Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

schellongova
24. pro 2015

Holky taky Vam preju hezke vanoce a spokojene a stastne deti 😉

krystalka
24. pro 2015

Holky, i já všem přeji krásné a klidné Vánoce, dětem rozzářená očka u vánočního stromečku a hlavně moc a moc zdraví vám, i všem vašim blízkým!

giraafje
27. pro 2015

@gabbucha Moc děkuji za odpověď, jste si teda užili svoje. My měli na školku od začátku strašný štěstí, dost dlouho chodil jenom dopoledne, jak jsem začala chodit do práce, tak už na celej den. Mají tam spec. třídu, kde je jich jenom 6, tak má v podstatě individuální přístup. Jinak syn má dle klinické psycholožky lehce nerovnoměrný PMV s opožděným vývojem řeči (ten potvrdila i logopedka). Nástupu do školy se taky děsím, pediatrička teda doporučuje odklad, takže by šel až 2018, ale i tak.

gabbucha
27. pro 2015

@giraafje Nám PPP odklad doporučila, ale klinická psycholožka, která je známá odbornice na děti s VD/ADHD (sama doma jedno má) je pro nástup do ZŠ příští rok. Syn je podzimní, takže teď už přirozený odklad má, pokud by měl ještě jeden, tak nastoupí do 1. třídy v 8 letech. Definitivní rozhodnutí mám udělat do května. Takže asi tak.

giraafje
28. pro 2015

@gabbucha My jsme na tom podobně. Syn je prosincovej, takže normálně by mu to vyšlo v 6 a 3/4, s odkladem by to bylo 7 a 3/4. Já se ještě rozhodovat nemusím, teď mu bylo 5.

diamanta
28. pro 2015

Ahoj, můžu se sem vetřít s dotazem? Mám RD na 4 roky. Nechci dát ale očkovat priorix, což může být problém. Další problém je, že psycholog se vyjádřil, že malá by mohla do mš jen s asistentem.....když odhlídnu od těchto problémů, má diagnozu: lehkou formu DMO, zpožděný pmv v rozpětí od 12 do 24 měsíců (je jí 28) a rizikovou impulzivitu přidruženou k nadměrné hyperaktivitě a poruše pozornsti. Můj dotaz je: může takové dítě od tří vůbec do běžné mš? Pokud já nenastoupím do práce, na jak dlouho tam vůbec může? A je ve spec.školce pro děti s kombinovaným postižením něco případně jinak-pro nás vstřícnější? Toho asistenta musí dítě mít i v takové speciální školce? A jak je to s očkováním, když mi ale pediatr nechce dát kontraindikaci, má vůbec smysl žádat v mš? Absolutně nevím, kde začít, zda jít s papírama do mš a ptát se, jestli mi ji vemou, a pak dodat, že asi nebude ani očkovaná... začla jsem uvažovat o tom, že i když na rd budu až do 48 měsíců, že by jí pomohl dětský kolektiv. Aspoň jednou týdně. Soukr.mš tu není, jen jedna konzervativní a jedna speciální, kde jsou co vím tělesně, mentálně nebo kombinovaně postižění. Díky za případné tipy jak postupovat a na co se připravit

sisstin
autor
28. pro 2015

@diamanta ja jsem delala dva roky ve spec MS asistenta. Maji ho deti, ktery potrebuju zvysenou peci, vetsinou autisti, tezky fyzicky nebo mentalni handicapy atd. Treba deti s VD, downici, mentalni postizeni atd. tam nemeli. Ale tetky DMO, tezsi autisti, hodne tetky ADHD atd. jo, zalezi fakt na tom, jak je to dite "narocny". Jinak u nas ocko byt nemuselo, ale tyhle deti vsechny mely ocko jako kontraindikaci, jinak ted si myslim bude neocko problem v kazde statni MS (jedno jake), reditele za to maji dost vysoke financni postihy, pokud prijmou neockovane dite z vule rodicu. Bohuzel :/

gabbucha
28. pro 2015

@giraafje Tak to máte ještě čas. My dnes byli na logopedii a tam nám byl nástup do ZŠ doporučen také. S asistentem by to měl syn prý zvládnout a odklad by v jeho případě ničemu nepomohl, protože ta porucha pozornosti tam bude i za rok. Ale jak jsem již řekla, rozhodnout se mám do května, tak uvidíme, kdo ví, co ještě bude...

