Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

billi
11. říj 2015

@ladida.l a jak to s ním vypadá teď?

diamanta
11. říj 2015

@roniii no a jaké jsou jiné možnosti? Já se v tom plácám, to víš, ale naštěstí v bačkorách doma padá jen občas. Musí mít ale šněrovací, a udělám na nich dvakrát uzle, ne kličky. Protože jak může, tak se zuje, a pak jede dál až do naha...a ta zima tady je děs takže musím botky uzlovat, capáčky by asi nebyly dost teplé odspoda a už vůbec by nešly přivázat nedobytně..

roniii
11. říj 2015

@diamanta myslím opravdu ty klasické bačkory, co se designem nezměnily už asi 50 let, prodávají je skoro všude. Celkově se mi bačkory nelíbí, ale to je můj osobní problém 😀 . Frantovi jsem do školky kupovala Fare. Mají krásně ohebnou podrážku. Potom se mi ještě líbily Befado, ale ozkoušené je nemám. Jináč Štěpa nosí sandále, protože se mu děsně potí nohy, ale to není pro vás, když si to raz dva sundá.

barbarucha
11. říj 2015

@billi Ukazuje syn? Jak se domlouváte?

billi
11. říj 2015

@barbarucha moc se nedomluvíme a moc neukazuje. Vlastně ukazuje jen v knížce a to myslím, že jen protože to má nacvičené, protože prohlížíme a já mu tam ukazuju prstem obrázky a pojmenovávám.

Pokud uvidí mobil, tak si dá ruku za hlavu, pokud chce jíst, dělá rybičku, ale to málo. No a jediný znak domluvy je, když chlap jí, tak si mu stoupne pod nohy a řve ňaňaňa

barbarucha
11. říj 2015

@billi Jestli Ti ukazuje v knížce ("ukaž pejska", atd.) a sám si aspoň trošku znakuje, tak to je super. (Můj syn bral v tomhle věku knížky pouze coby materiál ke kousání a neukazoval ještě dlooouho potom.) Jak je na tom pohybově? K věku? Jinak na porozumění se tady radí jednoduchý test, předložit před dítě známé předměty, např. lžíci, autíčko, čepici a ptát se "čím se papá? čím se jezdí? co se dává na havu?" Ale mě příjde ještě hodně malej. Ale důležitý je samozřejmě Tvůj pocit. Pokud cítíš, že je "jiný", absolvuje se kolečko foniatrie-psychologie-neurologie.

billi
11. říj 2015

@barbarucha neukazuje, já ukazuju jeho prstem. Pak ukazuje po zvířátkách, ale ne na povel, jen jak se jemu líbí, protože ví, že se v knížce ukazuje. Řeknu mu hele táta a ukážu a on se ani neotočí.

barbarucha
11. říj 2015

@billi Ale i to, že si ukazuje na zvířátka sám, je super. To už je komunikace. Ukazování se nejlépe trénuje na něčem, co dítě hodně motivuje. U nás vede auto, takže provní ukázaná věc vůbec (cca ve 2,5 letech) byl volant 🙂 Teď nejlíp ukazuje sušenky. 😀

barbarucha
11. říj 2015

@billi Než budete mít nějaké oficiální návody, tady Sisstin zkopírovala pěkný postup, jak rozvíjet řeč a porozumnění u takových prcků (nemusí to být jen u batolat, my to opužívali dlouho):
https://www.modrykonik.cz/blog/sisstin/article/jak-rozvijet-rec-u-batolat/

sisstin
autor
12. říj 2015

@barbarucha to neni zkopirovane 😀 😅

calabasa
12. říj 2015

@diamanta Ano, značka. Za mne nejlepší barefoot s membránou na zimu. Německá, ale už ji má i nějaký český e-shop. Bude je mít mladší dcerka. Jinak moc doporučuji Kidofit, ale na zimních je stejná podrážka jako na letních, dost lidí si myslí, že to bude klouzat....

billi
12. říj 2015

@barbarucha on ukazuje jen tesne potom, co ukazujeme spolu, kdyz pak treba po 3 hodinach najde knihu, tak uz nic. Ale on to ma tak casto, ze kdyz je neco "nova" cinnost, tak to pak treba jeste 5x zopakuje, bere to jako prima hru.
Za navod dekuju.

billi
12. říj 2015

@barbarucha jinak pohybově na tom je celkem v normě - chodí, ale má hodně špatný balanc a pořád hodně padá a pořád na hlavu. Bez pádu ujde tak 5-10 m, přejde doma místnost, ale musí mít naprosto rovný terén. Jako mimi byl dráždivý, opoždný, měl predilekci, cvičili jsme vojtovku, ale na neurologii nás doktorka neposlala 😒
Je jasný, že je ještě hodně malý, a že to může pořád dohnat, ale už začíná být vidět, že má jiný vývoj.

