Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

billi
17. říj 2015

@sisstin přesnou diagnózu neznám, ale řekla bych, že podle projevů se jednalo u nich o expresivní.
To je jen z toho, co znám. Rozhodně to není reprezentativní vzorek 😉

sisstin
autor
17. říj 2015

@billi ale i tak je to docela dost, já když řeknu někde, že má Tygr VD (jako i ve školství), tak nikdo neví, co to je 😅

billi
17. říj 2015

@sisstin u nás bys pochodila tak napůl. Díky dětem v naší škole tu převládá postoj, že VD je na úrovni dyslexie nebo dysgrafie a znají jen expresivní. Já teď zjišťuju kvůli Juniorovi, co by mu mohlo asi tak být.

Ale nedivím se, že jsou vidět spíš horší formy, protože když má někdo malý problém, tak nemá důvod, aby to tolik křičel do světa a hledal zkušenosti ostatních.

anlek
17. říj 2015

Skupina o VD tu je: https://www.modrykonik.cz/group/6909/

My jak máme teď syna ve stacionáři v Žitné, tak je to neskutečný rozdíl v tom, jestli se jedná jen o expresivní VD nebo smíšenou/receptivní. Syn s lehkou expresivní je dost jinde než většina ostatních dětí, které právě mají možná i těžkou smíšenou/receptivní. Plus to ADHD je podle mě rozhodující, ono když se nesoustředí ani chvilku, to se i těžko cvičí ... A pak teda je tam ale i chlapeček jen s OVŘ, s maminkou jsem čekala na dr., tak jsem si chvíli povídaly a ta maminka mi řekla: když mě už nebaví s ním cvičit. A on ač o rok starší než náš, tak mluvil tak, že nechápu, jak bude za rok zvládat první třídu (už teď má odklad), ikdyž třeba není správná diagnsotika, třeba to není jen OVŘ.

billi
17. říj 2015

@anlek ono by to chtělo asi i obecnou skupinu pro zoufalce, jako jsem já. Dítě malý na diagnózy, ale už je vidět rozdíl, oproti ostatním dětem. Něco pro vzájemnou podporu a výměnu zkušeností.

sisstin
autor
17. říj 2015

@anlek tak to ani nevím, že tu je diskuze 😅

@billi tak tohle byla taky obecná skupina, ono se to to nějak pak tak vykrystalizovalo...ale když jsem ji zakládala, tak Tygr byl fakt giga mimoň 😝

billi
17. říj 2015

@sisstin teď mám jednoho mimoně doma. Nejhorší je, když mám srovnání se straším, čtu si zápisky a vidím ten propastný rozdíl.

sisstin
autor
17. říj 2015

@billi hele, u nás se to fakt po druhým roce hrozně rozjelo....teda ne, že by mluvil, ale prostě on byl brzda celkově, poprvý jsme byli u Krejčířový ve 27 měsících, kde mu diagnostikovala lehkou psychomotorickou retardaci 😝 byl ve všem na 18 měsíců, v řeči a porozumění dokonce na 15 měsíců 😝 pak najednou strašnej skok, a začal všemu rozumět, dělat různý úkoly i pro starší děcka atd, ale prostě nemluvil...pak první citoslovce ze sebe vypotil v 2,11 roku a teda začal mluvit a tam už pak bylo jasný, že jde fakt o VD, páč ten vývoj řeči byl fakt dysfatickej. Ale mentálně, nebo jak to říct, tak to šel šíleně rychle, za těch 9měsíců skočil ve vývoji snad o dva roky 😕 sebeobsluha teda vázla ještě dlouho, plen se zbavil až v 3,2roku, ale za to do týdne byl úplně bez nich, bez nehod a na noc asi o měsíc dýl. Jinak ve zbytku hodně pomohla školka.....

sociálně to teda vázlo taky dlouho, ale mezi 6-7 velkej skok, a ted mezi 7-8 taky a celkem je v pohodě, jako sociálně zapadne mezi ty prvnáky no....řeč není 100%, ale prostě domluví se 😉

mili00
17. říj 2015

taky mam jednoho doma, ve skolce nemluvi, ma opozdeny vyvoj reci, uzkostlivou poruchu, a nevim co jeste :( jinak je uplne normalni, v lednu mame jit na zapis, a pani ucitelky mi radi , odklad nebo skolu pro hluchoneme?! co si o tom myslíte? dali by jste ditko do takove skoly??