krystalka
28. pro 2015

@gabbucha - my jsme loni ten odklad taky zvažovali, už jsem to tu asi psala.....v SPC ve speciální školce, kam chodil, byli spíš pro odklad, prostě automaticky počítali, že do mít bude....já jsem byla dost na vážkách, logopedka byla spíš pro to, aby šel.....nakonec jsme našli menší logo třídu a odklad jsme nedali, šel v 6,5 letech...sedlo mu to perfektně a teď po roce přesně vidím, že by ten odklad k ničemu moc nebyl....protože on ho měl hlavně z toho důvodu, že hůř snáší větší kolektiv, hlučnější prostředí, hůř se mezi tolika dětmi soustředí, sociálně je trošku někde jinde a je hodně úzkostný.....jo, je pravda, že letos je zase o velký kus dál, ale to není ani tak proto, že by byl o rok starší, jak spíš proto, že mu ta malá třída vyhovuje, už si tam zvykl, dobře všechny zná, nabral klid a rovnováhu a tudíž se už občas odváží i věcí, co by před rokem nedal...ale prostě vím, že ve velké klasické třídě by takhle v pohodě nebyl ani letos....s učením tedy zatím nemá sebemenší problém, všechno zvládá dobře, akorát v matematice je oproti zbytku třídy trochu napřed, tak musím s paní učitelkou pořešit, aby se nenudil.....protože oni třeba teď po svátcích začnou brát sčítání a odčítání do 100 (doteď dělali jen do 20 s přechodem desítky)....a začnou nejdřív bez přechodů a on už zvládá přes stovky i s přechody a začíná se zajímat o násobilku 🙂 , v češtině mu myslím to jejich tempo vyhovuje....

gabbucha
28. pro 2015

@krystalka To s tou matematikou to je jako u nás, tam je syn také napřed. Ale to mluvení a nepozornost ho táhne dolů... Bohužel logo třídu v blízkosti nemáme a denní dojíždění na druhý konec Prahy opravdu nedáme, to vím určitě, úplně stačilo měsíční dojíždění do Žitné, už byl to mazec. A synovi velký počet dětí nevadí, on to naopak vyhledává, ale pro jeho nepozornost to není dobré. A já si také čím dál tím víc myslím, že odklad mu nic nedá. Potvrdila mi to i Nováková, která doporučila nástup s asistentem. A ta právě říkala, že když dáme odklad, tak za rok by stejně nastupoval s asistentem, že to jeho ADHD se během roku jen tak o 180°nevylepší a jen se pak v první třídě bude nudit, a tím pádem zlobit ještě víc, než teď.

diamanta
28. pro 2015

@sisstin Já se pídím po možnostech kontraindikace, sama nechápu, že to není automatické a musím se pídit, když to neuro poškození je neléčitelné, jak jsem četla. Ale slyšela jsem i takové příběhy, kdy ani papír s vyjádřením mudr, že se očko odkládá ze zdravotních důvodů (to bych snad ještě dostala) na přijetí nestačilo. Ohledně asistenta, nejdřív mi to přišlo, jako že konečně někdo pochopil, co to obnáší malou hlídat (myslím tu psycholožku), protože já z ní doslova nemůžu oči spustit, aby se něco nestalo, nemůžu chvíli vypnout a sama se nezabavila (až donedávna-byla v léčebně). Jenže teď mi přijde, že se nám vlastně bude ještě zas o něco hůře postupovat při zápisu do mš. Protože pokud je vážně zralá na asistenta, mš nemusí být vstřícná. Co vím, tak u nás nic takovýho nikdy nebylo.

krystalka
28. pro 2015

@gabbucha - no, to já jsem si teď zrovna taky říkala, kdybych mu dala odklad, co by pak v té škole dělal...protože on šel do školy s tím, že uměl napsat i přečíst všechna velká tiskací písmena i čísla (slova tedy ještě nečetl) a uměl sčítat a odčítat do 5....nové pro něj bylo jen psací písmo....za ten rok, co by měl odklad, by se určitě doma naučil i číst a i v těch počtech by byl dál, tak by byl v první třídě asi dost otrávený....už takhle tam nešel s nějakým velkým nadšením a ještě kdyby zjistil, že se tam nic nového neučí, tak nevím.....my teď do té logo třídy dojíždíme dvěma autobusy a metrem, cca dohromady půl hodiny....jsem ráda, že jsme našli tuhle třídu, protože jinak klasické logo školy jsou právě na druhém konci města (Praha 8, 10), takže to by taky byla tak hodina....

