Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

barbarucha
25. srp 2015

@silviu To kousání souvisí s hypotonií. Až bude jídlo víc kousat, přestane slinit (a bude lépe mluvit). Na problémy s jídlem (kousáním) tady všichni 🙂 jezdíme za logopedkou Mgr. Kejíkovou (Prostějov). Učí terapeutické krmení. Ale většinu toho by měl zvládnout i jiný lepší logoped. Hypotonii by měl rozpoznat fyzioterapeut (logoped teda taky). Otázka je, jestli prcek nemá hypotonii i jinde, pokud třeba začal později chodit, je nešikovnější, atd., píšeš, že je pasivnější, že spíš pozoruje, to hypotonici dělají. Zajděte k nějakému fyzioterapeutovi, třeba doporučí nějaká cvičení, to často pomůže.
Kliničtí psychologové u nás dělají vyšetření, aby zjistili jestli a jak moc je dítě opožděné v různých oblastech vývoje (motorika, řeč, atd.) Ideálně pak doporučují co dělat, aby se zpoždění co nejlépe dohnalo. Psychiatři pokud vím z doslechu, spíše napíšou prášky 🙂 Ale třeba neuškodí, když budete mít oboje vyšetření, víc hlav víc ví.

anlek
26. srp 2015

U mého syna poznala hypotonii jazyka třeba foniatrička.

Já se teda závislosti na tabletu/počátači/televizi docela bojím. Naši kluci k tomu mají volný přístup, mohou hrát, koukat, jak uznají zavhodné. Ale stejně preferují lego/dřevené koleje/hřiště. Kdyby to bylo jinak, tak to začnu dost omezovat. Myslím, že pro rozvoj dítěte nejsou tyto věci nejdůležitější. Nám logopedka říkala, že základ je hrubá motorika, pak jemná a pak mluvení. Vždy chtěla, abychom trénovali vše. Navíc teda u nás se třeba kartičky (oskola atd ...) zas tak moc nechytají. Potřebují něco do ruky, aspoň to logico, kde se jezdí s kolečky. Často největší pokroky v řeči přišly, když jsme dělali něco jiného, ne přímo trénovali logopedii.

silviu
26. srp 2015

@barbarucha Prostejov poznam, ked tu nikoho nenajdeme tak pojdeme na vylet.

skusal som vcera vlozit jedlo medzi zuby a pery malemu. to sa mi nedalo. ale na stolicky to islo, skoro mi uhryzol prst

janoulek25
26. srp 2015

Ahoj holky, tak jsem pro jistotu Anetku objednala k psycholožce, po uvažování jsem nakonec vybrala, jak jste si chválily Kamilu Wawroszovou. Objednala nás už na 8.9. Tak jsem zvědavá.

josefina79
26. srp 2015

Ahoj holky!
Tak se zase hlásím z Hipo-tábora. Je to tu BOŽÍÍÍ. Fakt jsem nadšená.
Jsou tu tedy hlavně děti s mnohem, mnohem většími problémy, než má Fanoušek - DMO - těžké i lehčí případy, Downův Syndrom, Chromozomální vady (či jak to napsat, prostě chlapeček, co má nějak navíc chromozomy), hemiparézy .... takže Fandova lehčí/střední hypotonie a nekousání je proti tomu absolutní brnkačka .
Všichni jsou tu neuvěřitelně milí - jak "pořadatelé", tak ostatní rodiče. Některé děti přijely jen s mámou, některé rodiny to pojaly jako dovolenou a přijeli oba rodiče i s dalšími dětmi, někde dokonce i prarodiče....
@roniii myslela jsem na Tebe, jestli by to třeba pro Vás taky nebylo fajn, na hypotonii je pry hipoterapie báječná ....třeba by jste mohli vyrazit jako rodina ....
My jsme tu se sdružením Cabalinus, jejich patronem je Martin Zach, který je tu též. Je moc milý, pozorný.
Pak je tu také jeden hodně, ale opravdu hodně známý politik s ženou a vnukem, který má DS. Víte, dost jsem tedy koukala, jak je "obyčejný", příjemný a chová se úplně normálně a velmi skromně. Nechci psát přímo jméno, i když on očividně s postižením svého vnuka problém nemá. Jeho žena hraje při muzikoterapii na kytaru. Fanoušek jí říká Této a jemu Dááá (Strejda). Je to takové lehce surreální, pozorovat tohoto pána, který byl jeden čas v TV každý den (a je tam doteď , ale už né tak často), jak mává nad hendicapovanými, hrajícími si dětmi barevnou plachtou a zapáleně zpívá "Autobus, trolejbus, jede jede po silnici ....."
Dneska večer bude přednáška na téma hipoterapie, tak jsem zvědavá, co se dozvím nového.

