Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
20. říj 2015

@anlek Přes masku, ten náustek nechce. A vyzkoušela jsem to sama na sobě, fakt to ten nos při rýmě skvěle uvolňuje. Teď to dělá spíš preventivně.

anlek
20. říj 2015

@billi U nás ve špitále dávají inhalovat vincentku, když mají děti bronchitidu nebo laryngitidu. Jen v krizi nejvyšší přidají u laryngitidy i adrenalin. Takže jsem to odkoukala a jakmile mi štěkají, tak hned se inhaluje několikrát denně.

@peggy722 Na rýmu mě to nenapadlo.

My máme omron, ale kupovali jsme ho sami, nechtěli jsem čekat, než nám ho schválí pojišťovna.

peggy722
20. říj 2015

@anlek My jsme si ho koupili taky sami máme Joycare.

roniii
22. říj 2015

Další kontrola na ortopedii za námi. Nohy nezlepšeny ani o píď. Do výroby jdou nové ortézy. Bavila jsem se s doktorem, jak to vidí dál. Řekl, že nohy jaké má Štěpán se indikují k operaci :? Nejdřív tedy v 10 letech. Tak jsem zase rozpadlá.
Už v čekárně se mi zdál Š. nějaký horky. Doma jsem ho změřila, má 38,4. Teď chůdě spí.

barbarucha
22. říj 2015

@roniii Tak se držte 😉

My máme potvrzený definitivně, jestli teda mladej něco nechytí. nástup do nemocnice na Karláku 9.11.

barbarucha
22. říj 2015

@ladida.l Tak to bychom se mohly potkat? 🙂

janoulek25
22. říj 2015

@barbarucha Budu na Vás myslet at to tam zvládnete.

Jinak u nás dnes logopedka zbystřila, že ne vždy Anetka rozumí. Jinak ji ale chválila, že má výbornou slovní zásobu. Je pravda, že u nás ted jede pořád otázka co je to. Až mi z toho někdy třeští hlava. A taky ji pochválila, že má výborný zrakový vnímání, když s ní dělala zajíce v pytli. Tak aspoň něco máme dobrý 🙂.

billi
22. říj 2015

My byli dneska u doktorky, dala mu měsíc, aby se doléčil z angíny a půjdeme na uši a na neurologii.

roniii
22. říj 2015

@barbarucha My máme nástup 12.11 na ta varlata. Držím pěsti ať je Franta zdraví. Já mám pro sichr doma už oba, aby František něco nedotáhl ze školky. Mají tam neštovice, tak to teď fakt nepotřebuju.

josefina79
22. říj 2015

@barbarucha Na Karláku - to jako v Praze?

barbarucha
23. říj 2015

@josefina79 Jasně, v Praze na Karláku na metabolických poruchách.

