Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

peggy722
8. led 2016

@sisstin My nemáme úplně běžnou školku, takže se jim hodně věnujou, hodně s nima pracujou, má tam i individuální logopedii.. Po téhle stránce naše školka funguje jako každá jiná logo, ale není tam těch dětí, co špatně mluví zase tolik. Naše Ela se naučila nejvíc věcí právě nápodobou i tu řeč.. Takže mám obavy, že ona by ty špatný vzory chytala hodně. Elča je i podle logopedek trochu netypickej dysfatik. Ona ty zdravý děti prostě potřebuje. Záleží na školce, jak je kvalitní. Máte tu taky školky, který stojí za houbeles v tomhle směru, tam by Ela taky neprosperovala. A každý dítě potřebuje trochu něco jinýho. Třeba někomu hrozně vadí smíšený třídy, protože mají pocit, že těm starším dětem to nic nedává, že tam zakrňují. U nás to funguje tak, že mají společný aktivity a pak jsou věci, který dělají odděleně podle věku. A přesně to člověk pak vidí na nástěnce, co dělali předškoláci a co dělali mrňata. Navíc u nás už předškoláci nespí, ale odchází po obědě do jiný třídy, kde mají předškolní výchovu až do svačiny. Takže naprostej ideál. Lucka z toho byla nadšená, když to zavedly, protože po obědě už dávno nespala. Ela by tam v pohodě spala, tý to nevadí, ale vyzvedávám jí většinou po obědě, protože nechci, aby byla pořád nemocná.

anlek
8. led 2016

@sisstin Tak třetí tok ve školce je ten věk, kdy dysfatici většinou jdou hodně rychle dopředu, kdy dohání v řeči ostatní děti, ne? Zrovna na tohle bych byla opatrná, co je za tím, že se děti vylepšují. Náš dysfatik nikdy neřešil, že někdo mluví špatně nebo dobře. Ve speciálních školkách si myslím, že základ je, že je míň dětí na učitele, to je podle mě alfou omegou úspěchu. A také, že snad už dneska ví, jak dětem pomáhat.
Za to zdravý si všímá, když dědeček ze srandy řekně mašo místo maso. 😀 A ještě to báječně komentuje, jééé mámo, děda neumí s, přece je maSo.

My řešíme školu, přemýšlím, co budeme dělat, pokud se nedostane tam, kde si myslíme, že by mu bylo dobře. Dát odklad a zkusit to za rok znovu? Nebo hodně slevit z přesvědčení, co od školy očekáváme? 😖

josefina79
8. led 2016

Holky, dnes se jdu opít. Byli jsme u Kejíkové a říkala, že Fanda už začíná správně nejen kousat, ale i žvýkat. Že si myslí, že už bychom chodit nemuseli, že to teď půjde SAMO. MILUJU SLOVO SAMOOOOO!!!!!
No, teda, ještě 2-3 měsíce dávat jídlo na stoličky, hlavně na levou stranu, protože tu používá méně.
A v dubnu bude v Praze znovu, takže nějak v březnu, dubnu jí pošlu nějaká videa a když to ještě nebude stoprocentní, tak půjdeme ještě na jednu konzultaci.