sisstin
autor
28. pro 2015

@diamanta tam je problem s financovanim. Pokud bys chtela osobniho, musis si ho zaplatit sama. Pokud asistent pedagoga, tak tam musi zazadat MS na kraj a ten bud priklepne nebo nepriklepne penize. A AP je k ruce ucitelce, tudiz nemusi byt plne k dispozici tve male, ale vsem detem ;)

gabbucha
28. pro 2015

@krystalka Vím, že to tu už někde bylo, ale nemohu to najít, do které konkrétní logo školy jste nastoupili? U nás to dojíždění nepřipadá v úvahu z mých a manželových (ten má, když já nemohu vlastního asistenta) zdravotních důvodů, ve stavu nouze bychom se snad raději znovu stěhovali. Navíc syn je velký spáč a představa, že ho budu muset každé ráno budit ještě dřív, než je nutné, to by byl opravdu nápor, fakt stačila ta Žitná. Takže k zápisu jdeme do spádové školy, kde jsem tedy už byla na schůzce s ředitelkou a výchovnou poradkyní co a jak. Je velká škoda, že na největším pražském sídlišti není ani jedna logo třída ☹

diamanta
28. pro 2015

@sisstin Díky za informace.

krystalka
28. pro 2015

@gabbucha - syn chodí do logopedické třídy v rámci školy pro sluchově postižené děti....fungují tam už třetím rokem logo třídy pro děti, co normálně slyší, ale mají nějaké logopedické vady, dysfázie apod....Je jich ve třídách cca 7, mají 2 hodiny skupinové logopedie navíc k běžnému rozvrhu a podle potřeby si je pravidelně bere paní logopedka individuálně....jsme tam fakt moc spokojení, škola podniká spoustu aktivit a tím, jak je tam málo dětí, tak je tam super atmosféra, všichni se navzájem znají, logopedické třídy spolupracují s neslyšícími třídami.....a je super, že oni mají první třídu rozloženou do dvou let, takže v našem případě to byla jednoznačná volba, místo odkladu....jinak jedou podle běžného vzdělávacího programu, jen mají ten rok navíc, což nakonec vlastně vyšlo stejně, jako kdyby měl odklad, akorát už si místo toho zvykal ve škole a nebylo to tempo tak rychlé....ta škola je u stanice metra Radlická na Praze 5....mají i stránky na Facebooku, tak se kdyžtak můžeš podívat a nebo tady www.vymolova.cz

mvmk
28. pro 2015

@diamanta moje zacinala ve 3,5 letech ve spec. MS, nevim jak v Cesku ale tady ve spec. MS asistenti nejsou. Jsou to velmi male tridy max. 8 deti. Od 4,5 chodi do normalni MS, chtela jsem integracni pomoc, ale bohuzel ji nedostala (nebo bohu dik) ji nepotrebuje. Zvlada dobre, ale stejne bych asi volila stejnou cestu. Ta spec. materska skolka ji tak nejak pripravila na kolektiv, myslim, ze v tech 3 letech by tu klasickou nedala.

krystalka
29. pro 2015

@mvmk - podobné to bylo u nás....myslím, že syn by v těch 3 letech nedal ani tu speciální MŠ s 10 dětmi, tam začal chodit až ve 4,5....ve 3,5 jsme ho dali do soukromé miniškoličky, kde byly asi 4 děti a tenkrát to pro něj bylo tak akorát....zvykl si tam na děti a na to, že už není doma se mnou....chodil tam jednou nebo dvakrát týdně na dopoledne, dělali tam s nimi i různé montessori aktivity a spoustu zajímavých věcí....dalo mu to fakt hrozně moc 🙂, jinak i ve speciální MŠ byla v každé třídě asistentka, byla psaná vždycky k jednomu konkrétnímu dítěti, ale když to bylo možné, tak pomáhala i s ostatními....