silviu
26. srp 2015

@anlek
@barbarucha
@josefina79 tiez som pocul ze terapie zo zvieratkami pomahaju. mate doma nejake zvieratka? psika, macicku? my zatial nemame ale ak by to pomohlo tak by sme nevahali. konika asi nie, ale hava alebo cicu. alebo ovecku 🙂

josefina79
26. srp 2015

@silviu my máme kočku a králíka 🙂.

barbarucha
26. srp 2015

@anlek Od jakého věku se dá používat logico?

barbarucha
26. srp 2015

@silviu Jídlo (malé kousky na kousání, např. kůrka z chleba, kousek mrkve, atd.) se mají pokládat právě dozadu na stoličky. Správně by měl párkrát kousnout na jedné straně, pak sousto přehodit na druhou stranu, pokousat a pak polknout. Kašovitá strava na lžičce se podává dozadu na střed jazyka a trochu se zatlačí. Lžička se vsunuje i vysunuje rovně. No, to s Vámi Kejíková všechno probere 🙂 Hlásila bych se rovnou, má dlouhé čekačky. Držím palce.

barbarucha
26. srp 2015

@josefina79 Pošli na ten tábor nějaký odkaz, taky na to mrknu, díky! 🙂

barbarucha
26. srp 2015

@silviu Pejsci se hodně doporučují. Já to teda nedávám, nemám už na to sílu 🙂 U nás musejí stačit 2 kocouři, co jsou venku a sousedovic slepice. (Myslím že @janoulek25 mají doma vyloženě terapeutické slepice 🙂 ) Ovečky máme u sousedů a malého to vůbec nebere. Líbil se mu osel 😀 Takže zkuste pochodit po okolí, jaké zvíře bude k malému nejvíc "promlouvat". U psů se šlechtí přímo canisterapeutická plemena, já tomu fandím. Kdybych byla víc při síle, uvažovala bych o psovi.
Na druhou stranu lepší než pes je starší sourozenec a toho vy máte, takže to je taky plus. Malého pěkně potáhne.

barbarucha
26. srp 2015

@josefina79 Tak mi napiš do IP, kdo to je, jsem strašně zvědavá 🙂

anlek
26. srp 2015

@silviu My jsme bez zvířat, kluci mají alergie a astma.

anlek
26. srp 2015

@barbarucha Logico primo psané od tří let. Logico piccolo je pro předškoláka a školáky. Za mě zatím velice dobrá investice. Můžu ti kdyžtak poslat na ukázku, co tam je.

anlek
26. srp 2015

@josefina79 To je fajn, že se vám líbí. Také jsem zvědavá, kdybys písla do IP ....

gabbucha
26. srp 2015

@peggy722 Děkujeme za prima strávené odpoledne, Ela je super, Myšák to okomentoval, že je "fakt dobrá" 🙂

josefina79
26. srp 2015

@barbarucha http://www.caballinus.cz/tydenni-pobyty
Jsou tu minimalne 2 rodiny z Moravy - jedna pani z Brna a jedna rodina z Mutěnic. Možná ještě někdo. Ale většina z Prahy, jezdí totiž na tu pravidelnou hipoterapii v Praze.
Možná by to Fáfovi taky pomohlo???
V Praze jsou ceny kolem 200 Kč/jízdu, která trvá teda tak 10 min. Ale oni by ani víc nezvládli. Fanda je večer utahanej jako kotě.

peggy722
26. srp 2015

@gabbucha Ještě že neřek, že je hustá 😀 . Bylo to prima, Ela asi dvě hodiny spala, byla totálně grogy.

barbarucha
26. srp 2015

@anlek Prosím pošli, díky!

janoulek25
27. srp 2015

@silviu Z vlastní zkušenosti můžu nejvíc doporučit kočičku, má podle mě nejširší "využití", mazlení se s ní, starání se o ní, hraní si s ní + veliká výhoda je, že díky tomu, že kočka si dělá co chce, tak se dítě zvláště to vzpurné učí, že ne vždy je po jeho. Ale samozřejmě i ostatní zvířátka jsou fajn a záleží na tom k jakým má tvůj syn nejvíc blízko.

peggy722
27. srp 2015

Tak Ela má zase zánět středního ucha 🙄 . Asi už se z toho zblázním. V noci přišla, mami mně bolí ouško. Tak jsme ráno jely na ORL a naštěstí je v začátcích, tak snad to těma kapkama rozeženeme. Teď jí to nebolí. Takže jsme zavřený doma. Ale dětská doktorka jí hrozně chválila, že už umí používat tu konvičku na výplach nosu. Že to děti v tomhle věku moc nezvládají.