strelicia
23. říj 2015

@sisstin ahoj, chcela by som sa s tebou poradit o svojom drobcovi, vidim ze si scitana v tomto smere. Ma teraz o 2 mesiace 3 roky a stale nerozprava. No....nie ze by vobec nic nerozpraval, ale ma oneskorenie a riadne. Boli sme uz aj na logopedii kde nam potvrdili ze ide o OVR ale blizsie to este nespecifikovali, na psychologiu vraj netreba, davali mu tie logicke testy co si niekde spominala (priradovanie napriklad kam patri babika...a on musel priradit karticku s kocikom - to vedel vsetko). Pozornost si myslim ze zdiela s nami, neni som si sice ista ci pri ukazovani na predmet hlada ocny kontakt s nami, ked nereagujeme tak ano, ale inak ani moc nie. Ale zato minule ked sme vybalovali nakup tak si vytiahol zo stolika voskovku, a dosiel za nami ze mama, mama aha O, O...a v spalni na stene namalovane O (dovtedy sa mu to nepodarilo nikdy). Podla teba toto je zdielanie pozornosti? Lebo uz som zmagorena ci ano ci nie 🙂 Zvyky napodobnuje, napriklad minule sa hral ze chyta ryby...to ani neviem kde videl, alebo sa hra ze robi nieco co niekde odsledoval (soferovanie, maloval mi akoze ocne tiene atd). Ale niekedy mam pocit, ze mi nerozumie, ale mozno hovorim moc zlozito alebo je to uz nieco na neho moc tazke, alebo sa s tym este nestretol. Vsetko robil oneskorene, posadil a postavil sa sucasne v jeden den ked mal 9 mesiacov, dovtedy sa len plazil, potom do tyzdna zacal stvornozkovat a chodit zacal az v 1r aj 3m. Zato teraz je pohybovo este aj popredu, kotrmelce, vylezie na vysoke preliezky, bicykel, beha, skace, ako odtrhnuty z retaze je. Este aj rozpravku ktora ho bavi ked pozera, tak sa pri nej nudi a musi aspon auta parkovat na koberci. Co sa tyka slovnej zasoby, tak sa to teraz zacina rozbiehat, ale nie nejako raketovo. Ale aspon zacina. Vety este nehrozia, ked tak par ale takych 2 slovnych. Pouziva tak max 100 slov ale tam ratame aj take citoslovcia ktorymi nazyva zvierata. Niektore slova si uplne skomolil a nikto iny im nerozumie iba my (vajicko vola kva atd). A aj tie co pouziva, su dost nezrozumitelne. Chce strasne povedat vetu, ale z toho 70 - 80% je hatlanina a zvysok doplni slovom ktore pozna.
Co toto podla teba moze byt za diagnozu? Na co sa mame zamerat? Logopedicka nam kazala aby sme ho motivovali nazyvat veci ktorych sa dozajuje (napr pyta macka ale nevie ho pomenovat tak pyta len mama hmm, alebo mama toto a my mu to nemame dat kym nepovie mama daj...ale on to daj stale nevie povedat)

krystalka
23. říj 2015

@strelicia - ahoj, neptala jsi se sice mne, ale jsem v téhle diskuzi skoro od začátku, už víc než 4 roky, máme se Sisstin syny se stejnou diagnózou 🙂,..... z toho popisu se mi nezdá, že by byl tvůj syn zase až tak opožděný...mám syna s lehkou expresívní dysfázií a ve 3 letech měl opravdu jen pár slovíček, hlavně citoslovcí...ve 3,5 měl asi 40 slov, včetně zvuků zvířátek a citoslovcí, sem tam krátké slovo - ham, bum, tam...teprve začínal spojovat dvě slova dohromady, rozumět mu nebylo prakticky nic, hodně se domlouval pantomimou....cizí lidé mu začali rozumět až kolem 5.roku, doma a ve školce se nějak vždycky domluvil 🙂 .....jinak ta rada, aby jste trvali na tom, že musí říct, když něco chce, tak to bych fakt nedělala, to se právě nedoporučuje....pokud to slovo není zatím schopný říct, tak ho to spíš odradí od dalších pokusů....tohle právě radila logopedka kamarádce, co měla taky nemluvícího syna....výsledkem byly akorát scény a vztekání, protože po něm chtěli něco, co on prostě nedokázal....nám právě naopak v SPC tohle nedoporučovali, radili domluvit se klidně znaky, nebo kartičkami s obrázky, ale aby prostě měl možnost se vyjádřit.....jak začínal víc mluvit, tak ty znaky postupně opouštěl a nahrazoval slovy.....ale až v době, kdy toho byl opravdu schopen....mluvte na něj v kratičkých jednoduchých větách, žádná dlouhá souvětí a složité výrazy, jinak se v tom ztratí....než dořekneš větu, tak on už neví, co bylo na začátku..... jinak pohybově je taky mnohem víc napřed, než byl můj syn....kolo bez pomocných koleček zvládnul až v 5 letech, kotrmelec neumí snad doteď - je mu 7,5.... Jestli se ti něco nezdá, šla bych se poradit ještě jinam, případně zašla ke klinické psycholožce, aby ho zhodnotila celkově....

