Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
26. únor 2011

😀 teď čtu předchozí příspěvek a musím se smát, přesně tu saň jsem udělala 😀

ygreen
26. únor 2011

možná by byl přístupnej v jiném prostředí, třeba v miniškolce

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen no páč ví, že po něm něco chceš...zkus to spíš tak nějak nenápadně...že třeba budeš vařit...a jen tak řekneš: "Tobísku, můžeš mi podat xy?" 😉 prostě aby neměl pocit, že ho z něčeho zkoušíš 😉

některý děti mají holt svou hlavu, a když mají pocit, že maj dělat něco na povel, tak se bloknout...ale tak nějak v normálních situacích by reagovat měl 😉 Tygr má v tomhle naštěstí takovou "dobrou" povahu, že se chce zavděčit, takže relativně ochotně spolupracuje i na povel.... 😉 některý děti ten tlak nezvládaj 😉

jj, můžeš mu dávat něco jako hvězdíky atd. Od neurologa se pak dá brát Nootropil. Tygr bral asi 4m Geratam( to je taky nootropikum, akorát v tabletách, sirup bych do něj nedostala), ale já jsem teda jako nepozorovala žádné zázračné účinky, takže jsme to pak vysadili a šlo to v poho i bez toho.... chce to vyzkoušet, uškodit to nemůže 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen jak teda jinak vůbec dává najevo svoje potřeby? Mimo toho, že tě teda někam dotáhne za ruku? 😉 Dělá nějaká gesta, znakuje nebo tak něco? 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen protože jsou třeba i věci (situace), které se nedají nijak fyzicky ukázat...já si třeba pamatuju, že Tygr okolo toho 2 a 1/4 roku třeba chtěl jít na kačenky...

tak ukázal na skřín, na boty, pak jako házel chleba, pobíhal, otvíral pusu a jako mával křídlama...takže jsem prostě pochopila, co po mně chce...a postupem času jsme se jako byli už dost schopní takhle rukama nohama na všem domluvit...což do tý doby jaksi vůbec nefungovalo 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen moc pěkná knížka s nápadama pro rozvoj řeči a celkově komunikace je tahle: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=42416397&tab=1

ygreen
26. únor 2011

@sisstin většinou si to přinese a pokud někam nedosáhne tak si pro mě dojde, nebo ukazuje

dojde ke mě, něco breptne, nebo mě vezme za ruku a odvede mě k lednici, nebo tam běží a pak stepuje u těch dvířek, kde je to co chce, nebo ukazuje na lednici, já mu vyndavám věci a on si vybere to co chce. Nebo mi donese sklenku. Nebo donese prázdnej obal, co někde leží a tím mi ukáže, že by to zase chtěl. Nebo ukáže prstem. Pokud tam dosáhne tak se obslouží většinou sám a dojde až ke mě abych mu to rozbalila. Když by chtěl jít ven, tak jde ke dveřím na zahradu a klepá tam, ale on nikdyz vlastní iniciativi jít ven moc nechtěl. Jen párkrát a to jde ke dveřím a tahá za kliku. když si chce s něčím hrát tak mi to buď přinese, nebo mě k tomu dotáhne.

Víš, on není vůbec zvídavej, ale vůbec. Třeba ho nezajímají dárky. Vůbec když jsou v obalech a když se rozbalí, tak ho zajímají jen ty, které mu něco říkají. Pokud je to třeba desková hra, které ho neberou, tak to vůbec neřeší. On by ani chvíli nezkoumal krabici, obal, třeba kdyby tam byl medvídek pů nebo krteček. Ale jak uvidí bleska, bořka, nebo to co ho zajímá, tak to studuje do úplných detailů. Ale i tak, zaujme ho jeden dárek a ostatních už si skoro nevšimne. Kor pokud ho nezaujmou na první pohled. A chce s náma hlavně blbnout, dovádět, lehtat se a tak. Přijde mi takovej dětštější.

ygreen
26. únor 2011

A třeba v hračkárně jde hned k autům, ty si prohlídne a jde k legu a to miluje, to se dívá, kouká, je tam ta malá lcd obrazovka a tam by mohl stepovat celej den a sledovat to. Je hrozně televizní.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen a když po tobě něco chce..třeba já nevím, otevřít to pití....tak jako udělá nějakej zvuk, aby tě zaujmul, podívá se na tebe a pak třeba poplácá tou rukou na vršek...nebo prostě jenom přijde a začne na to plácat? 😉