Strašně moc Fanouška chválila, jak krásně mluví. Říkala jsem jí, že mi to přijde jako zázrak, protože všechno jinak mamé "odpracované" (vydřené by bylo asi úplně silné slovo, to asi jen to kousání) - otáčení, plazení, lezení .... a že mi to prostě přijde neuvěřitelné, že takhle hezky mluví, aniž bychom to nějak zvlášť cvičili (jo, tak asi děláme víc než dělají mámy standardních dětí - cvičím s ním jemnou motoriku, pořád mu něco ukazuju v knížkách, pořád na něj mluvím, děláme Bambino Luk atp...). Říkala, že na ní vždycky známí koukají jak na blázna, když jim chválí děti, že prý to je "samozřejmé", když v roce a půl chodí atp... No hezky jsme si popovídaly. Když si vzpomenu, jak jsem se jí tam při druhé konzultaci regulerně rozbrečela, protože Fanda opět chytnul hysterák, že nic do pusy dávat nebudeme .... No nebe a dudy.
Jinak ptala jsem se na tu poruchu senzorické integrace, co Fanda taky měl. Prý je to hlavně o tom, že běžné děti zachytí to, že se dotýkají nějaké jiné struktury atp (zejména těch matlavých věcí) pouze "nižší mozkovou strukturou", kdežto děti, které s tím mají problém, tak těm ten signál prosviští až do těch vyšších, vědomých částí mozku. Je to pro ně velmi náročné to zpracovat, proto se těm vjemům vyhýbají.
Důležité je to cvičit hned od začátku, čím menší dítě, tím lépe se to odstraňuje. Ta nervová soustava se musí všech těchto vjemů postupně nasytit, seznámit se s nim, i když to někdy jde jenom přes sílu.

NO a s tou vybíravostí v jídle prý pomůže jenom čas a trpělivost. 🙂.

peggy722
8. led 2016

@josefina79 Tak to jsou vynikající zprávy. S tím jídlem asi opravdu pomůže jenom čas. Třeba až půjde do školky, tak ty vzory táhnou. Naše Ela tam jí věci, který by mi doma nevzala do pusy. A zvlášť oblíbený jídla mi už jí i doma.

peggy722
8. led 2016

@anlek Ono je to otázka, proč se ty děti nakonec rozmluví. Jestli by to nastalo stejně, co z toho, co člověk s těma dětma všechno dělá, nakonec zabere. Já nad tím přemýšlím pořád. Ale že u nás asi fakt zabrala ta školka. U nás opravdu vědí, co s těma dětma mají dělat, jak je motivovat a přimět dělat i věci, který nechtějí. Takže naše školka se v tomhle od specky asi zase tolik neliší. A plus u nás jsou ty asistentky ve třídě pořád. Dvě učitelky+asistentka, to je fakt luxus. Navíc na našich učitelkách je vidět, že svou práci milují a dělají jí rády.

mvmk
8. led 2016

@sisstin
@peggy722 ja to rozhodne nechci pausalizovat, myslim si, ze kazde dite je individualni a take dysfatik neni jako kazdy dysfatik.
Ja jen mohu mluvit ze sve konkretni zkusenosti. Moje zacla na 3,5 letech v spec. MS, 6 deti v jedne tride, takze Luxus, ale bohuzel zamereni spise na motoriku. Pro ni to bylo zezacatku opravdu dobre, pac jeji motorika nebyla nic moc, a rec je proste spojena s motorikou. Zde jsou tridy slozene tak, aby deti mely ruzne druhy postizeni, byly tam deti s lehkym motorickym opozdenim az po DMO plus i kombinovana postizeni. Od zari minuleho roku odesly 3 deti do predskolniho oddeleni, na nestesi jeji nejlepsi kamaradky, a zustaly deti s vaznym postizenim plus pribyly 2 s detskym autismem. Pul roku jsem mela rano uz jen slzy, pokrok za ten pulrok uplne nulovy 😒 V unoru me kontaktovala ergoterapeutka, ktera mela moji malou 2x do tydne na individualni terapii v MS a navrhla Logoskolku, popr. normalni skolku s tim, ze moje dcera nema z tohoto zarizeni uz zadny Profit. Na konci Brezna presla do bezne MS. Mela jsem hruzu jak to bude zvladat, do te doby mela hrozny Problem se ode mne odloucit. Ale klaplo to super, jediny Problem byla rec. Ona proste nekomunikovala v nemcine dostatecne tak, aby ji ostatni rozumeli plus fakt spatne te nemcine rozumela. Musela jsem zacit uz jen mluvit v nemcine. To ji doslova na cele 3 mesice zastavilo, dokonce zacala i koktat, stale opakovala jedno Slovo nez se dostala k dalsimu. Myslim, ze to byla asi ta nejvetsi chyba, ktere jsem se na ni dopustila. Ale kdyz vidim, jak uplne rozkvetla do leta v te normalni MS, tak jsem presvedcena, ze kdybych ten krok podnikla uz v zari tak jsme byly dnes mozna dale.