peggy722
27. srp 2015

Jinak my máme kocoura. Fakt kočky jsou super. I když náš důchodce napřed děti moc nemusel. Třeba Lucku na sebe nenechal šáhnout. Když se narodila Ela, tak ho velice záhy začala otravovat. Dokonce jí i nějakou plácnul, ale jí to vůbec neodradilo a lezla za ním pořád a teď jsou kamarádi a vzal na milost i Lucku. Holky mu postavily na zemi pelíšek z pěnovýho puzzle. Vystlaly mu ho koberečkama a kocour teď nikde jinde nespí. A je na ně teď moc hodnej. Holky ho i krmí. No na starý kolena se z něj stala mazlivá kočka. 😀

anlek
27. srp 2015

Tak asi definitivně máme předškoláka. Dneska vypadl první zub. 😀

roniii
27. srp 2015

@josefina79 o hipoterapii jsem také uvažovala, dokonce jsem koukala, kde se u nás dělá, ale pak jsem to zavrhla s tím, že Š. si víc užije vodu a že mu bude prospěšnější koupání.Koníky máma vyzkoušené,moc ho to nebere.Kdykoli jsem u rodičů, tak jedeme se ségrou na ranch.Má dva koně, takže oba kluci jezdí už od mimin 😀 .Každopádně stránky zkouknu. O rodinné záležitosti nemůže být ani řeč.už nějakou dobu mám docela dopal na muže, že všechno nechává na mně, že mi nepomáhá. Dostal jeden jediný úkol a to prohlížet si se Š. knížky a prstíkem ukazovat.Kolikrát myslíte, že to udělal? 🙄

Jinak u nás dvě novinky.Štěpán se pokouší kopat a házet míč. Huráááá 😀 .Teď jsme u našich, vzala jsem mu s sebou koloodrážedlo, tak cvičíme rovnováhu i na něm, ale zatím ho to moc nechytlo.Za to na motorce drandí jak o život.To ho baví hodně.

Franta rozflákal tablet.Naštěstí jsme ho nechali pojistit, jen jsem zvědavá, jestli nám něco dají.Známe ty pojištovácké kličky 😠

anlek
27. srp 2015

@roniii Vytrvej u chlapa. 😉 U nás to máme rozdělené, já cvičím se starším vše krom křížových pohybů a vyprávění o čem se četlo. U mladšího většinu mačkání puntíků obstará muž také, to má, aby nechodil po špičkách, 4x denně je potřbeba ho vysvléknout a namačkat bodíky. Za začátku to byl boj, vyloženě a proč to mám s nima dělat já? Odpověď: protože já s druhým cvičím ve stejnou dobu logopegii/grafomotoriku/vařím ... Děsně mě unavovalo ho do toho nutit. Ale pak se to zlomilo a on si na to myslí sám. Sám kluky honí, pojď jdeme na puntíky. Pojď jdeme číst pohádku. Z mé strany za tím bylo hromada vysvětlování + kluci se začali lepšit, je vidět, že to, co cvičíme má smysl. Dokud mu to přišlo zbytečné, že se kluci neposouvají, tak se mu nechtělo.

roniii
28. srp 2015

@anlek no, u vás je to ještě dvojmo 😨 ,to už bych nedělala nic jiného než něco cvičila, stačí mi to u Štěpána, nevím, co dělat dřív a do toho se na mě pořád lepí Franta a něčeho se dožaduje 🙄 Kde je můj osobní prostor?Už delší dobu se snažím chlapa přesvědčit, aby s ním něco dělal, ale jak mu to smrdí pravidelností a musem, tak se hned naježí a začne prskat.Nesnáší to. Kdybych ke Štěpánovi měla jeho přístup, tak kde by to dítě dneska bylo,že?Za to mě samozřejmě pochválí a tím to skončí. Nechápe, že mám kolem něj neustále nějaké stresy, ale nechápe to proto, že s ním nic nedělá, nikam s ním nechodí, nejezdí po doktorech.Dostává ode mě přefiltrované informace a pokud se ho jeho matka zeptá, tak jí stejně není schopný odpovědět.Mě se raději neptá 😠 Jsem rozhodnutá, že až se vrtím od rodičů, tak si musíme domluvit.Vždyť já mám už podruhé během měsíce opar a to není normální.Mně se dělají opary ze stresu, ale dva po sobě jsem ještě neměla.A kdo se bude Štěpovi věnovat, když odpadnu?..nechci raději domýšlet.