gabbucha
29. pro 2015

@krystalka Tak o této škole jsem slyšela, zrovna naposledy o ní mluvila synova psycholožka, že tam mají první ročník rozložený do dvou let. Což mne zaujalo, protože jsem o něčem takovém slyšela poprvé. Ale pro nás to je opravdu daleko, kvůli ranní špičce bych musela syna budit pomalu o hodinu dřív, a to fakt nedáme. A jak to plánujete dál? Necháte tam syna po celou ZŠ nebo se ho pak budete snažit zařadit do školy v místě bydliště? V každém případě Vám držím palečky ať Vám to tam klape jako dosud 🙂

krystalka
29. pro 2015

@gabbucha - děkujeme 🙂, oni mají ten ročník rozložený, ale třeba jejich paní učitelka s nimi loni jela v podstatě stejně, jako v jiných školách, skončili se stejnými znalostmi, jako běžní prvňáci....nechává si tu rezervu teď na tu druhou nebo třetí třídu, kde je už víc gramatiky a uvidí se, jak jim to půjde......zatím ho plánuju nechat tady, loni jsme měli cukání, že ho přesuneme do běžné základky, ale nakonec po poradě s jeho učitelkou a i v SPC jsme se rozhodli ho nechat tady....on si stejně jde svým tempem pořád dopředu a navíc tady není tak ve stresu z toho množství dětí.....tam, kam jsme ho chtěli přesunout, jich mělo být 24 a i tak mi jeho učitelka říkala, že je to na něj hodně....jinak s učením problém nemá, ale on prostě fakt potřebuje kolem sebe menší kolektiv, který dobře zná a je pro něj přehledný.....tady už je zvyklý, neumím si představit, že by si zase třeba rok zvykal někde jinde, navíc by přišel do už zajetého kolektivu a to by pro něj fakt bylo dost špatný.....navíc on je podle všech ideální objekt případné šikany a v tom malém počtu dětí se to prostě nepřehlédne a hned se tu všechno řeší....loni to právě na něj kluci zkoušeli, ale řešilo se to hned - jak paní učitelka, tak v družině a teď už jsou kluci v pohodě a vycházejí spolu dobře.....do školy v místě bydliště ho asi stejně nedáme, protože spádovku jsem zamítla už ze začátku a stejně i do té spádové to máme pár stanic autobusem a kousek pěšky, takže to už fakt není moc velký rozdíl, za ten kousek cesty nám tahle škola stojí.....ráno vycházíme v 7h z domova, budím ho v 6h a zvládá to dobře, do školky jsme vstávali stejně, taky jsme kousek dojížděli.....a on normálně chodí večer spát chvilku po 20h, takže mu to stačí....

gabbucha
29. pro 2015

@krystalka Tak syn chodí do postele v 19.h, půl hodinu čteme/povídáme si, v půl osmé odcházíme a pokud neusne u čtení, tak do pár minut po mém/tatínkově odchodu ano. A přesto ráno co ráno dřív, než v 7 h. nevstane. Do té Žitné jsem ho musela budit brzy a bylo to fakt strašné, ani na konci měsíčního pobytu si nezvykl ☹. Takhle bude do spádovky vstávat stále stejně, tj. v 7 h. Ale je pravda, že jsem si spádovku vlastně vybrala dopředu 🙂. Stěhovali jsme se v rámci sídliště, a tak kromě jiných kritérií jsem do toho zahrnula i spádovou ulici 🙂. Ale pokud by se u nás na sídlišti otevřela logo třída, tak bych syna dala tam.

mvmk
29. pro 2015

@krystalka take jsem nad tim dost casto premyslela, ze kdyby moje byla chlapecek, asi by to bylo daleko horsi. Jak treba sikana atd. Holcicky si hraji na vily tancujou, krmi panenky nebo si cesou vlasky a je Jim dobre, u chlapecku je to neco uplne jineho. Tam je to : kdo dal, kdo rychleji, proste srovnavani sil, to by moje asi neudejchala 😅

sisstin
autor
29. pro 2015

@mvmk no nevim, ale holky jsou zas zakerny psychicky a to je mnohdy horsi ;)