mvmk
8. led 2016

jeste jen jako dodatek: naprosto se neda srovnavat kvalita skolek ani jinych specialni zarizeni v Cechach a tady. Jen kdyz ctu tak jen tise zavidim, poslala bych je tam vsechny na nejaky cas na exkurzi. O logopedech ani nemluve. Kdyz si pomyslim, ze moje dysfaticka dcera, uz pres rok a pul nema zadnou logopedii. Proste jsem prerusila pac jsem to nevydejchala. 😠 😠

benjik
9. led 2016

Ahoj všem můžu se přidat? My si vybrali asi u všech tří dětí něco.Aktuálně náš Kubík kterému budou v březnu 4,má diagnózu nerovnoměrný vývoj CNS a opožděný vývoj řeči.Ted srozumitelně používá asi 10-15 slov typu máma hájí atd.Jinak používá " kubíkovštinu",které mi nerozumíme ale jeho dvě ségry ano.Že něco není v pořádku jsme sponzorovali asi v 1,5roce,kdy opravdu mluvil málo.Doktorka to nechtěla ř3šit s tím,že je to kluk,tak má do tří let čas.Nedalo nám to,naléhali jsme.Nejdřív zkusili vyndat mandlí a vyčistit uši ( tekl mu denně sekret div ne proudem),nepomohlo to.Takže jsem si domluvila sama logopedii.Pak foniatrie a neurologické vyšetření, kde zjistili důvod nemluvení po našem.Má i pomalejší reakce v některých sytuacích v něčem je zas napřed třeba motorika.Dostal 2x denně Nootropil.Ten jsme museli vysadit,měl krvavé nudle z nosu.Což podle neurolog a z toho není a máme pokračovat dál v užívání.Ale když vždy druhý den po nasezení mu teče krev,tak tam asi problém je i přes snížení dávky
I učitelky v MŠ kam se též dostal kvůli rozvoji mluvení,se mu ho bojí dávat.Tak ted zkusíme eye q.Dřív jsme zkoušeli omega 3 od Nutravity co brala dcera,ale ten Kuba plive.
Naší nejmenší budou v květnu dva,používá tak 5 slov,jinak svoje hatla patla,takže čekám co se u ní objeví.
No a nejstarší má 6,5 let bylo u ní podezření na PAS,což se ani po druhém ko vyšetření nepotvrdilo.Má drobné projevy Asperga,zkříženou latelaritu,opožděný grafomotorický vývoj nyní na úrovni 4 let,málo vyvynutou senzomotoriku.Dyslàlii.Hraniční normu pro hyperakvitu.Teď má odklad školy,ale i tak bude první třída boj.Chodí ke klinické logopedce,má domluvení kurz grafomotoriky.
Doufám,že od vás načerpám nějaké nápady a rady jak s nimi pracovat.

josefina79
9. led 2016

@benjik Ahoj! No vybrali jste si to hezky 🙂.
Pokud Eye Q nebude chutnat, zkuste tohle:
http://www.nutravita.cz/produkty-prodej/omega-3...
Můj syn ho bere už od 1,5 roku a úplně v pohodě.

A zkus se podívat sem, je tu spousta dobrých tipů:
https://www.facebook.com/groups/782133465190436/

sisstin
autor
9. led 2016

@benjik ty brdo 😒 u vás by možná nebyla od věci ani genetika, když všechny tři děti mají něco 😖 musí to bejt záhul....