@josefina79 večer jsem pročítala stránky, na které jsi dávala odkaz.Vypadá to báječně, musíte (museli jste) si to tam užívat.Cena mě nejprve šokovala, ale je to jako speciální tábor, takže zřejmě odpovídá.Mají na to nějaký grant a nebo jste to plně hradili? Nechápu moc systém ubytování.Každý si vybere, co je mu milejší, proto je tam víc nabídek?

josefina79
28. srp 2015

@roniii Ubytování je tak, že si každý vybere bydlení, které se mu líbí. Oni doporučují několik vytipovaných penzionů v Strážném, ale pokud budeš chtít bydlet "u babičky ve Vrchlabí" a každý den si tam přijedeš, tak to nikomu vadit nebude.
Cena je vysoká, to je fakt. Na druhou stranu člověk peníze může utratit za větší hlouposti. Jak jsem psala, jezdí sem několik mimopražských rodiny (Brno, Ostrava, Olomouc), které tu vedoucí programu znají ze specializovaného neurologického pracoviště pro DMO. Mluví o ní moc hezky, tihle lidé za sebou mají asi tak miliony vyšetření a terapii se svými dětmi a říkají, že hipoterapie s Caballinus je jedna z nejlepších terapii pro jejich děti. Ono není hipoterapie jako hipoterapie. To dítě se musí nastavit do určité polohy, měl by se vybrat "správný kůň" (výška, šířka, rychlost kroku atp) ... takže když se to nedělá správně, tak to nemusí mít efekt nebo dokonce uškodit. Ale to je se vším.
Jinak údajně pokud se reálně spočítají náklady na jednu lekci hipoterapie, je to 600 Kč. KLienti většinou platí 150 - 250 Kč, zbytek jde z dotací grantů. Cena se zdá šílená, ale prý jde o to vybrat ty správné (klidné, ovladatelné koně, bez vady kroku atp), musí projít dlouhým výcvikem, pak se platí fyzioterapeut a vodič koně, ustájení, žrádlo, veterinář atp .... No prostě pálka...

S manželem mi to je líto. Nevím, co poradit. Jak vycházíš s tchyní? Třeba by ho mohla trochu popostrčit ona??? Bere si muž někdy dovolenou? Že bys mu třeba o dovolené "naplánovala" nějakého doktora a pak odpadla a vyslala tam muže samotného. Jenom taková malá ukázka ....
Já nevím, možná (nejspíš jo), mám úplně blbé nápady, já tohle s mužem neřeším ... no ale zase máme jiné věci k řešení, že ano :(

sisstin
autor
28. srp 2015

@roniii bohužel ze zkušenosti mé i jiných maminek, chlap se málokdy o to nějak stará nebo zajímá 😒 a to je lepší případ, když rovnou nezdrhne 😉

anlek
28. srp 2015

@roniii Mame to dvojmo. Sice ne to same, ale dvojmo to je. Mladsi, jak chodi po spickach, tak s nim mame cvicit 4x denne. Pokazde to vyjde na 10min. To cvicime poctive, nastesti ve vsedni dny nam s nim jednou odcvici ve skolce. Sice chvilka, ale za den se to nascita. Dale s nim mam trenovat spravne dychani (ma neplynulost reci). Pak take dost patla, takze bychom meli cvicit kazdy den i vyslovnost, je toho schopny i v necelych 4 letech. Zacina mu uz velice pekne naskakovat K (misto nej pouzival T a neslysel to, ted se uz i nekdy sam opravi, kdyz to rekne spatne). Ale priznam se, ze tam se mi nedari si s nim kazdy den sednou k logopedii. Starsi ma trenovat logopedii + grafomotoriku (kurz Maxik, takze jen nemalujeme, na kazdy den jsou tam tri oblasti na trenovani). U starsiho teda poctive makame kazdy den. A za posledni tri mesice udelal takovy pokrok, ze toho nelituju. Naopak me to nakopava a pracujeme dal.

Ja postupne zamestnavala tatinka. Prosim te, dneska s nim odcvic tohle ty, ja musim .... Pak jsem to pripominala kazdy den, ze by bylo fajn ... A pak jsme meli velky rozhovor, ze proste ja s praci, sice ne na cely uvazek, ale nezvladnu to. Navic kluky je potreba na nektere veci rozdelit, aby se nerusili. Takze jsem se s nim dohodla, ze to, u ceho je vetsi boj, to budu cvicit klidne ja, on to snazsi. Nebo si mohl vybrat. Je pravda, ze za zacatku porad frfnal, ze to nema smysl, ze nevidi zadny pokrok, u obou jsme cvicili urcite mesic a nic a teprv pak se to zacalo lepsit. Ted uz jsme ve fazi, ze sam si aktivne vzpomene, dost nam i pomohla rutina, ze on pracuje se starsim vecer. Mladsi a bodiky jsou dane tim, ze pri prevlikani rano z pyzamka a vecer do pyzamka se mackaji. Ja mackam po skolce. Mymu muzovi na klukach dost zalezi, navic je ochotny me poslechnout, nechat se presvedcit, neni liny ...

Take jsem si sehnala pani na uklid, jsou to tydne tri hodiny, ale pro me tri hodiny jsou dost casu, kluci mi ho dost vemou.

anlek
28. srp 2015

A to jeste chci s klukama take chodit ven, delat vylety a vubec zit. 😀 Ne jen same povinnosti.