mvmk
29. pro 2015

@sisstin urcite, ale ted v te MS jsou ty holcicky jeste takove andelske duse 😵

mvmk
29. pro 2015

@sisstin jeste dodat, ze od te 5 tridy to zacne byt masakr. Malemu pred mesicem prerazila (jedna mila) spoluzacka prsty. Okomentoval to tim, ze ho bali 🙄

sisstin
autor
29. pro 2015

@mvmk no never, ze v MS je to nevinne jeste ;)

barbarucha
29. pro 2015

@janahus
@roniii
@josefina79
Ahojte holky, omlouvám se za dlouhou absenci, před Vánoci jsem pracovala (mám za sebou v kuse 15 dvanáctek a nemluvím o pivu 🙂 ) teď se z toho teprve vydýchávám.
U nás je pokrok hlavně ve mě. Pustili jsme se do ABA terapie a vlilo mi to hodně síly a naděje do žil. Když vidím, co s tím dokážou dělat v Americe, říkám si, že s českou šikovností a mojí zrputilostí to dokážu taky. I přesto, že terapeuti jsou tady prakticky nedostupní. Já prostě tu lepší budoucnost pro Fáfu vydupu ze země.
Začala jsem na Fáfu uplatňovat nějaké principy a dost se to hýbe. Fakt začíná mluvit. Zatím spíš jednoslabičná slova a často jim rozumím jen já, ale za poslední 4 dny každý den 1-2 slova přidá. Někdy se bojím, že se mi to jen zdá a já se probudím. Máme za sebou taky dost podrobnou psychol. diagnstiku. Dle ní je s řečí na 18m. (Ve 3r) Což mi ale připadá jako skvělá zpráva, protože před cca 8 měsíci byl na 10m, to je za 10m pokrok o 10m. Co víc můžu chtít? Je to pro mě ten nejkrásnější dárek k Vánocům.
@roniii Je mi líto, že se to na vás tak sype. Ale na druhou stranu si říkám, že se třeba objeví příčina a tím i možnost ji odstranit? Kdovíco jak malej vstřebává a v čem mu to brání? Víš, jak to u nás bylo s B12 😔 Teď to pícháme a sestup se zastavil a stoupáme.
@janahus Jani, mrzí mě, že Vám přiklepli tuhle dg. Ale od té doby, co se hrabu v ABA mám pocit, že nic není nemožné. Nesmíme to vzdávat, musíme makat.
Ještě jsem chtěla napsat, že jsem byla 2x u psychol. se sebou, vypovídat se ze svých traumat a moc mi to pomohlo. Taky kontakt s mou prací mě hodně oživil. Né že bych se občas nepropadala, kolem se děje spousta tragédií a já se nechám lehce stáhnout, ale celkově si připadám více na nohou. Dřív jsem si říkala, že to co mám v hlavě už není vůbec normální a teď už si připadám zase docela OK.
Přeju vám holky do nového roku hodně sil, podpory, lásky a velmi velmi dobrých zpráv a stále se zlepšující zdraví našich mrňousů.

mvmk
29. pro 2015

@sisstin no nemusis mne hned okradat o iluze 😀 Moje je na 5,5 letech nejstarsi holcicka a jsou 4 na 12 chlapecku. Tak asi proto to funguje tak harmonicky 😉 Ale zase pravda, ze co presla na normos skolku, tak zacla byt take tak trochu previt 😅

krystalka
29. pro 2015

@gabbucha - tak to jste vyřešili pěkně s tou školou 🙂.....naše spádovka právě pro mě nebyla přijatelná z více důvodů, navíc co do vzdálenosti už by to fakt nebyl moc rozdíl a stěhování u nás nepřichází v úvahu, máme domeček se zahrádkou a nešli bychom odsud ani za nic 🙂....já jsem právě o téhle škole taky neměla tušení, že tam má ty třídy, oni je otevírali vlastně rok předtím, než tam začal Jiřík chodit.....dozvěděla jsem se o ní od maminky jeho spolužáka ze školky....oni tam šli taky, takže tam měl aspoň už někoho známého...a o třídu výš jsou další dva kluci, kteří s ním chodili ve školce do třídy rok předtím 🙂

krystalka
29. pro 2015

@mvmk - no a to u Jiříka ve třídě není vůbec žádná holčička, o třídu výš jsou dvě....🙂