diamanta
12. říj 2015

@calabasa nemůžu to najít, jak je první pád toho názvu prosím? Nebo jestli hodíš rovnou odkaz? Díky

josefina79
12. říj 2015

@billi nejsi tu špatně, ale ještě bych neházela flintu do žita 🙂.
Můj syn se projevoval dost podobně. On je sice nedonošený, ale všechno jsem mu pak už počítala v korigovaném věku.
V 15m začal chodit a porozumnění mu naskočilo ve větší miře až potom. Musela bych dohledat svů "deníček", ale ukazovat na věci začal taky tak nějak kolem toho 15m korigovaně. Dřív ne a nevypadal, že by něco chapel. Ani oslovení atp.
Ted - 2 r 3 m je celkem standardní dítě, mnohem víc vzteklé a zároveň bojácné než průměr. Má nějaké "speciality" - ale to se týká zejména jídla. Neumí kousat.

Jo, jinak holky, on se asi naučí kousat na gumových žížalách (bonbon) a na MASE. Miluje maso. Včera jsem BREČELA, protože snedl půlku miniřízečku. Dával si celý ten kus masa na stoličky, drží si to teda zvenku rukou a kouše. Ještě samozřejmě neumí to klasické kousání a posunování jídla v puse jazykem ze strany na stranu atp... ale přesto. Byla jsem dojatá.

vrtelka
12. říj 2015

Moje zoufalstvy,že nemluvíme skončilo maly se 2,5 letech začal konečně žvatlat a říkat první slova baby,dědo,tata ,ale co nám furt nejde je kousání furt všechno polyká a jídlo neveme do ruky,už jeto zoufalé nevím jak ho přinutit.Hodně věcem ani nerozumí,když se ho zeptám kde má botičky půjdem ven tak nereaguje,nebo kde má nočník at si ho podá žádná odezva.Přitom je bez plen a aa si řekne .V březnu mi končí mateřská a vůbec nevym jestli mi ho nějaká školka veme,když se nenají ani sám nevyčůrá . ☹

janoulek25
12. říj 2015

@billi Podle popisu si tvůj synek jde sice svým tempem ale zdá se mi že správným směrem🙂, to že používá ukazováček na ukazování (i když zatím jen u knížek a sám od sebe) je moc dobré. Moje dcerka taky nezačala ukazovat masivně na všechno ze dne na den, postupně ukázala semtam na něco a pozvolně se to lepšilo, ze začátku chůze šíleně nekoordinovaná s pády (horší než u většiny dětí). Nemá takový ten samozřejmý vývoj že ani nevíš jak se co naučí, ale ted ve 2,10 letech (kromě větší zuřivosti a bojácnosti) se mezi vrstevníkama moc nevyjímá.

janoulek25
12. říj 2015

@vrtelka Ahoj, pokud si řekne o záchod (to je to hlavní), tak by vstřícnější školka ho mohla vzít. I to jídlo by šlo domluvit si myslím. Moje mamka dělá v dost velké školce školnici a i když tam mají dost dětí a najde se nějaké "pomalejší" není v tom problém, když některé dítě neumí samo jíst učitelka ho nakrmí i s oblíkáním pomůže. A když nestíhá učitelka pomůže mamka 🙂).

billi
12. říj 2015

@josefina79 náš chodí od 13 měsíců.
Mně to ukazování přijde na úrovni her jako je paci nebo vařila myška. Dohrajeme si a aktuálně to dělá a pak už ne.
Vývoj má hodně specifický a hodně dlouho mu všechno trvá. Je to asi měsíc, co pochopil, že když má v ruce jídlo, tak ho má dát do pusy. Do té doby se díval na ruku, řval a pak to rozmačkal. Takže jsme mu dali křupku do ruky, ruku do pusy, on to pochopil, dojedl, zvládl ještě další křupky, co měl v misce a další den se to opakovalo. Trvalo to skoro půl roku, než to pobral.
Pořád mu musím jídlo mačkat, protože to nerozkouše a plive.
Pije jen z láhve s dudlem, jinak nic nezvládá, poválí v puse a pak se na mě směje, že to je opravdu super fór...
A takových drobnůstek je plno. Je to takové to, když někdo řekne "moje dítě ještě neumí a nedělá" až na to, že náš toho neumí a nedělá o dost víc než děti v podobném věku.
Třeba se to zlomí a vyroste z toho, pořád v to věřím, ale čím víc jsou odlišnosti vidět, tím jsem víc skeptická.