holky, já se úplně děsim, aby Justýna nebyla zas nemluvící ty vogo...zatím to je takový normální mimino, už se pěkně směje, reaguje na zvuky, oční kontakt atd., no tak snad se nic neposere 😕 oproti Tygrovi je teda mega uřvaná, v podstatě ji mám tak 70 % času na sobě v šátku, jinak bych nic neudělala... a když ječí, tak ječí tak, že praskaj okenní tabulky 😝 je hrozně taková pohyblivá, když to srovnám s Tygrem, kterej byl abnormálně tichý mimino, kam jsem ho položila, tam ležel a čučel, neřval a hlavně ležel jak placka 😝

sisstin
autor
9. led 2016

Jinak Tygr ve škole stále premiant, docela dost dobře píše, nedělá mu problém psát ani psacím dle diktátu, hodně pěkně čte, matika se nezminuju že 😅 no takže u nás zatím budou samý jedničky v pololetí 🙂 výslovnost změna nula bohužel, prostě je to furt stejný...akorát když čte, tak by až na Ř nikdo nepoznal, že nějakou vadu řeči má, to čte úplně čistě, no ale v běžný řeči samozřejmě jeho sykavky děs běs 😝

benjik
9. led 2016

@josefina79 nutravitu jsem psala,že jsme měli.Syn ho plíce.Dcera při prvním měsíci používání super zlepšení,po druhém byla agresivní a měla změny nálad horší než ženská v přechodu.

benjik
9. led 2016

@sisstin my si říkáme,jestli třeba za to nemůže,že muž už po x let bere kolikrát dost silné prášky na záda nebo zuby.Běžně si člověk vezme 4-6 ibalginů za den,muž 12-20.Dostává jedny z nejsilnějších léků na předpis.
Nejhorší je,že třeba u nejstarší se vše objevilo po očkování MMR v roce a půl.Ta měla takové hysteráky při usínání a mytí,že jsem čekala,kdy sousedi zavolají sociální.Tohle už se uklidnilo,ale s učením má problémy-hrozně se jí vše motá.Teď si zkusím vydupat foniatrii,mám pocit,že špatně rozeznává zvuky.Písničky co slyší zvívá úplně jinak atd. Nerozezná první písmeno slova podle sluchu,ale podle obrázku ano.
Kolikrát jsem si říkala,že kdyby se vážnost těch všech problémů objevila dřív asi by jsme měli jen dvě děti.I když tři jsme chtěli vždy a naše nejmenší je usměvavé sluníčko,co se smálo už od prvního dne od narození.A to se narodila s pupeční šňůrou v puse.Normálně ji žužlala.

benjik
9. led 2016

Jinak já jsem vás dřív sem tam četla,ale byly jste tak sehrána parta,že se mi sem nechtělo vstupovat.No bohužel,jelikož nikdo n neporadil jak a s čím pracovat,tak vás otravovat budu.

sisstin
autor
9. led 2016

@benjik hele, a nemůže mít spíš receptivní dysfázii než AS? 😉 Tam by docela ty vzteky (jestli máte) a špatný sluchový rozlišování sedělo 😉

sisstin
autor
9. led 2016

@benjik jinak na tu sluchovku je úplně super metoda dle Elkonina, tak zkus popátrat, jestli ji u vás někdo nedělá 😉 my to absolvovali před nástupem do ZS a nemá ted žádný problém ani s psaním, ani s čtením...i když to blbě říká, je schopnej to číst a psát dobře 😉

benjik
9. led 2016

@sisstin AS se jí nepotvrdilo,má 28 bodů.Vzteky už ne,spíš je hrozně lítostivá a ufňukaná.Hlavně se ibdost rychle unaví,je hrozný drobek na hranici té růstové tabulky mezi norm.dítětem a podvýživou.Ale ona byla drobek už v těhu,jsem byla i na kapačkách aby přibrala.Ale všechny testy na růst má ok

sisstin
autor
9. led 2016

@benjik no Tygr má 20,8kg 😅 ale on je zas jako motorová myš, unavenej nikdy nebyl a není...a měří 125 a to ted děsně vyrostl, na sedmiletý měl 113 😝

benjik
9. led 2016

@sisstin Nelča má asi 17kg v 6,5 letech a Kuba ve třech měl 15kg.No a nejmenší Nikolce říkáme Buřtíku

