Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

azeretkaa
9. říj 2015

Ahoj holky,
můžete mi pro dítě doporučit dobrého neurologa v Praze , s návazností na logopedii ,psychologii, případně psychiatra? Slyšela jsem o Krči? Díky vám.

paja214
9. říj 2015

@barbarucha Tak to by mě nenapadlo 😀. Zrovna tu nikoho pořádně neznáme,ach jo,takže hurá do družení se v šatně 😀

barbarucha
9. říj 2015

@roniii U nás to bylo ze začátku taky tak. Třeba jsme byli v ZOO, tam si Fáfa prohlížel zebru, já ho u ní vyfotila. Za dva dny už nevěděl, co je to zebra. U fotky se to pak vlastně učil znovu. I když si to nepamatuje, hrozně pomáhá, když je u toho předmětu, který ho chceš naučit na fotce on sám, je to pro něj mnohem zajímavější. Já jsem na začátku v deníku pořád jenom ukazovala: "Tady je Fáfa se zebrou, tady je Fáfa s velbloudem, tady Fáfa skáče na trampolíně..".. později už ukazoval na otázky: "Kde je Fáfa se zebrou?" Je to první krok. Pak ukazuju zebru v jiné knížce a nejdřív nechápe, že je zebra taky někde jinde než na fotce s ním, po pár týdnech už chápe. Prostě kousek po kousku.
Taky hodně pomohlo, že deník je uložený vysoko, kam na něj Fáfa nedosáhne a jen za odměnu nebo na vyžádání, max 2x denně. Jak je vzácný, strašně ho to láká. 🙂

roniii
9. říj 2015

@barbarucha Víš co je můj problém (a tedy i problém té komunikace s fotkami)?Dokopu se k vyvolání fotek jednou za rok.Neumím si představit, že budu do atelieru lítat po každém víkendu s pár fotkama, aby to Š. nezapomněl ...nebo je tiskneš na tiskárně?

barbarucha
9. říj 2015

@roniii Přesně to jsem řešila. Tisknu u manžela v práci. Stáhnu do počítače, ani na to nemám žádný zvlášť software, normálně si to zkopíruju do souboru, pak si vyberu fotky, co chci a natáhnu je do Wordu, naskládám na stránky a manžel dostane flashku s Wordovským souborem a jen zmáčkne "tisknout". Na obyč měkký papír, lepím to pak do knížky, úplně to stačí. Nejsou to profi fotky, ale prcek je stejně umatlá, takže co 🙂 A funguje to skvěle. Dokonce jsem takto schopná je vyrábět dost rychle, třeba týden po nafocení už je mám v knížce.

anlek
9. říj 2015

@paja214 Jestli je vpohodě nebo ne, to uvidíš. 😵 To mi řekne u mých kluků víc než se dovím pak od paní učitelky. Teda je fakt, že nějaké info od učitelky mám ráda, jako co třeba dělali atd ... Ale jestli kluci vnímají školku ok nebo ne, to poznám podle toho, jak se tváří, když je vyzvedávám.

anlek
9. říj 2015

@roniii Třeba znakovka u vás není to nejlepší, já fakt nevím. Jen mi přijde důležité, když dítko se o komunikaci snaží, aby dostalo podporu od rodičů, jo trochu domýšlím, ale asi mi chceš sdělit to a to ... Příště se bude snažit zas, neodepíše mě, že mi je ukradený ... Ale samozřejmě jsem za znakování od někoho dostala sodu, už ani nevím od koho. 🙄

krystalka
9. říj 2015

@roniii - my jsme na to znakování šli obráceně 🙂 , nikdy jsem se nesnažila jeho naučit nějaké znaky, ale naopak jsem vypozorovala, jaká gesta používá on sám, vytvářel si totiž svoje vlastní....takže ty jsme pak my odkoukali....bylo jich tedy jen pár, ale i tak nám to hodně pomohlo 🙂