strelicia
24. říj 2015

@krystalka dakujem ti si zlata 🙂 ja som oslovila preto Sisstin lebo iba ju som poznala z ineho SK fora a cez nu som sa dopatrala sem, ale som rada ze si mi odpisala, potrebovala som radu od niekoho ako ste vy, co uz sa v tom vyznate. No ja nepochybujem ze vo vela veciach ste rozhladenejsie ako niektori dr. Potesila si ma. 🙂 Totiz je mi jasne, ze mame s cim pracovat, ale som rada ze to vyzera na lahsiu formu. My sme si napr. vsimli, ze si drobec hrozne neveri, napr. ked chce nieco zopakovat, tak len tak potichu sam pre seba, nechce nahlas, okuna sa, zakryva, schovava....Mne to chvilami pripada ze nepocuje dobre sam seba....preto som si vypytala listok na ORL, skusime este toto. A aj jazylku neviem ci ma ok, nevyplazi jazyk dohora, este doteraz ma problem s preezuvanim potravy obcas. Ale s tym vynucovanim slovicok to citim rovnako ako pises ty, pride mi to neprirodzene. Takto sa zatial nenaucil este ani jedno slovicko, vsetky co vie zacal pouzivat sam bez toho aby ho to niekto ucil. Len minule sme boli na ihrisku a on sebavedome spustil na dievcatko v jeho veku hatlaninou a ona sa zacala smiat a pozerala na nas ze....co povedal? a zacala ho napodobnovat. Bolo mi to luto, lebo nasledne zas dievcatko nevedelo vyliezt na preliezku, nas drobec tam hore na nu uz cakal, este jej aj pomohol a ani ho nenapadlo sa jej za to posmievat. O tyzden nastupuje do skolky.....moze to dopadnut dobre, ale aj naopak, zle. Zalezi, ci sa rozkeca, alebo naopak ho to rozdeli od ostatnych deti co rozpravaju. On zatial z toho komplexy nema, ale aj tak sa bojim.

krystalka
24. říj 2015

@strelicia - no, ony tyhle děti bývají jinak dost chytré, takže se často za tu řeč jakoby stydí a nechtějí třeba něco říct, dokud to neumějí líp....pamatuju se, že mi syn jednou večer asi ve 4,5 letech brečel ve vaně a nevěděla jsem proč....až po chvíli jsem z něj dostala, že brečí proto, že mu nejde říct jedno slovo a ptal se mě, jestli bude mluvit taky jako ostatní děti ☹ ....to už se právě ta řeč začal víc rozjíždět a on si to začal daleko víc uvědomovat....jinak ve školce s tím problém neměl, ale možná hlavně proto, že tam začal chodit až v těch 4,5 letech a ještě chodil do speciální, takže jich tam bylo jen 10 a skvěle s nimi pracovali.....ve 3,5 chodil jen jednou týdně do soukromé miniškoličky a jen na dopoledne, byly tam 4 děti a bylo to pro něj tenkrát tak akorát, klasickou školku by tenkrát vůbec nedal....on se dětí bál, na hřiště chtěl chodit jen když tam nikdo nebyl, jak někdo lezl na klouzačku za ním, tak v panice div neskákal dolů....prostě nechtěl, aby tam s ním zároveň někdo byl.....časem se to pak zlepšilo, ale větší kolektiv nemusí doteď, takže i proto jsme hledali školu s malým počtem dětí - podařilo se, chodí do logopedické třídy, kde jich je jen 7, učení mu jde skvěle a je tam ohromně spokojený 🙂 . Jinak třeba při opožděné řeči je dobré pak absolvovat "kolečko" vyšetření - klinický logoped, foniatrie, ORL, klinický psycholog, případně neurolog....aby se vyloučily různé jiné příčiny...