Tam by mělo být právě takový to upozornění, hele mami....kouknout do očí, a poprosit...měl by ta gesta dělat... "prosím prosím", když něco chce....

kývá hlavou ano - ne? 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen hlavně dítě začíná mluvit, když rozumí min. 75% mluvené řeči..bez toho to prostě nejde 🙂 takže jestli adekvátně nerozumí, což mám nějaký takový podezření, že asi moc ne 😉 tak mluvit nezačne...

nejdřív to začíná tím sdílením pozornosti, pak těma gestama typu "prosím", pak začínají jednoduchá citoslovce atd., nic nejde přeskočit....

mluvení je až někde na sedmém místě, předtím je xy věcí, který on musí umět, aby začal mluvit 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen proti přiměřenému sledování vhodných pohádek nic nemám ( ne Oggy a škodíci 🙄 apod), ale chce to, aby ten rodič s dítětem u toho seděl a zase mu komentoval, co tam je 😉

Tygr je naopak zase velice netelevizní, nějak tak trošku víc dívat se začal až ted ve třech letech a vydrží tak max. 10-15 minut. Do dvou let se nedíval vůbec na nic, pak jsme začli klasicky frčet na Teleblbís, který jsou vůbec ze všeho nejlepší. To je naprosto geniální pořad, pánové z BBC nejsou žádná ořezávatka a moc dobře věděli, co dělaj 😉 u toho začal Tygr na všechno ukazovat, já jsem mu říkala, co tam je....navíc oni to tam všechno do zblbnutí opakujou, takže dítě to jednak vidí a jednak si to spojuje s těma slovama.

Na tom se naučil dělat pápá atd. Ale fakt to chce, abys byla s ním...posadit dítě před televizi a jít pryč, to k ničemu není 😉

opravdu jenom děti, které jsou ve vývoji v normě, se dají vychovávat "jako dříví v lese"...u dětí s nějakým opožděnějším vývojem nebo tak, tohle moc nefunguje....to se do toho dítěte prostě musí natlouct, musí se mu člověk věnovat - teda samozřejmě, pokud to dítě nějak úplně neignoruje.... ono to pak někdy nastartuje ten vývoj hodně dobře, že to pak jde o moc lehčeji 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen jinak by měl vložit základní tvary, na obrys přiložit i složitější tvary - kříž, půlkruh atd. Přiřazovat barvy k sobě, možná už i názvem by je mohl zvládat 😉 napodobit tah, tj. svislá čára, vodorovná, spirálu, kolečko...

měl by rozlišovat pojmy malý - velký, nahoře - dole, mokrý - suchý atd. Měl by ukazovat části těla - možná už i nějaké složitější - brada, koleno. Měl by je umět ukazovat i na panence např.

já ted ještě rychle vzpomínám, co po něm v těch 2,5 Krejčiřová chtěla 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

vertikální a horizontální řazení - tj. že po tobě z kostek postaví věž, nebo naopak mašinku s komínem..... měl by umět dát panence napít, pohladit ji - měl už by si imaginárně hrát, tj. na něco - na doktora, na bouračky s autama, v kuchynce...ne jenom nějaká mechanická hra....

dál už nevím takhle, u nás se zkoumalo vždycky hlavně to porozumění řeči... 😉 takže by měl na obrázku ukázat, kde si kluk hraje, kde se holčička koupe, kde jí.... měl by poznávat zvířátka ( ryba, koník, slepice, had, pejsek)....

měl by se orientovat už ve více obrázkách, tu řadu 3*3 by už měl zvládat....mohl by dávat 2-4dílné puzzlíky...

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen ty různé protiklady jsme procvičovali na Velká malá myška od Granny, na to jsou úplně super 🙂

ygreen
26. únor 2011

@sisstin přijde ke mě, pohladí mě po ruce, kouká na mě a breptá naléhavým tónem "jako mami pojď už honem", někdy ukazuje, někdy když vstanu tak rychle utíká tam kam chce. Oční kontakt to on má myslím v pořádku. Ale tím že se o moc věcí nezajímá a tím že asi hodně věcem nerozumí, tak pak uhýbá očima a jde si jako po svým.

A on i hodně intonuje, třeba když začíná kouzelná kolka, tak křičí s úsměven na-na-na-na-na, dokud znělka neskončí. Každý den stejně. On i jako hodně povídá, ale takovou umručenou hatmatilku, ale intonuje hezky. Když mi chce říct, že mě má rád, tak mi při mazlení říká takovým hlubokým nezaměnitelným hlasem mámámá.