barbarucha
9. říj 2015

@anlek To je asi dítě od dítěte. Já bych to třeba nepoznala. Můj prcek řve, když ho někde nechávám, i když si ho pak vyzvedávám. A babi i jiní lidi, kterým věřím, mi říkají, že byl celou dobu v pohodě, krásně si hrál a co všechno spolu dělali a že řve jen, když mě vidí. Pak něco poznej 🙂

peggy722
9. říj 2015

@barbarucha To je právě to, že některý děti řvou programově, aby to matkám daly sežrat, že je někde nechaly 😀 . A pak se člověk dozví, že sotva matku nevidí, tak je po řevu a jdou celou dobuv pohodě. To dělá hodně dětí. Teda Ela mi to dělala jenom prvních 14 dnů v tý školičce a pak už to bylo dobrý. A tady ve školce je úplně happy.
Takže já bych si snažila ve školce najít nějaký informátory mezi dětma. To má člověk všechno z první ruky. Když Ela ještě nemluvila, tak jsem měla právě hlášení od učitelek a těm opravdu věřím, měla je ještě Lucka a jednak jsem se občas něco dozvěděla od dětí. Teď už se dozvím úplně všechno, co kdo kde komu proved. 😀

anlek
9. říj 2015

@barbarucha Mladší mi řve i po víc jak roce ve školce při předávání ráno, že tam nechce a odpoledne, že nechce domů. 😀 Komediant. Ale to není to, co jsem myslela, když jsou kluci spokojení, tak krom takovýhle scének při předávání/vyzvedávání je na nich vidět, zda jsou uvolnění nebo křečovití. Zda spí klidně nebo sebou při spaní házejí ... Prostě když se něco děje, tak to vím, ikdyž mi to neřeknou oni/paní učitelka. Možná některé děti nejsou tak čitelné ...

roniii
10. říj 2015

@barbarucha
Říkala jsem si, že to přeci nejde dávat to někam profi vyvolat 😀 Zkusím to promyslet.Díky za tip.

@anlek nepřekvapuje mě, že se to někomu nelíbilo.....už jsem se naučila, co který doktor chce slyšet, to mu odkývu, mám klid, doktor spokojený, jak to všechno krásně funguje....o "alternativních" způsobech se raději nezmiňuju.Pár nadzvedlých obočí už jsem také zažila 😀

@krystalka to je skvělé, jsi šikovná, bohužel Š. jen ukazuje, takže obráceně to u nás také nehrozí

Holky, už delší dobu si myslím, že má Š. snížený práh bolesti.Celkem dost toho snese, málokdy brečí, když se mu něco stane.Včera si sáhl na výfuk.Nebyla jsem u toho, říkala mi to kamarádka.Nebrečel, byl v pohodě.Doma jsem zjistila, že má na jedné ruce na všech prstech puchýře 😖 .Jednou jsem si sáhla do rozpáleného oleje, bolelo to jako čert, fakt neuvěřitelně. On nic 😨

josefina79
10. říj 2015

@azeretkaa výborný dětský neurology je MUDr. Klement v KDDL (Na Karlově). Byli jsme tam I u psycholožky, tu nechci hodnotit, v té době už syn nevykazoval nějaké moc zvláštní znaky. A u toho co dělá jinak (jídlo), mi tedy v podstatě moc neporadila. No, spíš bych ji nedoporučila, než doporučila. Je taková "školská", celou dobu seděla za stolem, Fanda je cíťa, nějak neměla moc touhu se s ním seznámit, spíš jela podle tabulek.
Ale MUDr. Klement je špička. Velmi empatický k dětem I k rodičům. Ptal se přesně na věci, které tu řešíme - zda ukazuje, neukazuje, rozumí (ne pouze mluví), zda má problém se "špinavými věcmi", atp. Prvních cca 15 minut ho nechal si hrát, pouze mluvil se mnou, ale celou dobu ho pozoroval, jak si hraje, co dělá,nedělá. Žádné takové, že přijdeš do ordinace, v poklusu svlíkneš dítě a on do něj začne bušit kladívkem a kroutit mu rukama.
Na KDDL mají I logopedii, I RHB, všechno je tam ale přetížené, takže lehčí případy řeší tak, že napíšou žádanku a pošlou dál.