amy287
12. říj 2015

Ahojte mamicky vsetkych deticiek.
Pridavam svoj "pribeh" a zaroven aj ziadam o radu, ak ma niektora z Vas podobnu skusenost, lebo ja uz niekedy ani neviem na co som s malou...
Moja dcerka ma 3 roky a 4 mesiace, od 3 rokov bola diagnostikovana s Epi, mala rozprava fakt minimalne cca 50 slov..naordinovali nam Sabril na epi ,velmi pomaha, mala uz nema absenie (epi)
Ale co ma stale trapi, mala je vo vyvoji pozadu, chodime aj k detskej psychologicke, zatial nevedia, preco je vlastne vo vyvoji zaostala...ale mame ist aj na vysetrenie ci nejde o autizmus...
Neviem to u dcerky posudit, nakolko chodi uz do skoly (zijeme vo Francuzsku) a do skoly sa tesi, nebyva nervava(niekedy ano) ale nie je to zatial nieco, co by sme nezvladli...nevadia jej deti v skole, je pravda, ze vyhladava mensi kolektiv (1 alebo 2 deti) ale je zlata, stale by sa objimala, mojkala...miluje zvieratka, miluje babatka.
Deti jej hovoria, ze je maskot v tredie, pretoze nerozprava a tym je uz ina ako ostatne deti...a kazdy ju stale objima, mala je aj trosku mensia ako ostatne deti, ale stale v norme.
Ma svoju oblubenu babiku, s nou musi stale chodit spinkavat, chodi pekne na toaletu od 3 rokov, vie si aj zuby umyt od 2 rokov, vie sa sama najst, ale stale sa nam nevie akosi ta rec posunut...neviem ci je to kvoli epi...alebo nieco horsie...
Mozem s nou menit akekolvek trasy, zmeny jej nevadia, ale ma napriklad par ritualov, ze ked ideme domov tak chyti schranku a povie mi , ze je spinava...tak toto napriklad robi ked chodime domov...
Dnes mi pani ucitelka povedala, ze mala ani male puzzle nevie spravit, ona sa proste nevie ani poriadne koncentrovat...ale pamat ma skvelu...
Prosim kocky poradte, ci mate podobnu skusenost...

josefina79
12. říj 2015

@billi nekousani muze byt problém, to se dost blbe uci, začala bych na tom pracovat ASAP. Ted moc nestíhám, ale zkus pres tu najít tipy . Klicova slova - jídlo na stoličky, jídlo za skran, pani Kejikova, pití z hrnicku. Pit z hrnku zacni učit co nejrychleji. Kup v lékárně Medela cup, stojí asi 20kc. Ideálně učit pít mléko nebo něco s hustší konzistenci. Např. presnidavka.

josefina79
12. říj 2015

@vrtelka gratuluji k prvním sluvkum a ke zvatlani!!!
Co na skolku říkal psycholog nebo ranna pece?

barbarucha
12. říj 2015

Ahoj holky,
mám dotaz. Ráda bych odebírala nějaký dětský časopis, něco s úkoly, ale hodně lehkými. Zkusmo jsem koupila méďu Musíka a ještě jeden, teď už nevím co a moc se mi to nelíbilo. Moc pěkná je Raketa, ale ta je strašně pokročilá. Něco, kde bych měla materiály a nápady na společné "učení". Abych do toho mohla třeba střihnout a rovnou z toho něco vyrobit. Taky by bylo příjemné, kdyby nám chodilo do schránky něco jiného než jen složenky 😝
Další dotaz, možná už jsem se ptala, ale nijak zatím nepokročila.
Nevíte o nějakých výukových videích pro prcky? Barvy, tvary, čísla, atd? Já o ničem v češtině nevím a rády bych mu něco takového občas pustila místo pohádek.

Jinak: Po 2 měsících odmítání všeho jídla krom smažených placiček 😎 Fáfa dnes snědl polévku. CELOU a dokonce zkoušel sám lžičkou. Málem jsem u toho měla orgasmus 😀

calabasa
13. říj 2015
peggy722
13. říj 2015
evik19
13. říj 2015

@barbarucha Ahoj Baru, super na čísla je Jedna dvě, Michal jde. Je to s Michalem Nesvadbou, můžete to sledovat na youtube anebo je to i na www.decko.cz, Michal teď má i nějakej novej pořad na učení barev, ale to Ondráška tak moc nezaujalo, on je teď v období, že ho baví počítání, tak jsem mu zkusila pustit to Jedna dvě a moc se mu to líbí. Naučil se díky tomu i vyslovovat další slovo (Michal - říká mu sice Mišchal, ale dobrý🙂

evik19
13. říj 2015

@peggy722 Jé, to je moc pěkný🙂 Vůbec jsem o tom neslyšela, takže díky za tip:_)

josefina79
13. říj 2015

@barbarucha zkus na FB tu skupinu Strukturované učení.

anlek
13. říj 2015

@barbarucha Jak mi doma říkáme teleblbís - Teletubbies, vše tam opakují mockrát. U kluků oblíbené, my trpěli. Pak na Jim Jamu chodí Barney. A ten se mi líbí, už je to možná trochu složitější, ale každý den proberou jedno téma, hodně písniček ... Kluci to přímo žerou, udělají vše rychle, jen aby stihli Barneyho. Chodí šikovně večer akorát před spaním.

billi
13. říj 2015

@josefina79 myslím, že kousání u něj problém nebude, zvládne měkké pečivo, banán, ale ještě nemá dost zubů, aby zvládl všechno. To pití z hrnku bude horší, dky za tip.