Teď ve vaně jsem mu dala do ruky dvě pasty - jednu jeho a jednu mojí. A chtěla jsem aby mi podal tu maminky. Nejdřív mi vehementně strkal tu jeho. Pak jsem to odložila, dala na vanu a po chvilce jsem ho poprosila zase a on se nejdřív zarazil u té své, ale pak hned sáhl po té mojí.

Toho autismu se bojím i proto, že si staví auta, čistící prostředky, a někdy i další věci do řady. Ale co vím, tak to dělá hodně dětí. On si je srovná a pozoruje je. A občas chodí po špičkách, ale jen když vstane po spaní, tak první 3 metry. Pak jen někdy, ale to spíš dělá, že ho to baví. Každopádně, já chodila po špičkách celé dětsví a můj táta taky.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen takhle fakt těžko říct, od PC se nic moc vyřešit nedá.... Krejčířová mu udělá vývojový profil, takže budeš přesně vědět, jak na tom je ve všech oblastech vývoje.

u dětí s autismem bývá ten profil nevyrovnaný, třeba motoricky na tom můžou být více než dobře...třeba tříleté dítě může být v motorice na 36 měsíců, ale naopak v komunikaci na 15 měsíců atd. 😉

u dětí s opožděným vývojem nebo mentální retardací je ten vývoj opožděn tak nějak ve všem stejně, akorát ta řeč bývá nejslabší...u středně těžké MR bývá to porozumění a samotné užití řeči poškozeno samo o sobě..

a u dětí s dysfázií jen ten vývojový profil k věku, ale ta samotná exprese řeči hodně pokulhává...to máme třeba my, ve 3 letech ve všech odpovídal na 3 roky, ale v samotném mluvení pouze okolo 15 měsíců...

u dysfázií smíšených( receptivních) je opožděné i porozumění řeči a k tomu může být i nějaký opožděnější vývoj v ostatních složkách, protože přes porozumění řeči se dítě rozvíjí celkově...nemusí tam být vůbec žádný mentální deficit, ale jelikož dítě nerozumí řeči, tak zaostává i jinde....

tohle se všechno musí brát v potaz, a umí to opravdu jen ta Krejčířová a pár dalších psychologů...Thorová je špička, co se týče autismu...ale zase Apla má tu pověst, že tzv. "přediagnostikovává", takže s hraniční formou autismu můžou odejít i děti, které ho vůbec nemají....

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen rozhodně Tobísek standartní vývoj nemá..možná už jsem ti i někdy psala...čím dřív se to začne řešit, tím lépe to taky může dopadnout.... u někoho se ten vývoj dá prací opravdu pěkně zlepšit, my jsme to vymakali hodně...a na to, jak to vypadalo, když měl dva roky....tak ted je to už úplně super...je to chytrej kluk, kterej zatím špatně mluví...má bojácnou povahu, ale jinak je to úplně normální tříleté dítě...

já nejsem zastáncem nějakého dlouhého čekání a dávání "času" 😉 jasně, že každé dítě má ten vývoj ne stejně rychlý...ale pokud je tam nějakej výraznější deficit, tak není, na co čekat...

pro mě je prostě alfa a omega všeho to porozumění řeči, který podle mě u vás na jeho věk není, tudíž pak Tobísek je pozadu i v jiných věcech...na to jsou pak speciální terapie a pomůcky...a když to člověk fakt dělá poctivě, tak to dítě může jít do školy už úplně kompenzované nebo hodně kompenzované 😉

pokud je tam autismus, tak to samozřejmě úplně dobré nebude nikdy, ale i tak se dá spousta věcí zlepšit... 😉

ygreen
26. únor 2011

siss - z toho co píšeš, bych laicky tipla, že by mohl mít tu smíšenou dysfázii, auismus doufám že ne. Co myslíš.

Na ruce šikovnej je, ale maximálně ke svému věku, né víc. Sportovně vcelku taky. On je na sebe dost opatrnej, a jak má venku plenu tak ještě běhá jako prcek, ale jinak je docela šikovnej. Taky miloval kočárek, a víc než chodit, chtěl do 2 let a tak 3 měsíců jezdit v golfkách. Pořád nejvíc ze všeho miluje UM. On mi prostě přijde takovej celej dětštější;) má ád házení kamínků do sudu s vodou, a takové hry. Teď už spíš než kamínky tam háže cihly, ale i tak. To ho venku baví.

