeje sa, nadvazuje ocny kontakt, zapaja sa trochu, radsej pozoruje. tuli sa.

slovna zasoba nam stagnuje mozno pol roka. mam pocit ze by chcel strasne hovorit. teraz fungujeme tak ze nieco chce, my to pochopime a povieme a zvukom suhlasi alebo povie nie.

je strasne tvrdohlavy, rad a casto sa oduva.

je prijaty do skolky a mal by nastupit za par dni, spolu so starsim bratcekom.

mame ho strasne radi a je nam stoho do placu

dakujem

anlek
25. srp 2015

@silviu Pokud není moc dobrá jemná motorika, tak víc než tablet bych se zaměřovala na rozvíjení právě jemné motoriky.

@evik19 Mě přijde, že očkování spíš záleží na doktorovi. Každý má jiný přístup. 😔 Já sama jsem spíš neočkující, starší po MMR se v řeči zastavil, možná byl i malý regres. Druhou dávku nemá, u dr. nám to prochází. Teda já plánuju druhou dávku doočkovat časem, nejpozději v pubertě, možná budu donucena okolnostni před školou, aby mohl na školy v přírodě atd ... Uvidím, jak to budu vidět v době, kdy se nás to bude týkat. Zatím to odkládám. Mladší nemá radši nic, ale on ve věku, kdy se to diskutovalo, tak měl rozjeté migrény a dr. naprosto rozumně řekla, že ho tím nebudeme zatěžovat.

peggy722
25. srp 2015

@silviu My používáme tablet poměrně hodně. A myslím, že jí to pomohlo. Docela fajn jsou výukové hry s příběhem. Máš nějaký příběh rozkouskovaný na spoustu částí, za každou částí musí dítě splnit nějaký úkol.
Máme android, pro ten je toho spoustu. Něco jako tohle https://play.google.com/store/apps/details?id=c.... Je to v češtině.

Pak se mi hodně osvědčily hry od téhle firmy http://androidmarket.cz/hry/vyukove-karticky-de....
Pak Elu hrozně bavily Lego hry https://play.google.com/store/apps/details?id=c...
A tohle je výborná aplikace https://play.google.com/store/apps/details?id=c....

peggy722
25. srp 2015

@silviu Tak mám obavy, že to asi dysfázie bude. Navíc chtělo by to řešit tu otevřenou pusinku, nejlépe najít dobrou logopedku. Je to známka, že ty orofacionální svaly jsou hypotonický, s mluvením to bohužel hodně souvisí.
Proč jdete k psychiatrovi a ne ke klinickýmu psychologovi?
K tomu tabletu. My jsme ho brali jenom jako doplněk. Ela má ráda i normální hračky a pomůcky. Tablet máme spíš na cesty a když někde dlouho čekáme u doktora.

janahus
25. srp 2015

@evik19 No nase mudra, je spis ockovaci typ...i kdyz prvni hexu jsme meli odlozenou, nez nabral urcita kila, ja sem o tom priorixu vedela bohuzel pozde, nikdy by me nenapadlo, ze by se nas to mohlo tykat...

holky, jeste se chci zeptat, kdyz se Tobik raduje je jako by v kreci chvilku a zkrouti rucky, a trepe s nima, myslim, ze tady nekdo o tom psal, ze je to bud nevyzrala nervova soustava nebo priznak autismu, budu rada za kazdy poznatek
@josefina79 narodil se 36.tyden a vy ? ale hodne hrala roli ta IURG...dneska me moc potesil, bavi ho malovat, sice jen cmara krouzivym pohybem, ale uchop tuzky ted bojkotoval, tak sem rada, je to podobny ty lzicce...
jinak jidlo furt na stejno, zkusili jsme zele bombon,ale, uz se mu nelibila ta konzistence, tak to do pusy nedal, nechtela sem mu to rvat nasilim, na hristi, kde zase byly všechny mistni matky roku... 😠

barbarucha
25. srp 2015

@silviu Taky bych to viděla na hypotonii obličejového svalstva (měli jsme to samé, otevřenou pusinku, sliny, problémy s jídlem). Chce to šikovného logopeda a samozřejmě, jak už bylo řečeno, vyšetření klinického psychologa. Taky někoho dobrého, kdo bude umět doporučit postupy co dělat. @sisstin tuším psala někde doporučení na nějaké psychology na Slovensku? U nás je také velmi podpůrná služba Raná péče, ale tuším, že na Slovensku to není ☹

Já s tabletem pořád váhám. Máme v rodině otřesné případy závislosti malých dětí na počítači a náš prcek taky, jak vidí počítač nebo mobil, je úplně proměněný, naprosto šílí. Tak hodně vážím mezi užitečností tabletu a rizikem závislosti.

barbarucha
25. srp 2015

@evik19 Píšu Ti do IP

silviu
25. srp 2015

@peggy722
@anlek tak zajtra bude tabet z alzy, tak to skusime.

ideme k psychiatricke nam to znama poradila. nie je mi jasne aky je tam rozdiel. u nas su tieto profesie uzkoprofilove

silviu
25. srp 2015

@barbarucha no, u vas mate lepsie podmienky.budeme pokracovat v konzultaciach cez skype s pani Kolesovou

usta nema otvorene, tak normalne ich ma. ale sliny tecu. teraz ho napominame nech polkne slinky, to polkne. casto, zalezi od stravy, velmi nepozuva, polyka cele susta.

ktory lekar potvrdi hypotonii oblycejoveho svalstva? je to ORL? tam sme boli.

nemate kontakt na nieko v cechach? neni problem vybehnut do Brna alebo Praha. mame tam rodinu.

tej zavislosti na PC alebo MT je nebezpecne, ale radsej nech je zavisly ako nerozpravajuci.

vdaka