mvmk
9. led 2016

@sisstin sluchove rozlisovani je pouze u receptivni dysfazie? Nebo muze byt narusena i u expresivni. Moje ma totiz take prave masivni Problem se sluchovym rozlisovanim. Pocatecni pismena vetsinou spis odhaduje. Ted uz udrzi notu, ale jen u lehcich pisnicek. Basnicky bojkotuje 😝 A nejhorsi je to u opakovani vet. Dava pouze 3 slovne. 🙄

mvmk
9. led 2016

@benjik moje 5,5 let se schoduje s tvoji nejstarsi dcerou, u nas expresivni dysfazie, dyslalie, 😝 prorucha koncentrace 😔

josefina79
9. led 2016

@benjik rychleji pisu než čtu, promiň. 😊

peggy722
10. led 2016

@benjik No na vás se teda genetika vyřádila. Já teď už skoro měsíc dávám Ele hořčík+B6 a dost jí to pomohlo, hlavně v soustředění a myslím, že se jí v poslední době hodně zlepšila ta paměť.. Rybí tuk dávám tenhle http://www.bio-racio.cz/blue-care-rybi-olej-100.... Ela to rozžvýká a tu kapsli vyplivne. Když byla menší, tak jsem jí to vymačkávala.

peggy722
10. led 2016

@sisstin Tak aspoň víš, že jí máš 😀 . Já myslím, že to bude v pohodě, zatím se projevuje normálně. Ale chápu tě, já kdybych měla mít třetí dítě, tak ho budu pozorovat od rána do večera.
A Péťa je šikovnej. kamarádky kluk to má stejně. Při čtení, čte krásně čistě a v běžným hovoru, když si nedává pozor, tak má s r a ř problémy doteď. A to chodí už do čtvrtý třídy a nějakou závažnou vadu řeči neměl.

peggy722
10. led 2016

@benjik To může mít něco s ušima, rozhodně nechat natočit tympano. To by ti teroreticky udělali i na ORL. Jestli trpí na častý rýmy, tak může mít tekutinu v uších. To měla Ela a slyšela, jakoby měla hlavu pod vodou. Po odsátí se jí rapidně zlepšila výslovnost.
jestli to u vás může mít souvislost s těmi léky, to nevím, ale asi bych si nechala udělat genetický vyšetření, třeba se tam něco najde.

peggy722
10. led 2016

@mvmk Ela kupodivu fonematickej test zvládala už v těch 3,5 letech. Logopedka nad tím kroutila hlavou. Ale krátkodobou paměť měla hroznou. Ještě v létě jsem jásala, když mi zopakovala čtyřslovnou větu.
A básničky a písničky začala zpívat až teď před vánoční besídkou. Do tý doby si to prostě nebyla schopná zapamatovat. Takže fonematickej sluch asi poškozenej neměla. Ale ona ta smíšená dysfázie je prostě takovej nesourodej mix.

benjik
10. led 2016

@peggy722 tympano má za sebou už x krát a ok.Má vyndanou i mandli.

benjik
10. led 2016

@peggy722 no tu genetiku časem oběhneme,už kvůli dětem jestli tam není zátěž pro budoucí vnoučara

benjik
10. led 2016

Holky, o té dyafázii čtu prvně až tady-musím si počíst co a jak

mvmk
10. led 2016

@peggy722 jak takovej fonematickej test vypada? 😅 Mozna ho delala take, ale nikdo to tak nenazval.
Jako kdyby moje opakovala 4 slovne vety tak bych byla stastna. Pri vete vypousti rozvijejici pridavna jmena, kdyz je tam moc predlozek nebo spojek tak je take vynecha. Nekdy i cleny 🙄 Kratkodobou pamet nevim jestli ma spatnou, ale asi pravdepodobne ano, kdyz neopakuje viceslovne vety. A nejhorsi je to u ciselnych rad, tam dava vzdy prvni cislo, jake zaslechla posledni. Zvlada jen 2 max. 3. Take docela frustrujici.
Mas nejakej typ jak to nacvicit 😅