sisstin
autor
17. říj 2015

@mili00 školy pro sluchově postižené děti mívají přímo třídy pro děti s narušenou komunikační schopností, holky si to dost chválí, třeba Jiřík od @krystalka tam chodí 😉 záleží, jak na tom to dítě je....syn teda odklad měl, chodí do běžný ZS, ale do malotřídky a zatím je úplně v pohodě 😉

mili00
17. říj 2015

@sisstin jo a chtela jsem se zeptat, jak je na tom tvuj syn? zlepsil se ti od te doby , co jste zjistili ze ma vd?

sisstin
autor
17. říj 2015

@mili00 no asi tak o milion procent, ted je na tom tak, že má horší sykavky, nemá všude R a Ř, ale jinak mluví normálně 😉 ale my víme o VD od dvou let a od dvou let s tím děláme, a taky má lehkou formu, ted už zbytkovou...

mili00
17. říj 2015

@sisstin aha tak to je super 🙂 , y vime o tom asi od 4, no ted ma 5,5 let, nejhorsi je , ze ma jeste elekt. mutismus, takze chodi do skolky 3 rokem , ale nekomunikuje s nema, takze prakticky jsem na nej sama, a s logopedkou teprv od prazdnin mluvi, ale tak alespon pokrok, 🙂

sisstin
autor
17. říj 2015

@mili00 no ve školce taky nemluvil, první rok jen "jo, ne", druhej rok jakž takž s učitelkou, třetí rok i s dětma a až ten poslední rok mluvil normálně s každým 😉 ono u VD to není mutismus, ten by se diagnostikovat neměl, páč mutismus maj děti, které mají vývoj řeči normální a nekomunikují jen s určitými osobami nebo v určitých situacích, ty děti s VD nemluví s cizíma, protože si prostě svůj handicap uvědomují a stydí se za něj 😉 čest výjimkám 😉

peggy722
17. říj 2015

@sisstin To byla Ela, ta se styděla, tak radši nemluvila. Dětem se vyhýbala. Za to teď pusu nezavře a baví se s každým. Takže já jsem šťastná, že tohle překonala. Na logo místo toho, aby dělala co má, tak vykládá historky ze školky, co kde kdo komu proved a pod. U nás je největší brzda momentálně to ADHD nebo porucha pozornosti. No ono je to asi jedno. Hrozně mi teď všechno bojkotuje.

billi
17. říj 2015

@sisstin náš je na 15 měsíců taky hrozná brzda. Chodíme občas do klubíku, kde jsou i mladší děti a ten rozdíl je hodně vidět. V chůzi neohrabaný a hlavně to porozumění, kdy se mámy domluví i s ročním a u nás nic.
Na druhou stranu je to opičák, teď se chlap ometal od pilin, on na něj koukal přes okno a ometal se úplně stejně. Když někdo smrkne, tak taky smrkne, když někdo zakašle, foukne..., tak udělá totéž. Od staršího se naučil dupat a mračit.

diamanta
17. říj 2015

@billi tak to jsi dobře řekla. Dítě malý na diagnozy, ale strašáky od všech odborníků, a vývoj rozhodně nestandartní...pořád nějak nevím, kam se zařadit. Mojí je 26 m a rozumí mi, když řeknu: obejdi to, nebo: nechoď až ke dveřím, otevřou se a bouchnout tě...tak to obejde. Různým pokynům rozumí. Tedy, pokud se zasoustředí, což je obrovský problém, to jo. Ale jak se jí zeptám: zlobilas? řekne JO. Zeptám se: bylas hodná holčička? řekne zase: JO. Zeptám se: co jsi dělala? řekne zase JO. Prostě vůbec ty odpovědi nesvědčí o porozumění. Ale její chování často ano...jsem zmatená. Nebo dostaneme papír že je ment.retardovaná, lehce až středně, a pak se dočtu, myslím že to bylo tady, že na takovou diagnozu je prý brzo. Ona má ještě k tomu problém s chůzí, občas si zaleze po čtyřech, má hypotonii, je to jedno s druhým.

roniii
18. říj 2015

Holky, nesu jednu chlubivou. Jen malinko. V týdnu jsme byli v oboře a Štěpán lezl po ohradách a krmil zvířata - do teď ho to nezajímalo, tak jsem měla radost. A dneska jsem zase po nějaké době vytáhla koloodrážedlo, abych vyzkoušela, jestli už ho zvládne a světe div se, zvládl. Rovnováhu držel pěkně, dokonce bylo vidět, že i chvílemi jede aniž by měl kontakt nohama se zemí. Tam máme zase něco nového na trénování, jen mě štve, že bude zima a sníh a že toho už moc nenajezdí.