strelicia
25. říj 2015

@krystalka diky obdivujem ta ako sa mu venujes a pracujes s nim, ina mama by mozno kyvla rukou ze ved ono to pride, mas moj velky obdiv.
Drobec sa praveze deti neboji, naopak. Deti doslova vyhladava a hlavne starsie a napodobnuje ich, miesa sa im do hry, minule mi prebehol z detskeho centra medzi skolkarov na skolskom dvore a hned sa zacal s nimi nahanat, nevedela som ho odchytit. tak som zvedava co bude hovorit na skolku, ked uz tam bude musiet chodit denne 🙂 ked zisti ze to neni herna kde su aj rodicia, ze tam musi aj posluchat a ze neni vsetko jeho 🙂
Vies co som si vsimla? Napriek tomu, ze ja som udajne zacala rozpravat zavcasu aj odplienkovanie aj chodenie velmi skoro....tak doteraz mam problemy sustredenia, kratkodoba pamat zla, pracujem v oblasti IT ale kedze pri rieseni zlozitejsieho problemu uz stracam nit a neviem co bolo na zaciatku, tak ma to hrozne brzdi v kariere, v skole som nikdy nedokazala davat pozor, len prvych 5min, Mam problem ktora je lava a prava strana...proste nad tym musim chvilku rozmyslat, neviem to pohotovo. Som hrozne netrpezliva a ked mi nieco nejde hned, tak malokedy sa s tym dokazem pohrat. Toto su take znaky ktore som citala tu.

sisstin
autor
26. říj 2015

@strelicia no mně to spíš než na VD přijde teda na ADHD 😉 jinak vše ti hezky napsala krystalka 😉

ava22
26. říj 2015

Ahoj holky, hledám maminku s dítětem, které má vývojovou dysfázii z Ústí nad Labem, nejlépe ve věku kolem 4-5 let. Hledám kamarády pro mého chlapečka, je moc hodný a přátelský, jen hůř mluví, špatně skloňuje a hovoří v kratších větách, přestože má velkou slovní zásobu a já bych si ráda popovídala s maminkou se stejnými starostmi. Je tu mezi vámi taková maminka?

sisstin
autor
26. říj 2015

@ava22 zkus se přidat na FB, skupina Rodiče dětí s VD, tam máš větší šanci, že někdo bude, je nás tam nepoměrně víc 😉

ava22
26. říj 2015

@sisstin Děkuju moc, když já nejsem na FB, moc se mi nechce tam zaregistrovat, ale zvažím to, kvůli broučkovi. Protože hůř mluví, tak jsou jeho vrstevníci někde jinde, nemá si s kým hrát a jemu to schází. A mezi našimi známými nemáme dítě v podobném věku, proto někoho hledáme.... 😔

sisstin
autor
26. říj 2015

@ava22 z Ústí tam myslim holky jsou 😉 ale zas tam bývají i těžší postižení, jako že těžký VD, nebo třeba kombinovaný i s PAS atd, chce to zjistit no 😉 jinak syn v tomhle věku taky žádný kamarády neměl, jako ve školce ok, ale někde mimo vůbec.....zhruba od těch 6 let už jako i venku byl schopnej se normálně seznámit a ted ve škole jako úplně v pohodě.... ale zas on do určitýho věku nějak o ty děti extra nestál, záleží hodně na povaze no....

ava22
26. říj 2015

@sisstin Můj malý zase o ty děti extrémně stojí. To je ten problém a nebydlíme na sídlišti, kde se můžeme s někým seznámit. Přála bych si, aby měl kamarády, aby se měl s kým navštěvovat a třeba slavit dětské oslavy atd. On se dokáže seznámit, jen nemáme kde a dítě které mluví normálně o něj nejeví takový zájem, protože mu vše nerozumí. Chodíme na Logopedii a stále se to zlepšuje, ale občas špatně vyslovuje. Je to komplikované. Trápí mě to, je to mé zlatíčko, dělám pro něj první poslední, ale vím , že tohle ho trápí. 😔