Myslím, že mám na něj reálnej pohled, a připadá mi jako normální zdravé dítě, které je tak málo zvídavé od mimča a tak klidné a tiché, že nepochytilo spoustu věcí a dovedností. Jakože tím že není zvídavej a o moc věcí se nezajímal, tím toho moc neumí. To co chce a má rád umí dobře a jinak nic moc. A řeč ta je špatná, breptá, intonuje, povídá si, komentuje pohádky...apod. Do telefonu říká halo a tak. Nějak mi přijde, že se v řeči a zvídavosti zasekl tak někdy před rokem.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen já ti fakt neřeknu, co to je...ono něco přes PC může vypadat stejně, ale pak jsou to naprosto odlišné diagnozy...

já jsem si psala s jednou maminkou( to měl Tygr čerstvě dva roky), a její holčička byla stejně stará. Takhle nám přišli fakt stejní ve všem, a od Krejčířové měl Tygr v tu dobu lehkou psycho-motorickou retardaci a holčička dostala atypický autismus 😉

takže ono ani tolik nezáleží, jaké ty projevy jsou, ale to, co je způsobuje...a to my takhle fakt od PC a ještě bez patřičného vzdělání nevyřešíme...to pozná ten psycholog, kterému rukama prošly tisíce takových dětí. Krejčířová má pověst, že diagnostikuje správně už "od stolu".

On taky každej rodič má tu míru toho, jak vnímá své dítě, trošku jinde... já jsem možná až jako přehnaně kritická, takže mně Tygr přišel už v tom roce jaksi mimo a nezdálo se mi to...naopak zase nám rodiče ( i těžce autistických dětí), kterým jejich děti přišly relativně dlouhou dobu normální a v pohodě....

ygreen
26. únor 2011

jj, budu si muset počkat. Zítra napíšu krejčířový o termín, v pondělí zavolám tady blízko na logopedii a objednám ho a v úterý jdu s dcerkou na kontrolu na dětskou neurologii a tam si s ní promluvím a kdyžtak ho objednám na EEG. Snad se s mojí péčí hodně zlepší. Mám z toho autismu hrachy jako blázen.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen a řeč je to poslední, co bych zatím řešila...že nemluví, nemusí ještě nic znamenat....tam je spíš varující to, že zřejmě nerozumí tak, jak má....nemá ani tu hru k věku, celkově je prostě takovej nějakej opožděnější 😉

to neznamená, že třeba za rok nebude úplně v pohodě...jen to chce prostě řešit a nečekat na zázraky 😉 třeba zrovna Montessori pedagogiku bych ve vašem případě jako moc vhodnou neviděla 😉 určitě by byla dobrá školka bud pro děti s opožděným psycho-motorickým vývojem nebo školka logopedická se sníženým počtem děti. Jsi doma s malou, tak by mohl chodit třeba jen na dva dny v týdnu...není, kam spěchat....

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen no počítej, že ti ten termín zřejmě nedá a napíše ti, že se máš ozvat v tom dubnu...ale zkus to, třeba ti ho dá už ted 😉 možná ti bude nabízet kolegyni Křížovou, tak tu nebrat 😉

ygreen
26. únor 2011

ona to není ani školka, jen je to hlídání dětí do max 6 kousků a ta holčina co je hlídá, tak má montessori nějakou průpravu, nebo co, ale je hodně milá a moc vstřícná a ví, co mám za problém a tak s ním zkusí pracovat. Ale budu hledat nějaké specializované prostředí. jnže na houby je, že neřídím, mám mimino a potřebuju něco blízko. Možná mi poradí u té logopedky.

Já ani nevím, je něco, kam bych mohla docházet s klukem a tam s ním pracovali i místo mě? Prostě odborníci?

ygreen
26. únor 2011

@sisstin dobře, tak děkuju za radu, budu si to pamatovat 😉

četla jsem i v diksuzi moje díě nerozpráva, pár stránek a co mě trklo bylo, že Tobiáše jsem rodila 15 hodin, nakonec horší ozvy tak sekce, měl 4x omotanou šňůru kolem krku a apgara asi 6-4-10. Nalokal se vody, a dostal na chvilku i kyslík. Tak jestli i tohle nemělo vliv.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen já přímo o nějakým komunikačním kurzu nevím...to mají zrovna v Bratislavě v tom Dialogu, chlapeček od @andreabe tam chodil....