roniii
10. říj 2015

Dopoledne jsme byli na hipoterapii od RP. Opět jsem se utvrdila v tom, že to pro Š. není. Vydržel sedět jedno kolo a pak už se sápal dolů. Kdyby to bylo poprvé, tak si řeknu, že není zvyklý...., ale jezdí i u ségry a dělá to samé, takže možná až bude starší. S fyzioterapeutkou jsem se domluvila, že mi zkusí pohledat článek o nevhodnosti bazenu pro hypotoniky, tak vám tu sem napíšu, co jsem načetla.

josefina79
10. říj 2015

@roniii teď jsem četla, že předčasně narozené děti mají nižší práh bolesti.

Ženy, u nás zase peklo. Nevím, co se děje, ale separační úzkoust na MAXIMU. Je mu 2r a čtvt a nevydrží ani s tátou. Pořád jen "mamíjá" a "tulí". Spárovat ponožky mi trvalo HODINU. Pořád kvičí, brečí, něco se mu nelíbí. Já už jsem na prášky, jak vidím, že se nadechuje a šklebí pusu do toho obráceného U, že bude kvičet (on nebrečí, on kvičí), tak jdu do kolen.

krystalka
10. říj 2015

Ahoj holky, tak v pondělí Jiřík odjíždí na školu v přírodě - bude to jeho úplně první pobyt bez rodičů v jiném prostředí na víc, než jednu noc (zatím akorát jednou přespal ve školce, nic víc 🙂 ), tak jsem zvědavá, moc se těší, zítra budeme spolu balit....ve škole si o tom pořád s paní učitelkou povídají, už prý mají naplánovaný jídelníček (budou si i sami vařit 🙂 ), ale co na něm bude, to jsem se od něj nedozvěděla....poslední asi dva týdny se ve škole učili nějaké písničky, co si budou zpívat po cestě a taky u ohníčku na chatě - co jsem zatím měla možnost slyšet, tak Na Okoř je cesta, Tři čuníci, Pod dubem, za dubem..., Černý muž pod bičem otrokáře žil... a Buráky 😀 ....ještě před rokem bych se bála, jak to tam dá....teď jsem úplně v pohodě a myslím, že si to fakt užije 🙂

diamanta
10. říj 2015

@roniii tak to mne zajímá, proč by to mohlo být nevhodné?

roniii
10. říj 2015

@diamanta Někde jsem četla, že se hypotonické děti v teplé vodě ještě víc rozpliznou, že ta teplá voda vede k ještě většímu uvolnění svalů.Rehábka mi slíbila článek, tak jsem zvědavá.Pak písnu, co jsem vyčetla, ale nebude dřív jak v listopadu 🙄 , protože sem mají přijet někdy začátkem měsíce.

josefina79
10. říj 2015

@roniii mam obavy ze to bude diskuse stejného typu jako boty ano x boty ne. Já mam z rhb plavání zase doporučeno, ze se posiluje cele tělo, tím, ze se musí pohybovat proti odporu vody.

diamanta
10. říj 2015

@roniii hm hm, tak si pak prosím vzpomeň. Já bych ale, pokud dítě má bazén rádo, od týhle stimulace neodstoupila, ani kdyby to tak bylo. Plavat ve studený je hrůza, a hypotonie není problém primárně svalu, ale toho spojení s mozkem ˇ(tedy centrální hypotonie) takže bych z toho až tak velký výčitky že si dítě zaskotačí neměla. Naše hypotonie s sebou nese i opožděný a vadný psychický vývoj, takže každá stimulace je dobrá. Ale ráda si to přečtu, protože v zimě do bazénu jezdit chci, jelikož odpadnou koně.