sisstin
autor
26. říj 2015

@ava22 a děti z MŠ? 😉

ava22
26. říj 2015

@sisstin
Tam nechodí, chodil tam rád,ale vyloučili ho, protože nebyl dost samostatný. Ma třeba problémy s oblékáním, že prý potřebuje asistenta. Tak to začnu po Vánocích řešit s psychologem, teď mi ho stejně nikam nevezmou . Prostě na něj neměli čas, prý mají málo lidi. Nechtěl prý chodit za ruku s paní vychovatelkou, což nechápu s námi chodí normálně.Tak asi tak se školkou. Jinak se prý do všeho zapojoval a děti měl rad .Učím ho doma, umí spoustu věci, které nezvládají ještě ani předškolaci. Jen ta řeč a jemná motorika. Neumí si třeba zapnout knoflík, nebo tip, botičky musí mít jen na suchý zip atd. Tak proto je sám...........😔 Tak snad někoho najdeme.

krystalka
26. říj 2015

@sisstin - jo, taky mě napadlo i ADHD....ale těžko říct, třeba Jiřík se v určitém věku projevoval taky tak, že jsem si říkala, že tam nějaká porucha pozornosti bude, byl i dost hyperaktivní....teď už si to ale nemyslím, je sice celkem živý a občas trochu zbrklý, když něco dělá, ale postupem času se to dost zlepšilo 🙂

sisstin
autor
26. říj 2015

@ava22 no dítě nejde jen tak "vyloučit", to si asi paní ředitelka zas dělá vlastní pravidla koukám 😖 dítě se vylučuje jen ze závažných důvodů jako je neomluvená docházka, neplacení školkovného atd. To je zas nějaká velmi ochotná instituce teda 😖 jinak já vloni pracovala v první třídě, podotýkám v běžné ZS a tkaničku tam umělo možná tak jedno dítě....v dnešní době mají všichni boty na sucháč nebo tkaničky, které se upraví tak, že dítě jen vleze do bot a nic šněrovat nemusí. Já bych si teda na postup MŠ stěžovala a jen tak vyhodit bych se teda nenechala, to je skoro na stížnost na ČŠI 😉

peggy722
26. říj 2015

@ava22 Tak to by u nás museli vyloučit půlku školky. Je to smutný, když ho vyloučí jenom kvůli tomuhle. Pro mně je jedinej závažnej důvod pro vyloučení, když je dítě agresivní a napadá ostatní, jinak ne a pak když neplatí školný. Však spousta zdravých dětí se neumí oblíknout a obout a nikdo to neřeší. Tady si paní učitelky prostě usnadnily práci. Je pravda, že Ela chodí do integrovaný a logo školky, takže tam jsou paní učitelky zvyklý na ledacos.
Ale stejně. Ela taky nechtěla chodit loni za ruku a to ani se mnou. A teď už v pohodě. Kdyby si s ním daly trochu práce, tak by se to naučil. Určitě to chce toho asistenta, bude mu pomáhat i v jiných věcech. Otázka je, jestli ho školka jenom na jedno dítě vůbec dostane. Chceš ho dát do stejný školky nebo někam jinam ?

ava22
26. říj 2015

@sisstin Víš, nemá to cenu, viděla jsem jejich nadšení z toho, že tam mají me dítě kvuli kterému musí občas zvednout zadek. Ta jedna vychovatelka malého evidentně nemusela. Věřím, že mu najdu lepší místo, kde k němu budou přistupovat lépe. Jen bych si přála pro něj zatím nové kamarády. Nechci bojovat , nemám na to sílu a další trápení nepotřebujeme. Necháme ho vyšetřit a pokud to bude nutné, bude mít asistenta ,ale do tohoto zařízení ho opravdu nedam.

ava22
26. říj 2015

@peggy722 Ne , tam ho nedam,. Je to me zlaticko, tohle si nezaslouží. Řekli mi doslova, že nezvladaji me dítě a ostatní děti, že si ho mám nechat doma. Ale už se v tom holky babrat nechci, jdu dal. Jen mu hledám společnost......

peggy722
26. říj 2015

@ava22 A není možnost nějakýho kroužku ? Nebo soukromá školka, třeba 1x, 2x týdně ? Nemáte tam někde poblíž DDM ? Nebo nějaké rodinné centrum ?