tady je pouze Raná péče, ale na tu jste už bohužel staří....kdybys tam šla okolo jeho dvou let, tak by to bylo ideální...ale ted už je asi pozdě..navíc, když hrozí, že spousta RP zanikne 🙄

budou s ním pracovat na logopedii, pokud chceš, můžeš zkusit i tu ergoterapii( nácvik sebeobsluhy a celkově různých činností), ale stejně je toho nejvíc na tom rodiči.... minimálně do té doby, než dítě začne chodit na plnej úvazek do školky...

my už ted tak intenzivně nepracujeme, už není potřeba...ale ten zhruba rok to bylo opravdu i pět hodin denně, kdy jsme cíleně makali na rozvoji... já říkám, že to je jak chodit do práce na plnej úvazek....

pokud je k tomu nějaké další dítě, tak to je o moc složitější...já mám v tomhle dost velkou výhodu, že veškerý čas můžu věnovat jen jemu.... 😉

ygreen
26. únor 2011

no to ti eknu ty tři dny, co jsem furt u něj a melu, melu, ukazuju, něco po něm chci, pořád, pořád, tak padneme oba večer jak švestky 😀
Naštěstí Thea je hrozně hodná, skoro nic nevyžadue, spí celou noc. A je na ní vidět jak je komunikativní, vysmátá, jak přemejšlí. To u Tobiho nebylo, on byl hrozně flegmatický. Ale musim říct, že do roka byl sledovanej na neurologii kvůli predilekci hlavy a vše bylo oki.

Pediatrička ta vždy, že se to bude řešit až ve 3 letech,a jen se mě ptala, zda rozumí a intonuje. A já říkala že jo. Spoustě věcí rozumí a intonuje hezky. Ale doteď jsem si neuvědomovala že rozumí nohem hůř než "standardní" děti. Ale jako když s ním vedu "řeč" a tak, tak je v pohodě, nedělá věci co nemá a tak, takže jsem to tak nevnímala. A když jsem po něm něco chtěla avím, že to umí a nedělal to, tak jsem to házela na vinu lenosti, vzteku, pohodlnosti, apod.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen můžeš zkusit jako smardik to Logo, s. r. o 😉 tam by mu na týdenním pobytu udělali veškerá vyšetření...a řekli by ti, jak s ním pracovat...hodně těch terapií tam nabízejí taky 😉 co se týče do odbornosti, tak to tam teda zlehka pokulhává...nejsou tam zařízení na děti s nějakými většími problémy...ale pokud by měl Tobís "jenom" opožděný vývoj řeči nebo dysfázku, tak by vám něco nabídnout mohli...

pak hodně na postižených dětech jsou kontakty na dobré klinické logopedy v Praze. My máme naštěstí úplně geniální logopedku, sice je pedagogická - tudíž hrazená, ale je fakt perfektní. Chodíme jednou týdně, a od tý doby, co tam chodí...se teda rozkecal neskutečně 😉 sice je v mluvení ted asi na 20 měsíců, ale ještě ve třech letech neřekl téměř nic...ted i spojuje dvě slova....trénujeme i tříslovné větičky.

To samotný mluvení jde dopředu fakt pomalu, strašně patlá....ale prostě už mluví...což mi třeba před půl rokem přišlo úplně nepředstavitelný 😅 😅 😅

ygreen
26. únor 2011

ideální by bylo, kdyby existovaly nějaké loopedické pobyty rodičů s dětma. Jet někam na 3 týdny pod dozorem profíků a makat a makat. To by bylo ono.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen "Spoustě věcí rozumí a intonuje hezky. Ale doteď jsem si neuvědomovala že rozumí nohem hůř než "standardní" děti. Ale jako když s ním vedu "řeč" a tak, tak je v pohodě, nedělá věci co nemá a tak, takže jsem to tak nevnímala. A když jsem po něm něco chtěla avím, že to umí a nedělal to, tak jsem to házela na vinu lenosti, vzteku, pohodlnosti, apod."

tak tohle přesně právě odpovídá smíšený dysfázce 😉 ono to tak vypadá, že dítě jako rozumí, "jen" se mu nechce ( má období vzdoru atd.)....ale tak to nefunguje, dítě, které rozumí, tak opravdu reaguje a udělá vše... samozřejmě, že každej se někdy sekne...téměř nikdo neposlouchá na slovo...ale to je prostě jiný 😉

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen tyhle pobyty Logo dělá taky, ovšem pokud nejste hodně dobře finančně zabezpečení, tak je to trošku nad možnosti 😉 😒