Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
10. led 2016

@peggy722 Jo jeste take strasne Rada zamenuje MN, treba limomade misto Limonade, nebo misto na rika ha To uz ji odnaucuji asi 2 roky. 😝

peggy722
10. led 2016

@mvmk ten test vypadá tak, že se testují podobně znějící slova třeba brána a vrána. A dítě je musí umět rozeznat. Nevím, kolik těch kartiček bylo, ale v celku to měla dobře, akorát už pak byla unavená, tak ho nezvládla celej. Pak už jí ho nikdo nedělal, protože ona s tímhle problémy nemá, takže se tím už nikdo nezabýval.
No ta krátkodobá paměť. Vy jste přešly jenom na němčinu ? V češtině je spousta skvělejch her. Jinak naše logo to s ní trénuje s kartičkama z fráčka Dráčka. Vezme třeba 5 kartiček, Ela si je musí prohlídnout, pojmenovat, případně vytleskat ta slova. Pak je otočí a Ela musí hádat, kde co bylo. pak je vyšší level, víc kartiček, prohlídnout, pojmenovat a pak si musí zakrýt oči a třeba 3 kartičky schová, musí hádat, který chybí. nakonec se všechny kartičky zbalí a musí se snažit vzpomenout, co tam všechno bylo. Takhle můžeš použít jakýkoliv kartičky. Pak taky dělá to, že na papír nakreslí puntíky pod sebe 1-5, podle počtu slabik a pak počítají počet slabik a přiřazují k puntíkům na papíře. Tím se procvičuje zase to počítání.
S tím zaměňováním moc zkušeností nemám, chce to čas a opravovat a opravovat. To se asi jinak natrénovat nedá. Já jí zase pořád doplňuju ty zvratný slovesa.

mvmk
10. led 2016

@peggy722 vsimni se jak vypousti ty cleny, musim ji to nekolikrat zopakovat

https://www.youtube.com/watch?v=lxxD5oEcdkk
peggy722
10. led 2016

@mvmk Ta němčina je těžká. Ela taky vynechává. Teď jí tekla krev z prstu, tak si to umyla a povídá už dobrý. Neřekla už je to dobrý. Taky jí musím věčně opravovat. Víš, ono to možná dle popisu vypadá u nás strašně idealisticky, ale taky máme před sebou ještě dlouhou cestu. Mně třeba doma připadá, že už mluví normálně a pak stačí jít někam mezi děti a člověk dostane ťafku, protože si uvědomí, že jí půlka lidí ještě pořádně nerozumí 😒 . Zvlášť když mluví rychle a něco vypráví. Zapomínám na to, že paní učitelky ve školce jsou na to zvyklý a my taky, pro ostatní mluví ještě jako hotentot.

mvmk
10. led 2016

@peggy722 hm, u ni pri normalni denni komunikaci se to da akceptovat (musis privrit obe oci 😀 = ale take kdyz vypravi neco co se stalo, nebo kdyz mluvi rychle, tak je to mazec.
Ty karticky jsou dobry napad, take to delala nekdy minuly rok, na kontrole u psychologa. Myslim, ze udelala nejake chyby ale celkove dala dobre. To vytleskavani je super, moje ale vytleskat slabiky nedokaze. Tleska si jak se ji to hodi 😝 . Proste to neslysi. Asi bych potrebovala tvoji logo. Ja jsem se stala matkou terapeutkou a fakt to nezvladam. Ona ode mne uz hodne veci bojkotuje, ale sehnat alespon nejak uchazejiciho logopeda proste tady nehrozi 😠
Nase hodiny probehly vzdy tak, ze pani logopedka si malou posadila a zeptala se ji co ma chut delat. Nekdy nesmele nahodila malovani, po 5 ti minutach se zeptala co maluje, byla to takova mlceci logopedie. Po pate hodine jsem se zeptala, jestli to takhle bude fungovat i nadale. Ona na to ze s detmi se cilene da pracovat az od toho predskolniho veku. Tak jsem to zabalila, ta pred tim nebyla o nic lepsi. Tak ze ja si funguju sama. Je mi z toho, ale fakt smutno pac vim ze moje dcera tenhle cas uz nedozene.

peggy722
11. led 2016

@mvmk To je fakt logo na dvě věci. Taky jsme takovu měly a rychle jsme od ní odkráčely. Pak jsme se díky jedný holčině tu v diskuzi dostaly k té naší soukromé a ta konečně začala s Elou něco dělat. Sice to stojí prachy, ale těhle peněz fakt nelituju. Je mi líto, že to u vás tak vypadá, Němci jsou fakt divní. Manžel říká, že zakomplexovaní.