diamanta
10. říj 2015

@josefina79 tak přesně tohle jsem řešila, na rhb doporučen pevný opatek kvůli sjíždějícímu kotníku. Jenže všechno s opatkem bylo také moc tuhé v podešvi, i ty doporučený typy botek. V létě jsem to riskla, a když jsem viděla jakou stabilitu nachází naboso, žasla jsem. Prsty to vychytávaly, kde jí zradil trup a pánev, tam to vychytalo chodidlo, bylo až hezký se na tu práci nohou dívat. Tak jsem zakoupila cvičky Domyos a koncem léta nejen že neměla valgozní kotník, ale chodila rovně jako svíce. No, a te(d co obula zimní, tak opět regres, padá jak hruška a už pár týdnů nechodí rovně ale opět jen honí těžiště. a souboj s gravitací prohrává...jsem zvědavá, co udělá kotník...Nevěděla jsem, co je správné, ale když jsem to zkusila a viděla, že u nás funguje opravdu měkká botka jako barefoot, tak jsem už víc číst nepotřebovala. Jo, ale teďjsem celkem v pasti v zimě.

barbarucha
10. říj 2015

@diamanta A co nosíte doma? (Na tvrdých a rovných podlahách?) My jsme teda v součtu o dost víc doma než venku, takže mi přijde smysluplné řešit právě to.

calabasa
11. říj 2015

@barbarucha teplé ponožky. Já noze prostě věřím. Doma mi terén přijde i rozmanitý.

calabasa
11. říj 2015

@diamanta Nevejdete se do Filií? Zatím jsou jen do vel. 26. Recenze nadšené. Jinak na FB je velká barefoot skupina a taky na slov. MK je to super.

diamanta
11. říj 2015

@barbarucha v létě bosa, nyní máme u země tak 15 stupňů tak bačkory klasické

diamanta
11. říj 2015

@calabasa neznám to je značka?

janoulek25
11. říj 2015

@barbarucha A jak jste dopadli vlastně u ortopeda? Jinak Anetka je doma na boso. Za nic na světě doma nechce na noze boty, tak u nás je to vyřešené. Asi to není ideální, ale nic s tím nenadělám.

billi
11. říj 2015

Ahoj holky, můžu se vás poptat? Mám syna (15 měsíců) a mám pocit, že nebude úplně standardní dítě. Podle jeho projevů bude někde nějaký problém, protože máme problémy s verbální komunikací, že nemluví, bych ani moc neřešila, ale nerozumí a nereaguje na mluvenou řeč a to prakticky vůbec. Pokud mě slyší mluvit, tak reaguje na můj hlas - zavolám ho a on přijde, ale je jedno jestli ho volám jménem, nebo na něj volám piškote, kastrole, bačkoro... A tak to je se vším. Dokáže rozlišit i intonaci, ale obsah nevnímá a nechápe.
Máte s tím zkušenost? Nebo jsem špatně a mám hledat jinou diskuzi?

roniii
11. říj 2015

@josefina79 mě to jen zajímá, chtěla bych znát i jiný názor a argumenty

@diamanta máš pravdu, třebas moje dítko vodu miluje, je to vodnář a nezapře se, je schopný se vyčvachtat i v louži, což je momentálně problém a musím ho hlídat, ale pokud to bylo jen trochu možné a bylo aspoň trochu teplo 😀 , tak jsem mu koupání dopřávala co hrdlo ráčí. V zimě budeme určitě zase jezdit do bazenu.

Třeba u klasických bačkor mě fascinuje, jak můžou mít certifikát s žirafou, když mají šíleně tvrdou podrážku.Nekoupila jsem je ani staršímu klukovi.

ladida.l
11. říj 2015

@billi určitě tu jsi dobře. Tomík se v roce 1,5 projevoval obdobně.