barbarucha
18. říj 2015

@roniii Boží, je to šikula!
Fáfa včera namaloval poprvé kolečko 🙂

barbarucha
18. říj 2015

Holky, chystáte se někdo v sobotu na ten Brněnský seminář o ABA terapii? Že bychom se potkaly a třeba daly spolu oběd 🙂

roniii
19. říj 2015

Jak často je potřeba navštěvovat psychologa? My byli naposledy v květnu. Junková mluvila, že si v září mám zavolat a objednat si další sezení.Myslíte, že je to potřeba znovu absolvovat?

sisstin
autor
19. říj 2015

@roniii my chodili co pul roku, od peti co rok 😉

roniii
19. říj 2015

@sisstin mně se tam právě moc nechce. Minule jsem se z toho hrabala týden a to mi přitom nic moc neřekla. TAk právě sonduju, jestli je to nutné, abych něco nezanedbala.

sisstin
autor
19. říj 2015

@roniii tak mělo by se, aby byly vidět ty pokroky, popř. jsi věděla, na čem dál zapracovat 😉

roniii
19. říj 2015

@sisstin 😒 se spíš bojím, že žádné vidět nebudou

krystalka
19. říj 2015

@mili00 - jak tady psala @sisstin , tak můj syn chodí do školy pro sluchově postižené děti....fungují tam už několikátý rok logopedické třídy, kam chodí děti, které normálně slyší, ale mají nějakou vadu řeči, nebo prostě nějaké komunikační problémy...je jich 7-8 ve třídě, mají 2 hodiny skupinové logopedie týdně navíc k běžnému rozvrhu, průběžně si je zhruba jednou za týden bere logopedka individuálně.....syn je teď ve druhé třídě, loni tam nastupoval bez odkladu v 6,5 letech a super, jsme moc spokojení 🙂 .Oni jedou podle běžných osnov, akorát mají první rok rozdělený do dvou let, takže jedou trochu pomaleji a díky tomu počtu dětí ve třídě mají daleko větší možnost všechno procvičit....ten rok navíc mi nevadí, protože to vyjde stejně, jako kdyby odklad měl (a kdyby šel do běžné školy, tak bychom ten odklad dali určitě, takhle nebyl potřeba), zvládá všechno zatím perfektně, ani se zatím neprojevily žádné dys....tak doufejme, že bude všechno i nadále ok.....ale on má spíš lehčí expresívní dysfázii a k tomu je tedy extra úzkostná povaha, takže jemu ta malá třída naprosto vyhovuje, v klasické velké třídě by byl ve stresu...nemá rád velké množství lidí, špatně se v takovém prostředí soustředí, je citlivý na větší hluk......to je taky vlastně jedna z výhod téhle školy, že jelikož tam chodí většinou neslyšící děti, tak tam není zdaleka takový hluk, jako v běžných školách 😉

peggy722
19. říj 2015

@sisstin Tak to je zajímavý, že nás Nováková vidět nechce. Jenom kdybysme měly nějakej problém. Je fakt, že to asi moc potřeba není, možná před nástupem do školy.

peggy722
19. říj 2015

@sisstin Tak my jsme pod dohledem SPC, pracují s ní i ve školce a máme super logopedky. Tak já ty mezery u nás vidím. Řeč uř je celkem dobrá. Tam se jedná hlavně o tu výslovnost, co mi dělá starosti, je to hlubší porozumnění. Je vidět, že někdy nechápe, co po ní ty logopedky chtějí. No snad se to časem srovná.

mili00
19. říj 2015

@krystalka dekuji za info, muj je na tom stejne jako tvuj, v lednu jdeme na zapis, tak uvidime, jak pokroci, kdyztak budeme uvazovat o te skole taky.

janoulek25
19. říj 2015

Už se nám blíží kontrola na neurologii a vůbec se mi tam nechce, protože nás bude čekat objednání na kontrolní MRI. Ach jo, pořád do Anetky ted melu, že prostě musí vydržet ležet 5 minut bez hýbání, že jinak tam budeme muset ležet.... . Ale moc jí v tomto nevěřím. Minutu možná, ale 5 je moc. A pak mám ještě strach co tam najdou, kvůli cystě a užšímu kanálku mezi komorama máme pořád potenciálního strašáka hydrocefalus. Ach jo.