mvmk
11. led 2016

@peggy722 kdyby tu nekdo takovy byl tak bych take bez rozvahy penize investovala. Mam i kontakt na dobrou logopedku u nas v Cechach, ale to u nas nic nevyresi. Nemeckej slovosled je proste uplne jinej. Ona uz v te cestine docela hezky mluvila, i ty agramatismy byly minimalni. Za to ted v te nemcine to je hruza. A hlavne pouziva spatne rod u clenu, ma to chudak z te cestiny uz zazite 😝 😝 Ja jsem tu 16 let a take mam porad Problem se cleny. Nauc se rikat " to chleba, nebo ten sukne" 😀 😀 😀

peggy722
11. led 2016

@mvmk No to je jasný, že v češtině by už byla na úrovni Ely. Musíš to brát tak, že vlastně začíná nový jazyk od nuly. Jenomže ona dřív nebyla schopná tu němčinu pobrat. Já jsem si ty členy ve škole taky vždycky hrozně pletla. Takže jí chudinku chápu. A jak to vlastně vypadá v reálu ve škole ? Postižený děti chodí běžně do běžných škol bez asistentů a děti, co mají poruchy řeči, tak taky ? Já se u nás strašně děsím tý inkluze. Na jednu stranu ti spádová škola nemůže odmítnout vzít dítě s IVP, což by možná byl náš případ.
Ale na druhou stranu je blbý pro ty školy, který doposavaď neměly z integrovanýma dětma vůbec žádný zkušenosti. Jazykovka, kam chodí starší je zároveň naší spádovou a tam viděli, tak maximálně dítě s ADHD a i to byl pro některý učitelky nepřekonatelný problém. Mám z toho docela hrůzu, protože není moc šance, že by mi Elu vzali někam jinam. Bohužel moc dětí a nespádový děti neberou. My máme ještě rok a půl čas všechno vypilovat, ale taky nevím, jak na tom reálně Ela bude.

mvmk
11. led 2016

@peggy722 No to si osobne nemyslim, ona nema Problem jenom v reci. Ona ma jeste k tomu opravdu velky deficit v gragomotorice. Kresba je nevyzrala tak na 3-4 roky 😝 Vymalovava take nedokonale, vystrihovani jde take horko tezko. Tam musim zaklepat, mame docela dobrou ergo, ktera to s ni moc umi, tak ze pokroky jdou, ale pomalu. A nejhorsi je vnimani mnozstvi. Vse od 4 si stale pocita prstem. Proste to vizuelne neobsahne. 😝 Podle psychologa je to vinou ADHD podle moji ergo k tomu jeste nedozrala 😝 Ta v Tom vidi uz nejakou hlubsi specifickou poruchu uceni. Takze vyhlidky na normos skolu jsou u nas velmi mizive 🙄

peggy722
11. led 2016

@mvmk Já se přikláním asi k názoru vaší ergo. Prostě je ten mozek nedozrálej. Já to u Ely vidím taky, to co před půl rokem nešlo ani omylem, najednou zvládne ze dne na den. A můžeš to trénovat jak chceš, dokud to určitý mozkový centrum nedozraje, tak marná snaha. Člověk už občas tlouct hlavou do zdi. Teď už se tak nenervuju. Tohle drilování má jedinou výhodu, že pak to tomu dítěti sepne hned, protože ty info v hlavě má uložený. To bylo u nás to samý, když jsem si myslela, že snad nikdy mluvit nebude a ono to pak přišlo ze dne na den. Pasivní slovní zásobu měla velikou, takže měla kde brát. A taky zlom nastal, když jí naskočilo to porozumnění. Tam už je asi na úrovni vrstevníků, ještě zbývá ta řeč. Jsem zvědavá, co na ní za rok řekne psycholožka a ta paní v SPC. Já doufám, že Ela tu školu prostě dá i bez odkladu.

mvmk
11. led 2016

@peggy722 Ja jsem take zezacatku byla toho nazoru, ze hur rozumi, ale nikdy se to nepotvrdilo. Ted v 5 letech delala i docela slozitej test porozumeni. Jako v necem si nebyla jista, ale spis to bylo tim, ze se nekolikaslozkovy pokyn rekl pouze jednou. Tak ze u ni v tomhle ohledu nemuze nic naskocit 😝 . Ale zase pravda je, ze se proste musi verit v tu nejlepsi variantu jinak je to cesta k prohre. Ja jsem docela takovej pesimista 😝 Tak ze asi musim zapracovat na sobe. 😅 Ale cas uz ma jen do leta, potom 6 roce se uz toho moc nedeje. Alespon je to muj nazor.

peggy722
11. led 2016

@mvmk Já kdybych žila v Německu, tak budu ten největší pesimista na světě. Moc dobře si pamatuju vaše začátky. Vždycky, když se mi tu něco nelíbí, tak si řeknu, buď ráda, že nežiješ v Německu. Tady to aspoň nějak funguje. Jenomže jak dlouho, díky EU už to asi dlouho nebude.

peggy722
11. led 2016

Já vím, že jste jezdily na vyšetření i do Čech. Ani tady se to nepotvrdilo, že hůř rozumí ?

mvmk
11. led 2016

@peggy722 delala i v Cesku, ale to byla jeste hodne mala, uz nevim v kolika, ale vyslo porozumneni v norme. Ted nemam pocit, ze by necemu nerozumela. Spis je takova specificka 😅

mvmk
11. led 2016

@peggy722 jo jeste prosimte, ty podobne znejici slova se musi opakovat a nebo ji rikat a ona ukazuje na prislusne obrazky 😅

peggy722
11. led 2016

@mvmk To je jedno, jestli to slovo ukáže nebo řekne. Pak taky logopedka dělá, že řekne slovo špatně a správně a ptá se, který tvar je dobře. Když jí dělala ten fonematickej test, tak ještě nemluvila. takže ukazovala obrázky. Jo a ještě jsem si vzpomněla, že na to počítání používá hru Cink. To by jí mohlo bavit.

barbarucha
11. led 2016

Ahoj holky,
tak jsme zpět z druhého pobytu v nemocnici. Frantovi se zlepšila B12, což je dobrá zpráva. Blbá zpráva je, že mu moc roste hlava a mudři chtějí v září další MR. Takže máme 9 měsíců na to natrénovat, aby to uležel.
Další kuriozita: Dnes jsem s Fáfou odstrojovala stromeček a podávala jsem mu různé zvonečky, aby je dával do tašky. Přebíral zvonečky a říkal: "veča, mana, veča, mana" když mi došlo, že je třídí na "velké" a "malé", málem jsem spadla ze židle.

josefina79
11. led 2016

Pak nemá mít velkou hlavu, když třídí na "veča, mana".

Já dnes dala Fandovi perníčky, sedla jsem si vedle něho, položila si ucho na jeho tvář a poslouchala jsem "Křup, Křup, Křup."
Mnohem, mnohem lepší než Novosvětská nebo jakákoliv opera. Božský zvuk. Křupíííííííí!!!!

schellongova
11. led 2016

Ahoj holky dnes jsme byly na kontrole na ocnim a bude mit bryle 1,75 dioptrie tak ve stredu je jdem vybrat. Dr rikala ze vidi spatne do dalky i blizka. Tak se clovek nemuze divit ze venku zakopne o kamen a pri pracovani doma si za chvilku mne ocicka. Do blizka doostruje 5 dioptrii. A jeste musime na dve hodiny denne lepit leve oko aby posilil prave ale ma se to s vekem lepsit. Minuly tyden jsme byly v spc eda a budeme tam jednou mesicne chodit na grafomotoriku a cviceni na koorfinaci ruka oko s brylemi to pujde urcite lip. Honzik mluvi vic a vic a myslim ze i porozumeni je lepsi. Minule rekl manzel ze srandy jdi mamku kopnout do pravyho kolena a sel me nezne cutnout a i se trefil nebo je v pokoji manzel rika uklid ty auta mas tu bordel a on tato je tu jedno auto prosimte ☺ a fakt mel v posteli jen jedno. Emule mela 20 mesicu a uz spojuje dve slova krasne mi rika maminko ☺ v obchode videla mic a povida balon hazet s maminkou to jsem koukala. A doma se hlasi o piti i jidlo krasne ji sama a s brachou si vyhrajou.

barbarucha
11. led 2016

@josefina79 To mě pobavilo :D Ještě si to nahraj a pouštěj před usnutím. Ještě lépe přilož stetoskop, to uslyšíš nejlíp 🙂

krystalka
11. led 2016

@sisstin - přesně tak, Jiříkovi bylo taky celkem ukradené jak kdo mluví, to že jiné dítě mluví líp pro něj rozhodně nebyl argument, aby se snažil taky 😉.... a ve speciální školce dělal od začátku obrovské pokroky v mluvení, ačkoli prakticky všechny děti tam na tom byly hůř, než on....a nikdy od nich nepřebíral jejich způsob mluvy nebo výrazy....on si prostě šel v klidu svým tempem dopředu, za pomocí logopedky, samozřejmě....

anlek
11. led 2016

@benjik Mě speciální pedagožka říkala, že zkřížená lateralita může ovlivňovat i chování. Některé děti to špatně snášejí, vlastně se jim pere tělo. U syna, který byl v 5 letech a 3m nevyhraněný, ani vedoucí oko se spec. pedagožce nepodařilo zjistit (má levé, zjištěno na ortoptice), tak přestože používal na psaní pravou ruku, tak jsme mu zkusili dát tužku do levé. Sice není pořád vyhraněný, sem tam tužku ještě přehazuje, ale po 9m má levou ruku rozcvičenou. Jak jsme mu vlastně zrušili zkříženou lateralitu, tak se hrozně zlepšilo chování. Já nevěřila, ale mám pocit, že nám vyměnili dítko. Nebo jestli to by byl přirozený vývoj ... U dítěte, co je už vyhraněné, ale má zkříženou lateralitu, tak je dobré procvičit spojení mezi hemisférami. Různé křížové pohyby.

kucirlib
11. led 2016

Ahoj. Jsme tu mezi vámi nová. Zatím se tu rozkoukávám a letmo dočítám.
Mám 3 letého syna a má poruchu autistického spektra. Nemlví až na pár slov vůbec a ještě větší problém je, že nerozumí co mu řkáme. Jen to co často používáme, to jo, jinak to vypadá jakoby vůbec neslyšel. Vůbec nevnímá. Máme za sebou dvě sezení n logopedii, ale je hrozně těžké s ním něco cvičit, když neví co po něm chci a neudrží pozornost.
Jsem moc ráda, že jsem vás tu našla a vím, že nejsem jediná koho to potkalo. I když jsem se s tím ještě úplně nesmířila.

josefina79
11. led 2016

@kucirlib ahoj! Tohle je moc fajn a přínosná diskuse. Určitě tu najdeš spoustu dobrých rad.
PAS synovi diagnostikoval kdo? Jak dlouho už víte diagnozu?
Dívala jsem se na Tvůj profil, obě děti jsou krásné a vybrali jste jim krásná jména.

kucirlib
11. led 2016

@josefina79 Ahoj, děkuju. No nám už se zdál jiný dlouho, nám jako rodině. Na podzim když se narodila malá a byla u nás pediatra doma se na ní podívat, tak viděla Toníka v jeho přirozeném prostředí. A když jsme pak šli za týden k mudr. na kontrolu tak jsme na to přivedli řeč a říkala, že jí ta přijde. V listopadu jsme šli k dětské psycholožce a ta to potvrdila. Ale neporadila nám nic, jak s ním komunikovat a jak ho rozvíjet. Doporučila nám návštěvu spec.pedagog.centra tady v Jihlavě, které je zaměřené na autisty a děti s poruchou aut.spektra. Zrovna zítra je schůzka v tom centru a dopo tam budu volat. Od listopadu chodí do školky, jakoby bez problémů , děti má rád, ale neumí s nima komunikovat jinak než že na ně zlízka kouká a chce se s nimi honit. Za to učitelky moc nevědí co s ním. Snaží si s ním i sednout zvlášť nad knížku, ale Tondu tohle vůbec nebere. Nevydrží u toho.
já když mu něco řikám nebo vysvětluju ,tak vůbec nevím jestli mně vnímá nebo jestli mi rozumí. oční kontakt skoro žádnej. Je mi z toho dneska do breku ach jo.

benjik
11. led 2016

@anlek jo to vím třeba tleskat levou rukou do pravého kolene a naopak.Já spíš potřebuji poradit,jak pomoc Kubovi,kvůli kterému jsem v této diskuzi.S Nel vidím problém spíše v té koncentraci a zvukovém vnímání.

janoulek25
19. led 2016

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, Anetka do ted chodila v pohodě a najednou začla chodit doma hodně po špičkách. Aby ji to tolik nelákalo dala jsem jí papučky, ty ale nechce na noze, tak nevím, jestli zajít na ortopedii nebo je to spíš neurologický problém. Dělali to někdy vaše děti? A kam jste s tím šly?

sisstin
autor
19. led 2016

Tak Tygr diky slabikari uz pokoril R 🙂

sisstin
autor
19. led 2016

A tady jsme vsichni, já lehce materialove opotrebena :D

anlek
19. led 2016

@sisstin To je fajn, kdy bude ve slabikáří Ř? A chybí mu ještě něco jiného?